Wedgwood MILMÖ KEUKENCENTRUM ZIFKENMJTO TülERMN 5580 Noorderweg 23 Is uw servies nog up to date inhetjaar2öö0? "SPATOURS" Chrlstofle SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Burgerlijke Stand Auto in sloot Kleuters van „Het Kleuterhuis" vierden 40-jarig jubileum Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Afdeling Soest N.P.B. vierde 50-jarig bestaan Ergerlijke vernieling Eiermarkt Krabbels van Knelis Najaarswandeling van de Natuurwacht „Eemland" Kinderkledingbeurs Dinsdag 5 oktober 1971 VAN WEEDESTRAAT 31 UN COUVERT DE LA GAMME Wat is de N.P.B. De Nederlandsche Protesstantenbond is geen kerk, maar een open geloofsge meenschap voor mensen, die al of niet bij een kerk zijn aangesloten. Hij be hoort tot de stroming van het vrijzinig protesttantisme, dat o.m. vormen en ui tingen van geloof uit het verleden wil toetsen aan wat in eigen geloofsleven wordt ervaren. Daarom zijn er kerk diensten, waar ieder in onderling ge sprek een nieuwe visie kan krijgen en waar men verschillende standpunten kan leren waarderen. Men krijgt informatie over de bijbel, kritisch en eerbiedig en zó, dat deze voor een modern mens meer verstaanbaar wordt. In de kerk diensten gaan predikanten uit ver schillende kerken voor. Er wordt geëx perimenteerd, maar het oude, dat waar devol is, wordt niet weggeworpen. Er zijn meer dan 100 plaatselijke afde lingen; 85 daarvan zijn plaatselijke ge loofsgemeenschappen met een eigen voorganger. Door de N.P.B. in het leven geroepen instituten zijn o.m. het Prins Hendriks oord te Lage Vuursche en het Bejaar dencentrum Braamhage te Soest. Er is een N.P.B.-postbibliotheek, N.P.B.-reis- commissie, N.P.B.-Vrouwenclub(s). Voor ieder die een geestelijk „thuis" zoekt, staat de Protestantenbond open. 1921 Op Initatief van de heer Lekkerkerker, die contact opnam met mej. Kursch l Logenga, een godsdienst-onderwijzeres l te Baarn, en de heren Groot en Vogel- I sang te Soest, werd besloten tot op- I richting van de afdeling Soest van de I N.P.B. Er werd een voorlopig comité I gevormd en via een artikel in de Soes- I ter Courant werden de plannen in bre- I de kring bekend gemaakt. Het bleek I dat Soest meer vrijzinnigen bezat dan I men dacht en opmerkelijk was, dat vele K vooraanstaande figuren de jonge zaak I waren toegedaan. F Op 5 september werd besloten de ver ft eniging van Vrijzinnigen Godsdiensti- 9 gen op te richten. Er waren toen 120 I leden. Voorzitter werd de heer Veen- I stra. In dit le bestuur hadden verder zitting de dames Van Benten, Heynsius, Balke I en de heren Lekkerkerker, Groot en I Schuylenburg. De eerste ledenverga- dering had plaats op 12 oktober 1921 M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soeet Telefoon 02155 - 4832 GEBOREN: Anja Helena, dochter van G. J. J. Meulenbroek en H. van Es, Sterrenbergweg 30, Soesterberg. Min- ke, dochter van E. Bijlsma en M. Otter, Plesmanstraat 279, Soesterberg. Mar tin Hermanus, zoon van H. A. M. Valk en P. G. Luijtelaar, Weegbreestraat 391. George Christian, zoon van T. J. G. M. Bunnik en A. I. L. M. Visser, Weeg breestraat 459. Marike Judith, doch ter van R. K. Lenting en J. T. Challa, Veenbesstraat 198. Guido Emanuel, zoon van J. H. M. M. van de Camp en L. M. Overboom, Valeriaanstraat 120. Justine Diane, dochter van N. D. Wezel man en D. M. Thompson, Weegbree straat 441. Daan Hendrik, zoon van G. H. Aerts en C. W. M. de Jongh, Smitsweg 229. Edwin Marcell, zoon van J. Schut en E. Stigter, Hartman laan 34. Astrid Yvonne, dochter van