$3 699.- SCHOEMAKER ïdiall milmö Wedgwood R NIEUWE HOOFDROLSPELERS OP HET WERELDTONEEL KEUKENS PROVINCIE UTRECHT PAKT MILIEUBEHEER AAN UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP PHILIPS SCHOENAKER voor beeld en gelnli RECHTVAARDIGER INKOMENSVERDELING Christof/e van de Is uw servies nog up to date inhetjaar2000? Officiële bekendmakingen RINGENOLDUS Kinderspostzegelactie 1971 Verkoop eerste-dag enveloppen op dinsdag 9 november Openbare commissie vergaderingen Diepte Lipaf drukken Het gaat maar om een zeer beperkte voorraad inclusief alle toebehoren De hierboven afgebeelde stereo-bandrecorder, een juweeltje uit de Philips-serie met een duidelijke knipoog naar het professionele, komt nu sterk tegemoet aan de beurs van de echte liefhebber. Soest Soesterberg Van Weedestraat 29a Rademakerstraat 27 Telefoon 2792 Telefoon 1587 Kamerconcert in Artishockgebouw Attente winkelier voorkomt wisseltruc Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Geslaagde start zangkoor in „Eltheto" Uitselaande brand aan de Beetzlaan Verordening halvedag- sluiting winkels Hinderwet Vrijdag 5 november 1971 Met de toelating van Peking zijn de Verenigde Naties wat nader gekomen T>t althans één ideaal: een forum te zijn Laarin de hele wereld is vertegenwoor digd. Dat een natie van zevenhonderd failjoen mensen, bovendien in betrekke lijk korte tijd inderdaad gegroeid tot een upermacht, buiten de V.N. bleef, moest ilijven, was een wantoestand en er is Jreden tot voldoening dat die opgeheven [js. Moest blijven, want de veregenwoor- Tliger van Tsiang Kai-sjeks regime op Formosa achtte zich uitdrukkelijk, maar Loor ieder duidelijk ten onrechte, de Jïrertegenwoordiger van heel China en als feodanig ook gerechtigd als veto-bezitter [in de Veiligheidsraad de extra-invloed Tiit te oefenen die in het handvest van de V.N. aan de supermachten is voorbe houden. En dat beiden - Peking en Taipeh - erop hieven staan geheel China te vertegen woordigen maakte het onmogelijk ook naar in enige vorm beiden toe te laten •net eventueel de bijzondere voorrech ten alleen voor de man uit Peking. Dat was het alternatief: kiezen tussen Mao Jen Tsjiang en het is een simpele kwes tie van redelijkheid dat de keus voor vlao is uitgevallen. Het uitstoten van [een lid, zoals dus nu is gebeurd met For mosa, is geen verkwikkelijke zaak maar Tsjiang heeft het ernaar gemaakt door feijn aanspraken niet aan te passen aan realiteit. Voor we al te zeer het hoofd schudden Ever het uitstoten dat dan ook voor an deren zou kunnen gebeuren, moeten we wel bedenken dat er niet veel situaties hunnen ontstaan die ook maar in de [verste verte op deze Chinese puzzel lij ken. De Verenigde Staten hebben een neder- fiaag geleden doordat hun heftige po- teingen om Peking wel toe te laten maar Taipeh niet uit te stoten schipbreuk jhebben geleden. Althans, dit zeggen zij. Vermoedelijk heeft Washington niet de |illi"-:e gehad dat Tsjiang te redden was, is het verbeten vechten voor hem [sic s een manier geweest om het ge- van de V.S. te redden. Tenslotte ang vanouds Amerika's vriend en •u het aanzien van de V.S. geen Jgoc hebben gedaan als ze die vriend al Jte op- :chtig in de steek hadden gelaten. ■Om mee verder te werken, vooral bin- Inen het kader van de verzoening met ■Peking, is deze uitslag van de stem- Imingen aanzienlijk gunstiger. Opmer- Ikelijk is wel dat de Japanners zo mede lop de bres hebben gestaan voor Formo- Isa aan de zijde van de V.S. Trouwens look bijvoorbeeld Saoedi-Arabië, maar Idat heeft weinig te maken met de Oost- I aziatische toestanden, Japan daarentegen Ides te meer. Premier Sato heeft er thuis al een en I ander over te horen gekregen en ver- moedelijk zal zijn opvolger wel noodge- I dwongen zich losser opstellen van de I V.S. en van Formosa, ook al bestaat daarmee dan wel een vriendschapsver drag. Voor zover iets voorzien kan worden van wat China als V.N.