Potje koken op je kamer voor BROEKPAKKEN BLIJVEN IN WE® ME JE WK Notengehak voor fijnproevers BIJ DE TIJD MET EEN ELEKTRONISCH KLOKJE Discriminatie host veel geld S.0. Sot Verdet Weerstand Dat de vrouw ook in ons land steeds meer wordt ingeschakeld In het arbeidsproces en de man zich steeds meer met huishoude lijke aangelegenheden gaat be moeien, roept steeds meer conse quenties op. Een van deze lo gische gevolgtrekkingen is, dat de vraag naar arbeidsbesparende produkten groter wordt, waardoor ook het zogenaamde „wegwerptex- tiel" in opmars is gekomen. Al dus drs. Bakker van het Econo misch Istituut voor de Textielin dustrie. Volgens drs. Bakker wil de consument graag wat meer beta len voor produkten of apparaten waarmee men tijd kan besparen of waarmee een karwei op een voudiger manier kan worden op geknapt. Wat de opbrengst van het wegwerptextiel betreft speelt trouwens een ander verschijnsel een grote rol. Vroeger was grondstof duur en arbeid goed koop. maar thans is het omge keerde waar. Het wordt daarom aantrekkelijk onderhoud en repa raties achterwege te laten en het produkt na het gebruik weg te gooien en te vervangen door lieuw. Aan de hand van cijfers werd aangetoond dat Nederland (nog) minder openstaat voor het accep- eren van wegwerptextieldan lan den als Amerika en Engeland. De weerstand tégen dit produkt zou beslist niet bestaan bij de jongere generatie, maar vooral bij de ou- duren, die de tweede wereldoor log hebben meegemaakt en niet van het idee kunnen loskomen, dat iets weggooien verspilling is. Toch zag drs. Bakker vooral voor short-li Ce textiel (bovenkleding die 10 tot 2f keer gewassen worden) een goede toekomst. Met het wis selend modebeeld moet het naar zijn oordeel voor een vrouw ide aal zijn een garderobe te hebben van short-life-kleding en jurken, die voor prijzen van tien tot twin tig gulden kunnen worden aan geschaft en na 10 tot 20 keer was sen kunnen worden weggegooid. Deze kleding is dus een sterkere zuster" van het wegwerptextiel. Vooral voor ziekenhuistextiel zouden wegwerp-lakens en slopen een uitkomst kunnen zijn, nu de kosten van het wassen steeds blij ven stijgen en het wasserijperso- neel steeds moeilijker te krijgen is Broekpakken zijn in en dat zullen ze blijven. Als men zich afvraagt hoe vrouwen er toe zijn gekomen een broekpak te gaan dragen, dan zou men daarop kunnen antwoorden „dat een klein percentage vrouwen de moed heeft gehad een broek aan te trekken". Aldus mode-expert G. Be- kenkamp manager van damesconfec- tie Nederland N.V in een tv-gesprek. Die eerste damesbroeken waren aan vankelijk gewone „mannenbroeken" De meisjes die nu denim, spijkerbroe ken en corduroypakken dragen moesten ze aanvankelijk in een heren zaak kopen. Toen de broek eenmaal als dracht prettige dracht, was ont dekt, ging de vrouw combineren met truien, jasjes e.d. En zo is het broek- pak ontstaan. De wat rijpere vrouw heeft ook haar bijdrage 'geleverd aan de ontwikkeling ervan: zij kon de lan ge mode minder goed dragen en bleek toen haar schroom overwonnen te heb ben voor de broek. Dat bleek uit hel feit dat er aanvankelijk alleen maai vraag was naar broeken in kleine ma ten, maar nu vooral naar de maten 4? tot 48. Het broekpak is dus echt niet door de mode-ontwerper, maar ont staan door de vraag er naar. De ontwerpers hebben natuurlijk wel de hand gehad in het brengen van aller lei varianten, maar dat wil nog niel zeggen dat buitenissige modellen ook een succes zullen worden. Kijkt u maar eens naar de knickerboc- kers-broekpakken. Die worden betrek kelijk weinig verkocht en een vrouw moet ook wel eën uitzonderlijk slank jongenachtig figuur hebben om haar charme met zo'n knickerbockerbroek te kunnen verhogen. Ze kunnen zich even sterk doen gevoe len, wanneer ons eigen plichtsgevoel in het