«U&ilK r J. Hoppenbrouwers ƒ17,50 HET BURGERLIJK PROCES Ten Cate ziet elke vrouw anders» TOPSPORT MOGELIJK DOOR RECLAME St. Nicolaas is dichterbij m dan U denkt... Soest en Soesterberg in oude ansichten uanaeï ven Fugers Fiets SENAAT TROK AAN DE NOODREM VERONICA'S TIPPARADE HET STERKE GESLACHT £n«tro y 'De bisset „zelfs de sfeer smaakt Frans" Officiële bekendmakingen Wijzinging Rijksleges paspoorten Leuke kindermeubeltjes NIJH0F - BAARN Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 444 4 Van Weedestraat 80-82 - Soest - Tel. 2670 Gazelle - Peugeot - Burco drink VIEUX lékkerhè! Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Dinsdag 23 november 1971 Wie meent dat zijn recht geschonden Is, kan bjj de (burgerlijke) rechter een eis Instellen tot veroordeling van hem, die zich aan de schending heeft schuldig ge maakt. De eiser zal dan de andere partij, de gedaagde, moeten dagvaarden om voor de rechter te verschijnen. Hier ligt de zaak dus anders dan in een straf proces. De eisende partij moet zijn eis op de ta fel van de rechtbank deponeren, dan begint het spul pas. Dat „deponeren" van de zaak geschiedt 'door middel van een door een deur waarder uitgebracht exploot van dag vaarding of met een aan de rechter ge richt verzoekschrift (b.v. bij huurkoop- kwesties en arbeidsgeschillen). In beide gevallen wordt de tegenpartij opgeroe pen om op een bepaalde terechtzitting te verschijnen. Doet hij dat niet dan wordt hij geacht geen steekhoudend ver weer te kunnen voeren en wordt hij, zo als dat heet „bij verstek" door de rech ter veroordeeld. Konklussie van eis Partijen mogen in het algemeen niet zelf voor de rechter verschijnen. Zij moeten zich doen vertegenwoordigen door procureurs. Een uitzondering doet zich voor bij de kantonrechtsprocedure. Partijen kunnen daar persoonlijk voor de kantonrechter verschijnen of hun be langen laten behandelen door een ge machtigde, die geen rechtsgeleerde is. De taak van de procedures in het in dienen van de (hierna te bespreken) konklusies, terwijl de pleidooien worden gehouden door advocaten. Meestal treedt dezelfde rechtsgeleerde op als advocaat en procureur. Als procureur kan hij echter alleen optreden binnen een be paald arrondissement, als advocaat bin nen het gehele Rijk. Het eerste stadium van het proces voor de rechtbank en zulks geldt in grote lijnen ook voor de procedure voor het gerechtshof en de Hoge Raad wordt schriftelijk gevoerd. De procureur van eiser begint met een konklusie van eis in te dienen. In dit stuk wordt veelal uitvoeriger her haald wat in de dagvaarding staat. Hier na krijgt de procureur van de gedaagde gelegenheid tot het indienen van een konklusie van antwoord. Daarna volgen nog de konklusies van repliek (van ei ser) en dupliek (van gedaagde). Pleidooien Dit schriftlijk debat tussen partijen wordt nogal eens onderbroken door de z.g. incidenten. Zo kan de rechter een getuigenverhoor doen plaatsvinden, een onderzoek door deskundigen bevelen, een eed laten afleggen of een van de partijen op vraagpunten doen verhoren. Na de schriftelijke procedure door mid del van konklusies kunnen partijen, in dien zij dat wensen, nog mondelinge pleidooien houden. Daarna wijst de rech ter vonnis (de uitspraken van de ge rechtshoven en de Hoge Raad worden arresten genoemd). De wetgever is er vroeger van uitgegaan dat kantongerechtzaakjes wel op één te rechtzitting behandeld en afgedaan kon den worden, hoewel het de rechter vrij stond er meer zittingen aan te wijden. In de praktijk is van deze snelle afdoe ning niets terecht gekomen en volgt men dus eigenlijk onverplicht de pro cesgang die bij de andere rechterlijke instanties wettelijk is voorgeschreven (schriftelijke behandeling met konklusies enz.). Hetgeen in vele