fSi Raiffeisenbank ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN DE GEMEENTERAAD NAAR AANLEIDING VAN DE BEGROTING 1972 RAIFFEISENBANK SOEST FILMAVOND VAKANTIEREIZENPROGRAMMA SEIZOEN 1971/72 vanae V.V.D. Pi ot €lir. K.V.P. P.A.fó. D "66 Hindinag Rechts Telef Brandweer 3333 Politiebureau 444 4 Dinsdag 23 november 1971 Gisteravond is de raad van de gemeente in vergadering bijeen geweest ter behan deling van de begroting 1972. 1 Als woordvoerder van de grootste raads fractie kreeg eerst de heer M. A. van Ee van de VVD het woord. Na hem kwamen aan het woord de heren G. H. Olden- boom, die sprak namens de Prot. Chr. en KVP raadsfracties, de heer P. C. Pieren van het PAK, de heer M. de Groot van Binding Rechts. Besteedde de heer Van Ee zeer veel aandacht aan de milieuzorg en de daar mee verband houdende stijgende kosten: ,,Ze gaan alle perken te buiten", de heer Oldenboom legde nogal veel aandacht op de toename van het gemeenteperso- neel en de kwestie van de verkeerssi tuatie op de rijksweg „Open riool". De heer Pieren benadrukte de afhanke lijkheid van de gemeente voorwat betreft de financiering door het Rijk. Naast wo- 1 ningbouw had ook onderwijs zijn volle aandacht. De heer Jonker kwam op voor „openbaarheid en inspraak" en brak een lans voor culturele zaken. I De laatste spreker de heer De Groot vond wel dat hem veel gras voor de voe- ten was weggemaaid, maar hij kon zich geheel of gedeeltelijk aansluiten bij het geen vorige sprekers reeds hadden ge- zegd. Het doorhalen van kleine subsidies vond hij een absurde bezigheid en ook hij pleitte voor het handhaven van de openbaarheid, wat overigens ook de heer Van Ee voorstond. Het schoolzwemmen kreeg ook hier en daar aandacht en de meningen liepen uiteen van „ouders wel bijdragen" (WD) tot „geheel gratis" (PAK). De heer Van Ee toonde zich bovendien een warm voorstander van het oprichten van een jongerencentrum. De heer M. A. VAN EE van de V.V.D. begon zijn beschouwing met een over zicht te geven van de verworvenheden van de afgelopen bestuursperiode en hij noemde enkele voorbeelden de aan dè bevolking "uitgereikte gepopulariseerde begroting 1972. de proeve van de inves- tcringsnota, het instructiebad. de school raad, de riolering oude wijken en het groene signaal voor het uitvoeren van het plan Klaarwater. Hij bracht dank aan de burgemeester voor zijn leiding en sprak de hoop uit, dat met zijn opvolger op dezelfde vrucht bare wijze kan worden samengewerkt. „Eén van de belangrijkste onderwerpen van overleg tussen raad en het college behoort te zijn het stuctuurbeleid op langere termijn", aldus de heer Van Ee. Belangrijke elementen moeten daarin zijn de groei van de bevolking, het toekom stige karakter van de gemeente, de wo ningbouw, het onderwijs, de werkgele genheid, de winkelvoorziening en de uit breiding van Soest. Hij vond het van essentieel belang dat al deze zaken vanaf het begin op harmo nische wijze worden ontwikkeld. In dit verband deed hij een beroep op het-college te zorgen voor een moge lijkheid tot het volgen van voorberei dend wetenschappelijk onderwijs in Soest. Met het oog daarop vond de fractie het ook belangrijk oog te hebben voor de gewestvorming. „Wij zullen bereid moe ten zijn, op den duur een stuk gemeen telijke en provinciale autonomie prijs te geven, d.w.z. over te dragen aan de gewesten". Hij merkte verder op, dat het werk in het kader van Eemland thans plaats vindt in de vorm van ambtelijke werk groepen en gedaan blijft worden door ambtenaren van de samenwerkende ge- meent zelve. Het efficiencybureau Bos boom en Hegener aanhalend zegt hij, dat het college van b. en w. zich teveel verliest in detailzaken en daardoor te weinig tijd heeft voor grotee beleidslij nen. een opmerking, die ook in het geval van Soest geldigheid zou kunnen hebben, Gemeentelijk apparaat Vervolgens besteedde de heer Van Ee aandacht aan het gemeentelijk appa raat. Het versdag van de Sociale Dienst, dat hij een voorbeeld van een goede rap portage noemde, heeft de fractie doen begrijpen dat de kosten van deze dienst steeds groter worden. Het gasbedrijf noemde hij een voor beeld van een bedrijf met goede resul taten en de V.V.D.