Zwarte Pieten in de Smitshofzaken op hedenavond, en zaterdag van 10 tot 4 uur IEL 1971 UIL DE ,,'t saakje" Geschenken voor kinderen die met hun ouders inkopen doen. ZOMERVAKANTIE 1972 ecldynette ZIEKENAUTO TELEFOON SONY i «*Soeóter natuurbad» i A. MAASWINKEL Buitengewone openbare vergadering van de gemeeneraad Burgemeester man met een sterk rechts- vaardigheidsgevoel en perfect luisteraar reisagenten AN.V.R Koopt u een bromfiets J. L. M van Hal-Zonderop Diploma-uitreiking van cursus Veilig Verkeer Voor een nuttig geschenk Kinderwagen Speciaalzaak HET GROOTSTE MERK OOK IN HET KLEINSTE Adviseurs in beeld en geluid KERKSTRAAT 3, naast de Oude Kerk - Tel. 7949 Raadslid Pieren: In uw persoonlijkheid is een goed minister heengegaan. Raadsleden storten presen tiegeld van buitengewone raadsvergadering in Bentinck Fonds ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft 30,p.p. incl. bediening en b.t.w. Kinder menu ƒ7,50 p.p. incl. bediening en b.t.w. CAFÉ-RESTAURANT Burgemeester: „Deze rol ligt mij niet" nT^yL Kunstnijverheid Vergadering ging niet door Vleesverkoop Zeepost Halve maantalelljes Porseleinkastjes (eiken) Wagenkistjes Hoekkastjes Salontafels (eiken' Spinnewielen Bergmeubels (eiker. Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 4444 VrQdlf 3 december 1971 De eerste reisprogramma's voor volgend jaar zijn uit. Ook speciale jongerenreizen. Gratis folders verkrijgbaar bij: Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 en 4905 Bewijs en plaatje direkt verkrijgbaar bij: Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 De eerste cursus van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Soest, is weer ten einde. Vorige week dinsdagavond vond de eindles plaats, met daaraan ver bonden een schriftelijk examen. Wegens afwezigheid van de cursuslei der, adjudant B. Snijders van de ver keerspolitie te Soest, vertoonde de hoofd agent van politie, de heer A. v. d. Born enige dia's, betrekking hebbende op Vei lig Verkeer. Van de bijna vijftig cursisten legden eenendertig het eindexamen af. Hun leeftijd varieerde tussen de 17 en 76 jaar. Alle 31 cursisten konden dinsdag avond in gebouw De Rank het behaalde diploma in ontvangst nemen. De voorzitter vari de afdeling Soest, de heer W. F. Bührmann heette allen wel kom, in 't bijzonder de heren J. A. van Ommen en A. S. Bakker, respectievelijk Provinciaal consulent van Veilig Ver keer en operateur. Hij noemde de gehouden cursus als zeer geslaagd, maar vond toch dat in een plaats als Soest, met bijna 40.000 in woners, meer belangstelling voor Veilig Verkeer moest bestaan. Hij hoopte bij een volgende cursus minstens op honderd cursisten. De heer Van Ommen reikte daarna de behaalde diploma's uit, t.w. aan de da mes A. Nieuwenhuis-Jansen, C. H. Gerth- Acquoy, C. W. Samson-Verrips en de heer H. W. Howell, die met 0 fouten het diploma hadden behaald. Deze vier ont vingen uit handen van de heer Van Om men een speculaaspop. De overige ge slaagden waren mej. A. M. Bennink, mej. M. C. A. Engberink, mej. J. H. Kor te, mevrouw J. Pasteyn, mej. G. M. J. Dorrestein, mevrouw M. P. Uiterwijk, mej. R. de Vries, mevrouw A. Kuijper-v. d. Hengel, mevrouw J. G. Bender-Mor ren, mevrouw M. A. Kuijper-Daatselaar en mevrouw J. M. Wanders-van Oevelen en de heren B. Nelis, L. v. d. Lee, E. A. M. Schut, J. J. P. Dorrestein, M. M. R. Engberink, H. W. Koreneef, A. Mulders, N "l. Verrips, B. M. Willemars, A. H. Butzelaar, R. B. J. Nieuwenhuis, W. Ha- zeieger, H. J. Walet, D. J. Brons, J. G. Brummer en C. van Wijngaarden. De heer Snijders behandelde daarna het schriftelijke gedeelte met de daarbij ge maakte fouten. Een van de oudste deel nemers, de heer H. W. Koreneef dankte de heer Snijders namens alle cursisten en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens vertoonde de heer Bak ker enige leerzame verkeersfilms. Natuurlijk