Uitbundig welkom voor Sint Nicolaas en gevolg ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Noorderweg 23 Het oog gericht op wel of niet ingrijpen „Het Soester Applaus" opent toneelseizoen Dinsdag 23 november 1971 50e jaargang 110. 30 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 AHOB-installatie bij spoorwegovergang in de Molenstraat wordt ruim halt jaar eerder aangebracht Uitwisselingsconcert „Stadtkantorei" Soest Officiële belangstelling bij opening Vogeltentoonstelling De heer Kloren prolongeert zijn titel Sportinstuf kreeg grote belangstelling van de jeugd Auto's botsten voor Geslaagd Zonnegloren Natuurwandeling Vrouwengilde In allerlei landen is dit de periode voor het onderhandelen over de lonen van het volgend jaar, waarbij meestentijds de metaalindustrie voorop loopt. In gro te trekken vormt de metaalovereenkomst ook het model waarnaar zich ook de andere bedrijfstakken richten. Dat is in Nederland en west-Duitsland thans aan de orde met veel geharrewar en wat Duitsland betreft ook nog een forse sta kingsdreiging. In beide gevallen ziet men de regeringen voornamelijk als sterk geïnteresseerde partij terzijde staan: misschien zou men wel graag in grijpen maar de ervaringen die her en der met loonmaatregelen zijn opgedaan waren nimmer van dien aard dat men naar herhaling verlangde. Het verwerkelijken van een gedwongen matiging jn lonen is uiteraard afhanke lijk van een even krachtig beheersen van de prijzen. Maar regeringssuksessen op dit gebied zijn schaars gebleven. In de praktijk blijken regelingen moeilijk uitvoerbaar, zeker waar het de prijzen betreft en als men daar niet slaagt wordt de toestand op het loonfront automa tisch onhoudbaar. Op zijn best houdt men loonstijgingen éven tegen met als risiko dat op een gegeven, doorgaans on gewenst moment, een explosie volgt, waarvan de gevolgen onaangenamer ple gen te zijn dan wanneer men in het ge heel niets had gedaan. Dit is het complex van overwegingen dat toch sterker blijkt dan de overtui ging dat juist in deze tijd van terug gaande konjunktuur niet ingrijpen even eens funeste gevolgen moet hebben. Hoe we het ook bekijken: zowel de prijzen als de lonen lopen uit de hand, in vrij wel alle landen van west-Europa en ook In de Ver. Staten, waar men zich geen overdreven voorstellingen maakt van de maatregelen die president Nixon daar in het doorgaans „liberaalst" geachte land wel neemt. Dat is het droevig dilemma van vrijwel alle regeringen: als ze niets doen raken hun landen onvermijdelijk dieper in de puree, maar een redelijk werkend mid del om iets te doen is - ondanks een rijkdom aan ekonomische theoriën - blijkbaar niet voorhanden. In de Tweede Kamer is weliswaar te berde gebracht (bijvoorbeeld DS'70 - voorman Berger) dat de regering niet werkeloos mag toezien in zo'n situatie, maar als daar niet meer op volgt dan de idee dat de regering het bedrijfsleven - en vermoedelijk ook de vakbeweging - suggesties doet, dan is dit ook niet be« oaald een plan dat indrukwekkend doel treffend lijkt. Tot troost van de Nederlandse parle mentariërs en regeerders moet overigens wel gezegd worden dat men over de grns ook nit veel beters weet te ver zinnen. KANTMAN Zowel zaterdag als zondag trok de ten toonstelling veel belangstelling. De uitslag van de gehouden verloting was loopwiel 1733, wasbak of vuilnis bak 2532, springvorm 840, panty 900, ballenspel 2618, sierbloempoot 2487, fles wijn 2508, toiletspiegel 1737, keukenklok 393, lange lijs (pop) 1768, schemerlamp 1620, druivensap 2112, panty 1924, tuin stoelen (4 stuks) 2134, pop 1354, mandje 1873, telefoon-spaarpot 2897, druiven sap 2227, droogrek 1273, schemerlamp 1251, springvorm 193,. kaasstolp 2727, ^ieesschaaltje 118, notenkraker 2290, óarset (pijp) 1581, asbak 1409, fles wijn 2608, fiets (hoofdprijs) 