■F ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Pianohandel W. van Tol - Soest Stichting Bentinck Fonds Krabbels van Knelis Een openbare verkoping werd een genotvolle avond Een trouwpar&Sj Soest krijgt een eigen vestzak-theater Pannekoeken „Het Soester Applaus" dames- en herenleden. officieel van start Opnieuw Sijsjeslijmers Gevonden voorwerpen Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Burgerlijke Stand SOESTER ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENH0UWER Samenwerking Kruisverenigingen Vrijdag 3 december 1971 M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155 - 4832 BURG. GROTHESTRAAT 20 - TEL. 2968 Voor: Inkoop - Verkoop - Onderhoud etc. was, ongeveer 3.500 gulden zouden opbrengen, wees het eindbedrag tenslotte 7.104 gulden aan, meer dan het dubbele. Eerst ging de inhoud van een asbak over tafel, later viel een flesje om en aan het eind van de avond viel de hamer met zo'n klap neer, dat ook een glas zich niet meer kon staande houden. Zo enthousiast was kapper VVim Butzelaar maandagavond, toen hjj als afslager probeerde om spulletjes uit de rooms-katholieke kerk in Soestdijk tegen een zo hoog mogelijke prijs aan de »pan te brengen. Z|jn enthousiasme sloeg ovei^jtie bezoekers, die de grote zaal van het Verenigings gebouw meer dan vulden. Er waren zelfs geen stoelen genoeg om iedereen een plaatsje te geven. Terwijl de commissie tevoren had geschat, dat de 176 te koop aangeboden artikelen, waarvan het overgrote deel uit de kerkinterieur afkomstig was, ongeveer 3.500 gulden zouden opbrengen, wees het eindbedrag tenslotte ruim 7.104 gulden aan, meer daan het dubbele. Dit betekent een onverwachte financiële meevaller voor het fonds, waaruit het herstel van het kerkorgel moet worden betaald. De kosten hiervan bedragen 20,000 gul den. Er is nu, inclusief de opbrengst van maandagavond, ruim 15,000 gulden bij- deze verkoping, ruim 15.000 gulden bij- Dat is te danken aan de activiteiten van het comité dat zich beijvert voor het bij elkaar krijgen van de benodigde twin- tigmille, maar niet in de laatste plaats aan Wim Butzelaar, die onder het toe ziend oog van notaris M. van Veeren er vaak in slaagde de prijzen omhoog te jagen. Hij kreeg daarbij steun van een aantal gulle bieders. „We zullen proberen er een leuke pot van te maken", zei Butzelaar aan 't be gin van de avond. 't Werd inderdaad een leuke pot, meer dan dat zelfs, en na afloop konden de organisatoren nauwelijks geloven dat de verkoping ruim 7000,— had opgeleverd. Het eerste artikel was een kerkmissaal, goud op snee, „er staan dingen in wist Butzelaar. „Je gaat meteen naar de hemel als je erin leest", spoorde hij aan. Tachtig gulden leverde het boek op. Een koperen deurklopper („in de winkel be taal je er zeker drie knaken voor") bracht 21 gulden op. Een bel, „voor als je 's morgens je man moet roepen", deed 37,50 gulden. Twee volgens Butzelaar op deze wereld heel schaars voorkomende wijwaterbakjes deden 6 gulden per stuk. Een collectebus werd aangeprezen als „een gepensioneerde winterhulpbus. Als je zonder werk komt te zitten, kun je met dat ding langs de weg gaan staan". De bus leverde 25 gulden op. Misschien zalen van 25 tot 150 personen Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen 1 Vredehofstraat 6 - Tel. 2525 ^3 Tamara en Frans van Hooydonk, tien- hoog in het Veen, hopend op een eigen theatertje, maar beslist niet alleen voor „Het Soester Applaus". dat er na een collecte wel eens meer heeft ingezeten „Als je je de les wilt laten lezen, moet je dit ding kopen", zei