Soest toen - Soest nu Vrijdag 3 december 1971 50e jaargang no. 33 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op domme politieke moord Twee auto's zwaar beschadigd Onvoorzichtig overgestoken V.V.V.-nieuws Overweldigende belangstelling op receptie burgemeester Bloemen van H M. de Koningin DE NOOD VERDOEZELEN Zakenkring geeft 10.009,- aan Stichting Bentinck Fonds Bejaardenzangkoor heeft dirigent Causerie Veilig Verkeer voor bejaarden in Groot Engendaal Jaarvergadering P. v. d. A. SticEatsng Bentinck Fomis SOESTER(ï)OURASIT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrjjdaf ..-«uuiuicni yc» nnonoBi J I"-* """'laai O,V CTSCUIJUI ICUCfC UIHSUag CU viyuag Het kruispunt Van Weedestraat-F. C. Kuyperstraat vijftig jaar geleden. Moord is een bijna alledaags middel in de politiek van Jordanië. De vader van Koning Hoessein stierf na een aanslag en hij zelf overleefde er al verscheide ne door een grote portie moed en geluk. Veel hebben de moordenaars er nim mer mee bereikt En het doodschieten van premier Wasfi Tel is waarschijnlijk de domste politieke moord sedert vele jaren. Tel werd gehaat door de Pale- stijnen die tegen hun zin Hoesseins on derdanen zijn geworden en zij hebben daarvoor hun reden. Hij was het die het leger aanvoerde bij de akties tegen de commando-organisaties. Maar men was juist op een tijdstip gekomen dat de andere Arabische landen Hoessein onder zware druk zetten om tot een of ander vergelijk met de Palestijnen te komen. Zozeer zelfs dat Saoedi-Arabië, hoewel in de geest zeer met Hoessein verwant, bemiddelde. Tot dusver vergeefs, maar de afgedwongen onderhandelingen ver hinderden Hoessein voorlopig wel de akties tegen de commando's voort te zetten. Deze rem is nu weggevallen, ze ker nu al twee organisaties van Pales tijnen de eer opeisen Tel te hebben ge dood. Deze geest van wraak is zeer natuur lijk in de Islamsfeer en als deze wraak komt zal de pressie van buitenaf op Hoessein aanzienlijk minder zijn dan hij nu is. Tels opvolger heeft - dankzij de Palestijnen zelf - meer armslag ge kregen om genadelozer tegen hen op te treden. KANTMAN De 28-jarige mej. J. J. de B. liep don derdagnacht ernstige verwondingen aan haar rechter knie op, toen zij op de Steenhoffstraat ter hoogte van de Tal- malaan, rijdend in de richting Amers foort, zonder verklaarbare reden in bot sing kwam met een langs de weg gepar keerd staande auto, toebehorend aan de Amerikaanse sergeant C. H. W. W. Via deze auto kwam zij tot stilstand tegen een tuinhek. Mej. de B. werd naar Zon negloren vervoerd. De beide auto's zijn zwaar beschadigd. Voor de 9-jarige W. B. is het achteraf allemaal nog goed afgelopen, toen hij bij de stoplichten Birkstraat-Soesterbergse- straat tegen een auto opliep, die optrok toen de verkeerslichten op groen spron gen. De jongeman die niet goed oplette, liep een gekneusde enkel op en werd na in Zonnegloren behandeld te zijn, naar huis gebracht. w Eerst dachten wij: „Is er niemand, die een leuke foto heeft gemaakt van de triomftocht van Sint Nicolaas op die uitbundige zatermiddag van de 20ste november?" Maar zie... daar kwamen ze dan toch stuk voor stuk binnen om een aller aardigste serie geschoten plaatjes te vormen. Na 5 december zal er hard aan ge werkt moeten worden om de 5 prijs winnaars naar originaliteit en kwali teit te beoordelen. En wij kunnen U verzekeren dat dit geen gemakkelijke taak zal zijn. We zijn er zelf ook be nieuwd naar, hoe het zal aflopen. We blijven nog even in de sfeer van het bisschoppelijk verjaarsfeest, want we zijn ervan overtuigd, dat U met het bedenken van diverse geschenken hier en daar nog een beetje in uw maag zit. Ja... voor enkele heel bijzondere men sen valt het kiezen van een passend cadeautje niet mee. Misschien verlicht het uw taak, als wij U herinneren aan de ANWB-routes voor automobilisten, de fietsroutes voor de fietsers en de wandelkaarten en routes voor de spor tieve wandelaars. Zo'n mooie stafkaart is b.v. een bezit, waar het hele gezin mee gebaat is. Citoplan Het Gooi is een streekkaart, waarop U onze naaste omgeving met bos