Soest toen - Soest nu Het oog gericht op „nobele" bedoelingen met de West 62-jarige vrouw bekent grafschennis UNICEF Kerst- en Nieuwjaarskaarten Geslaagd Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 33 3 3 Dinsdag 30 32 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2366-3154 - Postgiro 126156 Liefde voor dieren zit niet bij iedereen even diep In Soest doet iedere dag iemand afstand van zijn huisdier of zet het zo maar op straat Personeel van „koperen" Frans Bosman N.V. bood directeur op originele wijze cadeau aan Auto in sloot Onvoorzichtig overgestoken november 1971 50e jaargang no. India onder de druk van noodzaak 5 inbraken aan Torenstraat en Kerkstraat Natuurwandeling Vrouwengilde Eiermarkt Nog maar kort geleden keken we in Nederland een beetje verbaasd op als studenten uit de West of vakbewegings mensen op hoge toon onmiddellijk onaf hankelijkheid eisten voor Suriname of voor de Antillen. Dit werden in het al gemeen verdwaasde elementen gevonden die niet beseften dat ze van hun semi- koloniale status meer voor- dan nadeel hadden. Natuurlijk, er zijn ook andere dan ekonomische redenen om liever niet afhankelijk te zijn, maar juist de ekono mische zwakte van het gebied zou reden moeten zijn om voorlopig de gevoelens van nationale trots en dergelijke maar het zwijgen op te leggen, was in Neder land de gedachte. Thans is het helemaal omgekeerd. De idee om Antillen en Suriname snel vol ledige onafhankelijkheid te geven klinkt nu vooral uit Nederlandse monden, zo zeer zelfs dat ministers in de Kamer moeten aandringen er niet teveel over te spreken omdat de koninkrijkskommissie de kwestie vooral rustig moet kunnen bestuderen. De argumenten die nu in Nederland worden aangevoerd klinken moreel erg zuiver. Bijvoorbeeld dat nu op de grote konferentie van de ontwik kelingshulp, U.N.C.T.A.D., Suriname en de Antillen aan de verkeerde kant van de tafel komen te zitten, namelijk bij de delegatie van „rijk land" Nederland in plaats van aan de zijde van de eveneens armen die wel zelfstandig zijn. Enzo voort. De werkelijke reden voor de plotselinge Nederlandse haast om de West onafhan kelijk te maken is vermoedelijk toch meer dat we hoe langer hoe meer last beginnen te krijgen van de huidige situa tie, met name van de toevloed van Su- rinamers en Antillianen naar Nederland. Daarbij wordt dan grootmoedig opge merkt dat dit verminderen moet omdat op die manier juist zoveel voor hun eigen land waardevolle mensen eruit vertrekken, want dit klinkt beter dan te verklaren dat hier in Holland een beetje angst bestaat dat de samenpakking van die overzeese rijksgenoten in wijken van de grote steden tot een soort getto's worden waar de rest van de bevolking niet zo blij mee is. En daarom maar liever onafhankelijk heid, dan worden het vreemdelingen die je makkelijker buiten de grens kunt houden. Alleen, zulke argumenten spreekt een keurig Kamerlid niet zo makkelijk uit. We hoeven niet direkt te zeggen dat een verkapte rassenhaat zich voorzichtig uit in Nederland ten aanzien van de West, maar een vrij grote mate van hui chelarij wordt er wel over bedreven. KANTMAN. De politie heeft bij mevrouw A. C. M. (62) uit Soest een serie vazen in be slaggenomen die vermoedelijk afkom stig zijn van diefstal op graven op het kerkhof aan de Veldweg. De zaak kwam aan het rollen, toen mevrouw R. M. uit Soest de vaas, die een paar maanden geleden van het graf van haar man was gestolen, voor het raam zag staan van het huis van me vrouw M. Deze vaas was niet moeilijk te herkennen, omdat de initialen van wijlen haar echtgenoot er in aange bracht waren. De 62-jarige verdachte heeft de dief stal van deze vaas toegegeven. Aan vankelijk bekende zij meerdere