f f XMcl Iflipip PIANO'S 25°|0 korting <<t ^uykje» OUDHEIDKUNDE ONDER WATER vandeffl&tt St. Nicolaas is dichterbij dan U denkt.,. Soest en Soesterberg in oude ansichten ƒ17,50 vande EVERT KERKHOF IS NIEUWE SOESTER CARNAVALSPRINS P1AN0HANDEL I. ¥11 7£»L 0PHEFFINGS UITVERKOOP alles moet weg Kunsthandel „De Haverweerd" Officiële bekendmakingen Rectificatie Hinderwet bar gezellig Menken-Landbouw N.V. neemt aandelen N.V. Bottelmaatschappij „Het Gooi" over Slot-accoord winkelsluitingsperikelen VRIJDAG 19 NOVEMBER NAAST DE OUDE KERK Middellandse Zee verbergt nog vele geheimen Enkhuizer Almanak 1972 1? Gezellige bar J? •C&<z vSceo terduinen Brandbeveiliging van de kleuterschool aan de Mariastraat Openbare vergadering onderwijs-commissie £STRAAT 51 SOEST Tatis bij de i winkeliers! Banken, staal en hsuf üetrcEioraen, ¥sïchtrege!aars, fcsekiesseitaars etc. Wegens overplaatsing van ons bedrijf van de Beukenlaan naar de Dorresteinweg houden wij een totale uitverkoop. Ontwerpbegrotingen voor het dienstjaar 1972 gemeente Randstad toont diepe minachting voor Voor een viertal branches, waaronder de drogisten, is een aanvraag bij de ge meente nog in behandeling, hier was een nieuw advies nodig van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waardoor deze aanvragen eerst in de raadsverga dering van december aan de orde zul len komen. Een groot aantal van de win keliers in deze branches hebben hun sluitingsschema reeds op vrijwillige ba sis aangepast aan de situatie in hun om geving, waardoor dus voor hun cliënten reeds nu enige duidelijkheid aanwezig is. De lopende aanvragen zullen eerst met ingang van 1 januari 1972, behou dens goedkeuring van de Raad, kracht van wet krijgen. Wie aan archeologie denkt, ziet meestal in zijn gedachten mannen in tropen- kleding aan het graven in een onherbergzame streek van de wereld. En terecht, want een groot deel van onze kennis over verdwenen volken en hun leefwijzen is afkomstig van opgegraven resten uit lang vervlogen tijden. Toch bestaan er ook andere vormen van oudheidkundig onderzoek, en een van de beste vindplaatsen is de Middellandse Zee, waar sinds een halve eeuw regelmatig belangrijke kunst voorwerpen opgehaald worden. In de onlangs geplubiceerde openbare bekendmaking van 5 november 1971 in zake de afkondiging van een aantal wij- :i gingen van de „Verordening halve- dagssluiting winkels" is een fout geslo pen. Vermeld werd dat met uitzondering van de buurtschap Soesterberg op maandag voor 13.00 uur een winkel voor het pu bliek gesloten dient te zijn, waarin de volgende bedrijven worden uitgeoefend: de kleinhandel in radio-, televisie- en elektrische artikelen; de kleinhandel in woningtextiel en meu belen; de kleinhandel in gebruiksartikelen, met uitzzondering van de kleinhandel in ijzerwaren. Vorenstaande sluitingstijd moet echter zijn: maandag na 13.00 uur. Soest, 5 november 1971. Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van: a. de heer A. W. v. d. Breemer, Korte Brinkweg 61 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een propaangas- Jnstallatie op het perceel Korte Brink- weg 61, te Soest, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 3196. b. de heer G. van Duinkerken, Bosstraat 90 te Soest, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een las- en Snijinrich- ting op het perceel Bosstraat 90 te Soest, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie G, nr. 4607. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal resp. (voor a.) op maan dag 29 november a.s., des voormiddags 9.00 uur en (voor b.) op dinsdag 30 no vember a.s., des voormiddags 9.