Middelman Mode na ingrijpende uitbreiding en modernisering opnieuw toonaangevend MUtdebnaii MLUdelmafi Een kwartet met het oog gericht op vandaag en morgen GAMESAFDELING HERENAFDELING Drie shops maken de keus aantrekkelijk Gezamenlijk inkopen en toch exclusief Een blik op de mode van morgen Vijftig jaar echte ervaring 1960 luidde stormachtige ontwikkeling in Bijblijven vraagt om voortdurende aanpassing Dinsdag 30 november 1971 De allereerste Middelman-winkel met het DAMES - EN HERÉNKÓNFEKTIE TORENSTRAAT 19 - SOEST - TEL. 2424 De belangstelling voor onze heropeningsaanbie dingen was overweldigend, daarom gaan wij deze week nog even door, natuurlijk wel zo lang de voorraad strekt! JERSEY BROEKPAK, zuiver wol, diverse modetinten n maten 38 tot 48, NU J LANG ECRU KABELVEST, Acryl (tunieklengte) T |Q j Smal, medium en large, NU J 3-delig HERENKOSTUUM, (zuiver scheerwol) m ipa In de nieuwe kleuren donkerbruin T JjH en paars, NU FLOCK SUÈDE PANTALON, Doorgesneden pijp en r opgestikte zakken, NUJ HEREN COLL-TRUI, f IQ 7R (Acryl) in diverse kleuren, NU J Ivjf V DAMES - ËN HERENKONFEKTIE TORENSTRAAT 19 - SOEST - TEL. 2424 I De dames-afdeling volledig aangepast. Door toepassing van sfeervolle verlichting en een bijzonder fraaie winkelinrichting, een van de mooiste modezaken in Soest. gebeuren wilde men niet achterop raken bij de mode. Bij de bouw in 1960 was er rekening ge houden met een eventuele ooit nog eens te realiseren uitbreiding, en die gedachte is nu bijzonder waardevol gebleken, want de afdeling herenmode en konfektie kon mede daardoor bijna verdubbeld worden, terwijl de damesmode en -konfektieafde ling door het opheffen van de afdeling lingerie en foundations en het bijtrekken van wat magazijnruimte ook belangrijk konden worden vergroot. Er werd echter niet alleen vergroot en gemoderniseerd, er werd „aangepast", en dat is misschien een veel beter woord voor het geijkte „moderniseren". De cliënten vragen tegenwoordig steeds meer om een gespecialiseerde, aangepaste kollektie en daaraan zal de zakenman tegemoet moeten komen, wil hij in dit geval niet achter de mode-feiten aan hollen. „Voorheen was ook een deel van de grote kollektie afgestemd op de jeugd, maar de inrichting maakte het toen on mogelijk er op de een of andere wijze de aandacht op te vestigen. Door de realisering van een drietal shops, één voor de moderne jonge vrouw en één voor de kleinere mode-artikelen,- de z.g. bonnetrie è.d. op de damesafdeling en één shop op de herenafdeling - een trapje af - volledig ingericht voor de moderne man, kregen we de mogelijk heden die we al lang zochten". De mogelijkheden die men kreeg zijn ten volle uitgebuit, want niet alleen zijn de collecties daar waar mogelijk nog meer aangepast, maar vooral de sfeer heeft aandacht gekregen. Door het aanbrengen van een sfeervolle verlichting, waar de Firma Ter Horst verantwoordelijk voor is, het aanbrengen van een „toonaangevende" geluidsinstal latie door „De Gouden Snaar", en zeker niet in de laatste plaats de muurbekle ding en het schilderwerk, die vooral in harmonie en kleurstelling bijzonder fraai aandoen en werd aangebracht door de firma Van Schalkwijk, en de Winkelbe timmering van Aannemersbedrijf Cor Koster is Middelman Mode er weer he lemaal bij, om niet te zeggen er volledig bovenuit gevlogen. Middelman is al geruime tijd lid van een bekende inkoop-combinatie en onderdeel van de groep Mode Mondial Select, waar bij de. herenafdeling lid is van de beken de Dundee Group, waarin zij met nog maar liefst achthonderd aangesloten le den profiteren van de voordelen van ge zamenlijke inkoop waarbij kwaliteit, prijs en exclusiviteit centraal staan. De