-fractie zag dan ook niets in een schaalvergroting in regio nale zin, tenzij zou kunnen worden aan getoond, dat dit kostenverlagend zou kunnen werken. Ongerustheid bestaat over de schrik barende toename van de uitgaven van het bedrijf gemeentewerken en een effi- r-oncv-onderzoek achten zij noodzake lijk. Een daartoe strekkende motie dien de heer Van Ee aan het slot van zijn betoog in. Milieu „Milieu-hygiëne is een zaak geworden, die nationaal en internationaal in de be langstelling staat", aldus de heer Van Ee. De klok terugdraaien is een onmogelijk heid, zo zei hij, maar een selectief be leid betreffende de vestiging van in dustrieën is noodzakelijk. Hij gaf ver volgens enige cijfers over de gemeente lijke reinigingsdienst. „Voor de gemeentereiniging vraagt u voor het ophalen van huisvuil 477.000 gulden, dat is 40 procent meer dan in het lonende jaar 1971 en 70 procent meer clan het vorig jaar. De heer Van Ec vond deze stijging alle perken te biuterv gaan. Per ton kost het ophalen van huisvuil in 1971 ongeveer 50 gulden en in 1972 ca. CO gulden. In een artikel van de hand van Ir. J. A. v. d. Kuil van de Stichting Verwijdering Afvalstoffen wordt hiervoor een bedrag genoemd van 30 gulden. Wat betreft de verwijdering van vuil per container wordt een be drag van 20 gulden per ton genoemd, aldus de heer Van Ee, waarbij reke> ning is gehouden met de huur van de containers, het transport naar de stort plaats alsmede het storten. Volgens de gegevens waarover de heer Van Ee be schikt, kan het transport nooit meer kosten van 5 tot 6 gulden per ton. „Vergelijk hier b.v. de afvoerkosten van reststoffen van het kompostbedrijf, die in dezelfde orde liggen. Zou dan het hele verschil, in casu ca. 15 gulden per ton, nodig zijn voor het huren van containers en voor het tippen in het stortgat?", aldus de heer Van Ee. Hij stelde daarna twee vragen: 1. moe ten wij niet méér met containers doen en 2. ligt Soest in zijn kosten niet erg hoog? Hij drong in verband daarmede aan op overleg met specialisten. De V.V.D. wil dan ook niet 100.000. beschikbaar stellen voor de aanschaf van eerv grof huisvuil-auto. Een motie betreffende het inwinnen van advies diende hij eveneens in. Vervolgens wees hij op de open stort plaats, waartegen schijnbaar nog weinig te doen is, zoals hij zei. Wat betreft de uitbreiding van de riool waterzuiveringsinstallatie deelde hij niet het optimisme van het college, dat het werk op tijd opgeleverd zou kunnen worden. Vervuiling van de Eem „Verklaar het gehele stroomgebied van de Eem tot saneringsgebied", zo stelde de heer Van Ee voor. De Eem wordt niet alleen verontreinigd door de indu strieën en de gemeenten, alsmede door het gebruik van chemische meststoffen door de landbouw, maar vooral cloor de in Gelderland sterk in omvang toene mende veehouderijenDeze bedrijven gooien de overtollige mest in een sloot of in een riool, waardoor sterke veront reiniging van de Eem en het Veluwe- meer optreedt. De heer Van Ee wil dan ook zo snel mogelijk komen tot de op richting van een zuiveringsshap Eem. Ook hiervoor diende de heer Van Ee een motie in. De heer H. G. OLDENBOOM van de protestants-christelijke raadsfractie sprak mede namens de fractie van de Katho lieke Volks Partij. Als eerste onderwerp sneed hij de fi nanciën aan en hij constateerde, dat er een tekort is. Een kritische beschouwing van dit tekort vond hij op zijn plaats. ,.Wij vinden, dat het niet in de eerste plaats op de weg van de gemeente ligt, om te tornen aan de prioriteiten van de Rijksoverheid, aldus de heer Oldenboom die dan ook de ontvangsten van het Rijk als een gegeven wil beschouwen, waardoor slechts de mogelijkheid over blijft de plaatselijke belangen te bespe len, De heer Oidenboom constateerde verder, dat Soest niet behoort tot de gemeenten met de laagste belastingen en vraagt dan of het niet mogelijk is wat meer vergelijkginsmateriaal te verschaffen. De uitgavenkant is naar de mening van de beide fracties de enig beinvloedbare faktor om het tekort in de hand te hou den. „Stijgende lonen", aldus de heer Olden boom, „betekenen niet alleen verbeterde inkomens en stijgende kosten, doch ma ken het ook noodzakelijk zich opnieuw te bezinnen op de verhouding nut-offer van bepaalde handelingen". Hij vestigde de aandacht op de toename van het per soneel van de gemeente met 30 procent vergeleken met 1967. 