I Soest toen - Soest nu g 2 november 1971 50e jaargang ito. 24 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 25 jaar Datim Korte mars door Soest van drumband van de Koninklijke Luchtmachtkapel STUDENTEN EN KINDERBIJSLAG Gert Muts bracht zijn toehoorders even in een andere wereld Solist-dirigent Henk van Monsjou leidde Wil hel mi na- kerkkoor langs muzikale klippen Filmavond Nederlandse Reisvereniging Toneelavond „De Kerkebuurt" Biologielessen door ambtenaren van de plantsoenendiensten Het oog gericht op de geheimen van de computer Brandjes in het weekend V.V.V.-nieuws Kruispunt Birkstraat-Vondellaan nadert voltooiing iMHWH S0ESTER1 OURANT Dement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrfldag De 40 man sterke drumband van de Luchtmachtkapel houdt vrijdagmiddag, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de DATIM, een korte mars door Soest. Om 4 uur wordt vertrokken vanaf de brandweerkazerne en de route gaat via het Kerkplein, Steenhoffstraat, Prins Bernhardlaan, Alb. Cuyplaan en Dalweg weer terug naar de brandweerkazerne. De DATIM, het Depot Algemeen-Tech nische en Interdance-Materieel van de Koninklijke Luchtmacht is gevestigd in het Jessurunkamp te Soestduinen, het Kamp van Zeist te Soesterberg en op de Beestenmarkt te Amersfoort. In 1948 werden het Centraal Magazijn en de Centrale werkplaats I van het vlieg veld Ypenburg overgeplaatst naar Amers foort. In 1951 werd het CMCW I in naam veranderd tot het Depot Kleding en Uitrusting, dat in 1962 werd samen- Het is algemeen bekend dat er wettelij ke regelingen bestaan met betrekking tot het toekennen van kinderbijslag. Wat ze precies inhouden zal veelal min der bekend zijn. Vooral de grote groep van studerenden in de leeftijd van 16 t/m 26 jaar levert nogal wat problemen op. De wet zegt hierover: „recht op kinderbijslag bestaat voor eigen-, aangehuwde- en pleegkinderen die 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar zijn, wier voor werkzaamheden beschikbare tijd grotendeels in beslag wordt genomen door of In verband met het volgen van onderwijs of van een beroepsopleiding". We zullen ons nu niet verdiepen in al lerlei begrippen zoals verzekeringsplicht, pleegkind enz., doch nemen aan, dat er op deze punten recht bestaat. Het gaat er hier slechts om de bepa lingen van de wet toe te lichten in sa menhang met diverse schakeringen in het studentenleven als „bijverdienste", „part-time job", „studiebeurs" enz. Een tweetal vragen willen we hierbij aan de orde stellen nl. a. is er sprake wan grotendeels volgen van onderwijs; b. bestaat op grond daarvan voor een verzekerde recht op kinderbijslag. Vraag a. kan zondermeer bevestigend worden beantwoord in alle gevallen, waarin sprake is van studeren aan een dagschool. Ook al zou men daarbij nog werken wordt in de praktijk toch aangenomen, dat het onderwijs „grotendeels" blijft. Slechts bij de beantwoording van vraag b. kunnen de uit dit werk genoten in komsten een punt vormen. Omtrent de ze vraag het volgende. Het recht op kinderbijslag steunt in principe op het onderhoudsbeginsel en zeker bij de groep van 16-jarigetv wordt in de wet herhaaldelijk van „onderhou den" gesproken. Deze term wordt daar in echter niet nader uitgewerkt, doch werd en wordt door uitspraken van de beroepsrechter bepaald. In oudere jurisprudentie werd als cri terium aangehouden „de noodzakelijke kosten van levensonderhoud, rekening houdend met het sociale milieu", ter wijl tevens ter bestrijding van deze noodzakelijke kosten met eigen inkom sten van het kind rekening moest wor den gehouden. Dit standpunt werd echter door de Cen trale Raad van Beroep bij een aantal uitspraken in 1966 verlaten, waarbij toen als criterium van „onderhoud" werd gesteld „de kosten van levenson derhoud met inbegrip van de studiekos ten in engere zin", waarbij nog als toe lichting werd gegeven, dat „levenson derhoud" ruim moet worden uitgelegd en dat het begrip „studiekosten in enge re zin" niet te beperkt moet worden op gevat. Tevens werd ten aanzien van het eigen inkomen van het kind het stand punt ingenomen, dat niet beslissend is of het kind inkomen geniet en daaruit in zijn levensonderhoud kan voorzien, doch