J. Bijster en E. Sarfatij, Plesmanstraat 315, Soesterberg. Astrid, dochter van G. Burgstede en J. H. van Erkelens, Weegbreestraat 625. en er waren reeds 170 leden. De eerste kerkdienst werd gehouden in de Rembrandtzaal, de zaal die nu ge bruikt wordt als kleuterschool. Ds. Voorduyn uit Naarden leidde de eerste dienst en zei o.a. „in geestdrift een ver eniging oprichten is niet zo moeilijk, maar het volhouden!" Op de eerste ledenvergadering werd een doven-gehoor-insallatie aangebo den, die zes jaar in gebruik is geweest, maar toen wegens gebrek aan geld voor reparatie-kosten en te weinig be langstelling werd opgeheven. In 1924 werd de huur door de Rembrandtzaal opgezegd en werden de diensten ge houden in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school in de Kerke- buurt. Eigen gebouw Direct na de oprichtingsvergadering werd reeds gedacht aan plannen tot stichting van een eigen gebouw. De he ren Dammers en Kraayenbrink hebben zich daar veel moeite voor getroost. Reeds toen bezat Soest geen zalen voor bijeenkomsten en vergaderingen, zodat gedacht werd aan een groot gebouw, waarvan de exploitatie mogelijk zou worden door verhuur aan anderen. De meerderheid van de leden koos echter voor een eigen gebouw zonder zalen- verhuur. In 1923 bedroeg het aantal leden 189. Op de ledenvergadering van 26 janu ari 1925 werd een financiële commissie ingesteld, die enige weken later bekend kon maken dat aan 4% en renteloze obligaties en schenkingen een bedrag van 18.171,50 bijeen was gebracht. Een opdracht werd verstrekt aan de architekt, de heer Meurs, die als bouw som vermelde een bedrag van 15.950,-. De bouw vordert snel en reeds op 24 september vindt de officiële opening plaats. Ds. Mackensie uit Amsterdam hield de wijdingsdienst. Op 8 maart 1928 heeft de inwijding plaats van een nieuw orgel dat voor ƒ5000,-- werd aangekocht. In 1927 verlaat de heer Lekkerkerker het bestuur en in_1928 ook de voorzit ter, de heer Veenstra. Het ledenaantal vermindert en velen gaan minder con tributie betalen. Om bezuinigingsrede nen wordt het aantal kerkdiensten ver mindert. Volhouden wordt inderdaad moeilijk. Nieuw elan krijgt het bestuur, als de inspecteur van politie, de heer Schreu- der zijn intrede doet, eerst als secreta ris, later als voorzitter. In 1930 wordt de heer Van Veeren bestuurslid. De moeilijke jaren zijn echter nog niet voorbij en er wordt zelfs gesproken over de verkoop van het gebouw. Dat is er echter niet van gekomen.. Het godsdienstonderwijs aan de kinde ren moet worden stopgezet, spreekbeur ten van predikanten vervallen, het maandblad voor de zondagschool wordt opgezegd, evenals het lidmaatschap van de vereniging „Tot Steun". Het leden aantal blijft dalen evenals de opbrengst van de collecten- Dé laagste was ƒ2,12; Ook de oorlogsjaren vragen hun tol. De voorzitter de heer Schreuder werd in 1941 door de Duitsers naar een concen tratiekamp vervoerd, waar hij een jaar later is overleden. Een hoogtepunt van de viering, voor ie dereen een Ijsje. Het ledental daalt opnieuw en de con tributie wordt op 5 gulden gebracht. Predikanten moesten genoegen nemen met een salaris van 1000,- per jaar. Begin 1942 komt ds. Goorhuis als le predikant „in vaste dienst". Ds. Goor huis heeft bij mevr. Notten gewoond in het huis Van Weedestraat 19, waar vroeger de zusters van Mariënburg woonden. Onder zijn leiding vindt er een opleving in de vereniging plaats. In 1944 verlaat ds. Goorhuis Soest en hij wordt in 1946 opgevolgd door mej. Jolles. In 1950 vindt de 25-jarige herdenking plaats van de ingebruikneming van het eigen kerkgebouw en wordt een luid- klok aangeboden. Ook wordt de restau ratie van het gebouw ter hand geno men en de inwijding van het vernieuw de gebouw vindt plaats op 21 december 1952. 