1967 100; 1968 105: 1969 114; 1970 122; en 1971 130, terwijl de bevolkingstoename als volgt verliep: 1967 100; 1968 101; 1969 102; 1970 108 en 1971 114. Hij haalde vervolgens nog enige cijfers aan betreffende het verloop van het personeel van enige diensten; gemeente secretarie: 1967 100, 1971 144; gemeente werken in diezelfde periode 131; sociale dienst 133, terwijl bij de politie de toe name gelijk was aan de bevolkingstoe name 114. Alhoewel de heer Oldenboom meende, dat deze cijfers niet zonder meer ge bruikt kunnen worden om het perso neelsbeleid van de gemeente te kunnen beoordelen, vond hij wel, dat er de no dige aandacht aan besteed mag worden. Van een totale doorlichting van het ge meentelijk apparaat is hij echter geen voorstander. Subsidie-beleid Een bevriezing van de subsidies en de toegestane kosten op onderwerpen als openbare veiligheid, natuurbad, sport stichting, diverse kuituur- en rekreatie- onderwerpen zou voor het volgend jaar in overweging genomen kunnen worden. „Het is zo gemakkelijk om alle kosten stijgingen door te berekenen, maar beter is het de bestuurders, onder volle ver antwoordelijkheid van de uitgaven, aan een maximum te binden", aldus de heer Oldenboom. Als illustratie van de tekor ten gaf hij enige indexcijfers, waarbij 1965 100 en in 1971 het tekort van het slachthuis op 156 komt, van het natuur bad op 820, van lichamelijke oefening en sport op 350, terwijl de kosten voor de brandweer gestegen zijn tot 450. Bezwaren maken de beide fracties te gen de beantwoording van de vragen, welke gesteld werden in het afdelings- onderzoek van de begroting voor wat betreft telefoon- en andere vergoedin gen van hoge ambtenaren. De heer Ol denboom merkte op., dat aanpassing, cok van deze zaken, aan in het bedrijfs leven veranderde gewoonten, verant woord is. De fracties zijn overigens blij met de afschaffing van een groot aantal sub sidies, maar hebben moeilijkheden met de handhaving van subsidies aan Heem schut, U.S.O. en Stichting Kunst en Be drijf. „Met name met de subsidie aan het U.S.O. kunnen wij ons niet vereni gen. Als wij het goed uitrekenen, kost dit 45,per bezoeker". Lof voor de gemeentelijke voorlichting Het aanstellen van een voorlichtingsamb tenaar op aandrang van de frakties van de KVP en Prot. Chr., heeft bijzonder goede resultaten afgeworpen met betrek king tot de communiecatie overheid-bur- gerij. Ook juichen de beide fracties het verschijnen van een voorlichtingsblad toe. Wat het experiment van de openbare commissievergaderingen betreft, zei de heer Oldenboom deze als mislukt te be schouwen. Publieke belangstelling ont breekt praktisch geheel. Hij voelde er dan ook voor om de commissievergade ringen in tweeën te splitsen, een open baar en een besloten deel, om enerzijds daarmede te voorkomen dat de mening post vat, dat besloten zou impliceren geheim of geheimzinnig en anderzijds de mogelijkheid te scheppen om via „brain- stormachtige informatie-uitwisseling" tot standpunten en meningen te komen. „In het algemeen is een compliment aan de pers op zijn plaats", zei de heer Ol denboom, die een onderscheid maakt tussen berichtgeving en commentaar. organiseert een ter introductie van haar Ieder, die belangstelling heeft, kan op een van onze kantoren geheel gratis plaatsbewijzen afhalen voor deze avond, welke gehouden zal wor den op DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971, om 8 uur 's avonds, in het VERENIGINGSGEBOUW STEENHOFFSTRAAT 33 (zaal Noord). Telefonisch reserveren is