naar: Burg. Grothestraat 14 - Soest (Naast Braamhage) Telefoon 7951, b.g.g. 8895 Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad in een bijzondere openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de lo co-burgemeester K. de Haan, ter her denking van het 25-jarig ambtsjubileum van de burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck. De commissie van ontvangst, bestaande uit de raadsleden mevrouw P. J. Oranje- Entink en de heer P. Grift, begeleidde de burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote, dochter en schoonzoon, naar hun plaatsen, waarna de vergade ring, zoals gebruikelijk, met gebed werd geopend. Vervolgens nam wethouder De Haan het woord: „Dames en heren leden van de gemeenteraad, geachte burgemeester, mevrouw Bentinck en familie, dames en heren genodigden. Vandaag herdenken wij het 25-jarig bur gemeesterschap van Mr. S. P. Baron Bentinck. Hoewel, burgemeester, uw na derend vertrek zijn schaduw vooruit werpt, menen wij toch er goed aan te doen het jubileum vandaag op beschei den wijze, passend bij uw persoonlijk heid, te gedenken". De heer De Haan memoreerde het eerste contact dat hij eind november 1946 had met de burgemeester op het kleine ge- gemeentehuis van Abcoude. De drie Soester wethouders troffen daar „een nog jeugdige, voorzichtig gereserveerd optredende heer aan". Deze eerste ver kenning groeide uit tot een hechte band met een gemeente die in 1946 21.460 en nu 38.150 inwoners heeft. De gemeen teraad telde toen 19 leden en heeft er nu 25. In zijn overzicht van de geschiedenis van de gemeente gedurende deze jaren liet de wethouder de tamelijk desolate toestand waarin Soest na de oorlog ver keerde, de revue passeren. Veel was ver waarloosd door achterstallig onderhoud. De wegen waren slecht. Sportvelden had de gemeente niet in beheer, het Soester Natuurbad was een ruïne. Er werd in 1946 in de Eem gezwommen. Er was geen industrie, een flinke werkloosheid en een grote woningnood. Het gemeente huis, toen nog inclusief politiebureau, was al te klein. Het politiecorps ver plaatste zich per fiets. De brandweer be schikte over goed onderhouden mate rieel, dat evenwel oud was. Het gasbe drijf draaide moeizaam. „Van toen naar nu betekent in zich al een opsomming", ging de heer De Haan verder. Het wegennet is in een uitste kende staat, het rioleringsplan is in zijn laatste fase. Er zijn rioolwaterzuiverings installaties, een compostbedrijf, een goed draaide plantsoenendoenst, uitstekende straatverlichting. Scholen zijn in goede staat en veel nieuwe scholen zijn ge bouwd. In de culturele sector kwam veel op gang, het muziekleven bloeide op, de nieuwe opzet van het bibliotheekwerk veroorzaakte een fabuleuze groei. De ge- meentebossen zijn inmiddels opgeknapt, het Soester Natuurbad vernieuwd. Naast een twintigtal gemeentelijke sportterrei nen ontstond de sporthal, die alweer te klein wordt geacht. Twee bevolkingsgroepen, de bejaarden en de jeugd, vroegen en kregen meer aandacht. „Het laatste, maar niet het beste hoofd stuk is de huisvesting", aldus de heer De Haan. Het woningbestand vermeerderde van plus minus 4750 tot 11.250 woningen, desondanks nam de woningnood toe. Na hiervoor enige oorzaken te hebben aan gehaald, zei de wethouder: „Een enorm stuk energie van uw kant is op het ter rein van de huisvesting verbruikt. Als dan de resultaten op zich groot, doch qua uitkomst nog gering zijn, dan is dat voor het gevoel van de portefeuillebe heerder teleurstellend". Na de vele werkzaamheden van de bur gemeester aangehaald te hebben, die ont stonden door het invoeren van samen werkingsorganen, zei de heer De Haan over de mens Bentinck: „U komt ons voor als een man met sterk rechtvaar digheidsgevoel, een warm hart en een perfect luisteraar. Doch ook de keihard neen-zegger als ja beslist onmogelijk is, ook de