5 september 1965 neemt juffrouw Jolles afscheid en wordt twee weken later op gevolgd door de huidige voorganger ds. W. Leerink. Door de bocht naar rechts van de Dor- resteinweg naar de Wieksloterweg te krap te nemen, belandde de 20-jarige graveur S. v. D. uit Amersfoort met een personenauto in de langs de weg lopende sloot. ICaast hem zat de eige naar van de wagen, de 19-jarige gra veur S. v. S. Beiden hadden geen rijbe wijs, de auto was niet verzekerd en het kenteken bewijs was nog niet overge schreven. Redenen te over voor de po litie 'óm de wagen in beslag te nemen. Van D. liep bij het ongeval verwon dingen aan zijn rechter schouder op. Hij werd met de politieauto naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd al waar hij is opgenomen. I GETROUWD: Robert Louis Uiterwijk, I .'amrs Wattstraat 75, Amsterdam en I Maria Tijhuis, Nassaulaan 5. Hüse- I yin Akay, Van Goyenlaan 107 en Cor- I nr-lia Jnhana Klomp, Van Goyenlaan I 107. Karst Heeroma, Albert Verwey- I Jaan PIJ, Haarlem en Joke Materman, I Van Goypnlaan 101. Hendrik Jan van I Dijken, Eikenweg 5, Baarn en Alida I Elisabeth van den Hoed. Lange Brink- weg 53d. Jan Willem Wild, Wijkamp- laan R2, Baarn en Wilhelmina Gerarda I Huurdeman, Oude Ut.rechtseweg 55. I Johannes Marinus Vellekoop, sPrin- I sensingel 7, Maasland en Neeltje Janne- I tje Hogeveen, Groenetuin 1. Rotterdam. I Hugo Erik Bakhuizen, Colenso 31 en Josephina Madeleine Maria van Zadel- hoff, Park Vredehof 3. I OVERLEDEN: Barbara Hoofd. 83 jaar, I weduwe van C. van Dijk, Hartweg 19. v.h. H. W. VEIXINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731. b.g.g. 2455. (ook op zaterdag geopend) Mll MÖ TORENSTRAAT 31 - SOEST - (Tel. 02155-8009) ITIILIrSV} Tegenover Chin. Ind. Restaurant FOO SHAN. Een keuken te kopen zonder eerst de MILMÖ-kollektie te hebben gezien is even erg voor U als het Rijksmuseum in Amsterdam bezoeken en de Nachtwacht van Rembrandt te vergeten Komt U beslist eens langs. U is van harte welkom. De afgelopen week vierde de afdeling Soest van de Nederlandse Protestanten Bond (N.P.B.) haar 50-jarig bestaan. Zondag 26 september werd tijdens de kerkdienst dit Jubileum herdacht, vrijdag j.1. trad de cabaretgroep van de zusterafdeling uit Wassenaar voor de leden op en zaterdag werd een informele receptie gehouden. Deze receptie werd opgeluisterd door zang van de Soester Gospelgroup. ONDERTROUWD: Adrtaan Johan Wit te, Hobbemalaan 14 en Arentje de Gans, Lange Brinkweg 53. Nicolaas Petrus van den Deijssel, Torenstraat 18 en Petronella Gijsberta Smeeing, Van Weedestraat 14. Hardy Brunsveld, Burg ter Pelkwijklaan 7, Utrecht en Jacoba Elisabeth de Jong, Catharijne- singel 101, Utrecht. Max Miliaan Ru- dolf Engberink, Laanstraat 13 en Fran- cisca Antonia Maria van de Kant, Kerkstraat 66. Gerardus Louis Wil helmus de Groot, Insingerstraat 68 en Alida Wilhelmina Smink, Lange Brink- weg 39. Marinus Leonardus Geven, Beukbergenlaan 81, Zeist en Adriana Maria Johanna Wouters, Plesmanstraat 215, Soesterberg. Jan Reitsma, Van Weedestraat 2 en Jantine Kuipers, Jan Binneslaan 84, Surhuisterveen, gemeen te Achtkarspelen. De politie stelt een onderzoek in naar een zinloos geval van vernieling in twee in aanbouw zijnde huizen aan de Margrietlaan. Aannemer S. deed aangifte, dat onbe kenden kalk op de houten buitenwand van de woningen hadden gesmeerd en binnen verf over de vloer hadden ge gooid. Een drietal jongens wordt van dit gedoe verdacht. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van ƒ15,tot ƒ15,75. Middenprijs ƒ15,20. Prijs per kg ƒ2,41. Gelijktijdig met de viering van het gou den jubileum van de Mariaschool aan de Mariastraat, vierden vrijdag de kin deren van „Het Kleuterhuis", beter be kend als de Maria-kleuterschool, het 40-jarig bestaan van hun school. Om precies te zijn op 31 juli 1931 werd de kleuterschool opgericht door de Amersfoortse zusters van Onze Lieve Vrouw, die zich daarmede tot 1969 nauwgezet hebben beziggehouden, tot dat de school werd „afgestoten" en overging èar de „Katholieke Stichting voor basis- en kleuteronderwijs". De kleuterschool omvat in totaal vier klassen waarvan er een is onderge bracht in het voormalige Ludgardusge- bouw, en als dependance vooral op de kleuters van Colenso grote aantrek kingskracht heeft. Maar het einde van deze dependance lijkt in zicht, reden voor de commissie Soestdijk van de Stichting om het gebouw aan de Maria straat uit te breiden met een vierde lo kaal, waarvan de tekeningen door ar chitekt Voskuilen zijn gemaakt. Naast deze uitbreiding met een vierde lokaal zijn er nog veel meer wensen, die eigenlijk primair staan en de voor naamste daarvan betreft zeker het op knappen van de speelgelegenheid. Verschillende ouders maken steeds ernstiger bezwaren tegen de smerige speelplaats die bij het buitenspelen van de kleuters in korte tijd van keurige kinderen, smeerpoetsen maakt. De zand bakken zijn ware kattenbakken, terwijl de honden het gras e.d. regelmatig be vuilen. „Wanneer de gemeente ons daarbij helpt, dan moet het toch mogelijk zijn, om van de Mariastraat van Beetzlaan tot Van Straelenlaan een keurig geheel te maken, waarbij het nu nog braakliggen de terrein een prachtige fuctie als speel terrein kan vervullen". De hoofdleidster van de school mej. R. Andela ziet het allemaal al duidelijk voor zich. „Vroeger was het kleuteron derwijs meer een verzorgde oppasplaats voor kinderen, en de naam bewaar school valt daaruit heel goed te verkla ren. Maar dat is niet meer, we werken met man en macht aan de aanpassing van kleuteronderwijs en basisonderwijs". De resultaten zijn daarvan dit jaar zichtbaar geworden, waarbij de school psychologische dienst onmisbaar was. Maar dat interesseerde vrijdag de kleu ters niet, die onder leiding van juffrouw Ria, Elly, Hacintha en mevr. Dorrestein- Kok, van de 40-jarige herdenking een prachtig feest maakten, dat in het optreden van Otto van der Mieden met zijn poppentheater één van de hoogte punten had, al kreeg het ijsje na de lunch, want iedereen mocht „overblij ven", misschien nog meer aandacht. Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter vaan die bepaolde strijdkrete in ut leve binne, die gewoon nie meer weg te den- ke binne uut ongze saomeleving. En één vaan die dinge vin ik ut gezeigde: „wie de jeugd hep, hep de toekomst". Noeng binne der netuurluk un heule kwak minse die daat heulegaor zo nie zien en de jeugd vaan teugeswoordug meer as un vurlore zaok beschouwe dan as un mogelukhied om de toekoms der op te bouwe. Noeng weet ik wel datter genog reje binne, waorom die minse tot zukke ge- daachte komme, maor wullie motte ne tuurluk wel blieve bedenke daat wullie vreuger ok nie vaan die lievurtjes waore en daat heul veul ongder ongs der eige- luk