gevallen, gezien de in gewikkeldheid van de zaak, zeer wel be grijpelijk is. Als de rechter op grond van de voor hem liggende stukken een eind- BURG. GROTHESTRAAT 16 Geopend van 17 tot 24 uur. De verhoging van de rijksleges voor paspoorten en toeristenkaarten heeft veel verwarring en verontwaardiging bij het publiek gebracht. Veel mensen die vrijdag 19 november j.1. nog snel gebruik dachten te kun nen maken van de oude regeling om een paspoort voor 19,te laten ver lengen of aan te vragen, kregen bij de gemeentesecretaris te horen, dat ze toch reeds de verhoging van 17,50 moesten betalen. (Dus in totaal ƒ36,50.) De provinciale griffies hadden uitdruk kelijk instructie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken gekregen om maan dag 22 november 1971 de verhoging van de leges te innen. Dit hield auto matisch in dat bij de aanvragen die vrijdag 19 november bij de gemeenten binnenkwamen, en dus maandag 22 no vember bij de provinciale griffies in behandeling werden genomen, reeds rekening moest worden gehouden met de extra verhogingen. Eerst donderdagmorgen 18 november ij- de brief van de griffie bij de diver se gemeenten binnengekomen. In tegenstelling tot de grote gemeen ten, die zelf paspoorten afgeven en verlengen, moeten de kleine gemeen ten de aanvragen doorsturen naar de provinciale griffies, waar dan de af gifte wordt geregeld. Voor de goede orde volgen hierbij de wijzigingen der leges: aanvraag cq. verlenging paspoort - ge meente leges 7,50, provinciale leges 4,rijksleges (was 7,50) 25,to taal ƒ36,50. aanvraag bij vermissing extra leges (was 20,van 35,—, totaal 36,50 en 35,is ƒ71,50. toeristenkaart B: gemeenteleges ƒ7,50, provinciale leges ƒ4,—, rijksleges (was niets) ƒ10,totaal ƒ21,50. fcoest, 22 november 1971. beslissing In de zaak kan geven bete kent dit tevens het einde van de proce dure. Kort geding Een normaal proces eist veel tijd. Veelal zullen partijen die in tegenstelling tot het strafproces zelf het dossier moe ten opbouwen daardoor niet in ern stige mate in hun belangen worden ge schaad. Er kunnen zich echter omstan digheden voordoen, die het noodzakelijk maken dat een rechterlijke uitspraak op zeer korte termijn verkregen wordt, ten einde aan een onhoudbare toestand een einde te maken. We denken b.v. aan een onrechtmatig handelen dat van dag tot dag grotere schade dreigt te veroorza ken. De wet voorziet in de behoefte aan een snelle procesmethode in dringende ge vallen: het kort geding. De rechter in kort geding is de president van de rechtbank. We hebben hier dus te ma ken met een alleensprekende rechter. De president kan de behandeling bepa len op elke dag en elk uur; partijen kunnen zelfs vrijwillig zonder dagvaar ding verschijnen. Het vonnis wordt di- rekt of zo spoedig mogelijk gewezen. Meestal resulteert de gevraagde (voor lopige) voorziening in een gebod of een verbod, dat de president een van de partijen oplegt met veroordeling tot be taling van een dwangsom indien men dat gebod of verbod niet naleeft. Kosteloos proces Het voeren van een burgelij k proces kan grote kosten met zich brengen. We den ken aan het honorarium van de advo caten en procoreurs, de griffiekosten, de betaling van deurwaarder enz. Partijen moeten deze kosten betalen. Voor on- vermogenden en minvermogenden be staat echter de mogelijkheid om koste loos dan wel tegen verminderd tarief te procederen. Hiertoe moet een rekest bij de betreffende rechter worden inge diend. Bij het rekest moet worden over gelegd een door de burgemeester afge geven verklaring, bevattende gegevens omtrent de vermogenspositie van de ver zoeker. Acht de rechter het inkomen van de betrokkene zeer laag, dan kan hij be slissen dat deze voor „pro deo" of kos teloos procederen in aanmerking komt. Dit