Soest toen - Soest nu 50e jaargang no. 27 Tel. 2506-5154 - Postgiro 126156 Vrijdag 12 november 1971 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest „De Zwaan" bij R.K. Basisschool De Wiekslag onthuld Sinds maandag beschikt Soest over ideeënbussen EEN ZIEK POLITIEK SYSTEEM Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 333 Fiets-tegels aan de Van Weedestraat worden vervangen door fiets- klemmen V.V.V.-meuws SINT NIC0LAAS KOMT IN SOEST Riolering oude wijken van Soest Spoorwegovergang in de Molenstraat krijgt eind 1972 AHOB-installatie Prinsenbal van karnavalsvereniging Ledenvergadering Artishock Het oog gericht op de Belgische tegenstellingen Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Ruim honderd schoolkinderen van de R.K. basisschool „De Wiekslag" in het Soesterveen en tientallen oudersen be langstellenden hebben woensdagmorgen van ongeduld en kou staan trappelen, daarbij wachtend op wethouder L. J. Dijkstra die om 10 uur het beeltje „De Zwaan" van de Soester beeldhouwster Tine de Visser zou komen onthullen. Toen hij 20 minuten te laat onder ap plaus van de vele belangstellenden ar riveerde, merkte hij zeer terecht op dat hij deze hulde niet verdiend had. Na enige woorden gesproken te hebben, die door het ontbreken van een geluidsin stallatie en koude wind, voor het nage slacht verloren zijn gegaan, onthulde hij met hulp van de jongste leerling van de school, Ivonne Krieleger, en de oudste -leerling Erwin Nïjstad, het mooie beeld-I je. De heer W. Schimmel, voorzitter van de Stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest, die over een iets krachtiger stemgeluid beschikte, dankte Tine Visser voor haar kunstwerk. Hij hield de kinderen de symbolische be tekenis van het beeldje voor; het uit vliegen na de basisopleiding, waarvan ook de naam van de school „De Wiek slag" getuigd. Een bijzonder aardig mo ment was daarna het loslaten van tien tallen duiven, tien van iedere klas die na een rondvlucht, in •formatie in noor delijke richting verdwenen. De kinderen van de eerste klas zongen en dansten vervolgens het liedje „Zwaan kleef aan", waarna Sietske Altus en Lonneke Waresten op blokfluit het Vo gellied ten gehore brachten. De kinderen van de derde klas zongen het liedje „Vqgeltje fladder maar" en nadat Elly I Engels namens "alle kinderen één dank woordje bad gezegd zongen alle kinderen I het schoollied. Op twee plaatsen In de gemeente zjjn maandag ideeënbussen opgehangen. De gemeente wil hiermee gedurende een jaar een proef nemen. Als de burgerij laat bljjken dat de bussen in een behoefte voorzien, zullen ze op meer plaatsen in de gemeente (in Soest-Zuid, Soesterveen en 't Hart) worden aangebracht. Nu is dit nog alleen het geval in het postkantoor en in het Dorpshuis in Soesterberg. Met het scheppen van deze mogelijkhe den voor de inwoners om hun ideeën kenbaar te maken is het gemeentebe stuur tegemoet gekomen aan de wens van enkele raadsleden, geuit tijdens de vorig jaar november gehouden afde lingsvergaderingen voor het onderzoeken van de begrotingen. Burgemeester en wethouders lieten toen weten, met het plaatsen van ideeënbussen akkoord te gaan, maar hiermee te willen wachten totdat de voorlichtingsambetenaar in dienst was getreden. De bussen zullen regelmatig worden ge leegd en om de belangstelling voor het spuien van ideeën levendig te houden, zullen de ingezonden ideeën telkens worden gepubliceerd. Alle inzenders krijgen van de gemeente bericht van ontvangst. Om deze reden is het nood zakelijk, dat alle brieven worden onder tekend. De gemeente stelt de medewerking in deze van de P.T.T. en het stichtingsbe stuur van 't Dorpshuis in Soesterberg op prijs. Ze wijst erop, dat de ideeën bussen geen klachtbussen moeten wor den en dat ze zeer zeker niet moeten worden gezien als ideeën- of klacht bussen voor de P.T.T. of het Dorpshuis. Door het plaatsen van de bussen kunnen aldus de gemeente, vooruitstrevende ge dachten, die bij de burgerij leven, ge makkelijk naar voren worden gebracht. Dit is zowel in het belang van de ge meente als van de inwoners zelf. Gemeentelijk voorlichter B. J. van Os hoopt, dat mede door de ideeënbussen de interesse van de bevolking voor het werk van het gemeentebestuur groeit, hetgeen uiteindelijk moet leiden tot ver betering van de verticale contacten. De