dat moet worden nagegaan of dit in feite ook gebeurt. Het vorenstaande populair vertaald wil dus zeggen, dat eigen inkomsten van het kind in het geheel geen invloed op de hoogte van de kinderbijslag behoeven te hebben, als maar kan worden aange toond, dat die inkomsten niet voor het normale onderhoud (moeten) worden aangewend. Slechts enkele bestemmings- inkomsten, zoals b.v. studiebeurzen, ren teloze voorschotten, dienen in eerste in stantie voor het onderhoud te worden besteed. Het zal duidelijk zijn dat met hantering van deze nieuwe zienswijze niet van te voren kan worden aangegeven, wanneer nu wel of niet kinderbijslag kan wor den genoten. Het wordt temeer moeilijk omdat er 'sprake kan zijn van: a. onderhoud in belangrijke mate; b. onderhoud grotendeels; c- onderhoud geheel of nagenoeg geheel, hetgeen respectievelijk betekent min stens ƒ20,per week (wordt, nagenoeg elk jaar hoger), meer dan 50 °/o en min stens 90 Va. Al naar gelang punt a, b of c van toepassing is vindt één, twee of drietelling plaats, waarbij voor drietel ling dan nog de eis wordt gesteld, dat het kind uitwonend moet zijn. Met het bovenstaande is aangetoond, dat bijverdienste voor een student niet in alle gevallen van invloed op de hoogte van zijn kinderbijslag behoeft te zijn. Vaste regels zijn hiervoor echter niet te geven, doch indien men maar steeds uitgaat van de fetelijke bijdrage die de ouder/versorger in het onderhoud ver strekt én dit ook tegenover dé Raad van Arbeid (als uitvoeringsorgaan) waar kan maken, zal men krijgen waar men recht <jp heeft. gevoegd met het toenmalige DVM I, waarvan het commando werd gevestigd te Soestduinen in het Jessurunkamp. Op 1 maart 1963 vond de naamsverandering plaats tot Depot Algemeen-Technisch en Intendance-Materieel. Commandant is sinds september 1970 de kolonel M. W. A. Weers. Kolonel Weers woont in Alphen aan den Rijn, waar hij o.m. secretaris van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs en lid van de Ge meenschappelijke Schoolraad is. Boven dien is hij adjunct-hoofdredacteur van de „Militaire Spectator" en lid van de WD. Het DATIM is een groot warenhuis dat de luchtmacht voorziet van alle moge lijke goederen, met uitzondering van spe cifiek electronisch materieel, vliegtuig onderdelen en vliegtuigmotoren. Het goe derenpakket omvat rond 60.000 verschil lende artikelen, variërend van schoenen sokken tot complete dieselmotoren, brandweerauto's en de gehele vliegvei- ligheidsuitrusting. De sterkte van het depot is rond 600 man, waarvan 300 burgers. Het depot heeft echter ook de zorg over enkele andere onderdelen, zodat de totale ver zorgingssterkte circa 1000 man bedraagt. De totale oppervlakte van het terrein waar de Datim gevestigd is, is 720.000 m2, de totale omtrek ongeveer 6 km, het aantal gebouwen circa 100, de opslagca paciteit 105.000 m3 en de waarde van de voorraad 50 miljoen. Eén van de circa honderd gebouwen, in gebruik voor reparatie van de goederen. De DATIM koopt 18.000 artikelen zelf standig in, waarvan 10.000 voor eigen onderhoudswerkzaamheden. Maandag werd met een bijzondere vlag- genparade in het Kamp van Zeist het 25-jarig bestaan herdacht en werd een gedenkteken onthuld. Vrijdag a.s. is er een grote feestavond voor alle medewerkers in het Casino aan de Kampweg te Soesterberg. Commendant van DATIM Kolonel M.W. A. Weers. Donderdagavond vond in de Julianakerk aan de Julianalaan liet voorlaatste van een serie orgelconcerten plaats, die gegeven worden door onze plaatsgenoot Gert Muts. Aan het concert werd medewerking verleend door het Wilhelminakoor, onder directie van Henk van Monsjou - lid van het Groot Radiokoor - die samen met de sopraan Miriam Krieg, eveneens lid van dat koor, de verschillende solo's voor zjjn rekening nam. Hoewel het duidelijk merkbaar was dat de belangstelling voor de concerten groeit, viel de belangstelling voor een muzikale vertolking van een dergelijk formaat toch opnieuw weer tegen. Speelde Gert Muts in het vorige werk duidelijk een „fantasie" van Max Reger, in deze improvisatie leefde hij zich vol ledig uit in „zijn" werk en onderwierp het orgel aan zijn wil. Tijdens de samenzang dreigde het orgel te