-lid gaat doen, het zal zich sterker laten gelden in oost- Azië, juist op een moment dat de V.S. dit minder gaan doen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Japan dit gewoon over zijn kant kan laten gaan. China en Japan zijn in een posi tie gekomen om hoofdrolspelers te wor den op het wereldtoneel. TORENSTRAAT 45 - TEL. 8G Keukens voor elke ruimte Ook op zaterdag geopend. Wij vertellen U graag vrijblijvend wat groeibrillant is. JUWELIER - OPTICIEN Van Wecdestraat 12 Soestdjjk A.s. dinsdag 9 november start de ver koop van kinderpostzegels in het post kantoor aan de Steenhoffstraat. Tot 31 december zullen 5 dagen per week, van maandag tot en met vrijdag, van 9 tot i 15 uur, leden van het U.V.V. in de spe- j ciale stand, welke in de hal van het postkantoor is geplaatst, aanwezig zijn1 om postzegels en kaarten te verkopen. Alléén op dinsdag 9 november worden de eerste-dag enveloppen (Firstday co vers) verkocht van 8.30 uur tot 15.00 uur. De verscheidenheid, in wenskaarten is ook dit jaar weer bijzonder groot. De prijzen van deze kaarten variëren van 20 cent tot 1,50. Ook de bekende Pro Juventute kalender is op de stand te koop. Het kinderpostzegelcomité rekent er weer op een groot bedrag bijeen te kunnen brengen ten behoeve van kleine en gro te instellingen waar kinderen de voor hen nodige verzorging krijgen. Voor inlichtingen over het Soester Kin derpostzegel Comité kunt u zich wenden tot mevrouw M. C. F. Van Bolhuis-Luk- kien, P.C. Hooftlaan 35 te Soest, tele foon 4411. Burgemeester en wethouders maken be kend dat de volgende openbare commis sievergaderingen zijn vastgesteld: Onderwijscommissie: donderdag 11 no vember a.s., om 16.00 uur. Commissie Openbare Werken: vrijdag 12 november a.s., om 16.00 uur. Financiële Commissie: dinsdag 16 no vember a.s., om 15.00 uur. r Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben besloten bij de provinciale water staat en de provinciale griffie op korte termijn een reorganisatie door te voeren, die het mogelijk maakt het milieubeheer zo doeltreffend en slagvaardig mogelijk aan te pakken. De taak van de overheid bij het milieu beheer is zo veelomvattend en vereist naast een telkens wisselende inzet een zo omvangrijke en gespecialiseerde ken nis, dat volgens gedeputeerde staten een bundeling van krachten van Rijk, Provincie en Gemeente, zowel als van wetenschap en bedrijfsleven een gebie dende eis is. Hiervan uitgaande hebben G.S. van Utrecht besloten als eerste provincie over te gaan tot het instellen van een Raad voor Milieubeheer, waarin deskun digen op het gebied van de milieuhy giëne in zo ruim mogelijke mate een bij drage kunnen leveren tot het behoud van een zo zuiver en gezond mogelijk leefklimaat. Bij provinciale waterstaat zal een in hoge mate zelfstandig functionerend dienstonderdeel worden geformeerd, dat belast wordt met de technische aspecten van het milieubeheer. Dit onderdeel zal een eigen plaats krijgen op overeenkom stige wijze als de in feite reeds als zo danig functionerende eenheid wegen, verkeer en vervoer en het dienstonder deel „natte waterstaat". De reorganisatie bij de griffie houdt de samenvoeging van een tweetal afdelin gen in. De nieuwe afdeling wordt on derverdeeld in drie zelfstandige bureaus. Eén van deze bureaus zal uitsluitend "worden belast met de behandeling van 2aken op het gebied van het milieube heer. Een vis van het geslacht Bassogigas is door biologen en oceanografen van het onderzoekingsvaartuig „John Elliott Pils- bury", uit de Porto Rico trog (van 8000 m diepte) naar boven gehaald! Dit was voor het eerst dat men geconfronteerd werd met een vis uit zulk een diepte. Dit betekent anders gezegd een nieuw we relddiepterecord voor een gewerveld wa- waterdier. We kennen maar heel weinig vissen uit de stikdonkere diepte van 6000 m en meer. De eerste vis, die uit dit dieptegebied naar boven werd gehaald, was de Bassogigas profundissi- mus in het jaar 1901. De vondstdiepte bedroeg 6035 m. Dezelfde soort werd 50 jaar later door de Deense Galathea expe ditie op een diepte van 7160 m gevangen. Behalve Bassogigas, die zowel in de At lantische oceaan als in de Indische oce aan voorkomt, kent men ook nog andere diepzee vissen, behorende tot het geslacht Careproctus. Voor de orde zij nog