aanwezigheid van de bussen kan zijns inziens ook het creatief denken bevor deren. Na een jaar zullen burgemeester en wethouders aan de hand van de re sultaten bekijken of het zin heeft, het aantal bussen uit te breiden. Het heeft nogal wat deining veroorzaakt toen Z.K.H. Prins Bernhard in een in terview als zijn mening verkondigde dat ons huidig demokratisch systeem er de oorzaak van is dat er te weinig daden uil de bus komen en we wellicht beter deden een regering een tweejarige vol macht tot handelen te geven, om daarna het gevoerde beleid te bediskussiëren. Zoiets mag de prins, als lid van het ko ninklijk huis, niet in het openbaar zeg gen. In onze om inspraak en steeds meer demokratisering roepende politieke sa menleving zijn de leden van het ko ninklijk huis de enigen die dit demokra tisch principe wordt onthouden. Wat zij zeggen valt onder de ministeriële verant woordelijkheid en hun mening moet dus door de regering gedekt kunnen worden. En de regering was over deze uitspraak van de prins niet geraadpleegd. Neen, helemaal demokratisch is ons poli tieke systeem bepaald niet. Iedere andere Nederlander mag zeggen en schrijven wat hij wil, maar die enkelen in ons Soestdijk en Lage Vuursche mogen dat niet. Alleen omdat zij het symbool van onze nationale eenheid, hoe betrekkelijk ook, vertegenwoordigen. Hoeveel goeds zij ook voor het land doen, politiek ge sproken zijn zij monddood. Echt demo kratisch zijn is moeilijk. Maar goed, het is dan toch gezegd, door een gezaghebbend iemand, dat er z.i. met ons politieke systeem iets mis is. En al wie geen kamerlid of partijbestuurder is, zal dat in stilte wel met de prins eens zijn. Het parlement en ook de provinciale staten en de gemeenteraden zijn praat kolleges welker leden over het algemeen - en begrijpelijk - over te weinig des kundigheid in de bestuurlijke zaken be schikken om veel tot verbetering ervan fe kunnen bijdragen. De huidige snelle ontwikkeling van de maatschappij brengt zoveel problemen met zich, dat alleen zeer deskundigen de gang van zaken kunnen overzien en aangeven wat en hoe het best te hande len. Wat het rijk moet doen omvat het grootste bedrijf In den landen met het grootste aantal werknemers en het groot ste aantal afnemers. Om in en met zo'n gigantisch bedrijf efficiënt te kunnen werken is een top van beslissingnemers nodig, beschikkend over ter zake kundige adviseurs, die in staat moet zijn het uitgebalanceerde be sluit zo spoedig mogelijk tot uitvoering te brengen. Wanneer nu parlement, staten of ge meenteraden daar in hun niet of althans mindere deskundigheid doch hoofdza kelijk uit politieke geëngageerdheid nog- eens dagenlang over gaan debatteren, veranderingen voorstellen, waarvan zij meestentijds al weten dat ze door de meerderheid niet aanvaard zullen wor den, dan veroorzaken zij alleen maar een duur oponthoud. De veranderingen die worden voorgesteld zijn meestal meer ingegeven uit politieke motieven, bedoe len een bepaalde aanhang te bevoorde len, dan op het algeméén belang gericht. En daarnaast zijn er dan de honderden vragen die kamerleden aan ministers stellen, over dingen die in het land ge beurden of niet gebeurden, over dingen die in andere landen plaatsvinden, over dingen die men ook te weten kan komen door even betreffende minister of hoofd ambtenaar persoonlijk te informeren doch wat men in het openbaar doet om er po litieke munt uit te slaan. Parlement noch staten of gemeenteraden werken efficiënt. De leden ervan verlie zen de grote lijnen uit het oog, omdat zij zich concentreren op politiek aanzien en winst. Het is hun recht om over het te voeren beleid te praten, het te kriti seren. Maar dat kan, zoals de prins dacht, ook eens per twee jaar, des noods eens per jaar. Zelfs beter, want dan zijn de volksvertegenwoordigers wel genoodzaakt alleen de grote lijnen onder de loupe te nemen en al dat gehakketak over-uitgewezen buitenlanders, over wat hier en daar is gezegd of geschreven en de tientallen andere kleine zaken buiten de openbare parlementaire uren te be spreken. Maar dan is er voor vele af gevaardigden minder persoonlijke eer te behalen. Dat Is een faktor die ook mee spreekt. Men belooft of zweert bij de in trede wel dat men de belangen van het land, de provincie, de gemeente, naar beste kunnen zal helpen