Soest toen - Soest nu Vrijdag 1 oktober 1971 i 50e jaargang no. 15 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de dubbele klap voor de Russen Weer meer klaarheid in winkelsluiting Vroeg „Op pad" Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Politiebureau 444 4 Winkeliersvereniging heeft bezwaar tegen afsluiting F. C. Kuyperstraat Een liefhebber van bromfietsen Opbrengst collecte Maaltijdenvoorziening van de Fed. Raad Bejaardenwerk V.V.V.-nieuws WAAR BLIJFT DE SAAMHORIGHEID SOESTERfffbORANT Abonnement per kwartaal 4,50. Bulten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag D. K.G.B., de sowjet-staatsveiligheids- dienst, zeg maar: de spoinageorganisatie, heeft een ongekend zware klap gekre gen doordat een van hun topmensen een brigade-generaal, die verliefd werd, naar beweerd wordt, overliep naar de Britten. Hun vertelde hij in ruil voor asiel wat hij wist en dat was uiteraard vrij wat. In het verkeer tussen de sta ten behoort het stilzwijgend tot de goe de manieren om aan te nemen dat nie mand spioneert, al doet iedereen het natuurlijk wel. Binnen deze spionage-etiquette is het gebruikelijk desnoods iemand een pro ces aan te doen en hem voor zijn straf erop zit te ruilen voor een eigen man in dergelijke omstandigheden, of gewoon de betrapte het land uit te sturen. De regeringen hebben eigenlijk geen kwaad gedaan, een partikulier was iets te overijverig, dat zijn de gebruikelijke smoezen. Tenminste, dit laatste is een typisch westerse opvatting die voor de Russen niet kan opgaan. Immers de handel, het toerisme, de luchtvaart of wat men maar wil opnoemen, het is al lemaal de staat. De Russen zijn dus wel verplicht in dit soort gevallen niet als soms de Ameri kanen stil te zwijgen maar luid foei te roepen over de gemene aantijgingen je gens brave hardwerkende burgers. De klap komt er echter wel op neer dat de opvolgers van de door de Britten uitge wezen Russen opnieuw moeten probe ren te beginnen. Hoe de Russen tegenmaatregelen nemen tegen het hun door de Engelsen aange dane „onrecht" is niet zo belangrijk. Waartegen de Russen niets kunnen doen is dat deze spionage-affaire net aan het licht komt op een moment dat ze dit het minst kunnen gebruiken. Immers, de glimlachjes uit het Kremlin komen thans in overvloed, de vreedzame coëxi stentie wordt nog heftiger beleden dan ooit en internationale veiligheidskonfe- renties moeten de vrede nog hechter verankeren, alles volgens de Russische top. Het effekt van dergelijke vredelievende uitingen gaat natuurlijk wel lijden on der onthullingen hoe vrijwel ieder Rus sisch orgaan in het buitenland - han delsmissies, toeristenkatoren, lucht vaartbureaus, wetenschappelijke visites - worden uitgebuit voor dit soort ak- tiviteiten. En daarbij gaat het niet al leen om commerciële spionage. Gege vens over RoIIs-Roycemotoren kunnen een aardige cent aan eigen onderzoek besparen bijvoorbeeld, maar ook om stemming maken tegen de toetreding tot de EEG, het maken van plannen voor sabotage in zogenaamde noodge vallen, lees: tot het de Sowjet-unie in de kraam te pas komt. Zo'n' staat van. dienst opgeplakt krijgen juist als je zegt overal en met ieder goede vrienden te willen zijn, zorgt er voor dat een groot deel van het in lang jarige campagnes gesuste wantrouwen jegens Rusland weer levendiger is dan ooit. Dat is een diplomatieke klap die nog erger is dan die voor de K.G.B. KANTMAN Na zijn zeventiende bespreking gehou den te hebben kon „bemiddelaar" de heer A. H. F. Smit ons het volgende resultaat doorgeven. Slagers: De slagers houden zich aan de bestaande woensdagmiddagsluiting, ter wijl het in hun voornemen ligt zater dags eerder te sluiten dan 5 uur. Uni formiteit voor dit laatste bestond er nog niet, maar zij zullen allen duidelijk bekend maken wanneer hun zaak op zaterdag gesloten wordt, derheid de gehele woensdag sluiten. Zaadhandel: De zaadhandel wilinmeer- Wat de supermarkts betreft zijn de on derhandelingen zo goed als afgesloten. Het resultaat zal binnenkort bekend ge maakt worden. Nog enige besprekingen staan de heer Smit te wachten en dan zal hij het eindresultaat en een compleet overzicht kunnen geven. In de nacht van maandag op dinsdag werd door de politie op de Soesterberg- sestraat de 14-jarige J. M. de M. uit Soest aangehouden. De jongeman was op