Soest toen - Soest nu M i Dinsdag 16 november 1971 50e jaargang no. 28 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 WONINGBEHOEFTE EUROPA WIL ZICH MAAR NIET ALS GROTE MOGEND- HEID GEDRAGEN Inbraak bij modemagazijn Middelman aan de Torenstraat 12-jarige Johny Broerse verricht officiële opening nieuw verkeerstraject Commissie openbare werken Riolering oude wijken Het oog gericht op Nixon en de verkiezingen Bij Randstad bleef het maandagmorgen rustig Manege „Eldorado" gaat St. Nicolaasfeest vieren SOESTER!()OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrtfdaf Ruim 23 van de Nederlandse huishoudens en alleenstaanden zou graag van woning willen veranderen. De vraag naar woningen beneden een huurgrens van 2280,per jaar blijkt bij zonder groot te zijn. Dat zijn enkele van de belangrijkste konklusies, die getrokken kunnen worden uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek be treffende de woningbehoefte in ons land. Dit onderzoek heeft 10.000 adressen om vat in 222 gemeenten. Op het moment van het onderzoek waren er in ons land 3 351.600 huishoudens en 508.400 alleen staanden. Tienduizenden onder hen wo nen in slechte of gebrekkige woningen. Vooral woningnood onder alleenstaanden Voor de huishoudens is de woningsitu- etie florissanter dan voor de alleen staanden. Ongeveer 96 n/o van de huis houdens heeft de beschikking over een zelfstandige woning, 3 woont in bij anderen en 1 is niet gehuisvest in een onderkomen, dat onder definitie van woning valt (zomerhuisjes, woonschepen etc.). Van de alleenstaanden bewoont 85°/o een zelfstandige woning, liefst 14 °/o woont in en 1 °/o woont in een stolp, die de naam woning niet waardig is. Ongeveer 12 °/o van de huishoudens en alleenstaanden woont in een woning van slechte of zeer matige kwaliteit. In aantallen komt dat neer op 300.300 huis houdens en 449.000 alleenstaanden. Het is niet alleen feitelijk materiaal, dat door dit onderzoek naar voren kwam. Gevraagd werd ook naar de wensen van Nederland heeft een leger, een lucht macht en een marine - samen een kom pleet militair apparaat dat echter on danks de hoge kosten op zichzelf niet al te indrukwekkend is. Dit hoeft overigens ook niet want het is niet de bedoeling dat die Nederlandse gewapende macht op eigen houtje gaat opereren; ze is een onderdeel van de NATO die gesticht is om aanvallers af te schrikken en des noods af te slaan. Daarbij is er dan nog van alle verdere naties een dergelijke in zichzelf volledige militaire organisatie, kompleet met vloot leger en luchtmacht. Dat totaal echter betekent alleen nog maar iets doordat de ruggegraat van de organisatie wordt gevormd door de Amerikaanse militaire macht, de enige uit de hele verzameling die echt iets betekent op wereldniveau. Maar we hoeven geen al te scherpe luisteraar te zijn naar de geluiden die uit de V.S. komen om te beseffen dat daar zo langzamerhand het gevoelen de overhand heeft gekregen dat de Ameri kanen niet overal voorop hoeven te staan als ordebewaarders. Het kan lan ger of korter duren, maar op een gege ven moment zal men in Washington zeg gen dat men grote belangstelling enzo voort heeft voor Europa, maar dat dit in de eerste plaats zelf zijn eigen verant woordelijkheden maar moet nakomen op het gebied van verdediging. Daarvoor moeten die Europeanen het er dan maar ■voor over hebben om er ook iets meer voor te betalen. Specialisatie Omdat dit meer betalen niet zo erg wel kom is, zeker niet nu het ekonomisch in Europa net zo min lekker gaat als elders, komt niet alleen in het Nederlandse parlement maar ook in dat van andere landen meer en meer aan de orde dat het verstandiger zou zijn om veel ver der te integreren dan tot dusver is ge beurd. Dat zou dan moeten betekenen dat een land zich specialiseert, op het een en een ander land op het ander, zodat niemand meer een echt komplete