ervaren tacticus en de slimme on derhandelaar". Na ook de uitstekende werkwijze in de collegevergaderingen en de raad geme moreerd te hebben richtte de heer De Haan zich tot mevrouw Bentinck: „Toch willen wij niet nalaten, u veel dank te brengen voor uw bijdrage aan het op timaal functioneren van uw echtgenoot als burgemeester. Het thuisfront is zeer belangrijk ter ondersteuning van de ar beidsmogelijkheden". Hij bracht haar daarvoor dank. Namens het wethouderscollege en de ge meentesecretaris bood hij als aandenken aan de afgelopen 25 jaar een boekwerk aan over Franse kastelen. „Wellicht", zo besloot de heer De Haan, „kunt u na uw komend afscheid als bur- gemester tijd vinden daarin naar harte lust te grasduinen." Vrijdagsavonds geopend van 7 tot 9 uur. Tijdens de bijzondere openbare raadsver gadering bij gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van de burgemeester voerde de heer P. C. Pieren namens de raad het woord. „25 jaar burgemeester zijn van één en dezelfde gemeente", aldus de heer Pie ren, „betekent voor ons leden van de Raad en voor de inwoners van Soest, dat u aan Soest verknocht bent geraakt. Het betekent ook dat men als burgemeester aan de groei en ontwikkeling van die gemeente kan bouwen. Dat gaat niet, als een burgemeester na 6 jaar bijvoorbeeld weer van standplaats zou veranderen". Na gesteld te hebben dat de jubilaris het burgemeester-zijn niet als een functie gezien heeft, niet als een ambt dat men uitoefent, maar meer als een roeping, vervolgde de heer Pieren: „Zoals in ieder gezin een huisvader voor grote vraag stukken komt te staan, zo heeft ook u als goed huis- en burgervader de zaken zo weten te behandelen, dat een oplos sing voor een ieder acceptabel was." Na evenals wethouder De Haan de luis- tergave van de burgemeester aangehaald te hebben, maakte de heer Pieren gewag van de grote bewondering die hij had voor de gave des woords om met vele goede argumenten de raad te overtuigen van bepaalde standpunten. „Deze gave des woords dwingt een ieder om met respect en eerbied naar u te luisteren", aldus de heer Pieren. „Daarbij beschikt u, en dat zal velen niet bekend zijn, over een groot gevoel van humor, hetgeen met vele voorbeelden te illus treren zou zijn." Na gememoreerd te hebben de eminente wijze waarop de burgemeester bij ministers, Rijks- en Provinciale instanties het belang van Soest had verdedigd, zei de heer Pieren: „Eerlijk gezegd, jubilaris, is in uw per soonlijkheid een goed minister verloren gegaan. Velen zijn met mij van mening dat uw grote kennis van bestuurlijke vraagstukken, in zekere zin aanleiding hadden moeten zijn u tot hogere be stuurlijke funkties te benoemen." De heer Pieren haalde vervolgens de grote belangstelling die de burgemeester voor het verenigingsleven heeft aan. Hij noemde deze uniek en zei: „U bent te dien aanzien een voorbeeld voor vele andere burgemeesters." Het is zonder meer duidelijk dat uw aanwezigheid een feest stimuleerde en het verenigingsleven tot een grotere ac tiviteit aanzette. Namens het totale ver enigingsleven bracht hij de dank over. Na de bijzondere belangstelling van ju bilaris voor historie en monumenten aan gehaald te hebben, kwam de heer Pieren op de leidinggevende capaciteiten van de burgemeester. Hij haalde daarbij een van 4* $5 SALADE a LA PIEUKERKE LADY CURZON MEDAILLON DE RIS DE VEAU SAUCE NANTUA SUPRÊMES D' DINONNEAU AUX PUREE DE MARRONS ET TRUFFE OU LIÊVRE RÖTI SAUCE BORDELAISE POUDING DE NOËL OU GLACÉ DE NOËL PASTEITJE OF SOEP KALKOEN, FRITES, APPELMOES KERSTATTRACTIE Tijdens het diner een sfeervol muziekje, gebracht door Hammondorganist Ton Steenbeek. Gaarne tijdig bespreken i.v.m. de vele aanvragen VAN WEERDEN POELMANWEG 4 TELEFOON 3156 de dagbladen aan waarin een korte be schouwing had gestaan over de afgelo pen begrotings-vergadering, welke men betitelde als