Soest toen - Soest nu Dfasdag november 1971 59e jaargang no. 26 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 STAND OPHOUDEN Personenauto over de kop Controle tijdens koopavond Turk aan verwondingen overleden Autobrandje Rondgang van Luchtmacht drumband Sterren op feest van Unicef Water in Eem zó laag dat woonark bijna kapseisde Meisje lastiggevallen door twee mannen Weer jongen gewond bij aanrijding op kruispunt Jongen (14) bekend diefstallen Auto rijdt vijver in van prinsen Ned. Christen Vrouwenbond Tweede klaverjas- kampioenschap van S.P.S.V. Natuurbeschermingswacht Eemland Het oog gericht op Natuurwachters willen beter contact met autoriteiten politieke ideeën 50E5TER(()00RANT A-booncment per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrtfdag De situatie in Hilversum, waar het con tact tussen de jachtopzieners, boswach ters, politie en natuurwachters optimaal is, werd vrijdagavond tijdens de Natuur- wachtersavond, als schoolvoorbeeld aan gehaald van een goede samenwerking. Regelmatigg contact en gezamenlijke acties. Daar schort het in Soest nog wel Amerika heet het meest democratische land ter wereld. Het kent geen hof en geen adelstand. Maar het aantal standen is er menigvul- diger dan in menig Europees land. En het streven „to keep up with the Jones'es" (gelijk-op doen met de Jan- sens) beheerst het leven van menige Amerikaanse man, om maar te zwijgen van de vrouwen, die haar eigen status ontlenen aan die van haar echtgenoten! Wanneer we, net als bij koninklijke hui zen, in Amerikaanse families een dynas tieke nummering tegen komen (Henry Ford II bijvoorbeeld) wijst dat er op dat die families een top-positie innemen. Ze danken dat meestal aan hun vermogen. Het geld beheerst de wereld, maar voor al in Amerika. Men moet zich echter niet verbeelden, dat geld èlles is. Het is bijvoorbeeld van groot gewicht, wanneer men kan aan tonen dat men „met de Mayflower is meegekomen" dat dus de oudste voor vaders behoorden tot de z.g. Pilgrim Fathers. Ook in het zuiden hebben oude families, die daar reeds meerdere gene raties lang gewoond hebben, bepaalde voorrechten, en men boort zich niet zo gemakkelijk in zo'n exclusieve kring. Wit en blauw Daarbij zijn er vele standen en standjes. Niet alleen in de militaire- en in de ambtenarenwereld, waar ze nauw sa menhangen met de rang, maar ook in de grote tot zeer grote bedrijven, waar de positie in het bedrijf bepalend is voor de maatschappelijke positie. Inder tijd heeft een Amerikaanse schrijver jonge mensen dan ook gewaarschuwd tegen het aanknopen van al te hechte vriendschapsbanden, want wanneer men een trapje hoger klom, moest men de oude vrienden zonder moeite kunnen la ten schieten. Dan is er het onderscheid tussen „White" en „Blue-collar" werkers, de witte boord en de overall, hoewel menig overall-drager die zijn vak beheerst, méér verdient dan de witteboordman. Superioriteit Ook de diverse ethnische groepen die Amerika kent, voelen zich ten opzichte van elkaar meerwaardig. Over de ne gers, de Portoricanen en de Mexicanen spreken we maar niet. die zijn uiteraard zóveelsterangs, en indianen zijn er bijna niet meer. Maar de Duitse en Ierse immigranten bijvoorbeeld voelen zich verheven boven de vele Polen. Men hokt meestal bij el kaar, ook in allerlei clubs en organisa ties. Die organisaties zijn ook weer sta tussymbolen. Wie geen lid kan worden van Rotary, gaat naar de Lyons, en dan heeft men nog clubs als de Elks en de Kiwanis, soms met een kinderlijk ritueel van geheime kenwoorden en speciale handdrukken. Maar „ergens bij behoren" is allereerste eis. Tot in de kerk Zelfs in de kerk vindt men dit terug. Behalve dat er kerken zijn voor blanken en gekleurden, hebben bepaalde kerken ook een zeker deftigheidsaspect. Dit gaat speciaal op t.a.v. de Presbyterianen en de Episcopaalse kerk. In het zuiden daarentegen zijn de Baptisten vanouds overheersend, terwijl ze in het noorden zo'n grote rol niet spelen. Sommigen zijn dan ook lid van meer dan één, en er zijn er ook die. naarmate ze hoger op de maatschappelijke ladder klimmen, nei gen naar de kerk waar ze huns gelijken ontmoeten, niet