ook mogelijk onder nummer 2568, toestel 8. Voor iedere aanwezige hebben wij een kleine attentie. Kantoren: Kerkplein 9, tel. 2568 - Soesterbergsestfaat 14, tel. 4567 Smitsweg 4, tel. 6748 - Koninginnelaan 28, tel. 6939, Milieu Veel waardering had de heer Oldenboom voor het optreden van de gemeente in zake Randstad. Wat betreft de geluidshinder merkte hij op, dat gemeentewerken een geluidsme ter gaat aanschaffen om een goede con trole van de hinderwet mogelijk te ma ken. „Zou dit ook niet kunnen worden overwogen door de politie om geluids hinder van vervoermiddelen, met name van bromfietsen, te controleren Dankbaar zijn de fracties van de K.V.P. en Prot.Chr. voor de doortastende wijze waarop in Soest begonnen is met de bouw van een moderne rioolwaterzuive ringsinstallatie. Gezegd werd verder, dat ook de bomen tot het milieu behoren en de opmerking werd gemaakt dat een flat in acht maanden uit de grond wordt gestampt en dat het vele jaren duurt voordat een boom tot volle ontwikkeling is geko men. Dit inzicht schijnt slechts langzaam door te dringen, ook bij de burgerij, waarbij hij als voorbeeld aanhaalt „het vandalisme kort geleden van een lokale notabele". „Is het waar", zo vraagt de heer Olden boom, „dat de gemeente reeds geruime tijd geleden benaderd is door Aerocarto Nederland om tot een diagnose van de gezondheid van de bomen te komen, doch dat men dit niet nodig vond Ook stelde hij de vraag welke maatrege len er genomen zijn, respectievelijk ge nomen zullen worden om het bomenbe- zit te beschermen en ook bij de aanleg van wegen daarmede rekening te hou den. Huisvesting en woningbouw De heed Oldenboom constateerde dat Soest gelukkig moet zijn met het rela tief grote aandeel van de woningwet- bouw in de laatste jaren. Ook voor de toekomst zijn de verwachtingen gunstig; tot en met 1975 3640 woningen, waar van 42 procent in de woningwetsector en 33 procent in de premiéhuur. „Dat hiermede de huisvestingsproblematiek in Soest automatisch snel zou worden opge lost, is echter een utopie". Een opmerking makend over de hoge huren zegt hij „Enige jaren geleden geven huren van ƒ150,- aanleiding voor bet maken van opmerkingen in de raad". De heer Oldenboom is voorstander van een goed doorstromingsbeleid en zei, dat met name in Soesterberg inwoners met inkomens van 25.000,tot 50.000, huren betalen van 100,tot 165, Naar zijn mening is een geforceerder doorstroming mogelijk ten aanzien van overheidsdienaren, die vaak met voor rang woningwetwoningen betrokken heb ben. Ernstige bezwaren hebben beide fracties tegen het opknappen van premiewonin gen, voorzover bewoond door mensen, die in staat zijn een hogere huur te be talen. De heer Oldenboom zou dan ook willen vernemen welke maatregelen genomen worden voor een beter doorstromingsbe leid. „Zijn alle nieuwe huurcontracten reeds met inkomensclausule Ook vraagt hij of het waar is dat het Gooi geen woningwetwoningen meer gaat bou wen en of het dan juist is dat Soest als randgemeente daarvoor opdraait. Stadsplanning en verkeer Lof had de heer Oldenboom voor het interne overleg binnen het gemeentelijk apparaat tussen die instanties die met planning te maken hebben. Noodsituaties in de woningwetbouw, zoals die zich in het verleden voordeden, zijn niet meer mogelijk, meent hij. Voor wat betreft de woningbouw in Soesterberg vraagt hij of het mogelijk is een tijdschema aan te geven waarop deze op gang komt. De door de gemeente gevolgde methode van temporisering van definitieve be stemmingsplannen heeft de volledige in stemming van de beide fracties. „On danks het vooruitstevende aanloopbeleid van de laatste jaren komt het regelmatig voor, dat bestemmingsplannen door één of enkele dwarsliggers grote vertraging ondervinden en de heer Oldenboom stel de de vraag of hier niet de menselijke factor meespeelt, dat moeilijke gevallen tot het laatst bewaard worden. Overi gens heeft hij niets dan lof voor de za kelijke aanpak van de grondaankopen. Rijksstraatweg open riool „De bewoners aan de