Kinderen moeten voor WAV GEVEN VfimM ONZE KINDEREN Het snoepbeest eet uw tanden op Marianne li een meisje van acht Jaar. Ze woont in een (lat In een stad en ze heeft erg aardige ouders. Die proberen haar zo goed mogelijk op te voeden en geven haar daarom alles wat Marianne nodig heeft om een flink en verstandig groot meisje te worden. Maar van verwennerij houden ze niet en daarom krijgt hun dochter beslist niet die grote verfdoos, waar ze nu a] weken om zeurt. Ze heeft een poos geleden op haar verjaardag ge noeg gehad, zo redeneren vader en moeder. Marianne moet maar geduld hebben tot Sinterklaas, voegen ze er aan toe. En dat leggen ze Marianne »ok heel eerlijk en duidelijk uit. Maar dat vader en moeder een denkfout maken, weten ze niet. Want als het vijf december is geworden, wil Marianne misschien helemaal niet meer verven. Dan is die behoefte om zich te uiten in lijnen en kleuren hele maal verdwenen. Dan is die drang en misschien ook wel dat stukje talent opgedroogd, en het is de vraag of het zich ooit weer zal ontplooien. Want een kind groeit het hele jaar door. Het is eigenlijk te vergelijken met een instrument waarvan de registers één voor één worden opengetrokken. „IK WIL EEN TROMMEL" Vaak op onverwachte en voor de ouders heel onprettige momenten bijvoorbeeld een maand na Sinter klaas begint kleuter Jeroen om een trommel te zeuren. Zijn zintuigen zijn nu zover ontwikkeld, dat de geluiden rondom hem niet meer vanzelfspreken de indrukken zyn; ritme en cadans zijn hem plotseling iets gaan zeggen. Gelukkig ziet Jeroens moeder een stuk ontwikkeling van het kind achter het gezeur. Ze weet dat het spelele ment van groot belang is bij het geestelijke groeiproces van het kind en daarom geeft ze het ventje zUn trommel. Ze trotseert daarbij de ver wijtende blikken van de buurvrouw, die Jeroen maar „een akelig verwend kereltje" vindt; die Jeroens moeder met verwijtende ogen beschuldigt van „niet tegen het gezeur van haar kinde ren op te kunnen Vader en moeder doorstaan het la waai geduldig, maar zijn wèl opge lucht als Jeroen twee weken later vol ledig uitgetrommeld is. „Zie je wel, zo gaat het, ik heb het wel voorspeld'", zegt de buurvrouw tegen een andere buurvrouw. ,,Ze geven dat jong in alles zijn zin en wat bereiken ze ermee? Die trommel heeft nog aar dig wat geld gekost, maar hij ligt in een hoek en Jeroen kijkt er niet meer naar om. Hadden ze op een verstandige manier gereageerd op het gezeur van het ventje dan hadden ze het geld in hun zak kunnen houden. Jeroen moet jong Ieren dat hij niet allles meteen maar krijgt wat hij wil hebben; dat kan later, als hij eenmaal volwassen is óók niet". Ja, dat zeggen de buurvrouwen. Maar Jeroens ouders denken daar anders over. Zij weten dat hun kleuter weer een ervaring rijker is geworden, een ervaring die het geld van de trommel dubbel en dwars waard is. „GEEN GEZEUR" Maar Marianne krijgt haar verfdoos niet. Geen gezeur, zeggen haar ou ders. Daarbij Is het meisje nog In het nadeel omdat ze op een flat woont. Ze kan weinig bulten spelen en als ze dat doet, moet ze binnen de keurige, bete gelde en streng afgebakende speelter reinen blijven. Want op straat raast het verkeer voorbij. Mariannes onder zoekingsmogelijkheden bulten worden daardoor wel tot een minimum be perkt vergeleken bfl die van de kinde ren op het platteland. Dit hebben veel meer vrijheid en uiten zich tóch wel ook al krijgen ze de begeerde verf doos niet met behulp van stenen, hout, bloemen, scherven, water, blub ber en andere Inspirerende zaken die buiten te vinden zijn. Ouders doen hun kinderen vaak te kort, óók die ouders, die hun kind met Sinterklaas een volautomatisch ruimte vaartuig geven en met zijn verjaardag een echte sportfiets. Oók zij, die er zorgvuldig voor waken dat hun kind iedere dag zijn portie eiwitten, vitaml nes en mineralen binnen krijgt, en hem toch die eenvoudige trommel of mondharmonica onthouden. MISVERSTANDEN Om alle misverstanden gauw uit de weg te ruimen moet wèl worden ge zegd, dat óók bU het toegeven aan het gezeur van het kind het verstand moet worden gebruikt. We hebben er geen pleidooi voor gehouden dat