SCHE D N.V. f-T) Weekend inenn fl, rSjSSF #SSp.- SS®»- y-ïws- ÈKS™ Openbare vergadering onderwijscommissie Koperen leiding NIJH0F - BAARN GEMISTE KANS IN LATIJNS-AMERIKA iSoeóter natuurbad Officiële mededeling PRIJZEN STIJGEN ONRUSTBAREND r. a. hofman REKREATIE STATUS EEN ZOEN VOOR DE RECHTER BELANGRIJK Fa. van de Breemer KERSTBOMEN TELEFOON ZIEKENAUTO Noerderweg 23 4 echte vleeskroketten Cafetaria-Snackbar „DE ZWALUW" 5CHE irtwagens 1970 EL. 02155-2643 DAGOMAR IsS sf" üi'3 ï^J??.res Voor naai machines en reparaties is Fa. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28, Hoogïïs®Xegrae1"handel' Mevrouw Walma: „Wat zijn bouwkisten voor meisjes?" Tijdelijke aanbieding tot 20 december 10,incl. bediening en b.t.w. CAFÉ-RESTAURANT Kredieten ten behoeve van. het onderwijs Wet op de Ruimtelijke Ordening Vrijlating lonen en prijzen geen succes Voor de balie Brandj e aan de Beckeringhstraat ,,'t Vaarderhoogt" met wortel Komitee in oprichting voor hulp aan politieke vluchtelingen Snackbar-safdaria „Be Zwaluw", new style Vrijdag, zaterdag en zondag Koude en warme snaks, ijs en frisdranken Vrijdag 10 december 1971 r benzine op uw spaarkaart /orden geplaatst tydens het ;enoegen nemen met kwali- n de TIEK. isiel nweg MARMER, ONYX, LEISTEEN. Keus uit honderden com binaties. Enigste speciaalzaak, in Nederland. Uitsluitend le kwaliteit vlekvrije bladen. Marmer op smeedijzer ƒ145. Onyx (halfedelsteen Pakistan) fl65. Grote keus in rond, 90 cm vanaf 185. Leisteen 120 x 50 cm, op smeedijzer 265. Ovaal, minisets, aparte modellen enz. Mini Onyx in smeedijzer (3 dlg.) ƒ165. Onyx art.: TV-lamp- jes, beelden, vazen, aan stekers, kandelaars, col liers enz. (Koetshuys) Rijksstraatweg 108 koenen a.d. Vecht, Tel. 02943-3388 Open van dinsdag t.e.m. zaterdag. ■Sj. 4) Sg. >03 S *0 "E o o a u ro a c t- w ,C 3 c-aa ïltia 6 S ™i MoTi! O) N SÏÜ maar wassei telt ze telefoon 3480. SIERPOTTEN, vazen, houten bloembakken, koperwerk, smeedwerk, P'We' enz. vindt u to onze nieuwe afdeling voor zeer voordelige prifzen. Tevens verstrek te, wfl Wlso zegels en' nlsin0^TEN' b'oen,eIS en planten, Middelwilk- straat 28, tel. 2336. LET OPGrote beurs- bankTn® Van 72 nieuwe bankstellen ,n 9 modellen, h.» v'oerbedekking, Jon?- en schemerlampen, koperwerk, tafel, en™ vól d?kW°rat verkocht voorde kwart van de Nykerkerveen. Te koop prima WINTFR- helpen. balanceren T°r ""'«"e» 11 heidsweg^ aV" NtiTCr" lel het viad.,« i. l Dircct 0Ter U. aduct '"iksaf. Haast Een 90 V. fitte wethouder Dijkstra, herstellend van een griepje, zat de vergadering ▼an de onderwijscommissie voor. Het eerste punt van de agenda, het jaarverslag van de ouderraad van het open baar lager °"dv™Us, werd door de heer K. Levinga (PAK) kort en door de wet- houder vriendelijk genoemd. In deze sfeer verliep de vergadering. De brief van de Bond van Schoolbestu ren voor Katholiek Kleuter-, Basis- en Buitengewoon onderwijs inzake admini stratiekosten leverde geen problemen op. ledereen kon zich verenigen met de op merking van de heer Levinga dat dat een zaak voor „Den Haag" was. Mevrouw T. R. Walma van der Molen (D '66) breidde de agenda even uit met een door een Soester ingezetene aange sneden probleem van vernieling van de groenvoorzieningen o.m. door de jeugd. Zij meende dat de scholen ingeschakeld diende te worden bij het bestrijden van dit euvel, waarmede mevrouw P. J. Oranje-Entink (VVD) zich min of meer kon verenigen. Zij