Butzelaar, terwijl een lezenaar werd getoond. Voor 45 gul den ging deze van de hand. Een kerkmissaal „met een kruus op z'n buuk" bracht 105 gulden in 't laadje, en een collectezak - „ook geschikt om er stekelbaartjes mee te vangen" - 60 gul den. „Je kunt zegevierend de hemel binnen met dit ding", introduceerde But zelaar een vaandelstok die 15 gulden op bracht. Een partij koperen leeuwekopjes bracht veertig gulden per stuk op. Het waren er zoveel, dat de afslager opmerkte: ,,'t lijkt hier wel een dierentuin". Een mevrouw die er twee kocht raadde hij aan: „Ik zou er maar een grote kooi bij nemen". Butzelaar deed ook een suggestie wat men met de kopjes zou kunnen doen: „Als je z'n ogen eruit snijdt, heb je een leuke schemerlamp, alleen durf je dan 's avonds niet meer naar bed". Een mevrouw kocht voor 5 gulden een partij koperen roeden. „Voor de dahlia's", verduidelijkte ze. De „gewijde" berg schoenen van pastoor v. d. Vegfc werden als zo goed als nieuw aangeprézen. „Hij heeft ze één keer gedragen, maar die ene keer is hij van een berg afgeen sinds die tijd heeft de pastoor ze nooit meer aan gehad, 't Zijn anti-slipschoe nen, als je ze koopt kun je nooit meer een slippertje maken", aldus Butzelaar. „Nou, dan moet ik ze niet", merkte een bezoeker op, maar de schoenen brachten toch nog 18 gulden op. Afslager Butzelaar geflankeerd door de heer Somers (1.) en notaris Van Veeren met assistenten. De „tussendoortjes" gingen ook voor forse prijzen van de hand. Een taart bracht 15 gulden op, een rookworst („niet uit de kerk", werd er eerlijkheidshalve bij verteld) 7 gulden, evenals een als wijwater aangeprezen fles jenever. Een halve liter cognac ging voor 8 gulden weg, een kaasje voor 6,50 gulden, een oliekachel voor 8 en tien eieren voor 2,50 gulden. Een doodgewone stoel bracht als „hoge melkstoel" 11 gulden op. Een marmeren zuil deed de hoogste prijs van de avond: 215 gulden. Een plaat van Jozef en het kindje Jezus leverde 6 gulden op, een („zindelijke") houten duif niet minder dan 70. Een door één van de bezoekers als „echt Christal" aangeduide, maar toch niet meer dan glazen stopfles lever de in het hoogste bod 3 gulden op. Een serie oude lampen deed toch nog 7 gul den, hoewel Butzelaar de adspirant-ko- pers waarschuwde dat ze ze in de win kel goedkoper zouden kunnen krijgen. Twee trapleuningen deden het „als schrikhek of om varkens achter te hou den" niet slecht: 85 gulden. Een klein trapje kreeg 55 gulden als hoogste bod, een flinke prijs, misschien wel omdat Butzelaar opmerkte, dat de koper ervan zijn inziens al drie treden in de hemel zou zitten. Drie grote gordijnen deden samen 106 gulden. Wat de bestemming ervan zou worden, bleef onduidelijk, al meende afslager Butzelaar, dat uit één gordijn zonder moeite zes Sinterklaas- pakken gemaakt zouden kunnen worden. Grote bedragen, resp. 200 en -190 gulden voor een groot hek en een kandelaar, overschaduwden het bedrag van 1 gul den, dat kleine collectebakjes opbrach ten. Er werden er dertig te koop aange boden, en degene die geen haast maakte kwam te laat, want er ontstond een ware run op deze kleine aandenkens uit de kerk. Een" aankoop voor een flink bedrag werd telkens met een applaus beloond, zoals het laatste bod van 190 gulden op een kandelaar, nadat een flinke partij mar mer in handen van een Belg was geval len. Ruim 7.000 gulden wees tenslotte de tel machine aan nadat alles aan de man was gebracht. Dankzij de notaris was er geen b.t.w. verschuldigd. Ook een flinke meevaller, zoals trouwens de hele opbrengst. Wim Butzelaar