dief stallen, maar later trok zij die beken tenis weer in. De politie heeft echter alle in haar woning aangetroffen vazen in beslag ge nomen en deze staan thans op het po litiebureau. Ieder die van een graf een vaas mist kan de collectie op het politiebureau komen bekijken. Unicef-wenskaarten vormen een klas se apart. Zowel wat de bijzondere uit voering als de bijzondere betekenis be treft. De onderwerpen van de hand van bekende kunstenaars staan op interna tionaal peil. Voor jongeren zijn er mi ni-kaartjes. Unicef-weekagenda's vallen helemaal buiten de vaak wat afgezaagde geschen ken, alleen al doordat zo'n agenda een geschenk is, waar de ontvanger een heel jaar lang plezier van heeft. Niet alleen nuttig en praktisch, maar ook nog van uitzonderlijk hoog artistiek niveau. Unicef-wenskaarten en agenda's zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Steenhoffstraat; bij de firma „De Ster" aan de Smitshof en aan de Van Weedestraat; bij de Firma Ton Beuken aan de Soesterbergsestraat:: bij me vrouw Weitzel, Van Straelenlaan 44; mevrouw Vermeulen, Insp. Schreuder- laan 4; mejuffrouw N. v. Zoest, Spar renlaan 4 en mevrouw Rademaker, Steenhoffstraat 71. Voor het diploma machineschrijven zijn geslaagd de dames D. Douma, J. Fok- kema, M. Linberg, Tas, J. Roetman, M. Thieme, M. de Nie en de heren P. Blom, R. Hees en J. v. Velzen. Zij wer den opgeleid door het Handels Insti tuut Prakticum. Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het ligt niet alleen achteraf maar het is nog moeilijk bereikbaar ook, want de weg die leidt naar het Dierentehuis ,,'t Hart", is slecht, misschien wel net zo slecht als de zogenaamde „dierenliefhebbers", waarvan er ook in Soest elke dag wel een is die zjjn huisdier, in de meeste gevallen honden of katten, zó maar de straat op gooit, of in het gunstigste geval er mee naar Klein Engendaalvveg komt om er afstand van te doen. „Als je er niet regelmatig mee te maken hebt, dan weet je niet wat voor een ontzettend dierleed er elke dag in ons land, maar ook in ons eigen dorp plaats vindt". Met deze woorden liet mejuf frouw H. Isings, bestuurslid van de afd. Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, speciaal belast met de asylzaken en de controle, duide lijk naar komen dat het dier in het al gemeen van haar een warme belangstel ling kan verwachten. „Er zou een boek te schrijven zijn over alles wat wij hier op het „Dierentehuis" meemaken. Veel leuke dingen, maar toch nog veel meer minder aardige dingen en voor die laatste zijn wij er eigenlijk. Niet alleen om het dier te beschermen, maar misschien nog meer om het in be scherming te nemen." De spil waar alles omdraait in het Soes- ter Dierentehuis is zonder enige twijfel de 22-jarige Marijke van Ginkel, die al bijna vijf jaar lang het beheer voert, daarin bijgestaan door mevrouw van Dijk, en een bijna onbetaalbaar aantal vrijwilligsters, die gewoon niet meer te missen zijn. „Als je van dieren houdt, dan lijkt zo'n job in zo'n dierentehuis het einde, maar dat blijft bij „kijken", want er komt nog wel wat meer kijken dan een beetje spelen met de tientallen huisdieren van evenzoveel verschillende karakters." Iedere dag worden minstens één keer alle hokken grondig schoonge maakt, waarnaast eenmaal per week een soort grote schoonmaak plaats vindt". Terwijl we zo in het kleine kantoortje, wat een grote naam is voor het kleine hokje, met de 22-jarige dierenvriendin zitten te praten, springen de katten over de tafel en proberen de jonge honden hun tanden op ons schoeisel. Zwerfdieren en „vinders" „Elke dag bijna wordt er wel een huis dier hij ons gebracht, waar de eigenaar geen behoefte meer aan heeft. Dat kun nen dan zwerfdieren zijn, die door