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zit ting worden gehouden, alwaar monde ling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden inge bracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 12 november 1971. In het begin van onze eeuw werd er in de Middellandse Zee nog veel naar spon zen gevist, waarbij men gebruik maakte van de ouderwetse zware duikerpakken, die men meestal tweedehands op de kop tikte. Dit bedrijf vond ook plaats in de Golf van Tunesië, in de nabijheid van het plaatsje Madhia. Nu lag deze plaats niet al te gunstig, want men moest meer dan veertig meter duiken voor men de tamelijk vlakke zeebodem bereikte. Toch werd er hier gevist omdat vele andere tot dan gekozen plaatsen bijna leegge vist waren. Al de eerste keer dat enkele duikers af daalden, vonden zij in plaats van sponzen vreemde cilinders, dicht be groeid met algen en schelpdieren. Toen ze een gedeelte van zo'n cilinder schoon maakten, bleek die tot hun niet geringe verbazing uit marmer te bestaan. Later gingen meer duikers mee naar beneden, en zij vonden een talloze verzameling kunstvoorwerpen en bewerkte stenen. De mannen besloten de vondsten geheim te houden en hun schatten zo voordelig mogelijk te verkopen. Griekse kunst In Tunis werd een paar dagen later alarm geslagen, en de direkteur van Telefoon 02155-8252 Sinds geruime tijd bestaat er een goede samenwerking tussen The Coca-Cola Export Corporation in Nederland en Menken-Landbouw N.V. te Wassenaar. De laatste treedt n.1. op als Bottelaar voor Nederland en België van het door de Corporation op de markt gebrachte Minute Maid Sinaasappelsap, en zal bin nenkort tevens overgaan tot het afvullen in blik van een aantal produkten van de Corporation voor de Benelux-landen en, mogelijk, ook voor Frankrijk. De samenwerking tussen beide onder nemingen zal nog verder' geïntensiveerd worden, nu Menken-Landbouw N.V. met de N.V. Bottelmaatschappij „Het Gooi" te Soest tot overeenstemming is gekomen t.a.v. de overname der aandelen van het Soester bedrijf, een der zelfstandige Bot telaars van The Coca-Cola Export Cor poration. De Directie van The Coca-Cola Export Corporation heeft gaarne haar goedkeu ring aan deze samenwerking gegeven. Hoewel geen enkele wijziging in het per soneelsbestand zal plaatsvinden, werden niettemin de vakbonden geïnformeerd. het Oudheidkundig museum trok er op uit, om in een bazar zogenaamde Griek se kunstvoorwerpen, die daar verkocht zouden worden, eens nader te gaan be zien. Tot zijn verwondering bleken de be richten inderdaad juist te zijn, en zo kwam hij op het spoor van de sponzen- vissers, die dé vondst deden. Men rustte een expeditie uit naar de plaats waar de vissers hun ontdekking deden, en deze trof een wonderlijk mooie verzameling Griekse en Romeinse beel den aan, die eenmaal schoongemaakt lie ten zien hoe goed hun makers de beeld houwkunst beheersten. Toch werd er een fout gemaakt tijdens het onderzoek, want in hun enthousias me trokken de archeologen het scheeps wrak, waaruit de beelden en voorwer pen afkomstig waren, bijna helemaal uit elkaar. Toch was deze historisch zeer belang rijke vondst eigenlijk niet de eerste, want al veel eerder had men eens een gouden kom in de sleepnetten van vis sers opgehaald, en ook een bronzen kop, die voor een klein bedrag aan een ama- teurarcheoloog verkocht werd. Ook weet men nog van een zak munten, die uiter aard bij toeval in de netten terecht kwam, maar men heeft achteraf nooit de juiste vindplaatsen vast kunnen stel len. Nu de archeologen echter eenmaal op het spoor van dit onderzees museum waren, werden er meer vondsten in de Middellandse Zee gedaan, en men haal de vaak onbeschadigde beelden op, waarvan er één, een beeld van Zeus, thans staat