wel un bietje vaan ovurtuugd bin ne, daat zullie toch wel mit un bietje groosughied op ut vurleje trug magge zien. Maor ok daat is maor heul be- trekkeluk en daat laot de mederne jeugd daan ok vaok genog onbaarmhaartug marreke, en juust daat kenne die minso daan heul meujeluk hebbe. Kiek, der is un groep minse, en daat zaal best wel un bar grote groep weze, die vingde daat zullie heul gerust as veurbeeld gesteld magge worde veur de jeugd vaan vaandaog, omdaat zullie in hullie eige oge daan veuraal netuurluk knaap waat hebben bereikt in hullie leve. Messchien hebbe zullie wel andele, geld op de baank en ok nog un griepstuuver op de giero, omdaat ut zo makkeluk is, en ajje daat hep beriek, daan bijje der zogezeit. Maor in de oge vaan de mederne jeugd, en daan maokt daat nie uut of zullie kort of laang haor hebbe, maok daat nie zo bar veul indruk. Nie daat zullie der oge dich doen veur ut gemaak vaan die andele en zukke zaoke, maor veur hullie staot ut laang zo starruk nie meer veur- op. Zullie vinde ut leve op zichzelluf veul belaangrieker, en wil der nie an, waant wullie binne zo nie opgevoed, en hebbe ok geen kaans gehaad om daor een eige mening ovur te vorrume, maor ajje je eige der ok maor un bietje in vurdiep, daan hebbe die jonge minse geliek. Ut warrekelukke leve, wullie minse mit, en ongder mekaor is veul be laangrieker, as de haot, nijd en vaok om ut geld en allus waat daor mee saome- haangt. Ach ut liek allegaor zo makkeluk, om op de een of aore menier ut veurmakaor te kriege waat meer andaacht en waorde- ring veur mekaor te kriege, maor laote wullie ongze koppe nie as struusvoguls in ut vuule zaand gaon steke. Wullie hebbe geen tied veur mekaor, en laote wullie ut daan maor heulegaor nie heb be ovur die waordering en zuk soort zaoke. Ajje daat veur mekaor wil krie ge, daan mojje daor noeng mit alle ge weld an beginne, waant ut zaal vaan de kingders vaan noeng afhaange hoe of ut der ovur viefentwintug en vieftug jaor uutziet. En daan zalle wullie ongze kingders veur motte houwe hoe of ut allegaor eigeluk zouw motte, om ut waat aange- naomur op aorde te maoke. Daat hoef nie in te houwe daat ongze kingders as engele motte gaon leve, maör. heul gewoon ut warrekelukke leve as nummur een gaon beschouwe. Wullie motte prebere, waat, nie prebere, maor gewoon doen, ongze kingders te laote zien, daat elleboge-warruk en meer vaan zuk soort zaoke, die bar nodug binne om hede ten daoge waat te berieke, eigeluk ontstaon binne, omdaat hullie vaoders en moedurs ut belaangrieker vongde om te kenne leve, daan om te laote leve. Maor ik hep ut geveul daat der zo heul laangzaomerhaand toch waat an ut vur- aandere is. Nie bie iedereen, daat zouW al te mooi weze en ok eigeluk nie kenne. Vaan de week waore der op un kleuter school, en ajje ovur toekoms praot, daan leit daor de toekoms vaan ongze naotsie, ouwers bezug om de kingders is waat andurs te laote doen daan de kunst- warreke te laote maoke waor wullie vreuger ok aal de hele daag meej op moste vuile. Ut maag daan aal un heule tied geleje weze, maor ik ken ming nog heul goed herinnere dak ure bezug waas an ut uutprikke vaan heeste. En noeng - wullie binne ongderhaand zoveer gekomme, datter un daogelukse dienst naor de maon is - binne de king ders op heul veul plaotse nog ant prik- ke, en zuk soort dinge. Maor vaan de week hebbe der in Soest un heule kwak kingders saome mit hul lie ouweluu, de eerste staap gezet op anpaassing vaan ut kleuterongderwies an de maotschappie vaan