Soest toen - Soest nu Vrijdag 19 november 1971 50e jaargang no. 29 inner i»<i ave Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2506-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op een naderende explosie Morgen intocht St. Nicolaas in Soest Zaterdag sportinstuif voor de jeugd in Sporthal Beukendal EN MAAR AFWACHTEN Wat doet de Nederlandse Invaliden Sportbond Jeugddienst in de „Open Hof" TELEFOON ZIEKENAUTO SOE^r SOESTERjflOURANT Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag f 'vM. Tussen Israël en zijn Israëlische buren wordt thans voornamelijk in de spreek gestoelten slag geleverd. Dat lijkt een onschuldig tijdverdrijf maar het leidt er wel toe dat niets gedaan wordt om het broeiende konflikt op te lossen zodat uiteindelijk een gewapende botsing steeds meer onafwenbaar wordt. En ook steeds gevaarlijker, doordat de partijen en hun grote broers naarmate de tijd verstrijkt meer en meer genoopt wor den hun vaker en vaker geuite dreige menten waar te maken. Dat betekent bijvoorbeeld dat de Sow- jet-unie bij een volgend konflikt niet kan volstaan, zoals tot dusver, met af keurende woorden. Komt Rusland dit keer niet met daden dan verspeelt het zijn met zoveel zorg opgebouwde faam van grote vriend van de Arabieren. Minister en generaal Mosje Da jan voor spelt daarom niet zonder reden aan zijn Israëli's dat bij een volgend konflikt de rol van de Sowjet-unie groter zal zijn dan tot dusver. Dat hoeft niet in te hou den dat sowjet-soldaten daadwerkelijk mee gaan helpen om de Sinai-woestijn te heroveren voor Egypte, maar door alleen maar te zorgen dat de luchtmacht parater is vagen ze heel wat Israëlisch overwicht weg. Weliswaar wordt nog niet gevochten, maar al redevoeringen houdend vervliegt meer en meer de kans dat onderhandelingen strijd kunnen voorkomen. President Sadat van Egypte heeft zich nu al zo vaak vastgebeten in de be wering dat 1971 de oplossing moet bren gen dat hij misschien zijn termijn een half jaar kan verlengen of drie kwar talen maar niet oneindig. Temeer niet doordat hij in feite zijn medewerking heeft opgezegd bij de Amerikaanse po gingen tot bemiddeling waaraan toch op zijn minst een zeer lange periode van wapenstilstand te danken is geweest. Hij wenst dat V.N.-bemiddelaar Jarring maar aktiever wordt, maar die ziet het kennelijk niet meer. De Amerikaanse bemiddeling had op de zijne voor - in de ogen van Egypte al thans - dat Washington in een positie is om Israël onder druk te zetten, iets wat de heer Jarring niet kan: die heeft alleen maar resoluties van de V.N. om mee te argumenteren en die hebben niet zo'n geweldige kracht dat men ze kan vergelijken met bijvoorbeeld een Ame rikaanse weigering om straaljagers te leveren. Vier Afrikaanse staatshoofden hebben op zich genomen te bemiddelen en zijn in Cairo en Tel Aviv met het grootste eer betoon ontvangen, maar wat zij meer aan overredingskracht hebben dan bij voorbeeld Jarring is onduidelijk. Intussen heeft president Sadat zichzelf aangesteld tot opperhoofd van de Egyp tische strijdkrachten, wat wil zeggen dat hij zich een positie heeft aangemeten waarin het hem nog moeilijker dan te voren wordt om excuses te vinden voor het niet nakomen van zijn plechtige uit spraak dat dit jaar of de onderhandelin gen slagen of het vechten wordt hervat. Een heel lange wapenrust kan de idee wekken dat het grote probleem van het nabije oosten zichzelf door verjaring op lost, maar in feite praat het zichzelf steeds meer toe naar een explosie. KANTMAN Morgen, zaterdag 20 november, zal St. Nicolaas zijn intocht houden in