UI TUINTOKO VAN DRIE Wedgwood ENGEL „5t Vaarderhoogf DE WINTERTUIN WERD TE KLEIN Nu is het ruim 500 vierkante meter BAARN - fel 02154-6687 H AKKERT BANDEN H AKKERT BANDEN BAARN - fel 02154 - 6687 De heer P. J. Steltman over „De toekomst van onze kinderen" „Wij gaan tenonder aan loketkoorts en formulierenziekte" «t [uykje Margrietschool krijgt nieuwe afrastering Hand- en elecfrisch handgereedschap SOESTERBERG Woon- en dienstencentrum bejaarden te Soesterberg Gevonden voorwerpen Geslaagd RINGEN0LDUS i UW SUUUES BS ®NZE I.A.HE AFTREK REIS- EN VERVOERSKOSTEN ALS BUITENGEWONE LAST vogelhuisjes en voedertafels Tuin-adviescenirum Lagergieterij op de Laanstraat Trin-adviescsiitrum MARCHAL - HAARMODE bomen, heesters em coniferen Tuisi-advlescentrum ;t Zeepost U kunt niet alles weten Rectificatie Bob Lokhorst exposeert Chris tof Ie I Nieuwe openbare school aan de Molenstraat kost duurder Rectificatie VAN AMERONGEN Vrijdag 12 november 1971 „Ons technisch denken lykt niet te stoppen. Als we het hebben over de vervuiling, zeggen we vaak: Er moeten meer zuiveringsinstallaties komen. We denken dat we technisch alles kunnen oplossen. Maar we moeten toe naar een nieuwe denkvorm, het mondiaal denken. Daarvoor is een stuk hervorming nodig, een stuk herop voeding van ons, volwassenen. De jongeren zullen het wat dat betreft niet zo moeilyk hebben". Deze opmerkingen maakte de heer P. J. Steltman, toen hij als algemeen secretaris van het Instituut voor Natuurbeschermingsaducatie op uit nodiging van de afdeling Soest van de Natuurbeschermingswacht Eemland een causerie hield. Als onderwerp had hij gekozen „Een toekomst voor onze kinderen bij de gratie van een gezond milieu". Na de pauze volgde hierover een discussie en keek men naar de film „Schaduwen van onze vooruitgang". Zaken die het milieu betreffen moeten r.iet worden toegespitst op milieuhygiëne en milieubehoud alleen, aldus de heer Steltman. Leefbaarheid wil meer zeggen dan alleen maar dat er groen moet zijn. Als er niet voldoende werkgelegenheid is, verhoogt dit niet de leefbaarheid. Fen groot deel van de wereld is onleef baar omdat er geen eten is. Leefbaar heid wil ook zeggen, dat kinderen de mogelijkheid hebben om te spelen, te klimmen en lawaai te maken, en dat ze zich veilig voelen. Aan de kwaliteit van het milieu, aan die leefbaarheid schort het aan alle kan ton. Sommigen zeggen: we moeten min der smerige spullen gebruiken; anderen vinden: de vuile industrieën moeten v-eg. „Maar als we in deze kreten-sfeer over deze belangrijke dingen praten bar gezellig Telefoon 02155-8252 De afrastering van de openbare Mar grietschool aan de Bonifaciusstraat, die reeds aanwezig was voordat de school gebouwd werd, verkeerd in een slechte staat. Dit brengt met zich mede dat de bewoners van de aangrenzende percelen overlast ondervinden van de spelende schooljeugd. Voor het aanbrengen van een nieuw hekwerk wordt een krediet gevraagd van ƒ6.600,-. Het verzoek van de Rinke Tolman- school voor de aanschaf van een gram mofoon wordt aangehouden. Op dit mo ment is op geen enkele school een gram mofoon aanwezig, die met medewerking van de raad is aangeschaft. Omtrent het r.ut van dit hulpmiddel worden advie zen aangevraagd, waarna het standpunt over al dan niet aanschaffen met mede werking van de raad zal worden be paald. NIEUWSTRAAT 56 - TEL. 6223 Ruime keuze voor Sint Nicolaas in NIEUW Vrijdagavond koopavond van 7-9 u. In de overvolle toneelzaal van De Hoek steen heerste maandagavond een feeste lijke stemming, want er is nu een defini-. tieve start gemaakt met de bouw van het Woon- en Dienstencentrum voor Be jaarden in Soesterberg, vooral dank zij de activiteiten van het bestuur van de Stichting Woon- en Dienstencentrum. Voorzitter G. de Rijk schetste de moei lijke opdracht voor het bestuur een woon- en dienstencentrum te bouwen en wees in zijn beeldspraak op het schip dat een moeilijke vaarroute langs vele kanalen heeft af te leggen, maar ge lukkig bezit ook deze Stichting over een krachtige motor. Toch leek het schip in de laatst gehou den