Soest nu toen - Soest Dinsdag 5 oktober 1971 50e jaargang no. 16 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 GELUIDSHINDER IN DISCUSSIE Geluidshinder op Soesterberg ernstiger dan die van Schiphol Steekpartij in Turken pension Schennis der eerbaarheid Kleuter na val van 4e verdieping slechts lieht gewond Randstad gesommeerd voor 7 oktober vergiftigde grond le verwijderen Commando-wisseling bij het V.A.C te Soestduinen Openingsbal karnavals- vereniging „De Nar re Knol" „Apollo" in Molenschot Ned. Christen Vrouwenbond Turk ernstig gewond bij aanrijding Het oog gericht op de Rijnmondraad Hondendressuurpak gestolen Onverbeterlijk Lozen van giftig afvalwater beboet met sleehts ƒ200,— SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Bulten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag In en om de vliegbasis Soesterberg is een actieve en soms verhitte discussie ont brand over de toenemende geluidshinder, die op de moderne en steeds zwaarder wordende straaljagers van de vliegbasis veroorzaken in de omliggende woonge bieden. Op initiatief van de heer Stam, Amersfoortsestraat 29 te Soesterberg, Is een „werkcomité geluidshinder Soesterberg" opgericht, dat voorbereidende werkzaam heden verricht om tot een procedure tegen de Staat der Nederland te komen om de geluidshinder binnen redelijke normen terug te brengen. De geluidshinder rond de basis Soes terberg is aanmerkelijk ernstiger van aard dan de geluidshinder, die de vlieg tuigen van en naar Schiphol veroor zaken. Dit blijkt uit metingen van ge luidsdeskundigen in de afgelopen tijd gemaakt in de directe omgeving van de vliegbasis Soesterberg. Geluid wordt gemeten In decibels en de maximale tolerantiegrens is door des kundigen vastgesteld op 85 tot 90 deci bel. Daarboven is gevaar voor beschadi ging van het gehoororgaan reëel aan wezig. In de onmiddelijke omgeving van de Zondagnacht meldden zich op het po litiebureau 4 Turken, waarvan er een, de 32-jarige I. C, door messteken aan liet gezicht gewond was. Zijn verwon dingen waren gelukkig niet van ernsti ge aard en nadat deze in Zonnegloren gehecht waren, kon hij naar zijn pen sion aan de Birkstraat worden terug gebracht. Uit een Ingesteld onderzoek bleek dat de steekpartij 's nachts om 3.15 uur had plaatsgevonden. De 28-jarige M. A. C. had zich zo geërgerd aan het nach telijk lawaai van zijn landgenoten, dat hij, ondanks pogingen van het koks maatje H. die hem probeerde tegen te houden, er op los had gestoken. Met behulp van een tolk vond het ver hoor plaats en beide partijen bekenden schuld. I. C. besloot geen aangifte te doen en een verzoening vond plaats. Donderdag deed mevrouw O. de B. op het politiebureau aangifte dat ten op zichte van haar schennis der eerbaar heid was gepleegd, toen zij met haar 2-jarig dochtertje liep te wandelen bij de picknick-plaats aan de Foekenlaan. Terzake werd aangehouden de 28-jarige P. V. uit Soest, die na bekentenis een procesverbaal kreeg. Op de Amersfoortsestraat te Soester berg werd schennis der eerbaarheid gepleegd door een onbekend gebleven man in een grijze auto, die onder het mom kinderpostzegels te willen kopen, het 10-jarig meisje M. K. in zijn auto liet stappen. Het meisje zag kans uit de wagen te komen, waarna de man ver dween. De politie stelt een onderzoekin. vliegbasis Soesterberg is reeds een la waai een direct en ernstig gevaar voor de omwonenden van deze vliegbasis. Lawaai kan angst en geestelijke span ning veroorzaken; vaatvernauwing of het samentrekken van bloedvaten kan het gevolg zijn. Lawaai kan hartkwalen en maagkwalen veroorzaken, alsook spa- peloosheid, die de geestelijke spanningen! kan sublimeren. Vorengenoemd werkcomité is bezig met een onderzoek naar de omvang en de ernst van klachten en kwalen, die bij omwonenden van de vliegbasis door ge luidshinder zijn ontstaan. Het werkcomité heeft mr. S. J. Timenga, advocaat en procureur te Amsterdam en een juridisch specialist in deze materie - mede door zijn bemoeienis met de ge luidshinder van Schiphol - aangezocht om de procedure aan te spannen. Mr. Timenga heeft het verzoek aanvaard. In de maand oktober zal het werkcomité zich bezig houden met verzamelen van zoveel mogelijk gegevens. Een geluids- deskundige is aangetrokken om een aan tal geluidsmetingen te verrichten. Verder wordt een algemene enquête voorbereid onder de omwonenden en is een