houdt in dat hij/zij vrijgesteld is van het betalen van kosten, verbonden aan het indienen van zijn processtukken, zo als griffierechten e.d. Hij/zij krijgt door het Bureau van Consultatie een bepaal de procureur toegewezen. We dienen echter wel te beseffen dat in principe ieder die een procedure ver liest, veroordeeld wordt om de aan de zijde van zijn wederpartij gevallen kos ten te betalen en dit ook geldt voor de genen die kosteloos procedeert. Het „pro deo" procederen vrijwaart dus wel te gen betaling van griffierechter e.d., verbonden aan het indienen van de ei gen processtukken, maar niet tegen be taling van kosten bij verlies. Verliest een niet „pro deo" procederende persoon zijn zaak, dan zal hij normaliter behalve voor de kosten van de wederpartij ook voor zijn „eigen" griffierechten e.d. op draaien. Deurwaarder Wanneer een vonnis onherroepelijk is geworden, zal de in het ongelijk gestelde partij daaraan moeten voldoen. Meestal geschiedt dit vrijwillig, doch indien de vrijwillige nakoming achterwege blijft, dan wordt het vonnis in handen ge steld van een gerechtsdeurwaarder om het te gaan executeren. De deurwaarder gaat daartoe het vonnis eerst aan de veroordeelde partij „bete kenen", hetgeen wil zeggen dat hij deze een afschrift van het vonnis ter hand stelt met een bevel om te betalen. Komt de schuldenaar dan nóg niet over de brug, dan kan de deurwaarder beslag op zijn goederen leggen en deze even tueel later in het openbaar verkopen. Vaak komt het echter niet zo ver. Als de deurwaarder bemerkt dat de goede ren toch niet veel waard zijn dan zal hij trachten een afbetalingsregeling te treffen. Zijn de goederen wel wat waard dan laat men het meestal niet op ver koop aankomen, doch betaalt de schul denaar meestal vóór die tijd. Een schets van de lijdensweg die de schuldeiser bij zo'n executie soms weer moet afleggen, zullen wij u maar bespa ren. Het is trouwens ook niet altijd zo dat slechts de schuldenaar te laken Is. Ook aan de schuldeiser is wel eens een steekje los al is hij dan door de rech ter, zaak op zuiver formele gronden, in het gelijk gesteld. Originele uitvoering Iets geheel nieuws Uw kind heeft er plezier mee. Jacob van Lenneplaan 15 Telefoon 02154-3462 Ten Cate kan u de garantie geven, dat u voortaan altijd de precies passende pantymaat kiest U vindt bij ons in de zaak een helder schema, waarop u feilloos die juiste maat afleest Die gegarandeerde panties zijn er in de kwaliteiten Stringlon de Luxe en Stringlon Extra Strong. En in het onwaarschijnlijke geval dat thuis blijkt dat die panty toch niet helemaal perfect past? Dan krijgt u gratis een nieuwe. Alleen Ten Cate durft dat te garanderen, en geeft daarom garantie op de maat. en geeft daarom garantie op de maat. Ten Cate panties met maatgarantie bij: Er is weieens gezegd: de commercie in de sport is de doodsteek voor de echte sport. Toch dringt de commercie in de hele Nederlandse sport sterk op. En tot nu toe zeker niet ten nadele van de sport. Wel komt de instelling waarmee men een sport beoefent sterker uit: de meisjes en jongens die de wil en het talent heb ben om grote prestaties te leveren zullen steeds meer de gelegenheid krijgen om uit de gezellige amateurclub naar de club te gaan waar vrijwel alleen de prestatie telt. De reklamemakers zullen zich - uiter aard - het meeste richten op de clubs die successen boeken. Door het geld dat zij aan zo'n vereniging ter beschikking stellen wordt deze in staat gesteld een goede trainer aan te trekken, vaak en in een goede akkomodatie te oefenen, in het buitenland tegen sterke ploegen te spelen en daarmee internationale erva ring opdoen. Reklame voorop Met name in de auto- en motorsport is de reklame zover doorgedrongen, dat het boven de sport