Nü SOESTERBERG TELEFOON 5980 ZIEKENAUTO KERSTKAARTEN kopen bij vandeu VERONICA'S TIPPARADE START- EN LANDINGSBANEN OP VLIEGBASES IN MUM VAN TIJD IJS- EN SNEEUWVRIJ S0TJW4S Een avondje vrij praten zonder wethouder Fruitmandje voor de heer Dijkstra Otto Buisman gediplomeerd recreatief-sportleider Kienmiddag ten bate van gehandicapten Ferste Soester Begrafenis-Onderneming Hees 3 - Chefana 3 0-2 Openbare vergadering onderwijscommissie P. C. Pieren zilveren jubilaris bij de Detam Druk bezochte receptie van jubilerende christelijke MAVO-school „Luidruchtige" uitvinding van Luchtmacht hohhy-club trekt internationale belangstelling Dinsdag 7 december 1971 Een kleine tien jaar geleden legde de toenmalige commandant van de vliegbasis Volkel, de kolonel Benjamins, een groep onder-officieren de belangrijke vraag voor; „Hoe komen we aan een goede ijs- en sneeuwbestryder?" Kolonel Benjamins was ongetwijfeld een goed psycholoog. Hij wist aan wie hy het probleem voorlegde. De groep, bestaande uit de sergeant-majoor C. F. Lang broek, de sergeanten eerste klas J. A. Bcekwolder, G. A. Coppcns, A. Koopmans en W. J. Stoop, nam de uitdaging aan en maakte er iets van. Tot groot genoegen overigens van de gehele luchtmacht. Aanvankelijk moest n.1. met mankracht, van soldaat tot kolonel, gewerkt worden om de startbanen sneeuwvrij te maken. Sotjimas De eerder genoemde groep onder-offi cieren wist dat in andere landen straal motoren gebruikt werden voor sneeuw ruimen en ook wisten zij dat het daar allemaal nogal moeilijk ging. Zowel de Engelsen als de Duitsers experimen teerden, maar de resultaten waren niet groots. Bij horizontale plaatsing van de straalmotor was het nuttig effect ma tig en bij verticale plaatsing werd de trekker weggeduwd. De groep Volkel kwam toen op het idee twee straalmotoren tegen elkaar in te laten werken en dat idee bleek goud waard. Het werd ook met goud beloond. Op 10 november 1966 ontving de groep het toen hoogste bedrag dat ooit werd uitgekeerd uit de Rijksideeën bus. De ontwerpers van de „single operated twirtjet icemelter and snowblower" in het nederlands afgekort tot „Sotjimas", mocht uit handen van de toenmalige Staatssecretaris van Defensie (Klu) H. Schaper een bedrag van veertiendui zend gulden in ontvangst nemen. Tra gisch aspect bij deze uitreiking was dat de geestelijke vader van Sotjimas, de sergeant-maoor Langbroek, na een langdurige ziekte overleden was. Zijn vrouw nam de prijs in ontvangst. Het prototype, waarvoor toen (en ook nu nog) twee afgedankte straalmotoren werden gebruikt, was inmiddels door het TNO beproefd en goedgekeurd. Werkwijze Het principe, eenmaal gevonden, kreeg een simpele uitvoering. De straalmoto ren werden op een voertuigonderstel geplaatst, één aan de voorzijde en één aan de achterzijde. Vanuit een stuurhuis konden zij onafhankelijk van elkaar bediend worden. De hete lucht van de aan de voorzijde geplaatste motor doet de losse sneeuw verdwijnen en veroorzaakt een smelt- proces op ijskorsten van enkele centi meters dik. Deze ijskorsten worden losgeweekt en in brokken weggeslin gerd. De motoren zijn geplaatst onder een hoek van 15° met de grond, maar die kan tijdens het rijden gevarieerd wor den. Zij zorgen tevens voor de aandrij ving van het apparaat, dat er alles bij elkaar zeer merkwaardig uitziet. Geeft men de achterste motor meer toeren dan de voorste, dan gaat de wa gen vooruit. Krijgt de voorste motor meer capaciteit, clan loopt het voertuig achteruit. De voortbeweging is dus niet afhankelijk van het aantal toeren van de motoren, die