Soest toen - Soest nu Het oog gericht op een jaar nieuw 20 november 1971 50e jaargang no. 31 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Uureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Reccplic 25-jarig ambtsjubileum van „Randstad" kan giftig afval kwijt in Duitsland bij Mannheim bewind in Polen Openbare verkoop van diverse kerkelijke attributen Opnieuw ingebroken in kleuterschool aan de Mariastraat Stichting kinderboerderij „De Vrije Teugel" houdt open hof „Open diensten" in Julianakerk en Wilhelmina- kerk Filmclub „Artishock" KREATIVITEIT 00R IEDEREEN GESUBSIDIEERDE LEUZEN burgemeester Aanrijding op de Torenstraat QfïRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag SOFster Maandagavond 29 november a.s. om 8 uur zal in het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat een grote verkoop plaats vinden van kerkelijke goederen, die door verbouwing en verandering in de r.k. kerk aan het Nieuwerhoekplein over bodig geworden zijn. Te koop worden aangeboden o.a. kruis beelden, kandelaars, marmer, koperen lantaarns en koperen trapleuning, bid- stoelen, traplopers, div. collectebakken, -schalen en -zakjes, een godslamp, kerk missaal, houtsnijbeeldje, schilderijen en reproducties. Enige maanden geleden startte in deze kerk een aktiekomité met als doel de restauratie van het orgel. In vier maan den tijd is een bedrag van ruim 8000, bijeengebracht door parochianen en an dere milde gevers. Op zichzelf is het aktiekomité hier wel tevreden mee, maar dit bedrag dekt nog niet de totale kosten van de restauratie. Inmiddels heeft men kans gezien een orgelbouwer de opdracht te geven tot restauratie. Deze is reeds begonnen en men hoopt het orgel met Kerstmis in gebruik te kunnen nemen. De verko ping a.s. maandag vindt plaats ten over slaan van notaris Van Veeren, terwijl de heer W. Butzelaar als veilingmeester zal optreden. Zondagmiddag is er van 2 tot 5 uur gelegenheid de goederen te bezich tigen. Voor dc derde maal in enkele weken tijd is er ingebroken in de kleuter school aan de Mariastraat. Voor de derde keer werd ook een pick-up mee genomen. Vgn de daders ontbreekt ie der spoor. De politie stelt een onder zoek in. Ingebroken werd ook in het kantoor van de firma Van dc Pol aan de Van Lenneplaan. Aan de achterzijde van het gebouw werd een bovenlicht openge- wrikt, waarna het gehele kantoor door zocht werd. Enige voorwerpen, waar onder een geldkistje met inhoud, wer den meegenomen. KANTMAN. Bestuur en medewerkers van de Stich ting Kinderboerderij „De Vrije Teugel" hebben het plan om 20 januari van het volgend jaar een open hof te houden in het gebouw „De Open Hof" aan de Dalweg, hoek Veenbesstraat. Deze avond is opgezet om het werk van de Stichting meer naar voren te brengen. Daartoe zal er gelegenheid zijn tot dis cussie en zal aan de hand van foto's en werkstukken, een en ander in beeld ge bracht worden. Ook de plannen voor de toekomst komen aan de orde. Foto's welke men eventueel voor deze avond beschikbaar wil stellen, kunnen worden ingeleverd bij Fred Hoogervorst, Ereprijsstraat 165 en bij Ad v. d. Pol, Valeriaanstraat 90. A.s. zondag 28 november worden in de Julianakerk aan de Julianalaan en in de Wilhelminakerk aan de Soesterbergse- straat „open diensten" gehouden. In de Julianakerk spreekt Ds. Wilschut en wordt medewerking verleend door het Wilhelmina kerkkoor onder leiding van de heer Monsjou, de heer Veenema, saxofoon en de heer Deelen, orgel. In de Wilhelminakerk spreekt Ds. G. Rang en verleent de Gospelgroup onder leiding van de heer Houtzagers mede werking. In beide kerken vangt de dienst aan om 17.00 uur. Vanavond draait weer een fijne span nende film in het Artishock-gebouw. In verband met de koopavond begint deze voorstelling pas om 9.15 uur. Wanneer U de juiste titel wilt weten van deze beklemmende film, belt U dan even 4283. U krijgt dan alle informaties over de filmclub en haar maandelijkse voorstel lingen. Polen is bijna een jaar Gomulka kwijt, de partijleider die verdween nadat in Gdynia, Szczecin en andere havens een revolte van arbeiders onbedwingbaar bleek. Er waren overeenkomsten met Tsjechoslowakije en één groot verschil; de Russen lieten de Polen zelf hun za ken regelen. Er kwam geen groot leger van het Warschaupakt om de oude toe stand te herstellen. Dat was wellicht ook minder nodig want de opvolgers van Gomulka, met name de nieuwe partij leider