Wedgwood r. a. hofman MALMAISON' ChrJstof/e Is uw servies nog uptodate inhetjaarfOOO? Protest tegen enquete over het j'eugdgebouw Meningen van lezers Friezen lit jim tael net farre We wisten het zelf niet „Nurks de Reus" poppenspel in Artishock „De Vlijt" breidde uit met bovenverdieping DE JEUGD BRENGT NEDERLAND NAAR DE INTERNATIONALE ZWEMTOP DURE SCHOOLGEBOUWEN Parkeergarage Hilversum nog niet open Ouderavond kleuterschool „De Bengelenbak" verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen „Kerkpad-commissie" geformeerd \Van den TBrink' Leerlingenaantal Muziek school Amersfoort naar recordhoogte Vrijdag 1 oktober 1971 REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-4785 met enkel en alleen de medewerking van de gemeente wat betreft de subsidies en de vergunningen". Ieder ander plan van gemeentewege zal bij voorbaat gedoemd zijn tot mislukken omdat er twee kampen tegenover elkaar staan, de Jeugd en de Gemeente. Ook is de Kerngroep overtuigd dat alle gemeenteplannen omgeven zullen zijn van de in Soest „zo geliefde omslachtige ambtenaren praktijken en de etiketten uit het begin van de 19e eeuw". De Kerngroep komt vervolgens met een voorstel, waarbij de gemeente gevraagd wordt een officiële vergadering uit te schrijven. Hiervoor moet de jeugd van Soest worden uitgenodigd en dan zal tot de installatie van een jeugdraad geko men moeten worden. Deze raad zal naast een adviserende taak vooral een uitvoerende taak „zo niet macht" toebedeeld moeten worden. De gemeente moet de volmachten daar toe zonder meer geven. De raad zal acht leden tellen, waarvan er minimaal 4 door de Soester jeugd ge kozen moeten worden, de overige 4 be noemd door de gemeente. Tijdens de eerder genoemde officiële vergadering moeten zich dan verschei dene personen kandidaat stellen, die daarbij moeten laten blijken dat ze ka pabel zijn en bovendien omstreeks 19 jaar oud. De Kerngroep Jeugdzaken Soest hoopt dat haar voorstel in ernstige overweging wordt genomen, „waar wij ervan over tuigd zijn dat er alleen een echt jeugd centrum kan komen indien er zeer nauw wordt samengewerkt". De brief werd ondertekend door de heren R. J. Jansen en C. H. v. Kooten. It wie om 1925 hinne, doe't de Friezen yn Soest forlet fan in foriening krigen in Fryske Krite. It Bütenboun waerd aktivierre, in pear pommeranten ut Amsterdam, de Hearen Winkelman en Canne kamen del en yn hotel „Eem- land" waerd üs krite oprjochte: Ienfald en Freonskip". Wij binne nou krapoan 50 jier letter. Canne en Winkelman hawwe de holle al lang dellein, Hotel „Eemland" is aon de groun ta ófbrutsen en „Ienfald en Freonskip" is ek al net mear. Mar Fryslan libbet noch en it Frysk stiet der better foar as oait. Corrie Brokken hat üs fan'e wikefoar de T.V. in Ynleaf slipelietsje hearre litten mei de moaije waldklanken der yn Ljouwert hawwe de alders fan de basisskoallebern frege, ja frege, om ün- derwiis yn 't Frysk. Dat liket dus net sa min, mar de frage is: „Hwat dogge hjoed de dei de Friezen yn Soest". Lêse ze ek noch wol es in boek yn de eigen tael? Nije wike is it Fryske Boe- kewike. Yn de etalaezje fan „Boekhan del Van der Ven" oan de Soesterbergse- straat lizze sneon al sa'n 25 fryske boe ken en as 't in bytsje liket moatte ze allegearre forkocht wurde mei de slo gan: Keapje in boek, lês it stikken en keapje in nij. Dat sadwaende S. GROEN Al enige jaren steeds op dezelfde tijd db- neerde in ons restaurant een wat ouder echtpaar, en steeds weer vormde onze specialiteit „Tournedos la Stroganoff" het gastronomisch hoogtepunt alsof wij de enige in het land waren. Toch streelde het ons, wij waren tot op