behartigen, maar helaas gaan partij- en persoonlijke be langen daarbij zo'n hartig woordje mee spreken. dat. het algeméén belang er vaak iets door in de verdrukking komt. Dat is [de grote ziekte van ons politiek systeem. Een zieke demokratie, omdat men te perfektionistisch wil zijn, teveel kleine belangen openbaar wil bespreken uit welbewust partij- of persoonlijk be lang. Wanneer we deze toestand bandhaven wordt ons systeem steeds zieker. Er is de laatste jaren een steeds toenemen van bet. praten, praten en nogeens praten te konstateren. Met het gevolg dat er te weinig Konkreets gebeurt, in een maat schappij die om daden en snel handelen schreeuwt. Het. is of men al wie bestuurt met steeds groter argwaan beziet en kritiseert, alleen om de kritiek, om zich zelf te laten horen, om deskundigheid, gewichtigheid voor te wenden. Als men eens besefte hoe armzalig de debatten vaak aandoe'-. Maar aan politiek doen is óók een be drijf. Helaas. De dienst van gemeentewerken heeft oog gehad voor de moeilijke situatie waar voor voetgangers op de Van Weedestraat zich geplaatst zien sinds de trottoirs daar versmald zijn. Door het plaatsen van fietsen in de bekende fietstegels werd het trottoir op meerdere plaatsen geheel onbegaanbaar en moesten voetgangers op het fietspad lopen. In deze gevaarlijke situatie wordt met de grootst mogelijke spoed verandering gebracht. De fietstegels worden vervan gen door fietsklemmen, waardoor fietsen in een betere stand (45°) ten opzichte van de winkelpuien kunnen worden ge plaatst. Vol verwachting klopt ons hartna tuurlijk weet iedereen in welk verband dit zinnetje aan het begin van ons VW- praatje staat. Weer nadert de tijd, dat ons aller grote vriend Sinterklaas de stevige spaanse laarzen op de dierbare grond van Soest zal zetten. Waarom zouden we er ge heimzinnig over doen? Beter, dat U er allemaal meteen al een heleboel van weet. De Soester zakenkring, de Winkeliers vereniging, de Wiso, de Vangrail en on ze eigen VVV hebben zich danig met de organisatie en de financiering bezigge houden om het mogelijk te maken Sint op 20 november een waardige ontvangst te bereiden. Op deze vreugdevolle zaterdag zal dus de aankomst van Sinterklaas plaatsvin den en wie naar het station Soest-Zuid gaat, kan hem daar in gezelschap van vele rasechte zwarte Pieten om half twee 's middags begroeten. Nu is er nog meer te vertellen, want om de intocht zoveel mogelijk kleur en fleur te geven, zullen er met de stoet ook clubs en verenigingen meedoen om een optocht te formeren, die een zo hoge gast als de goed-heilig-man alle eer aandoet. Deze clubs of verenigingen moeten vóór l7 november opgeven of zij zullen deel nemen. Dit kan telefonisch via nr. 7615 van de Vangrail of e.v.t. persoonlijk eveneens bij de Vangrail op de avond van de 17de november, waar men aldaar bijeenkomt voor de laatste besprekingen, aanvang 20.00 uur. Er zijn dit jaar 2 wedstrijden aan dit feestelijk gebeuren verbonden n.1. een fotowedstrijd en een wedstrijd voor de club of vereniging, die met de mooiste of origineelste groep in de optocht tevoorschijn komt. Voor de best geslaagde foto's worden prijzen van ƒ80,-. ƒ70,-, 60,- en ƒ40,- beschikbaar gesteld met als hoofdprijs een fototoestel met film ter waarde van 100,-. Er zal een speciale jury zijn om de g>-oepen te beoordelen en de gelukkige winnaars zullen prijzen van 125,-,75,-, of ƒ50,- kunnen incasseren. De gemaakte foto's moeten vóór 5 de- sember op het VVV-kantoor ingeleverd worden, voorzien van naam en adres in duidelijke letters. Wij verwachten, dat U even enthousiast als wij de 20ste november tegemoet ziet en dat. de Soester ontvangst op Sint een onvergetelijke indruk zal maken. De totale kosten voor het aanleggen c.q. vernieuwen van riolering in de diverse wijken van oud-Soest worden geraamd op 2.636.550,Dit rioleringsplan be treft de volgende wegen: SOESTDIJK: Van Straelenlaan, Maria- straat, Hellingweg, Korte Bergstraat en een gedeelte van de Stadhouderslaan. SOEST: Kerkpad N.Z. en Z.Z., Korte Melmweg, Korte Middelwijkstraat en een gedeelte van de Grote Melmweg. SOEST-ZUID: gedeelte van de Heide weg, Sparrenlaan, ged. Larixlaan, Scha pendrift, Dennenweg, Schoutenkampweg (ged.), gedeelte van de Verl. Kolonieweg, gedeelte van de Soesterbergsestraat, Kor te Ossendamweg, gedeelte Braamweg, gedeelte Vosseveldlaan, De Genestetlaan. 