een „praat-feest". „De schrijver van dat artikel heeft echter in het geheel niet begrepen dat op dit praatfeest in goed overleg het belang van de gemeente is gediend. Had schrij ver liever een praat-ruzie?", zo vroeg de heer Pieren zich af. Dat bracht hem tot de opmerking dat de burgemeester nooit echt kwaad had ge zien, al zal u het ongetwijfeld niet al tijd met ons eens geweest zijn. Hij prees de jubilaris steeds boven de partijen te hebben willen staan en slechts de be langen van Soest te hebben willen be hartigen. Na ingehaakt te hebben op de Stichting Bentinck Fonds deelde de heer Pieren vervolgens mede, dat de raadsleden be sloten hadden het presentiegeld van de ze raadsvergadering te bestemmen ten bate van de Stichting. De heer Pieren vervolgde: „Het ambt Van burgemeester is een slijtend beroep. Wij begrijpen als leden van de Raad uw standpunt te dien opzichte volkomen", waarbij hij doelde op het naderend af scheid. „Mijnheer de burgemeester, sta mij toe dat ik thans namens de Raad enige woorden richt tot mevrouw uw echt genote en familieleden. Het grote thuis front. Wij zijn van mening dat een burge meester alleen maar 25-jaar een goed burgervader kan zijn, indien hij zich gesteund weet door een goed thuisfront. Een thuisfront dat accepteert dat de va der van het gezin, veel tijd besteedt aan het grote „gemeente-gezin". Dat gaat gepaard met opoffering van een gezellig gezinsleven. Daarnaast, geachte mevrouw Bentinck, is het probleem be kend, dat uw echtgenote als burgervader maar bescheiden vacantie opnam." Namens de burgerij van Soest bracht de heer Pieren haar dan ook dank voor haar opofferende en dienende taak, wel ke het gezin op de achtergrond had ver vuld. Na de jubilaris namens de raad de wel gemeende en hartelijke gelukwensen met het 25-jarig ambtsjubileum te heb ben aangeboden, besloot de heer Pieren: „Wij wensen u voor de komende jaren toe. dat u onder de zegen van Hem, waaraan u zo'n groot .geloof en waarde schenkt, mag genieten van een zeer goe de gezondheid en na mei 1972 van zeer veel vrije tijd en vakanties". Vervolgens overhandigde hij de burge meester een ander deel van het boek werk over Franse kastelen. In zijn dankwoord tot de beide sprekers van de bijzondere raadsvergadering ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubi leum begon de burgemeester met te zeg gen dat deze rol, van slachtoffer, hem niet lag. „Tot nu toe ben ik dat nooit geweest." In de vele rollen, van zakenman tot cultu reel geïnteresseerde, kwam deze tot nu toe niet voor. Hij meende dan ook dat het hem moeilijk af zou gaan. „U heeft het te mooi gemaakt" zei hij, „want alleen dankzij uw hulp is het mo gelijk geweest zoveel tot stand te bren gen". Zich bewust zijnde van een eigenschap die streeft naar perfectionisme, wist hij dat hij hier en daar ook gefaald had. Toch was hij dankbaar voor het hulde betoon dat hem gebracht werd en spe ciaal de wijze waarop dat gedaan was. In de historie terugblikkend merkte hij op hoe aangenaam verrast hij was ge weest toen in 1946 drie jeugdige wethou ders hem opzochten in het gemeentehuis van Abcoude. „Ik was daar gewend met oudere men sen te moeten samenwerken en het ver schijnen van generatiegenoten heeft toen inspirerend gewerkt, waarmee ik niets te kort wil doen aan de mensen in Abcou de", aldus de burgemeester. Dankbaar was hij ook voor de collegiale samenwerking. „Het elkaar stimuleren, remmen en corrigeren was bepalend voor de goede samenwerking, waardoor veel mogelijk gemaakt is." „Iedereen weet dat ik niet kan werken in een sfeer van achterdócht, oneerlijk heid en beentjelichten en juist het feit dat deze hier niet aanwezig was, heeft het mogelijk gemaakt 25 jaar op dezelfde plaats te blijven". Als reden voor zijn besluit zijn functie neer te leggen zei de burgemeester dat dit wel voornamelijk was het feit