vergadering gezonken, maar als een onderzeeër kwam het weer boven de golven met een voordeel van 13 huizen. De vele medewerkers van de Stichting werden voorgesteld, waarbij alle levens overtuigingen vertegenwoordigd waren: mevrouw Van Ek en de heer Verhoeff (Humanitas), mevrouw Willemsen en de heer Hartwigsen (Hervormde Kerk), de heer Voltman en de heer Bonouvrié (Ge- ref. kerk), mevrouw Koevoet en de heer De Rijk (R.K. kerk), mevrouw Hoekstra en mevrouw Van Dijk (Groene Kruis), mevrouw Van Tol en de heer Martin, (Wit-Gele Kruis), de heer Schuiten (Stichting Bejaarden Soest). De heer Verhoeff gaf een duidelijk over zicht van de bijna drie jaar oude ge schiedenis van de Stichting, initiatief van de Stichting Katholiek bejaarden zorg Soest. In plaats van een verzor gingshuis zou een groep bejaardenwo ningen met een dienstencentrum ge bouwd worden, maar dan moest een stichting in het leven geroepen worden voor de nodige subsidie, hetgeen eind november 1968 plaatsvond. Architect W. A. Geelen van het architec tenbureau Leicher n.v. te Loenen aan de Vecht gaf aan de hand van de her en der opgehangen bouwtekeningen een overzicht van het gehele Woon- en Dienstencentrum. zonder de feitelijke zaken te kennen, dan is kretologie gevaarlijk", zei de h^er Steltman. De bevolkingsexplosie (in 1650 bevolk ten 600 miljoen mensen de aarde, twee honderd jaar later 1.200 miljoen en dan honderd jaar later, in 1950, al 2.500 mil joen) is een groot fundamenteel pro bleem, maar beslist niet het enige. „We moeten onze kinderen nu al vertrouwd maken met de sfeer van het één zijn uit velen en met velen. Anders gaan ze een beroerde toekomst tegemoet". Spreker noemde ook de toenemende verstedelijking een probleem. Dit leidt bij flatkinderen tot een gevoel van on veiligheid. Kinderen willen op jonge leeftijd niet verder van huis zijn dan op roepafstand van de ouders. Zijn ze dit niet, dan ontstaan in het spel con centratiestoornissen. Met als gevolg, dat we straks gaan lijden aan talentverlies, aldus de heer Steltman. Hoe kunnen we onze kinderen de rust teruggeven? Dat kan pas als de mens ervoor zorgt z'n omgeving zo te beheersen, dat er sprake is van een harmonisch milieubeheer. Een probleem is ook de noodzakelijke schaalvergroting in de industrie. Nood zakelijk omdat we meer eisen. Schaal vergroting leidde echter tot overproduk- tie en dus tot meer afval, want waar geproduceerd wordt, is sprake van afval. Een probleem is ook de massaficatie, waarin de individu verloren gaat. „Wij gaan ten onder aan loketkoorts en for mulierenziekte", citeerde spreker een milieubeschermer. De massaficatie heeft depersonalisatie tot gevolg. De mens is niet meer aanspreekbaar. „Dan kun je alle rommel achter je neerkwakken, nie mand die er iets van zegt". De heer Steltman zei, dat momenteel kinderen van rond twaalf jaar zich al in alle ernst afvragen waar we heen gaan met het milieu. „Het grootste schandaal in de wereld is, om deze jon ge ménsen, die zelf nog geen uitweg zien nog verder in de put te duwen door ze te blijven vertellen hoe beroerd we er voorstaan. Zo kweken we defettisten. We moeten, juist tegenover de kinderen, de problemen positief benaderen, als een karwei dat nog te klaren is. Dat is ook zo, maar we zullen er allemaal ons jasje voor moeten uittrekken". De heer Steltman wees op het belang van de juiste opvoeding van het kind, ook op school, door een gedragsaanpas sing. „We moeten een vonk overbrengen voor een vuur, dat op zijn beurt vonken moet produceren die op anderen, op steeds meer mensen overspringen", zo besloot de heer Steltman zijn causerie. In de zaal van De Rank korvden de be langstellenden, onder wie afgevaardig den van de dierenbescherming en de vereniging voor tuinbouw— en plant kunde werkstukken bekijken, vervaar digd door scholieren, die met een mi lieu-opvoedingsproject bezig geweest wa- De navolgende voorwerpen werd op het politiebureau als gevonden aangegeven: herenpolshorloge, sleutels, autovelg met band, armbandje met bedeltjes, sierduif damesfiets, bril, herenhandschoen, pet, dameshandschoen, spaarpot, kinderjack, verpleegsters-uniform, armband, drie kantige liniaal, kinderbadsloffen, cein tuur, autosleutel, kindertasje, damestas, kinderportemonnaietje, pochet, 1 paar voetbalschoenen, damesring, houten schoen, pony, vulpen, portemonnaie, re genjack, maandkaart voor de bus en een vulpen. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Onze plaatsgenoot, de heer Th. van Gilst slaagde aan de Haagse Sociale Academie voor het einddiploma „Kultureel werk". Pontiac Gulfstream, een waterdichte Pontiac met de kast-uit-één-stuk. Chique, plat, modern. Edelstaal f 124,-, met datum f 139,-. Doublé f 123,-, met datum f137,-. Ook leverbaar met automatische opwinding. aHn PONTIAC TIJD JUISTE TIJD JUWELIER - HORLOGER \'v. Van Weedcstraat 12 Telefoon 02155-6372 MAANDAG DICHT. WOENSDAG OPEN. 55 M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 VVU lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF - VAV. 1302 Gedipt. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P Tot de punten welke ingrijpend zijn gewijzigd met ingang van 1971 behoort de aftrek van buitengewone lasten, en daarvan dan weer als onderdeel o.a. de om vang van de reis- en vervoerskosten. Allereerst een woord vooraf over de plaats van dit onderdeel in het geheel. De oude drie hoofdgroepen zijn in de nieuwe regeling bewaard gebleven. Dit zijn: ten eerste de uitgaven tot voorzie ning in het levensonderhoud van som mige naaste verwanten; ten tweede de uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit, De buitenvogels hebben de komende maanden hulp nodig. Wy zijn goed gesorteerd in Dorresteinweg 72a - Tel. 02155-2883 Als de gemeenteraad ermee accoord gaat zal aan de heer G. J. M. Holleman toe stemming verleend worden een lager gieterij op te richten op het perceel Laanstraat 30. Het perceel is gelegen in het bestem mingsplan „Industrieterrein". De in de inrichting uit te voeren werkzaamheden zullen bestaan uit het gieten van lager- metaal en na afkoeling van de werkstuk ken het mechanisch bewerken daarvan. Ten behoeve van het metaalgieten zal een batterij propaangasflessen worden gebruikt. Boven de giettoestellen zal een wasemkap worden aangebracht, welke dampen zal afvoeren door een leiding welke zal worden opgetrokken tot ten minste 1 meter boven de hoogste daklijn. De aan de te verlenen hinderwetver gunning te verbinden voorwaarden zul len in voldoende mate waarborgen dat de inrichting naar buiten geen gevaar, schade of hinder zal veroorzaken, althans die welke de Hinderwet beoogt te weren. Maak nu uw fuiu winterklaar Wij bieden u alles op dit gebied. rt1 Dorresteinweg 72a - Tel. 02155-2883 KAPSALON BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 VAN WEEDESTRAAT 31 bevalling, overlijden van de belasting plichtige en naaste familieleden en thans ook van adoptie door de belastingplich tige; en als derde tenslotte uitgaven voor studie en opleiding voor een beroep van hem zelf en zijn echtgenote. Nieuw is dat voor iedere groep een ze kere grens geldt tot welke de uitgaven niet buitengewoon zijn aan te merken. Aftrek is per groep slechts mogelijk voor zover die grens wordt overschreden. De aftrek kan dus nu ook zeer laag zijn, wat vroeger niet mogelijk was omdat toen voof1 het geheel aftrek werd ver kregen indien de grens was overschre den. Ziektekosten Wij beperken ons nu in de eerste plaats tot de kosten van ziekte, invaliditeit en bevalling, welke wij hieronder gemaks halve alle tezamen als ziektekosten zul len aanduiden, en voorts tot de reis- en vervoerskosten veroorzaakt door deze ziekte. Hierbij doet zich dan eerst het probleem voor dat sommige soorten uitgaven, die door ziekte zijn veroorzaakt, ook wel plegen te worden gedaan door gezonde mensen. Bijvoorbeeld die voor een hulp in de huishouding, die voor een vakan tiereis, kosten van een auto (denk aan invaliden!). Het is duidelijk dat het niet Onze (aparte) collectie is enorm uitgebreid. Dorresteinweg 72a - Tel. 02155-2883 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alkes" (19/11). Australië: ms „Abel Tasman" (15/11). Brazilië: ms „Alkes" (19/11). Canada: ms „CP Discoverer" (17/11). Israël: ms „Eshkol" (16/11). Japan: ms „Benwijvis" (16/11). K'enya, Oeganda Tanzanië: ms „Flae- ming" (17/11). Nieuw-Zeelandms „Neder Rijn" (17/11). Verenigde Staten van Amerika: ms „American Archer" (17/11). Z.