Soest toen - Soest nu Dinsilag" 7 december 1971 50e jaargang no. 34 inner i»<i aue Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Bejaarden-Kerstfeest Leger des Heils Buit van f 30.000,— bij diefstal bij de Bata Sint Nicolaas op bezoek bij sportinstuif in de sporthal Ernstig verkeersongeluk op de Birkstraat eist twee doden, twee zwaar- en een lichtgewonde Inbraak in tapijlfabriek Geen spreekuur 21 december officiële opening instructiebad S.0. Soest gaat livachinten- bollen verkopen Het oog gericht op het mislukte succes van 0 '71 Bouw gymnastieklokaal aan de Smitsweg Cross-auto in beslag genomen Met een vaart van 60 km door haakse bocht Chefkok van „Soester Natuurbad" in finale SOESTERfÏToURANT Abonnement per kwartaal 4,50. Buiten Soest per kwartaal 8,Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Eind november, toen bijna niemand nog dacht aan het naderende kerstfeest, waren de heilsoldaten alweer op pad om de financiële kant daarvan voor te bereiden'. Door weer en wind hebben zij ge zwoegd, bijna geen huis in Soest heb ben zij overgeslagen en.... hun collecte- lijsten zijn prachtbe wijzen geworden van het warme hart dat vrijwel ieder een de arbeid van het Leger des Heils toedraagt. Opnieuw is het nu mogelijk velen plaatsgenoten uit te nodigen voor een blij en goed verzorgd kerstfeest, dat ge houden zal worden op vrijdag 17 de cember a.s., in „De Rank" te Soest- Zuid. Natuurlijk zal er voor al die ge nodigden een kerstpakket zijn. De mensen van het Leger des Heils weten dat het daarom bij de meesten die hun kerstfeesten bezoeken niet eens in de eerste instantie gaat. In deze ge stroomlijnde wereld is behoefte aan medemenselijkheid, aan het. weten dat er iemand is, die aan je denkt, aan het beleven van puur menselijk contact, dat je in het leven van elke dag zo vaak tevergeefs zoekt. Alle bejaarden en eenzamen, die aan dit kerstfeest van het Leger des Heils willen deelnemen moeten nog deze week een schriftelijke aanvraag indie nen. Het adres is: Leger des Heils, De Wetstraat 7 te Baarn. Men ontvangt dan zo spoedig mogelijk nader bericht hierover'. Indien men het Leger des Heils zou kunnen helpen aan adressen van mensen, die beslist te bescheiden zijn om uit zichzelf con tact te zoeken, gelieve men dit te mel den. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in het filiaal van de Bata aan Kerkstraat. Door het forceren van een achterdeur is men de zaak binnen gekomen. De buit is aanzienlijk. Vermist worden 127 paar laarzen, 42 paar meis jesschoenen, 7 paar herenschoenen, 733 paar nylonkousen (panty's) en 543 paar meisjeskousen. De totale waarde wordt geschat op ongeveer ƒ30.000,De po litie stelt een onderzoek in. Nog voordat Sint Nicolaas met zijn Pieter op de commerciële toer en in talloze Soester zaken acte de precense gaf, daarmede als grote weldoener zo mogelijk de omzet van de betreffende Een ernstig verkeersongeval op de Birk straat heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan de 23-jarige pluimveehandelaar uit Kootwijkerbroek p. J. Bettink en aan de 21-jarige schilder E. M. van Manen, eveneens uit Koot wijkerbroek. Zwaargewond werden de 23-jarige veehandelaar uit Overberg J. C. v. d. B. en de 20-jarige bankwerker O. V. M. uit Kootwijkerbroek. De vijfde inzittende van de auto, de 20-jarige H. C. K., werd lichtgewond. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de wagen te laat de flauwe bocht bij het Lange Huus opgemerkt. Door te hoge snelheid kwam hij in de berm aan de rechterzijde van de weg terecht, schaafde langs de bomen, kantelde en kwam daar na 30 meter verder, aan de linkerzijde van de rijweg, tot stilstand. De gevolgen waren verschrikkelijk. Po litie, drie ziekenauto's, twee uit Soest en één uit Amersfoort, alsmede de brand weer waren spoedig ter plaatse. Dokter p. J. H. M. Rupert verleende de eerste hulp en liet alle slachtoffers naar het ziekenhuis Zonnegloren overbrengen. Direct na het. ongeluk reed de 39-jarige A. B. uit Hilversum tegen de over de weg verspreid liggende brokstukken van de verongelukte auto. Zijn wagen werd daardoor licht beschadigd. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in de tapijt fabriek van de Gebr. Van Heugten aan de Van Lennep- laan. Door het openwrikken van een raam aan de achterzijde van het gebouw is men de kantoren binnengekomen. Al les werd doorzocht en een grote ravage werd achtergelaten. Vermist worden een geldkistje met een inhoud van 6(10, en enige vellen postzegels met een ge zamenlijke waarde van 200,—. Tijdens de opruimingswerkzaamheden werd het verkeer over het fietspad ge leid. Slechts een wrak bleef van de wagen over, waarin twee van de v\jf inzitten den om het leven kwamen. De wethouder, de heer J. J. Ebbers, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op maandag 13 december a.s. zijn gebruikelijke spreek uur te houden. middenstanders opvoerend, verrastte de kindervriend de deelnemertjes aan de wekelijkse sportinstuif in Sporthal „Beukendal" met een bliksem-bezoek waarbij hij overigens bijzonder goed geïnformeerd bleek te zijn over het wel en wee van dit onlangs genomen, maar vooral sterk aangeslagen sport- instuif-idee. Nadat hij zowel deelnemertjes als lei ders en leidsters min of meer verma nend had toegesproken, kwam nog heel even het aloude feit van het „bescherm- De uitgekiende strafschop verdween tussen de beide Pieten door in het doel. heilige" van Real Madrid in de oude benen naar boven, toen hij bij het aan schouwen van het jeugdig sport-ent- housiasme, ook nog even een balletje wilde trappen, wat resulteerde in een korte strafschop op het doel, waarin zijn twee zwarte handlangers hadden plaatsgenomen. Dat de bal onhoudbaar langs dit duo vloog baarde bij de hon derd jeugdige toeschowertjes geen ver wondering. In de overtuiging zijn (geloof) waardigheid nog verder opgevijzeld te hebben verdween de Sint met zijn ge volg in gereedstaande auto's die hem in ijltempo naar het volgende adres vervoerden. Dinsdagmiddag 21 december a.s., zal het instructiebad aan de Waldeck Pyrmont- laan officieel door de burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck geopend worden. Er is dan een opmerkelijke prestatie verricht. 21 januari van dit jaar nam de raad het besluit tot de bouw van het bad; 13 april verplaatste wethouder K. de Haan de eerste grond en nu, elf maanden na het raadsbesluit, 8 maanden na de eerste schop, wordt het bad opgeleverd. Het Aannemingsbedrijf Marcel Muyres N.V. te Sittard heeft in record tijd de werk zaamheden verricht, vooral als men bedenkt dat in april werd opgegeven dat men hoopte met de bouw gereed te zijn in de periode liggende tussen 1 november en 1 mei 1972. L-vormig bassin Het bad heeft een L-vormig bassin. De diepte van het lesbad loopt van 1,10 me ter tot 2,00 meter, terwijl er voor begin ners nog een bad komt met een diepte van 0,45 meter tot 1,00 meter. De lengte van het lesbad is 25 meter, bij een breedte van 8 meter, terwijl het begin nersbadje een oppervlakte heeft van 8x9 meter. Het gebouw is voorzien van 20 wissel cabines en 2 grote gezamenlijke kleed ruimten. Er zijn speciale voorzieningen getroffen voor gehandicapten; twee speciale kleed kamers met aparte doucheruimten, ter wijl bij het bad een demontable instal latie wordt aangebracht waardoor het te water gaan