dat moment nog steeds de beste die zij hadden ge vonden. Ruime parkeergelegenheid De 25-jarige poppenspeler Otto van de Mieden is terug bij Artishock. Gedurende de maanden oktober en november treedt hij weer elke zondagmiddag met zijn poppentejater op in het Artishockgebouw. Om drie uur voor kindertjes en kin- .deren. „Nurks de Reus" is een splinternieuw spel. De poppenkastman speelt zelf voor {•■reus en komt herhaaldelijk uit zijn kast met paraplu's, doeken, ballen, poppen en popdingen. Leuk voor de kleintjes en boeiend voor grote kinderen en ouders. „We zyn natuurlek erg blij met deze zojuist gereedgekomen belangrijke uitbrei ding, maar het is de eerste van een serie veranderingen, waarmee we van „De Vlijt" een in deze tijd passende textielzaak willen maken". De heer en mevrouw Waversveld geven duidelijk blijk begrepen te hebben dat de ouderwetse zaak, met zijn kale houten vloer niet meer past in 1971. Soest is geen dorp meer. De cliënten stellen nu niet alleen eisen meer aan service en kwaliteit, maar ook de sfeer en stijl van de winkels is belangrijk. De totstand gekomen uitbreiding zat al bijna een jaar in de pen, want beneden kwam men chronische ruimte tekort. De collectie werd steeds groter en er kwamen regelmatig nieuwe artikelen en merken bij, waardoor alles te dicht op elkaar kwam te staan, zodat er geen sprake kon zijn van overzichtelijk to nen. De bovenverdieping die vroeger ge bruikt werd voor bedden, dekens e.d. werd door de jonge nieuwe eigenaars, na het uitverkopen van de bedden, en bijbehorende artikelen, slechts gebruikt als magazijn, en kon dus eenvoudig bij de effectieve winkelruimte getrokken worden; de verandering voor de deur, die een aanpassing van de oud-modische win kelpui inhoudt. Daarna zal de beneden verdieping een verjongingskuur onder gaan, waarmee Soest dan opnieuw een volledig eigentijdse damesmodezaak rij ker geworden zal zijn. De benedenverdieping, nu nog een on overzichtelijk geheel, wordt het terrein van de teener-en kindermode, waarbij ook een belangrijke plaats zal worden ingeruimd voor de afdeling foundations met bekende merken als. Wala, Tri- umph, Lovable, Lastina e.d., die ook nu al in een volledige collectie aanwezig zijn. Ook de afdeling witgoed blijft op de benedenverdieping, waar de stoffenaf- deling, die nu nog volledig is met de najaars- en wintercollectie, gaat ver dwijnen. Een verdwijning, die vooral veroorzaakt wordt door het ruimtege brek. De afdeling fournituren krijgt eveneens opnieuw een plaats op de be nedenverdieping. Ter gelegenheid van de nu gereedge komen moderniseringsfase ontvangt elke cliënt gedurende de eerste vier ope ningsdagen tot en met zaterdag 2 ok tober 15 korting op alle aankopen. In het bezuinigingsplan van de regering wordt er nog al diep ingegrepen in de onderwijssektor. Zo is men voornemens het aantal wekelijkse lesuren bij het voortgezet onderwijs terug te draaien van 32 naar 30 per week. Als men er over nadenkt hoeveel zorg en kosten er sinds 1968 besteed zijn aan de bouw van evenwichtige onderwijsbesluiten, dan moet men zich afvragen of er niet een eenvoudiger bezuinigingsweg had moe ten worden gekozen. Met deze oplossing worden de leerlingen het meest getrof fen. Aangezien die voor het grootste deel nog niet rj^ar de stembus gaan, leek deze keuze voor de regering het minst kostbaar in stemmen. Over de oplossing zelf kan gezegd wor den dat hiermee aanzienlijke ruimte in de scholen vrij komt. Vele scholen zul len in de toekomst hun lessen wel in vier dagen kunnen geven. Dan staan er honderden schoolgebouwen niet alleen meer in het lange weekein de