Soest. Na aankomst met de trein van 13.27 uur op het station Soest-Zuid, waar Hij ont vangen wordt door het bestuur van de plaatselijke V.V.V., wordt een rondrit gemaakt die zal voeren over de Ossen- damweg, Soesterbergsestraat, Kerkstraat, Torenstraat, Middelwijkstraat, Steenhoff- straat, Van Weedestraat, Nassauplant- soen, Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan, Beukenlaan, Nieuwe Dalweg, Weegbree straat naar de Smitshof, alwaar de stoet zal worden ontbonden. Op zijn tocht zal de Goed-Heiligman begeleid worden door P.V.O., de drum band van Olympia en diverse wagens van verschillende plaatselijke vereni gingen. Deelnemers en toeschouwers kunnen meedoen aan een foto-wedstrijd. Foto's welke van de intocht gemaakt zijn, moe ten vóór 5 december worden ingeleverd bij het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoff- straat. Voor de Kerstdagen wordt de uitslag van deze wedstrijd bekend ge maakt. Morgen, zaterdag 20 november, en daar na iedere zaterdag, zal de jeugd van Soest in de gelegenheid gesteld worden in de Sporthal Beukendal, kennis te ma ken met diverse sporten. Deskundige leiding is aanwezig. Vanaf 9 tot 10.15 uur zijn kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 9 jaar wel kom en vanaf 10.45 uur tot 12 uur kin deren van 10 tot en met 12 jaar. De toegangsprijs per kind is ƒ0,50. Een kwartier voor de aanvang is de zaal ge opend. Het dragen van sportkleding wordt aanbevolen. Zonder gymnastiek schoenen, die binnen moeten worden aangetrokken, mag de zaal niet betra den worden. Van een serieuze inflatiebestrijding komt maar weinig terecht. De vakbonden blij ven een reële loonsverbetering eisen, bo ven die voor de prijsstijgingen, van drie procent. De werkgevers willen eigenlijk geen reële verbetering, maar als het moet niet meer dan één procent. Het bedrijfsleven kon het tot nu toe dus niet eens worden over de loonsverbete ringen en de regering kijkt toe. Dit laatste is in zeker zin wel begrijpelijk, want er is vorig jaar immers zo'n ont zettende deining ontstaan over een twee tal artikelen in de Loonwet die de rege ring toestonden in te grijpen als er een c.a.o. uit de economische hand dreigde te lopen. Waarna deze nieuwe regering die bepalingen weer haastig ongedaan heeft gemaakt. Toen werd natuurlijk gesteld, dat men voldoende vertrouwen had in het verantwoordelijkheidsgevoel en de weldenkendheid van de beide komponenten van het bedrijfsleven, werkgevers en werknemersorganisaties, om het loonbeleid aan die organisaties te kunnen overlaten. Nu die het niet met elkaar eens kunnen worden, blijft het moeilijk voor de re gering om zich er toch mee te gaan be moeien. De vrije loonpolitiek is een zo gevoelig iets geworden, dat zelfs bemid deling van het kabinet al als een zeke re dwang wordt gevoeld. Maar het gevolg is dat we dan toch niet uit het slop komen. Wanneer de onder- derhandelingen in het bedrijfsleven stokken, is het meestal zo dat uiteinde lijk de werknemersorganisaties toch aan het langste eind trekken, meer van hun wensen vervuld krijgen dan waartoe de werkgevers meenden te kunnen gaan. Het laten aankomen op stakingen is vooral voor de grote bedrijven nog af schrikwekkender en zou de economische balans nog meer uit het evenwicht bren gen. Dan geeft men uiteindelijk, sektor- gewijze, toch maar wat toe. Met het ge volg dat ook de prijzen weer stijgen en de inflatiespiraal dus doorgaat, hoog stens wat in zijn tempo geremd. Terugdraaien van de spiraal is er nog in geen enkel opzicht bij. Dat komt na tuurlijk ook wel omdat de werkgevers organisaties