MINDER ETEN Ook voor de kerf si lente-frisse body fashions voor Maak zelf eens marmelade Het enige juiste vermageringsdieet: We bakken zandkoekjes Jong blijven Enthousiastelingen tullen het waarschijnlijk wel nooit opgeven te blijven zoeken naar het enig zaligma kende dieet. U hebt ai begrepen wat daarmee wordt bedoeld: een dusdanig dieet, waardoor u in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk afvalt. Keer op keer worden er nieuw droomdiëten uit gedacht en onder verleidelijke namen in de openbaarheid gebracht. U kent ze wel: het yoghurt-dleet, melk-dieet, bananen-dieet, shcrry-dieet en gaat u maar door. Het zogenaamde „puntendieet" is ie dernier crl op vermageringsgebied. On- ^er het mom van je-mag-eten. wat-je-maar-wilt, moet u zich daarbij echter toch aan vastomlijnde regels houden. Of eigenlijk gaat het maar om één, met grote letters geschreven, absoluut bindend voorschrift: verorber niet meer dan 60 gram koolhydraten per dag. Vandaar dat men deze splinternieuwe vermage ringskuur ook wel „het laag koolhy. dratendieet" noemt. Steil Je voor dat dit nu eens het lang gezochte enig zaligmakende vermage ringsmiddel zou zijn. Dan mocht deze manier van eten met recht het „grote droomdieet" worden genoemd. Dan waren er binnenkort geen middelzwa re en zware figuren meer. Want laten we eerlijk zijn, een appeltaartje te la ten staan voor een reuzenbiefstuk of een varkenskarbonade mag nauwelijks een opoffering worden genoemd. WAARDELOOS? De vraag die rijst is natuurlijk: werkt zo'n dieet dan helemaal niet? Laten we eerlijk zijn, in het begin wel degelijk. Want door weinig koolhydra ten naar binnen te werken (zetmeel, suiker en cellulose) wordt er vrjj veel water aan het lichaam onttrokken. En dat scheelt u al dadelijk ettelijke pond jes. Maar toch is dit wonderdieet he laas niets anders dan een soort ma gische formule voor zwakken van wil. Want een echt goed en doelmatig ver mageringsdieet Is niet onder mooie (misleidende) namen te vangen. Het kent maar één absoluut bindend voorschrift: doorzettingsvermogen. De beste manier om slank te blij ven (of te worden) is te eten wat men wil, maar er gewoon minder van te nemen. Hoeveel minder, dat hangt er van af hoeveel u tot nu toe gewend was te consumeren, èn hoeveel er van het gewicht af moet. Tijdelijke wonder of normale diëten kunnen bovendien schadelijk zijn voor de gezondheid. Laat dus nooit zonder meer bewust zekere voedingsmiddelen weg, zoals brood, suiker of aardappelen. Want de ze voedingsmiddelen zijn alle drie noodzakelijk voor een uitgebalanceerd dieet en voor het behoud van een goede gezondheid. Maak de porties kleiner (waardoor u het aantal calo rieën vermindert) èn neem tevens meer lichaamsbeweging. Eerst dan mag u zeggen dat u het „enig zalig makend dieet" toepast. Voor „de lekkerste zandkoekjes van het seizoen" hebt u de vol gende ingrediënten nodig: 200 gram bloem, 125-175 gram boter of margarine 75-100 gram basterdsuiker en wat zout. Maak door het roeren of kneden van de ingrediënten een gelijkma tig deeg. Hiervan als volgt koek jes vormen: het deeg tot een stang rollen van plm. Jf cm dikte. Deze even laten opstijven en daar na in plakjes snijden van een kwart cm dik. Ronde deegballe tjes vormen ter grootte van een stuiter. Deze met een in bloem ge drukte vorm iets platter drukken. Het deeg uitrollen tot een lapje van een halve cm dikte en hieruit koekjes steken met een vormpje of een glas. De koekjes op een be boterde bakplaat leggen en in een matig warme oven (plm. 180 gra den