alleen 's zondags maar I ook in diverse commissies en comité's. iDat ook hierbij de vrouwen een grote ■rol spelen, spreekt vanzelf. De society Iedereen kan in Amerika uiteindelijk oresident worden, en op deze democra tische regel is men trots. Die regel sloot ange tijd de katholieken uit, maar sinds Xennedy is daarin verandering ge- VIen6zal, zelfs al zijn ze veramerikaanst, n alle lagen van het maatschappelijk even namen aantreffen die duiden op ■reemde herkomst. Eisenhower is duide- jk Eisenhauer. Vice-president Agnew eeft zijn Griekse naam veramerikaanst. Haar al heeft men in het maatschappe- j'k leven een belangrijke positie bereikt, aarmee is men nog niet even ver in >t gezelschaps(society) leven. Een Jood v kan op de beurs, in het bestuur van ,d en staat, als gelijke omgaan met deren, maar hij wordt geen lid van n club. Wat of wie azelsprekend vindt dit alles zijn weer- in de uiterlijke attributen. In het •k van de auto die men rijdt, het waaI- men woont en de buurt waar iet staat. Zodra in een straat iemand minder aüoi" een huis koopt, ver leren meteen de andere huizen in •de. Vooral hier komt de rassendis- inatie tot uiting. i ter aard speelt hierbij het geld een mme rol. Men kan op welk gebied log zoveel presteren, maar als men Pn kans toe ziet die prestaties om tten in dollars om gelijke tred te n met. de buren, is men toch niet agd". Vandaar dat men de intel- en in deze kringen graag betitelt ïgheads" (ei-hoofden) want wat je s vrijwel belangrijker dan wie je s zoveel standen als in dit land standen. eens aan, zo bleek uit de reacties. Er zijn te weinig „schildjes" (geen wind schermen, geen toegang na zonsonder gang, niet roken enz.) geplaatst bij de ingangen van de bossen. Er zijn, zo bleek, meer dan 300 toegangen en er zijn slechts 100 schildjes aangeschaft, waar van er enkele bovendien onleesbaar ge worden zijn. Er ontstaan onduidelijke situaties door, maar verzoeken om meecr schildjes hebben niets uitgehaald. Ook was men van mening dat onder het bord „rijwielpad" vermeld zou kun nen worden „dus niet brommen". Dat is eigenlijk overbodig wist men, maar omdat het elders ook gebeurt, werkt ook dat weer verwarrend. In het algemeen was men het er over eens dat het contact met plaatselijke overheden beter kon zijn. De heer P. Hummelen meende dat zijn contact met de bospolitie uitstekend was. Deze, overigens zeer geanimeerde dis cussie kwam los, nadat de leider der Natuurwachters, de heer P. M. Wijs muller, de resultaten bekend gemaakt had van het patrouille-seizoen (11 april tot 10 oktober 1971). In dit seizoen kende Soest twee soorten natuurwachters; de in rooster lopende en de zelfstandige natuurwachters. Van de eerste soort waren er dit jaar 16. 11 daarvan brachten 37 rapporten uit. 5 lieten niets van zich horen, waarvan 4 om onbekende redenen. Het totaal aantal gegeven waarschu wingen bedroeg 969 stuks, tegen 606 in 1970. Een en ander lag niet slechts aan het grotere bezoek, doch ook aan de in tensievere patrouillering. Een drietal overtredingen trad sterk op de voor grond: 268 roken in het bos, 226 brom men op de rijwielpaden en 193 verkeerd parkeren van auto's. Daarna volgden vierenzestig waar schuwingen tegen plukken van bloemen, planten, heideafsteken, paddestoel-pluk e.d., 29 keer tegen vernielen van of klimmen in bomen, 28 keer paardrijden buiten de officiële paden, 14 keer ge bruik van kooktoestellen en dan nog een kleiner aantal tegen vuilniswerpen, ver nielen meubilair, hardklinkende transis torradio's, vuurtje stoken en jagende honden. Droevig vond de heer Wijsmuller het resultaat van de zelfstandige natuur wachters. 