sprak van een alge hele mentaliteitsverandering. Van wet houder Dijkstra kregen zij de toezegging dat hij de kwestie zal bespreken met ouderraad en hoofdenconvent. Bouwkist voor meisjes Het beschikbaar stellen van een krediet van 15.000,voor de aanschaf van meubilair en spel- en ontwikkelingsma teriaal ten behoeve van de openbare kleuterschool aan de Weegbreestraat, was geen zaak om lang over te praten. Slechts tekende mevrouw Walma protest aan tegen de aanschaf van een speciale bouwkist voor meisjes. „Die tijd zijn we toch wei voorbij", zei ze, wat de heer Dijkstra de opmerking ontlokte: „Wilt u de uni-sex al op de kleuterschool la ten beginnen". Het beschikbaar stellen van een krediet van 1,2 miljoen voor de bouw van een lagere- en een kleuterschool kreeg geen tegenstand. Wel wilde mevrouw Oranje weten of het niet voorbarig was te zeg gen dat de scholen op 1 augustus '72 gereed zouden zijn. De heer Storimans (KVP) berekende dat de scholen wel erg duur werden en vroeg of het niet mogelijk was verplaatsbare scholen te bouwen. „Als de wijk ver grijst, kunnen we ze elders gebruiken". Bovendien meende hij dat 3 scholen voor lager onderwijs en 3 kleuterscholen, die uiteindelijk in het plan Klaarwater ge bouwd moeten worden, rijkelijk veel was, wat de heer Levinga de opmerking deed plaatsen „Op naar de Openbare School". De wethouder meende, daarbij geassi steerd door de heer Veraar van de af deling onderwijs, dat de datum 1 au- Kiwa Keur 11 mm 2,25 per m. 15 mm ƒ2,75 per m. (Inclusief B.T.W.) Jac. van Lenneplaan 15 gustus niet voorbarig behoefde te zijn. Wat het aantal scholen betrof, had hij donderdagmiddag nog een bespreking gehad met de diverse schoolbesturen. Alhoewel de ligging van de bijzondere scholen niet als ideaal werd gezien, wist hij dat naar alle waarschijnlijk heid het r.k. schoolbestuur zich wel zou neerleggen bij het aangewezen ter rein. Het prot. chr. schoolbestuur had zich nog niet definitief uitgesproken. Het rekensommetje van de heer Veraar, 42 lokalen voor 6 scholen, bleef een on duidelijke zaak voor de publieke tribu ne, maar werd door de commissieleden aanvaard. De scholen zullen niet snel overbodig zijn als men er rekening mee wil houden dat 10 van de kin deren in een wijk, altijd naar die scho len gaat. Het beschikbaar stellen van ƒ4.750, voor de aanschaf van leer- en hulp middelen ten behoeve van de chr. school te Soesterberg, waaronder een dia-projector, deed mevr. Oranje de vraag stellen of het niet mogelijk was de dia's op de scholen te laten roule ren. Deze vraag sloot mooi aan bij een brief die van de ouderraad was bin nengekomen en die over hetzelfde on derwerp ging. De wethouder gaat het onderzoeken. Met punt 4 van de agenda ging ieder een accoord en de Prins Willem-Aiex- anderschool mag een buitenzonwering aanschaffen. Driemaal nee zei de heer Levinga toen het voorstel aan de orde kwam om 14.000,beschikbaar te stellen voor de aanschaf van meubilair, spel- en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de R.K. Kleuterschool ,,'t Hummel- honk". Voor een lokaal dat er nog niet is en waar nog geen concrete medede lingen over kunnen worden gedaan", zei hij. Na een nadere uiteenzetting door de wethouder, waarbij werd toegegeven dat het raadsstuk niet duidelijk was, ging de heer Levinga overstag. Wel bleef hij zijn bedenkingen houden te gen het feit dat de aanvragen door bij zondere schoolbesturen, althans voor zover zij de raad bereiken, niet gespe cificeerd behoeven te zijn. Wat het lokaal betreft kon de wethou der de heer Levinga overtuigen dat dit er komt, er eigenlijk al is. Slechts moet bepaald worden welk lokaal door de kleuterschool gebruikt kan worden. 