opgesteld in de hal van het gebouw van de U.N.O. Inmiddels kreeg men meer ervaring met dit werk, en men kon de bodem beter en vooral ge makkelijker gaan onderzoeken. Hiertoe droeg ook het gebruik van de aqua-long veel bij, die de onhandige duikerpakken, waarmee men niet erg lang diep onder water kon werken, ging vervangen. De duikers kregen door het gebruik hiervan veel meer bewegingsvrijheid. Toch is de toepassing van deze aqua-long niet ge heel zonder gevaar, want het is nood zakelijk dat men de beschikking heeft heeft over een drukkamer, waar de duiker weer kan wennen aan de druk boven water, omdat een te snel stijgen, door het grote drukverschil, nadelig voor de duikers kan zijn. Havens gevonden De moderne duikmethoden waren ook van veel belang toen men ging trachten de oude afmetingen van havensteden, die ooit aan de kunst van de Middellandse Zee in de grijze oudheid hadden gelegen, vast te stellen. Met behulp van luchtfoto's, die duidelijk aangaven, waar de dammen en andere havenwerken geweest moesten zijn, ging men weer zoeken, en al spoedig kon men verrassende mededelingen doen. Het bleek er een heel ingenieus systeem was aangelegd, om verzandingen te voor komen. Het laatste woord over deze vorm van archeologie is nog lang niet gesproken, en het laatste stuk is nog lang niet op gehaald, toch is het verheugend, dat een zo jonge methode voor oudheidkundig onderzoek zoveel resultaat heeft gehad. Temidden van zijn Raad van Elf, ont ving de nieuwe prins uit handen van de vertrekkende prins de scepter. Nadat de echtgenote van de nieuwe prins en ook die van de aftredende prins bloemen hadden gekregen, werd het installatie-feest in intieme kring voortgezet. De bemiddelingswerkzaamheden voorde winkelsluiting zijn beëindigd en het eindrapport is in handen gesteld van bet bestuur van de „Winkeliersvereni ging Soest". halen bij BOEKHANDEL 7 irilTlil T gj. wessels Saesteibergsestraat 53-tel 2419 SOEST Een boek om te geven en te vragen: BOEKHANDEL 7 GJ. wessels Soestmbergiesiraat 53-tot 2419 SOEST De nieuwe carnavalsprins in Soest heet Evert Kerkhof. Gisteravond werd hU in een gezelUge bijeenkomst in het Verenigingsgebouw als prins Knol den Eersten geïnstalleerd door de aftredende prins Leut de Elfde, de heer W. Butzelaar. Tevens werd aan het gezelschap de nieuwe Raad van Elf voorgesteld. Deze bestaat uit de heren Wim Nieuhof (voorzitter) en Hans Suik (adjudanten), Bert van de Djjssel, Charles Ott, Henk Hagen, Nic van Dam, Joop den Blanken, Ad Beijer, Ben Baten burg, Ad van de Breemer, Rob de Graaf en Jan Keijzer. Na de Installatie las de secretaris van de carnavalsvereniging De Narre Knol, de heer P. G. Hom, de oorkonde voor, die voorzitter G. van 't Klooster daarna overhandigde aan de aftredende prins Leut. Er stond in, dat na het elfjarige bewind van prins Leut deze tot ere-lid voor het leven werd benoemd. Daarbij werd hem vrije toegang tot alle Narre Knol-festijnen gegeven. In zijn dank woord zei de heer Butzelaar „kapot" te zijn van „deze grandioze geste". Het was niet de enige geste van het bestuur: ook de oude Raad van Elf kreeg gratis toe gangsbewijzen, voor het seizoen 1971-'72. Nadat voorzitter Van 't Klooster het be stuur had voorgesteld (hijzelf voorzitter; P. G. Hom, secretaris; R. v. d. Mast pen ningmeester; W. van Doorn, adjunct; A. v. d. Breemer, tweede penningmeester, en B. Batenburg, ledenadministratie) stelde hij na de glorieuze intocht, muzi kaal begeleid door de hofkapel De Heik neuters, de nieuwe Raad van Elf voor. Daarna was het woord aan de aftreden de-prins, de heer Wim Butzelaar. „Dit is het eerste zenuwachtige moment uit m'n elfjarige loopbaan als prins. Ik moet het