18 stonden er ingeschreven met identiteitskaart. Van zegge en schrij ve één waren in totaal 7 rapporten ont vangen. Ondanks aanschrijvingen lieten de andere 17 verstek gaan. Het bestuur van de natuurbeschermingswacht Eem- land, dat zich niet kon voorstellen dat gedurende een geheel seizoen niets be merkt zou zijn dat ingaat tegen het na tuurbehoud, heeft dan ook zijn conclu sies uit deze min of meer ongeïnteres seerdheid getrokken. Besloten werd ook het volgend seizoen niet meer in rooster te lopen. De moei lijkheden die aan dit systeem kleven en die voornamelijk van organisatorische aard waren, kunnen dan worden voor komen. Na de pauze hield de heer H. F. A. Smoorenburg een discussie met kleu rendia's over California. De 20-jarige mej. I. V., groepsleidster uit Amersfoort, sloeg In het weekeinde op de Middelwijkstraat met haar perso nenauto over de kop toen zij afremde. Vermoedelijk door het natte wegdek raakte ze daarbij in een slip en sloeg over de kop. De wagen kwam tegen de afrastering van de woning Middelwijk straat 23 tot stilstand en moest zwaar beschadigd worden weggesleept. Mej. V. kwam er zonder verwondingen af. Arbeidsinspectie en politie (afdeling bij zondere wetten) hebben vrijdagavond tijdens de wekelijkse koopavond in win kels een controle gehouden inzake het werken van personeelsleden jonger dan achttien jaar. In vier gevallen werd pro ces-verbaal opgemaakt. In het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort is zaterdagavond de 30-jarige fabrieksarbeider S. Capin, een Turkse gastarbeider, overleden aan de verwon dingen die hij donderdagmiddag had op gelopen by een aanrijding op de Birk- straat ter hoogte van pension „Het Witte Huis", waar hij woonde. De man was met z'n fiets aan de hand de weg overgestoken, nadat hij eerst een in de richting Soest rijdende vracht wagen had laten passeren. Hij werd op de andere weghelft aangereden door een personenauto, die in de richting Amers foort reed. Het slachtoffer werd dertig meter weggeslingerd en zeer ernstig ge wond. Donderdagmiddag raakte de Citroen be stelwagen van J. J. in brand. De brand weer bluste het vuur en de schade bleef beperkt. J. was in een werkplaats aan de Wieksloterweg bezig met laswerkzaam- heden aan de uitlaat van de wagen en een overspringende vonk veroorzaakte de brand. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan »an de DATIM te Soestduinen hield de drumband van de Koninklijke Luchtmachtkapel vrijdagmiddag een kort mars door Soest. Zij defileerden lang het bordes van het Gemeentehuis, waarop de wethouders de heren K. de Haan, L. J. Dijkstra, J. J. Ebbers en de gemeentesecre taris de heer H. Borreman hadden plaatsgenomen. De Tros-televisie verzorgt donderdag avond 11 november een rechtstreekse uitzending van het groots opgezette ju bileum, dat, met medewerking van be roemde artisten, in het Congresgebouw in Den Haag wordt gevierd ter ge legenheid, van het 25-jarig be staan van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Danny Kaye, Petula Clark, Christina Deutekom en Karei Appel behoren tot de sterren, die medewerking verlenen. „Unicef in het zilver" heet het feest dat voor ƒ25,- per persoon kan worden bij gewoond. De Tros heeft Unicef twintigduizend gulden betaald om het ruim twee uur durende progamma te mogen uitzenden. Rudi Carrell zal de vele artisten aan kondigen, onder wie ook de Franse Fri da Boccara, Wilma Reading, Vera Lynn, Roy Black, Lydia Korvic en Marco Bak ker. Ook de vocalgroups „Poppys" en Het gezin C. K. heeft tot nu toe niet veel plezier beleefd aan z'n verblijf in Soest, waar het in een woonark op de Eem woont. Nadat maandagmorgen tijdens hun afwezigheid de boot gedeeltelijk was losge slagen en dwars op de Eem was komen te liggen (de brandweer maakte de zaak weer in orde, terwijl de politie het scheepvaartverkeer regelde) moest het echtpaar K. en z'n twee kinderen zaterdagnacht elders een onderkomen zoeken omdat de boot dreigde te kapseizen. Tengevolge van de lage waterstand van de Eem was de woonboot gedeeltelijk komen droog te liggen, waardoor hij slagzij maakte. In het schip stond bo vendien een laag water. De politie waar schuwde 's nachts om twee uur de be woners en raadde hen aan elders de nacht door te brengen. In de jeugdher berg De Heidebloem vonden ze onder dak. De vrees, dat de boot was lekgeslagen, bleek ongegrond te zijn, zodat de ge waarschuwde brandweer niet in actie hoefde te komen. Contact met perso neel van de Oranjesluizen in Amsterdam leerde de politie, dat het waterpeil van de Eem niet verder zou zakken. Inte gendeel, men rekende op wassend water waardoor de rivier 32 centimeter zou