Winkelstand Soesterberg doorgelicht Geen kwantitatieve uitbreiding van het winkelapparaat in Soesterberg Achtervolging liep vast op gesloten hek Loslopende hond sneuvelt bij aanrijding D00RSMEREN Klaar terwijl u wacht BEVEROI. SMEERSTATION GARAGE BOSBOOM Spreekuur Burgemeester Politie vangt twee losgebroken herten Mode-atelier Soestdijk betrokken bij faillissement Konersmann SPAANPLAAT, 8 mm N1JH0F - BAARN „Audio" een speciaalzaak voor beeld en geluid Drukkerij Smit Soest heeft er een echte „bistro" bij De horeca leeft in ons dorp als nooit te voren SLIJTERIJ 'T HART Relatiegeschenken veer de a.s. feestdagen. Politiebureau 4 4 4 4 Telef. Brandweer 3 3 3 3 „De Pottekijker" een verlengstuk van bloemenmagazijn „De Oranjezon" Dinsdag 23 november 1971 Aan een kwantitatieve uitbreiding van het winkelapparaat bestaat nu en in de eerstvolgende jaren geen behoefte, ten zij het mocht betreffen een nog niet in het bestaande voorzieningenniveau voorkomende assortiment. Met name in c'c- thans bekende woningbouwplannen rioeten geen nieuwe winkelvestigingen worden opgenomen. Dat is een van de adviezen die gege ven worden in het adviesrapport „ko pen en verkopen in Soesterberg", dat uitgebracht werd door de afdeling pla nologie van het Centraal Instituut Mid den- en Kleinbedrijf. De detailhandel in Soesterberg beschikt over 45 win kei vestigingen van impor tantie. Deze zijn verdeeld over een drie tul concentratiepunten, t.w. Radema- kerstraat, Dorpsplein en Buys Ballot-, laan. Deze totale bedrijfsvloeropper vlakte, verkoopruimte plus magazijn en dergelijke, bedraagt c.a. 40000 m2, met uitbreidingsmogelijkheden van ongeveer 1200 tot 1300 m2. In doorsnee zijn dit geen ouderwetse winkelpanden. 27 pan den zijn gevouwd vóór 1945; de laatste nieuwbouw vond plaats in 1967. 30 pan nen werden in de loop van de naoor logse jaren gemoderniseerd, aan 15 win kels werd niets gedaan. Hf! winkels zijn zgn. „.eigen panden". Hiervan zijn er 12 in de voedings- en genotmiddelensector en 16 in de sector „duurzame overige goederen". 17 winkels zijn gevestigd in huurpan den, waarvan 9 in de voedingssector en C- in de sector duurzame goederen. Werkgelegenheid De detailhandel blijkt verreweg voor het grootste deel een gezinsaangelegenheid te zijn en biedt werkgelegenheid aan ruim 200 personen (ondernemers, mede werkende gezinsleden en personeel) om gerekend in een volledige dagtaak. Minder dan de helft van het totaal aantal bedrijven stelt het geheel zon der personeel, terwijl slechts enkele bedrijven uitsluitend met personeel werken. 5 ondernemers zijn jonger dan 30 jaar, 15 tussen de 30 en 44 jaar en 24 tussen de 45 en 64 jaar. Bij 15 be drijven is de opvolging bekend, bij 30 is het niet bekend. Enquete onder bevolking In maart 1971 werd bij iedere woning, 1549 stuks, een enquêteformulier uitge reikt. Daarvan werden er 292 (19 bruikbaar ingevuld terugontvangen. Opmerkelijk en zeer teleurstellend is daarbij te moeten constateren dat slechts 10 van de winkeliers het formulier terugzond, terwijl het onderzoek toch juist voor hen werd verricht. Van de 292 deelnemers aan de enquete bezoeken er 152 dagelijks een winkel, Ij7 enige malen per week, 8 eenmaal per week en de rest minder dan een maal per week. 190 bezoeken de win kel te voet, 119 met de fiets, 21 met de auto. Opvallend is, dat van de 292 klanten er 93 eenmaal per week elders hun in kopen gaan doen, 32 enige malen per week en 2 dagelijks. In procenten uit gedrukt betekent dat, dat meer dan 50 procent minstens eenmaal per week elders gaat winkelen. Belangrijk is daarbij, dat het