kreeg na afloop dan ook te recht de felicitaties die hem toekwamen! Een boute bewering, maar het echtpaar Van Hooydonk, zeg maar Tamara en Frans, staan er volledig achter. „Als het aan ons zou liggen en daarbij spreek ik ook namens de andere leden van onze toneelgroep „Het Soester Ap plaus", dan staken we nog liever van daag als morgen onze handen uit de mouwen om tot de realisering van zo'n vestzak-theater te komen". In hun flat aan de Veenbesstraat, ho ger is in Soest nog niet mogelijk, spra ken wij met het zo langzamerhand in Soest en omgeving bekende amateur toneel echtpaar Tamara en Frans van Hooydonk, terwijl zij nog maar net de geslaagde première van hun twee een- acters achter de rug hadden. „Het Soester Applaus" onderscheidt zich niet van andere amateur-toneel verenigingen. We zijn gestart met blijspelen en heb ben net met redelijk succes het doek zien vallen na onze wat serieuzere een- aders, wat misschien voor een ama teurtoneelvereniging toch wel wat hoog gegrepen is. Misschien is er toch een verschil. We combineren onze voor stellingen niet met een bal na of een bingo-avond, niet dat we iets tegen dan sen of bingoën hebben, maar ge woon omdat we er van overtuigd zijn dat mensen die naar het toneel om het toneel komen, na afloop geen behoefte hebben te dansen of te bingoën". Vanuit dat principe verder redenerend komen we natuurlijk op het punt „be langstelling". „Er vanuit gaand dat het échte theater grote moeilijkheden heeft om het hoofd boven water te houden, zelfs een mu sical als „Een maagd op je dak" met Lex Goudsmit en Therèse Steinmetz als sterren, kent voorstellingen waar nog geen honderd mensen aanwezig zijn, dan is het duidelijk dat, zeker het amateur toneel grote moeilijkheden kent. En wat onze toneelgroep aangaat liggen die niet eens zozeer bij de belangstel ling dan wel bij de mogelijkheden om in Soest toneel te kunnen spelen". Wat dat betreft zijn de mogelijkheden v£) in vele variëteiten SL-oQDn;QLQnjflLnamlQ[DioJ[ja:o[J.QDJiLJüJDLjjL.jjüüL f? ,~.Ds S&es>terdulnan' Gj Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen ^2) <S^2) <S*g&S> 6^ in Soest inderdaad niet groot, want naast de grote zaal in „De Rank", waar tot nu toe alle uitvoeringen van „Het Soester Applaus" plaats vonden, maar waar sinds kort de zaterdagavond niet meer beschikbaar is, en de grote zaal van het Verenigingsgebouw - als er maar eens wat aan gedaan werd - en nog een enkele andere mogelijkheid, is er in Soest niets om werkelijk toneel te kunnen spelen. En daarin gaat „Het Soester Applaus" nu proberen verandering te brengen. „Wij zijn op zoek naar een of andere mogelijkheid om een vestzak-theater te beginnen. Daarbij gaan we uit van de gedachten dat het niet groter behoeft te zijn dan zo'n 80 m2, zodat er een 75 a 80 bezoekers in kunnen. Maar waar vind je zoiets? Een grote kelder, garage, opslagruimte, fabriekshal of iets dergelijks zou al voldoende zijn. Je hebt natuurlijk wel wat op het oog, maar het moet natuur lijk ook allemaal niet teveel kosten, want we blijven een amateurvereni ging". De financiën zijn voor „Het Soester Ap plaus" niet de grootste zorg, want door het goed in de markt liggen van hun stukken, waardoor al verschillende voorstellingen zijn „gekocht", komt men nog steeds uit, maar de onkosten wor den steeds hoger. De zaalhuur voor de repetities, de generale en de uitvoerin gen, de bergruimte die gehuurd moet worden om de rekwiesieten en de de cors op te bergen, eigenlijk allemaal redenen om een eigen theatertje in het leven te roepen. ,We zijn nog wel niet