iemand naar ons toe worden gebracht, maar vaak zijn die zogenaamde „vinders" al jarenlang de eigenaar van zo'n dier, want de eerste hond moet nog geboren worden die op de voorbank van een auto gaat zitten en daar gedurende het ritje naar het Dierentehuis heel rustig naast zijn „weldoener" blijft zitten, maar het zijn ook wel huisdieren waar afstand van gedaan moet worden, door verhui zing, of familieomstandigheden, en die mensen betalen voor dat „afstand doen voor een hond 25,en voor een kat 10,Maar in de praktijk blijkt dat de eigenaars van huisdieren niet zo erg veel voor hun huisvrienden over hebben en ze liever in het bos neerzetten of over het hek van het Dierenhuis gooien, dan het afstandsgeld te betalen. „Zodra het dier bij ons binnenkomt, be gint voor ons het werk, want we moeten er een plaatsje voor inruimen en er moet gegeten worden. Dat kost tijd en geld". Juist dat laatste is een zorg voor het Dierentehuis, want de inkomsten bestaan naast het zogenaamde afstandsgeld, ver der alleen uit vrijwillige bijdragen en donaties, waarvan niet alleen de beheer ster en haar assistente loon moeten ont vangen, maar waarvan ook het onder houd moet worden betaald. 10.000,voor verwarming „Een onkostenpost, die bijna niet te dra gen is, is de verwarming van de dieren verblijven. Nu staan er in elk hok olie kachels te branden, want vocht en die ren zijn vijanden, dus dat houdt in dat de kachels nu al weer vele weken volop moeten branden". Juffrouw Isings is daarom bijzonder ver heugd dat het probleem verwarming één dezer dagen drastisch ter hand is geno men. De onveilige olieverwarming gaat verdwijnen om plaats te maken voor een economischer gas gestookte centrale ver warming, die geheel bovengronds ge plaatst wordt. De eerste werkzaamheden rijn e! In uitvoering, n.1. het doortrek- Zaterdagavond vond in het restaurant van het Soester Natuurbad de viering van het 12V«-jarig jubileum van „Frans Bosman N.V." plaats, een feest dat ei genlijk in het voorjaar gevierd had moe ten worden, maar door de verplaatsing van een gedeelte van het bedrijf van de Soesterbergsestraat naar de Birk- straat, verplaatst werd. Even na half acht werden alle aanwe zigen naar buiten genodigd om getuige te zijn van het eerste deel van de ori ginele aanbieding van geschenken. Onder luid applaus arriveerde een im- possante Caddilac, door de Firma Van Kooy beschikbaar gesteld, met in de kofferruimte een zestal in jaquet ge klede en met hoge hoed uitgedoste werknemers van de verschillende afde lingen, onder aanvoering van de chef radio en t.v., Joh. van Dorrestein. De wijze van vervoer van het tiptop uitgedoste zestal werd door het feest vierende gezelschap meer gewaardeerd dan door een passerende surveillance wagen van de politie, die het transport op zijn tocht liet stoppen en verder rij den slechts toestond nadat het zestal in een wagen was overgestapt en pas op het parkeerterrein van het Natuur bad hun plaats in de kofferruimte zou den inemen. Nadat het zestal niet zonder moeite de kofferruimte dad weten te verlaten, werd de aanbieding van de cadeaus binnen voortgezet waaruit bleek dat de heer Frans Bosman door zijn personeel, dat vergezeld van hun dames aanwezig was voor het diner-dansant, werd ver rast met een nachtkijker, die hem op zijn jachtavonturen bijzonder van pas zal komen. Na dit originele intermezzo ging men aan tafel, waarna het feest werd voort gezet tot in de kleine uurtjes, Zaterdagnacht raakte de 30-jarige R. N. V. uit Soest op de Birkstraat de macht over het stuur van zijn auto kwijt toen hij moest uitwijken voor een hem tegemoetkomende auto die op het verkeerde weggedeelte reed. V. week naar links uit en kwam via een langs de wegslaande boom