leeg, maar ook nog een dag extra, dus 3 van de 7 weekdagen plus 12 we ken in de schoolvakanties. Vanzelfsprekend zou men die gebouwen in ruime mate kunnen benutten voor cursussen op allerlei niveau en ook voor het vormingswerk aan de leerplichtvrije jeugd. Als het maar zo vanzelfsprekend was. De schoolgebouwen worden be heerd door de schoolbesturen. Deze vin den het bij monde van hun direkteuren en zelfs hun conciërges maar lastig dat er anderen dan het eigen schoolvolkje de gebouwen gebruiken. Daar kunnen komplikaties aan vast zitten. En daarom „durft men de verantwoordelijkheid" voor een ruimer gebruik niet te aan vaarden. Als nu de Tweede Kamer eens de moed had bij de wet te regelen dat de door het rijk gesubsidieerde gebouwen voor het gehele onderwijs ten dienste staan, dan zouden wij miljarden aan bouw kosten kunnen sparen en eindelijk eens tot een doeltreffend gebruik van dit deel van 's rijks financiën geraken. De advertentie van de Stichting Kerk straat, die de opening per 1 oktober aangekondigde van de parkeergarage in het centrum van Hilversum, was een beetje voorbarig. Om organisatorische redenen is de ope ning n.1. 2 weken uitgesteld. Wij melden U dit, omdat U anders voor een geslo ten deur zou komen. Dinsdag 12 oktober a.s., om 20.00 uur, zal er een ouderavond worden gehouden in de Openbare Kleuterschool „De Ben gelenbak" aan de Duinweg te Soest- Zuid, Op die avond zullen de nieuwe Ouder commissie-kandidaten zich voorstellen en zal de arts-pedagoge, mevrouw Y. Schoute-Kruyt een lezing houden met als onderwerp „Opvoeding: wat staat er in de boekjes en hoe is het in de prak tijk?" Kandidaatleden voor de oudercommissie zijn mevrouw J. M. Pijnenborg, de heer P. M. Vortrefflich en de heer C. A. J. Boomgaard. Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 cord van 5 min. 17.8 seconden (4,5 se conden sneller dan de winnares van het zilver in Mexico) in München de finale zal halen. Wil zij een kans maken dan zal zij daarop ook nog zo'n 5 sec. har der moeten gaan. Gezien haar vooruit gang dit jaar lijkt dat mogelijk. Vlinderslag Op de 100 meter vlinderslag lijkt Anke Rijnders een waardige opvolgster te worden van Ada Kok. Pas dit jaar is zij dit nummer gaan zwemmen en haar toptijd van 1 min. 6.2 sec. mag er daarom wezen. In de Olympische finale zal zij over een jaar zeker 1,2 sec. snel ler moeten gaan. Truus Zantvoort kwam dit seizoen plotseling naar voren als een sterke zwemster op de 200 me ter vlinderslag, waarop Ada Kok in Mexico goud won. Met haar toptijd van 2 min. 28.8 sec. ligt zij nog zo'n 10 sec. achter op de Amerikaanse top. De vooruitgang in de prestaties van on ze heren is nog niet zodanig, dat fina leplaatsen op veel nummers bij de Olympische Spelen in München in het verschiet liggen. Een finalekans lijken te maken Ton van Klooster en René van der Kuyl (15) op de 1500 meter vrije slag, Bob Schoutsen op de 100 me ter rugslag en misschien Bert Bergsma (16) en Peter Prij dekker op de 200 me ter vrije slag. Uit deze „balans" blijkt dat er voor Ne derland kansen zijn bij de Olympische zwemwedstrijden volgend jaar in Mün chen, maar ook dat er nog heel wat moet gebeuren om van meer dan een kans te ku«nen spreken. „Hierbij protesteren wij krachtig tegen het onzinnig besluit van de commissie ter bevordering van de belangen van de Soester jeugd m.b.t. een Jeugdcen trum om te komen tot een enquete". Dit is de eerste zin uit een brief van de Kerngroep Jeugdzaken Soest, ge richt aan het college van Burgemeester en Wethouders van Soest. Het protest richt zich tegen het ge meentelijk initiatief, waarvoor een groop van 300, willekeurig