veel stuwkracht leve ren, maar van het verschil tussen die twee. Er wordt wel veel geluid geproduceerd, maar de twee man die de machine be dienen hebben koptelefoons op, die te vens als gehoorbeschermers dienst doen. Via deze koptelefoons hebben zij on derling contact en bovendien hebben zij zo verbinding met de verkeerstoren, die hen instructies kan geven. De gemiddelde snelheid van het appa raat ligt tussen de 10 en 20 km per uur. Om enkele cijfers te noemen; een op pervlakte van 200.000 m2, bedekt met een laag ijzel van 1 cm en een laag sneeuw van 3 cm, is in 1uur schoon en droog. De achterste motor zorgt er namelijk voor dat de baan droog wordt, waardoor nieuwe ijsafzetting niet di rect mogelijk is, In de praktijk houdt dat in dat een start- c.q. landingsbaan in ongeveer 4 a 5 uur gebruiksklaar is. De brandstof waarop gereden wordt is kerosine, de tankinhoud ongeveer 3500 liter. In de loop der jaren is aan het proto type veel gesleuteld en veel nieuwe ideeën zijn er nu in verwerkt. De nieuwste .elektrode-hydraulische snuf jes zijn er in verwerkt. De straalmoto ren worden gestart met batterijen. Men heeft een volledig generatorensysteem ingebouwd en op het instrumentenbord kan men van elke motor o.a. de olie druk, temperatuur en het toerental af lezen. De straalpijptemperatuur moet nauwlettend in het oog gehouden wor den omdat anders de turbine-bladen zouden kunnen verbranden. Vier drukknopschakelaars dienen voor de besturing, twee hefbomen voor de brandstoftoevoer. Voor brandblussing zijn poederblussers aangebracht aan de buiten zijde van de cabine. De cabine, plaatsbiedend aan twee per sonen, is geheel afgesloten en voorzien van verwarming en ruitenwissers. Een normale voetrem kan het gevaarte me de tot stilstand brengen. „Sys" in productie In het Kamp van Zeist, waar de tech nische dienst van Datim is gevestigd, worden op drie van de vele bases die bestrijders, in de wandeling „sijs" ge noemd, aangemaakt. Zij zullen geplaatst worden op drie van de vele basis die De nieuwe „Sys" met een gedeelte van de bouwers. Geheel links de comman dant van de Datim de Kolonel M. W. A. Weers. De „Sotjimas", het prototype waaruit de „Sys" ontstond. de Koninklijke Luchtmacht rijk is. Het eerste apparaat is inmiddels afgeleverd en staat op de vliegbasis Volkel, waar nu de bemanningen getraind worden. Men hoopt het volgend jaar er nog eens zeven in productie te mogen ne men. Een vaste groep technici is met de aan- bouxv bezig; de majoor ir. C. C. Bakker, hoofd van het bedrijfsbureau, de kapi tein J. Veenendaal, hoofd van de werk plaatsen, die in het begin van de zes tiger jaren nauw betrokken was bij de bouw van een prototype op de basis Leeuwarden. Verder adjudant J. Gan- seij van de werkvoorbereiding en de „duizendpoot" sergeant J. van Reenen, de belangrijke man die zorgde voor de bestellingen, tekeningen enz. en alle noodzakelijke contacten legde; de adj. N. Leeflang, chef van de afdeling elec- tro-techniek, serg. maj. J. v. Veluw, op zichter vliegtuigmotoren, serg. maj. J, Tuinstra afdelingschef montage grond- uitrusting, geassisteerd door de heren W. de Moed en J. v. Remmerden, mon teurs mechanische gronduitrusting; de serg. N. v. Rossum, specialist straalmo toren, serg. F. v. Nes, specialist plaat werker met de plaat- en constructie werkers de heren G. Werkhoven, G. Hoving en G. Lisman en de schilders korporaal J. v. Dijk en de heer P. Snel, onder leiding van de afdelingschef de adjudant J. Bosman. Buitenlandse belangstelling In het buitenland, met name in Japan, bestaat belangstelling