1155, barset 1701, pindastel 2665, prullebak 141, rolband (centimeter) 272, lampje 641, flessen- c'rager 430, suikerpot 2396, tonnetje met prikkers 2820, druivensap 225, strijk bout 2631, schemerlamp 569, lectuurbak 2597, borrelglaasjes 157, sierpul 52, fon duevorken 2831, kaasschaaf 2517, drui vensap 1517, locomotief (speelgoed) 1361, rasp 1541, slacouvert 340, zout en peper set 671, aansteker 1672, borstel - garnituur 2862, massagewiel 1678, blik appelmoes 2024, fles wijn 1010, kelategel met sterrenbeeld 1130, handcleanser 1352, auto-onderhoudset 1944, handclean ser 1283 en 2814, auto-onderhoudset 1408 en 2737, blik groente 708. Deze prijzen kunnen afgehaald worden hij de heer S. Simonsz, Klaarwaterweg 45, Soest. Met de opvoering van twee eenacters „Oh... Verleden" van de Engelsman Poter Shaffer en „De 50ste voorstelling" van de Francaise Marie Louise Dou- dart de la Grée, start de toneelvereni ging „Het Soester Applaus'" het nieuwe seizoen. De première vindt plaats a.s. vrijdag in „De Rank" aan de Soesterbergsestraat rn begint om kwart over acht. Met deze beide eenacters van meer se rieuze aard wil „Het Soester Applaus" t'e Soester toneelliefhebbers kennis la ten maken met een geheel andere kant van hun mogelijkheden.. AiS eerste brengt men „Oh... Verleden" vcor het voetlicht, onder regie van Frans van Hooydonk. Het stuk speelt zich af in de waarzegsalon van Sofie. een echte karakterrol, die gespeeld wordt door Tamara van Hooydonk, in de sfeer van een klein zuidelijk Engels badplaatsje. Nick Elderman als Frank en Cok Snel als Tom zijn Sofie's tegen spelers. Het tweede stuk „De 50ste voorstel ling" staat onder regie van Tamara van Hooydonk en beeldt de thuiskomst na een voorstelling uit van de acteur Han, gespeeld door Frans van Hooy donk en zijn vrouw, eveneens actrice Ann, gespeeld door Ad je van Slinger land, en hun vriend en collega Victor, cp de planken gebracht door Co d« Haan. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag Van de zijde van de voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen ontvin gen wij bericht dat niet eind 1972, maar reeds omstreeks april/mei de nieuwe Ahobinstallatie bij de spoorwegovergang in de Molenstraat zal worden aange bracht. De overgang, die nu beveiligd wordt door een aki-installatie, wordt dan voor zien van automatische sluitende halve- bomen. Sinds enige jaren bestaat er een uitwis seling tussen het Hervormd Jeugdkoor Soest, o.l.v. Maarten Kooy en de „Stadt kantorei" uit Soest (Westf.) o.l.v. Fried- rich Ehrlinger. Ruim anderhalf jaar geleden werden de laatste wederzijdse concertbezoeken ge maakt en nu zal op zaterdag 27 novem ber a.s. de „Stadtkantorei", 50 zangers tellend, het maandelijks concert in de Oude Kerk voor zijn rekening nemen. Dirigent Friedrich Ehrlinger heeft zijn progamma samengesteld uit oude, ro mantische en moderne koorwerken, die merendeels in het teken van Advent staan. We horen o.m. het Magnificat van Michael Praetorius voor drie 4- stemmige koren, „O Freude über Freud" van Eccard voor twee 4- stemmige ko ren; romantische koormuziek van Anton Bruckner (Locus iste) en moderne wer ken van Ernst Pepping en Willy Burk- hard. Verder werkt mede de organist Martin Weiman uit Unna (Westf.). Hij speelt werken van Scheidt, d'Aquin, César Franck en Pepping. Wij hopen dat velen de gelegenheid zul len benutten een uitstekend koor „van ever de grens" te horen, zodat Soest niet voor niets naar Soest komt! Het concert begint om 8.15 uur. Zaterdagmorgen was de sporthal Beu kendal het decor van een ware sport- happening voor de jeugd van zes tot twaalf jaar. Onder leiding van zes be voegde „krachten" beoefenden honderd- vijfenzeventig jongens en meisjes, ver edeld over twee leeftijdsgroepen, elke sport die zij maar wensten, waarbij er vanuit