rijksstraatweg wo nen wat betreft stank en geluidshinder aan een open riool", zei de heer Olden boom. De stank is zeker nog verergerd door de stoplichten en hij vroeg of er niet een snelle provisorische oplossing mogelijk was. Hij gaf vervolgens enige cijfers voor die genen die bang zijn voor een verlies van kuituur- of rekreatiegrond door de aanleg van de weg over de Eng. Totaal oppervlakte Soest 4.614 ha.; kul- l.iur en rekreatie 3.350 ha.; woongebied 242 ha. Voor het tracee van de ontslui- tingsweg zal 16 ha. nodig zijn. De heer Oldenboom spreekt dan ook de hoop uit ciat de gehele gemeenteraad zich binnen kort eenstemmig achter deze problema tiek kan stellen. Hij stelde vervolgens do vraag of het al bekend is welk tra cee het rijk aanbeveelt voor de verbin ding Soest-Amersfoort. Onderwijs 7orgen maken de frakties van K.V.P. en Prot. Chr. over de situering van de lagere scholen. Nieuwe scholen in het Soesterveen moeten zodanig gesitueerd worden dat geen leerlingen van be spande scholen worden weggezogen, indien deze scholen daardoor noodlij dend worden. Ook een optimale kon- ctitionering van de bestaande scholen, l.andenarbeidlokalen enz. wordt nood zakelijk gevonden. Wat betreft de gymnastieklokalen wordt opgemerkt dat hier sprake is van een plaatselijke schande. Er zijn scholen in Soest waar de kinderen het grootste deel van het jaar geen enkele vorm van lichamelijke opvoeding genieten. De vraag werd dan ook gesteld wat het college daar op korte termijn aan denkt te gaan doen. Openbare Werken. De heer Oldenboom merkte op dat in herent aan een monopoliepositie het gevaar bestaat van minder efficiënt werken. „Men mist de mede door de kon- kurrentie geschapen speelruimte Kos ten - Opbrengst". Alhoewel hij de ge meentelijke diensten qua efficiëncy alle lof toezwaaide, stelde hij het toch op prijs, indien uitvoerende werkzaamhe den zoveel mogelijk in loondienst wor den verricht. Sport-Cultuur en Recreatie De beide fracties merken op dat er ge streefd moet worden naar een zekere consolidatie voor wat betreft de uitga ven voor sport-cultuur en recreatie. Het tekort aan de Sportstichting is tot grote hoogte gestegen en gevraagd wordt naar cijfermateriaal over de kosten per sportbeoefenaar. Met name de veldsport komt zeker niet te kort aan de subsidieruif, zei de heer Olden boom. Voor Soesterberg ligt die zaak iets anders, ofschoon hier het aantal daadwerkelijke sportbeoefenaars 3 x zo groot is als in Soest. „liet aanleggen van sportvelden zou den wij zeker niet door de Heide-Mij. willen laten doen". Verder vroeg de beer Oldenboom of het geen tijd werd te gaan denken aan een echt overdekt zwembad. Ook ten aanzien van de kinderboerde rij willen Prot. Chr. en KVP een zeke re consolidatie bepleiten. Grote bewon dering werd verder uitgesproken voor bet werk van de kunstenaarsvereniging Artishock, alhoewel een subsidie van f 62.000,-- zeker geen te verwaarlozen bedrag werd genoemd. Mede gezien deze subsidie zijn de fracties wel ver baasd over de negatieve opmerkingen die door het bestuur van de vereni ging aan het adres van het gemeente bestuur worden gemaakt. Bibliotheek Gezien het tekort van 60.000,— wordt het bestuur van de bibliotheek in over weging gegeven te onderzoeken in hoe verre een verschuiving plaats kan vin den tussen personeelsuitgaven en boe- kenaankoop. Gasbedrijf Over de bedrijfsvoering van het gasbe drijf hebben de fracties van Pr. Chr. en de KVP niets dan lof en zij zien dan ook geen enkele reden tot een concentratie van provinciale gasbe drijven. Hierbij werd als voorbeeld aangehaald de „ellende" met het water leidingbedrijf midden Nederland; een gigantisch hoofdkantoor en dubbele ta rieven. Aan het slot van zijn betoog brengt de heer Oldenboom dank aan de ambte naren. „Voor uw leiding, mijnheer de voorzitter, zijn wij u veel dank ver schuldigd. De gebruikelijke wens tot kontinue- ring hiervan is, tot onze grote spijt, dit jaar een zinloze uitspraak", aldus de heer Oldenboom. De heer P. C. Pieren van het PAK be gon