strijdmacht meer heeft maar wel een afgerond deel van het gezamenlijke totaal voor zijn rekening neemt. Met als voordeel dat een heleboel voorzieningen niet in tien- tot twintigvoud getroffen hoeven te wor den. wat heel veel geld bespaart. En wellicht de effectiviteit van de totale verdediging vergroot. Zoals in Nederland de commissie-Van Rijckevorsel de regering een manier moet voorslaan om met minder geld meer te doen - we hebben onze NATO- verplichtingen nog nooit helemaal ver vuld en door het. geboden bezuinigen wordt dit nog minder - zo is bet ook in de andere lidstaten van de NATO. Gemeenschappelijk standpunt En wat komt daar uit? Waarschijnlijk niet veel. We herinneren ons hoeveel leed het de Nederlandse regering deed om het vliegkampschip dat de ruggegraat moest zijn van onze vloot af te schaffen. Geen land doet graag afstand van zijn militaire traditie van kompleelheid. Toch gaat men in Amerika niet, alleen maar ook in Japan en in Oost-Europa er op rekenen dat. Europa, zeker dat van de EEG, niet alleen als ekonomische macht maar ook als politieke en als militaire macht zich gedraagt naar wat het po tentieel waard is. Dp zes hebben geen gemeenschappelijk standpunt kunnen vinden voor de grote fjnancieel-ekonomische problemen van nu. van een gezamenlijk buitenlands be leid is nooit iets terecht gekomen en militair heeft het niets te bieden dat als waarrlige vervanger van de NATO-min- V.S. kan dienen, al was het maar door dat de Fransen buiten die NATO en mi ten ieder ander verband koppig hun >jgen weg gaan. ")ie; zes hebben op dit gebied niets kun- en bereiken, maar het. probleem komt u [opnieuw aan de orde als de zes met «vier nieuwe kandidaatleden een top ïrl tien g^an beleggen. Die is zeker ird nodig, maar wie nu opeens grote goede resultaten verwacht is wel erg tftnistisch. do bevolking met betrekking tot hun huisvesting. Veranderen Dit leverde talrijke, soms nogal verras sende gegevens op. Zo bleek dat niet al le bewoners van een slechte woning een andere woning zouden willen betrekken. Vermoedelijk gaat het hier om mensen, die bijvoorbeeld zeer gehecht zijn aan de buurt waarin zij wonen en aan dit so ciale milieu meer waarde hechten dan aan de kwaliteit van hun woning. Daar staat tegenover dat vele mensen met een goede woning wèl zouden wil- ien verhuizen, hetzij naar een groter of kleiner huis, hetzij naar een andere ge meente. Ongeveer 23 °/o van de Nederlandse huishoudens en alleenstaanden wil graag van woning veranderen. Bovendien blij ken nog bijna 74.000 leden van huishou dens voor verandering te voelen. Onder de zoekenden naar huisvesting 1rof het C.B.S. 88.000 aan, die een zelf standige woning zoeken en 55.000, die uit zijn op een vrije etage of plaatsing in een bejaardenhuis wensen. De groep zoekers naar zelfstandige wo ningen werden ook vragen voorgelegd, die betrekking hadden op prijs, grootte en ligging van de gewenste woning. Hieruit kwam naar voren dat meer dan ?Q van de zoekenden niet meer kan (wil) betalen dan ƒ2280,- huur per jaar. Doorstroming ?Jeer aktueel is nog steeds de kwestie van de doorstroming. Mensen met een hoger inkomen, die wonen in een huis met een relatief lage huur, zouden moe ien doorstromen naar duurdere huurwo ningen. Op het ministerie van, Volks huisvesting wordt zelfs andermaal over wogen om door het instellen van een soort huurbelasting of huurheffing deze katogorie wonenden als het ware te dwingen om te verhuizen naar een wo ning met een aan hun inkomen ade- kwate huur. Uit de gegevens, die het C.B.S. heeft verzameld, kan worden afgeleid dat zich van de gewenste doorstroming elk jaar slechts ongeveer een derde effektueert. In dat is natuurlijk te weinig. Van de huishoudens en alleenstaanden, die vóór hun verhuizing al een woning hadden is 59 °/o verhuisd binnen de be staande woningvoorraad en 41 naar een nieuw