zo ver, maar als het er is, en we zijn er van overtuigd dat het er komt, dan stellen we het graag open voor andere verenigingen, waarbij we bijvoorbeeld denken aan dia- en filmavonden en dergelijke eve- nementjes die veelal beneden de hon derd bezoekers blijven". Ook over de inrichting zijn de ideeën al in een ver gevorderd stadium, want, maar dat hangt ook van de situatie af, als het maar even mogelijk is wordt het een aflopende vloer, niet met ban ken, maar met reeds toegezegde origi nele theater-fauteuils, die in groepjes geplaatst gaan worden, zo mogelijk elk met een eigen tafeltje om het kopje koffie en de asbak neer te kunnen zet ten. „De mensen moeten zich er helemaal op hun gemak voelen, als het ware het idee krijgen dat we het toneel bij hun thuis brengen, en daaraan zal voorna melijk de inrichting verantwoordelijk zijn". Het echtpaar Van Hooydonk, de spreek buis van „Het Soester Applaus", is er helemaal in. „We gaan er vanuit dat we met zijn allen, met behulp van platen board, potten met verf, desnoods ouderwetse posters e.d., en met alles wat ons aan geboden zou worden, een eigen Soes ter vest-zak theater kunnen maken, waar de toneelliefhebbers regelmatig aan hun trekken kunnen komen". „Het Soester Applaus" gaat er vanuit, dat wanneer maar enigermate aan hun noodkreet om ruimte wordt voldaan, het vestzaktheater in het komende voor jaar al zijn deuren zal openen. Voor belangstellenden is het misschien wel prettig te weten dat het echtpaar Van Hooydonk, Veenbesstraat 446, altijd open staat voor ideeën of suggesties. TONEELGROEP zoekt aktieve Een telefoontje nr. 5924 is voldoen de. Woensdagmorgen is tijdens een officiële bijeenkomst van het actiecomité de stichtingsacte gepasseerd. Notaris H. M. v. Veeren las de acte voor, die daarna namens initiatiefne mers werd getekend door de heer drs. W. G. v. Zadelhoff, mevrouw E. A. M. Berkelbach van der Sprenkel-Cromme- lin en de heer G. Kruimer. In het bestuur van de Stichting hebben zitting genomen mej. Q. J. Jonker en de heren dr. J. C. Jongbloed, F. v. Luijk, B. J. v. Os, W. Rietveld en A. Timmer. In de eerstkomende bestuurs vergadering zullen de taken onderling verdeeld worden. Drs. Van Zadelhoff dankte namens de initiatiefnemers en de leden van het bestuur voor de aanvaarding van hun benoeming. „Het actie-comité", aldus de heer Van Zadelhoff, „op de hoogte met de wens van de burgemeester, die geen cadeau voor eigen persoon wenste, heeft gezocht naar iets wat iedere bur ger aangaat en wij menen dat gevon den te hebben. Het doel van de Stich ting gaat voorzien in een behoefte". Hij haalde vervolgens enige recente cijfers aan betreffende het aantal ver keersslachtoffers, jaarlijks 4000 doden, 10.000 zwaargewonden en vele tiendui zenden lichtgewonden. „Het kan ons al len overkomen dat wij tot de groep gehandicapten gaan behoren". De heer Van Zadelhoff hoopte dat de actie in haar algemeenheid aan zal slaan bij de bevolking en dat op 15 mei a.s. zal blij ken dat er een stevige basis is gelegd, waarop tot in lengte van jaren verder gewerkt kan worden. Na het bestuur veel succes met haaf werk gewenst te hebben, werd deze korte bijeenkomst gesloten. Naast de reeds eerder genoemde dames en heren werd de oprichtingsvergade ring bijgewoond door mevrouw E. Joos- ten en de heren J. Elderman, wethou der K. de Haan en gemeentesecretaris H. Borreman. De heer F. v. Luijk was verhinderd deze bijeenkomst bij te wo nen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de Amersfoorters G. P. (18) en R. R., bei den zonder beroep, die betrapt werden bij het vangen van vogels. Twee hen gels en een aantal lijmstokken werden in beslag genomen. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: een paar dameshandschoenen, zwemtas met judopak, een paar heren handschoenen, zwarte hond, zegelring, diverse sleutels, herenshawl, diverse muntbiljetten, kinderschoentje, schaats- muts en gouden bedeltje. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, in lichtingen worden verkregen. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. GEBOREN: Anissa Brigitte, dochter van J. van Bemmel en A. J. van den Hoed, Weegbreestraat 447. Bouke Eduard, zoon van R. E. Komijn en H. von Stein, Wilhelminalaan 6. Moni que, dochter van M. Smit en W. Wiss, Korteweg 14. Marco, zoon van W. A. van Gent en M. E. Verheij, Smits weg 507. Eddie, zoon van C. L. Groen en N. S. G. Scheuter, Sophialaan 17. Robert-Jan, zoon van J. Heukelom en M. J. P. Hogenbirk, Emmalaan l,Baarn. ONDERTROUWD: Josephus Gerardus van den Breemer, Birkstraat 139 en Jo- hanna Arida van Sloten, Verlengde Tal- malaan 21. Antonius Pieter Mets, Tuinbouwweg 8, Amersfoort en Petro- nella Hendrica Johanna Knoope, Smits- weg 463. Jan Cornelis van Ginkel, Arnhemseweg 6, Leusden en Wilhelmi- na Hendrika Koenen, Beckeringhstraat 24. GETROUWD: Rudolphes Gerhardus Maria Huls, Hazebroeklaan 5, De Bilt en Brechgina Maria Elisabeth Bouma, Gen. Winkelmanstraat 45, Soesterberg. Gerrit van Ommeren, Irisstraat 9, Baarn en Yvonne Maria van den Oord, Kerkplein 4. Adrianus Henricus Alouysius van Dorresteijn, Laan Copes van Cattenburch 113, 's-Gravenhage en Catharina Hendrina de Berg, Prins Ber- nardlaan 23. Jeramfel Abreu Mora- Ics, Nieuweweg 17 en Jannetje van Buuren, Nieuweweg 19. Leonardus Petrus Wilhelmus van der Waerden, Kampweg 1 en Marianne Marijke Stoel, Veenbesstraat 668. Tonny Johannes Sproet, Gibraltarstraat 73 I, Amster dam en Gesina Christina Gertje Smit, Beetzlaan 6. Johannes Jacobus Koo- le, Op de Peelberg 15, Herten en Fouk- jen Swennen, Koninginneweg 12 rood, Haarlem. Hendrikus Hubertus Haar lemmer, Ireneiaan 16 en Mathilda Ju lia Albertine Nord, Ireneiaan 16. OVERLEDEN: Anne Hoekstra, 72 jaar, gehuwd met H. Blanksma, Oude Utrechtseweg 28. Jacomina Boone, 79 jaar, weduwe van D. van Belois, Van Oldenbarneveltstraat 65 II, Am sterdam. Jan van Wingerde, 80 jaar, gehuwd met M. C. Herman, Prins Hen driklaan 5, flat 116. Adrianus van de Goede, 69 jaar, gehuwd met J. G. Kok, Kerkpad Z.Z. 21. voor Soest, Soestdqk en Soest-Zuid. Koloniewcg 10 - Soestdyk Tel. 2327, b.g.g. 03490-22444 Met ingang van maandag 20 december a.s. zullen de zusters van het Oranje- Groene, het Wit-Gele en het Groene Kruis de avond-, nacht- en weekend diensten bij toerbeurt waarnemen. Dit wordt u iedere vrijdag in deze krant medegedeeld. Er zullen steeds 2 zusters voor geheel Soest en Soesterberg dienst doen. Wilt U bij spoedeisende gevallen 's avonds, 's nachts of tijdens het weekend de hulp van deze zusters inroepen. Dit ongeacht uw lidmaatschap van een andere kruis vereniging. De uitleen van magazijnartikelen zal bij de drie verenigingen vanaf bovenstaan de datum als volgt zijn: maandag t.m. vrijdag 's middags tussen 1 en 2 uur en dinsdag- en donderdagavond tussen 6 en 7 uur in de wijkgebouwen. Door deze samenwerking hopen de zus ters te komen tot een betere dienstverle ning en zij rekenen op aller hulp en steun om dit te kunnen realiseren. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak eers niks ovur de raampoefening van de braandweer hep wil le schrieve omdak zukke dinge nie op de eerste opvoering wil beoordele, en ik denk daat der meer min se net zo ovur denke, waant waat ik der vaan hep ge hoord en geleze waore de minse der allemaol nog aal bar gelukkug mee. Ik bin zogezeit un vrie nuchter mins en ken ming heul best veurstelle daat raampte as mit die oefening bedoeld veur kenne komme, starreker gezeit, zullie komme veur, waant ut is in warreke- lukhied al veurgekomme daat der un vlegtuug op un huus terechtkwaam. Omdaat zoiets aal is veurgekomme haad ik gedaacht daat ut een en andur wel un bietje georganiezeerd zouw we- ze vaanuut die gedaachte, waat ok wel praaktiek genoemp ken worre. Ik wil noeng nie zo veer gaon as Gart nao ofloop, toeng wullie bar kouwd en huuverug naor huus waandelde, en hie opmarrekte „oefening geslaog, alle ge- wongde ovurlede". Ut komp netuurluk allemaol in de toe komst wel goed maor ik zie ut aal veur ming aster warekeluk zoon vlieggevaal naor beneje zouw komme. Ik beklaog de minse die daan gewond rake en deur de minse vaan braandwe- re uut de omgeving gered worre om veerder behaandeld te worre. Ik hepter nie zo bar veul vurstaand van, maor op de blauwe maondaag daat ik hep geprebeerd EHBO-wer te worre (ut gong nie deur omdak zo bar vurle- ge bin en daat ken nie ajje mongd op mongd mot beademe), is ming wel duu- deluk geworre dajje un pesjent nie op mot gaon beure of mot gaon vurslepe ajje nie weet waat of die vriejer maan- keert. Zo veer waore die braandweermaane nog nie. Ik gloof dajje zukke dinge heul aors mot zien. Daat vaalt netuurluk nie mee, maor ut is gewoon heul effe wenne. Zukke oefeninge motte eigeluk begonne worre zo as de paadvinders aal jaore doen, waant om zo maor de eerste de beste keer de warrekelukhied ok maor in de varste varte te kenne benaodere is nie meugeluk. Ik schaat daat wullie omdaat te kenne berieke veurlopug nog wel effe motte blieve oefene. Daor ken niemaand op teuge weze, waant je weet nooit zekur daat je, aster waat gebeurt, je altied op hullup of zoiets kan rekene. Waat ming dan ok bar teuge viel, waas daat de klup vaan de bescharreming Bevolluking nie an de demonstraotsie deelnaam. Die luu hore der toch ok bie aster un raamp plaots vindt. Ik hep der geen een zien rongdholle, en veur die minse mit der braandweerploeg, der reddingsploeg en der opgeleide gewon- devurzorregers haad ut deelneme an zoon oefening toch ok bar veul waorde kenne hebbe. Zo as je zelluf gezien hep, hep ok de ovurhied belaangstelling getoond, waant ok de barregemeester en wethouder De Haon waore zogezeit op ut terrein vaan de raamp anwezug. Dus der ken nooit gezeid worre daat ut allenug maor gong om ut gemeenteluk pellissieapparaot en ut gebruuk vaan de ziekewaoge te konterelere en te vurbe- tere as daat nogug zouw blieke, waant der waore haos net zoveul waornemurf as medewarkers, en die kwaome uut alle plaotse rongd om ongs darrup. Zoas ik heb geleze waore aal die minse der bar gelukkig mee, ut waas op un paor kleine dinge nao allemaol goed egaon. Maor as ut ming eerluk gevraog zouw worre, daan zouw ik motte zeige, ik doe ut netuurluk nie, dak ut allemaol nog nie zo bar zaag zitte. Maor ut hoef ok nie, waant as zukke dinge in warrekelukhied gebeure, daan gaot allus meteen veul betur, dan loop ter niks mis. Maor laote wullie netuurluk nie vurgete daat ut allemaol bar meuieluk is om net te doen of ut echt is, as die warrekeluk hied meer as viefentwintug jaor aachtur ongs leigt, en eigeluk geen mins meer beseft hoe of ut toen waas. Messchien Is daat maor gelukkug ok.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7