!!l!!!l!!l!!!l!!ll iiker lAmro ïtiing mAvumv, ti ais er voor. een VERKOPER, idee! IUETIJDSKLEDING Uitvaart verzorging L. C. J. van SANDWIJK Amerst. Kadio- Storingsdienst Wij repareren iedere T.V. en iedere radio t te vervangen BAARN - Tel 02154-6687 H AKKERT BANDEN H AKKERT BANDEN - BAARN - Tel 02154 - 6687 Begroting voor het jaar 1972 vastgesteld Soester ambtenaar werd toonaangevend Australisch kunstenaar Gevonden voorwerpen E. G. KERKHOF Pianohandel W. van Tol - Soest Exclusieve herenmade en confectiezaak LEERLING ir voor een ■sief interieur U0 -Hilversum straat 38 - Bussum 14 MIDDELBAAR ONDERWIJS HEEFT ONZE VOORTDURENDE AANDACHT r fa Spijker fa. S p i j k e r Topclub Ajax uropa ,,'t SAAkje" Kunstnijverheid Koopt u een auto Dan verzekeren bij J. L. M van Hal-Zonderop GRIEKSE KOLONELS ZIJN NIET DOM Ringenoldus Mimifafels Ladekastjes Poefs Rookstandaaifs Kaptafels Lectuurbakken J. P. DE ROND aft fa Spijker Vrijdag 26 november 1971 Kousen - Truien, tevens leve- :etbal-, handbal-, volleybal- en Oosterstraat 47, Baarn, Tel. 02154-2651 le klas uitvoering van begrafenissen en crematies. Vervoer overledene van en naar alle plaatsen. Vaste en zeer billijke tarieven. Vermeerstraat 81, Amersfoort - Tel. 17177 !gt u 2/2% rente, n van alle 2 Amro Bank gratis lenten, huur enz. ank kunt u natuurlijk ndere Amro diensten. )f Spaarrekening priemen, [ten. Enzovoort, iraag een en ander igs f. De gemeenteraad heeft deze week, na in totaal ongeveer 9 uur vergaderen, de begroting voor het dienstjaar 1972 vastgesteld. ENadat maandag de fractievoorzitters hun algemene beschouwingen hadden gege ten, volgde woensdag in een de gehele dag durende vergadering het antwoord |van het college van burgemeester en wethouders, repliek en dupliek. een ongerief ervaren kunnen worden, maar dat hield zijns inziens verband met het bekleden van een bepaalde functie. Hij stelde voor de totale post symbolisch met ƒ1,te verminderen, maar toen bij stemming bleek dat het voorstel geen meerderheid haalde (15 tegen, 7 vóór) gaf de fractie bij monde van de heer M. v. Ee tekenen geacht te willen worden te hebben tegen gestemd tegen de hele post. Dit zelfde standpunt nam de fractie van het PAK in voor wat betreft de uitgaven voor de B.B. De heer De Groot reageer de op dezelfde wijze toen de storting van een bedrag van 15.000,— in het „fonds voor aankopen van kunstwerken" aan de de orde kwam. Moties VVD [Met enkele kleine wijzigingen (onder neer werden de subsidies voor het USO 4000,en voor de Stichting Kunst ]en Bedrijf 75,tegen het voorstel van B. en W. geschrapt), werd de be groting goedgekeurd. De verzoeken van de heer M. de Groot I(B.R.) om de subsidies voor het Koning en Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding 191,en de Nationale Bond iegen het vloeken 100,kregen bij stemming geen meerderheid, 3 vóór en ll 9 tegen, en werden conform het voor- Istel van het college geschrapt. ■Over het al dan niet schrappen werd Igeruime tijd gediscussieerd. Als vuist- Iregel werd gehanteerd de stelling dat I alleen die subsidies geschrapt zouden Jworden, die geen betrekking hebben op Soester belang. De stelling werd links len rechts ondergraven; door het college die een uitzondering wilde maken voor Ide bijdrage aan de Bond Heemschut, het ■USO en de Stichting Kunst en Bedrijf; door raadsleden die kankerbestrijding en ■vloeken als een Soester aangelegenheid Iwilden zien. VVD tegen vergoeding telefoon kosten aan hogere ambtenaren Ipe heer J. Geerlings van de VVD maak- |te bezwaar tegen het vergoeden van te- I lefoonkosten aan hogere ambtenaren. |Het hebben van een telefoon zou als Van de drie ingediende moties door de fractie van de VVD werden er twee, voor ze in stemming gebracht werden, ingetrokken. vanaf