pad met een fiets en een bromfiets. De fiets had hij weggehaald bij een flat aan de Alb. Cuijplaan. De politie heeft hem thuis afgeleverd. Maandag avond werd op het politiebureau nog heeft hem thuis afgeleverd. Herinnering voor de blokhoofden De stichting Fed. Raad voor het Be jaardenwerk Soest wil langs deze weg de blokhoofden van de bejaardenwacht attenderen op de bijeenkomst a.s. dins dagmiddag, te houden in de bovenzaal van de Openbare Leeszaal en Biblio theek aan de Albert Cuyplaan, aanvang 14 uur. Zangkoor voor bejaarden De voorbereidingen om te komen tot een zangkoor voor bejaarden, zijn thans zó ver gevorderd, dat de Stichting Fed. Raad begin november hiermede een aan vang hoopt te maken. Binnenkort volgen hierover nadere gegevens. Het bestuur van onze vereniging heeft begrip voor de verkeersproblematiek die zal ontstaan bij het doortrekken van het Nassauplantsoen, via de Van Weedestraat naar de Stadhouderslaan, gekoppeld aan de te plaatsen verkeers lichten. Toch menen wij ernstige bezwaren naar voren te moeten brengen die de afslui ting van genoemde straat heeft voor de daaraan gelegen winkels. Zondermeer zal het U bekend zijn wel ke ernstige gevolgen het instellen van het éénrichtingsverkeer destijds voor deze winkeliers heeft gehad m.n. door een daling van de omzet. Toch was deze maatregel te rijmen mét het algemeen belang, ook al had dit voor de oudste winkelstraat ernstige gevolgen. Wij zijn echter van mening, dat de voorgenome maatregel catastrofeel voor de winkeliers aan deze straat zullen zijn. Dit is dan ook de voornaamste re den welke aanwezig is voor de ernstige bedenkingen welke wij tegen dit plan hebben. Daarnaast wijzen wij U op het bestaan de parkeerverbod op een deel van de Van Weedestraat, hetgeen door de stop lichten t.z.t. wel zal moeten worden uitgebreid. Rijkelijk wordt gebruik ge maakt van de F. C. Kuyperstraat als parkeergelegenheid, waarbij via de Korte Brinkweg doorstroming wordt bevorderd. Evenals U, zien wij de moei lijkheden welke de huidige situatie in de toekomst zal geven en ook zijn wij er van doordrongen, dat veranderingen noodzakelijk zijn. Denkende aan de komende situatie zijn wij van mening, dat een acceptabele oplossing gevonden kan worden, door komende van de richting Soestdijk het linksaf slaan te verbieden en dit ook voor het verkeer in de F.C. Kuijper- straat in de richting Stadhouderslaan in te stellen. Indien vanuit de richting Soest het rechtsafslaan wordt toegestaan, even als het rechtsafslaan onderaan de F. C. Kuijperstraat (richting tunnel) zal, zij het veelal via korte omwegen, deze straat zijn huidige funktie als winkel straat en hoognodige parkeerstraat, kunnen behouden. Vertrouwende, dat onze suggestie in B. en W. alsmede in de verkeerscommis- sie de nodige aandacht zal krijgen, ver blijven wij, hoogachtend, Winkeliersvereniging „Soest" B. Baar, (secr.) Met de kapel van de Koninklijke Lucht macht op de achtergrond werd de gelof te of de eed afgelegd. Maandagavond werd op het politiebu reau ontboden de 12-jarige N. B. Z. uit Soest i.v.m. het meenemen van bromfiet sen op 22 sept. bij de v. d. Huchtschool en op 24 september bij een flat aan het Saenredamplantsoen'. De laatste brom mer is inmiddels bij de eigenaar terug, de eerste had hij in de P. de Hooghlaan achtergelaten en daar was hij niet meer te vinden. Ook deze jongeman werd bij zijn ou ders teruggebracht. De collecte voor de „Zonnehuizen" heeft in totaal 6.295,90 opgebracht. Aan alle gevers en collectanten een woord van hartelijke dank. Woensdagmiddag vond op het Dépot Al gemeen-Technisch en Intendance-Mate rieel aan de De Beaufortlaan te Soest- duinen 4e beëdiging plaats van 32 offi cieren, waarvan 4 Luva-Officieren. De eed c.q. belofte werd afgenomen door de Commandant Commando Dépot Ma terieel Luchtmacht, de Commodore G. H. Vullers. In zijn toespraak wees de Com modore de jonge officieren op de waarde van de eed en belofte die altijd zal blij ven passen in de samenleving. De be ëdiging is een verplichting die door de Staat is voorgeschreven en die altijd in het openbaar plaats vindt. „Er ontstaat een band tussen U en de Koningin, die de verpersoonlijking is van het gezag", zo zei Commodore Vul lers. Trouw aan de Koningin houdt in trouw aan het gezag en de wetten. Res pect voor de wet is een