in een sloot tot stilstand. Hij werd licht gewond, zijn auto werd zwaar beschadigd. Van de tegenligger was geen spoor meer te bekennen. De 12-jarige scholier H. B. J. R. uit Soest werd zondagmiddag op de Steen- hoffstraat aangereden door de 26-jarige Amerikaanse sergeant. R. L. S., die de fietsende jongen op het kruispunt bij de Molenstraat plotseling voor zijn auto kreeg. Dr jongeman bleef gewond op het wegdek liggen en werd met de ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd. ken van de gasbuizen van de Nieuweweg over de Klein Engendaalweg tot aan het Dierentehuis. „Bij elkaar, ligt het boven de maar het moest gebeuren". Naast het „asyl" is er op het Dierente huis ook de mogelijkheid óm vijftig hon den en veertig katten als pensiondieren op te nemen, die daar In elk geval ver zekerd zijn van een goede en liefdevolle verzorging gedurende het tijdvak waarin hun „baasjes" bijvoorbeeld met vakantie zijn e.d. Polikliniek Een service, want zo mogen we het wel noemen, voor de donateurs is het Iedere woensdagmiddag plaatsvindende halfuur tje polikliniek, waar de donateurs met hun zieke huisdieren voor slechts ƒ1, de dierenarts kunnen raadplegen, een consult dat voor niet donateurs ƒ4, bedraagt, die overigens, gelijk als de donateurs, wel de medicijnen voor hun rekening moeten nemen. Van dat halfuurtje wordt druk gebruik gemaakt. Zó druk, dat het half uur vaak uitloopt tot anderhalf uur. „Vooral als het erg druk is, dan is de situatie eigen lijk onhoudbaar en moeten de mensen buiten wachten tot ze aan de beurt Het wachtkamertje maar ook de kamer zijn te klein. Er zijn plannen uit te breiden, maar totdat die uitbrei ding gerealiseerd is zullen we ons moeten behelpen". De dierenartsen die het „halfuur Soester polikliniek doen" zijn afwisselend de doktoren Kaal en Schippers, afkomstig van de dierenartspraktijk Amersfoort, die niet alleen het Dierentehuis maar ook „De Paardenkamp" als werkterrein hebben. Gevallen die in de polikliniek niet be handeld kunnen worden gaan voor op name mee naar Amersfoort, waar ook de sterilisatie van honden en poezen plaats vindt. Het Dierentehuis is te vergelijken met een continu-bedrijf, want geen enkele dag verschilt van de andere, want ook tijden het weekend gaat het werk nor maal door. Afwisselend hebben de ver zorgsters weeend-dienst, waarbij zij dan geassisteerd worden door mejuffrouw Isings, die naast haar werkzaamheden als medisch-secretaresse, bijna een dag taak heeft aan het Dierentehuis, alsme de haar zuster mejuffrouw Dr. C. Isings, die even eens het grootste deel van haar vrije tijd, naast haar werkzaamheden als lector aan de Utrechtse Universiteit, aan het Dierentehuis spandeert. Van de dieren, die in het Dierentehuis worden opgenomen, zijn het vooral de honden die regelmatig een nieuwe eige naar krijgen. Met de katten gaat dat duidelijk moeilijker, maar eenvoudig is het niet om een dier van het Dierenhuis mee naar huis te krijgen. ,We kunnen het een dier niet aandoen om hem of haar zo maar aan de eerste de beste mee te geven, want dan komt het misschien wel van de regen in de drup. Daarom wordt elk geval apart be keken". Dat is dan één van de vele ta ken van de inspecteur van de afd. Soest, de heer P. M. van Geet, die zich een groot gedeelte van de dag met het wel en wee van de dieren en die van Soest in het bijzonder, bezig houdt. In nauwe samenwerking met de politie „beschermt" de inspecteur de dieren, die zich in soort niet beperken tot onze huis- In het midden mejuffrouw Isings, rechts de beheerster Marijke van Ginkel en knielend assistente mevrouw Van Dijk. dieren, maar ook een verwaarloosd paard of ander vee kan betreffen. Eenvoudig is zijn werk niet, want „gemene praktij