ƒ165,—. I Toen in 1952 de heer J. Breeden zijn ambtenaars-stoel bij het gemeentelijk gas- bedrjjf verliet en met zjjn vrouw en hun drie kinderen naar Australië emigreerde, had hij geen idee ooit nog eens tot de toonaangevende kunstenaars van zijn nieuwe thuis te gaan behoren. In Soest beoefende hij de pottebakkerjj als hobby en hij heeft toen nooit kunnen denken hiervan nog eens een broodwinning en meer dan dat, te kunnen maken. Toch is hij daar volkomen in geslaagd. Hun huis in Albion is een ontmoetings plaats voor vele Australiërs geworden, die zich willen bekwamen in het potten bakkersvak. 1 Kort na hun aankomst ln Queensland (Australië) vestigden zij zich in Albion, een voorstad van Brisbane (853.000 in woners) de hoofdstad van Queensland. Hun adres werd Stoneleigh Street 33, het huis waar zij nog steeds wonen. Mijnheer Breeden ging werken als gra veur bij de firma William Smith and Son in Brisbane. Hij deed dat drie jaar en besloot toen van zijn oude hobby zijn broodwinning te maken. Zijn werk ver kocht hij aan toonaangevende zaken en werd deels ook geëxporteerd. Hij werd daarbij bijgestaan door zijn dochter Kit- ty. Kitty keerde ln 1958 voor enige tijd naar Holland terug om zich verder te bekwa men in het pottenbakkersvak en bracht daarvoor ook enige maanden door in Italië. In de loop der jaren had de heer Bree den ontdekt dat er bij de bevolking grote belangstelling bestond voor de ce ramiek. Hij stapte van het zaken doen af en nam een benoeming aan als leraar „pottenbakker" aan scholen en colleges. Om aan de vraag van de vele belangstel lenden en geïnteresseerden te voldoen richtte hij in 1960 de benedenverdieping van zijn huis in als studio, waar thans de wijd en zijd bekend staande „Studio 33" is gevestigd. „Studio 33" werd een enorm succes en wel zo, dat hij, zijn vrouw en dochter Kitty er een volle dagtaak aan hebben. „Er is in onze omgeving veel belangstel ling voor kunst en kunstvaardigheid", zegt hij. Hun leerlingen komen overal vandaan. „Hen onderwijzen is een zeer voldoening gevende bezigheid", voegt hij er aan toe. Mevrouw Breeden: „Het aantal huis vrouwen overtreft alle andere leerlingen. De moderne inrichting van hun huizen is er de oorzaak van dat zij tijd genoeg hebben om „Studio 33" te bezoeken en de cursus te volgen. Zij hebben meestal eigen wagens en halen op weg naar huis hun kinderen van school af". Dochter Kitty, gehuwd met de heer R. Dick, volgde haar vaders voetsporen en is een van Brisbane's meest bekende pot- tenbaksters. Haar echtgenoot is psycho loog en met hun vier kinderen wonen zij in Rosalie, een wijk van Brisbane, Agars Street 4. Kitty heeft een eigen studio en onder haar leerlingen bevindt zich haar man. De jongste dochter Clairy is getrouwd met mijnheer Barry Venables, die ver bonden is aan een machinefabriek. Zij wonen ook in de buurt van Brisbane, in Moggill, Pinjarra Road en hebben twee dochters. Claip'' behoort ook tot de leer lingen van Kitty. Zoon Stanley is bioloog, onderzoeker en schrijver. Met zijn vrouw Kay woont hij naast zijn ouders op Stoneleigh Street 35. Meestal zijn zij echter niet thuis en zwerven zij in afgelegen gebieden van Australië om materiaal te verzamelen voor een nieuw boek. De heer en mevrouw Breeden sr. hebben plannen om over enkele jaren te gaan verhuizen. Palm Beach aan de „goud kust", ruim 100 kilometer ten zuiden van Brisbane, wordt hun nieuwe woonplaats. Hun droomhuis is reeds gereed, met uit zondering van de nog aan te leggen tuin. ,,Daar kunnen we volop genieten van zon en zee", zegt mevrouw Breeden, wat ech ter niet inhoud dat de hobby vergeten zal worden, want er zijn al voorzieningen getroffen voor het inrichten van een werkplaats(je). De „rust" zal trouwens ook beperkt worden door