marrege. Juust die van marrege, waant die vaandaog is ok nog zo geweldug nie. Deur de kingders te laote doen waorin zullie zin hebbe, ze zongder aal te veul bemeujenis hullie eige uut te laote leve, kriege zullie eindeluk de kaans om, zo klein as zullie binne, der eige mening en gedaachte naor veure te laote bren- ge. en daat is daan un begin, waor de toekomst op geschraogd ken weze. Je ken je nog heul meujeluk veurstelle daat op deze menier de toekomst gered ken worde, maor as wullie ut nie pre bere. daan ister niks meer an te doen. De jeugd zaal ut motte gaon doen, de huidugge ginneraotsie hepter heulegaor geen gaat innezien. Waat daat angaot is de heule weruld vol mit bar duudelukke veurbeelde. Van Weedestraat 31 - Soestdijk Nu de prachtigste kleuren aan onze bossen een aparte luister bijzetten, heeft de Natuurwacht een herfstwandeling georganiseerd. Deze zal worden bege leid door de werkgroep, waartoe zij een tocht heeft uitgezet door het landgoed „Pijnenburg" welke ongeveer 2 Va uur duurt. De start heeft plaats op zondag 10 ok tober, om kwart over twee, vanaf het eindpunt Bosstraat hoek Wieksloterweg O.Z. Hier is volop parkeergelegenheid en dat punt is tevens het eindpunt van de Tensenbus „Hees" waar deze lijn dienst vanuit Baarn, Soestdijk en Soest- Zuid om even over twee uur aankomt. Als steeds is de deelname geheel koste loos. Het I.V.N., (Instituut voor Natuur beschermingseducatie) heeft ter gele genheid van deze landelijke najaars wandeling een nieuwe brochure uitge geven met de titel „Hoor de Vogels". Deze brochure is tegen betaling van de Natuurfondszegelprijs ad. 0.25 na de wandeling verkrijgbaar. Grote klodders kalk over de hele voor zijde. De vporbereidingen voor de kinderkle dingbeurs, waarvan wij al eerder mel ding maakten, zijn in volle gang! Van maandag 11 tot zaterdag 16 okto ber krijgt iedereen de gelegenheid om goede gedragen kinderkleding op onder staande adressen in te leveren: C. Tak, van Weedestraat 41, tel. 2676. A. B. Haartsen, Plasweg 18, tel. 5520. A. van Dalen, Eigendomweg 32, tel. 5523. W. Deelen, Soesterbergsestraat 7, tel. 7251. E. J. v. d. Flier, Birkstraat 93, tel. 2354. F. Fennema, Korte Hartweg 30, tel. 6534. Technische school „Eemland", Soester- enghweg 15 (tijdens de schooluren). T. de Vries, Speenkruidstraat 33, tel. 7063. F. A. Isarin, Ereprijsstraat 189, tel. 7376. Het betreft dus kledingstukken die te goed zijn om zo maar weg te doen en waar een ander nog veel plezier van kan hebben. Voor het afstaan van de kleding wordt geen vergoeding gegeven. Alles wordt gesorteerd en verzameld in „De Rank", waar op 20 oktober a.s. de kledingbeurs wordt geopend. Tijdens de openingsuren, 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur, kan kleding tegen geringe ver goeding worden aangeschaft. Het batig saldo is bestemd voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties, dat zijn 25-ja- rig jubileum viert. Er zullen pakketten medicijnen voor zuigelingen-consulta tiebureaus van gekocht worden. Voor het inrichten van de zaal en voor de verkoop kunnen we nog wel enkele medewerk(st)ers gebruiken. Als u mee wilt helpen belt u dan even naar een van de onderstaande adressen: Mevr. F. A. Isarin, Ereprijsstraat 189, tel. 7376. D. C. Tak, Kamperfoeliestraat 20, tel. 6362. G. Paul, Braamweg 69, tel. 2094. Deze telefoonnummers kunt u ook draaien als u beslist geen kans ziet de kleding zelf te bezorgen bij één van de inleveradressen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7