Celsius) goudbruin en gaar bakken in plm. 15 minuten. make-up. Zoals op bijna ieder gebied, al spreekt het niet altijd even duide lijk, doet ook hier de mode een belang rijke duit in het zakje. Ons oog went spoedig aan ieder modebeeld. Wat eerst „gewaagd" leek} is al gauw „ge woon"; voor wat 10 jaar achter ons ligt hebben we niet anders dan spot en hoon. Wel komen allerlei attributen na verloop van tijd regelmatig terug, maar niet in zo'n mengseltje dat we ons niet zullen vergissen tussen oud of modern. Van kleren gaat een weder zijdse werking uit. Modieuze kleding geeft op zichzelf iets jeugdigs, doch het gevoel modieus gekleed te zijn be ïnvloedt weer de draagster in haar ge drag en beweging. Het verschil in kle ding tussen de oma's en de jongere generaties toordt steeds geringer en toch moet men oppassen de grenzen niet geheel uit het oog te verliezen. Als we werkelijk over een goede eigen smaak beschikken zal er steeds een harmonie blijven bestaan tussen onze kleding, onze persoonlijkheid en onze leeftijd. Al te jeugdige kleren maken juist oud. Ook in eenvoud en waardig heid kayi een grote charme schuilen, die opweegt tegen een geforceerd modieuze uitdossing. Doch het succes van al onze pogingen door de keuze van kleding ons jarental te verdoeze len wordt overtroffen, wanneer ons jonge uitzien niet van buitenaf maar van binnenuit komt. Als we in ons mooiste kostuumpje niet anders dan klagen en zeuren over ouderdoms- kwaaltjes, over „toestanden", over de moderne jeugd, over tekortschietend personeel en over bejaardentehuizen; als onze mondhoeken voortdurend om laag hangen, dan hadden we ons de moeite van het „mooi maken" best kunnen sparen. Er zijn ook andere fac toren, die we, althans gedeeltelijk, zelf in de hand hebben, die met doorslaand succes een jong uiterlijk bieden: zorg voor een goede gezondheid door ver standig eten en leven en voldoende rust voor een actieve geestelijke en licha melijke instelling. Laten die ons ver heffen boven kleine ergernissen, le vensmoed aankweken en bereidheid tot aanpakken tonen. Wie blij WIL zijn kan het een heel eind brengen! JETTY naasappeilen andere resultaten geven dan gewone sinaasappelen. Gebruik voor deze inmaak altijd schone potjes, die na het vullen terstond moeten wor den afgedekt met plastic. Beplak de potjes met een label, waarop datum, jaar en soort sinaasappel worden geschreven. SINAASAPPELMARMELADE (basis recept) 1 kg sinaasappelen goed schoonboe- nen en in 1u. gaarkoken in een hal ve liter water. Vruchten wegen en in vieren snijden Vruchtvlees eruit snijden en zeven. Schillen in lange dunne reepjes snijden en tesamen met het door de zeef gewreven vruchtvlees, het overgehouden kookwater en drie kwart van het gewicht van de vruch ten aan suiker opnieuw aan de kook te brengen. Een kwartiertje laten inko ken. In goed schoongemaakte potjes vullen, afdekken met plastic en een elastiekje er omheen. MARMELADE (Engels recept) U hebt hiervoor nodig: anderhalf pond sinaasappels, 1 liter water, sap van 1 citroen en 750 g suiker (1350 g voor oranjeappels) Kook in een grote gesloten pan in on geveer twee uur de sinaasappels zach tjes gaar. Snijd daarna de hele si naasappel met behulp van een vork en een zeer scherp mes in dunne reep jes. Of dikkere repen als u dat lekker der vindt. Verwijder de pitten en laat die vijf minuten un het water koken. De pectrine komt dan vrij. Nadat de pitten uit het water zijn gevist, doet u de reepjes, het citroesap en de suiker in de pan. Alles zachtjes laten koken en