achthonderd leden en een serie mer ken die ter beschikking staan waarvan wij slechts noemen Nur Kostüme, Elvi- couture, Valmaline, Bobby Brooks, Lucie echtpaar Middelman en de eerste bedien de voor de deur. Linden en Fiorani, garanderen als het ware een bijna onmogelijke exclusiviteit. Bij Middelman houdt men niet van half werk, men verkoopt een goed artikel voor een redelijke prijs en staat daar helemaal achter, waardoor de cliënt recht heeft op volledige service, die duidelijk tot uiting komt in het bekende Middel man-streven: een steeds bredere collec tie, waarbij ook de jonge en sportieve mode van goede kwaliteit niet vergeten wordt, terwijl de cliënt de gelegenheid geboden moet worden vrij rond te kijken zonder de gedachten te hebben beslist te moeten kopen. Ondanks andere beweringen verdwijnt de mini het komende voorjaar en zomer niet. De jeugd blijft zich er in thuis voe len en naar gelang de leeftijd stijgt zakt de zoom zo rond de knie. De .modekleuren zijn net als het jaarge tijde, helder o.a. geel, marineblauw, wit, brique en legergroen. De dessins zijn bont en jeugdig waarbij stippen, bloeme tjes, vichy-ruiten, strepen en uni-struc- turen de boventoon voeren. Ook de broekpakken blijven jn het mo debeeld aanwezig, waarbij liet mantel kostuum aan een glorieuze terugkeer be gint. Bij de japonnen blijft de chemisier bij zonder gewild, waarnaast de losse jasjes in de zogenaamde blazer-style, gecombi neerd met wijde rokken en pantalons met wijduit-lopende pijpen, populair zullen blijven. Voor de herenafdeling kunnen wij nu al vaststellen dat het T-shirt ook de ko mende zomer weer helemaal „in" is voor de jeugd en bij Middelman nu al weer voorradig is in o.a. legergroen, zwart, marine-blauw en bruin, waaraan in het voorjaar nog andere overwegend donke re tinten aan toegevoegd zullen worden. Door de efficiënte inkoop via de Inkoop vereniging vindt u op de herenafdeling een collectie kostuums, kolberts, panta lons, pullovers e.d., die volledig in het hedendaagse modebeeld passen. Door de uitbreiding heeft men niet alleen gele genheid gekregen alles een eigen plaats te geven, maar heeft men de collecties duidelijk kunnen uitbreiden. Terwijl op de damesafdeling het onder goed verdween, is dat op de herenafde ling min of meer uitgebreid, zodat men het modieuze herenondergoed van Schies- ser en Hollandia in een grote collectie zult aantreffen. Resumerend mogen we zonder enige overdrijving stellen dat Middelman vrij dagmiddag afscheid nam van zijn cliën ten als dames- en heren-modewinkel en tegelijkertijd terugkeerde als werkelijk mode-adviescentrum voor dames- en he renkleding, daarmede tegemoetkomend aan de wens van het Soester publiek en de omvangrijke cliëntenkring uit de wij de omgeving. Nadat vrijdagmiddag, om drie uur, de meeste zakenrelaties, die de receptie ter gelegenheid van de heropening, tot een officieel hoogtepunt maakten, de zaak aan de Torenstraat hadden verlaten, kregen de cliënten de gelegenheid om de rigou reuze modernisering en gelijktijdig uitgevoerde uitbreiding in ogenschouw te nemen, waarmede Middelman Mode opnieuw tegemoet kwam aan de eisen van deze tijd. De winkel van Middelman ls niet meer, een werkelijk advies-centrum voor dames- en herenmode heeft die plaats overtuigend ingenomen. De naam Middelman is in Soest en om geving een begrip, dat al in 1921 gestalte kreeg in de persoon van de heer W. G. Middelman sr. - u vindt hem nu nog dagelijks in de zaak - die toen met een hoog opgeladen bakfiets „de boer" op ging, om zijn garen, band, huishoudtex- tiel en nog veel meer van die zaken, aan de man en de vrouw te brengen. Lang heeft de heer Middelman deze huiskamer-service