vereenvoudigd wordt. Er zijn 6 toiletten plus een toilet in de doucheruimte voor gehandicapten. Het aantal douches bedraagt 9, alsmede een zgn. watergordijn bestaande uit 16 doucheruimte. Het totale wateroppervlakte van het bassin is -272 m2, wat betekent dat onge veer 120 mensen gelijktijdig recreatief kunnen zwemmen. De parkeerplaats bied ruimte aan 32 auto's en de rijwielstalling aan 60 rij wielen. Financiering Het financieringsprobleem voor de bouw van het bad, dat in totaal 1.4 miljoen gulden kostte, werd door vijf in Soest gevestigde banken opgelost. De Coöpe ratieve Raiffeisenbank, de Bondsspaar bank Midden-Nederland, de Amro-bank, de Alg Bank Nederland en de Neder landse Middenstandsbank bleken bereid de gelden te lenen aan de Stichting Soes ter Natuurbad. Zwemlessen Naast de mogelijkheid tot recreatief zwemmen, zal het bad veelal gebruikt worden voor het geven van zwemlessen. Tot nu toe hebben zich reeds 700 par ticulieren tussen de leeftijd van 3 tot 60 jaar hiervoor aangemeld. Zij krijgen allen schriftelijk bericht op welke dag en uur zij verwacht worden. Begin volgend jaar zal ook met het schoolzwemmen gestart worden. In eerste instantie komen daarvoor de kinderen uit de 3e en 4e klassen van de lagere scholen in aanmerking. Voor de kinderen uit de hogere klassen, die de zwemkunst niet machtig zijn en door deze regeling tussen de wal en het schip zouden val len, wordt een aparte regeling getroffen. Na 21 december wordt het bad openge steld volgens een zgn. vakantie-rooster. Er worden dan geen zwemlessen gege ven. Dit rooster wordt gevolgd tot en met de kerstvakantie van de lagere scho len. Daarna zal gestart worden met het schoolzwemmen, terwijl in de loop van de maand januari begonnen zal worden met het lesgeven aan particulieren. Voor het geven van zwemlessen zijn drie instructeurs aangetrokken. De supervisie komt in handen van de heer Pouw. Het „diploma-zwemmen" zal in het na tuurbad plaatsvinden, omdat daar de lengte van het bad voldoet aan de eisen, die de zwembond stelt voor het behalen van een diploma. De openingstijden zullen nader bekend gemaakt worden, terwijl de naam van het bad bij de officiële opening onthuld zal worden. Het jeugdbestuur van de voetbalvereni ging S.Ö. Soest organiseert ten bate van de jeugdafdeling een hvacinten-bollen- verkoop. Alle leden worden opgeroepen de blauwe, witte en rose bloemen aan de man te brengen. De prijs is schap pelijk, vooral als men bedenkt dat de „voorgetrokken" bol met pot en al ge leverd wordt. Het desbetreffende artikeltje in het weekblad van de S.O. Soest, De Spet ter, zegt: „De verkopers wachten niet tot 16 december maar rammen er di rect op los". Een grandioos succes en tevens een falie kante mislukking was de enorme onder- wijsdemonstratie O '71, waarvan de or ganisatoren uiteindelijk maar beweerden dat het een „Ludiek" geval was geweest. Speels dus, maar de bedoeling van de demonstratie was niet om te spelen, maar ernstig en klem iets onder de aandacht van regering en volk brengen. De chaos is via televisie voor ieder te bezichtigen geweest, inklusief de zang van Van Veen, ga heen die alle beraam de nuchtere argumentatie onmogelijk maakte. Dat kunnen we noemen zoals we willen, maar het is een mislukking. Maar een succes was het ook, want je krijgt niet 45.000 mensen voor zoiets in bewe ging als er niet een ernstig misnoegen bestaat, als er niet terdege verontrusting bestaat. Dat de minister dan zegt dat hij de demonstratie als steun voor zijn be leid kan opvatten - zeker omdat geen ar gumenten ten berde gebracht konden worden - is en derderangs debaiteerfocf dat het vertrouwen in zijn beleid