goed blijven roeren totdat de sui ker is opgelost. Laat het geheel nu gedurende 30 a 40 minuten flink door koken totdat de massa is ingedikt. Daarna eventjes laten afkoelen. Over brengen in voorverwarmde jampotjes en afdekken met plastic. Als variaties zijn er mogelijkheden genoeg. Probeer in plaats van ci troensap eens een scheutje sherry, whisky, cognac, drambuie of grand-marnier. We zijn er zeker van dat u geen spijt zult hebben van een dergelijke inmaak! Twee even charmante als elegante mo dellen voor de komende seizoenen. De toiletten zijn uitgevoerd in zwart/witte Wolmerk tweed.—De-japon links raag men zien als een voorbeeld van com binatie van de stoffen faux-uni met me daillon-dessin in één model; het andere toilet heeft een jersey bovenpand waar overheen een bolero van tweed wordt gedragen. Als accessoires gebruikte men nikkelen drukknoopsluitingen en garneringen. De modellen staan op naam van C.I.N. Fashion (Confectie In dustrie Noordwijk). Foto: Internationaal Wol Secretariaat. Veroudering is nu eenmaal voor dt meeste mensen een schrikbeeld. Jong blijven zich natuurlijk uitend i% jong „lijken" is het ideaal. We vereen zelvigen jeugd gemakkelijk met schoonheid en vreugde, zaken die het leven alleen maar veraangenamen kunnen. Heel veel wordt dit jong-lij- ken gezocht in keuze van kleren en ook geen bijzonderheid dat de Engelsen in de loop der eeuwen de mogelijkhe den hebben uitgebuit en vele variaties in marmelade kennen. VAN GENERATIE OP GENERATIE Menig recept is van generatie op generatie overgegaan en het ls wel grappig te weten, dat de „jam voor mannen" in Engeland ook meestal door mannen wordt gemaakt. Het is wèl zo, dat men overwegend Sevilla-sl- naasappejs gebruikt, maar dat voor beeld zouden de Nederlandse mannen moeilik kunnen navolgen, omdat deze soort sinaasappels hier bijna nergens te koop is. Volgens kenners is het niet mogelijk een goede marmelade te maken van bespoten en kunstmatig gekleurd fruit. Vandaar dat de fabrikanten van deze jam al sinds vele jaren afspraken met de telers van oranjeappelen hebben, dat de vruchten welke voor de jamfa- bricage bestemd zijn niet worden bespoten of gekleurd. NIET INMAAKMINDED In Nederland ls men nooit zo „inma- kerig" geweest. Wel stopten onze grootmoeders vele soorten groentes zomers in de bekende keulse potten, maar het „jam-maken" behoorde hier tot de uitzonderingen. In Duitsland en Engeland had elke huisvrouw echter wèl een plank in de provisiekast Inge ruimd voor de zelf-ingemaakte potten jam. De laatste tijd heeft dit „oude hand werk" echter ook In ons land weer vaste voet gekregen. Misschien houdt dat wel verband met onze welvaarts straat: men raakt ook wat het smaak- gevoel betreft verwend. En zelfge maakte jam heeft ongetwijfeld een ap art aroma en een aparte smaak waar aan a| de in de fabriek gefabriceerde jams niet kunnen tippen. Daar komt nog bö dat het een trots gevoel geeft een voorraad jam in de kast te heb ben die aanmerkelijk goedkoper ep lek kerder is dan de potjes die men in de winkel koopt. Voor degenen die ook in dit opzicht hun vrije tijd produktief willen maken, volgen hier twee exquize recepten. Denkt u er wel om dat Sevilla-si- Het ls best eens Interessant de schijnwerper te richten op een soort jam, waar van het totale jaarverbruik In ons land niet hoger ligt dan vijf procent, maar dat in Engeland 60 procent van het totale jamverbruik per jaar uitmaakt. U hebt het wellicht al begrepen: we bedoelen hiermee de zogenaamde „marmelade", ln Ne derland vaak aangeduid