gebouwde woning. De huis houdens en alleenstaanden die vóór de erhuizing inwoondenzijn voor 63 °/o erhuisd naar een woning, die al eerder was bewoond en 37 °/o is getrokken in een nieuw gebouwde woning. De in 1969 gevormde huishoudens en alleenstaanden betrokken voor 67 be staande woningen en voor 33°/o een nieuwbouwhuis. Van de in 1969 ge vormde huishoudens blijkt 75.800 een zelfstandige woning te hebben betrokken terwijl 22.800 van hen zijn gaan inwo nen. Dat laatste, hoge cijfer illustreert nog eens ten overvloede, dat de woning nood in ons land bij lange na nog niet is opgelost. Vrijdagavond is tussen de sluitingstijd van 18.00 uur en de aanvang van de avondverkoop om 19.00 uur ingebroken in het modemagazijn van de firma Mid delman aan de Torenstraat. In die tijd heeft een onbekende dader kans gezien een paar duizend gulden uit de kassa te halen. Door een gaatje te boren in de ruit bij de paskamer aan de achterkant van de zaak, kon hij gemak kelijk de sluiting open krijgen en zo de zaak betreden. De politie stelt een on derzoek in. Met een korte felle sprint ging de 12-jarige Johny Broerse zaterdagmiddag als eerste door het lint dat over de Vondellaan was gespannen en verrichtte daarmede de eerste officiële daad in zijn leven. Htf opende het nieuwe traject door Soest, dat de verbinding vormt tussen de Birkstraat en het Industrieterrein. Aan deze sprint was een korte wegwed strijd voorafgegaan, waaraan 15 renner- tjes van de Ren- en Toervereniging „Tempo" deelnamen. Om half drie pre cies startten zij op de Beckeringhstraat en via de Laanstraat, Beukenlaan, Nieu- weweg en Ossendamweg bereikten zij de finish op de Vondellaan. Een heuse poli- tie-eskorte op lichte motoren (nieuw voor Soest) begeleidde hen. Bij de finish reikte de burgemeester de prijzen uit. De winnaar kreeg een me daille en alle deelnemers een vaantje. Van gemeentezijde bestond voor deze wedstrijd veel belangstelling. Naast de burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote, stonden bij de finish de raadsleden mevrouw M. Walter en me vrouw P. Oranje, de heren J. Smits, W. Blaauw, J. Ebbers, M. van Ee, J. R. van Poppelen, D. Hoekstra, K. Levinga en R. van Logtenstein. Ook waren aanwezig de heer H. Borreman, gemeentesecretaris, de heer H. J. van der Dussen, directeur van gemeentewerken, de heer B. van Os, de voorlichtingsambtenaar en de heer J. van Dommelen, hoofd van de afdeling I van de gemeente-secretarie. Na de prijsuitreiking stelde de burge meester, na een korte instructie van in specteur Hoogma, de verkeerslichten op het kruispunt Vohdellaan-Soesterbergse- straat-Ossendamweg officieel in werking. Daarmede was het 2.6 miljoen gulden kostende traject geopend. Na de min of meer officieuze opening door de Tempo-jeugd, die daarna door de burgemeester werden verrast met een vaantje, stelde de burgemeester door het omdraaien van een knop de verkeerslichten in werking. SOEST vvor 100 jfiac. Johny Broerse reed het „erelint" aan flarden. Het gevraagde krediet voor de riolering van de oude wijken van Soest zal met ƒ78.000,-- worden verhoogd, waardoor het mogelijk wordt ook de riolering van de wijk Ons Belang in Soesterberg in het plan op te nemen. Prioriteiten voor wat betreft de aanleg van de riolering zijn nog niet gesteld, maar de heer J. R. van Poppelen (KVP) meende wel dat de Schoutenkampweg en de Korte Ossendam snel aan de beurt moesten komen. De heer M. v. Ee (WD) informeerde naar de leeftijd van de te vervangen ri oolleidingen en uit het antwoord van de lieer H. J, van de Dussen, directeur van gemeentewerken, bleek dat die er reeds ver vóór de oorlog lagen. Bovendien zijn dat geen echte rioolbuizen, maar regen waterafvoeren. Aan de hand van het beschikbaar ko men van geld, zal de volgorde van aan leg c.q. vernieuwing worden bepaald. De commissie zal hierover worden inge licht. Mogelijk