stijgen. Vermoedelijk zou de boot dan weer horizontaal komen te liggen. Dit bleek inderdaad te kloppen. Niette min vonden de bewoners het raadzaam, het weekeinde bij familie door te bren gen. De heer K. deelde de politie mee, dat hij inmiddels in Muiden twee lig plaatsen had gevonden en bij het ge meentebestuur daar een aanvraag heeft ingediend om één ervan als permanente ligplaats te mogen gebruiken. „Brotherhood of men" zullen optreden, evenals de Fabeltjes Krant. De balletgroep van Helen le Clerq zal een modeshow dansen. Karei Appel gaat een van zijn schilde rijen aan het publiek verkopen. Ook Prinses Beatrix zal aanwezig zijn. Alle artisten verlenen belangeloos hun medewerking, evenals de kunstenaars, die de nieuwe serie Unicef wenskaar ten hebben ontworpen. Deze kaarten en ook de mooie bureau- of telefoonagenda zijn te verkrijgen bij de V.V.V., de Ned. Credietbank, Toren straat 47, mej. Van Zoest, Sparrelaan 4, Ton Beuken Soesterbergsestraat 51a, mevr. Weitzel, Van Straelenlaan 44 en mevr. Rademaker, Steenhoffstraat 71, allen te Soest. Twee onbekende mannen van omstreeks twintig jaar hebben zondagmiddag, om streeks vijf, de 17-jarige mej. A. D. uit Soest lastiggevallen. Zij reed met haar bromfiets-op de Birkstraat, toen ze tot stoppen werd gedwongen door twee mannen, die haar eerst op een brom fiets waren gepasseerd. Mej. D. ver weerde zich door één van haar belagers een klap in het gezicht te geven. Ze maakte van de daardoor ontstane ver warring gebruik om er vandoor te gaan. De politie stel een onderzoek in naar de identiteit van de twee mannen. De vijfjarige jongen G. J. M. W. uit Soest liep vrijdagmiddag hoofdwonden op bij een aanrijding op het kruispunt Steenhoffstraat-Dalweg-Kerkplein. Hij werd met de ziekenauto naar Zonneglo ren gebracht. De jongen stond met vier andere kinde ren te wachten voor het voetgangers licht. Bij 't oversteken werd hij aange reden door de personenauto, bestuurd door de 41-jarige Van E. uit Baarn. Deze verklaarde tegenover de politie de stop lichten op de Steenhoffstraat zeer dicht te zijn genaderd, toen hij - rijdend in de richting Baarn - deze plotseling op oranje zag springen. De 12-jarig scholier F. v. d. M. uit Soest kwam met zijn vader aan het politiebu reau met de mededeling, dat hij voor een tientje een bromfiets had gekocht van de 14-jarige Amersfoortse scholier F. J. D. De vader van de jeugdige koper vertrouwde dit niet. Bij onderzoek bleek, dat de Amersfoort se jongen, die in Soest op school gaat, de bromfiets had gestolen en bovendien eerder acht bromfietsen had ontvreemd, waarvan zes in Amersfoort, één in Zaandam en één in Amsterdam. Het verhoor door de politie leidde er bovendien toe, dat D. bekende, in Soest een aantal winkeldiefstallen te hebben gepleegd, samen met nog zes scholieren. Bij een aanrijding op de Biltseweg reed de koopman D. J. de H. uit Huis ter Heide met de door hem bestuurde per sonenauto een vijver in. De H. kwam er met een nat pak af, de wagen moest door een kraanwagen op het droge wor den gebracht. De automobilist L. C. G. H. uit Laren wilde met zijn bestelauto op de Biltse weg rijdend in de richting Soest, de Staalwijklaan inrijden. Hij werd daarbij aangereden door de auto van De H., die achter hem reed. Door de klap raakte de koopman de rhacht over het stuur kwijt en reed een vijver in. Toorn ontlaadt zich over het hoofd van Prins Bernhard over zijn interview met het Handelsblad/N.R.C. De fraktievoor- zitters in de Tweede Kamer en ook de premier betreuren het dat hij enkele nogal curieuze ideeën over een „nieuw" demokratisch bestel te berde bracht. In 'n paar zinnen gezegd lijkt zijn idee rede lijker dan het is. Een regering zit er maar mee dat onder het werken altijd maar rekening gehouden moet worden met een parlement, maar dat is op te lossen door een kabinet zijn gang te laten gaan en om de twee jaar de Tweede Kamer maar te laten beslissen of het zo verder moet of niet. Inderdaad hoeven de ministers dan min der vragen van Kamerleden te beant woorden, maar of die tijdsbesparing zo belangrijk is valt te betwijfelen. Anders geformuleerd komt het prinselijke idee erop neer