ken" die niet te bewijzen zijn, komen bijna niet tot een oplossing. „Nog niet zo lang geleden zag iemand dat een poes van het balkon werd af geduwd en vanaf de vierde verdieping in de struiken terecht kwam, maar toen het op getuigen, aankwam, was niemand bereid, want het ging toch maar om een beest". Met deze en soortgelijke gevallen heeft de inspecteur regelmatig te maken. Pra tend met deze mensen, die werkelijk al les voor het dier over hebben, wordt het wel duidelijk, dat lang niet bij iedere be zitter van een hond of kat de dierenlief de erg diep zit. Al zal het geval waarbij een vrouw haar hond op het Dierentehuis kwam brengen, en met tranen in haar ogen vertelde, dat haar man haar voor de keus had gesteld, die hond er uit of ik er uit, wel geheel op zich zelf staan. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in een 5-tal zaken aan de Torenstraat en de Kerkstraat. Uit een bureaulade van de winkel van de Coöperatie aan de Torenstraat werd 15,meegenomen. Hier kwa men de onbekende daders binnen door aan de achterzijde van het gebouw een ruit in te drukken. Drogisterij Mol aan de Torenstraat kreeg een bezoek, maar hier wordt slechts een gulden uit een portemon- naie vermist. Een hond, die in de gang lag, heeft de daders waarschijnlijk doen afzien van een voornemen het huis verder te doorzoeken. De buit bij sigarenmagazijn West- land was aanzienlijk hoger. Uit de win kel kassa werd 900,meegenomen en bovendien 30 sexboekjes. Ook hier kwam men binnen door een ruit in te drukken. In de Kerkstraat werd ingebroken bij garage Van der Lee, waar 35, wordt vermist. Bij automaterialenhan- del Schans was de buit 150,Zo wel bij v. d. Lee als bij Schans werden eveneens ruiten ingedrukt. Heel geleidelijk zijn de schieterijen aan de grens tussen India en Oost-Pakistan uitgegroeid tot een onverklaarde oorlog. Want het lijkt wel duidelijk dat de In diase troepen inderdaad aktief zijn ge worden op Pakistaans gebied, waarvoor dan het excuus moet gelden dat het uit zelfverdediging plaats heeft. In feite hielp het Indiase leger alleen al door dreigend aan de grens te staan de Moekthi Bahini, de Oostpakistaanse vrij heidsstrijders. Het Westpakistaanse leger was daardoor gedwongen ook positie te kiezen aan de grens, zodat het in het binnenland min der kon uitrichten tegen de Moekthi Ba hini. Die streven na een stuk gebied helemaal onder kontrole te krijgen om daar hun eigen staat Bangla Desh gestalte te kun nen geven. Formeel kunnen ze India verwijten de strijd ontketend te hebben. Maar de fei telijke oorlogsverklaring was toen Pakis tan een toestand schiep waardoor India overstroomd werd door een vluchtelin- genlegioen wat een ondraaglijke last werd voor de Indiase samenleving. En niemand kan het India kwalijk nemen dat het alles, maar dan ook alles doet om van die last af te komen. De enige oplossing daarvoor is dat in Oost-Pakis tan weer toestanden gaan heersen waar door de vluchtelingen terugkeren en de Pakistaanse overheid doet daaraan niet al te veel. En wat kan India dan anders doen dan ze nu doet? Al bereikt het er maar mee dat eindelijk de rest van de wereld er zich zo mee gaat bemoeien dat er een oplossing komt voor een situatie die niet kan blijven voortduren. O Bij redelijk weer zal deze wandeling a.s. woensdag 1 december plaatsvinden. Vertrek om 9.15 uur vanaf Zonneglo ren. Mocht het geen droog weer zijn, dan wordt er donderdag 2 december gewandeld op dezelfde tijd en vanaf het zelfde beginpunt. Er zal in decem ber verder geen wandeling meer ge houden worden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van ƒ16,— tot ƒ17,—. Middenprijs ƒ16,40. Prijs per kg ƒ2,56.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1