mnalI Wedgwood Hiiall Isuwserviesnogliptodatë in het jaar2000? M. TÏJSSEN AUTORIJSCHOOL „ENGEL" PROEF OPENBAARHEID COMMISSIE VERGADERINGEN WORDT VOORTGEZET KEU ourant eddynette 't £uykje> WETHOUDER MEVROUW WALTER STREEFT NAAR OPLOSSING VERKEERSPROBLEEM OP DE RIJKSWEG ZOMERVAKANTIE 1972 ONAANGENAAM GETROFFEN DOOR VROEGTIJDIGE PUBLICATIE PLANNEN KINDERBOERDERIJ Rouw- en Trouwkleding UW SUUUES IS ONZE REULAME SLIJTERIJ 'T HART Relatiegeschenken voor de a.s. feestdagen BURGEMEESTER "ALBI" Christofle Prof. Dr. H. Jonker over „Getuigenis"' Stropers aangehouden Voor een nuttig geschenk Kinderwagen Speciaalzaak bar gezellig reisagenten an.v.r WETHOUDER DE HAAN Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wtf lessen in OPEL ASCONA OPEL KADETT - DAF - V.H'. 1302 GedipL V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P HARTWEG 55 - TEL. 5844 - SOEST Voor iedere beurs, ruime keuze. Speciale aanbieding: Heidsieck CAMPAGNE van 20,40 voor 18,40 DUITSE SEKT geen ƒ6,50, maar 6,00 GRATIS THUISBEZORGD. Vrijdag 26 november 1971 UN COUVERT DE LA GAMME Tijdens een zeer druk bezocht gemeen teavond van de Hervormde Kerk te Soest in de „Open Hof", gaf Prof. Dr. H. Jonker, hoogleraar in Utrecht, uitleg over het opzienbarende „Getuigenis", waarvan hij een der ondertekenaars is. Hij vertelde dat er nu al 57.000 exem plaren van gedrukt en verkocht waren en betoogde dat het in weze gericht is tegen de „praktijk van de gerechtigheid". In de moderne theologie valt zijns in ziens het accent te zwaar op de „daad" van de gerechtigheid. Dat is niet meer volledig christelijk maar typisch Joods. Het is het standpunt van Martin Buber, dat al in 1932 door Prof. Miskotte is weerlegd en afgewezen. Dat deze zelfde Miskotte thans een van de ondertekenaars is geweest van een tegengetuigenis, met Ds. Buskes en Prof. Sperna Weiland, deed prof. Jonker af met de opmerking dat Miskotte nu een oude man is van in de zeventig. Ds. Kloek, hervormd predikant in Soest-zuid, eiste dat Jonker deze opmerking terug nam, maar de inleider weigerde dit. Behalve de duidelijke, kritische signalen in het „Getuigenis" ten opzichte van de moderne theologie van onder andere Dorothee Sölle, Diekerhof en Prof. Fio- let, zet het getuigenis zich ook af tegen de eenzijdige voorlichting van de com municatie-media en appelleert dit ge schrift aan het onbehagen van vele ge meenteleden in de kerk van vandaag. Prof. Jonker was het niet eens met de felle en emotionele reacties die de toon van het Getuigenis hoogmoedig en zelf verzekerd vinden. Het is beslist geen ruk naar rechts, zoals weer andere cri tici hadden opgemerkt. „Het is bestemd voor de gemeente van Christus, kerkgan gers en pastores, die al jarenlang niet meer naar ons willen luisteren." Het Getuigenis is niet geschreven voor theologen en niet tegen de gemeente ge richt, maar wel tegen de verkeerde theo logische stromingen. „Wie de schoen past, trekke hem aan. Mensen als Diekerhof laat ik gewoon vallen. Dat betekent niets. Daar wil ik ook niet mee discussiëren." Na de pauze bleek tijdens de duscussie dat Ds. Kloek ook wel eens moeite heeft met het horizontale denken van de mo derne theologie, maar hij had toch lie ver gezien dat prof. Jonker c.s. de beide stromingen in de kerken wat dichter bij elkaar had gepoogd te brengen. Hij vond het niet eerlijk dat Prof. Jon ker de sociale bewogenheid van talrijke christenen afwees met de verwerping van de Joodse theologie van Buber. Ds. Kloek duidde hierbij met name op het verhaal van de Rijke Jongeling. Prof. Jonker hield staande dat het we zenlijke van het verzoenende lijden van Christus in de prediking van vandaag de dag werd achtergesteld. „Er wordt te veel gepreekt over Vietman en Surina me. Er is te veel twijfel en er wordt een overvloed van scepsis opgedrongen. Het confessionele belijden van de gerechtig heid klinkt niet helder en duidelijk meer door." Ook andere kerkgangers, zoals de heren Van de Broek en Van de Bosch, die be zwaren toonden tegen het Getuigenis, werden gisteravond in de Open Hof uit eindelijk terecht gewezen door de laat ste vragenstelster, die opmerkte dat de zes opstellers van het Getuigenis door God waren