kan hiervvoor ook bepa lend zijn het resultaat van het onder zoek dat gemeentewerken instelt naar het aantal keren dat in de nog te riole- ren oude wijken, de putten moeten wor den geleegd. In dit verband zij opgemerkt dat bij raadsbesluit van 15 juli 1970 een kre diet voor riolering van Julianalaan, Juli- anaplein, gedeelte van de Prins Hen driklaan, de Anna Paulownalaan, So- phialaan en Emmalaan werd beschik baar gesteld. Tenslotte deelde de heer Van der Dus sen nog mee, dat de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie naar alle waar schijnlijkheid begin 1973 volledig in ge bruik genomen kan worden. Beveiliging overweg Molenstraat. Eind 1972 zal de nu in gebruik zijnde utomatische knipperlichtinstallatie wor den vervangen door ahob's De overweg zal dan ook verbreed worden en de nieuwe bevloering is al aangevoerd. Op een vraag van de heer Van Poppelen (KVP) deelde de wethouder mevrouw Walter (KVP) mee, dat de nieuwe over wegen in de polder volgend jaar van een beveiliging zullen worden voorzien. Afsluiting F. C. Kuyperstraat. De commissie had geen bezwaar tegen het verlenen van een krediet groot ƒ24.000,om de F. C. Kuyperstraat te transformeren in een parkeerstraat. De meningen zijn nog verdeeld over de vraag of ook de fietsers daar nu moeten v/orden geweerd, althans wat betreft 1 et in- en uitrijden. De Kerkpadcommissie zal uiterlijk fe bruari 1972 haar plannen met betrekking tot het pad bekend moeten maken. In dit verband sprak de heer D. Hoekstra (Prot. Chr.) woorden van lof aan het adres van het gemeentebestuur voor het overleg dat gevoerd wordt met de be woners ten aanzien van veranderingen van de straten. Verkeersmaatregelen Door het plaatsen van borden zal het parkeren van vrachtauto's op het Saen- redamplantsoen en het v. d. Velde- plantsoen worden tegengegaan. Deze wagens krijgen parkeerstraten aangewe zen, als het proces dat bij de Hoge Raad hierover loopt, naar aanleiding van een dergelijk besluit van de gemeente Dor drecht, dat mogelijk maakt. Op het Nassauplantsoen zullen verkeers- oorden worden geplaatst, „overstekende kinderen". Geen zebra's, zoals door mevr. Hulshof van de Willem de Zwijgerlaan had gevraagd, omdat deze een veilig heid suggeren, die er eigenlijk niet is. Tussen de ingang van het busstation aan de zijde van de Kolonieweg en de Korte Ossendam. wordt het parkeerver bod opgeheven. Er komt een blauwe zo ne. die aansluit bij de bestaande zone. Het nieuwe kruispunt Vondellaan-Soes- '.crbergsestraat-Ossendamweg zal een maand lang door de politie bestudeerd worden met het oog op het instellen van parkeerverboden. De heer Van Pop pelen (KVP) meende dat het eerste ge deelte van de Ossendamweg, gerekend van de Soesterbergsestraat daarvoor in aanmerking kwam. De heer Van der Dussen dacht dat ook het gedeelte van de Vondellaan, tussen Soest erbergse- slraat en P. C. Hooftlaan voor een der gelijk verbod in aanmerking kwam. Wat president Nixon thans bezielt wordt steeds wantrouwiger bekeken. Zijn doen en laten staat tegenwoordig haast zo fre- kwent in de krant als het weerbericht en dat hij niet aktief is kan niemand be weren. Maar de vraag is of al die akti- viteiten de wereld nu zoveel gelukkiger maken. Hij heeft twee topontmoetingen voor de boeg. Maar veel diplomatieke successen zijn daarvan niet te verwachten. De Chinezen zien hem vooral naar Peking komen als de topman van het „westen" die eer komt betonen aan de topman van het „oosten" wat niet dankbaar aanvaard wordt maar beschouwd als gewoon het goede recht van de Chinezen. Er zal wel licht per communiqué uitwisselingen aangekondigd worden van ambassadeurs maar of dit meer betekent dan het over en weer sturen van pingpong-ploegen is de vraag. Het bezoek aan Moskou kan gepaard gaan met het tekenen van een verdrag over de strategische kernwapens, het kan ook zijn van niet. De onderhandelingen duren voort en het geloof dat met welk verdrag ook iets wezenlijks verandert verflauwt sterk. Een verdrag kan ieder een trouwens thuis tekenen waar het ook geratificeerd moet worden en Nixons visite lijkt geen geweldige verbetering te kunnen brengen in de relatie V.S.