7.500,werd beschikbaar gesteld voor het organiseren van een cursus algemene muzikale vorming voor het onderwijzend personeel. De heer Le vinga vond het wel wat veel, maar was toch niet tegen. Aan de raad is donderdag het laatste woord. Uruguay gaat voort op de oude weg. Het „breed front" van linkse groeperingen dat via de stembus het land - net als Chili - een marxistische regering had willen bezorgen, is daar niet in geslaagd. Als vanouds regeren weer de „colóra- do's" met de „blanco's" in de oppositie. Het linkse front zal wel weer uiteenval len, wordt verwacht, na deze nederlaag. Nog maar enkele jaren geleden had Uru guay de faam een vrijwel perfekte de- mokratie te zijn, en dit nota bene in Latijns-Amerika, waar staatsgrepen aan de lopende band de bedenkelijkste dik- taturen elkaar doen aflossen. Zijn goede reputatie dankt het land aan de tijd toen de „colorado's" en „blanco's" het demokratische spel netjes speelden, waarbij hielp dat het ekonomisch goed ging en het land zich een behoorlijke sociale zorg kon permiteren. Langzaam aan echter werden deze „ro den" en „witten" partijen, die zich niet meer politiek van elkaar onderscheidden, maar machtsgroepen die hun eigen be langen nooit vergaten bij het nemen van besluiten. Zoals gebruikelijk betaalden de sociaal zwakkeren het gelag, vooral toen het ekonomisch minder goed ging. Het mis noegen over deze verzieking van de de- mokratie uitte zich in de succesvolle stadsguerriila van de „Tupamaro's" die niet alleen diplomaten ontvoerden, maar banken beroofden en grootwinkelbedrij ven plunderden om met de opbrengst de armen te helpen. Gevolg: konstante staat van beleg en militair bestuur, waardoor van de restjes demokratie ook niet veel meer terecht kwam. Het interessante was nu dat de Tupama ro's zich achter het brede front stelden, als het ware om de demokratie een laat ste kans te geven. Nu dit niet heeft ge baat kan nog meer guerrilla worden ver wacht met als antwoord nog meer mili taire invloed in het bestuur. Nu is Uruguay niet groot, maar juist door de reputatie die het had is wat daar gebeurt van grote invloed op de rest van Latijns-Amerika. Was het land de weg van marx opgegaan zoals Chili, dan had dit invloed gehad zeker bij de grote buren Argentinië en Brazilië Was eindelijk geprobeerd de demokratie gezond te maken, dan had dit ongetwij feld in de andere landen het verlangen versterkt het op die manier te proberen. Een klein land kan zo'n fijne proeftuin zijn voor sociale en politieke experimen ten. t Dat deze twee kansen niet zijn gegrepen zal velen in Latijns-Amerika de overtui ging hebben gegeven dat langs demokra tische weg kennelijk niets bereikt kan worden en dat de guerrilla-methode van de Tupamaro's, of die van Castro bij voorbeeld, de enige manier is om dit werelddeel van wantoestanden te verlos ten. SALADE A LA RUSSE KALE „SOESTER" A LA ZINGARA (Kalfsvlees in pikante saus met champignons, ossetong, truffel) DIVERSE GROENTEN AARDAPPELEN IJS - SLAGROOM Wij bieden U 2e Kerstdag exclusieve diners. Gaarne tijdig bespreken i.v.m. de vele aanvragen VAN WEERDEN POELMANWEG 4 S TELEFOON 3156 Het college van burgemeester en wet