uiting van in nerlijke beschaving en innerlijke disci pline. De plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van de nieuwe officieren en door vele hoge militaire autoriteiten. Parade-commandant was de Majoor Ir. C. C. Bakker, Adjudant Parade-comman dant de Vaandrig W. Griffioen. Com mandant Vaandelwacht was de Eerste- Luitenant G. J. H. van Dijk. De Koninklijke Militaire Luchtmacht kapel speelde na afloop van de beëdiging het Wilhelmus. Van de 32 officieren legden er 26 de beloften af en zeiden er 6 „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". De plechtig heid werd besloten met een receptie in de Officiersmess. De Stichting wil langs deze weg nog even de aandacht vestigen op de moge lijkheid van het verkrijgen van warme maaltijden voor zelfstandig wonende bejaarden op dinsdag, donderdag en za terdag. Zij, die zich hiervoor willen opgeven - en in noodgevallen kunnen zieken en gehandicapten die tijdelijk verstoken zijn van gezinshulp, ook een beroep doen op onze stichting - kunnen alle inlichtingen verkrijgen aan de onder staande adressen: Soestdijk: Mevr. E. B. Jonker, Pr. Hen driklaan 11, tel. 3261. Soest Midden: Mevr. A. A. v. d. Dussen- Ellens, Julianalaan 69, tel. 2812. Soest Zuid: Mevr. A. Koopmans-Fokke- ma, Heideweg 98, tel. 4600. Soesterveen: A. van Scherpenzeel, Veen besstraat 430, tel. 4782. Bij het gereedkomen van de verbinding tussen de Van Weedestraat en de Korte Brinkweg, tegenover het Nassauplant soen, over het terrein waar vroeger res taurant Eemland stond, zal de F.C. Kuijperstraat voor het autoverkeer wor den afgesloten. Het zal dan niet meer mogelijk zijn vanaf de Van Weedestraat de F.C. Kuijperstraat in te rijden. De aan deze straat gelegen winkels zullen daar ui teraard hinder van ondervinden. De Winkeliesvereniging Soest heeft zich daarom met onderstaand schrijven tot het college van Burgemeester en Wet houders gewend: Aan het Edelachtbaar College van Bur gemeester en Wethouders, te Soest. Edelachtbaar College, Naar ons uit publicaties in diverse bla den is gebleken, bestaat er in Uw col lege een voornemen om te komen tot afsluiting van de F.C. Kuijperstraat voor het (auto)verkeer. Wij hebben een verheugende medede ling voor hen, die nog graag wat vakan tiedagen willen besteden in het Wadden gebied. Het eiland Texel biedt hotel-arrange menten van nu af tot 15 mei in het ko mende jaar. Over deze mogelijkheid be staat een geïllustreerde folder voorzien van een prijslijst inclusief trein- of auto arrangement. Bovendien kunnen wij U van dienst zijn met hotel- of pensionreservering. Daar de Wadden nog lang profiteren van een milde herfsttemperatuur, is het logeren in deze komende tijd heel erg de moeite waard. Komt U de betreffend folder dus zo gauw mogelijk bij ons halen. In verband met plaatsbespreken op de boot van Den Helder naar Texel, is een uiterste van 5 dagen vóór de arrange- ments-datum vastgesteld. Hoe eerder U zich opgeeft, des te zeker der voor Uw auto, daar de twee veer boten ieder 70 wagens per overtocht kunnen meevoeren. Misschien kent U de Linnaeushof? Misschien ook niet? Laten wij U vertellen, dat tot 31 oktober dit park 'n weelde van kleuren toont door de rijke bloei van de Dahliatuin. Van 9 tot 18 uur kunt U gaan kijken en onthoudt U even die laatste dag, de 31ste oktober, omdat U dan „met mes en schaar naar de Linnaeushof" moet trek ken. Traditiegetrouw mogen de bezoe kers op die dag in de uren tussen 15 en 17 uur alle nog bloeiende dahlia's en rozen afsnijden en mee naar huis nemen. Sinds enige jaren is dit een succesrijk evenement en wij hopen, dat er ook dit jaar eens een aantal Soesters mee zul len helpen bij die „grote pluk"! En dan is er zo'n gezellig foldertje binnengekomen over een volledig ver zorgd weekend in de Biesbosch, voorna melijk voor wie daar zou willen vissen. Hierin vindt U uitvoerige inlichtingen plus een boekingsformulier. U kunt twee dagen ongestoord, zwerven op het water en misschien nog een visje aan het haakje slaan. Bezuiniging is de naarste en moeilijkste opgave die de mens zich stellen kan. We menen allerlei verworvenheden niet meer te kunnen missen, we hadden zelfs illu sies van nog meer en nog beter en noe men dat al gauw zaken die ook nood zakelijk zijn. Als we dan intussen een heleboel bereikt hebben en gewend