het feit dat Palm Beach een geliefd oord is geworden voor kunste naars. Het gehele jaar door worden er exposities gehouden en de plaats krijgt dan ook steeds meer een naam als be langrijk kunstcentrum in Australië. Over de eerste motie, ten aanzien van het verstrekken van een opdracht aan een efficiëncy-bureau tot doorlichting van de dienst van gemeentewerken, ont stond de nodige verwarring. Nadat de wethouder, mevrouw M. Walter-v. d. Togt verklaard had dat er een rapport was, gaf de woordvoerder van de VVD te kennen geen behoefte te hebben de motie in te dienen, mits zij inzage kre gen van dat rapport. Toen verder in de discussie bleek dat mevrouw Walter niet wist waar het rapport was en het zelf nooit gezien had, ontstond enige spraak verwarring en werd de motie weer ge handhaafd om vervolgens weer ie wor den ingetrokken toen er recentelijke ge gevens van het garagebedrijf van de gemeente en op korte termijn van de plantsoenendienst beschikbaar zouden zijn. De tweede motie onderging het zelfde lot. Deze behelsde het verzoek aan de Stichting Verwijdering Afvalstoffen te Amersfoort onverwijld op te dragen een advies uit te brengen ten aanzien van de voor Soest meest wenselijk te achten wijze van verwijdering van grof huis vuil, alsmede ten aanzien van de kosten structuur van de Reinigingsdienst. Aan de oorspronkelijke tekst werd zoveel ge sleuteld, dat de fractie meende, dat er genoeg begrip voor het probleem be stond bij het college en dat daarom de motie ingetrokken kon worden. De derde motie, waarin het college uit genodigd werd om initiatieven te ont plooien, die binnen afzienbare tijd kun nen leiden tot het vormen en functio neren van een zuiveringschap voor het gehele stroomgebied van de Eem, werd aangenomen. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: doublé ketting met kruisje, 4 die renboeken, cape-muts, wieldop van Mer cedes, herenbril, sleutels, shawl, nylon want, dameshorloge, kinderhandschoen, ballpoint, handschoen, portemonnaie met inhoud, 2 damesfietsen, kinderstep, zilveren kettinkje, gouden ring, 'meis- jesvest, 1 paar handschoenen en 1 paar voetbalschoenen. Betreffende deze voowerpen kunnen aan het bureau van politie op woens dag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, in lichtingen worden verkregen. in goud, zilver, doublé VERWARMINGSBEDRIJF Het adres voor een goede op gas gestookte CENTRALE VERWARMING. Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 BURG. GROTHESTRAAT 20 - TEL. 2968 Voor: Inkoop - Verkoop - Onderhoud etc. Toch was hij dankbaar voor de waar derende woorden die de fractie-woord voerders aan zijn adres gesproken had den. „Ik heb me kunnen redden", zei hij. Voortgezet onderwijs De heer Dijkstra had veel vragen te be antwoorden met betrekking tot het HAVO en VWO onderwijs. De meeste fractie-woordvoerders vonden het een gemis, dat dergelijk onderwijs nog niet in Soest aanwezig was en meenden dat er te weinig aan gedaan werd. De wet houder betoogde dat de situatie wat dat betrof nog niet veranderd was, vergele ken met het vorig jaar. Het aantal in woners is nog steeds niet voldoende om aan de stichting van een scholengemeen schap te kunnen beginnen. Bovendien viel naar zijn mening nog te bezien of de vier groeperingen, de prot. christelij- ken, de rooms-katholieken, het neutraal en het bijzonder neutraal, dan wilden samengaan. Dat zou zijnsinziens beslist nodig zijn om een scholengemeenschap, waar 1000 leerlingen als minimum voor nodig zijn, van de grond te krijgen. Deze zaak moet in samenhang met het ge west bekeken worden en daarbij dient de vraag gesteld te worden wat de be hoefte van het gewest is. De voorzienin gen in de omringende plaatsen, Hilver sum, Baarn, Amersfoort, Zeist en De Bilt tellen