houders stelt de raad voor de onder- volgende kredieten beschikbaar testellen: 15.000,voor de aanschaf van meubi lair en spel- en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de openbare kleuter school aan de Weegbreestraat; ƒ4.750,voor de aanschaf van een dia projector met daglichtscherm, 40 reken- dozen en een nieuwe taalmethode voor de christelijke lagere school te Soester berg; 6.600,voor het aanbrengen van een buitenzonwering aan de openbare Prins Willem-Alexanderschool; ƒ7.500,voor het organiseren van een cursus algemene muzikale vorming voor het onderwijzend personeel van de lage re scholen. Voor het volgen van deze cursus hebben zich 30 leerkrachten opge geven; 14.000,voor het inrichten met meu bilair en spel- en ontwikkelingsmateriaal van een lokaal van de katholieke kleu terschool ,,'t Hummelhonk" aan de Smits- weg. Eén klas van deze kleuterschool is momenteel gehuisvest in een lokaal van de R.K. lagere school „De Wiekslag" aan de Smitsweg. Omtrent de wijze waarop in de huisvesting van deze kleuterklas zal worden voorzien, kunnen thans nog geen concrete mededelingen worden ge daan. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan: a. het Kompost- en Rioolwaterzuive- ringsbedrijf Soest-Baarn, p/a Eemnesser- weg 52, Baarn, op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van twee be drijfswoningen met garages op het per ceel, gelegen aan de Maatweg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3861. b. K. P. J. Wiss, Klaarwaterweg 1, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, ver gunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een bungalow op het per ceel, gelegen aan de Beukenlaan, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nr(s). 2648 ged, en 5274 ged. c. E. C. Higler, Heideweg 78, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, ver gunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van 12 eengezinswoningen op het perceel, gelegen in het bestemmings plan „Klaarwater", kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 5859. Alvorens een definitieve beslissing geno men zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmakingen hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op de verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 10 december 1971. Vooral de Nederlandse huisvrouw ziet de naaste toekomst met enige somberheid tegemoet. Het afgelopen jaar ztfn vrywel alle artikelen, die nodig zijn voor het levensonderhoud, sterk in prijs gestegen. Het heeft er de schjjn van dat fabrikan ten, groothandelaren en winkeliers alvast een voorschot hebben willen nemen op de ongetwijfeld sterk stijgende loonkosten, waarmee zij per 1 januari 1972 worden gekonfronteerd. De inflatie woekert ongenadig voort. Sinds 1965 is de prijsindex gestegen van 100 naar 148 en helaas moet worden verwacht dat deze tendens zich in 1972 krachtig zal doorzetten. koopkracht van onze gulden is vermin derd. Voeding duurder Tot de sterkst in prijs stijgende artike len behoren stellig meubelen en nieuwe auto's. In 1971 werden de meubelen 16 duurder, de nieuwe auto's 14%. De mo- terijtuigenbelasting vergde 17 meer. Geen wonder dat, mede gelet op de ben- zine-accijnsverhogingen die ons in 1972 te wachten staan, de verkoop van nieu we auto's de laatste maanden een dui delijke inzinking geeft te zien. De kon- sument wordt voorzichtiger. Verschillende voedingsartikelen stegen het afgelopen