van een papiertje aflezen". De heer But zelaar zei, geen afstand van deze hobby te nemen in de geest van: „Laat maar lopen dat spul". „Het ls één van de mooiste periodes uit m'n leven geweest, als hobby. Om prins te kunnen zijn, heb je de medewerking van velen nodig". Hij De nieuwe prins ziet de Karnavals-toe- komst optimistisch tegemoet. dankte voor de samenwerking en de me dewerking van die velen, „ondanks dat in de periode waarin ik het wel en wee meemaakte, niet altijd alles op rolletjes liep". Hij blikte terug op de fijne herinne ringen: de medewerking van de hoofden van scholen om het carnavalsfeest op de scholen te introduceren; de medewerkers voor het feest bij de bejaarden; de po litie; het echtpaar Roeten; de vorst, ad judanten en raadsleden, de hofkapel, zijn vrouw (Zij leve hoog, speelde de hofka pel); de dansmariekes en vooral ook de teer A. G. Hilhorst door wiens ijver het bestuur van de Narre Knol werd geïn spireerd. Hij feliciteerde de nieuwe Raad van Elf en merkte op, met de afgetreden Raad veel lol en veel fijne vergaderingen te lebben meegemaakt. De Raad moet een team zijn met kameraadschap, verant woording en plichtsgevoel. Hij moet naar buiten treden op een wijze, De Narre Knol waardig. Hij wenste de Raad een fantastische tijd toe. Tot de nieuwe prins zei de heer Butzelaar: ..Velen den ken: Het is maar gijn. Maar als je 't goed wilt doen dan moet je in de eerste plaats de Raad van Elf en het bestuur achter je weten". De nieuwe Prins Knol den Eersten, Evert Kerkhof, zei in zijn maiden-speech „De oude prins zei dat hij zo zenuwach tig was, omdat hij alles van papier moest lezen, maar ik ben nog zenuw achtiger: Ik heb m'n papier vergeten". Hij merkte op, dat het niet zal meeval len, in het oude spoor verder te gaan. volken zijn met dit velouté t de biezondere kleuren Een nachthemd als een v. 38/40,42/44, 36.S8 maat 46/48: 10% Vrijdag 12 november 1971 mei muziek (live) lf) Soesterbergsestraat 188 z) Telefoon 2739 - Soestduincn .StseoidUk' G) -«■/, Vredehotstraat 6 - Tel. 2525 ^3 6^3 Voor het treffen van voorzieningen in het belang van de brandbeveiliging in de R.K. kleuterschool aan de Mariastraat zal een krediet van 2800,beschikbaar gesteld worden. In het kader van het onderzoek naar de brandveiligheid van de scholen heeft de commandant van de brandweer medegedeeld dat het noodza kelijk is op korte termijn enige voor zieningen aan deze school te treffen. Het desbetreffende rapport werd reeds eerder uitgebracht, maar werd aange houden in verband met bestaande ver bouw- c.q. nieuwbouwplannen. Daar het nog onzeker is of deze plannen op korte termijn uitgevoerd zullen worden en de verbetering van de brandveiligheid niet uitgesteld mag worden, is het nodig een krediet hiervoor beschikbaar te stellen. De werkzaamheden zulleri worden uit gevoerd door de dienst van gemeen tewerken. De twee agendapunten, welke de com missie van onderwijs donderdagmiddag te behandelen kreeg leverde nauwelijks stof tot discussie op. De commissie kon zich verenigingen met het voorstel een krediet groot 18.500, beschikbaar te stellen voor de aanschaf van meubilair en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare Rinke Tol- manschool. Het zal gebruikt worden voor de inrichting van de 4e en 5e klas sen die wegens de toename van het aan tal leerlingen niet voldoende is. Wethouder Dijkstra wijdde nog enige woorden aan de aangehouden aanvraag voor een platenspeler. Alhoewel hij vond dat er duidelijk een behoefte aan der gelijke apparaten bestaat, wilde hij eerst nog wat adviezen over het nut van dit hulpmiddel afwachten. De heer K. Le- vinga (PAK) en de heer C. Verheus (Pr. Chr.) maakt de wethouder