gegaan werd dat de meeste stem men telden. En dat hield natuurlijk in dat er gevoetbald werd door de jongens; door de jongens en meisjes een soort micro-korfbal werd gespeeld, sporten die zich in één helft van de sporthal af speelden, terwijl aan de andere kant ge bokst, getafeltennist, geturnd en bad minton gespeeld werd. Er ontbraken misschien nog wel enkele sporten op het aantrekkelijke sportmenu dat onder auspiciën van de Sportstich ting werd opgediend, maar deze eerste zaterdagmorgen wordt voorlopig nog ge volgd door vele anderen, zodat het me nu, wanneer daar „vraag" naar is, uit gebreid en aangepast kan worden. In ieder geval hebben een groot aantal kinderen voor slechts vijftig cent een prettige en gezonde zaterdagmorgen be leefd, terwijl hun ouders de gelegenheid kregen om uit te slapen, boodschappen te doen of misschien zelfs te gaan trim- Onder deskundigen leiding je favoriete sport beoefenen, dat is elke zaterdag morgen in de sporthal Beukendal mo gelijk, voor de jeugd van 6-12 jaar. Bij de officiële opening van de jaar lijkse tentoonstelling van de Soester Vogelvrienden, heette de voorzitter, de heer D. J. Kuyper, naast leden en ge nodigden, zeer speciaal de wethouders mevrouw M. C. P. Walter- Van der Togt en de heer L. J. Dijkstra welkom. Hij toonde zich zeer verheugd over deze gemeentelijke belangstelling, die de mooi ingerichte tentoonstelling nog niet eer der genoot. In zijn welkomstwoord zei de heer Kuyper, dat dankzij de ruimere be schikking over vrije tijd, ruimere be dacht aan de natuur besteedt wordt, maar dat weinigen daar iets van af weten. Vandaar dat de tentoonstellings commissie ook de scholen uitnodigde om wat meer begrip voor de vogellief hebberij bij te brengen. Veel dank bracht hij aan de tentoon stellingscommissie, die enorm veel werk rad verzet. De officiële opening werd verricht door de heer J. Bos uit Zeist, medeoprich ter van de vereniging en ere-lid van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De heer Bos deed dat overigens voor de achttiende keer. Slecht weer had hem daar vorig jaar van weerhouden. De kampioenen werden bekend gemaakt door de heer Kuyper. Een grossier in titels bleek de heer P. F. J. Klören te zijn. Hij werd kampioen bij de tropenkanaries, kruisingen, zebra- vinken, japanse meeuwen, trio's en duo's en prolongeerde daarmede zijn alge meen kampioenschap. De heer C. de Goede behaalde het kam pioenschap bij de vetstofkanaries en de gepigmenteerde kanaries, de heer R. Voskuilen bij de grote parkieten en de heer M. Brons bij de duiven en de kwartels. De heer P. J. Ch. Dijkman, die door omstandigheden verhinderd wa op de openingsavond aanwezig te zijn, werd kampioen bij de derby-kana ries en de heer D. v. d. Heuvel bij de derby-tropenkanaries. Het jeugdkampioenschap ging, evenals vorig jaar, naar Gert Jan Heeremans, De bij het kampioenschap behorende bekers werden uitgereikt door de heer Bos. De eerste groep geslaagden van de cur sus 1971-1972 zijn: Voor het Uniepraktijkdiploma Machine- schrijven: de dames L. Conradie, A. de Jong. G. J. v. d. Waals, G. van Zijst-van der Meulen en de heer S. Seijmonsber- gen. Voor het, Vaardigheidsdiploma Stenogra fie Nederlands: de dames \V. E. van Ginkel, L. P. M. Ketelaar en J. K. Nooi. Voor het Uniepraktijkdiploma Stenogra fie Engels: mej. E. M. Veth (met lof). Afgewezen: geen. Allen werden opgeleid door het Instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn. Mevrouw W. C. F. R. (58) uit Soest ver leende, komende uit Zonnegloren, op de Soesterbergsestraat geen voorrang aan de heer J. W. K. (27). Beide auto's bots- ten tegen elkaar en de wagen van mijn heer K. belandde tegen een boom. K. en zijn naast hem zittende echtgenote lie pen verwondingen op aan het gezicht door rondvliegende glassplinters. Zij werden in het