zijn beschouwing met dank te be tuigen aan het college van B. en W. en de ambtenaren. Vervolgens zei hij dat alhoewel een sluitende begroting werd aangeboden de fractie van het PAK niet accoord gaat met het sluitend maken van een begroting. In de afgelopen jaren is steeds weer gebleken dat het achteraf wel meeviel en dan bleek dat wij toch bij het op maken van de rekening een voordeeltje bleken te hebben. Hij stelde vervolgens dat naar zijn mening Soest tot de rijke gemeenten van de provincie Utrecht behoorde. De fraktie wil de begroting echter goedkeuren in de wetenschap dat bij een niet sluitende begroting de Rijksoverheid als voogd gaat optreden. Het onder voogdij plaatsen zou een ware aantasting van onze democratie en vrijheid betekenen. Hij vond het voor raadsleden dan ook steeds moei lijker worden de funktie van raadslid te vervullen, temeer daar dit werk in vrije avond- en nachturen moest wor den verricht. „Het is goed dat de bevolking weet dat wij ook maar gewone mensen zijn", aldus de heer Pieren. De heer Pieren pleitte vervolgens om naast het aangeboden financierings plan over langere termijn,, ook te ko men met een meerjarenbegroting. Ten aanzien van de financiering vond bij dat het college een moeilijke taak had en dat zij in feite gedwongen wordt de gemeentelijke belastingen te verko gen. „O.i. dienen deze belastingen te worden geheven met een sterke progessie", al dus de heer Pieren. Contact met de bevolking liet instellen van een commissie Eng- Park en een commissie Kerkpad wordt door de fractie van het PAK toege juicht. Zij verzoeken echter steeds fee- ling te houden met deze commissies, dat bevordert de inspraak van de bur gerij. Wat betreft de openbaarheid van de commissievergaderingen meent hij dat de raadsleden in besloten vergaderin gen de gelegenheid moeten en kunnen vrijgen ongeremd met de collega-raads leden over bepaalde zaken van ge dachten te wisselen. De werkwijze van de voorlichtingsambtenaar werd door de heer Pieren geprezen en hij meende dat reeds nu een positief resultaat is bereikt. Subsidiebeleid De heer Pieren merkte op dat het PAK steeds gepleit heeft voor een meer doel gericht subsidiebeleid, geen schriel heid, geen bezuinigingen, doch wel bin nen duidelijk, scherp omlijnde normen. Met nadruk stelde hij echter vast dat het schrappen van subsidies niet bete kent karig zijn met de subsidiëring van c'ie zaken die noodzakelijk zijn. Woningbouwbeleid „Ten aanzien van de bouw van wonin gen voor de laagstbetaalden is het zeer moeilijk", zei de heer Pieren en hij wist dat vele raadsleden dezelfde ge dachte hadden op dit punt. „Het moet ons van het hart, op dit punt is het raadswerk onbevredigend en teleur stellend". Hij was er zich echter van bewust dat de raad weinig kan doen. Hij vestigde nog de aandacht op het plan van de VARA-ombudsman en drong er met klem opaan, deze zaak op de vcet te volgen. Dwangmatige doorstroming wijst de fractie van het PAK af, wel willen zij individuele benadering om doorstro ming te bevorderen. Wat betreft het aankoopbeleid hoopt de fractie dat het parlement spoedig de v-et tot wijziging van de Onteigenings wet zal behandelen. Ten aanzien van het milieubeheer is de fractie van mening dat het geestelijk er; lichamelijk welzijn van de bevol king een duidelijk beleid vereist met betrekking tot de groenvoorziening. Deze groenstructuur dient in de be stemmingsplannen tot uiting te worden gebracht. Een probleem wordt daarbij de steeds erger wordende vervuiling, zei de heer Pieren, die er de aandacht op vestigde dat ter bestrijding hiervan burgerij en vooral ook de scholen inge schakeld zouden kunnen worden. De heer Pieren stelt voor in de begin maanden van 1972 in de brandweerka zerne een bijeenkomst te beleggen en deze zaak op voorlichtende wijze aan de burgerij te vertonen en met hen te bespreken. Onderwijs Spreker vroeg naar de stand van zaken met betrekking tot de plannen voor een HAVO en het VWO. Gaarne zou de fractie vernemen hoe het gesteld is met een ingesteld