en woonplaatsen tot en met Naar- den en Hilversum, voorzien van straten- registers ziet afgebeeld. Ook uitstekend te gebruiken voor wandelen in de Vuur- sche bossen of Crailo en het Spanders- woud. Natuurlijk vermelden wij dan ook nog het mooie mapje met de twee kaarten van het Gooisch Natuurreser vaat, het zuidelijk en het noordelijk deel. dat de inventaris van de echte na tuurliefhebber zeker zal verrijken. En om nu eens aan een geschenk te den ken, dat U aangename uurtjes bezorgt, zittend in een gemakkelijke stoel in de warme kamer, bieden wij U het boek je Soest in stevig gekartonneerde ver pakking voor maar ƒ3,Voor de oud- Soester een soort document met dier bare herinneringen, voor de nieuwe Soesters een bijdrage tot meerdere ken nis over hun woonplaats. En als U tenslotte eens heel praktisch en letterlijk uit de bus wilt komen, wel ....geeft U dan een busboekje van ons streekvervoer of het spoorboekje, dat U indertijd zo'n dikke pil vond, maar dat toch eigenlijk niet gemist kan wor den in het, gezin. En nu maar dichten! Wij wensen U een heerlijke Sinterklaas avond Ruim twee uur lang trok een onafzienbare rjj autoriteiten, genodigden en belang stellenden woensdagmiddag langs de jubilerende burgemeester, die, vergezeld van zjjn echtgenote, dochter en schoonzoon onvermoeibaar de felicitaties in ontvangst nam. Namens Hare Majesteit de Koningin werd een enorm bloemstuk binnen gedragen. Ook waren er bloemen van o.m. de Heide Mjj, de P.T.T. en van het personeel van gemeentewerken. Het staat nu vrijwel vast dat we er voor het komende jaar ook niet zonder reële loonsverhogingen afkomen. In de afzonderlijke onderhandelingen en in de Sociaal Econnomische Raad zijn werk gevers en werknemers het niet met el kaar eens kunnen worden. Dat betekent in ons land, dat de werknemersorgani saties aan het langste eind trekken en hun uitgangspunt voor een groot deel verwerkelijkt zal worden. Behalve kom- pensatie voor de prijsstijgingen dus ook nog drie of vier procent reële verbete ring van de lonen. De regering wil nog weieens gezamen lijk overleggen, daarmee misschien trachten om de verhoging nog zo klein mogelijk te houden, tot andere maatre- len meent ze niet te kunnen overgaan. Dit alles betekent dat er. ondanks alle mooie uitspraken en beloftes, vrijwel niets terecht komt van een werkelijk terugdraaien van de inflatiespiraal. We kunnen die moed gewoon niet opbren gen- Angst blijft de partijen parten spelen. De vakorganisaties willen niet van re ële loonsverhoging afzien uit angst dat communistische agitatoren (Fre Meis cs) hun ledenbestand zullen bewerken om toch de nodige eisen op tafel te leggen en zij misschien hun leiding in het loonoverleg zouden verliezen. De werkgevers houden geen voet bij stuk uit angst voor diezelfde agitatie en het mogelijk uitbreken van stakin gen. De regering laat het bedrijfsleven zelf het zure appeltje schillen, in de eerste plaats omdat beide sektoren er van dit zelf hebben gewild, in de eerste plaats omdat ze anders vreest voor po litieke moeilijkheden en zij de opposi tie in de kaart zou spelen. men aangeboden te hebben kreeg ook de burgemeester een persoonlijk cadeau. „Ik weet dat u een persoonlijk cadeau niet wil", aldus de heer Van Zadelhoff, „maar zowel het college als de raad zijn mij voorgegaan in het maken van een uitzondering op uw wens". De burgemeester zei in aansluiting hier op dankbaar te zijn dat deze vorm van een afscheidscadeau was gevonden. Hij was er trots op dat de Stichting zijn naam droeg, maar trotser nog dat de be volking van Soest dit voor elkaar gekre gen heeft. Tijdens de receptie welke werd gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck, overhandigde de heer Th. de Muijnk, vice-voorzitter van de Soester Zakenkring, namens de leden een cheque ten bedrage van 10.000,voor de Stichting Bentinck Fonds. Iedereen weet dat het er met onze eko- nomie niet zo best voorstaat, dat door de uiteindelijk te verwachten loonkos tenverhogingen en de ook weer daar uit voortvloeiende prijsverhogingen de ekenomische situatie nog moeilijker zal