staat. Het wereldkam pioenschap wordt uitgevochten tussen de fabrieken, die hiermee veel meer kennis en ervaring voor de auto's, motoren en brommers opdoen dan velen denken. Maar voorop staat toch, dat de reklame van grote overwinningenreeksen de ge wone produkten van een fabriek goed doet verkopen. Een klein aantal jaren heeft de West- duitse automobielfabriek Mercedes aan autoraces meegedaan. Een bijzonder dure liefhebberij, want het ontwikkelen van goede racewagens vergt jaren werk van hoog betaalde ingenieurs en mecaniciens. En dan het aantrekken van de coureurs, die hoge gages moeten hebben voor de geweldige risico's die zij lopen. Maar in de paar jaren dat Mercedes aan de grote autoraces deelnam is de verkoop van de gewone wagens zo sterk gestegene dat de weerstand (uit de oorlog) tegen Duitse produkten voor de Mercedes-wagens werd weggenomen. Zaalsporten De Nederlandse sport vaart wel bij de reklame. Vooral het peil van de zaal sporten is flink omhoog gegaan. Daar kwam de reklame juist op tijd. Het aan tal sporthallen in ons land neemt geluk kig flink toe, maar de huurprijzen zijn gepeperd, ondanks dat de meeste sport hallen niet rendabel zijn in de exploita tie. De overheid (regering en gemeenten) leggen indirect flink toe op de sport. Maar als de reklamemakers niet op tijd voor de zaalsporten waren gekomen zou de overheidssubsidie op de huurprijzen veel groter moeten zijn, waardoor minder hallen zouden worden gebouwd. De ver enigingen die een sponsor (reklamema- ker) achter zich hebben staan kunnen nu meer uren van de zalen gebruik ma ken dan de andere clubs. Scheiding Dit brengt 'n scheiding teweeg, die wij in het voetbal heel duidelijk zien. Enerzijds een grote massa amateurclubs, waar het voornamelijk gaat om de gezelligheid, de leut van de sportbeoefening en vooral het gelegenheid bieden aan zoveel mo gelijk mensen om de sport te beoefenen. Daarnaast is er een klein aantal clubs dat betaalt voetbal speelt. Daar concen treert zich de elite van onze vaderlandse voetballers. Ook in de wielersport, paardensport, boksen, basketball is de sponsor al een bekende figuur. Daar zijn het schaatsen, tafeltennis, volleybal; ijshockey, tennis, dammen en schaken bij gekomen. Maar óok voor het korfbal, handbal, zwemmen en de atletiek is de belangstelling van sponsors gekomen. Een boek om te geven en te vragen: BOEKHANDEL 7 I g.j. wessels Socsttf bergsestrwt S3-tel 2419 SOEST Keuze uit ruim 100 modellen, waar onder interessante aanbiedingen. KERKSTRAAT 3 - TEL. S030 Achter Radio Audio Weerstanden Dit wekt hier en daar uiteraard weer standen op. Dat geit met name de be stuurders van de sportbonden, die in veel gevallen nog niet rijp zijn voor deze ontwikkeling. Dit komt omdat de spon sors zich tot de verenigingen richten. Het zijn dan met name de spelers(sters) en de besturen van de verenigingen, die in konflikt komen met de bondsbestuur- ders. Nu is dat wel te begrijpen, want in veel gevallen gaat het om takken van sport die op het programma van de olympische spelen voorkomen. Daarom willen de bondsbestuurders hun sport in de amateursfeer houden. Dat kan zolang de sportlieden geen geld krijgen. Maar de spelers van een vereniging die veel faciliteiten kan bieden zijn niet enthou siast om voor een nationaal team uit te komen waar die faciliteiten veel gerin ger zijn. Kwestie van ttfd Daarom ziet men in eerste instantie, na dat de reklame haar intrede in een be paalde tak van sport heeft gedaan, dat er ruzies ontstaan met betrekking tot het naionale team. Pas wanneer de betref fende topclubs en hun spelers het bonds- bestuur hebben „omgeturnd" komt de belangstelling voor het oranje shirt te rug. Zodra dat het geval is blijkt de vooruit gang pas goed uit de prestaties van