ziekenhuis verbonden. Bij uitzondering zal op de vierde woens dag van november géén wandeling ge houden worden. Deze is verschoven naar v, oensdag 1 december a.s. Mocht het die dag ongunstig weer zijn, dan wordt er op donderdag gewandeld. Het beginpunt is dit keer bij het zie kenhuis Zonnegloren, waar om 9.15 uur vertrokken wordt. Zaterdagmiddag heeft Sint Nicolaas ook in Soest zijn intrede gedaan. Toen hij rond half twee op het station Soest-Zuid arriveerde, stonden vele honderden kin deren hem op te wachten. Op het perron werd Hij welkom geheten door de heer J. C. Brouwer, voorzitter van de plaatselijke VVV. „U bent wel geen vreemdeling", zei de heer Brouwer, „maar de VVV staat altijd klaar om het onze gasten naar de zin te maken. Wij hebben daarom voor U en uw gevolg kamers gereserveerd in het beste Soester hotel en wij hopen dat U hier een prettig verblijf zult hebben"-. De heer Brouwer merkte verder op dat dit grootse onthaal mogelijk is geworden door de voortreffelijke samenwei'king van de VVV, de WISO, Vangrail, Zaken- kring en Winkeliersvereniging. Na dit officiële welkom stapte Sint Ni colaas in een prachtige witte Mercedes en voorafgegaan door de Soester Harmo nie P.V.O. en de majorettes zette een kleurige stoet zich in beweging. Hierin liepen en reden o.a. mee de po ny-wagen van de kinderboerderij, een groep ruiters, een wagen van de Vang rail vol met kinderen („we barsten uit de Vangrail"), de fakkeldragers van het N.P.G. en enige padvindstersgroepen, de kabouters, de wandelsportvereniging O- lympia met een prachtig opgetuigde wa gen, de Wereldwinkel, een lange groep met boten van de zeeverkenners de Eem -en Paltzgeuzen, de kunstenaars vereni ging Artishock met het Spreukenhuisje (Kwebbels van Krelis, Op de Walter- v. d. Togt staan, er v. d. Dussen geno men worden, Aanrandstad, Randstaat, De haan kraait al 26 jaar, Steunt het Bentinck Fonds en een groep atleten en de drumband van Olympia. Jammer was het dat het paardje van het spreukenhuisje het halfweg de rit af liet weten en de vele toeschouwers langs de weg het originele karretje niet voorbij hebben zien komen. Bij het gmeentehuis werd Sint Nicolaas onder aan de trappen van het bordes verwelkomd door de burgemeester, die in zijn korte toespraak de hoop uitsprak dat de Sint tevreden zou zijn over de Soester kindertjes. Daar het de laatste keer was dat de burgemeester Sint Nicolaas op het ge meentehuis zou ontvangen in verband met zijn naderend vertrek las het jong ste pietje Marsepino een wensje voor en kreeg de burgemeester een ere-penning van marsepein en twee grote banket- cijfers (25) aangeboden. Op verzoek van Sint Nicolaas beloofde de .-'burgemeester de schoolkinderen 6 december een vrije dag. Daarna zette de inmiddels verkleumde stoet zich weer in beweging en ging men via het Nassauplantsoen, Waldeck Pyrmontlaan en Beukenlaan naar de Smitshof. Ook daar sprak Hij de kinde ren toe en deelden de vele zwarte Pie ten volop snoep uit. De stoet werd daarna ontbonden en toen begon de Sint ongetwijfeld pas goed aan zijn veeleisende taak in Soest. Wagen Olympia kreeg de eerste prjjs. De jury, welke gevormd was ter beoor deling van de wagens die meereden in de sinterklaasoptocht, heeft de wagen van de wandelvereniging Olympia de eerste prijs toegekend. De tweede prijs ging naar de Paltz- en Eemgeuzen, terwijl de wagen van de Vangrail de derde prijs behaalde. Jammer was het dat het „Spreuken- huisje" van de kunstenaarsvereniging Artishock de tocht niet volbracht, waar door vele toeschouwers langs de route geen kennis hebben kunnen nemen van de dikwijls zeer originele teksten. Deelnemers aan de Fotowedstrijd moeten vóór 5 december hun foto(s) inleveren bij het V.V.V. kantoor aan de Steen- hoffstraat.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1