moeilijk kan vergroten. Zijn beleid bracht de menigte op de been. Waar het om gaat is dat op het onderwijs, zoals op alles, aanmerkelijk bezuinigd wordt door de overheid. Of dit verstandig is mag worden bestreden. Een land dat het van de opleiding van zijn werkers moet hebben bij gebrek aan na tuurlijke rijkdom investeert via zijn on derwijs in zijn toekomstige welvaart. Daarop te bezuinigen kan kwalijke ge volgen hebben, maar als het dan moet dan zo goed mogelijk. De demonstranten zijn ervan overtuigd dat dit niet gebeurd, maar al te duide lijk geven ze ook niet aan hoe het beter kan. De universiteiten waren niet be trokken bij O '71 omdat die naar de me ning van het overige onderwijs al be- voorbeeld worden - een opvatting die bij de universiteiten niet wordt gedeeld. Het door bezuinigingen zich bedreigd voelende onderwijs vormt dus zeker niet één front, integendeel: alle groepen schij nen te menen dat hun tak van onderwijs juist gespaard had dienen te worden eventueel ten koste van de andere. De regering heeft een lijst van prioriteiten opgesteld: dit en dat moet voorrang heb ben, andere zaken moeten maar wat uit gesteld worden. Willen de demonstranten aannemelijk maken dat die prioriteiten niet juist zijn beoordeeld, dan hebben zij op zijn minst duidelijk moeten maken welke bezuini gingen, als ze dan strikt nodig zijn, het minst kwaad kunnen en welke tot elke prijs voorkomen moeten worden. Als zij dat duidelijk over hadden kunnen bren gen was alles misschien minder spekta- kulair geworden, maar het had meer in druk gemaakt en beter de ernst van de zaak overgebracht waarom het ging. KANTMAN. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de bouw van een gymnas tieklokaal aan de Smitsweg. De zaal krijgt een oppervlakte van 12x21 meter en een hoogte van 5,50 meter. Tot de totale outillage behoren 2 kleedkamers en de nodige bijruimten met o.a. douches, toiletten en opberging toestellen. Met de bouw zal ongeveer een half jaar gemoeid zijn. Het is een ontwerp van de gemeen te en wordt uitgevoerd door het Aanne mersbedrijf H. B. C. uit Den Haag. Naast de in het Smitsveen aanwezige scholen, kunnen ook verenigingen van deze zaal gebruik gaan maken. Zondagmiddag werd in de bossen bij Soestduinen in beslag genomen de cross- atuo van de 17-jarige timmerman P. M. W. uit Soest. De remmen van de wagen werkten niet en de wagen was niet ver zekerd. W. had uiteraard geen rijbewijs. Procesverbaal is opgemaakt. Komende van de Ossendamweg heeft de 23 jarige R. J. E. N. uit Soest gepoogd met een vaart van 60 km de rechter- bocht naar de Soesterbergsestraat te nemen. Het is hem niet gelukt en hij botste met zijn wagen tegen de auto van de heer A. N. C. (63), die voor het ver keerslicht stond te wachten. Beide wa gens werden zwaar beschadigd. De heer G. A. Neef, sinds een half jaar chef-kok van het restaurant „Soester Natuurbad", heeft voor de derde keer in het bestaan van de landelijke wed strijd om de „Zilveren vork" de finale bereikt, die wordt gehouden vrijdag 7 januari in het B.A.I.-congrescentrum te Amsterdam. Zijn inzending voor het bekende „toe risten-menu", dat bij een groot aantal nederiandse restaurants en hotels voor de eenheidsprijs van maximaal ƒ7,25 wordt, geserveerd, bestond uit: Ossen staartsoep, Varkenshaas la biarotte in een saus van aubergine, champig nons, paprika gepureerde tomaat en gesneden ui in witte wijn, rijst met princesseboontjes, het geheel afgerond met een vruchtenpuddinkje met slag room. De heer Neef bleef ditmaal als een der vijftien besten over uit. een groep va« ruim vijfhonderd inzendingen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1