jaar zeer sterk in prijs. Om enkele voorbeelden te noemen: kaas 13 °/o, vlees (kalfs- en rund) 14 yog hurt 10 sinaasappelen 14 En dat is dan nog maar een kleine greep uit een groot aantal artikelen. Knippen en wassen is in 1971 ook. aan zienlijk duurder geworden. De heren kapper rekent 18 meer dan een jaar geleden, de dameskapper 12 Toilet zeep is zelfs 22 duurder geworden en is daarmee de koploper geworden van alle artikelen die in prijs zijn gestegen. Wie dorst heeft, grijpt gemakkelijk naar een flesje bier, dat een jaar geleden nog 12 goedkoper was dan nu. Wonen Ook het wonen is duurder geworden als gevolg van de huurverhoging en de hoge re kosten van onderhoud. Gemiddeld be talen we nu circa 2,5 meer voor het wonen dan een jaar geleden. De prijzen voor huishoudelijke artikelen stegen met 1,4 die voor verlichting met 2 In 1972 zullen we voor onze verlichting nog aanzienlijk meer gaan betalen, want dan wordt het B.T.W.-tarief voor elektrici teit verhoogd van 4 naar 14 Kleding en schoeisel werden circa 17 duurder en het is misschien wel teke nend voor de situatie dat ruim 11 van deze stijging na het vrijlaten van lonen en prijzen tot stand kwam. Ontwikke ling en ontspanning werden ruim 3 duurder. Voor pocketboeken moet de konsument nu 8 meer betalen dan een jaar geleden. Ook de overheid leverde een aanzien lijke bijdrage aan het algemeen kosten- peil. De Nederlandse Spoorwegen heb ben in 1971 hun tarieven driemaal „aan gepast". Op 16 december 1971 gingen "de tarieven met liefst 9,5 omhoog. Ook de post- en telefoontarieven stegen ge ducht en waren er mede oorzaak van dat het bedrijfsleven op hogere kosten kwamen te zitten en die kosten weer goed trachtte te maken door zijn prijzen te verhogen. En die prijsverhogingen hebben op hun beurt de looneisen van de vakcentrales weer verscherpt. Zo wentelt de Nederlandse volkshuishou ding rond in de vicieuze cirkel van de inflatie en het wordt steeds moeilijker om daaruit te ontsnappen. Het is dan ook de vraag of de regering- Biesheuvel haar „liberale" loon- en prijspolitiek in 1972 kan handhaven. De regering vertrouwt op het verantwoor delijkheidsgevoel en het gezond verstand van de werkgevers en werknemers, maar de harde feitén van het loon- en prijs- gebeuren hebben de afgelopen maanden duidelijk aangetoond, dat de regering wat al te goed van vertrouwen is ge weest. De regering heeft de lonen en prijzen vrijgegeven. Of dit een gelukkige be slissing is geweest valt pas op langere termijn te bezien, maar onze voorlopige indruk is dat „vrijheid" hier wel eens geen „blijheid" zou kunnen brengen. Het Consumenten Contact Orgaan heeft al berekend, dat in de periode half juli- half oktober het leven 2,7 duurder is geworden. Ernstiger is dat de prijsstij gingen geenszins beperkt bleven tot de min of meer luxe artikelen. Ook de ar tikelen, die van primair belang zijn voor ons levensonderhoud stegen sterk in prijs. Zo werd de voeding alleen al in de pe riode half juli - half oktober 2,6 °/o duur der/' En" inmiddels is dat percentage nog aanzienlijk hoger opgelopen, b.v. door de stijging van de brood- en melkprijs. In het jaar 1969, toen de B.T.W. werd ingevoerd, werd het leven 7,5 duurder. Datzelfde percentage was het afgelopen jaar reeds half oktober bereikt en al met al zal dit percentage in 1972 rond de 7,9 a 8,1 gaan bedragen. Een uiterst zorgelijke ontwikkeling. In dat opzicht was 1970 een heel wat