winkel bezoek elders voor bijna de helft (47 procent) per auto plaatsvindt. Toene mend autobezit zal dit percentage onge twijfeld doen stijgen. Hoe denkt de klant over het winkelapparaat De bediening in de winkels wordt door driekwart van de deelnemers als posi tief ervaren. Anderen vonden die te vriendelijk, dan wel sloom. Kritiek kwam met name uit de jongste leef tijdsgroep. Aan kwalitatieve verbete ring zal dan ook wel aandacht besteed mogen worden. Op de presentatie der goederen wordt hier en daar nogal wat aangemerkt en het assortiment van het totale goederenaanbod werd bij meer dan éénderde negatief gewaardeerd. „In zekere zin terecht", staat er in het rap port. Bij de beantwoording van de desbe treffende vragen kwamen tamelijk ir reële wensen naar voren voor grote supermarkten, warenhuizen en con fectiemagazijnen. In een woongemeen schap van 6000 zielen zijn dergelijke grote zaken niet exploitabel. Markt 23 maal werd spontaan gevraagd om een markt. Dit heeft te maken met een grotere behoefte aan concurrentie. Op 132 van 292 vragenlijsten kwam de grief naar voren, dat de prijzen in Soesterberg te hoog zouden liggen. Tal van vergelijkende voorbeelden werden genoemd. In het algemeen kan hieruit geconcludeerd worden, dat ten aanzien van het algemene prijsniveau aan een betere image gewerkt moet worden. De afvloeiing van koopkracht blijkt met name plaats te vinden naar Zeist, Amersfoort en Utrecht. Ook de relatief sterkere doorstroming van een deel der bevolking (militairen) bevordert de bin ding niet met het plaatselijk winkelap paraat. Als conclusie zegt het rapport, dat alle zeilen bijgezet moeten worden om het hoofd boven water te houden. Daar de uitbreiding van het aantal woningen voorlopig beperkt blijft tot een kleine 500, waar tegenover ook nog een da ling van het gemiddelde woningbezit slaat, zal de uitbouw niet kwantitatief maar van kwalitatieve aard moeten zijn. Hiermede rekening houdend moe ten dan ook geen nieuwe winkelvesti gingen in uitbreidingsplannen worden opgenomen. Dat zou alleen maar ver snippering betekenen, waarbij niemand gebaat is. Het verdient dan ook aan beveling bepaalde percelen een niet- winkelbestemming te geven en daar door winkelconcentratie in de drie eer der genoemde gebieden te bevorderen. Het rapport zegt dat de gemeente zich op korte termijn hierover een mening moet vormen. Als slotconclusie wordt gezegd dat om het kopen en verkopen in Soesterberg ook voor de toekomst een positieve in houd, zowel voor klant als winkelier, te geven, een positief samenspel tussen overheid en detailhandelsbedrijfsleven een onmisbare voorwaarde is. In de nacht van zondag op maandag is oen poging gedaan in te breken bij het bedrijf van de brilmonturenfabriek Ar- co aan de Bolvédèreweg. De inbreker(s) zijn in het gebouw geweest, maar heb ben het weer ijlings verlaten toen de alarm-installatie in werking trad. De politie, die zeer snel op het terrein van het bedrijf aanwezig was, zag een auto niet gedoofde lichten wegrijden. In de veronderstelling dat zich daarin de daders zouden kunnen bevinden, zet ten zij de achtervolging in, maar deze strandde op een gesloten hek. Geen da ders dus, maar de daders ook geen buit. Van de twee loslopende honden, die de heer I. G. H. uit Utrecht zaterdagavond,- om 7 uur, op de Beckeringstraat voor zijn auto kreeg, overleed er een ter plaatse na de aanrijding. De tweede hond werd zwaargewond en door de eigenaar naar een dierenarts gebracht. De auto van mijnheer H. werd aan de voorzijde flink beschadigd. Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3258 Aan belanghebbenden wordt be kendgemaakt, dat het spreekuur van de burgemeester in deze week is ver plaatst van woensdag 24 november naar donderdag 25 november a.s., om II uur. In samenwerking met de eigenaar de heer v. d. P. is de politie zondag met succes op jacht geweest naar twee los gebroken herten. De dieren werden op gevangen en bij de eigenaar afgeleverd. Het mode-atelier Soestdijk is als vesti ging van het confectie bedrijf Koners mann betrokken bij het faillisement dat dit bedrijf heeft aangevraagd. Tenzij er een andere oplossing gevonden kan worden, zal het 77 man tellende personeel, 63 vrouwen en 14 mannen, ontslagen moeten worden. 244 x 122 ƒ10,per plaat btf 10 platen 9,— per plaat Jacob van Lenneplaan 15 Telefoon 02154-3462 Met een spontaan welkomsconcert door P.V.O. werd vrijdagavond met groot vo lume, min of meer officieel, de radio- en televisiespeciaalzaak „Audio" naast de Oude Kerk geopend. In bijzonder snel tempo hebben de he ren R. Delsman en Th. Esser de nieuwe zaak gerealiseerd, waarbij de 15-jarige ervaring in de branche van de heer Delsman, die de scepter in de nieuwe zaak zwaait, en het twaalfenhalfjarig di recteurschap van de heer Esser in een soortgelijk bedrijf duidelijk naar voren kwamen. Op de plaats waar tot voor enkele we ken nog een grote collectie dames-, he ren- en kinderrijwielen stond van de heer Fugers, die zijn zaak normaal voor zet, slechts de showroom heeft hij laten „vallen", staat nu een schitterende col lectie apparaten die met de woorden beeld en geluid liet best omschreven wordt. „Nieuw is een radio- en televisiezaak natuurlijk niet, maar wij hebben gepro beerd toch een nieuwe dimensie aan het bekende patroon toe te voegen, die tot uiting komt in het werkelijk „speciaal" zijn. Geen zogenaamd witgoed en con- sessies doen aan kwaliteit en daarmede de prijzen, maar een collectie die er uitspringt door zijn hoge kwaliteit", al dus de heer Delsman, die niet over een nacht ijs is gegaan, want met de weten schap dat presentatie een belangrijke Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, g jcd en snel Uitgebreide er, moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 - Nadat bekend werd dat de kunsthandel „De Dissel" zou gaan verdwijnen, werd het aantal mensen dat nieuwsgierig werd en zich af ging vragen „wat zou daar nu wel in komen", met de dag groter. De gissingen varieerden van een chinees- indisch-restaurant tot een bar en eigelqk kwam aan al deze gissingen pas een eind toen de raamschilderingen aangebracht werden, waaruit bleek dat het ging om een bistro, een Frans woord dat volgens het woordenboek niet meer en niet minder dan „kroeg" betekende. Maar niets is minder waar, „Bistro de Dissel" wil als het ware een Frans georiënteerd eethuisje zjjn. bistro een uitdaging. Voor haar is het voornaamste, dat de mensen zich op hun gemak voelen. Wat dat betreft behoeft niemand drempelvrees te hebben, omdat het woord bistro een wat exclusieve klank heeft gekregen een exclusiviteit, die vaak ten onrechte wordt gecombi neerd met de gedachte „weinig eten, veel betalen", want in „De Dissel' staan ze op u te wachten, om te zorgen dat u niet alleen uit bent, maar zich vooral uit voelt. De Burg. Grothestraat raakte de kunst handel kwijt, maar kreeg er opnieuw iets aantrekelijks voor terug. Dat de heer J. J. Reyerts in het pand een bistro is begonnen is eigenlijk puur toeval, want in eerste opzet kwam hij het pand in Soest bekijken om er naast zijn twee dameskapsalons in Bussum, een derde zaak in te vestigen. Maar zo ver kwam het niet, want