overheersen, maar het Wilhelmina- kerkkoor trok alle registers open en bleef fier overeind. De honderd toehoorders hebben zich voor anderhalf uur even uit het jachtige leven van alle dag kunnen terugtrekken om te genieten van een muzikaal hoog tepunt uit het toch al zo „muziek-arme" Soest. Al bij het eerste werk, Buxtehude's can tate „Jesu mèine Freude", bleek, dat het koor met solisten geen enkele moeite had om de organist in zijn sterke spel te volgen. Een sublieme muzikaliteit, die, in combinatie met een gave techniek, vooral in „Trumpet Voluntary" van John Stanley, duidelijk te beluisteren viel. Op volkomen andere wijze kwam het spel van Gert Muts tot uiting in het „Concerto nr. 6 in Bes", van Georg Friedrich Handel, waarin hij alle gele genheid kreeg om het orgel in al zijn facetten aan het „woord" te laten. Buxtehude's „Alles was Ihr tut" gaf Henk van Monsjou met zijn vijftig leden tellende koor de kans zich volledig uitle ven, waarbij ook de solo's van professio nele kwaliteit, muzikaal aansloten. In „Gavotte" van J. S. Bach waren voor Gert Muts alle mogelijkheden voorhan den om de belangstellenden te laten ho ren, dat het orgel van de Julianakerk zich voor dergelijke concerten goed leent, vooral wanneer men het repertoire met vakkennis samenstelt. „In het ty pisch Engelse werk van G. Rathbone Rejoice in the Lord, always", groeide het koor „verblijdend" naar een indrukwek kende muzikale hoogte. Max Reger's „Grosze Phantasie über den Cheral Hallelujah, Gott zu loben bleibt meine Seelenfreude", een orgelwerk dat voor bestemd is voor vertolking door profes sionele organisten, kreeg een gave ver tolking van Gert Muts, die werkelijk alle registers kon opentrekken, waarbij de slechts ten dele gevulde kerk leek te verdwijnen onder de vloed van orgel klanken. Het grote talent van de 29-jarige Soester organist kwam misschien het aller sterkst tot uiting in zijn improvisatie over gezang 111 uit de Geref. Bundel. Maandagavond 8 november a.s. zal door de Nederlandse Reisvereniging afdeling Soest, in het gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan-hoek Pieter de Hooghlaan, de kleurenfilm van Hans Schreiner „Exotisch Turkije" gedraaid worden. De filmvoorstelling begint om 20.30 uur. De toneelgroep van de buurtvereniging „De Kerkebuurt" zal op zaterdag 6 no vember a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat opvoeren de klucht in drie bedrijven „In de nacht begon het". Het stuk werd geschreven door Johan Blaaser. De regie is in han den van de de heer J. V. Bosch. Op vrijdag 5 november wordt hetzelfde stuk opgevoerd, echter dan uitsluitend voor de leden. Op beide avonden is er na afloop een gezellig samenzijn met muziek van het dansorkest „The Rhythm Rascals". Enige ambtenaren van de plantsoenen dienst hebben zich bereid verklaard op de basisscholen een biologieles te geven. Daarbij zal extra aandacht besteed wor den. aan de natuur in en om Soest, waar bij gebruik gemaakt zal worden van een daarvoor speciaal samengestelde dia serie. De les, welke ongeveer één uur zal du ren, wordt gegeven aan de leerlingen van de vijfde en/of zesde klas, in de pe riode november '71 tot februari 1972. De hieraan verbonden kosten komen ge heel voor rekening van de gemeente. De databank is - na de milieuvervuiling natuurlijk - het grote schrikbeeld van dit tijdperk van de technologie. De oppo sitie in de Tweede Kamer heeft ver geefs getracht met enige moties een bar rière op te werpen tegen de invoering van zo'n databank: een computer waar in de overheid naar hartelust gegevens kan stoppen. Nu bestrijdt niemand dat een overheid allerlei zaken over zijn burgers moet weten voor bepaalde dingen. Maar het kan konsekwenties hebben die menigeen griezelig voorkomen als zo ongeveer ie dere overheidsinstantie door een druk op de knop keurig uitgebreid alle gegevens uitgetikt op papier kan krijgen die over een persoon zo in de loop der jaren door diverse instellingen zijn verzameld. Het griezelige hiervan is misschien nog niet eens zozeer dat die gegevens op zoveel plekken ter beschikking kunnen komen, als wel dat de burger zelf niet weet welke gegevens dit zijn. Plus het risico dat die gegevens in