geding komt. Er zijn zo vaak din gen wüar we hevig tegenop hebben ge zien efii'die dan bij het volbrengen blij kenzoveel lichter te zijn - dan we ge vreesd hadden. Met iets ,,erg" te vin den maken we het inderdaad erger"; 'we richten zelf de weerstand op en het zwaarste gedeelte van onze taak be staat dan juist in het overwinnen er van. Tijd, woorden en energie gaan verloren zonder enig nut en veroorza ken ons soms meer ongerief dan de he le zaak waarom het gaat. We hoeven ons natuurlijk niet voor alles en door iedereen te laten gebruiken of liever misbruiken, maar we zijn er ook zelf bij gebaat, wanneer we onze grenzen wat ruim weten te stellen. We leven soepeler, meer ontspannen en minder vermoeiend. Men zal er niet zo gauw tegenop zien onze hulp eens in te roe pen, maar daartegenover zullen we ook allicht een zekere tegemoetkomendheid van anderen kunnen verwachten, wan neer dat nodig mocht zijn. We zullen er niet minder van worden, wanneer we wat méér voor een ander doen en ta ken die vóór ons liggen verliezen hun zwaarte, wanneer we ze rustig ter hand nemen en gestadig vorderen. En al doende wordt dan vaak.de last tot lust! JETTY Voor het maken van dit fijnproeversge- bak hebt u een niet-bebotérde bakvorm nodig van plm 27 x 20 x 5 cm; voorts moet u beschikken over de volgende ingrediën ten: 45 g (3 eetl.) suiker, 100 g gesmolten boter of margarine, 75 g (plm. 6 eetl.) gehakte walnoten, 150 g geraspte cho coladerepen, 75 g (plm. 9 eetl.) ge raspte cocos, 4 eetl. gecondenseerde gesuikerde melk en 3 koppen Corn Flakes. Maak de Corn Flakes fijn en meng ze met suiker en de boter of margarine. Druk het mengsel gelijkmatig uit op de bodem van de bakvorm. Strooi er eerst de walnoten daarna de chocolade en vervolgens de co- cos overheen. Verdeel tenslotte de melk over de massa. Zet de vorm plm, 25 minu ten middenin een vrij warme oven. Laat het gebak afkoelen en snijd het daarna in stukken. U kunt er ook een apart dessert van ma ken door in een wijd glas of schaaltje stukjes gebak te leggen, deze te bedek ken met pudding en stukjes fruit en het ge heel te garneren met toefjes slagroom. Hebt u wel eens ge hoord van armbandhorlo ges waarvan het rader werk wordt aangedreven door een kwikbatterij tje? Het uurwerk dat niet tikt maar zoemt is trouwens geen „nou veauté". want reeds in 1954 slaagden de fysicus Max Hetzel en zijn me dewerkers erin, het eerste polshorloge met ingebouwde stemvork en kwikbalterU te verwezen lijken. Het nieuwe horlo ge bezat geen veer en geen balans; het behoef de en kon dan ook zelf? niet worden opgewon den. En toch bleek het uurwerk van deze vol gens het nieuwe princi. pe vervaardigde klokjes meer dan tienmaal zo betrouwbaar tc zun als het beste tot dan bestaande systeem. Aanvankelijk hebben alleen de heren van de ze nieuwe vinding kun nen profiteren, want tot voor kort bleek het on mogelijk om het toch al kleine uurwerk in een nog bescheidener vorm te gieten, zodat het óók voor de kleinere en fijne re dameshorloges ge bruikt zou kunnen wor den. Maar wat to verwach ten was, is onlangs dan ook gebeurd. Na een lan ge periode van menteren slaagde erin het kleine „W11- der-mechanisme, dat 480 keer per seconde trilt en de tijd met ongelooflijke experi- men won- precisie registreert ook in verkleinde vorm te construeren, zodat het bu dames-horloges kon worden ingebouwd. Het mechanimse wordt ge- voed met een miniatuur kmkbntterQtje, dat een ï*'1'11' 'ms dienst kan doen en net zo ge- makkelijk door een nieuw te vervangen is als het vuursteenje in de ^"steker. in negen van de tien gevallen be hoeft men het uurwerkje E°? Ve stellen en in het tiende geval zal de tijdafwijking nooit groter zijn dan één minuut per maand. Er is voor de dames dus geen enkele reden meer om te laat te komen voor