Gierek, verkondigde geen theo rieën die de orthodoxe communisten bij na als verloochening van Marx en Lenin moesten beschouwen. Gierek bleef in hun ogen een communist, Dubcek niet al beweerde hijzelf terecht van wel. Vanaf het moment dat we onze eerste kreet laten horen, beginnen we kreatief bezig te zijn door expressievormen met woord en gebaar, beweging en dans, of op het terrein van de muzikale, beel dende en dramatische expressie. We ge bruiken onze kreatieve vermogens ook op het terrein van de muzikale, beeldende en dramatische expressie. We gebruiken onze- kreatieve vermogens ook op het terrein van het gesprek, de informatieve verwerking, het selectie- vermogen en in het algemeen van de verkenning van de wereld. Vele. instellingen op het gebied, van bin nen- en buitenschoolse kunstzinnige vor ming, akademies en werkschuiten, stich- ontwikkeling van kreativiteit. Men ziet tingen en verenigingen, werken aan de de kreatieve vorming als noodzakelijk komponent van de totale sociale vor ming, zoals intellectuele, etisch (religieu ze) en lichamelijke vorming, ook wel on derscheiden worden. Centraal hierbij staan niet alleen het begrip en belang stelling kweken voor kunstuitingen, het behulpzaam zijn bij de ontwikkeling van kreatieve en expressieve vermogens, doch ook de ontwikkeling van de kreatieve houding van de mens, d.w.z. de ontwik keling van zijn vermogen tot verwon dering, zelfbepaling en concentratie. Terecht is in de doelstelling van de Stichting Bentinckfonds de kreativiteit benadrukt, in de overtuiging, dat het be levend of scheppend bezig zijn met klank, taal, kleur, vorm, beeld en bewe ging ten zeerste bijdraagt tot de krea tieve houding van de gehandicapte mens. Gelden voor het cadeaufonds kunnen ge stort worden op de AMRO Bank, giro 473400, Algemene Bank Nederland, giro 186517, Ned. Middenstands Bank, giro 134908, Raiffeisenbank, giro 212775, Bondsspaarbank, giro 536996 en de Ned. Credietbank, giro 2275800, alsook bij de Raiffeisenbank te Soesterberg, giro 131385, ter attentie van Stichting Ben tinckfonds. Doel: Het treffen van voorzieningen in Soest, in de ruimste zin van het woord, teneinde mindervaliden in staat te stel len deel te nemen aan sportbeoefening en kreatie,' zowel in aktieve als in krea tieve zin. In de praktijk zijn de verschillen tussen deze twee mannen waarschijnlijk aan zienlijk geringer dan Gierek wil laten uitkomen. Volgende maand wordt het eerste grote partijcongres gehouden en daarbij zal Gierek het vooral moeten hebben van delegaties die de grote fa brieken rechtstreeks sturen. Met hen kan hij praten, dat is gebleken en dat heeft de hele natie via de radio kunnen be luisteren. Het is taal zonder omwegen: er wordt gekonstateerd dat iets fout is en dat er iets tegen gedaan moet worden en waar nodig wordt redelijk gezegd dat niet alles ineens kan. En Gierek moedigt aan dat in de kranten en over de radio onverbloemd de waarheid wordt gezegd over miserabele werkomstandigheden in verouderde fabrieken, over machtsmis bruik door partijbonzen in afgelegen dis- trikten waar de bevolking zelf er te bang voor is. We zien daarbij dat de afkeer zich voor al richt tegen de mannen die in het par tijapparaat groot geworden zijn er voor al machtig, meer door hun braafheid in het volgen van de bazen dan door hun bekwaamheid. Het ziet er daarom naar uit dat Gierek zo snel hij kan dit partij- kader buiten spel zal zetten en dat hij op ekonomische sleutelposten zowel als in de bestuursapparaten bekwame mannen zal proberen te plaatsen of ze nu partij lid zijn of niet. Iets wat de oude partij getrouwen maar moeilijk zullen slikken. En waarover men in Moskou waarschijn lijk ook niet al te opgetogen is. Maar daar ziet men wel in, getuige de ekonomische hulp die Gierek verleend en toegezegd is, dat de rebelse arbeiders van toen in ieder geval gelijk hebben dat Polen de arme partner is in het communistische oost-Europa en dat in ieder geval de welvaart opgevijzeld moet worden tot ongeveer het peil in de lan den rondom wil de ontevredenheid niet dicht bij uitbarstingspeil komen. En de methode-Gierek met instemming van de arbeiders is daarvoor het doeltreffendst, zodat men hem zijn gang laat gaan boe onaangenaam dit ook voor de veteranen van het partij-apparaat is. Dat daarbij ietewat Tsjechoslowaakse omstandigheden worden toegelaten is dan zuur voor de Tsjechen. Tenzij ze er hoop uit putten