worden. Alle partijen beseffen dat drommels goed. Maar de nood is nog niet hoog genoeg gestegen om gezamenlijk tot een reële beperking te komen. Misschien echter dat dit tegen het eind van het komend jaar zichtbaarder wordt. De verwachtingen over het wei'kloos- heidscijfer stijgen immers met de maand. Werd dit ruim een half jaar geleden nog geschat op circa 60.000, een paar maanden geleden bedroeg de prognose 80.000. inmiddels is de verwachting al opgelopen tot 100.000 werklozen en de werkgevers noemen nu al het getal van 120.000 In het komende jaar te ver wachten werklozen. Niemand moet er zich over verwonde ren als ook dat aantal toch nog over schreden wordt. Leiding gevende figu ren willen zich nooit al te pessimis tisch uitlaten, want dan zouden ze maatregelen moeten adviseren die als oer-conservatief zouden worden uitge kreten. En het is nu eenmaal een tijd waarin iedereen van progessiviteit wil blaken. Als de werkloosheid het komend jaar dan toch flinke afmetingen gaat aan nemen, dan is dat natuurlijk niet de schuld van de steeds om reële loons verhoging dreigende vakbeweging; ook niet van de toegevendheid van de werk gevers. Neen, die hebben alleen maar alles er op gezet om de arbeidsvrede te bewaren,'om waar er nog werk was in ieder geval te laten werken. De schuld van dat het zo gelopen is krijgt dan de regering. Die had dan een beter industrieel beleid moeten voeren, die had via belastingmaatrege len en dergelijke voor meer omzet moeten zorgen, die had het bedrijfsle ven via subsidies moeten helpen, kor tom, die heeft dan geen voldoende maatregelen getroffen om de werk loosheid te bestrijden. Het bedrijfsleven zelf wast dan zijn handen in onschuld. Het op 2 november j.1. gestarte bejaar den zangkoor - elke dinsdagmiddag te half twee komt men bijeen in het wijk- gebouw aan het Drift je 4a - heeft nu een dirigent gevonden in de persoon van de heer C. G. F. van Vliet, wonen de aan de Schoutenkampweg. Met veel enthousiasmeh eeft de heer Van Vliet de leiding op zich genomen van het koor en de dames (heren, ook U bent welkom) tonen veel belangstelling voor dit „zanguurtje". Daar gebleken is, dat het vervoerspro bleem een rol gaat spelen, vooral bij slecht weer, is de Stichting verheugd, dat voor de regeling hiervan de heer A. van Scherpenzeel, tel. 4782, bereid is gevonden in noodgevallen het vervoer te organiseren. Deelname aan dit uurtje zingen staat nog steeds open. De kosten zijn laag gehouden en zullen hopelijk geen be zwaar opleveren (ƒ4,per maand). Onthoudt U wel even de volgende tele foonnummers: opgave voor het koor: tel. 2723 (bureau projektleider) en infor matie aangaande vervoer 4782 (Heer Van Scherpenzeel). De Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest brengt nog even in herinnering, dat zij, die daarvoor be langstelling hebben, welkom zijn a.s. woensdagochtend, 8 december a.s., te half elf, in de recreatiezaal van het be jaardencentrum Groot Engendaal aan de Dal weg. Er zijn geen kosten aan verbonden. Na dere informatie kunt U verkrijgen bij de projektleider van de Stichting, tel. 2723. Als je de luxe van onze maatschappij aanschouwt, hoeveel eigenlijk onnodige en dure apparatuur er op de markt wordt gebracht en ook gekocht, door het hele werkende volk, dan vraagt een in de vroegere eenvoud opgevoed mens zich wel af waarom er toch nog wéér meer verdiend moet worden, de mens zich nog méér luxe moet kunnen per- miteren. Maar dat is een gedachtengang waar vakbondsleiders en zelfs vele werkgevers menen niet van uit te kun nen gaan. De vakbondsleiders zitten er voor om meer te vragen en de gevol gen zijn nooit voor hun rekening. Nood leert bidden, wordt wel gezegd. Je zou dus haast gaan bidden, dat er eerst, maar eens weer echte nood ont stond, zoals we in de oorlog en vooral in de hongerwinter hebben meegemaakt. Misschien ontstaat er dan weer eens gezindheid uit. Een eensgezinde gedragslijn om ons volk uit de misère te halen, met een drachtelijke inspanning. Een tijd waar- In we on.T weer één volk voelen en de groepsbelangen daarbij ten achter stel len. Mischien