afspraak- jes. Vrouwen profiteren doorgaans als laatsten van de technische vooruit gang. Zo was in de Oudheid het ma len van graan een vrouwentaak, maar toen het gebruik van waterkracht voor molens werd ontdekt, werd het malen mannenwerk. Ook zijn er in de geschiedenis vele voorbeelden van het veranderen van vrouwen- in mannen werk, zodra die bezigheden geld gin gen opbrengen. Vandaar ook dat kok en kleermaker ambachten waren, waarvan de man zich meester maak te. Aldus de mening van Jacqueline Chabaud in een Unesco-uitgave „De opvoeding en vooruitgang van de vrouw". In de Sovjet-Unie, waar de vrouwen de helft uitmaken van de werknemers, besteden zeven van de tien vrouwe» óók nog eens twee uur per dag aan huishoudelijk werk, terwijl "le(^ dr'^ van de tien mannen dit doen. In Vrankriik waar de werkweek gemid- dels 45 uur bedraagt, werkt d<t vrouw met een baan en een huishouden 73 Zr per week als ze geen kinderen heeft en 83 uur als ze éen ot twee kinderen bezit. Nu de «d van de pil is aangebroken ziet Jacqueline Cha baud echter goede kansen, dat het eer lijk delen van de huishoudelijke taken door man en vrouw in de toekomst meer opgeld zal doen. Ze geeft ook een beeijfering dat als de discrimma- tie van vrouwen in de werksfeer op hield in Zweden bijvoorbeeld het nati onale inkomen vijftig procent omhoog zou gaan. Een kamerbewoner(ster) beschikt meestal alleen maar over een primi tieve kookgelegenheid. Het gevolg daarvan is dat deze eenling, wat het be reiden van de warme maaltijd betreft er in de meeste gevallen maar met de pet naar gooit. Dit is niet alleen zeer onverstandig omdat de gezondheid er zeker niet bij gebaat is, maar bovendien onnodig. Ook op één gaspitje of één kookplaatje kan een heel smakelijke en voedzame maaltijd worden bereid. Hier volgen twee recepten voor zulke eenpansmaaltijden: WORSTPAN Voor dit gerecht hebt u de volgende ingrediënten nodig: 1/4 bloemkool, de helft van een 1/a blikje doperwten of de helft van een pakje diepvries doperwten, 1/4 rookworst, 2 aardappelen, 1 dl bouillon, peterselie en mosterd. Was de bloemkool en snijd hem in roosjes. Schil de aardappelen, was ze en snijd ze in plakjes. Snijd de rookworst in plakjes en wrijf ze in met mos terd. Doe de bloemkool, de aardappelen en de rookworst in een pan en schenk de bouillon erover. Laat het geheel 25 minuten koken. Voeg de doperwten uit blik of diepvries pas de laatste vijf minuten toe. Bestrooi de schotel, van het vuur af. met gewassen en fijngesneden peterselie. Gebruik de rest van de bloemkool en de doperwten voor een gemengde sla op de volgende dag. KAASSLA Voor dit gerecht hebt u nodig: 75 g andijvie, 50 g komijnekaas, 1'/2 eetl. olie, 1 eetl. azijn, 1 theel. mosterd, zout (komijnzaadjes), 1 tomaat. Maak een sausje van de olie, azijn, mosterd, zout en eventueel komijnzaad jes. Snijd de kaas in blokjes. Was de andijvie en snijd hem klein. Vermeng de andijvie met de saus en de kaas. Garneer de sla met plakjes tomaat. (Méér ideeën en recepten staan in de uitgave "Voedingtips voor kamerbe woners", die men kan bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. Bestel per briefkaart met 25 cent extra aan postzegels bijgeplakt op de adreszijde.) Na de nederh voetballers hif was, bij een 4 laatste minuui voorkwam, ve weer het nodii formatie niet t Bas Bakker er ken in de basis Westbroek na de partij was. dat Soest besli dag zou krijgei ging legde van de fantasie-lozt maar heel moe len konden koi Paul Dorresteir, Dorrestein prol bestormen maa hoofd koel en was het in die mers die heel kwam, maar zi; zijnet. Aan de Soester-verdedif cm de Naarden oie zeker in d aanvaardbaar s; uur spelen werd Naardense defc vrije trap die d lerend voor hf maar door de co val werd gemist de leiding le ne ook de Vesting' kans, maar de naast. Dirk de