gekozen, personen in de leeftijd van 15 tot 21 jaar geën quêteerd wordt. „Deze groep kan en mag nooit de ge- dachtengang bepalen van de al jaren naar een jeugdcentrum smachtende Soester Jeugd", zeggen de onderteke naars van de aan B. en W. gerichte brief. Zij vinden dat er geen rekening gehou den wordt met het wantrouwen dat heerst bij de Soester jeugd tegenover de gemeente over al eerder gedane en ze ker ook in de toekomst irrelevante be sluiten en zij willen danook zelf een in schrijving houden onder de Soester be volking. „Wat de Soester Jeugd wil, Mijne Heren van het College van B. en W., is een jeugdcentrum opgericht door de jeugd Van de zestien bewoners van het Kerk- pad, die zich enkele weken geleden hebben aangemeld zitting te willen ne men in een advies-commissie, zijn er maandagavond veertien in een besloten vergadering op het gemeentehuis bijeen geweest. Deze veertien vormen nu tezamen de bewoners-commissie, die de taak op zich genomen heeft een Kerkpad te creëren, waarbij zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de vele wensen die hun mede-bewoners tijdens de hoorzittingen begin september, hebben kenbaar ge maakt. Mevrouw M. Walter-v.d. Togt, de wet houder en de heer H. v. d. Dussen, de j directeur van gemeentewerken, zegden hun medewerking toe. De commissie kreeg een blanco vol- macht- al zal rekening moeten worden gehouden met enkele realiteiten. Het pad moet geisoleerd worden. Rioolbui zen, gas- en waterleidingen, electrici- teits- en straatverlichtingskabels moe ten met voldoende tussenruimte komen te liggen en bovendien wil de gemeente zo min mogelijk geld voor grondaanko pen uitgeven. Het plan moet wel een „compleet" plan zijn, waarin rekening is gehouden met alle situaties en verkeerstechnische pro blemen. Mevrouw Walter deelde mede dat een kredietaanvrage voor de werkzaamhe den aan het Kerkpad binnenkort bij de raad zal worden ingediend en dat een nieuw bestemmingsplan in de maak is. Dat wil echter niet zeggen dat dit plan ook uitgevoerd zal worden. De commissie denkt met ongeveer 4 maanden met haar werkzaamheden ge reed te zijn. Voor haar vergaderingen mag zij gebruik maken van de verga derzaal in het gemeentehuis. Zij is van plan eerst een nieuwe enquête te hou den onder de bewoners van het Kerk pad. Het secretariaat van de commissie is gevestigd bij mej. Koopman, Kerkpad 1 ZZ. 34. HOTEL CAF4 RESTAURANT 'Soeiterberflsertraat 122 - Soes! ons bont U uit on toch thuis I Bijna alle werkzaamheden, die aan een dergelijke verandering kleven, werden door de heer Waversveld zelf uitge voerd en wanneer men via, de nog steeds ouderwetse winkel dé modern beklede trap bestijgt en de nieuwe af deling betreedt, is een gevoel van ver bazing niet te onderdrukken. Op ruim 150 m2 vloeroppervlak is op magninifieke wijze een damesmode-af deling gecreëerd, die men buiten niet verwacht. „Het modebeeld mag dan duidelijk ombuigen van het soms toch wel buitennissige tot het meer vrouwe lijke en vooral draagbare, onze collectie is toch nog wel progressief genoeg om met trots vast te kunnen stellen dat wij de mode in huis hebben voor elke vrouw -tot en met maat 44-46- Waarbij- natuurlijk ook de teenerkleding een be langrijke plaats inneemt." Wintermantels ontbreken nog in de col lectie, maar het was niet mogelijk om voor dit jaar nog een verantwoordde collectie bij elkaar te krijgen, maar het komende seizoen, waarvoor de zomer- kleding-inkopen al weer voor de deur staan, zal daar ook verandering in brengen. Na de realisering van deze damesmode afdeling op de le etage staat een twee- Het laat zich aanzien dat recente