komt het nog eens zo ver. Dezelfde plaats nu Afgelopen week hield P. v. d. A. afd. Soest haar jaarvergadering. De aanwezigen keurden het beleid goed, dat het bestuur in het afgelopen jaar heeft gevoerd. Het bestuur bestaat thans uit de hr. D. Klinkenberg, voorzitter; Mevr. R. de Leede-Patje, secretaresse; mevr. G. v. Bercum-Koppen, penningmeesteresse leden: mevr. Nelis en de heren J. J. v. d. Brakel, Jansen en Gideon Spitz, die nieuw aan het bestuur werd toege voegd. Voorts werd besloten, dat ook in Soest zal worden deelgenomen aan de ver sterking van de kadervorming van de P. v. d. A. Er zijn reeds een flink aan tal aanmeldingen ontvangen voor de kadergespreksgroep, die zich gaat ver diepen in de brochure „Socialisme Nu". In deze brochure worden met toelich tende tekst en een groot aantal discus sievragen zowel de grondslagen van het socialisme als vragen van aktuele par tijvorming aan de orde gesteld. Onder de velen die de jubilaris persoon lijk kwamen gelukwensen bevonden zich de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, Mr. P. J. Verdam, de burgemeesters van de omliggende ge meenten, o.m. Amersfoort, Baarn, Eem- nes, Nijkerk, Bunschoten, Hoogland, Leusden en Hoevelaken. Ook de burgemeester van Apeldoorn, Mr. A. L. des Tombes, gaf acte de pre- sence. Leger en Luchtmacht werden vertegen woordigd door de kolonel R. R. Twijsel, commandant van de vliegbasis Soester- berg; de kolonel H. W. A. Weers, com mandant Datim; de Lt. Kol. A. P. Schoonen, commandant van de Dumou- linkazerne; de Lt. Kol. E. Spierenburg, hoofd van de Veiligheidsdienst van het paleis; de heren A. Reitsma en A. Schep van de Kon. Marechaussee; de Gen^- raal-Majoor b.d. D. Berlijn, de Lt. Gen. b.d. C. Giebel. Onder de vele burgelijke autoriteiten die hun gelukwensen kwamen aanbie den bevonden zich Jhr. en mevrouw Dedel, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, de plaatse lijke doktoren R. E. H. Buss, J. C. Rip, J. Douma, H. J. Stroband en J. Kuipers, het hoofd van de Keuringsdienst voor Vee en Vlees drs. H. W. Pot; notaris Van Veeren, mevrouw B. M, F. Baten burg-Stoffels, mevrouw S. M. Polet- Musler, de heren J. Dobben, Th. J. Reg- ter, J. Th. A. van Noesel, vertegenwoor digers van de Raad van Kerken Soest, besturen van de Personeelsvereniging Gemeentesecretarie, van P.G.W.S. en de S.P.S.V., vele ambtenaren en hon derden verenigingsbestuurders en par ticulieren. Het echtpaar Bentinck aan het begin van de imponerende receptie. Namens het Comité cadeau jubileum c.q. afscheid burgemeester, bood drs. VV. G. van Zadelhoff de notariële acte van de „Stichting Bentinck Fonds" aan. Hü deed dat met een korte toespraak waar in hij de burgemeester bedankte voor alles wat hij in de afgelopen aren voor de gemeente gedaan heeft. Daarbij rele veerde hij aan de kritiek, welke tegen woordig uitgeoefend wordt bij burge meesters-benoemingen en de daaraan verband houdende gevraagde inspraak. „Ik waag het te betwijfelen of inspraak de juiste weg is", zei hij, „wel kunnen wij de adviesraad van de Kroon bedan ken, die indertijd uw benoeming voor stond". Ook memoreerde hij de „ontsteltenis", die ontstond toen de burgemeester eni ge maanden geleden bekend maakte dat hij zijn funktie vroegtijdig wilde neerleg gen. Wat de Stichting Bentinck Fonds betrof, zei de heer Van Zadelhof ervan overtuigd te zijn dat het een zeer ambitieus plan was en het bestuur een geweldige taak op zijn schouders nam, maar dat voor zien wordt in een behoefte. Verwijzend naar het aantal verkeersslachtoffers merkte hij terecht op dat het doel van de Stichting „ten nutte zou kunnen zijn van iedereen". De oud-wethouder be trok ook mevrouw Bentinck in de hul de, door haar dank te brengen voor de steun die zij haar echtgenoot verleende een ideale burgemeester te kunnen zijn. „Uw man heeft geen 5-daagse werk week en een 8-urige werkdag, maar de sfeer en opvang thuis heeft het mogelijk gemaakt dat hij zijn zeer uitgebreide taak in een ontspannen sfeer heeft kun nen verrichten". Na mevrouw Bentinck een bouquet bloe-

Soester Courant | 1971 | | pagina 1