men zijn kinderen ..bi) eerste sommatie" meteen maar alles moet geven waar om ze zeuren. Een kleuter van drie jaar, die met alle geweld een padvln- dersmes wil hebben, krijgt dat natuur lijk niet. Ook de „echte flets", die op dat ogenblik ln de drukste straat waar hij woont te veel gevaren ople vert en bovendien ver boven de finan ciële krachten van zijn ouders gaat krijgt hU niet. Maar we zijn ervan uitgegaan dat verstandige ouders zelf wel kunnen beoordelen in welke geval len zU positief of negatief moeten rea geren op de verlangens van hun kinde ren. Hieronymus van Alpben mag dan met zijn „Jantje zag eens pruimen hangen" en zijn vele andere pedago gische stellingen ln onze moderne tijd een lachertje zijn geworden, hij had toch wel degelijk gelijk toen hU schreef: „Mijn spelen Is leren Het zal geen openbaring voor u zyn, als we u vertéllendat december een gevaarlijke maand ia voor onze lijn èn voor het welzijn van ons gebit. Over die lijn willen we dit keer niet spre ken; er is in het verleden al genoeg over gezegd en er zal in de toekomst nog genoeg over worden gesproken. Vooral ons gebit (en dat van onze kin derenkrijgt het in december hard te verduren met al die snoeperij. Is snoepen dan echt wel zo funest voor onze tanden en kiezen f De een zegt van wél en de ander van niet. Maar de „wei-zeg gers" hebben gelijk. Want onder de voedselresten waaruit de bacteriën de zuren producerendie het gebit aantasten, nemen de suikers de belangrijkste plaats in. Stoffen die veel suiker bevatten, zoals snoepgoed en zoete broodbeleggingenzijn dus in hoge mate schadelijk voor het gebit. Deze schadelijkheid doet zich te meer gelden als de stoffen lang in de mond achterblijven, hetzij door hun kleverige eigenschappen (nougat, toffeesf cho colade enz.), hetzij doordat zij slechts langzaam oplossen, zoals zuurtjes. Zijn de omstandigheden terwijl men snoept voor de bacteriën al voortduw rend gunstig om grote hoeveelheden zuur op het tandoppervlak te vormen, ook nadat het snoepje verdwenen is blijft er tussen de tanden nog voldoen de suiker achter om het proces gerui me tijd te laten voortgaan. Men kan het risico voor de tand (en kiesverminderen door het gebruik van zoete lekkernijen aanzienlijk te beperken. Dit is vooral voor kinde ren geen populair voorstel. U zult veel tegenstand ontmoeten, maar het is de moeite waard ondanks gemok en le lijke gezichten de strijd tegen het snoepbeest toch aan te binden en voort te zetten. Niet alleen om het gebit zo lang mogelijk in gezonde toestand te houden, maar ook omdat snoepen de eetlust beneemt en veel geld kost. Het gevolg daarvan zal zijn dat men door gebrek aan eetlust of omdat er te weinig geld voor beschikbaar blijft een te geringe hoeveelheid van de levens middelen. die het lichamelijk welzijn èn de instandhoud in n van het gebit bevorderen. V weet dus wat u te doen staat, zowel in uw eigen belang als voor het welzijn van uw kinderen. Zowel voor kleuters als voor opgroeiende kinderen kan men tegen woordig kleding met een heel eigen gezicht kopen. Bij het bekijken van de winter-collectie van Schiesser, welt onwillekeurig de gedachte bij je op dat je zelf weer jong zou willen zijn om dergelijke aparte kleding te kunnen dragen. Voor de grotere meisjes is de nonschalante Western- look helemaal In. De hippe Indianenjurkjes zijn niet alleen bijzonder aantrekkelijk, maar tevens functioneel, dus praktisch en warm. Deze modellen ln trevlra/wol worden gebracht in de kleuren rood en groen. Ze hebben bontgekleurde biezen en franje in kontrasterende kleuren Bij vele jurkjes behoort een bolerojasje, dat eveneens met bonte bie zen en zandkleurige franje de Westernstijl accentueert. Leren koorden, die als ceintuur dienst doen of eenvoudig nonchalant om de taille wor den geslagen, verlenen het geheel een extra charme. In een driekleu rig ton-sur-ton gehouden jacquard-dessin zagen we in fraise en licht blauw hooggesloten jurkjes met opgenaaide unl-zakken, waar de taille ceintuur doorheen wordt getrokken. Voor meisjes èn jongens valt deze winter de kleding in katoenen cord op. Deze pittige, sportieve model len worden gebracht in