Naardense defen de-voorwaartsen staan, zodat niei zijn werk doelt n Vesting" zette ir Soester-verdedigi maar keeper Kt schoon te houder Na de thee kwa yigd, maar wel veld, wat in de in een schot va door de Naarden Na vijftien minui te gaan scoren, schot had kupnei de bal in handel heen en weer. In Soest aan een a die door Dirk de de bal werd doo diging opnieuw t uit deze tweede Dorrestein die de hoofd speelde, w; attent meegekome bal beheerst ove man plaatste, da openings-treffer t Als we de inspanningen gadeslaan, die mensen vrijwillig en louter voor ei gen genoegen op zich kunnen nemen, dan kunnen wij er ons wel eens over verbazen hoe men soms kan steigeren wanneer door een ander om een kleine moeite, een luttele dienst, gevraagd toordt. Het is ermee als met kinderen die de hele dag rennen en vliegen kun nen, maar opeens doodmoe blijken te zijn als ze even voor een boodschap worden uitgestuurd. Toch is dit niet en kel aanstellerij: er rijst inderdaad een plotselinge innerlijke weerstand, die niet zo gemakkelijk te overwinnen is. Voor de kinderen wordt deze moeilijk heid in de regel wel door moeder zelf opgelost met een loelbeslist: vooruit.' of hupsaké of iets dergelijks, wat de onwillige spruit over de drempel heen helpt. De ouderen zullen het probleem zelf ter hand moeten nemen en dan merken dat het ten dele een kwestie van oefening is. Want zulke weerstan den doen zich niet alleen voor, wan neer anderen een beroep op ons doen. Iedereen zal het mij eens zijn dat wij als moderne vrou wen de panty niet meer zou den willen en kunnen missen. Het ziet er dan ook echt niet naar uit dat we terug zullen gaan naar de één recht één averecht-gebreide zwarte kousen. Maar aan de andere kant ben je er nooit helemaal zeker van, wat ons in dit op zicht boven het hoofd hangt. Als troost kunnen we echter wel zeggen, dat dc charmante kleurige en originele fan- tasie-panties ook voor het mo deseizoen 1971-1972 nog „het absolute einde" blijven. Er is zelfs goed nieuws voor de vele wat rijpere en niet meer zo kinderlijke dunne vrouwen, die zich vaak - te recht een wat vergeten groep in de modetrends voe len. Juist deze vrouwen zullen er over het algemeen maar weinig voor voelen zich de ko mende winterse dagen in het toch wel snel oudmakende mi di of maxi te hullen. Dat hoeft dan ook echt niet, want voor wie het nog dragen kan en wil, is een goede mini met fan- tasy-panty voorlopig nog de aangewezen dracht. Het assortiment fantasie-pan- ties voor grote maten is zelfs nog belangrijk uitgebreid voor de komende winter. Die uit breiding heeft met name be trekking op maten waarin voorheen vaak zo weinig te koop was de confectiematen 46 tot en met 50. De kousen van de panties blijven verkrijg baar in de gewone kousenkleu- ren, maar zijn ook te koop in de toonaangevende nieuwe mo dekleuren: zachtbeige, donker bruin, zwart en aubergine. Tussen haakjes, u weet toch dat er tegenwoordig ook lad- dervrije panties in de handel zijn? Die waren er allang, zult u misschien zeggen, en dan heeft u „min of meer" gelijk. Maar de „oude" hadden altijd het grote bezwaar, dat ze wei nig elastisch waren en zo stug, dat er bijzonder gauw gaten invielen, bij voorkeur op zo'n zichtbare plaats als de knie. De nieuwe laddervrije panty is echter van zulke soepele ga rens vervaardigd, dat het ga tenprobleem vrijwel niet meer bestaat. Deze panties zijn er óók in grote maten. 9 Moeder en dochter dragen met evenveel plezier een fan tasie-panty in aantrekkelijk dessin en moderne modekleu ren (Model en foto: Setter Set, Veenendaal). Soest probeerde van Vulpen zag e de scheidsrechter ting trok massaal beren toch nog over te houden, rr. schoten die of naa door doelman Kt stopt kwamen zij verliet Robert We 'Bakker kwam in 1" I

Soester Courant | 1971 | | pagina 6