voor de neder- landse „sijs" en zo kan het er in zitten dat de luchtmacht gaat exporteren en „verdienen". Mogelijk mag in dat ge val, althans dit onderdeel van de lucht macht, van de K.V.P. blijven bestaan. De te elfder ure uitgestelde vergadering, welke was uitgeschreven door wethouder Dijkstra, heeft donderdagavond toch, zy het geïmproviseerd, plaatsgevonden. Twee bestuursleden van de Vereniging Soester Gemeenschap hadden postgevat bfj de brandweerkazerne en verwezen alle belangstellenden d,ie nog niet eerder op de hoogte gesteld waren na,ar het Artishockgebouw, waar rond half negen een avondje vryblyvend praten begon. Onder de ongeveer dertig aanwezigen bevonden zich vier raadsleden, te we ten mevr. T. R. Walma v. d. Molen-de Vries en de heer H. M. Jonker van de politieke partij D,66 en mevr. G. G. A. Alting-Ambrosius en mevr. E. Korthuis- Elion van de V. V. D. Als gespreksleider trad op de heer R. Drost van de Stichting Culturele Raad, (geen overheidsinstelling, maar ont staan uit particulier initiatief) die meermalen op de avond te kennen gaf weinig van de Soester stand van zaken af te weten. Dat was ook niet direct nodig, want er was voldoende deskun digheid aanwezig. Verbazingwekkend was hoogstens dat tegen half elf de heer Drost zich min of meer beschikbaar stelde om te gaan praten met de wethouder om hem het resultaat van dit praatavondje te gaan mededelen. Eén of meèr van de- vier raadsleden had dat beter kunnen doen, vooral ook omdat, zoals de heer Drost zelf zei, hij al eens meer „zijn neus ge stoten had". Dat hij zich beschikbaar wil stellen om de alsnog door de wethouder voorge stelde vergadering te gaan leiden, is misschien minder gek dan het klinkt. Vorige week slaagde onze plaatsgenoot Otto Buisman, oud-trainer van B.D.C.- handbal, oud-bestuurslid van de bad mintonclub „Selby" en trimtrainer van het eerste uur bij de S.O. Soest, in Voorburg voor het praktische deel van het nationaal diploma voor recreatief- sportleider. De cursus die gegeven werd door de nationaal en internationaal bekende Anton Huiskes, is bedoeld om ons land naast een groot aantal bevoegde wed strijdsport-trainers in alle takken van sport, een zo mogelijk nog groter aantal recreatie-sportleiders te bezorgen als begeleiding van het nog altijd veel grotere aantal recreatieve-sport-beoefe- naren. De Ned. Ver. v. Huisvrouwen afd. Baarn/Soest bracht op 2 december de Sinterklaasmiddag door onder het motto „geven is zaliger dan te ontvangen". Er werd gekiend, gelachen, boete be taald en borstplaat gegeten. De middag werd geheel in stijl op rijm geopend door mej. Waszink. Daarna vroeg de voorzitster, mevr. Heilbron eerst nog aandacht voor het doel van de middag, nl. een bijdrage te geven voor het zwembad voor Eemeroord, het Baarnse tehuis voor 600 gehandi capte kinderen. Dankzij de vorige handwerkclub, die zijn batig saldo verdeelde, kreeg Soest 200,voor het Baron Bentinckfonds en Baarn eveneens 200,voor Eemer oord. Op het eind van rle middag bleek bet kienen nog eens 50,opgeleverd te hebben. Door een verloting van de handwerk club ging nog menigeen met een mooie prijs naar huis. Al met al een zeer geslaagde middag, niet in het minst door het grote bedrag dat aan beide doelen beschikbaar kon worden gesteld en de plezierige sfeer waarin dit samenzijn werd gehouden. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat l - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Ook ditmaal kon Hees 3 het niet bol werken tegen Chefana 3. Wel wist het thuisspelend Hees zich lange tijd staande te houden, doch vlak voor de rust namen de gasten een voorsprong door de rechts buiten. De tweede speelhelft bracht Hees wel meer variatie in 't spel, maar tijdig in grijpen der Chefana achterhoede voor kwam verder onheil. Na een half uur spelen wist de ploeg uit Naarden toch nog eenmaal door te breken, maar ook raak te schieten. De Kooiweg bewoners hadden toen geen ge loof meer in eigen kunnen en deden niet erg veel moeite meer, om de 2-0 achter stand weg te werken. Hees 3 bezet nu definitief een onderste plaats op de rang lijst. Hees 4-Hoogerheide 4 Een aantrekkelijke wedstrijd met veel hoogtepunten speelde het vierde elftal tegen Hoogerheide 4. Met op en neer wisselende kansen open de Hees de score door een doelpunt van C. Leijenhorst. Ook Hoogerheide bleef doorgaan, wat de thuisclub wel eens moeilijkheden opleverde. Pas toen een achterhoede speler een noodoplossing vond, door de bal met de hand te be werken, werden de Hilversummers in de gelegenheid gesteld de toegekende strafschop feilloos te benutten 1-1 wat tevens de ruststand was. De thee bleek Hoogerheide wel goed ge daan te hebben, want zij namen na tien minuten spelen de leiding 1-2. Even later werd door een misverstand in de achter hoede de stand opgevoerd tot 1-3. Een fel opdringend Hees ging alles of niets spelen, wat inhield dat binnen 2 minuten de stand weer gelijk was, door doelpunten van de goed spelende Hans Janssen, en falende Fons Hilhorst werd het 3-3. De vollle winst pakte Arie Ka merbeek, tien minuten voor tijd, toen deze liggend op de grond match-winnaar werd, en de Hilversumse doelman ver raste 4-3. Nadien probeerden de gasten nog een gelijkspel te behalen, maar ach terhoede spelers Janssen, Kok, De Boer en Rijk Janssen geen enkele steek vallen, en vonden in doelman Smeeing en be trouwbare sluitpost. Tijdens de openbare vergadering van de onderwijscommissie, die zal worden gehouden op donderdag, 9 december а.s., te 19.30 uur, in het gemeentehuis van Soest, zulen de volgende agenda punten behandeld worden: 1. Jaarverslag ouderraad o.l.o. Soest, (ingekomen stuk nummer 2). 2. Brief van de Bond van Schoolbestu ren voor het Katholiek Kleuter-, Ba sis en Buitengewoon onderwijs inzake administratiekosten, (ingekomen stuk numer 3). 3. Krediet voor aanschaf meubilair en spel- en ontwikkelingmateriaal ten be hoeve van de openbare kleuterschool aan de Weegbreestraat, (agendapunt 5). 4. Voorstel tot stichting van een open bare school voor g.I.o. en een openbare kleuterschool in de wijk Klaarwater (agendapunt 6). 5. Voorstel tot verlenen van medewer king aan het Christelijk Schoolbestuur te Soesterberg, voor aanschaf van leer- en hulpmiddelen (agendapunt 14). Krediet voor het aanbrengen van buitenzonwering aan de openbare Prins Willem-Alexanderschool voor g.I.o. (agendapunt 15). 7. Krediet voor cursus algemene muzi kale vorming (agendapunt 17). 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking aan het bestuur van de Stich- ting voor Katholiek Basis- en Kleuter onderwijs voor uitbreiding van de r.k. kleuterschool aan de Smitsweg (agen dapunt 1.9). Met echtgenote en kinderen werd de heer P. C. Pieren gehuldigd, daar hij 25 jaar in dienst was van de DETAM (Be drijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten) in Utrecht. Door de directeur van de DÉTAM, drs. W. M. J. van der Snoek, werden de typisch Rotterdamse eigenschappen van de jubilaris belicht: nijver, slagvaardig heid en sociale bewogenheid. Wat Rot terdam is zonder Europoort, dat is de DETAM zonder ledenbestand, waarover de heer Pieren de leiding heeft; Chef