be slissingen van het bestuur van de Re gionale Muziekschool de aanzet vormen voor nieuwe ontwikkelingen binnen dit instituut. Aan het begin van het nieuwe cursus jaar is het lesprogramma aangevuld met lessen in muzikale vorming voor kin deren vanaf vijf jaar, het voorbereiden op en het afnemen van Korps- c.q. Fe deratie-examens en tenslotte de invoe ring van een jazz- en beatballetklas. De response van het publiek op deze nieuwe „studierichtingen" is zo groot ge weest dat omstreeks tweehonderd nieu we leerlingen konden worden ingeschre ven. Vooral het kleuteronderwijs mag zich verheugen in een enorme belang stelling, n.1. ruim honderd inschrijvin gen. Doel van dit onderwijs is na te gaan of kinderen op jongere leeftijd met muziek, muziekinstrumenten en be wegingsleer geconfronteerd kunnen wor den. Mocht dit experiment gunstig ver lopen dan zal een vervolgcursus worden opgezet. Gedacht wordt aan de toepas sing van de Dalcroze-ritmiek en de Orff-instrumenten. (Emile Jaques Dalcroze, grondlegger van de ritmische bewegingsleer; Carl Orff, volgeling van Dalcroze, grondlegger van het ongecompliceerde gebruik van een voudige slag- en staafinstrumenten.) De directeur van de muziekschool, de heer A. W. M. Herkenrath, heeft met de leiding van muziekkorpsen en federaties overeenstemming bereikt over het af nemen van identieke examens. Dit ac- coord, uniek in Nederland, veroorzaakte mede een grote stroom van aanmeldin gen voor deze, door de gemeente gesub sidieerde, opleiding. Twee nieuwe leer krachten zijn aangetrokken om iedere leerling die aandacht te geven die hij verdient. De lichte muziek, langdurig buiten de statige wallen van de muziekopleidingen gehouden, lijkt nu toch geaccepteerd te worden. Vorig jaar werd de eerste, voorzichtige, stap gezet door de opleiding electronisch orgel te starten. De tweede, maar nu resolute, stap is een cursus jazz- en beatballet. Benjamin Feliksdal, nu nog solo-danser van het Nationaal Ballet, is aangetrokken om hieraan ge stalte te geven. Deze ontwikkeling dient als eerste aanzet voor de opbouw van een afdeling lichte muziek. Een afdeling, die naar men hoopt, het gehele genre zal bestrijken. Het is duidelijk dat een uitbreiding als hierboven geschetst de nodige, vooral financiële, problemen met zich mee brengt. Ondanks dat de gemeente al het mogelijke doet, hangt er sinds de laat ste miljoenennota, toch een donkere wolk, die haar remmende werking niet mist. Al maandenlang zyn de Nederlandse zwemmers en zwemsters hard bezig hun positie internationaal flink op te vijzelen. Er kan geen grote zwemwedstrijd voor bij gaan of er worden enige records verbeterd. In de afgelopen jaren is dat wel anders geweest. Het wedstrijdseizoen is nu zo ongeveer voorbij en de balans daar van is indrukwekkend, vergeleken met een jaar terug. Vooruitgang verbluffend Als wij de limiettijden, die de K.N.Z.B. stelde voor uitzending naar de Europese zwemkampioenschappen in Barcelona vorig jaar, vegelijken met de presta ties van nu, dan is de vooruitgang ver bluffend. Zowel bij de dames als de heren en vooral op de vrije slag-num mers van 100 tot 1500 meter. Daarbij komt, dat de vooruitgang vrijwel uit sluitend op naam komt- van de jonge zwemsters en zwemmers. Dat belooft bij de huidige goede aanpak van de training en begeleiding, nog verdere vooruitgang. Nu staat de vooruitgang in andere landen natuurlijk ook niet stil, maar onze dames hebben zich definitief weer bij de Europese top gevoegd en de aanval van de heren daarop slaagde, door een diskwalifikatie op een esta fettenummer, net niet. De tijden die nu door vele van onze