onderzoek en of dat onderzzek wel ingesteld is. Zorgen heeft de fractie over de ont wikkeling van het onderwijs in zijn totaal en de heer Pieren zei: „Als wij één van de leden van uw college sterk te toewensen, dan is het wel wethou der Dijkstra. Hij staat ook met de rug tegen de muur". De heer Pieren besloot zijn betoog met de burgemeester te bedanken voor de prettige wijze waarop en waaronder wij onder uw leiding in het afgelopen De heer H. M. JONKER van D'66 stelde het begrip openheid voorop en onder schreef het in de nota van aanbieding bij de begroting gestelde, inzake de be vredigende belangstelling bij voorlich tingsavonden. Deze belangstelling zal toenemen naarmate er meer specifieke belangen van een bepaalde groep bur gers mee gemoeid zijn. Tevreden toonde hij zich dan ook over de openbaarheid van commissievergaderingen en de uitga ve van de „populaire" begroting. Tegen het terugdraaien van de openbaarheid uitte hij een ernstige waarschuwing en hij maakte daarbij de vergelijking met de bekende springprocessie te Echter- nach drie stappen vooruit en dan twee achteruit. „Dat mag het niet worden", aldus de heer Jonker, „doch een konse- kwente op openheid gerichte beleids strategie, waar alle uitvoeringsmaatrege len tevoren aan worden getoetst. Eerst dan kan het werk van een voorlichtings ambtenaar volledig tot zijn recht ko men". De gemeentelijke ideeënbussen vond hij een aardige gedachte, doch er zal vele malen de aandacht op moeten worden gevestigd willen ze aan hun doel be antwoorden. Harde discussie De heer Jonker toonde zich een voor stander van harde discussie tijdens de vergaderingen van de gemeenteraad en was het beslist oneens met een collega raadslid, die de huidige gang van zaken een achteruitgang vond. „Laat de be staande tegenstellingen maar naar voren komen" zo vond hij. In die situaties waarin alle partijen het met elkaar eens zijn, achtte hij het een juiste op lossing dat door één woordvoerder na mens de gehele raad te laten zeggen. Hij haalde daarbij de voorbeelden aan van- de lichtmasten van de P.U.E.M. en de N.V. Randstad. Wat dit laatste be drijf betrof hoopte hij dat het bedrijf snel uit de gemeente zou verdwijnen. Tevreden toonde de heer Jonker zich ook over de nieuw opgezette planningsorga nisatie en de investeringsnota 1971-1985 en hij noemde dit voorbeelden van een gewenste meer professionele aanpak. Wat de woningbouw betreft hoopte hij dat recentelijke ontwikkelingen ook in Soest zullen bijdragen tot het behoud van een leefbaar Soest. „Het grootste probleem op woninggebied is ook in onze gemeente, dat nieuwe wo ningwetwoningen bij een huur van 300 tot 400 gulden per maand onbetaalbaar zijn voor de groepen die er het meest behoefte aan hebben". Ook hoopte hij dat er betere mogelijkheden ontstaan om de doorstroming naar de nieuwbouw wijken beter tot zijn recht te laten ko men. Onderwijs De heer Jonker vreesde dat de 3 geplan de scholen in Klaarwater niet voldoende zullen zijn. De installatie van de school raad noemde hij een verheugend feit, waardoor nieuwe mogelijkheden tot in formatie-overdracht en inspraak geopend zijn. het einde van alle cadeau-problemen een plaat voor Iedere smaak, voor iedere beur BOEKHANDEL J G.J. WESSELS Soesterbergsestraat 53-iel 2419 SOEST Sociale zaken en Maatschappelijke Werk Met nadruk bracht hij het genoegen van de fraktie tot uitdrukking met betrek king tot de ontwikkeling van zaken als de kinderboerderij en de peuterspeel zalen en de steun die daarbij van ge meentewege ontvangen wordt. Wat culturele zaken betreft was hij diep teleurgesteld dat de vorig jaar geponeer de stellingname onverkort is gehand haafd. „Een beter begrip voor het experiment en de vernieuwende werking van be paalde groeperingen zou alleen reeds uit cultuurhistorisch oogpunt op zijn plaats zijn", vond de heer Jonker, die er aan toevoegde, dat kunstenaars door de ja ren heen altijd voorop gestaan hebben bij de veranderingen in de maatschap pij. „Miskenning van nieuwe uitingsvor men