opge merkt dat de door Pecard op 10300 m diepte gesignaleerde vis, waarschijnlijk geen vis was maar een zeekomkommer soort. Om een dader te identificeren maakt men sinds de vorige eeuw hier in Europa gerbiuk van vingerafdrukken. Aan de vingerafdruk kennen we de persoon. Dit mogen we zo wel stellen omdat vinger afdrukken niet alleen onveranderd blij ven, gedurende het hele leven, maar ook specifiek zijn. Geen twee personen be zitten namelijk hetzelfde patroon van vingertoplijnen. Sinds heel kort kennen we een tweede identificatiemiddel t.w. lip-afdrukken! Ook het patroon van de lip-lijnen resp. groeven is aan het in dividu gebonden en verandert gedurende het leven niet. Suzuki en Tsuchihashi hebben onlangs lipafdrukken van 280 personen genomen en daarbij bevonden dat geen van deze aan een andere iden tiek was. Een parallel onderzoek bij 18 identieke tweelingen (d.z. eeneiige met hetzelfde erfelijkheidsmateriaal) toonde evenwel aan dat de lipafdrukken van een tweelingenpaar nauwelijks van el kaar zijn te onderscheiden. Toch zijn ze volgens onderzoekers in de praktijk zeer wel geschikt voor het identificeren van kriminelen. Met lippenstift bewerkte lip pen schijnen voorts prachtige lipafdruk ken op kopjes en glazen achter te laten. Dames opgepast! OXQw TIJDELIJK Deze „N 4004", geschikt voor stereo-opname en weergave, voor horizon taal en verticaalgebruik, met vier sporen en twee snelheden, met een maximale speelduur van 4x2 uur, met balansinstelling, met pauze toets enz. enz. kost nu bij ons 699, Loopt u eens even binnen in onze speciale beeld- en geluid-showroom aan de Van Weedestraat 29a. Daar staat deze aanbieding en alle andere apparatuur startklaar opgesteld, terwijl daar ook volledige documentatie voor u gereed ligt. Dubbele garantie dus dubbele zekerheid SHOMONS amcrafoort kleine koppel 7 lel. 03400-11945 Showroom open dagelijks van 8.00-1730 uur Zaterdags van 10.00-12.00 uur. In Ts j echo - Slo waky e verdient een geschoolde arbeider evenveel of soms meer dan een jurist of een bioloog. Tot een dergelijke gelijkschakeling van inkomens zal het in Nederland nooit komen, maar nochtans zal in de komende jaren het thema „rechtvaardige inkomensverdeling" steeds aktueler worden. De meeste politieke partijen pleiten in hun programma's voor een rechtvaardi ger inkomensspreiding, die met name kan worden bereikt door de inkomens van de laagstbetaalden sneller te laten stijgen dan die van de rest van de be volking. Op het ogenblik strijkt de top - vijfprocent van onze bevolking - echter nog ongeveer 22,5 van ons bruto natio naal inkomen op en de 20 van onze bevolking die het minst verdient slechts ruim 4°/o! Een oor-, keel- en neusarts kan in ons land gemakkelijk tot een inkomen van twee ton komen, een geschoolde arbeider zit meestal nog onder de ziekenfonds loongrens van 17.050,Is een derge lijk verschil rechtvaardig? Over een vraag als deze kunnen we urenlang filo soferen zonder tot een bevredigend ant woord te komen, want het gaat hier om niet-vergelijkbare funkties en vooroplei dingen. Bij de inkomensverdeling gaat het trouwens niet alleen om het loon als zodanig, maar ook om secundaire ar beidsvoorwaarden zoals vakantie, pen sioen en dergelijke. Maar nochtans kan niet worden ontkend dat het loon in het kader van de inko mensverdeling een grote rol speelt. Het is toch wel veelzeggend dat de vijf pro cent bestbetaalden van onze bevolking bijna een kwart van het nationaal bruto inkomen opstrijken en de tien procent slechtstbetaalden net aan 1 komen! Dergelijke verschillen gaan toch wel dwars in tegen de inhoud en strekking van de meeste partijpolitieke program ma's. Het staat wel vast dat vooral die laagstbetaalden onvoldoende ontplooiings mogelijkheden hebben en dat ook hun kinderen in vele gevallen weer gedoemd zijn later deel uit te maken van de maatschappelijke achterhoede. Loonrondes De inkomens van de laagstbetaalden stijgen niet sneller dan die van de rest van de bevolking. Bij de loonrondes wordt de „verbetering" voor alle inko mensgroepen in een vast percentage weergegeven. Zo stijgen