-Afrika (rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Hannoverland" (17/11). Eet u pudding met rozijnen, rol deze laatste dan eerst door meel, ze zullen dan niet zakken. De leren rug van (oude) boeken, maakt u schoon met een mengsel van benzine en terpentijn. Nabehandelen met was. Een plant heeft water nodig. Gebruik hiervoor niet te koud water. De wortels van de planten kunnen dit niet opne men, zodat een plant temidden van veel water nog kan verdrogen. De potgrond verzuurt dan. Koffievlekken kunt u uit wollen en zij den stoffen verwijderen door ze te be strijken met zuivere witte glycerine. Daarna de stof in lauw water wassen en de achterkant strijken tot het goed croog is. Kinderen spelen overal mee, ook met uw xles bleekwater, tijdens uw werkzaamhe den. Zorg dus dat deze buiten hun be reik blijft. Dinsdag j.1. las u in ons blad dat Bob Lokhorst uit Soest gaat exposeren met schilderijen, tekeningen en grafieken in het gebouw Oude Gracht 381 te Utrecht en dat de opening zou plaats hebben a.s. zondag 14 november, om 14.00 uur. De opening door Hans van Dokkum is ech ter niet om 14.00 uur, doch om lff.00 uur. de bedoeling is om, wanneer iemand met een groot vermogen en een groot Inko men, die al vele jaren een mooie auto pleegt te bezitten, plotseling een been verliest, de kosten van die auto verder als ziektekosten aftrekbaar te maken. Anderzijds is het ook duidelijk, dat wan neer iemand die gezien zijn gering in komen en gebrek aan vermogen geen auto bezit en die nu plotseling een been verliest en dan gezien zijn invaliditeit een auto aan moet schaffen die hij an ders nooit gekocht zou hebben, wel af trek moet krijgen. De Hoge Raad heeft daarom beslist dat voor deze soort kos ten alleen aftrek mogelijk is wanneer voor de betrokkene, gezien zijn inkomen en vermogen, het bezit van een auto niet normaal is te achten. In de praktijk doen zich dan natuurlijk nog vele grens gevallen voor, die meestal worden opge lost door een deel van de kosten als ziektekosten aan te merken. Ook dit werkt niet geheel bevredigend in gevallen waarin iemand die het best kan betalen desondanks toch geen auto bezit of geen huishoudelijke hulp heeft. Dan wordt om praktische redenen toch aan deze regel vastgehouden, zodat ook al heeft deze persoon in goeden doen de hulp of de auto eerst genomen, nadat hij ziek of invalide werd, hij toch geen aftrek krijgt nu die hulp of auto voor hem normaal is te achten. De wet De wet heeft nu een opsomming van wat ziektekosten zijn, en die zijn dan, enigszins ingekort: a. uitgaven voor dok ter, geneesmiddelen, hulp- en kunst middelen en vervoer; b. uitgaven voor extra gezinshulp; c. diëetkosten. Onder de kosten van vervoer vallen natuurlijk in de eerste plaats de direkte kosten van het ziekenvervoer van de patiënt zelf. Voorts die van een invali- denwagen, die immers door gezonden niet pleegt te worden gekocht, en voorts naar uit de bij de parlementaire behan deling gegeven toelichting blijkt, ook de auto voor de invalide, voor wie het be zit van een auto niet normaal is te achten. Ook vallen onder de kosten van taxi of tram, die de zieke of invalide heeft gemaakt en die normaliter niet zouden zijn gemaakt door overigens ver gelijkbare gezonde personen. Bezoekkosten Anders dan vroeger kunnen thans niet meer onder de buitengewone lasten wor den begrepen de kosten van ziekenbe zoek en van kraamvisites bij de naaste verwanten in kwestie. Het gaat, naar uitdrukkelijk werd vastgesteld, bij kos ten van vervoer om het vervoer van de zieke zelf. Weliswaar ontstaan er in een gezin natuurlijk ook extra kosten door het ziekenbezoek, doch daar tegenover staan soms ook weer besparingen in het gezin, terwijl vooral bij meegebrachte geschenken e.d. het verband met de