daarbij mee. Basisscholen De plannen voor de bouw van basisscho len in „Klaarwater" zijn zo goed als ge reed. Bij de openbare school zal een gymnastieklokaal gebouwd worden. De bouw van een katholieke school is zo in het centrum van het land vraagt.: 'k altijd even bij leeftijd 16 tot 20 jaar, leeftijd 19 tot 22 jaar. Geboden wordt uitstekend salaris en zeer goede secundaire arbeidsvoor waarden. Sollicitaties onder letters VO bur. S. Crt., of tel. 030-718985, uitsluitend L tussen 7 en 9 uur 's avonds, bij voorkeur op zaterdag. Wethouder J. L. Dijkstra noemde zich een veel geplaagd man, die, zoals hij zelf zei „Af ging" toen er gestemd werd over het handhaven van enkele subsidies. In tegenstelling met het voornemen van de raad wilde h\j de subsidies voor het USO, de Stichting Kunst en Bedrjjf en de Bond Heemschut gehandhaafd zien. Hjj pleitte daar volhardend voor, maar had slechts succes voor wat betreft de Bond Heemschut. De beide anderen werden met grote meerderheid van de lange sub- sidieljjst geschrapt. goed als zeker, de bouw van een chris telijke school nog niet. De situering leek hem niet ongunstig, want globaal geno men staan de drie scholen op een opper vlakte van ongeveer een vierkante kilo meter. De situatie van de gymnastieklokalen noemde de wethouder inderdaad bedroe vend. „Er is een groot tekort, maar we kunnen geen ijzer met handen breken". Hij stelde er in dit verband wel prijs op nadrukkelijk te verklaren, dat er wat de plaatsing van de gymnastieklokalen be trof, beslist geen sprake was van dis criminatie. Wat de oude basisscholen betreft wordt gepoogd in of bij deze scholen ruimten te creëren om creatieve arbeid te ver richten. Ook hier moet met het indienen van plannen de nodige voorzichtigheid betracht worden. Cultuurbeleid „Ik kan niet ieder jaar met een geheel nieuwe visie komen", iei de heer Dijk stra, naar aanleiding van opmerkingen op zijn cultuurbeleid, die vooral vanuit de fractie van D '66 op hem gedaan waren. Hij zegde maximale steun toe en beloofde volgend jaar wat duidelijker zijn gedachte over cultuur te zullen over brengen. Op een vraag van de heer W. Blaauw, (die veel waardering had voor de kuns tenaarsvereniging Artishock) of deze ver eniging enige verantwoording heeft af te leggen, zei de wethouder, dat de ge meente in deze vaart op het kompas van het rijk. Het rijk geeft subsidie en de gemeente stelt eenzelfde bedrag beschik baar. Voor kleinere subsidies wordt een verantwoording geëist, die dan ook prompt en nauwkeurig binnenkomt. Verder zei de heer Dijkstra bezig te zijn om het Artishock tot een beheersover eenkomst te komen. „Dat geeft nog wel enige haken en ogen, maar hierin zal ook een financiële verantwoording worden opgenomen, waaronder dan vallen alle subsidies die niet via het ministerie van C.R.M. vertrekt worden. Bibliotheek Dé heer Blaauw stelde enige vragen be treffende de gang van zaken bij de bi bliotheek en meende dat de personeels sterkte wel teruggebracht kon worden. Hier kwam de wethouder zeer beslagen ten ijs. Het boekenbezit is de helft van wat het moet zijn; 45:000 in plaat van 90.000. Ook de personeelssterkte is kleiner dan ze mag zijn. Daar bestonden gegevens voor: Op iedere 2500 inwoners één per soneelslid of anders 1 personeelslid op 13.000 boekbehandelingen per jaar, welk aantal mag stijgen tot 17.500 boekbehan delingen bij invoering van automatise ring. De situatie is nu in Soest zo dat er per 22.000 boekbehandelingen slechts 1 personeelslid is. loupe zuiver juwelier - horloger - opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982 40) juwelier - horloger - opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982 voor St. Nicolaas Jaarboek nr. 2 STEENHOFf STRAAT 11 SOEST (Naast postkantoor) BEETZLAAN 