Pieren, motor en promotor van de geautomatiseerde ledenadministratie, is niet alleen bijzonder actief bij de DETAM, maar ook daarbuiten, zoals zijn functies als raadslid en bestuurslid van AGAVS en Dorpshuis wel bewijzen. Door sous-chef werd hij gewaardeerd om zijn gave de andere medewerkers te in spireren tot grote krachtsinspanningen, terwijl de heer Landzaat de jubilaris schetste als een kundig en vakbekwaam medewerker en fijne collega, altijd be reid te helpen. De „Rotterdamse jongen" ook deel uit makend van ondernemingsraad en jeugd- contactraad, was mede namens zijn vrouw en kinderen de DETAM erg dankbaar voor alle hulde ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De heer Drost staat zijdelings in dienst van de overheid en zijn kennis en hier en daar verdedigen van het al dan niet aanwezige (culturele) overheidsbeleid, maakt hem een voor ieder aanvaard bare figuur, die dan wel iets duidelij ker moet resumeren en wat nodig, wa zige vraagstelingen duidelijk formule ren. Mea Culpa van mevrouw Walma Nadat de heer W. Huiser, waarnemend voorzitter van de Soester Gemeenschap, speciaal ten gerieve van de heer Drost, de moeizame levensloop van zijn ver eniging had verteld en duidelijk uiteen had gezet en daarbij zeer nadrukkelijk geassisteerd door mevr. M. Muurling goed had laten uitkomen dat dit parti culier initiatief gestimuleerd was door de plaatselijke overheid, die hen na ve le toezeggingen vervolgens volkomen in de steek liet, stal het raadslid, mevr. Walma, de avond. Ruiterlijk gaf zij toe dat het initiatief dat zij samen met mevr. Korthuis-Elion begin dit jaar had genomen, om te ko men tot het instellen van een raads commissie culturele zaken, grotendeels lag aan de onervarenheid. „Ik zou het nu anders doen." Zij gaf daarbij blijk politiek snel te le ren, wat temeer opviel toen zij tegen het eind van de discussie het duidelijke aangevertje van de heer G. Snijdelaar van de S. G. niet aannam om nu met alle achtergrond-informatie alsnog het verzoek tot het instellen van de com missie bij de raad te willen indienen. Dit was toch duidelijk* het verlangen van de Ver. Soester Gemeenschap. Een gesprekspartner voor maatschappe lijk, sociaal en cultureel welzijn. „Niet een partner", zoals de heer Huiser zei, ,die ons een cultureelbeleid oplegt." De S. G. streeft naar een participatie democratie, waarin allen gelijke rech ten en plichten hebben. ,Nu is het zo dat wie het hardst schreeuwt, het meeste krijgt. De mening van de bevolkirfg, i.c. de vele vereni gingen kan heel anders liggen." De S. G. wil niet anders zijn dan een in termediaire, een vereniging waar de aangesloten leden en particulieren hun verlangens, opmerkingen en klachten kwijt kunnen. Op de opmerking van mevr. Muurling dat de commissie geen uitvoerende taak moet krijgen, maar deze moet overla ten aan het particulier initiatief, vond de heer Drost dat de overheid bepaalde verantwoordelijkheden had, o.m. het be steden van de overheidsgelden. Boven dien moet de overheid rekening houden met planning, zodat niet nu iets neer gezet wordt, wat over tien jaar volko men nutteloos is. De heer Huiser wilde echter zover niet gaan en vond bovendien dat de over heid fouten mocht maken, als er maar een beleid was. „En dat ontbreekt in Soest" De heer Ben Joosten, bestuurslid van Artishock (lid van de Ver. Soester Ge meenschap) wilde nog minder ver gaan. „Wethouder Dijkstra heeft duidelijk be wezen geen cultuurbeleid te hebben' Laten wij hem dan eerst helpen dat be leid te formuleren en daarna pas over gaan tot het