geen vaststaande rem wil len of kunnen dekreteren aan hun leden, hetgeen het voor de vakorganisaties wat moeilijk maakt om hun leden wel de door de werkgevers gevraagde beperking voor te schrijven. De regering zit nu als het ware met de zwarte-piet in de handen. Ze heeft zich door al haar welwillendheid en de angst voor politieke gevolgen in een bijzonder netelige positie gemanouvreerd. Ze zou nu ook ten aanzien van het loonbeleid moeten regéren, maar ze kan het niet. Durft het in ieder geval niet meer aan. Ze heeft een stuk politieke beslissingen uit handen gegeven aan de beide kom ponenten van het bedrijfsleven. En nu we die knoop niet kunnen doorhakken, zitten we dus in feite helemaal zonder beleid op dit gebied. O zeker, er wordt door deskundigen enorm over gerekend en er wordt aan alle kanten uitgebreid over gepraat, men ^pingelt weer met -zelfs tienden van pro centen, maar of uiteindelijk het alge méén belang voldoende gediend wordt, dat blijft volkomen in de mist. De leiders van de werkgevers- en van de werknemersorganisaties denken om het belang van hün leden en zijn zelf als de dood dat ze het in de ogen van die leden niet goed zullen doen. De regering, die dat algemeen belang juist in het oog moet houden en behar tigen, die bemoeit er zich nu niet mee. Als er straks toch een loonakkoord komt, kan die er hoogstens achteraan komen hollen met sumiere pogingen om de ge volgen van dat akkoord voor de schat kist, voor de gepensioneerden, voor al lerlei andere groepen, nog zoveel moge lijk te verzachten. We gaan ons dan natuurlijk wel afvra gen of dat regeren genoemd kan worden. Met de loonstijgingen die zijn te ver wachten groeit de kans op grotere werk loosheid. De konkurrentiepositie van Ne derlandse bedrijven ten opzichte van die in het buitenland wordt steeds moeilij ker. Bedrijfssluitingen en afvloeiing van personeel zijn nu al aan de orde van de dag. Maar zolang de overgrote meerder heid nog leveren en werken kan, laat men het aan die meerderheid maar over om te bepalen wat er verder gebeuren moet. En iedereen denkt: het zal mij wel nief deren. De lessen zijn kennelijk nog niet duide lijk genoeg, althans niet voor de politici. En aangezien ieder volk de regering krijgt die het waard is. willen we het dan blijkbaar ook maar laten lopen zoals het gaat. Dan moet het maar op grotere werkloosheid uitdraaien, moeten we maar meer in de put komen te zitten. We kunnen geen gezaghebbende leiding ontwikkelen. We zijn vervuld van poli tieke angsten voor elkaar. Welnu, we drijven dus eerst naar het dieptepunt toe, waarbij ook de regering angstig toe kijkt, daarna zullen we wel weer zien. We hopen maar dat er, ook zonder rege ren, nog wel uitkomst zal komen. En komt die niet, dan zal er wel ingegrepen nóeten worden en zijn we dicht aan de iiktatuur toe. edereen is bezorgd, maar iedereen vacht op iedereen om een daad te stel en. Ja, de ministers zagen reeds van edere inkomensverbetering af. Maar ja, al meer den negentigduizend ver maakt nogeens tienduizend niet meer uit. Het goede voorbeeld heeft weinig weerklank gevonden. De Nederlandse Invaliden Sportbond stelt zich ten doel de lichamelijke gehandicap ten te brengen tot het beoefenen van sport. Ze houdt zich dan ook bezig met de beoefening van een scala van sporten, b.v. basketbal in rolstoelen, zitvolleybal, atletiek en zwemmen. Op de weg naar verwezenlijking ervan worden moeilijkheden ontmoet van niet geringe aard. Niet-aangepastheid Men kan zeggen dat de wereld niet voor invaliden is gemaakt. Er zijn heel wat faciliteiten en gebeurtenissen