het nationale team, die dan flink verbeteren. Dan is het punt bereikt, dat ook meestal het nationale team steun van een spon sor krijgt, waardoor de sportbond de spelers(sters) faciliteiten voor de trai ning en het spelen van wedstrijden in het buitenland kan bieden die niet bij die van de clubs achterblijven. Grote spanning Men mag daarbij niet vergeten, dat iemand die topsport beoefent daar da gelijks tenminste - uitzonderingen daar gelaten - drie a vier uur intensief mee bezig is. Faciliteiten zijn nodig, omdat het steeds jonge mensen betreft die nog op school gaan of studeren, dan wel aan het begin van hun maatschappelijke car rière staan. Als deze jonge mensen naast hun studie of werk topsport beoefenen staan zij onder een zware lichamelijke en geestelijke inspanning. Gelukkig zijn er in ons land mensen en ondernemingen die topsport willen be oefenen en bevorderen. Waren die e: niet dan zouden onze Nederlandse top- sportlieden gauw niet meer mee kunnen komen in de internationale arena. En de suksessen die een aantal van onze land genoten daar boeken betekenen een pas sieve rekreatie voor enkele miljoenen Nederlanders. De Amerikaanse senaat heeft plotsklaps het gehele Amerikaanse hulpprogramm» stopgezet. Het was een ruk aan de noodrem. De trein stónd, maar de passagiers lagen hutje en mudje door elkaar! De Senaat was boos en joeg het voorstel er door, terwijl een groot deel der sena toren afwezig was. Vanwaar die onstuimigheid? Het komt allemaal door die nare ge schiedenis met China. Jarenlang heeft Washington volgehouden, dat Rood China niet bestond en dat Tsjang-kai-sjek op Formosa de enig ech te representant was van het Chinese volk. Het wist ook met succes tegen te houden, dat Rood China in de U.N.O. een zetel kreeg. Opeens zwaaide Nixon om. Plotseling moest hij nodig naar Mao en baande zichzelf de weg door ineens Rood China te erkennen als het échte China. Dit hield in dat Tsjang dus plaats moest maken, want dat kan niet, twee China's in de U.N.O. We zouden net zoiets krij gen als hier in ons eigen parlement met Middenstandspartij Trap na Amerika deed zijn best, Tsjang zo zacht mogelijk te laten vallen, maar dat stuitte af op de onwil van diverse lidstaten en op Tsjangs eigen koppigheid, die aan zijn pretenties bleef vasthouden. En nu kreeg men het geval, dat het succes van Ame rika (de toelating van Rood China) tege lijk zijn nederlaag was (het falen van de zo lang gevolgde politiek). Daar kwam nog bij, dat de vertegen woordigers van de diverse lidstaten lang niet allemaal waardig reageerden, toen het besluit was gevallen. Men gaf, bij wijze van spreken, de Formosa-delegatie nog een trap na, en liet duidelijk uitko men, dat men Amerika deze miskleun van harte gunde. Daar waren landen bij, die profiteerden (of nog profiteren) van Amerikaanse hulp. Dat maakte Nixon boos, en de Senaat slikte het niet. De U.N.O. Men kan zich te meer kwaad maken over eigen pech, wanneer men weet, dat men daaraan zelf óók schuld heeft. Amerika wilde indertijd het U.N.O.-ge- bouw, die geweldige dominosteen-op-z'n- kant, per se in New York hebben. In die tijd vormde dat als het ware een be vestiging van het feit, dat Amerika de lakens uitdeelde. Tot die U.N.O. werden steeds meer sta ten en staatjes toegelaten. Ze moesten allemaal hun deel in de kos ten betalen, maar zeer velen bleven in gebreke. En heus niet alleen uit geld nood. Rusland b.v. zit er in met zo'n 150 miljoen aan achterstalligheid. En Amerika moet maar voorschieten om de zaak draaiend te houden. En dat was nog allemaal niks, maar in hun eigen stad krijgen de Amerikanen „van dik hout zaagt men planken", ook van de kant van staten die bij hen, moreel dan wel materieel, dik in de schuld staan. Restantje isolationisme