klach tenbureau ten huize van de heer Stam reeds aan het werk. Van belang is te weten hoeveel omwo nenden zich tot hun huisarts hebben ge richt met kwalen, die hun oorzaak heb ben in de geluidshinder en de ernst van iedere klacht of kwaal. Mr. Timenga heeft twee maanden tijd gevraagd om het verzameld materiaal en de deskundigen-rapporten te bestu deren en die te verwerken tot een doel gerichte procedure bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's Gravenhage, wel ke dus in de eerste weken van het nieu we jaar tegemoet kan' worden gezien, mits het werkcomité ook de benodigde gelden hiervoor - totaal getaxeerd op ruim ƒ7.000,bijeen weet te brengen. Het werkcomité heeft hiervoor een re kening geopend bij de Raiffeisenbank te Soesterberg. Het comité is blij met de honderden adhaesiebetuigingen. Zij die ernstig van het geluid te lijden hebben worden ver zocht telefonisch kontakt op te nemen met de heer Stam (tel. 03463-1667). Allen die hinder ondervinden wordt ver zocht een bijdrage te storten op de Raif- feisen Bank te Soesterberg onder ver melding „Werkcomité Geluidshinder". Het gironummer van de Raiffeisenbank is 131385. De bijdragen zullen worden verantwoord. De contribuanten zullen in een nader aan te kondigen vergadering op de hoogte worden gehouden van de werkzaamheden van het comité. Voor alle zekerheid werd de 2.Vj-jarige B. B. in het ziekenhuis Zonnegloren ter observatie opgenomen, nadat hij na een val van de 4e verdieping van een flat aan de Rubenslaan, slechts lichte schaafwonden had opgelopen. De peuter stond zaterdagmiddag met zjjn vader op het balkon van de flat woning, klom in een onbewaakt ogen blik op een daar staande stoel en sloeg vervolgens over de balustrade. Zijn val werd afgeremd door het struikgewas van het plantsoen waarin hij terecht kwam. Dokter J. Kuipers verleende eerste hulp en achtte opneming in het ziekenhuis vooralsnog noodzakelijk. Tijdens een eenvoudige plechtigheid droeg vrijdagmiddag Luitenant-Kolonel J. J. XV. A. Barnhoorn (46) het comman do over het Voorraad Administratié Centrum, het V.A.C., over aan Majoor L. Oosters (44). Overste Barnhoorn, die sinds de oprich ting van het Centrum in 1967 het com mando voerde over dit eerste en enige computercentrum van de Luchtmacht, dankte zijn medewerkers voor de buiten gewone wijze waarop zij in de afgelopen vier jaren hadden meegewerkt bij het van de grond komen van deze speciale dienst. Van de oorspronkelijke 10 man waarmede het VAC haar werkzaam heden aanving, zijn er thans nog vier bij het.Centrum werkzaam. Bij" de dienst werken thans 51 man, burgers en militairen. Zij hebben er al len aan meegewerkt dat het V.A.C. een goede naam in de Luchtmacht heeft ver worven en op speciale wijze hun bijdra gen verlenen tot het goed functioneren van de luchtmacht. De scheidende commandant sprak de hoop uit dat onder de nieuwe leiding de werkzaamheden op dezelfde wijze zou den worden verricht. Alvorens het commando over te dragen Randstad is per aangetekend schrijven door het college van burgemees ter en wethouders gesommeerd de vergiftigde grond aan de Hofslotter- steeg te verwijderen en te doen vervangen door nieuwe grond. Mocht er vóór 7 oktober geen gevolg aan deze sommatie gegeven zijn, dan zal een eis in rechten tegen het bedrijf worden ingesteld. Het college schrijft, dat, afgezien van een onaanvaardbare aantasting van het milieu en het gevaar voor de volksgezondheid, het storten van de giftige afval een ernstige en niet te tollereren inbreuk is op het eigendomsrecht van de gemeente en dat er bovendien op een onrecht matige wijze schade is toegebracht aan gemeente-eigendom. Het college gelast het bedrijf onmiddellijk de verontreinigde, vergiftigde grond af te voeren en te vervangen door nieuwe grond, een en ander naar genoegen van het college. Voor de afvoer moet Randstad contact opnemen met de dienst van ge meentewerken. Bennie was zich in ztfn bedje niets be wust van de paniek die hij zaterdagmid dag btf zijn „12 meter vrije val" ver oorzaakte. (zie de pijltjes) benadrukte hij dat deze dienst een dienstverlenende taak heeft en geen doel op-zich mag worden. Majoor Oosters aanvaardde het comman do en zei dat met het vertrek van Over ste Barnhoorn de belangrijke oprich tingsperiode werd afgesloten. Op de ge legde basis zal voortgebouw worden, waarbij vooral aandacht besteed