met „sinaasappeljam" en „jam voor mannen". Zo'n 50 jaar geleden werd deze marmelade al uit Engeland in Nederland geïntroduceerd, maar de typisch bittere smaak van de schilletjes bjj de Britten zeer in trek vond geen genade bU jam-etend Nederland. Er was zelfs een speciaal aan de Nederlandse smaak aangepast recept nodig om de marmelade hier geaccepteerd te krijgen. En zelfs ondanks deze concessie kwam het verbruik van marmelade in Nederland nooit hoog te liggen. Voor de kenner en zeker voor de maker van de echte Engelse marmela de bestaat er een zeer duidelijk verschil tussen een sinaasappel en een oranjeappel. De oranjeappel is een soort sinaasappel met een zeer aroma tische doch bittere schil en zuur vruchtvlees. Ze groeit slechts in Span je en op Sicilië. Ze wordt in januari-fe- bruari geoogst en wanneer de oogst mislukt, wordt er in dat jaar geen oranjemarmelade gemaakt. Wat de si naasappelen betreft bestaan er dus twee soorten marmelade: oranjemar- malde van oranjeappels uit Sevilla, en sinaasappel-marmelade, gemaakt van alle andere soorten sinaasappelen. WAT IS MARMELADE? Marmelade is een soort jam die zich onderscheidt van de andere soor ten door de aanwezigheid van duide lijk zichtbaar (en proefbare) stukjes schil. B(| de bereiding van marmelade wordt dan ook voornamelijk uitgegaan van vruchten met een dikke schil, zo als sinaasapplen citroenen en grape fruits. Met dat al mag Spanje zeker niet het „moederland" van de sinaasappel worden genoemd. Zowel de sinaasap pels als de mandarijnen zijn oorspron kelijk afkomstig uit China. De mon- goolse veroveraars brachten ze naar Voor-Azië en de Kruisvaarders zorg den voor verdere verspreiding in Euro pa. Vele jaren hadden de Britten het alleenvertoningsrecht van het bereiden van marmelade uit sinaasappel (en -schillen)In ontelbare Engelse huishoudens maakt men ook nu nog zijn eigen marmelade en het is dan Vanaf 1 oktober 1971 ligt de nieuwe Lovable Body Fashions-kollektie in de winkel. Binnen deze kollektie is veel plaats ingeruimd voor setjes uit het nieuwe Antron-Lycra. Om te be ginnen is er de „bodysock", een bra die maar 13 gram weegt. Het bij zondere van deze bra is dat het een zogenaamde maatloze beha is, die zonder passen gekocht kan worden. U kunt kiezen tussen A- of B-cup. Bijzonder interessant is ook de ,,Ibiza-set" die in tien vrolijke kleu ren wordt gebracht, variërend van maisgeel tot prachtig paars. U kunt met dit setje zo de zon in, als u nog naar de wintersport mocht gaan. Voor onder de skikleding zijn de bo- dy-fashions uit Antron Lycra ver vaardigd, natuurlijk ideaal. De bra is „inze size fits all"; het slipje is er in de maten 60/65 en 70/75. Een nieuwe variatie op een set uit Antron Lycra, maar méér functioneel dan de Body stock en Ibiza, is de Mon Rève-set, een hyper elegant en romantisch set je, waarbij het elastische materiaal en de graduering borg staan voor een perfecte pasvorm. In de ondercup zorgt een lycraband voor de benodig de steun. Beide zijn afgebiesd met kant, contrasterend of ton-sur-ton. In de bijzonder mooie panty-kollektie is veel zijdezacht Antron Lycra ver werkt. Deze panties zijn er in de ma ten 60 tot 90. Alle prijzen zijn zeer laag gehouden. Rechts: De twee variaties in de Libra Ibiza. Let op de boxer-short, een ide- ale dracht onder strakke broeken, omdat de short zich niet aftekent. Verkrijgbaar in tien kleuren. Links: De nieuwe Mon Rève-set, verkrijgbaar in twee kleuren wit en twee kleuren beige.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3