de kleuren camel en bruin, aangevuld met olijf groen en vliegerblauw. Jasjes, vesten, blousons en lange broeken zor gen ook bij deze nieuwe collectie in het aanpassingssysteem voor een soort kombinatiemogelijkheden, waar echte jongens van houden. Nog veel te veel m°eders (en va ders) besteden aan het kopen van speelgoed voor hun kinderen te weinig aandacht. Ze vinden het eigenlijk maar een „vervelende bezigheid" lopen te elfder ure een speelgoedzaak binnen, weten niet WAT ze moeten kopen voor Pietje en Marietje, en bepalen dan maar schouderophalend hun keus. Ze vragen zich daarb(j niet af of het stok speelgoed het kind wel speelmogelijk- heden biedt, of het voor de kleine be grijpelijk is, of de grootte In over eenstemmingcis met zijn leeftijd, of het materiaar~wé] in Overeenstemming Is met de leeftijd of het sterk genoeg is, of de kleur en de vorm aanspre ken, en vooral ook of de veiligheid wel Is aangepast aan leeftijd en doel. Het klassieke voorbeeld van zo'n on bezonnen keuze is altijd nog te vinden in het eveneens klassieke kinderboek. Dik Trom. U zult zich nog wel herinneren dat vader Trom, toen hij hoorde dat zijn vrouw hem een zoon had geschonken zo blij was, dat hij zich naar een speelgoedwinkel spoedde en daar, zon der na te denken een hobbelpaard een een houten zwaard voor baby Dik kocht. Dit voorbeeld Is natuurlijk overtrokken, gechargeerd. Maar toch weet ik uit eigen ervaring dat een neefje van mij, toen hij zijn eerste pasgeboren nichtje ging bekijken een rol zuurtjes voor haar meebracht. SPEELGOEDMETER U hebt bet al begrepen: goed en func tioneel speelgoed moet aan bepaalde eisen voldoen. Wie speelgoed gaat ko pen moet voorts in de eerste plaats rekening houden met de leeftijd van het kind. Hier volgt een „speelgoedme ter" voor die aankopen. U kunt daarin lezen welk speelgoed voor kinderen (Alle foto'8 zijn modellen van Schlesser-Tausendsassa) rechtsboven: Dit meisje draagt een jurkje ln de nonchalante Westernlook. Het Indianen jurk je heeft een staand kraagje. Er wordt een bolero overheen gedragen. De bontgeborduurde ble zen en franje contrasteren met de kleur van het jurkje, dat in rood en groen wordt gebracht. boven: Bij elke aankomende tiener leeft de wens rlch als een volwassen jongedame te kleden. In zo'n apart jacquard-ensem ble blijft niets meer te wensen over. rechts: Men kan het deze jongens van het gezicht lezen dat ze zich prettig en tevreden voelen ln hun modieuze én functionele kleren. van verschillende leeftijden aanbevo len wordt en geschikt is. BABIES TOT TIEN MAADEN Rammelaars, bijtring, knuffelbeesten en pieppoppen, zachte ballen en trom meltjes. PEUTERS TOT TWEE JAAR Badbeesten, stapelkussens, voor- leesboekjes met rijmpjes, karretjes, blokken, poppen, beren, houten autoot je of treintje (eveneens van hout). PEUTERS TOT DRIE JAAR Zandbak of -teil met vormpjes, em mertje, schepje om met water en zand te kliederen, dik potlood, puzzels, grote ikralen, poppen en beesten, kar retjes, lawaai-instrumenten, klei en de monteerbaar speelgoed. KLEUTERS TOT 5 JAAR Blokken, vingerverf, houten auto's, ba ten, schoolbord, koffertje, poppenwa gen, serviesje, driewieler, kruiwagen, houten step, trapauto, skelter, schora» mei, krijt, verf, kleurpotloden, constructiespeelgoed, puzzels, moza- iek, hamertje-tik, knutselmateriaal, ga rage, autootjes, winkeltje. KLEUTERS TOT 7 JAAR Poppenhuis, poppenkast, bouwmateri aal, tentje, bootjes, op wind trein, vlieg tuig, grof naald- en draadwerk, tim- merspullen, zaklantaarn, vergrootglas, knikkers, uitbreiding plastic bouwsys teem, springtouw, gezelschapsspelle tjes, schaatsen, rolschaatsen, bouw plaat en eenvoudige muziekinstrumen ten. GROTERE KINDEREN Metalen constructie-materiaal gooch- eldoos, elektrische trein, naaimachine, stoommachine, zwakstroom elektromo tor, microscoop, gereedschapskist, technische bouwdozen, experimenteer- dozen, modelbouw-schepen, .vliegtui gen, -auto's, fototoestellen, voetbal spel, tafelblljart, sjoelbak, kaartspel, voetbal, zwemvliezen, tienerpop, plak boeken, tent- en kampeeruitrusting en opblaasboot.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5