moet worden aan de ontwikkeling van de ken nis en de mogelijkheden van computers. De mens zal daarbij centraal blijven staan en veel overleg met het goed func tionerende team zal noodzakelijk zijn. Hij bracht dank aan Overste Barnhoorn en sprak het vertrouwen uit dat aan hem dezelfde medewerking verleend zou worden. De overdrachtsceremonie stond onder leiding van de majoor E. A. Aerts. Lt. Kol. Barnhoorn vertrekt naar Den Haag, waar hij een automatiseringsfunc- tie krijgt bij de Luchtmachtstaf. A.s. zaterdag 9 oktober opent de kar- navalsvereniging „De Narre Knol" het seizoen 1971-1972 met het inmiddels traditionele Openingsbal. Zoals alle jaren bestaat er ook deze keer grote belangstelling voor. Slechts enkele kaarten zijn hiervoor nog beschik baar. Muzikale medewerking verleent de uit elf man bestaande, studentenkapel uit Breda „Het Seepaert". De resterende toegangskaarten zijn nog verkrijgbaar bij de heer B. Batenburg Middelwijkstraat 26. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie in1 onze krant van vrijdag 1 oktober j.1. Het manenkoor „Apollo", onder leiding van Gerard van de. Schepop, was j.1. donderdag te gast in Molenschot. Voor een aandachtig en dankbaar ge hoor werd een progamma van koorlie deren, zowel in het klassieke als in het lichtere genre, ten gehore gebracht. Na afloop werd „Apollo" door de ont spanningscommissie van Molenschot hartelijk dank gezegd. De dirigent als mede enkele solisten uit het koor kregen bloemen aangeboden. De voorzitter van Apollo, de heer C. v. Rouwendaal dankte Molenschot voor de genoten gastvrijheid en deelde mede dat het koor het komende jaar zijn 50- jarig bestaan hoopt te vieren. De afdeling Soestdijk houdt op donder dag 7 oktober a.s. 's avonds 8 uur, haar ledenvergadering in het wijkgebouw bij de Emmakerk, Regentessedaan. Voor de ze avond is uitgenodigd Mr. "W. R. van der Sluis te Bilthoven, die komt spre ken over het onderwerp „De ruimtelij ke ontwikkeling in de provincie Utrecht". Mr. van der Sluis zal in zijn funktie als verantwoordelijk man voor de ruim telijke ordening in Gedeputeerde Staten van Utrecht een uiteenzetting geven van de vraagstukken, die zich hierbij voordoen. Het bestuur heeft gemeend dat dit on derwerp toch vooral ook voor de heren interresant is en daarom: gasten, zowel dames als heren zijn welkom. Met ernstig hoofrllelsel werd vrijdag middag de furkse fabrieksarbeider O. A. •47) naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd, toen hij werd aangereden door de personenauto bestuurd door mej. W. W. uit Soest. A. reed met zijn fiets op de Beuken laan en sloeg zonder voldoende uit te kijken linksaf om de Molenstraat in te rijden. Hij sloeg over de auto heen en bleef zwaar gewond op het wegdek liggen. De Rijnmond, waar nu haast dagelijks onder het etiket „fase drie" de kwa lijke dampen de keel en ogen van de bevolking teisteren, omvat 23 gemeen ten. Daarenboven is er dan nog de Rijn mondraad, zes jaar geleden ingesteld. Dit orgaan heeft nu per motie met de duidelijke stemmenverhouding van 47 tegen 14 uitspraak gedaan dat in de huidige vorm die Rijnmond maar beter opgeheven kan worden. In plaats daarvan zou dan één zoge naamd stadsgewest moeten komen dat inderdaad de armslag heeft om iets te doen tegen de problemen waar men mee zit: de industrialisatie, de milieu verontreiniging, het vervoer dat steeds meer vast loopt en nog vele andere. De praktijk leert dat nu maar heel moeizaam dingen tot stand gebracht kunnen worden die eigenlijk dóódsim pel zouden moeten zijn en dan nog door uiteindelijk de 23 gemeenten te bewe gen één lijn te trekken. En al zit men allemaal met dezelfd» puzzels, veel gelijkgestemdheid en eens gezindheid kan men toch niet opbren gen. Ieder houdt angstvallig vast aan eigen bevoegdheden en de Rijnmond- raad zelf heeft er zo goed als geen. Maar wat de Rijnmondraad nu zelf met zo'n grote meerderheid wenst is iets wat alleen door het parlement opgelegd kan worden. Dat de 23 gemeenten alle maal zelf zouden besluiten zich nage noeg op te heffen en hun bevoegdheden zouden delegeren is te ongelooflijk om zelfs maar te overwegen. Het is geenszins zeker dat in het parle ment veel animo bestaat om kléinere eenheden samen te voegen tot grote. Als men een Rijnmond begint, waarom dan ook niet IJmond en Eemsmond (waar men ook al hard aan een meet net voor de luchtvervuiling