zijn, zonder dat nog aan élle verlangens kon worden voldaan, dan is het pijnlijk, ja zelfs vernederend om enkele stappen terug te moeten zetten, het een en ander na te laten, het nieuwe niet te kunnen verwezenlijken. En daar liepen ze dan, met enige dui zenden, door Den Haag, studenten, lera ren. onderwijzers, ouders en al wie zich meer bij het onderwijs betrokken voelen, omdat de regering meende de ontwikke ling van het onderwijs enigszins te moe ten afremmen, anderzijds er wat meer voor wil laten betalen. Dat omdat er in de toch al uit de hand gelopen begroting bezuinigd moet worden, waar ook nog enige andere posten van de begroting onder te lijden krijgen. Die mensen van het onderwijs zijn dan ook niet de enige protesterenden, er zijn al veie andere belangengroepen die hun noodklok wil len luiden, die protesteren tegen voorge nomen bezuiniging op hun budget, op de door hen noodzakelijk geachte voor zieningen. Al die groepen willen opkomen voor hun belang, zoals zij dat zien. Het algeméén belang, de algemene nood ligt blijkbaar niet in hun gezichtslijn. Het zal hen een zorg zijn op wat er bezuinigd wordt als het maar niet hun sektor betreft. Dat is de laatste waaraan men mag tornen. Het is, om even bij het onderwijs te blijven, hoogst noodzakelijk dat de klas sen van de kleuter- en van de basisscho len onmiddellijk kleiner worden. Het is hoogst noodzakelijk, dat al wie studeren wil lot de universiteit kan worden toe gelaten. Het is al even noodzakelijk dat de leerplicht verlengd wordt. Er zijn zelfs nog meer noodzakelijkheden die het onderwijs beslist niet missen kan, b.v. ook de salarissen van de leerkrachten verhogen, anders komen er niet genoeg. Als de regering aan de verlangens van deze en de vele andere belangengroepen zou' toegven dan bleef er van de door- gevoei'de beperkingen niets over, zou het begrotingstekort nog beduidend gro ter worden, zou de inflatie worden ver sterkt inplaats van afgeremd, zouden weer andere belangen worden geschaad. Doch daar staan de protesterenden niet bij stil. Het is ieder voor zich en zelfs aan god voor ons allen denken velen niet meer. Het is deze mentaliteit, die ons steeds meer in de inflatie drijft. Het is al die belangengroepen een zorg, dat daardoor de mensen die van een vast pensioentje of ander vast inkomen moeten leven, ook de kleine zelfstandigen, er steeds beroerder voor komen te zitten. Die pro testerenden zijn misschien beste mensen, die graag wat eigen geld willen offeren voor hulp aan hongerlijdenden, elders, ver weg. Maar ze zien niet de ellende die zij zelf dicht, bij huis aan het ver oorzaken zijn, bij mensen die niet pro testeren willen of kunnen, omdat ze daarvoor te oud en te machteloos zijn. Als bij het onderwijs, dat al de grootste hap van de rijksbegroting vergt, nu eens minder royaal te werk werd gegaan, de tering iets beter naar de nering werd gezet, dan zou onze samenleving daar aan niet ten onder gaan. En dan te bedenken, dat de regering, ondanks het tekort op do begroting, toch nog meer geld beschikbaar stelt voor verlaging van de leerlingenschaal, voor bovental lige leerkrachten en voor uitbreiding van de leerplicht. Alleen omdat men nog meer had willen hebben, loopt men te hoop. Een zinloos protest. Waar niet is ver liest de keizer zijn recht. Om de infla tie, de aanslag op de gepensioneerden, te bestrijden doen we toch al te weinig. Zouden nu juist de onderwijsmensen, juist zij, ons niet voor moeten gaan in eensgezindheid, in het uitdragen van na tionale samenwerking en de onmachtige gedupeerden van de inflatie althans enigszins te helpen. En hetzelfde geldt voor al die andere groepen, die zich een beperking opgelegd krijgen. We hebben teveel gewild, we willen nog steeds teveel, terwijl er voorlopig niet meer is. Het is de doem van onze z.g. welvaarts staat, steeds meer willen en versteld staan als dan iets niet meer kan. We zouden haast moeten, gaan hopen, dat er een heleboel niet meer kan, misschien «fat dan de mentaliteit, de saamhorig heid, wat zou verbeteren. Soesterberg: Mevr. A. M. Hoekstra-Ger- kes, Prof. Lorentzlaan 23, tel. 03463-1991 Ook kan in bepaalde dieet-gevallen worden voorzien. Dezelfde plaats nu. De Van Straclenlaan in de richting van de Lazarusbcrg vijftig jaar geleden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1