welke voor invaliden gewoon niet openstaan. Het lopen in zwembaden is voor éénbenige mensen een zeer riskante onderneming. Veelal zijn er trappen, gangen en toe gangen waar rolstoelen niet door binnen kunnen. Soms zijn er wel sportzalen toe gankelijk maar dan bevindt b.v. de doucheruimte of kantine zich een verdie ping hoger of lager. De niet-aangepast- heid van sportaccomodaties remt de sportbeoefening. Problemen Sport eist competitie, strijd. De kracht meting onderling is het fundament waar op een prestatiegroei moet worden ge bouwd. De valide mensen kunnen in veelvuldigheid met anderen de strijd aanbinden. De invalidemens is een ver zamelbegrip voor allerlei soorten handi caps. Men kan blinden bijvoorbeeld niet met rolstoelers laten deelnemen in een wedstrijd van voortbewegen. Dit noopt ertoe de invalide sportbeoefenaars in klassen onder te brengen met vergelijk bare handicaps welke een veelvoud zijn van die welke een sportorganisatie heeft die zich op één specifieke tak van sport richt. De encadrering, de training, het coachen, de competitie-indeling enz. zijn daarom soms welhaast onoverkomelijk moeilijke problemen. Ook het reisprobleem is groot. Omdat de invaliden nog niet in grote getale tot de sport zijn gebracht, werkt men met een klein aantal sportbeoefenaars, met .als gevolg niet genoeg deelnemers voor plaatselijke competities, waardoor men verder van huis moet om een tegenstan der te ontmoeten. De N.I.S. vergoedt de reiskosten gedeeltelijk. Dit om de sport door Invaliden te stimuleren. Dit betekent 'n financiële aderlating voor een toch al beperkt budget van de N.I.S. Geremd in de opbouw De invalide medemens blijft vaak finan cieel beneden het landelijk gemiddelde. Zij hebben ondanks de goede sociale voorzieningen veelal een duurder leven. Velen van hen kunnen huishoudelijke werkjes zoals verven, timmeren, behan gen etc. niet zelf verrichten; zij moeten het laten doen. Met als gevolg dat zij voor de arbeidskracht die hun is ontzegd dus zelf nog moeten betalen. Hun inva liditeit brengt veelal mee dat zij van werk hebben moeten veranderen. Ze moeten opnieuw beginnen en blijven soms in de gang van een maatschappe lijke positieverbetering achter. De vereniging en derhalve ook de N.I.S. worden hjerdoor geremd in het opbou wen van een ruime financiële basis. Levensgeluk Bovengenoemde aspecten hebben funeste gevolgen voor de sportbeoefennaars van nu. Het weerhoudt vele invaliden tot het beoefenen van sport. Men kan dus stel len, dat een groot aantal invalide men sen een brok levensgeluk wordt onthou den. De N.I.S. blijft echter streven om in die situatie verbetering te brengen, om zo doende een zo groot mogelijk aantal in validen tot een aan hun handicap aan gepaste sportbeoefening te brengen. Ook stuurt de N.I.S. toe naar een integratie van invaliden in de valide sport. Men hoopt zodoende dat de invalide sport man en sportvrouw mede kan profiteren van het in de diverse bonden aanwezige potentieel aan technische kennis en or ganisatie-faciliteiten. Fonds Er zijn dus voldoende argunmenten aan te voeren voor de invalide man of vrouw om aan sport te gaan doen. Het moet daarom voor iedereen duidelijk zijn, dat niet genoeg voorzieningen kunnen wor den getroffen voor de sportbeoefening door gehandicapten. Met deze gedachte is het cadeau voor het jubileum cq. af scheid van de burgemeester tot stand ge komen: Een stichting - Stichting Ben- tinck Fonds - in het leven te roepen. Uit dit fonds zullen nu de gelden geput worden om in Soest die voorzieningen te treffen teneinde de minder- validen - hier onder worden verstaan de rolstoelpa tiënten, de spastici en de gedeeltelijk ge handicapten - in staat te stellen deel te nemen aan sportbeoefening en recreatie, zowel in actieve als in creatieve zin. Gelden voor het cadeau/fonds kunnen gestort worden op de AMRO-bank (giro 473400) ABN (giro 186517), NMB (giro 134908), Raiffeisenb. (giro 212775), Bonds spaarbank (giro 536996) en Ned. Crediet Bank (giro 2275800) plus Raiffeisenbank te Soesterberg (giro 131385), t.a.v. Stich ting Bentinck Fonds. Zondagavond, 21 november a.s., om 7 uur, wordt in de „Open Hof" aan de Dalweg, een jeugddienst gehouden uit gaande van de Nederlands Hervormde Gemeente, waarin de jeugd van alle ge zindten hartelijk welkom is. Aan deze jeugddienst wordt medewer king verleend door de bekende gospel- group „The Messengers" onderleiding van de heer Houtzager. Wika I. Candell is de voorganger. Hedenavond zal het Adventconcert door het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor in de St. Nicolaaskerk te Baarn plaats vinden. Het koor en de eminente leider, Carel Laoüt, verdienen nauwelijks aan beveling, gezien hun grote bekendheid. Toch willen wij, indien U de inleiding op dit concert in de Soester Courant van vorige week vrijdag gemist mocht heb ben, U attent maken op deze bijzondere gebeurtenis. De prachtige „Ceremony of Carols" van Benjamin Britten, geschre ven voor koor en harp vormt één van de hoofddelen van het concert, terwijl harp en blokfuliten voor de intermezzi I zullen zorgen. Aanvang van het concert is 20.15 uur. Indien U het over gaan of niet-gaan nog niet eens was, tijd genoeg om de knoop door te hakken en bus, trein of auto naar Baarn te pakken. U zult er geen spijt van hebben. U zult er een waarde volle belevenis rijker door zijn. Zang en dans hebben altijd dicht naast elkaar gelegen in het vakje van muzikale uitdrukkingsvormen, waarom stappen we even over, allicht met een sierlijke voet beweging, naar de danskunst. Hiervoor bestaat in Soest veel belangstelling en ook wij worden, als VVV, benaderd voor het geven van nadere inlichtingen. U kunt in Soest volksdansen en ballet- dansen, maar de Balletvereniging Soest is nu ook begonnen met het formeren van een jazz-balletgroep. Dit is dus nieuw en misschien juist iets, waar di verse jonge mensen verlangend naar hebben uitgekeken. Daarom maken wij dan ook graag melding van dit feit. Belt U ons even, wanneer U er meer van wilt weten? Dat de Soester Vogelvrienden een kleu rige gevederde pracht zullen tonen op 19, 20 en 21 november in het Vereni gingsgebouw St. Joseph, is eveneens de moeite van het herinneren waard. U kunt gaan kijken op vrijdag (20) van 20 - 22, zaterdag (21) van 10 - 22 en op zondag (21) van 10-18 uur. Tenslotte nog een notitie voor wie af en toe de stad Utrecht bezoekt en wat beter geïnformeerd zou willen zijn over het openbaar vervoer. Wij kunnen U een praktisch kaartje met alle belangrijke busverbindingen verstrekken. U kunt hiervan ook nut ondervinden, wanneer U met logees de stad ingaat en U goed wilt oriënteren hoe U op vlotte wijze bij de diverse bezienswaardigheden komt. Een handig vouwblad mot duidelijke in formatie. En na dit alleseen hartelijk welkom aan Sint Nicolaas, die zaterdag om streeks half twee met de trein aan het station Soest-Zuid arriveert. Wij ver wachten een geweldige ontvangst en een daverende stoet ter ere van deze hoge, eerbiedwaardige gast. Sint NicolaasSoest staat voor U klaar! VE/V'J Birkstraat hoek Eikenlaan, 70 jaar geleden Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1971 | | pagina 1