geleid. „Het is een schreeuw om het ware geloof en ik ben er erg gelukkig en blij mee", beleed zij. T. P. (33), J. J. S. (28) en W. H. (23) uit Amersfoort werden door de politie aan gehouden in verband met stropen met een zgn. „lange-hond". Na een ontvangen waarschuwing, zette de politie een terrein in de buurt van de Spiekerweg af en de vluchtende mannen liepen in de fuik. De hond werd in beslag genomen, maar later op last van de officier van justitie, te rug gegeven. Tegen de mannen werd proces verbaal opgemaakt. Soesterberg Rademakerstraat 27 Telefoon 1587 71 sint 900 Van Weedestraat 31 - Soestdijk Burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck heeft woensdag tijdens de begrotings debatten verzekerd dat aan de open baarheid van de commissievergadering niet getornd zal worden. „Openbaarheid is een groot goed", zei hij, „de demo cratie kan niet goed functioneren zon der". Wel meende hij dat de pers bij haar berichtgeving selectief te werk moet gaan. Niet alles van het bespro kene Is bestemd voor publicatie, zoals b.vi het optreden van de gemeente als privé-rechtelijk persoon bij aan- of ver koop. Dit kan de privé-sector van de andere partij aantasten en zou dus de onderhandelingen kunnen belemmeren. Ook de commissieleden moeten hieraan ■Wennen. Deburgemeester was blij met de door de raad gemaakte opmerking over de zakelijke aanpak van de grondaanko pen. Deze wordt steeds zonder uitzon dering met grote objectiviteit gevoerd en het college wilde dan ook haar te vredenheid betuigen voor de wijze Waarop de heer Westdijk zijn taak verrichtte en de raad sloot zich hierbij aan. Wat het Samenwerkingsorgaan Eem- land betreft meende hij, dat nu de ge- Wpstvorming meer in de belangstelling komt, er op vele terreinen ook meer gewestelijk gedacht gaat worden. Som mige taken kunnen ook beter geweste lijk worden aangepakt, wat dan wel zou kunnen inhouden dat er een zgn. 4e bestuurslaag gevormd wordt. Dat heeft dan voor het publiek wel Weer zijn nadelen, omdat daardoor de afstand tussen bestuur en bestuurder groter wordt. De oplossing leek hem dan ook dat het gewest richtlijnen geeft, die door de gemeentebesturen uitge- firperd worden. Een en ander moet er echter nog groeien. Behandeling detailzaken "dragen waren gesteld met betrekking tot het teveel afdalen in de detailza ken door het college. Naar aanleiding «jjaarvan merkte de burgemeester op dat jpet college wettelijke verplichtingen Beeft waarbij aangemerkt diende te jrorden dat het nemen van beslissin gen in deze zaken soms van groot be lang kan zijn. Het afschuiven van der- Natuurlijk naar: gelijke zaken zou bureaucratie in de hand kunnen werken en houdt het ge vaar in, dat bepaalde zaken niet meer tot het bestuur doordringen. Woningbouw Ook de burgemeester betreurde het, dat het bouwen van goedkope wonin gen niet meer mogelijk is. Doorstroming zou een goede oplossing zijn, maar dat is in Soest een moeilijk geval. In Soes terberg lag dat anders. Soesterberg heeft in verhouding veel goedkopere woningen, waar in feite minder be hoefte bestaat. In Soest daarentegen moet nog veel gebouwd worden en daardoor wordt de situatie alleen maar ongunstiger. In het plan Klaarwater worden woningen gebouwd die meer woongenot geven en mogelijk kan door stroming daardoor op gang komen. Wat de bouw van woningen voor de bewoners van 't Gooi betreft wist hij, dat Ged. Staten het uiterste gedaan heeft Soest meer faciliteiten te ver schaffen, maar ook G.S. moet zich hou den aan voorschriften. In ieder geval faciliteiten meer verschaffen. Zij krij gen dezelfde mogelijkheden als ieder ander. De gegevens over de huurharmonisatie konden nog niet met de raad bespro ken worden. Hier was sprake van haastwerk, omdat het opgevraagde materiaal vóór 1 december a.s. bij de provincie moest zijn. T.z.t. zullen ze echter tervisie gelegd worden. Met de raad was de burgemeester van mening dat het instellen van speciale bewonerscommissie zijn nut kan heb ben. Een hearing levert wel een maxi- um aan tegenstellingen op, waar nau welijks mee te werken valt, maar het uiteindelijke resultaat kan zeker een positieve bijdrage opleveren. De burgemeester was zijn betoog be gonnen met de raad te bedanken voor de goede wijze waarop de algemene beschouwingen werden gebracht en voor de dank welke alle woordvoerders het ambtenarencorps betuigden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Algorab" (3/12). Brazilië: ms „Algorab" (3/12). Canada: ms „CP Voyageur" (1/12). Chili: ms „Diogenes" (3/12). Israël: ms „Nerlandia" (3/12). Japan: ms „Bristol Maru" (29/11) en ms „Pando Gulf" (1/12). Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Wilhelm Florin" (3/12). Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" (29/11). Nieuw-Zeeland: ms „Sibonga" (2/12). Suriname: ms „Nordwoge" (1/12). Verenigde Staten van Amerika: ms „American Archer" (30/11). Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Simonskërk" (1/12). De burgemeester geflankeerd door de secretaris en zyn vier wethouders. De V.V.D. en P.A.K.-gemeenteraadsleden. VAN WEEDESTRAAT 31 - SOESTDIJK Burg. Grothestraat 14 - Soest (Naast Braamhage) Telefoon 7951, b.g.g. 8895 Telefoon 02155-8252 De Protestants Christelijke Partij, K.V.P. en Binding Rechts. dagtarieven van het natuurbad tot de hoogste van het land. Het opgeven van de kosten per sport beoefenaar, waar de heer Oldenboom naar gevraagd had, bleek een moeilijke zaak. Wel gaf de heer De Haan enige globale cijfers. 2251 sportmensen maken gebruik van de velden van de sport stichting, wat neer zou komen op 100 a 120 gulden per beoefenaar. Voor het tennispark liggen die kosten aanmerke lijk lager, en zijn ongeveer ƒ50,—. De sporthal wordt gebruikt door 853 spor ters en dat is ongeveer 18,per ge bruiker, waaruit geconcludeerd mag worden dat overdekte sport aanmerke lijk goedkoper is dan veldsport. De heer De Haan meende het volgend jaar met uitgebreider cijfermateriaal te kunnen komen. De eerste reisprogramma's voor volgend jaar zjjn uit. Ook speciale jongerenreizen. Gratis folders verkrijgbaar bij: Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 en 4905 Wethouder mevrouw M. C. P. Walter-van der Togt heeft tijdens de begrotings- K debatten verklaard te streven naar een oplossing van de langzamerhand onmoge lijke verkeerssituatie op de rijksweg („met de vele namen"), ll „Desnoods een provisorische, door de huidige route over de Eng „op te rekken", zoals ze zei. Dit plan werd toegejuichd door alle fracties. De VVD was benieuwd hoe dat provisorische er uit zou zien en dat verwonderde haar, omdat juist het beroep op de Kroon de aanleg van de Weg-over-de Eng stagneerde. En ook de VVD had beroep aangetekend. „Het is een noodmaatregel, die we eigenlijk niet wensen". Mevrouw Walter had nog meer moeilijk- heden met de WD-fractie, toen het ging i -7 over het al dan niet voorhanden zijn K van rapporten betreffende gemeentewer- ken. B De WD diende een motie in, die zij sterk ontraadde. In het verloop van de discussie bleek dat er sprake was van misverstanden. Een rapport van zeven jaar geleden werd naar voren gehaald, maar dat was de bedoeling niet. De in houd van dat rapport was haar niet be kend. Wel kon zij een rapport over het garagebedrijf van gemeentewerken over leggen en binnenkort ook een rapport over de plantsoenendienst. Na enig ge harrewar werd de motie ingetrokken on der voorwaarde dat de beide laatste rap porten ter inzage gelegd zouden worden. In eerste instantie krijgt de commissie van openbare werken deze te zien. Voor het overige had mevrouw Walter een rustige middag. Haar visie over de snel veranderde mentaliteit en de on voorstelbaar snelle ontwikkeling, waar door men bijzonder voorzichtig moet zijn met het streven naar perfectionisme, werd algemeen gewaardeerd. Met in stemming werd ook kennisgenomen van de mededeling dat het plan „Stadscen trum" een fase van bekendmaking en inspraak nadert. Wat de problemen van uitgeeft voor de Reinigingsdienst, nor- treft, bestreed zij de gegevens die de fractie van de VVD naar voren gebracht had. De door de WD aangehaalde Ir. J. A. van der Kuil. van de Stichting Ver wijdering Afvalstoffen, had te kennen gegeven, dat hij de kosten welke Soest uitgeeft voor de Reinigings dienst, nor maal vond. Zij voelde verder niets voor het plaatsen van meer containers, maar