dat het ambt steeds zwaarder wordt en dat er naar zijn mening geen mogelijkheid bestaat, mag bestaan, het kalmer aan te gaan doen. Alhoewel hij gedacht had in mei jubi leum en afscheid tegelijk te kunnen vieren, was hij toch wel dankbaar dat dit feest nu georganiseerd was, waar door de gelegenheid geschapen was nu tegen elkaar te zeggen dat „het goed ge daan is". Ook sprak hij zijn erkentelijkheid uit voor de vorm waarin het afscheids cadeau van de burgerij wordt aangebo den. „Het is een afschuwelijke gedachte dat er mensen met een bus langs de straat gaan om geld in te zamelen voor een persoonlijk afscheidscadeau", vond hij. Dank bracht hij ook voor de woorden die tot zijn vrouw en kinderen waren gericht en hij haalde daarbij de woor den aan van de oud-burgemeester van Den Haag, die eens gezegd heeft: „De vrouw van een burgemeester moet erin berusten dat haar man een symbolisch huwelijk heeft aangegaan met de ge meente. Dat huwelijk mag niet be schouwd worden als een bloedloze ab stractie, maar is zeer reëel en een func tionerend organisme met een collectief BEETZLAAN 74, SOEST (hoek Schrikslaan) Telefoon 4206 b.g.g. 3990 Grote sortering exclusieve geschen ken. Wipt U eens even binnen gevoelsleven. Ze heeft ogen en oren en soms een scherpe tong. Zij vraagt goede huisvesting. Mijn vrouw heeft dit moe ten dulden". Wat de raadsleden betrof had hij hen steeds als personen gezien en niet als fracties. Bijzonder dankbaar was hij, dat juist de heer Pieren namens de raad gesproken had, want dat gaf hem de gelegenheid weer terug te vallen in een rol die hem beter lag. De heer Pieren vierde juist woensdag ook een zilveren ambtsjubi leum, nl. het 25-jarig dienstverband bij de Detam. Hij had bijzonder veel res pect voor het vele werk dat de heer Pieren voor de raad en voor het vereni gingsleven in Soesterberg verzette en hij stelde het bijzonder op prijs dat de heer Pieren toch op deze feestdag aanwezig heeft willen zijn. Met nogmaals alle raadsleden bedankt te hebben voor de prettige samenwerking en voor de financiële en morele steun aan het Bentinck Fonds en voor de aan geboden cadeaus besloot de burgemeester zijn dankwoord. Hierna sloot de loco-burgemeester, de heer K. de Haan, de buitengewone raads vergadering en kregen de raadsleden, die vergezeld waren van hun echtgenotes, als eerste de gelegenheid de jubilaris te feliciteren. Deze vergadering werd eveneens bijge woond door een aantal genodigden waar onder de oud-gemeentesecretaris de heer Festen, de hoofd-inspecteur van politie de heer H. G. Scholtmeijer, de comman dant van de Brandweer de heer J. Groart, meerdere oud-raadsleden en -wet houders en enige hoofden van dienst van het gemeentehuis. De voor donderdagavond geplande ver gadering in de brandweerkazerne, om te komen tot het formeren van een cultu rele adviescommissie, te elfder ure, in verband met ziekte van de wethouder Dijkstra, niet doorgegaan. Wanneer deze met spanning toegezien* vergadering nu wel doorgaat, zal t.z.t. tijdig worden bekend gemaakt. Morgenochtend, 9 uur, zal aan het slacht huis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van gele kaarten, ge nummerd van 1 tot 25 en van 326 tot 360 en aan houders van grijze kaarten ge nummerd van 1 tot 66. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Flinders Bay" (7/12). Canada: ms „CP Discoverer" (8/12). Indonesië: ms „Automedon" (10/12). Israël: ihs „Carnelian" (7/12). Japan: ms „Friesenstein" (10/12). Ned. Antillen: ms „Kreon" (6/12). Suriname: ms „Corantijn" (7/12). Ver. Staten van Amerika: ms „Ameri can Argosy" (8/12). Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kingston" (8/12). STIJLVOLLE MEUBELEN VAN FABRIEK NAAR PUBLIEK MET 10-15Vo VOORDEEL KLEIN- EN STIJLMEUBELFABRIEK DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 - 3991

Soester Courant | 1971 | | pagina 3