handen komen van wie er helemaal niets mee te maken heeft. Natuurlijk bestaat altijd het ge vaar dat een ambtenaar uitflapt wat hij vertrouwelijk voor zich had moeten hou den, maar zelfs dan bereikt hij maar weinigen en zijn geheugen moet al heel sterk zijn wil hij over veel mensen din gen kunnen uitkramen die geen ander dan die betrokkenen iets aangaan. Het is dolheid om te proberen de ont wikkeling van dergelijke databanken te gen te gaan: de apparatuur is ervoor, de mogelijkheden zijn er, er is nut van dat tegen de kosten opweegt; het komt er dus. Maar menig land acht het wenselijk nog voor het misbruik gaat blijken vast de wetgeving te bezitten waarmee daar tegen kan worden opgetreden. De Zweden bijvoorbeeld bezitten een vrij vergaande wetgeving op dit gebied, zon der dat zij de illusie koesteren dat zij al doende niet zullen leren dat ze toch ma zen in het net hebben gelaten waarvan een of andere goochemerd profijtelijk ge bruik zal weten te maken. Maar we kun nen op zijn minst proberen onheil te voorkomen vóór het zich manifesteert. Tenslotte hoeven we maar aan het kra ken van woningen te denken, waartegen het eveneens door een merkwaardige kronkel in de wetgeving moeilijk is zo effektief op te treden als misschien wel wenselijk is. En het duurt ijselijk lang voor dit is gladgestreken, zoals we we ten, met lugubere bijverschijnselen als burgers die met een soort knokploegen eigen rechtertje gaan spelen. Daarom alleen al lijkt het wenselijk lie ver te vroeg te veel voorzorgsmaatrege len te nemen dan braaf te vertrouwen dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. KANTMAN. Vrijdagavond brandde het restant van het slooppandje Wieksloterweg WZ la af. Het huisje was reeds gedeeltelijk gesloopt en stond op de nominatie als oefenobject voor de brandweer. Zaterdagmiddag raakte de auto van de heer F. D, in brand toen hij voor zijn woning aan het Van de Veldeplantsoen een lekke remleiding repareerde. Met hulp van omstanders werd het vuur snel gedoofd. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door het overspringen van een vonk. Zondagmiddag ontstond brand in de woning van J. v. d. B. aan de Dorre- steinweg 72. Door snel ingrijpen wist de brandweer erger te voorkomen en bleef de schade beperkt. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. In verband met het eerste Provincie concert, dat donderdag 4 november door het Utrechts Symphonieorkest in ge bouw Tivoli te Utrecht wordt gegeven, willen wij U nog nader inlichten over de vertrektijden van de bussen. Deze bussen, die speciaal voor de abonné's zul len rijden, dragen de nummers 3 en 4. Men is verplicht het nummer van de bus, waarin de heenreis gemaakt wordt, te onthouden, omdat men ook met de zelfde bus moet terugkeren. Houdt U zich hier aan, zodat voor de dienstdoen de chauffeurs geen verwarring ontstaat. De bus, die het nummer 3 draagt ver trekt van halte Colenso om 19.30 uur en om 19.33 uur van halte Nieuwerhoek. rijdt vervolgens langs de diverse stop plaatsen aan de hoofdweg, zoals de ge bruikelijke route naar Utrecht aangeeft De bus met nummer 4 doet het dit jaar een beetje anders ten behoeve van ons nieuwere „stadsdeel", zodat de startplaats ditmaal zal zijn Smitsweg-hoek Veen besstraat om 19.23 uur (bij R.K. school), vervolgens nieuwerhoek om 19.33 uur, daarna Braamhage 19.37, Hoog Soestdijk 19.40 uur, terug naar de hoofdweg èn langs de halteplaatsen hieraan gelegen. Het kruispunt Birkstraat/Vondellaan na dert zijn voltooiing. Maandag en van daag werd de toplaag aangebracht, woensdag de verkeersst repen. Daarna wordt het kruispunt opengesteld voor het verkeer wat betekent dat het verkeer uit de richting Amersfoort met bestemming Industrieterrein geleid zal worden via de Vondellaan. De verkeersborden en de verkeerslichten zullen zo spoedig mogelijk geplaatst wor den. Wat de verkeerslichten betreft is men afhankelijk van Rijkswaterstaat, maar venvacht wordt dat het niet lang meer zal duren. Een en ander houdt wel in dat de Gal- lenkamppelsweg, de Vosseveldlaan en de Hartmanlaan nu definitief voor door gaand gemotoriseerd verkeer gesloten zullen zijn.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1