na zijn eerste stappen in het fraaie pand zag en voelde hij andere mogelijkheden. „Ik heb me vaak mateloos geërgerd als ik met mijn vrouw ergens ging eten, aan de bedie ning en de kwaliteit van het eten en vooral de armetierige sfeer die we in verschillende restaurants aantroffen. En dan zit je al gauw van als ze dit nu eens zo, en als ze dat nu eens daar. En op die manier creëer je eigenlijk een soort privé-restaurant, als ideaal droombeeld". Maar voor het echtpaar Reyerts bleef het niet bij een droombeeld, want als is mevrouw Reyerts dan schoonheidsspe cialiste, haar afkomst uit de horeca ver loochent zich niet.. Nadat haar man met de gedachte „bistro" op de proppen kwam, zijn zij er samen met veel ijver tegen aan gegaan, waarbij vooral de nauwe relatie die de heer Reyerts met een „Franse keukenspecialist" had, de doorslag gaf. In zeer snel tempo zijn de veranderingen aangebracht, die van het kunsthandel interieur een gezellig, Frans aandoend eethuisje moesten maken en daarin zijn ze zeer zeker geslaagd. Sfeervol verlicht, waarbij kaarslicht do mineert, staan een groot aantal tafeltjes en stoeltjes gezellig gegroepeerd, waarbij zelfs de bestaande beneden- en boven- etage goed zijn ingepast. De Franse af fiches accentueren nog eens extra de Franse band die ook tot uiting komt in de slogan die men gebruikt, „zelfs de sfeer smaakt Frans". „Vooral in het begin zijn we doelbewust gestart met een kleine, maar daarom zeker niet onaantrekkelijke kaart. Het is werkelijk aftasten. Bij veel Nederlanders komt het begrip „bistro" verminkt over en eigelijk moet dat eerst veranderd worden. Het is onze bedoeling dat ieder een die daar zin in heeft bij ons binnen loopt. Of dat nu iemand is die voor een compleet menuutje komt, of zo maar voor een uiensoep. We zijn geen bar of café, maar echt een „Frans eethuisje". Wanneer we een oogje wagen aan de kleine kaart, dan vinden we na de voor gerechten als Franse kaas, paté, wijn gaard slakken enz. verschillende vlees gerechten die allen van de houtskool- gril komen. In combinatie met de wijn- Kaart en een nagerecht, is het in „Bis tro De Dissel" mogelijk om voor zo tussen de 15,- en 20,- p.p. eens echt op zijn Frans uit te zijn in Soest. „De kok zal het samen met twee man bediening waar moeten maken, al heb ben we nu al geconstateerd dat er gauw een paar part-timers bij zullen moeten komen, ondanks het feit dat we pas 's middags om 5 uur open gaan en om twaalf uur sluiten". Vooral voor mevrouw Reyerts is de zo niet belangrijkste factor is, belastte hij de bekende Hilversumse binnenhuis architect R. v. d. Bovenkamp met de in richting van het pand. Met de mogelijkheden die hem in het pand ten dienste stonden is hij erin ge slaagd een totaal eigen sfeer te creëren, waarin de verschillende topmerken elk hun eigen plaats kregen. „Natuurlijk heb je zelf ergens een zwak voor een deel van je collectie, en dat is bij mij ongetwijfeld het wereldbekende merk B&O, waarvan wij het sterdealer- schap bezitten, wat inhoudt dat wij het complete progamma in huis hebben. Er zijn in ons land maar dertig ster-dea lers, en dat spreekt voor zich zelf". Maar het zwak dat de heer Delsman voor dit bekende merk heeft houdt niet in dat hij voor zijn andere merken min der enthousiast is, want gelijktijdig met de opening kreeg hij van de SONY-im porteur de beschikking over het eerste „SONY-triniton kleurentelevisie - appa raat, wat een ware revolutie op kleu- ren-televisiegebied gaat worden, waar naast natuurlijk ook de Grundig en Phi lips apparaten worden gevoerd, waarbij vooral de Grundig duidelijk