Bij vele Amerikanen ontstaat dan het gevoel, dat zij zich meer uitsloven, ieder een maar helpen, en dat het niet ge waardeerd wordt, integendeel, dat ze stank voor dank krijgen. Langzaam maar -zeker wint de opinie veld: laat die anderen hun eigen zaakjes De handelingen van de regering-Nixon maar opknappen, wij passen er voor! ten aanzien van het valutaprobleem wij zen in die richting en ongetwijfeld zijn vele Amerikanen het er mee eens. Het is nog een restantje isolationisme: Ame rika nummer één! Geërgerd door de (inderdaad onwaardige) vertoning in het U-N.O.-gebouw sprak president Nixon daarover zijn misnoegen uit, en de Senaat bakte het nog iets bruiner en kapte meteen met het hele hulpprogramma. Nu wordt ook deze soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat programma gaat voorlopig nog door. Maar er is kans op een grondige her ziening, en daartoe is door dit besluit de gelegenheid geschapen. De Amerikanen gaan zich afvragen, waartoe het allemaal heeft gediend. Waarom ze nog langer goed geld naar kwaad geld zullen gooien? Waarom ze van de akkers, waarin ze hun gouden dollars zaaiden, alleen maar de doornen en distelen van de ondank zouden oogs ten? En dat heeft dan nog het voordeel, dat ze niet de hand in eigen boezem behoe ven te steken en zich behoeven af te vragen of ze het er misschien niet zélf een beetje naar gemaakt hebben. De schuldige kan men elders zoeken. Als de trein weer gaat rijden, zien we wel waar hij heen gaat. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaljk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. IN SAMENWERKING MET „DE GOUDEN SNAAR" 1 HOW DO YOU DO Mouth MacNeal - Phonogram 2 4) MISS AMERICA Don Rosenbaum - Phonogram 3 5) MET JOU OP EEN BANK Marian en Wim Heikrekels- Telstar 4 (14) GYPSIES, TRAMPS AND THIEVES Cher - Inelco 5 6) I DON'T WANNA LIVE INSIDE MYSELF Beegees - Polydor 6 (11) BRANDY Scott English - CNR/Ariola 7(8) UN HOMBRE MARCHO Mari Trini - Negram 8 9) BUCCARAMANGA Los Pekenikes - Negram 9 GYPSY EYES (MAXI SINGLE) Jimy Hendrix - Polidor 10 OUT OF SIGHT, OUT OF MIND Shocking Blue - Dureco 11 (12) IK HEB EEN VRAAG Wilma - Dureco 12 (19) THEME FROM SHAFT Isaac Hayes - Polydor 13 (17) DILEMMA Brainbox - Bovema (Chiel Montagne) 14 MR. BOJANGLES Nina Simone - Inelco (Hans Mondt) 15 A SUNNY DAY IN GREECE Tee-Set - Negram 16 FIREBALL Deep Purple - Bovema (Lex Harding 17 ALS IK JOU KUS De Twee Pinten - Phonogram (Stan Haag) 18 TAKE MY HAND Kenny Rodgers First Ed. - Negram (Tom) 19 I WILL RETURN Springwater - Polydor (Henk van Dorp) 20 COZ' I LOVE YOU Slade - Polydor Ik heb een bezoek aan het rusthuis gebracht, daar wonen er vijf van het zwakke geslacht, en drie van het sterke, 't is vijf staat tot drie, en 'k vraag mij maar af, is het zwak zijn voor wie die aanduiding geldt - 't geen je duid'lijk kunt merken- nu niet fout, want dat benne toch immers de sterken? En ga je op zondagmorrege kerken. vraag je: waar zitten nu toch al die sterken? ze vormen een min, maar een plus heeft het zwakke, die hebben in weerwil het sterke te pakken, wat zou het, de zwakken op leeftijd die kwamen het sterkste te staan, 't zijn maar zwakken in name. Dan heb je bijvoorbeeld de sociëteit, daar zie je dat sterke maar ook zo-ge-zeit, de meesten zijn zwakken, en moet je nog bonen? de zwakken die gaan zich de sterkere tonen, wie smaalt er nu nog op het zwakke geslacht? het sterke? hou op, want dat had je gedacht! Neem nu eens het koor, het koor senioren, ook daar komt het zwakke als sterke naar voren, heus, alle verbeelding gaat buiten de perken, de zwakken bereiken de leeftijd der sterken, het is in verhouding als vijf staat tot drie, en het sterke geslacht dat is puur fantasie.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5