florisanter jaar. Toen werd het leven „slechts" 4,4 duurder. Het feitelijke prijsindexcijfer is sinds 1965 van 100 tot 148 gestegen en dat toont genoegzaam aan hoezeer de Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 Een bekend weekblad heeft in een hoofdartikel er de aandacht op geves tigd dat steeds meer bezitters van in komens boven de weistandsgrens zich geroepen voelen een tweede woning te kopen. De voorkeur gaat uit naar de kleine boerenwoningen ver van het stadsgewoel. De meeste liefhebbers zouden dit doen om de stank en het lawaai in het wes ten te ontvluchten. We signaleren een ontwikkeling waarbij dit soort inko- mensgenieters al hun besparingen of feren om zich de luxe van een tweede woning te kunnen veroorloven. Wij achten de tweede-woning-rage een gevolg van de opkomst van een nieuw statussymbool. Daar zijn hoge kosten aan verbonden in verband met heen en weer reizen van de familie naar hun buitenbezit. Voorts zijn de kosten van financiering en onderhoud meestal hoger dan zij zich realiseren. Het grootste sociale nadeel achten wij dat een deel van ons volk binnen een aantal jaren twee woningen bewoont en een ander deel helemaal niet wo nen kan. Wij zien de diepere oorzaak van de aankoop tweede woning gelegen in de hoge fiskale druk op de inkomens en in de inflatie. De teruglopende tendens van de konjunktuur gaat gepaard met een flinke geldontwaarding. Men waant zijn geld veilig in de belegging in vast goed dat bovendien door verhuur nog belastingvrije inkomsten brengt. 'Want met het opgeven van huuropbrengst voor de inkomstenbelasting zal het niet nauw worden genomen. Vergeten wordt echter dat bij doorzet ten van de recessie ook de waarde van rekreatiehuizen een deuk zal krijgen. Die mensen zien ook niet hoeveel ex tra verkeersdrukte er door het heen en weer reizen van gezinnen wordt veroorzaakt en hoeveel gezinsleven er door het trekken wordt ontregeld. De stagflatie vergroot tenslotte duide lijk het vermorsen van besparingsmid delen, die bij een gezonde monetaire ontwikkeling beter aan de welvaarts ontwikkeling zouden worden dienst baar gemaakt. Een brandje bij de N.V. Technische Handelonderneming J. V. Meijer aan de Beckeringhstraat 31 heeft gistermiddag weliswaar nauwelijks schade aangericht, maar door de hevige rookontwikkeling wel voor veel overlast gezorgd. In blik ken opgeslagen asfaltpoeder dat te dicht bij een grote industriebrander stond, vatte vlam. Het brandje ging met zo'n grote rookontwikkeling gepaard, dat in korte tijd in de hele fabriek een dicht rookgordijn kwam te hangen. De brand weerlieden moesten dan ook gebruikma ken van persluchtapparatuur. Fabriekspersoneel had al geprobeerd de vlammen te doven door er zakken meel overheen te strooien. Toen de brandweer arriveerde, was één straal van de nevel spuit voldoende om de smeulende resten te doven. Nadat de brander en de bus sen asfaltpoeder met behulp van een vorkheftruck uit de fabriek waren ver wijderd, werden alle deuren van de fabriek wijd opengezet om de stinkende rook te verdrijven. „Jij bent weggelopen, zo zo," bromde de politierechter tegen het mooie meisje van amper twintig lentes. „En dan nog diefstallen plegen en brudtaal zijn ook...." „Ik moest toch wat eten!" klonk het zachtjes terug. Ze had lange blonde lokken om een smal gezichtje. De jurk was van een model dat vijf of zes jaar terug als mo derne mode zijn bestempeld, maar nu een