per 1 juli niet alleen de salarissen van de laagste amb tenaar, maar ook die van zijn hoogste bazen met 4,5%. Het heet dan dat de progressie in de belastingtarieven het netto-verschil weer aardig reduceert, kortom de hogere in komensgroep er relatief niet veel op vooruit gaat, maar je zou die groep eens moeten horen, wanneer ze hun loonsverhoging eens een keer niet kre gen. De jaarlijkse loonrondes in voor ieder gelijke percentages vergroten veeleer de achterstand van de lagere inkomens groep, voor wie ook de prijsstijgingen het hardst aankomen. Andere maatregelen Toch zijn er andere dan loonmaatrege len mogelijk om de ontplooiingskansen .van de lager betaalden te verbeteren. Zo zou een deel van de welvaartsgroei be stemd kunnen worden voor kollektieve voorzieningen, die voor de welvaart en h^t welzijn van de kleine man van groot belang zijn. Door het goedkoop maken van recreatie, openbaar vervoer, zwem baden, bibliotheken enz. worden vele achterblijvers in staat gesteld hun - mo gelijkheden beter te ontwikkelen. Ook de demokratisering van het onder wijs kan een gunstig effekt hebben op de inkomensverdeling. Door flexibeler onderwijs te geven zullen ook kinderen uit arbeidersmilieus betere kansen krij gen, zodat ze later naar het voortgezet onderwijs en mogelijk de universiteit kunnen. Dan zouden zich voor deze groep eindelijk betere perspektieven gaan ope nen, uiteraard ten dele ook van materië le aard. Het aantal kinderen uit arbeidsmilieus, dat nu tot het voortgezet en hoger on derwijs doordringt, is verhoudingsgewijs veel te klein, waardoor helaas veel talent verloren gaat. Zondag 7 november a.s. wordt in de tentoonstellingszaal van het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat een ka merconcert gehouden met het Utrechts Blaaskwintet. Het Utrechts Blaaskwintet, bestaande uit Karin Kwant, fluit; John Schreuder, ken, hoorn; Joost Westerveld, fagot; hobo; Wim Vink, klarinet; Anton Fran- neemt een vooraanstaande plaats in in het Nederlandse muziekleven. Zij geven den ook in Duitsland veel succes, concerten door geheel het land en had den ook in Duitsland veel succes. In Soest zullen werken uitgevoerd wor den van Wolfgang Amadeus Mozart, Da niël Ruyneman, Will Eisma, Torjörn Lundquist en Joseph Foerster. Het concert begint om 15.00 uur. Ouders kunnen hun kinderen onderbren gen bij het poppentheater van Otto v. d. Mieden, dat eveneens om 15.00 uur be gint. Dinsdagmiddag gaf winkelier M. aan de Burg. Grothestraat aan de politie door, dat enige heren getracht hadden hem door middel van de wisseltruc, geld af handig te maken. Zij waren bij hem vertrokken in een volbezette auto (2 echtparen en 5 kin deren) met het nummerbord MI 87-2895. De melding kwam mooi op tijd, want de wagen werd juist voor het politiebureau geparkeerd. De twee mannen wandelden richting kantoor van de ABN en gingen de aangrenzende modezaak binnen. Een ijlings gewaarschuwde rechercheur vatte in de zaak post bij de kassa, maar op het moment dat zij hun aankoop wil de afrekenen, werden zij gewaarschuwd door een van de dames, die attent ge noeg geweest was om de wandeling van de rechercheur van het bureau naar de winkel op te merken. Uiteraard werd de wisseltruc niet toege past en er viel dus weinig aan te doen. De mannen werden wel meegenomen naar het bureau, waar nagekeken werd of soms elders de truc was toegepast. Dit bleek niet het geval te zijn, althans zij konden geen schuld hebben aan de laatst binnengekomen melding. Wel werd geconstateerd dat de beide fa milies uit Irak kwamen en dat zij niet in het bezit waren van een geldig vi sum. In verband daarmee zijn ze nog dezelfde dag over de grens geleid. Op initatief van de stichting is dinsdag middag half twee in gebouw Eltheto ge start met „zingen voor bejaarden" onder leiding van de Soester pianist, de heer P. de Geus. De opkomst van de dames en heren was voor de eerste maal uitstekend te noe men en wekelijks zal te half twee op dinsdagmiddag gezongen worden. Wil men meedoen, dan kan men zich te lefonisch opgeven bij de projektleider van de stichting, tel. 