toeschijnt) en Zuid-Limburg en de streek bij Eind hoven, 't Gooi enzovoort, enzovoort. Het schijnt typisch Nederlands te zijn dat men liever kapitein is op een roei boot dan roerganger op een zeekasteel. Het grote voorbeeld voor het bestuur over een heel gebied is nog altijd de Tennessee Valley Authority, voor de oorlog door president Roosevelt inge steld om een verkommerend gebied met man en macht weer op de been te brengen dank zij grote stuwdammen, betere wegen, stimulering van industrie enzovoort. Niet zonder tegenkanting is die opbouw doorgedrukt, maar toen alles er een maal was ontstond ook daar de neiging dat allerlei kleinere eenheden naar zelfstandigheid streefden. Enige bestuurders kunnen zich daar persoonlijk happy mee gevoeld hebben doordat ze niet langer een wiel in het raderwerk waren maar eigen klein baasje. Voor het gebied als totaal is het geen vooruitgang geweest. Een gezaghebbend bestuur over de hele Rijnmond, het klinkt zo logisch, maar het zal heel wat moeite kosten het tot stand te brengen als dit al lukt. De logica moet het wel vaker afleggen tegen de behoefte aan het eigen baas zijn. KANT MAN Door de heer H. C. M. (39) werd aangif te gedaan van het stelen van een hon dendressuurpak uit het gebouwtje van de hondendressuurvereniging „De Be waker" aan het Berkenlaanje. Het pak heeft een waarde van 600,--. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de 24-jarige Baarnaar W. v. B. op de Duinweg aangehouden. Van B. be stuurde een personenauto en het was de politie bekend dat hij niet in het be zit kon zijn van een geldig rijbewijs. Hij kreeg dan ook een procesverbaal en de wagen werd voor een technisch on derzoek in beslag genomen. Dat het lozen van giftig afvalwater een winstgevend zaakje kan zjjn is gebleken nu de politierechter in Amsterdam de chauffeur van de tankwagen, die het af valwater van de Chemische fabriek „Randstad" vervoerde en in de haven van Weesp loosde, een boete van ƒ200,— oplegde en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. De chauffeur C. H. was zich van geen kwaad bewust, alhoewel „Randstad" hem had laten weten dat het water een nadelige invloed kon hebben op oppervlakte water. „Het zag er zo schoon uit" zei H., die overigens toegaf wel te weten dat het geen water was om te drinken. Hij had de giftige afval al jaren geloosd in Hil- versum, Baarn en Js Graveland en had, toen het in die laatste plaats niet meer mogelijk was, ten kennen gegeven, dat hij nog wel andere plaatsen wist, waar hij het kwijt kon. Dat was dan de ha ven van Weesp, waar hij dank zij de attentheid van de voorzitter van het ac- tie-commitea „Schoon Weesp" tegen de lamp liep. Zijn wagen had hij steeds gecamoufleerd omdat hij wist dat omwonenden van het bedrijf in Soest, nogal wat moeilijk heden veroorzaakten. Daar wilde hij geen ongenoegen mee hebben. In de andere plaatsen had hij het ge vaarlijke water geloosd op gronden met toestemming van de eigenaren en daar had hij dus geen verantwoording voor hoeven af te leggen, maar de lozing in de haven van Weesp werd hem zeer kwalijk genomen. De officier van justitie meende terecht dat het beschermen van het milieu niet uitsluitend een taak van de overheid was, maar dat dat iedereen aanging. H. had zijn steentje bijgedragen in de ver vuiling en daarvoor was deze straf op zijn plaats. De officier wilde hem ook zijn vracht wagen afnemen, maar de rechter nam dat niet in zijn vonnis op. De man werk te hard voor zijn gezin en zou anders brodeloos gemaakt worden. Voor het vervoer had hij een mondeling contract afgesloten met „Randstad". Iedere lading leverde hem ƒ100,op en in de periode van in tof. en met 17 februari had hij 7990 liter geloosd. „Randstad" wist uiteraard niet waar H. zijn gevaarlijke lading kwijt raakte. Dat gaat hen. juridisch gezien ook niet aan. Datzelfde geldt ook nu weer, nu vorige week aan het licht is gekomen, dat de volgende vervoerder het in Soest stortte. Ook landbouwer K. wacht een veroorde ling. maar zoals nu gebleken is. Is de boete betaalbaar. Hooguit kan hij vol gens de Alg. Politie Verordening een boete krijgen van ƒ300,of ten hoogste 2 maanden. De morele schuld ligt bij „Randstad", die echter niet grijpbaar is, alhoewel hij nu opdraait voor het vervoer van de be smette grond en het aanbrengen van nieuwe grond.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1