niet voortgezet, want ook toen werd het assortiment steeds steeds groter en het openen van een winkeltje was onontkoombaar. De „rei zende winkel" werd aan de allereerste bediende toevertrouwd en de heer en mevrouw Middelman legden zich volle dig toe op hun eerste winkel „De Gunst", die stond op de plaats waar nu nog de Mode-zaak is gevestigd. Niet alleen het assortiment breidde zich uit, ook de klantenkring mocht zich in een stijgende groei verheugen, met als gevolg een winkel, toch nog altijd 30 m2, die al snel te klein werd. Al in 1925 (men hoefde toen nog niet te verbouwen, er was nog keus te maken uit verschillende daar voor in aanmer king komende panden), verhuisde men naar het pand Torenstraat 3b, waar nu de woninginrichting is gevestigd. De ontwikkeling van de jonge zaak zette zich stormachtig voort. Middelman mocht zich ook toen al met ere een modezaak noemen, al nam het huishoudtextiel ze ker in die jaren een belangrijke plaats rin. Soest mocht toen dan nog helemaal niets van verstedelijking hebben, bij Middel man waren de eerste symptomen toch al merkbaar. De moeilijkheden van de cri sisjaren en de daaropvolgende vijf don kere oorlogsjaren drukten natuurlijk ook. hun stempel op de ontwikkeling van de Firma Middelman, die eigenlijk geheel tot stilstand kwam. Direct na de bevrijding begon het echt paar Middelman met zo mogelijk nog meer elan aan de opbouw, die misschien wel de tweede fase genoemd zou kunnen worden. De gebreide dikke kousen moes ten voor een deel plaats maken voor de gelijktijdig met de Amerikanen naar de „oude wereld" gebrachte nylons, terwijl l ook de eerste mode-uiting, de „New Look", Middelman niet voorbij ging. Soest groeide uit tot een grotere plaats, waarbij Middelman niet vergat onmid dellijk aan te sluiten, daarmede toen eigenlijk al strijdend voor een Soester bevolking die in Soest moest kunnen kopen wat het wilde. Wat al jaren een steeds terugkerend pro bleem vormde, werd in 1960 een onhoud- hare situatie, mede door de start van het bouwen van grote nieuwe wijken, waar van de Engh een goed voorbeeld is. Wil de men de veroverde plaats niet verlie zen, dan moest er wat gebeuren, en dat „wat" werd uiteindelijk de bouw van een „stadse" winkel, toen al éen domine rend punt op de Torenstraat, op de plaats waar de allereerste Middelman zaak „De Gunst" stond, (zie foto). In 1961 opende men toen de modezaak, waarop zeker in 1961 een lange rij van superlatieven op van toepassing was, die door collega's uit de omgeving en'de cliënten dan ook niet onder stoelen of banken werd gestoken. Een aantrekke lijke pui, met een interieur dat ontel bare mogelijkheden had. In diezelfde periode werd het leeggeko men pand Torenstraat 3b en de toender- tijd aangekochte panden 3 en 3a, inge richt voor „Middelman woninginrich ting, waar, mede door de grote pro jecten, steeds meer vraag naar kwam. De „kring" werd als het ware in 1965 gesloten toen in het fraaie pand Kerk straat 7, aan de andere zijde van de Oude Kerk, de speciaalzaak in meubelen werd gerealiseerd, gevolgd in 1967 door de start van de baby- en kleuterkleding- speciaalzaak „Mikimo" aan de Gallen- kamp Pelsweg nr. 11. De groei van „Middelman-4" zet zich ontstuimig voort en wordt door het ruim dertig personen omvattend personeel, dat zich, onder leiding van het echtpaar Middelman volledig inzet, duidelijk on derstreept. Hoewel de nieuwbouw amper tien jaar oud is en-er intussen toch wel enige in terne veranderingen zijn toegepast, werd duidelijk dat er opnieuw iets moest gaan De herenafdeling met de shop voor dc Young-men, bijna verdubbeld en volledig gemoderniseerd.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7