'T HART: Alb. Hahnweg, Koekoekweg, Leeuwerikweg, Nachtegaalweg, Pelikaan- weg, Schrikslaan, Vinkenweg, Koekoek- weg, Leeuwerikweg, Nachtegaalweg, Pe- likaanweg, Schrikslaan, Vinkenweg, Zwa- luwenweg en Merelweg. OMGEVING OUDE KERK: Kerkstraat, Neerweg, Eemweg, Eemstraat en Nerk- dwarsstraat. Wat betreft de riolerir -in het Kerkpad zal eerst het advies van de bewonerscommissie worden afge wacht. Vnn de Nederlandse Spoorwegen is be richt ontvangen dat tegen eind 1972 een betere beveiliging van de spoorwegover gang in de Molenstraat tegemoet gezien kan worden. De verbetering zal bestaan in het verbreden van de overweg, waar door voetgangers niet meer over de rij weg behoeven te lopen en het vervangen van de aanwezige aki-installatie door ahob's. Enige hiermede verband houden de werkzaamheden moeten door de ge meente worden uitgevoerd. Deze zijn echter van eenvoudige en niet kostbare aard en kunnen ten laste gebracht wor den van de post onderhoud wegen. Na het uitvoeren van deze werkzaamheden wenst de N.S. een grondruil met de ge meente tot stand te brengen, opdat alle spoorinrichtingen op N.S.-terrein komen te liggen. Hiertegen bestaat volgens het college van b. en w. geen bezwaar. Morgen, zaterdag 13 november, organi seert de karnavalsvereniging „De Narre Knol" in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat het Prinsenbal, dat voor iedereen toegankelijk is. Deze avond zal de nieuwe prins karna val Prins Knol den Eerste zich met zijn Raad van Elf presenteren. Muzikale medewerking aan deze avond wordt verleend door het dansorkest „The Trend Combo". Het bal begint om 20.00 uur. Kaartverkoop vanaf 19.30 uur aan de zaal. Hedenavond, om 8 uur, wordt de alge mene ledenvergadering gehouden van de kunstenaarsvereniging Artishock. Tijdens de vergadering zullen de versla gen uitgebracht worden van de werk groepen, van de enquête en zal er een toelichting gegeven worden op de toe komstige statutenwijziging. Wat de be stuursverkiezing betreft stellen de heren B. Joosten, R. Zwagerman, P. v. Zetten en J. Visser zich herkiesbaar. Mevrouw L. Zwagerman treedt af. In haar plaats wordt kandidaat gesteld mej. H. v. d. Fol. Het Soesterhuis nabij de Eikenhorstweg eind Konineinnelaan. 70 ïaar ereleden. Dezelfde plaats iiü. Met een stok werd de opening verricht. De plechtigheid werd bijgewoond door meerdere leden van het schoolbestuur, de heren Veraar en Kassander van de afdeling onderwijs van de gemeente se cretarie, de heer Van Os, de voorlich tingsambtenaar, de heer Rinke Tolman, de architect Van Wijk, de heer en me vrouw Joosten en pater Van Maanen, de pastoor van het Soesterveen. De taaltegenstelling die al jaren het Bel gische leven verziekt, bestaat nog steeds - vooral in het Waalse gebied. Dit blijkt onontkoombaar uit de uitslag van de verkiezingen waarin premier Eyskens eigenlijk de Belgen vroeg hoe ze denken over zijn reeds ten dele uitgevoerde po gingen om die tegenstellingen haar scherpte te ontnemen. Hij heeft het vooral gezocht in het split sen van verantwoordelijkheden, zodat Vlamingen en Walen hun eigen boontjes kunnen doppen. Een soort federalisme voornamelijk op kultureel gebied, maar het is de Walen duidelijk niet genoeg. Zij vrezen dat ze niet slechts in getal een minderheid gaan worden maar ook ekonomisch. Hun industrie is tamelijk oud en gebaseerd op de mijnen, derhalve weinig florerend. De nieuwe auto-fabrie ken en petro-chemische fabrieken ver rijzen vooral in het Vlaamse landsdeel. Uit die angst spruit een extra verbeten heid voort die er toe heeft geleid dat het Rassemblement Wallon nog weer eens vooral ten koste van de liberalen voor uit sprong. In Brussel is deze versterking der ge lederen van de zogenaamde Francofonen nog opmerkelijker, zozeer dat we mogen verwachten dat zij in de agglomeratie binnenkort een meerderheid hebben. Premier Eyskens kan dan tevreden zijn dat zijn Socialistische-Christen-Demo- kratische koalitie ongeveer gelijk bleef, wat hij mag uitleggen als een tevreden heidsbetuiging over zijn beleid. Maar het betekent wel dat intussen de federalisten - ook de Vlaamse Volksunie won, maar minder - over een kwart van de parle mentszetels beschikken. Dat kan hem geen behaalijk gevoel ge ven. KANTMAN. ■ÉMÉéè

Soester Courant | 1971 | | pagina 1