leidt tot verstarring en kunstarmoe- de. Zelfs Rembrandt werd verguisd toen hij schout en schepenen niet meer vol gens het geijkte patroon had afgebeeld". De fraktie acht het tenslotte van groot belang dat er een culturele raadscom missie in het leven wordt geroepen en ziet dan met grote belangstelling de hiervoor geplande discussieavond op 2 december tegemoet. Hij pleitte, wat die avond betreft, voor open discussie voor alle aanwezigen. Aan het slot van zijn betoog dankte hij de burgemeester voor zijn onpartijdig heid en de goede sfeer waarin de verga deringen werden gehouden. „Ook al was u het inhoudelijk niet overal mee eens, u gaf ieder de kans datgene naar voren te brengen wat hij belangrijk vond". De heer M. DE GROOT van Binding Rechts kwam als laatste spreker aan bod en hij vond het dan ook moeilijk over een en het zelfde onderwerp nog iets zinvols te zeggen. Hij vond het prettig dat de hele begro tingsbehandeling vóór de drukke de cembermaand afgehandeld kon worden en hij verzocht het college zijn dank over te willen brengen aan allen die ciat mogelijk gemaakt hadden. „Het totaal begrotingsbedrag van 23 miljoen is in onze gemeente nog niet eerder bereikt", aldus de heer De Groot. Als belangrijkste oorzaak zag hij wel de prijsstijgingen als gevolg van de geldontwaarding. Om aan deze vliegende inflatie paal en perk te stellen, dient er op de over heidsuitgaven bezuinigd te worden. „Het woord bezuiniging, tot voor kort nog een zeer vies woord, begint langzamer hand gemeengoed te worden", zo zei d* heer De Groot. Hij betwijfelde of dat, wat betreft het terugtrekken van sub sidies, wel zinvol gebeurd was. Op het geheel van de begroting hebben ze nau welijks enige invloed en hij zei: „Als men het inflatiespook op deze manier meent te moeten aanpakken, doet ons dat denken aan iemand, die met een injectiespuit trachtte een fel uitslaande brand te blussen". 191 gulden voor het Koninging Wilhelminafonds en 100 gul den van de Nat. Bond tegen het vloe ken, vond hij absurd. „Als uw college het meent te kunnen verantwoorden om ook nu nog ƒ15,000 te storten in het fonds voor aankoop van kunstwerken, dan moet die ƒ291,- voor de door ons genoemde subsidies er toch afkunnen, desnoods letterlijk door ze op genoemde ƒ15.000 gulden in mindering te brengen", aldus de heer De Groot. Kinderboerderij Ook wat de boerderij Oude Grachtje 3 betreft, die ter beschikking gesteld zou worden aan de stichting kinderboerde rij. stelde hij zich zeer sceptisch op. Het grote subsidiebedrag van ƒ29.058,-, waaraan nog 14.000,- moet worden toegevoegd, steunt op geen enkel raads besluit, maar hij had de indruk dat er reeds vérgaande toezeggingen zijn ge daan. „Wil uw college voor wat deze zaak betreft de zo nodige duidelijkheid verschaffen?", zo vroeg hij. Openbare commissievergaderingen Hij meende een zekere teleurstelling bij het college te bespeuren, voor wat betreft de publieke belangstelling bij openbare vergaderingen. Doordat vertegenwoordigers van de pers steeds aanwezig zijn, meende hij dat een groot deel van de bevolking toch van deze openbaarheid gebruik maakte. Hij stelde voor die vergade ringen naar de avonduren te verplaat sen, waardoor zijnsinziens de belang stelling zou toenemen. Hij vond het van groot belang dat het publiek via de openbare commissievergaderingen ken nis kan nemen van de vele problemen waarmee de raad steeds meer gecon fronteerd wordt. Daardoor wordt be grip bijgebracht voor de moeilijke en dikwijls inpopulaire besluiten die ge nomen moeten worden. .Wij hopen en vertrouwen, dat we, met voorbijzien van partijpolitieke belangen Hechts het waarachtige belang van de gemeente voor ogen mogen hebben", zei de heer De Groot, die besloot met het aanhalen van de dichter van psalm 90: „En bevestig Gij het werk onzer handen over ons". Ja het werk onze handen, bevestig dat". Voensdag 24 november a.s. te 9 uur zal het college van burgemeester en wethouders alle sprekers beantwoorden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3