- U.S.S.R., die is namelijk al tamelijk goed. De ekonomische maatregelen van Nixon kwamen zonder veel overleg met de landen die er last van zouden krijgen en er is heel wat boosheid mee veroorzaakt, met name in Japan. Het valt te verde digen dat met wat soepeler diplomatiek manoeuvreren hetzelfde bereikt had kun nen worden zonder dat de verhouding met andere landen geschaad hoefde worden. De verdenking komt op dat Nixon niet door ongeoefendheid in het vak van president op een dergelijke ruwe manier aan de gang gaat. In dit opzicht is hij echt wel doorgewinterd. Maar hij is ook een doorgewinterde politicus die weet hoe je verkiezingscampagnes moet voe ren. En daarbij komt het erop aan dat de be volking de indruk krijgt van die Nixon dat is toch maar een staatsman die de geschiedenisboeken in zal gaan, reist naar Peking en naar Moskou om met oog voor de Amerikaanse belangen de wereldvrede te bevorderen. En het valt ook altijd goed als een president zich vertoont als iemand die krachtige maat regelen durft te nemen waarover in het buitenland gesputterd wordt, dat tekent hem af als een krachtige figuur zonder angst en iemand met wie men wel ge noopt is rekening te houden in all* hoofdsteden ter wereld. Wat er ook goed inwil is een president die vrede maakt. Weliswaar heeft Nixon zo langzamerhand al meer bommen op Noord-Vietman laten gooien dan John son, maar daarvan horen we niet de ver wijten die wel zijn voorganger werden gemaakt. Nixon weet wel degelijk dat het terugtrekken van wat troepen al thans de idee wekt van: die man doet er iets aan. En wie ook zijn tegenkandidaat wordt bij de presidentsverkiezingen vol gend jaar, die kan nooit aankomen met het argument dat het sneller moet - en de communisten zomaar de overwinning schenken die ze altijd wilden - of dat het langzamer moet en onze jongens maar sneuvelen. Inderdaad, als men het zo beziet is Nixon druk bezig te manoeuvreren in een opsitie dat hij de verkiezingen op zijn sloffen kan winnen. Maar of hem dit nu echt stempelt tot wat onder een groot staatsman wordt verstaan, is een vraag waarop het antwoord dan toch ontken nend moet luiden. KANTMAN. Alle bevelen ten spijt is het maandag morgen rustig gebleven bij de Chemische Industrie Randstad. Geen ontruimings ploeg van gemeentewerken, geen politie, niets wees er op dat Randstad voor zijn onrechtmatige daad, het zonder vergun ning in gebruik nemen van twee perce len grond, zou moeten boeten. Het bureau voorlichting van de gemeente deelde ons beide mede, dat te elfder ure een brief van de Industrie voor het col lege van burgemeester en wethouders was binnengekomen, waarin om uitstel van de ontruiming was gevraagd. Deze brief zal vandaag in de vergadering van (het college behandeld worden. Het de mocratisch recht van iedere burger wordt dan in acht genomen. Het college zal vandaag een nieuwe beslissing nemen. Hoewel de goedheiligman pas a.s. zater dag zijn intrede in Soest zal doen, staat nu al vast dat hij op zaterdag 4 decem ber een bezoek gaat brengen bij manege „Eldorado" aan de Bosstraat, om de grote jeugdgroep een feestelijke avond te be zorgen. Na zijn aankomst, die ongeveer om ze ven uur plaats zal vinden, zal de Sint persoonlijk de presentjes, die voor el kaar gekocht zijn. en die niet duurder mogen zijn dan 2,50, en naamloos die nen te worden ingeleverd vóór 1 decem ber in de foyer van de manege, met een toepasselijk woordje uitreiken. Peper noten, chocolade en speculaas zullen die avond de feestvreugde zo mogelijk nog vergroten.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1