dat ook bij hen het geen wet van Marx en Lenin is dat alles blijft bij het oude dat teruggebracht is. Nieuwe mentaliteit wil toch wel doorbreken, ook dicht onder het bereik van Moskou. Bij een onderzoek aan de Hofslottersteeg, waarbij naast vertegenwoordigers van de provinciale waterstaat en de gemeente ook de directie van Randstad aanwezig was, is gebleken dat rond 10 m3 afval gestort was. Deze afval bleek te bestaan uit slijk- stoffen, die bij een concentratie van 25 miligram per liter water, giftig zijn voor vissen. Dit slijk bevatte geen chroom of chroom- houdende verbindingen. Het chroomhou dend afvalwater wordt al jaren via der den geleverd aan leerlooierijen in Noord- Brabant, die het gebruiken in het looi- proces. Ook is gebleken dat van een verpach ting van de afvoer aan landbouwer K. geen sprake is geweest. Deze heeft in een drietal gevallen deze afvoer op zich genomen. Dit gebeurde onder meer als de leidingen bij Randstad door het slijk verstopt raakten. Ook schijnt de vernieling van bomen en struiken langs de Hofslottersteeg mee te vallen, althans op het moment is dat niet waarneembaar. Bij politie-verordening zijn deze stor tingen evenwel verboden. Om dat in de toekomst tegen te gaan zal een intensieve controle uitgeoefend moeten worden, maar daarvoor is dan ook nodig dat er voldoende inzicht be staat van de plaatsen waar de afval ontstaat en hoe de samenstelling ervan is. Die noodzakelijke gegevens zullen ter beschikking komen zodra de resultaten van de inventarisatie ter beschikking komen, die is aangekondigd in de staats courant van 10 november j.1. De Ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Economische Za ken hebben een brief gezonden aan alle industrieën en instellingen die nauw be trokken zijn bij de problematiek van de moeilijk verwerkbare (chemische) af valstoffen, waarin gevraagd wordt om medewerking te verlenen. Naar aanleiding van de clandestiene storting van giftige afvalstoffen, afkomstig van dc chemische Randstad, door de landbouwer J. K. uit Soest aan de Hofslot tersteeg, heeft het Statenlid mevrouw E. L. M. Uytcrwaal-Cox vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Uit het antwoord blijkt dat de directie van Randstad gewezen is op de mogelijk heid deze afval te storten by een onder controle staande stortplaats in Mannheim (Duitsland). In ons land is daarvoor geen geschikte stortplaats aan te wijzen. We zijn weieens als „die nuchtere Hol landers" bestempeld. Nou, die benaming kunnen we langzamerhand wel vergeten, we zijn en we doen niet zo nuchter meer, al is er misschien toch wel enige recessie merkbaar op het gebied van al te onwerkelijk idealisme. Een enkel symptoom daarvan is te zien in het feit, dat dc Tweede Kamer een voorstel van de V.V.D.-er Van Dijk aannam om de subsidie aan de toneelgroep Studio met een derde te verminderen. Die toneelgroep had van ex-minister Marga Klompé een tot 900.000 verhoog de subsidie gekregen, om die groep in staat te stellen zich te bezinnen op de diepere verbondenheid van de akteur met wat hij kon en wilde spelen. Althans iets in die geest, want wat de groep nu pre cies wil bereiken is voor een nuchter denkend mens nooit helemaal duidelijk geworden. Het had natuurlijk ook iets met „geën gageerdheid" te maken, het niet gebon den zijn aan een door een ander ge schreven tekst, een volkomen vrije vorm van toneel. De groep loopt zich al meer dan een jaar daarop te bezinnen zonder dat er naar buiten iets van resultaat merkbaar is. Misschien terwille van de subsidiegever - het rijk en de stad Am sterdam - heeft men eens een iele po ging gedaan publiek toe te laten tot de studies waarmee men bezig was, om er een eerste resultaat van te laten zien. Niemand van die toeschouwers begreep er iets van, laat staan dat men er door geboeid kon worden of er een werkelijk serieuze poging in zag om tot een nieu we, levensvatbare vorm van toneel te komen. Eigenlijk was het niet veel meer dan dat een met wat vreemde ideeën en idealen behept groepje jongelui, dat wan hopig naar een eigen intensie zocht in zogenaamd nieuwe vormen van spel en beweging, dat mocht doen op kosten van ons allemaal. Overal zijn jonge mensen bezig zich op hun diepste zelf en op uitingen daarvan te bezinnen, maar die doen dat dan, van zelfsprekend, op eigen houtje en in hun vrije tijd. Maar bij Studio is dat tot proffesionalisme verheven. Daar wordt het