instellen van een commis sie." Ben Joosten wilde dus kennelijk terug naar het startpunt april 1970, toen de gemeente een dergelijk overleg orgaan in het leven trachtte te roepen en waaruit dan uiteindelijk door de vasthoudendheid van enkele inwoners de niet meer erkende Soester Gemeen schap is ontstaan. Hij ging bewust of onbewust voorbij aan het vele werk dat het bestuur van, ook zijn, S. G. reeds verzet heeft. De misverstanden welke er omtrent Artishock bestaan kan de S. G. uit de weg ruimen, althans dat is mede de bedoeling van deze vereni ging. Resumé Resumerend concludeerde de heer Drost dat het wenselijk zou zijn indien de raad een budget beschikbaar zou stellen en de besteding ervan zou moe ten overlaten aan de culturele commis sie. De heer Huiser vulde dit aan door te zeggen dat de besluitvorming bij de S. G. thuishoort en de uiteindelijke be slissing bij de gemeenteraad. Daarvoor is een basis van vertrouwen nodig, die in gesprekken met de culturele commis sie kan groeien. „Bovendien", aldus de heer Huiser, „is het nodig dat de S. G. beschikt over middelen om te kunnen werken", en daarbij doelde hij op fi nanciële steun. Alhoewel mevr. Walma vond dat er nu zo snel mogelijk een raadscommissie moest komen om de S. G. een gespreks partner te geven, kwam dat definitieve voorstel er niet uit. Besloten werd slechts dat de heer Drost met de wet houder zou gaan praten en ook dat de wethouder een fruitmandje gezonden zou worden met de beste wensen voor een spoedig herstel. De avond was nuttig. Mevrouw Kort- huis: „We hebben elkaar beter leren kennen." BOEKHANDEL J Mm» g.j. wessels Soesterbergsestraat 53-tel 2419 SOEST Burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck en gemeente-secretaris H. Borreman be hoorden vrijdagavond tot de velen, die het bestuur van de christelijke Mavo kwamen feliciteren op de receptie, die werd gegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de school. Het werd een zeer ongedwongen reünie van leraren en oud-leraren met vooral veel oud-leerlingen. VERMIST 6-jarige bruine pincher, reu, met groe ne halsband. Mevrouw van Esch, Weeg breestraat 21. Sinds vrijdag 3 december, zwarte ge trimde poedel, teefje, draagt een schoti geruit dekje. Tegen beloning terug te bezorgen, Klein Engendaalweg 36. GEVONDEN. Vastgebonden in fietsenberging aan de Varenstraat, bruin/zwart hondje, teef, met blauwe halsband en riem. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch onder de nummers 3583, 3282 of 2501. IN SAMENWERKING MET „DE GOUDEN SNAAR" 1 (12) STUDENT DEMONSTRATION TIME Beach Boys - Bovema 2 3) MET JOU OP EEN BANK Marian en Wim Heikrekels - Telstar 3 4) TAKE MY HAND Kenny Rodgers First Ed. - Negram 4 (14) STONES Neil Diamond - Phonogram (Tom) 5 AMARILLO Tony Christie - Inelco (Hans Mondt) 6 DES CHANSONS POP Poppys - CNR/Berclay 7 JOHNNY REGGAE Piglets - Bovema 8 9) SCHENKT MA^J SICH ROSEN IN TIROL John van Kesteren en Wilma - CNR 9 (13) KOBUS JA KOBUS Johnny en Rijk - CBS/Artone 10 (17) WHO KILLED THE FISH The Walkers - Telstar 11 IK HEB NIETS GEZIEN Sjakie Schram - CBS/Artone 12 NO MATTER HOW I TRY Gilbert O'Sullivan - Phonogram 13 HEY, BIG BROTHER Rare Earth - Bovema 14 FAMILY AFFAIR Sly Famely Stone - CBS/Artone 15 (18) FOLLOW ME Georgie Fame Alan Price - CBS/Artone 16 LAAT ME NIET ALLEEN Ronnie Tober - Phonogram 17 (19) DIAMONDS ARE FOREVER Shirley Bassey - Bovema 18 LIZZY'S TUNE Jaap Dekkers Boogie Set - Bovema (Tineke) 19 TOKOLOSHE MAN John Kongos - CNR/Ariola (Will Luikinga) 20 VREDE Ben Kramer - Dureeo

Soester Courant | 1971 | | pagina 5