opvalt met zijn draadloze bediening. Van al deze merken omvat de collectie natuurlijk ook een schitterende sorte ring „geluid", waarbij natuurlijk de B&O •collectie opnieuw in het oog springt, gevolgd door S ONY, Philips en Grun dig met Hi-fi stereoapparatuur. Op aantrekkelijke wijze zijn langs de wanden de tientallen apparaten overzich telijk en speelklaar opgesteld, waarbij het mogelijk is elke gewenste combina tie bij elkaar te brengen. „Het lijkt natuurlijk simpel om voor of achter je naam „speciaalzaak" te zetten, maark met het gebruiken van zo'n toe voeging ben je er niet, het moet waar gemaakt worden, dat verwachten de cliënten die naar een speciaalzaak ko men. Zij verwachten een goede en des kundige voorlichting; daar gaan we de tijd voor nemen, alsmede natuurlijk een goedeservice. Dat blijkt tegenwoor dig minstens zo belangrijk te zijn". Audio" is een aanwinst voor de zaken rond de Oude Kerk. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 VERMIST. Siamese poes. Bij terugbezorging op Lange Brinkweg 28, telefoon 7257, ligt 10,beloning klaar. Gecastreerde giijze kater, 1 jaar, witte hals, bef en snor; mevrouw Vervoort, Ereprijsstraat 79, telefoon 5618. Gecastreerde Sia mese kater; mevrouw Rademaker, Nas- saulaan 16. Groenendaler bouvier, bastaard, 11 maanden, genaamd Castor, reu, zwart-wit gevlekte poten mevrouw Dorland, Kemphaanstraat 38, Baarn. Half jaar oude zalmkleurige poes, Kor te Brinkweg 47a. GEVONDEN. Grijze cyperse kater, gecastreerd, met rood halsbandje; mevrouw Van der Flier, Beetzlaan 143. Ongeveer half jaar oud cypers katertje, gevonden op de Bartolottilaangebracht naar het Dierentehuis. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal- weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch ender de nummers 3583, 3282 of 2501. HARTWEG 55 - TEL. 5844 - SOEST Voor iedere beurs, ruime keuze. Speciale aanbieding: Heidsieck CAMPAGNE van 20,40 voor 18,40 DUITSE SEKT geen ƒ6,50, maar 6,00 GRATIS THUISBEZORGD. Geen antiekzaak maar ook geen winkel voor uitgesproken kunstnijverheidsarti- kelen. Een alles omvattend woord kon de heer Roelofsma, eigenaar van het be kende bloemenmagazijn „De oranjezon" aan de Torenstraat niet geven, om zijn „uitbreiding" onder woorden te brengen. „Je moet het gewoon zien als zo maar een winkeltje waar vooral de dames van die leuke spulletjes en prulletjes vinden die tegenwoordig zo in de belangstelling staan. Eigenlijk zonder opzet zijn er wat arti kelen in ons assortiment, die wel onder te brengen zijn bij antiek al is dat een groot woord. Maar ik heb nu eenmaal een leuke collectie Perzisch aardewerk, die inderdaad erg oud is, en het bijzon der goed doet". En zo rondkijkend in het kleine zaakje wordt het eigenlijk vanzelf duidelijk wat de heer Roelofsma bedoelt. Bijna alles wat er staat of hangt heeft direct of in direct met bloemen te maken, of is er mee in verband te brengen, want niet alleen het vele aardewerk en glas vraagt om bloemen, ook het aanwezige min of meer antieke koper is bijzonder geschikt voor het opmaken van een bloemstuk. Om alles, wat zich in het exclusief aan doende zaakje bevindt, op te noemen is gewoon een onmogelijke zaak. want al rondsnuffelend blijkt er zóveel te zijn wat leuk en aardig is, dat er geen einde aan komt. De belangstelling die er vanaf het eer ste moment voor „De Pottekijker" be staat spreekt voor zich zelf. De Toren straat heeft er een aantrekkelijk zaakje bijgekregen, zij het dan als verlengstuk van het al jarenlang bestaande bloemen magazijn.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7