74, SOEST (hoek Schrikslaan) Telefoon 4206 b.g.g. 3990 Grote sortering exclusieve geschen ken. Wipt U eens even binnen Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Het Griekse regime heeft weer eens d* voorpagina's gehaald, tegen de zin van kolonels Papadopoulos en Pattakos waar schijnlijk. Maar zij verkozen de kortston dige ophef over nogal bruut over de grens zetten van Lady Amalia Fleming boven een langdurige publiciteit ovc de manier waarop de weduwe van Nobel prijswinnaar Alexander Fleming - van de penicilline - werd behandeld. Wat Lady Fleming in Athene deed was allerminst aangenaam voor de kolonels. Ze hield komplotten beramen om Pana- goulis. een aartsvijand van de dictatuur, uit de cel te laten ontspannen en het is logisch dat zii na gegrepen te zi.in spoorslag achter de tralies verdween met een vonnis van zestien maanden. Dat kon vrii simpel doordat ze de Griek se nationaliteit heeft. Maar de misreke ning was dat juist doordat zij de wedu we van Fleming is - al heeft dit verder natuurlijk niets met de zaak te maken - deze berechting de aandacht trok en niet zo erg gunstig. In de eerste plaats niet omdat behalve de kolonels niemand het zo'n erge mis daad vindt om een slachtoffer van de kolonels te helpen ontsnappen. In de tweede plaats doordat mevrouw Fleming lijdt aan een hartkwaal die door haar behandeling in de gevangenis waar schijnlijk niet erg zou verbeteren. Daar zijn alle faktoren bijeen om aan dacht te vestigen op Lady Fleming en dat was in alle kranten te lezen. Van daar dat Lady Fleming weer uit de ge vangenis werd ontslagen en korte tijd later - omdat ze haar leven niet be terde naar de opvatting van de kolonels - werd uitgewezen met verlies van haar Griekse nationaliteit. Dit was vragen om nieuwe publiciteit, maar dat was het minst erge van twee kwaden volgens het regime, want die publiciteit was maar even terwijl een lijdende en vervolgde Lady Fleming in Athene nog voor vele krantenkoppen had kunnen zorgen. AI is Sint nog zo oud htf geeft graag een geschenk van goud. JUWELIER-OPTICIEN v. WEEDESTRAAT 12 TELEFOON 6372 Vragen vermijden Die krantenkoppen wensen de kolonel! niet. Ze doen al hun best alle publiciteit te vermijden, desnoods pakken ze daar voor een tegenstander maar wat zacht zinniger aan dan hun gemoed hun in geeft. Want publiciteit zorgt ervoor dat bijvoorbeeld in de Ver. Staten burgera brieven gaan schrijven naar hun senator, dat er vragen komen in het Engelse La gerhuis, dat nieuw voedsel wordt gege ven aan anti-Griekse campagnes in al lerlei landen. Die brieven, vragen en campagnes be zorgen de Griekse heersers niet zoveel leed. Maar ze zijn tevens een pressie op regeringen hun relatie met Griekenland te herzien. in Athene buit men thans uit dat bij voorbeeld de Amerikaanse regering, zon der geestdrift voor de kolonels overigens, om de strategische positie van het land rustig doorgaat op de oude voet, in dit geval overigens tot groot genoegen van het Amerikaanse ambassade-personeel in Athene. Zolang geen grote pressie van verontwaardigde burgers komt zal Wash ington ook op die manier door blijven gaan. Vandaar dat de kolonels verkiezen in stilte te werken. Laat de kranten en de televisie maar reppen over Pakistan of Israël of over kernexplosies in de Ale- oeten, dan kan men zich daarover op winden in plaats van over de kolonels. En bij gebrek aan voedsel verzanden de campagnes tegen Griekenland ook wel. We kunnen van de kolonels veel zeggen, maar niet dat ze dom zijn. Voor een Sint Nicolaasgeschenk o.a. Natuurlijk naar Complete Woninginrichting LAANSTRAAT 37 - SOEST TELEFOON 3284 en plaatbanden juwelier horloger opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982

Soester Courant | 1971 | | pagina 15