erop at tent, dat de aanvraag niet ondertekend was, wat de heer Dijkstra een slordig heidsfoutje vond. Mevrouw T. R. Walma v.d. Molen-de Vries (WD) vond. vooruitlopend op de t.z.t. te nemen beslissing, de aanvraag een overbodige zaak, temeer daar op de meeste scholen een bandrecorder aan wezig is. Het aangevraagde hekwerk rond het terrein van de Margrietschool mag ge plaatst worden, waarbij mevrouw P. J. Oranje-Entink verheugd was in de stuk ken gelezen te hebben dat prikkeldraad niet gebruikt zal worden. Ook tegen het beschikbaar stellen van een krediet van ƒ2800,voor het tref fen van voorzieningen in het belang van de brandveiligheid in de r.k. kleuter school aan de Mariastraat was geen be zwaar. Op een vraag van de heer Levinga of hiervoor overleg gepleegd was met het desbetreffende schoolbestuur, antwoord de de heer Dijkstra bevestigend. Me vrouw Oranje pleitte nog voor het re gelmatig houden van brandalarm-oefe ningen op alle scholen en wethouder Dijkstra kon antwoorden dat dit steedf zijn volle aandacht heeft. Occasions NAAIMACH1» er NES. Pfaff lichtgewicht ;e- met vrye arm, zig-zag en 250,—. Handnaaimachine Singer 45, E, FIRMA HUISSTEDEN Soesterbergsestraat 28 l. tel. 3480. SINT- en PIETCOSTUUMS te huur, met en zonder grimeren. Bespreek vroeg tijdig. Tel. 2882, Koning- innelaan 9. Te koop prima WINTER AARDAPPELEN (Irene) h 20 cent per kilo. |J. B. LANSER, Soester Engweg 8. tel. 2557. rkenbaar aan het i met zaterdag 4 ers. Naast Piano's, eenvoudige en zeer kostbare, hebben wij voor U Burg. Grothestraat 20 - Tel. 2968 Soest ide in de wolken Om dit zo goed mogelijk te laten slagen, hebben wij juist deze tijd gekozen wij geven U vanaf a.s. zaterdag 13 november op al onze artikelen BEUKENLAAN 55 (naast Sporthal Beukendal) TELEFOON 2479 Burgemeester en wethouders van de ge meente Soest; brengen ter openbare kennis dat de ontwerpbegrotingen voor het dienstjaar 1972: a. van de plaatselijke inkomsten en uit gaven; b. voor het openbaar slachthuis; c. voor het woningbedrijf; d. voor het bedrijf gemeentewerken; e. voor het grondbedrijf; f. voor de gemeentelijke sociale diensten g. voor het gasbedrijf; vanaf heden voor een ieder ter secreta rie der gemeente ter lezing zijn neerge legd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 9 november 1971. Naar thans ls gebleken heeft de Chemische Fabriek Randstad opnieuw getoond zich niets gelegen te laten liggen aan gemeentelijke voorschriften en verordeningen. Een tweetal percelen, die enige weken geleden geëgaliseerd werden, zijn in ge bruik genomen voor opslag c.q. verwerking van materialen. Dit is zeer duidelijk in strijd met de zone-verordening. Per aangetekend schrijven heeft het col lege van burgemeester en wethouders het bedrijf gelast de betreffende perce len vóór maandag 15 november a.s. in de oude toestand te brengen, wat onder meer inhoud de opgeslagen goederen te verwijderen en verwijderd te houden. Daartoe zal een hekwerk of gaas moe ten worden aangebracht tussen het be drijf en de genoemde percelen zodat het opnieuw in gebruik nemen voorkomen wordt. Mocht maandag blijken dat aan dit be- ^vel geen gehoor is gegeven dan zullen de werkzaamheden voor rekening van het bedrijf door gemeentewerken wor den uitgevoerd. Afgezien daarvan zal, voor het zonder toestemming in gebruik nemen van grond, procesverbaal worden opgemaakt, naar aanleiding waarvan een strafver- t olging kan worden ingesteld. Het college van burgemeester en wet houders zegt in haar brief het een kwa lijke zaak te vinden, dat hangende de beroepsprocedure bij de Kroon, Rand stad alsnog tot deze onwettige uitbrei ding overgegaan is. V

Soester Courant | 1971 | | pagina 3