buitennissige indruk maakte. Haar houding was meer dan bedeesd. Het leek wel of ze bang was, geslagen te worden. „Had je geen geld meegenomen, toen je vluchtte?" „We kregen daar geen geld...." „En toen ben je eerst gelift met een automobilist. Heb je die meneer geen geld afhandig gemaakt?" „Dat dorst ik niet te vragen. Ze ver telden in 't tehuis altijd van die verha len, dat mannen alléén maar geld ge ven, als..., als je...." „O ja, nou dat is dan heel verstandig. Je stond dus nog zonder geld in de stad. En toen kreeg je honger?" „Ja. Toen heb ik een bakker opgezocht en vroeg om brood.... zonder iets.... Dat heb ik er nog bijgezegd: zónder iets te betalen." „O, jij bedoelde zonder betalen? In het politierapport staat: brood zónder meer. Ze hebben misschien gedacht: brood zonder beleg. Of brood en niets anders. Heb je dat wel duidelijk uitgesproken? Dat zónder betalen?" Haar zachte stemmetje deed vrezen, dat de laatste woorden bij het schroomval lige bédelen wel tussen wal en schip ingeraakt zouden zijn. „En waar wilde je héén in de stad?" „Ik had een oom daar wonen." „Ja. Een oom, die wel eens beloofd had iets voor je te wjllen doen. Maar je trof die oom niet thuis. Die was zeker naar zijn werk?" „Ja.... Ik probeerde of ik achterom binnen kon komen. En dat kon." „Maar de achterdeur was toch op slot?" „Ik wist waar de sleutel lag. Die legde hij altijd onder de vuilnisbak." „Zozo, dus dat werd insluiping. En toen zocht je daar naar geld?" „Nee. Éérst naar iets te eten. Maar er lag geen brood in de broodtrommel. Er was niet eens een fles melk...." Het meisje begon opeens te snikken. „Ja, je oom was een week lang weg. Óp zakenreis. Er was helemaal niets in huis. Maar er was wel wat geld!" „Ik léénde wat. Ik heb een briefje neer gelegd hoevéél ik geleend had, en dat ik 't terug zou brengen." „Maar je vergat er je naam op te zet ten!" „Dat kon toch niet. Dan zou hij 't te huis opgebeld hebben en dan hadden ze gelijk geweten waar ik uithing!" „En ben je toen met dat geleende geld die bakker gaan betalen?" „I^ee. Ik moest eerst andere kleren ko pen. En sieraden." „Ik moest er toch anders uitzien...." „En de bakker heb je nog steeds niet betaald!" „Ik vroeg toch om brood zonder te be talen-. Ik-, dacht -dat- ze. dat wel begrepen hadden.... Dat ze dat brood meegaven omdat ik geen geld had." Er kwamen enkele getuigen naar voren. De bakker, zei dat hij een beetje hard horend was en dat 't wel mogelijk was dat ze zoiets gezegd had van niet be talen. Maar hij had 't allemaal niet zo duidelijk gehoord. En dat ene brood hoefde ze dan niet terug te betalen. De directrice van het gesticht viel vin nig uit, dat ze niet voor niets was opge sloten en dat er de wereld de grootste ellende stond te wachten, als haar „pu pillen' allemaal los zouden breken en overal zouden gaan stelen. Die kinderen moesten onder strenge tucht en toe zicht blijven. De oom had aangifte gedaan, omdat hij niet wist wie zijn geld „geleend" had. Hij dacht, dat er een onbekende ge weest was. Nu' pleitte hij clementie, omdat hij zijn nichtje wel geld ge leend zou hebben als zij er om ge vraagd had. En dat kon zij weten, want hij had haar wel eens beloofd, dat ze bij hem altijd om geld en goede raad kon aankloppen. De officier van justiaie verhief zich van zijn zetel en sprak van gestrafte meisjes, die zich aan hun gerechte straf wilden onttrekken door weg te lopen en die dan haar verkeerde