wilde wel deze materie bespreken in de regio, waardoor het storten van grofvuil uit andere plaatsen tegengegaan kon worden. De heer P. Pieren van het PAK had haar daar opmerkzaam op gemaakt. „Van Bussum tot Veenendaal toe, weet men dat in Soest grofvuil gestort kan worden", zo zei hij. „De zorg die aan het bomenbezit be steed wordt is groot", zei mevrouw Wal ter. Op een vraag van de heer J. v. Pop- pelen van de KVP, betreffende de nieu we verbindingsweg Soest-Amersfoort, kon zij mededelen dat er liefst 7 varian ten lagen, die allen hun eigen problemen hadden: aantasting natuur, opruimen sportvelden, vernielen agrarische grond e.d. De beslissing is nog steeds niet ge vallen. Aan het slot van haar betoog dankte ook zij de raadsleden voor de waarderende woorden die zij gesproken hadden over de onder haar resorterende ambtenaren. „Het in de openbaarheid brengen van de plannen voor de nieuwe kinderboerderij is zeer voorbarig geweest en heeft op het college geen goede indruk gemaakt", zei wethouder K. de Haan op vragen van de heer M. de Groot (B.R.). De boerderij Oude Grachtje 3 is slechts tüdeljjk in gebruik gegeven en de vraag blijft of de situatie daar gehandhaafd kan blijven. Er is nog geen duidelijke planologie en men mag het dan ook niet voorkomen alsof de zaak rond is, aldus de heer De Haan. Dat zou b.v. impliceren het niet uit voeren van de sportvoorzieningen in Soesterberg. Een vraag van dezelfde vraagsteller naar een nieuw overdekt zwembad was hier overigens mee in strijd. Het gebrek aan gymnastiekzalen baarde ook hem zorgen. Op een opmerking van de heer De Groot dat de bewoners van de Beetzlaan nogal wat bezwaren hadden tegen het bouwen van een sportzaal in hun omgeving, antwoord de hij dat die zaal ook gebouwd kan worden in Soest-Zuid nabij de Ossen- damweg. De heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) vond het in dit verband nuttig om dan uit te küken naar een ander terrein in Soestdijk, maar zoals de wethouder zei, dat is niet beschikbaar en bovendien moet men er rekening mee houden dat, wil men een rijkssubsidie niet verspe len, een gym-naal in naaste omgeving van een school gebouwd moet worden. Wat de kostenstijging van de sport stichting in het algemeen betreft, speel de volgens de wethouder de loonfaktor een grote rol. Overigens behoren de De heer De Haan was zijn spreekbeurt begonnen met dank te brengen aan het college voor de prettige samenwerking en hij sprak de hoop uit dat de opvol ger van de burgemeester op ongeveer dezelfde wijze leiding zou geven. Schoolzwemmen in het instructiebad Het schoolzwemmen in het instructie- bad is opgezet in overleg met de in spectie, vertelde de heer De Haan. In de periode van l januari tot 1 mei 1972 krijgen de kinderen van de 3e en 4e klassen van de basisscholen les en er is een voorziening getroffen dat niet- zwemmers uit de 5e en 6e klas niet tussen de wal en het schip vallen. He laas geeft het rijk hiervoor geen sub sidie, hoewel zwemlessen wel zijn opge nomen in de nieuwe wet voor het Ba sisonderwijs. Gemeentepersoneel De door de heer G. Oldenboom (Pr. Chr.) geproduceerde cijfers betreffende het verloop van het personeel, werden door de wethouder aangevochten. Hij vond dat daarbij ook rekening gehou den moest worden met nieuwe funkties en nieuw opgerichte afdelingen. „De gemeente is en mag niet statisch zijn en in vergelijking met andere gemeen ten staan wij er gunstig voor". Overi gens meende hij dat op sommige ter reinen misschien wel personeel afge voerd zou kunnen worden, maar dan staan rijksvocrschriften het invoeren van eenvoudiger werkmethoden niet toe. Aan de andere kant, Vond hij, was er sprake van toename van werk door een intensiever belangstelling van het publiek, die meer vragen op tafel leg gen. Sportstichting Een misverstand bleek ontstaan te zijn over de vraag van de heer Oldenboom om de budgetten voor o.a. de Sport stichting te bevriezen. Sportclubs meen den dat- de subsidies hierdoor in ge vaar kwamen, maar dat was beslist niet de bedoeling. Van bevriezing van het budget voor de Sportstichting was de heer De Haan geen voorstander.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9