topzwemsters worden gemaakt lijken al goed voor finaleplaatsen bij de Olym pische Spelen volgend jaar. Net dat stukje, waardoor goud, zilver of brons wordt verdiend moet in de meeste ge vallen nog worden bijgeschaafd. Helaas is de schoolslag duidelijk het zwakke nummer voor Nederland. Onze snelste zwemster op de 100 en 200 meter, Alie te Riet, blijft op beide nummers zo'n 3 seconden achter op de internationale top. Dat maakt tevens onze wisselslag estafetteploeg voorlopig vrij kansloos. Lange topvorm De grote zwemnaties Amerika, Austra lië en oost-Duitsland staan ervan ver steld, dat de Nederlandse zwemtop maandenlang in topvorm kan blijven. Net als vroeger bij ons wordt in die landen naar één of twee hoogtepunten in een seizoen gewerkt, met het risiko, dat iemand dan net nog niet of niet meer in vorm is. Nu het zwemseizoen bijna voorbij is, is het nuttig te bekijken op welk peil de Nederlandse zwemmers en zwemster* staan ten opzichte van de internationale, konkurrentie en de tijden, die zullen moeten worden gemaakt om volgend jaar bij de Olympische Spelen in de prijzen te vallen. Bij de dames zal in München in de fi nale op de 100 meter vrije slag beneden de 60 sekonden worden gezwommen. Onze Anke Rijnders (14), Hansje Bun schoten (13) en Enith Brigitha (16) zwemmen binnen de 60,5 sekonden en maken dus een redelijke kans de finale te halen. Op de 200 meter wordt in Amerika al rond de 2 minuten 8 sec. gezwommen, een tijd die Anke Rijnders (nu 2.10.6) volgend jaar ook kan halen. Naast de Amerikaantjes zijn de Austra lische Shane Gould en de Oostduitse Gabriele Wetzko de grote konkurrenten. Hansje Bunschoten Iets dergelijks geldt voor Europese re cordhoudster Hansje Bunschoten op de 400 meter: in Amerika en Australië wordt dik zes seconden sneller gezwom men dan haar record van 4 min.31,3 seconden. Maar net als Anke Rijnders zal zij dit verschil wel kunnen over bruggen. Nagst Hansje zijn op dit num mer finaleplaatsen mogelijk voor Linda de Boer (16), Astrid Verver (17) en eventueel Anke Rijnders. Op de 800 meter vrije slag is de voor uitgang in Amerika niet zo daverend sinds Mexico 1968. De Austalische Ka ren Moras bezit het wereldrecord met 9 min. 18.9 sec. Twee Amerikaanse meisjes hebben toptijden van rond de 9 min. 20 sec., evenals de Italiaanse Novella Calligaris. Daarna komen de Oostduitse Karin Tülling, Anke Rijn ders, Hansje Bunschoten, Linda de Boer en Astrid Verver die nu nog niet verder komen dan omstreeks 9 min. 25 sec., maar volgend jaar beneden de 9.20 zwemmen. Brede top Die brede top op de vrije slag maakt een Nederlandse estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag al direkt kans rijk in een Olympische finale. Op de andere nummers staan de Nederlandse zwemsters er veel minder glorieus voor, hoewel op de 100 en 200 meter rugslag Marjan Vermaat (17), Annemarie Groen (16) en Jozien Elzerman (15) elkaar flink opjuinen en tot de Europese top mogen worden gerekend, met de Oost duitse meisjes en de Hongaarse Andrea Gyarmati. Maar op de 100 meter zullen zij voor een goede finaleplaats in Mün chen beneden de 1 min. 8 seconden moeten komen en op de 200 meter be neden de 2 min. 24 seconden. En zover is het nog niet. Dat geldt ook voor onze enige zwem ster van formaat op de 200 en 400 me ter wisselslag, Hennie Penterman (19). Een kansrijke finaleplaats ligt pas bin nen haar bereik als zij op de 200 meter nog 4 5 seconden van haar toptijd van 2 min. 29.8 sec. afknabbelt. Op de 400 meter is de vooruitgang internatio naal zo groot, dat het maar de vraag is of Hennie met haar Nederlands re-

Soester Courant | 1971 | | pagina 3