ziekte steeds twijfelachtiger wordt. Behalve deze bewijsmoeilijkheden is er het punt, dat degene met en hoog inko men als regel het zieke familielid vaker zal bezoeken, ook als het geen gezinslid is, hij zal dat ook weer op duurdere wijze doen. Al met al werd het verband met de ziekte voor deze bezoekkosten daarom te indirekt geacht. De Kamer kon zich daarmede wel ver enigen, wat de algemene lijn betreft, doch vroeg of toch geen voorziening mo gelijk was voor bezoekkosten over lan gere afstanden van langdurig zieke ge zinsleden. De minister zegde toe de hardheidsclau sule soepel te zullen hanteren in geval len waarin aan de volgende voorwaarde is voldaan: 1. de zieke behoort tot het gezin van de belastingplichtige; 2. de ziekte is van lange duur; 3. de zieke wordt verpleegd op grote afstand van de woonplaats van het gezin; 4. de zieke wordt regelmatig bezocht en de reis kosten zijn aanzienlijk in verhouding tot het inkomen van de belastingplich tige. De hardheidsclausule is een algemene wetsbepaling, welke de minister mach tigt tegemoet te komen aan belangrijke "SPATOURS' UK COUVERT DE IA CAMME ORFEVHB Van Weedestraat 31 - Soestdijk onbedoelde gevolgen van de belasting wet. De inspekteur is daartoe niet be voegd en een verzoek om deze tegemoet koming moet dus tot het Ministerie van Financiën. Kneuterdijk 22 te 's-Graven- hage, worden gericht. Toelichting Uit de Memorie van Toelichting bij de Kamerbehandelingen blijkt voorts, datde kosten van reizen om gezondheidsrede nen ook niet meer kunnen worden afge trokken. Vooral de z.g. managers-di- sease, de direkteurenziekte, bood vaak een welkome aanleiding om, met steun van een briefje van de huisarts liefst, een vakantie op Majorca of zo, van het Inkomen af te trekken. Tegen de ach tergrond van de gestegen welvaart is thans de grens tussen normale (en dus niet aftrekbare) en de extra vakantie kosten bepaald niet meer te trekken. Ook al gaat het hier dus om vervoer van de „patiënt" zelf, toch zal hier in prin cipe geen aftrek, ook niet van alleen de reiskosten, mogelijk zijn. Dit sluit uiteraard niet uit dat zich ook hier gevallen voor de hardheidsclausule kunnen voordoen. Wanneer iemand op doktersvoorschrift 14 dagen rust moet gaan houden in een afgelegen hotelletje, en dit valt in januari of februari, zodat hij gedwongen wordt tot een vakantie waar geen lol aan is, dan is dat duide lijk een geval voor de hardheidsclau sule, zoal geen aftrek mogelijk is als „geneeskundige hulp", die dan alleen uit rust bestaat. Uiteraard blijven hier vele grensgevallen mogelijk, waarvoor binnen het raam van de hardheids clausule of van een redelijke splitsing van kosten, die een gemengd karakter hebben, van geval tot geval een redelijke oplossing zal moeten worden gezocht. EU dit is in het fiskale vlak geen onbekend verschijnsel, want het belastingrecht be hoort niet tot de exakte wetenschappen. Wegens stijging van lonen en materiaal- prijzen wordt door het college van bur gemeester en wethouders aan de raad voorgesteld het op 20 mei 1970 beschik baar gestelde krediet, groot 637.000, met 163.000,— te verhogen. Door het plaatsen van een verkeerd huisnummer, n.1. Varenstraat 15, heeft mevr. Schuckaan op dit adres veel last ondervonden, daar zij de in deze adver tentie aangeboden kamer niet heeft. Dit ter rechtzetting voor de vele relaties, die zij in deze moest teleurstellen. nodigt u uit haar assistente te raadplegen op 18 november over de verzorging van uw huid met de nieuwste produkten van de DIRECTIONALE serie behandeling 15, PARFUMERIE Socsterbergsestraat 55, Soest - Tel. 2639 Het kon gewoon niet meer, met al die duizenden plant en bloemen en potten en vazen. Noodgedwongen hebben we daarom weer bijgebouwd. Komt U maar eens kijken. Het is er gezellig en warm c. de PRIJZEN zijn heel SCHERP. Deze week bovendien als EXTRA AANBIEDING een GROTE Riegcrbegonia voor 6,50 en een Kaaps Viooltje GRATIS er bij. Amsterdamseweg 139 Amersfoor' Telefoon 03490 - 17031 ZELFBEDIENING - BONUS KORTING - RUIM PARKEREN

Soester Courant | 1971 | | pagina 13