de bevoegdheden van het par lement drastisch in te perken en de macht van de ministers, vooral dus van de ministerpresident, aanzienlijk uit te breiden. Ongeveer dus wat generaal De Gaulle de Fransen heeft laten slikken, die het parlement vrijwel geheel als een te verwaarlozen bijzaak beschouwde en zich met een referendum rechtstreeks tot de natie richtte al hem dit zo uitkwam. Daarbij mogen de Fransen dan nog van geluk spreken dat hun De Gaulle een misschien wat bizarre maar in ieder ge val volstrekt integere man was die be paald geen gebruik zou maken van zijn kansen om praktisch als een dictator te heersen; door zijn haast magische imago had hij er alle kansen voor. Het is daarom te begrijpen dat kennelijk een van premier Biesheuvels voorgan gers al tot de prins zei dat zijn politieke huisvlijt tamelijk naïef en irreëel was, zoals hijzelf in het interview aantekent. Premiers zijn waarschijnlijk wel beleefd tegen leden van het koninklijk huis en zeggen niet zo gauw dat zijn opvatting van demokratie heel ondemokratisch is. Waarbij het er niet om gaat dat de prins niet net als iedere burger zo zijn ideeën niet mag hebben, maar het maakt wel enig verschil of ze geuit worden door een meneer Jansen ergens uit een pro vinciestadje of door hem. En het is ver wonderlijk dat prins Bernhard, die toch langzamerhand 35 jaar merendeels niet onbekwaam zijn job vervult, de verlei ding riiet heeft kunnen weerstaan poli tieke opmerkingen te maken zoals die juist uitdrukkelijk niet bij zijn baan passen. De enige verklaring moet wel zijn dat zijn bezoek aan de sjah van Perzië eveneens ter sprake komend in het gesprek hem nog vervulde van een diepe indruk. Deze sjah die volgens hem werkt als een paard en een slechte perf krijgt als stank voor dank. Inderdaad heeft deze sjah al regerend geen last met parlementariërs of zelfi maar met ministers en ontzettend veel gemak van zijn politie, zijn leger en zijn gevangenissen. Hij hoeft zelfs niet om de twee jaar te vragen of hij het goed ge daan heeft en niemand moet het in zijn hoofd halen in Perzië te zeggen dat hij het niet goed doet. Het werkt waar schijnlijk wel handig voor de sjah maar met demokratie heeft het weinig van doen uiteraard. Curieus is dat de enige „vakgenoot" van prins Bernhard, prins Philip in Enge land, zich ook al eens dergelijke uitla tingen heeft laten ontvallen waarvoor hij eveneens prompt op de vingens is getikt. Je zou er uit opmaken dat de afstand tussen een hof en de samenleving van de burgers nog altijd groter is dan ge meenlijk wordt aangenomen. KANTMAN. De afdeling Soestdijk van de Ned. Chr. i Vrouwenbond houdt donderdag 11 no vember a.s., 's avonds 8 uur, haar leden vergadering in het wijkgebouw bij De Emmakerk aan de Regentesselaan. Spreekster is mevr. A. H. M. Richters- Wolvius met het onderwerp „Stichting H. O. Z." (Hulp bij ongewenste zwan gerschap). Gasten zijn welkom. In de zaal van de brandweercentrale vond donderdagavond de tweede klaver- jas-kampioenswedstrijd plaats voor da mes en heren van de Soester Politie Sport Vereniging. De opkomst was we derom enorm, maar door plotselinge verhindering moesten enkelen verstek laten gaan. Er worden vijf partijen gespeeld, waar van de drie hoogste series in aanmer king komen voor de respectievelijke bekers voor dames en heren en de ver dere prijzen. Alleen op de laatste van de vijf wedstrijden worden bekers en prij zen uitgereikt. Men speelt thans alleen voor de punten. De hoogste punten werden behaald bij de dames door: 1. Mevrouw Rondhout, 6444 p., 2. Mevrouw Le Clercq, 6405 p., 3. Mevrouw Houkes, 5811 p., 4. Mevrouw Pley, 5664 p., 5. Mevrouw Meinema, 5504 p., 6. Mevrouw Den Ouden, 5140 p. Bij de heren: 1. J. H. Hoogma, 6636 p., 2. W. le Clerq, 6400 p., 3. J. W. Kaspers, 6342 p., 4. W. den Hartog, 6242 p., 5. C. Coster, 6152 p., 6. S. Jongepier, 6130 p,, 7. L. Houkes. 6007 p., 8. A. Kerens, 5942 p., 9. J. J. Pley, 5843 p., 10. W. ter Haar, 5792 p., 11. W. v. d. Brink. 5618 p„ 12. A. Klok, 5594 p., 13. C. de Bruin, 5507 p. Er werden vier partijen gespeeld van ieder vijftien giften.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1