2723. Binnenkort zal men zich beraden over een naam voor het te vormen zangkoor, terwijl het in de bedoeling ligt in het voorjaar 1972 een eerste uitvoering te realiseren. Er kan gesproken worden van een uit stekend en succesvol initatief van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest. "MALMAIS0N ÜN COUVERT DE LA GAMME Van Weedestraat 31 - Soestdijk Door een korte felle brand zijn maan dagavond een slaapkamer en een aan gebouwd droogkamertje van de woning Beetzlaan 143 grotendeels verwoest. Het vuur is ontstaan doordat wasgoed te dicht bij een buta-gasstel te drogen hing. De schade wordt geschat op enige dui-' zenden guldens. Omstreeks half elf zag de dochter van de bewoner, de heer H. v. d. F., dat het aangebouwde droogkamertje in brand stónd. De brandweer die snel ter plaatse was, zette 3 stralen in en was het vuur snel meester. Om half twaalf konden zij weer inrukken. In de slaapkamer ging de inboedel, waaronder veel kleding, ver loren. De heer v. d. F. was tegen brand verze kerd. %9 <^§s§i9 <5^9 VOOR Alistar MacLean BERENEILAND ƒ12,90 „BLADWIJZER" Het langverwachte vervolg op „Plantaardigheden" 9,25 Hella Haasse HUURDERS EN ONDERHUURDERS ƒ12,50 Dr. Spock SEX, LIEFDE EN LEVEN Een boek voor jonge mensen 14,90 BOEKHANDEL J G.J. WESSELS Soestetbeigsestraat S3-iel2419 SOEST SceótsrduiHe* met muziek (live) Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen Vredehofstraat 6 - Tel. 2525 i^9 <5%9 (5^9 6^9 6^ VAN WEEDESTRAAT 31 "Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis dat met ingang van 6 november 1971 een aantal wijzigingen van de Verordening halvedagsluiting winkels van kracht worden, welke door de raad der ge meente Soest respectievelijk bij beslui ten van 19 augustus en 21 oktober 1971 zijn vastgesteld. Deze wijzigingen houden ten aanzien van de halvedagsluiting van een aantal winkels c.q. bedrijven het volgende in: het bedrijf van dames- en herenkapper! een voor het publiek toegankelijke ruim te, waarin het bovenstaande bedrijf wordt uitgeoefend, dient hetzij op maan dag vóór 13.00 uur hetzij op dinsdag né 13.00 uur voor het publiek gesloten te zijn, al naar gelang zulks door burge meester en wethouders na overleg met belanghebbenden wordt bepaald. Inmiddels heeft het bedoelde overleg plaatsgevonden en zijn voor de onder scheidene bedrijven de sluitingstijden vastgesteld. Een betreffende lijst is ter gemeentesecretarie verkrijgbaar, supermarkten: een winkel, waarin een supermarkt is gevestigd, dient hetzij op maandag vóór 13.00 uur, hetzij op woensdag na 13.00 uur voor het publiek gesloten te zijn, al naar gelang zulks door de burgemeester en wethouders na overleg met belang hebbenden wordt bepaald. Inmiddels heeft het bedoelde overleg plaatsgevonden en zijn voor de onder scheidene supermarkten de sluitingstij den vastgesteld. Een betreffende lijst, waarbij het begrip supermarkt nader wordt aangegeven, is ter gemeentesecretarie beschikbaar. Deze sluitingstijden gelden niet voor de buurt schap Soesterberg. de kleinhandel in radio-, televisie- en elektrische artikelen; de kleinhandel in woningtextiel en meu belen; de kleinhandel in gebruiksartikelen, met uitzondering van de kleinhandel in ijzer waren; een winkel, waarin in hoofdzaak of uit sluitend vorenstaande kleinhandel wordt uiitgeoefend dient op maandag vóór 13.00 uur voor het publiek gesloten te zijn. Deze verbodsbepaling geldt niet voor de buurtschap Soesterberg. Soest, 5 november 1971. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeentesecre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de heer R. P. J. Hilhorst, Hooiweg 2 te Soest, omvergun ning tot het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een in richting tot het storten van afval op/in het perceel Hooiweg 2 te Soest, kadas traal bekend gemeente Soest, sectie B, nr. 375, 570 en 551. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovenaien zal op maandag 22 november a.s., des voormiddags 9.00 uur. in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 5 november 1971.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9