staren in zichzelf en het zoeken naar vormen om de eigen gemoedsbewegingen te uiten gedaan op kosten van de ge meenschap. Toen de Tweede Kamer het. vooorstel tot vermindering van die kosten behan delde, kwamen leden van Studio natuur lijk met spandoeken en veel tam-tam naar het Binnenhof om voor behoud van de lieve centjes te demonstreren. En na tuurlijk warén er leden van de oppositie, die zelf niets van modern toneel afweten, wel bereid om dat protest te steunen en te zeggen dat die vermindering toch be paald niet kon. Dat experiment van -Stu dio moest voortgezet kunnen worden. Terwille vanja, van wat eigenlijk? Alleen terwille van het experiment als zodanig. Of daar nu iets uit kwam of niet. Welnu, er komt niets uit, er zal nooit iets uitkomen. Althans niet voor een beter toneel. Hetgeentoch de bedoeling van het subsidie geacht mag worden. Een tendens tot een zelfde soort experiment ontwaren we bij het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel (N.C.A.). Ook daar meent men, dat het toneel alleen maar aktueel en geëngageerd moet zijn, natuurlijk dan volgens revolutionaire ideeën. Ook daar wordt wanhopig ge zocht naar vormen van zogenaamd „to taal toneel" én getracht dat ook tc ver werkelijken in de opleidingskursussen voor jonge amateurspelers. Ook dit ge schiedt op kosten van een ruim rijkssub sidie. Woensdag 1 december a.s. zal de gemeenteraad des middags' ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de burge meester, in een buitengewone openbare vergadering bijeenko men. Na deze vergadering, vanaf 5 uur, wordt de burgerij in de gelegen heid gesteld de burgemeester te feliciteren. Op donderdag 2 december zal er 's avonds in het Dorpshuis te Soesterberg een receptie gehou den worden voor de burgerij van Soesterberg. Tijdens beide recepties zal het mogelijk zijn giften voor de Stichting Bentinck Fonds te de poneren in een daarvoor gereed staande bus. Vast staat dat de tot nu toe gebruike lijke verwijderingsmethoden in het kader van bestaande en komende milieuwetten niet langer toelaatbaar zullen zijn. Daad werkelijke uitvoering van deze wetten vereist, dat verantwoorde oplossingen gevonden worden. In afwachting van beschikbaar komen van inventarisatiegegevens kunnen G.S. nog geen gericht beleid uitstippelen. Te gen overtredingen zal zij echter waar mogelijk snel en effectief optreden. Donderdagmorgen kwamen op de To renstraat twee auto's met elkaar in botsing en werden beiden flink be schadigd. Mijnheer H. A. V. V. (39) stond met zijn wagen voorgesorteerd om de oprit bij de Coöperatie in te rij den. Op het moment dat hij linksaf sloeg, werd hij gepasseerd door de 45- jarige J. H. W. uit Soest. V. liep lichte verwondingen op, die door dokter Kui pers op het kantoor van de Coöperatie werden behandeld, waarna hij naar huis werd gebracht. De leuzen van verwoede vernieuwers worden gevolgd, die hun linkspolitieke ideeën willen uitzaaien, waar ze bij het normale toneel geen kans voor krijgen cn die daarom naar nieuwe vormen en geëngageerd toneel dringen, om zichzelf toch belangrijk te achter. Maar het over grote deel van het toneelminnend pu bliek heeft geen enkele interesse voor dit toneel en deze toneelvormen. Logisch, omdat de schouwboug niet de plaats is waar we nogeens beleerd willen worden, doch waar wc naar toe gaan om ont spannen of geboeid te worden. Politiek in de schouwburg betekent de dood voor het toneel. Wat. er tof, nu toe bij Studio en het N.C.A. op dit gebied gebeurt leidt voor lopig tot niets, althans niet tot iets wat het toneel een nieuwe impuls kan geven. Integendeel, mogelijke toeschouwers worden er nog harder de schouwburg mee uitgejaagd. Nederland kan zich momenteel niet meer de- luxe permitteren om zulke jeugdige, onrijpe experimenten met rijksmiddelen te steunen. Dit moet wel eigen verant woordelijkheid en vrijetijdsbesteding blij ven. De tijd zal bewijzen, dat er name lijk geen betere, geen pakkender vorm van toneelspel uil ontstaat. De gemid delde schouwburgbezoeker vraagt iets anders dan deze vernieuwers hen willen opdringen. En het moet cr toch om gaan de liefde voor liet toneel te doen ver meerderen? Bij de zogenaamde vernieu wers schijnt hel er echter om te gaan hun polii ieke doelstellingen ingang te doen winden. Dezelfde plaats i Kruispunt Middelwjjkstraat-Torcnstraat-Kerkstraat 70 jaar geleden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1