neiging niet konden onderdrukken en opnieuw uit stelen gingen. Hij wilde paal en perk laten stellen aan dat eigengereide en eigenmachtige optreden en eiste een week gevangenisstraf. „Omdat ik geen boete kan eisen, want die zou het tehuis moeten betalen." Het mooie meisje met de blonde lokken barstte in tranen uit. „Je mag nog iets zeggen," troostte de politierechter. Dat deed ze tussen de krampachtige snikken door. „Ik ben.... al zo.... ge straft....?" „In het tehuis?" „Ja. Ze hebben me drie weken opge sloten!" „In een cel?" Ze knikte. „En die kleren zijn me af genomen!" Toen wees de rechter op een andere manier zijn vonnis. „Ik kan je schuldig verklaren zonder oplegging van straf. Want jij hebt al een straf gehad. Je bent zelfs drie keer te zwaar gestraft dan de norm voor het gepleegde feit. Het staat echter helemaal niet vast. dat je een strafbaar feit gepleegd hebt. Ontvluchten uit een gevangenis is vol gens de wet niet strafbaar, dus uit een gesticht als die zeker niet. De bakker heeft jou het brood alsnog cadeau ge daan. Je oom heeft verklaard, dat hij jou het geld wilde lenen en dat jij dat ook wist. Je hebt slechts een voorschol genomen, met zijn goedvinden. Ik acht jou dus beslist niet schuldig en ik spreek je vrij van hetgeen ten laste ge legd wordt. En de directrice geef ik de ernstige waarschuwing, voortaan min der straffen uit te delen en niet voor eigen rechter te gaan spelen, anders zal zij gedaagd worden wegens kinder mishandeling. Meisje, droog je tranen. Je kunt gaan. En die kleren moeten terug." Toen gebeurde er iets héél geks in de geschiedenis van de rechtspraak. Het meisje riep verbaasd „Vrijspraak?" en toen sprong ze naar de groene tafel, boog zich over wetboeken en hamer en gaf de zittende magistraat een dikke zoen op zijn voorhoofd. De parketwacht nam haar aan de afm mee naar buiten. „Ziet u nou wel," snauwde de direc trice. „Dat kómt er nou van!" Ook dit jaar, kunnen w(j U wederom onze al sinds jaren beroemd geworden KERST BOMEN en versieringen aan bieden. Deze artikelen munten uit qua kleur, vorm en houdbaarheid. U kunt dit alles zien en ko pen in een sfeervolle omge ving bij TUIN- en ADVIESCENTRUM DORRESTEINWEG 72a Telefoon 02155-2883 BEUKENLAAN 55 Telefoon 02155-2479 Reserveer nu reeds. Geopend van 9-21 uur. Terrein ver licht. H. v. d. FLIER - Beetzlaan 143 i Naar aanleiding van de op 26 november 1.1. gehouden Ralph Waver-informatie avond willen de initiatiefnemers komen tot de oprichting van een komitee voor hulp aan politieke vluchtelingen. Dit komitee zal zich met het vreemde lingenbeleid gaan bezig houden en kan als eerste aktiviteit proberen de uitwij zing van Ralph Waver tegen te gaan. Vele politici zullen daarvoor benaderd worden en er wordt op gerekend dat de kerken en de politieke partijen aktief aan het komitee zullen meewerken. De oprichtingsvergadering zal worden ge houden op 16 december, om 20.00 uur, in het Artishockgebouw. Deze vergadering wordt voorgezeten door ds. N. van Gelder. Met ingang van j.1. maandag is snackbar-cafetaria ..D Zwaluw" aan de Van Weedestraat overgenomen door r heer Paul Veerman, die de zaak onder dezelfde nar voort zal zetten. hebben wij ter gelegenheid van deze overname introductie-aanbieding. (NIEUWERHOEK-KWALITEIT) VAN WEEDESTRAAT 15 TELEFOON 4034 SOEST GEOPEND VAN 11.00 tot 24.00 UUR. DINSDAGAVOND EN WOENSDAG GEHELE DAG GESLOTEN. f

Soester Courant | 1971 | | pagina 13