Soest toen - Soest nu Kleine verhoging abonnementsprijs Soester Courant Het oog gericht op belastingspanningen WAAROM NIEUWE PARTIJEN INSTRUKTIEBAD BIJNA GEREED VOOR ONTVANGST EERSTE BEZOEKERS V.V.V.-nieuws 0,25 per kwartaal ef 1 cent per verschijnend nummer, 4,75 per kwartaal. Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Vrijdag 10 december 1971 Jongetje door hond gebeten 1000 gulden buit bij inbraak aan de Middelwijkstraat Poging tot inbraak in SEC-kantine Permanente expositie in wachtkamer bij tandarts Steen zodat het abonnementsgeld per l januari a s. bedraagt Zij, die niet automatisch het abon nementsgeld per giro of bank vol doen, verzoeken wij beleefd hier mede rekening te willen houden. Zij, die het abonnementsgeld wél automatisch per Postcheque- en Girodienst voldoen, behoeven van deze verhoging geen mededeling te doen aan genoemde dienst. De abonnementsprijzen van de nieuwsbladen mogen per 1 jan. 1972 worden verhoogd met 3Va cent per verschijnend nummer, welke ver hoging is afgestemd op de ver hoging van de abonnementsprijzen van de dagbladen per genoemde datum van 20 cent per week. Als gevolg hiervan zou het abon nementsgeld van ons blad per 1 januari a.s. moeten worden verhoogd met 26 x 31/» cent, is 0,91 per kwartaal. Voor geen enkele inwoner van onze gemeente mag de abonnementsprijs echter een beletsel zyn abonnee te zijn op de Soester Courant, waarom wjj besloten slechts een verhoging toe te passen van SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Stap voor stap begint iedereen in dit land ervan overtuigd te raken dat er met ons financieel-ekonomisch bestel iets mis is. Het aantal bedrijfssluitingen neemt toe. Het aantal jaarverslagen, dat van het ene jaar op het andere van ver trouwen in de toekomst naar de rand van een faillissement tuimelt, wordt groter. De staatsrekening vertoont plot seling grote gaten, die we een half jaar geleden nog niet hadden verwacht ge tuige de financiële moeilijkheden rond de kabinetsformatie. Het zijn enkele in drukwekkende fragmenten uit de ekono- mische gang van zaken in 1971, die bijna kan worden afgesloten. Juist voor de afsluiting van de jaarre kening komen er nog alarmerende be richten uit het ministerie van financiën. Daar geven de belasting-kontrolerende ambtnaren uiting aan hun onbehagen over de overstelpende hoeveelheid werk. Geen wonder als de heffingen steeds veranderen en de belastingplichtigen steeds meer in het nauw brengen. De staatssekretaris van financiën erkent dat zijn ambtenaren worden overbelast. Hij laat doorschemeren dat hij niet ge heel gerust is over de mate waarin be lastingfraude wordt gepleegd maar doet geen duidelijke uitspraak. Ook hij zal weten, als iedere Nederlander, dat het aantal transakties buiten de boekhouding om, in vele zaken toeneemt. Ook deze bewindsman zit in een vervelende posi tie. Hij moet de indirekte belastingen op voeren en kan de direkte niet vermin deren. Dit moet op spanningen uitdraaien en op een toeneming van de belasting ontduiking. Wij hebben intussen een hef fingsniveau bereikt waarbij zelfs de meest goedwillende belastingbetaler zijn schouders ophaalt over de rechtsvaardig- heid hiervan. En dat is een verontrus tende ontwikkeling. KANTMAN Een loslopende hond, welke toebehoorde aan mevrouw A. G. M. v. 't K.-L., heeft de zesjarige R. de G. gebeten. De politie bracht het jongetje naar huis en me vrouw v. 't K. krijgt een procesverbaal. Dinsdagavond is tussen half zes en half tien ingebroken in een huis aan de Middel wijkstraat. Via een keukenraam zijn de daders binnengekomen, waarna alle vertrekken met een bezoek werden vereerd. Alles werd overhoop gehaald en een bedrag van 1000,meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Het zou natuurlijk wel vreemd zijn als er in deze tijd van vernieuwing van waarden op allerlei gebied, ook niet ge poogd werd te sleutelen aan de politieke partijvorming. Men is daar dan ook al bijna tien jaar mee bezig, met als enig gevolg dat er tot nu toe weinig is ver anderd, alleen de onduidelijkheid èn de versnippering zijn nog groter geworden. Ging eerst de roep om vernieuwing en konsentratie vooral uit van de linkse partijen, vooral gestimuleerd door de nieuwe groepering D '66, even later ont stonden er konsentratieplannen bij de drie grote konfessionele partijen, want men kan elkaar op politiek gebied nu eenmaal geen vliegen laten afvangen. De laatstgenoemde partijen brachten het zelfs al tot een gezamenlijk urgentiepro gramma bij de laatst gehouden verkie zingen. Daar kwamen de linkse partijen nog niet aan toe, maar die vormden wel gezamenlijk een alternatieve oppositie regering, al was dat maar voor een kort poosje. Het hoort er tegenwoordig - en heel begrijpelijk - zo'n. beetje bij om te streven naar nieuwe partijvormen. Geen vasthoudender volk echter dan de Ne derlanders en nergens telt het eigen be lang ook zo sterk mee. Werkelijke ver anderingen in ons partijensysteem zijn er dan ook nog niet voortgekomen uit het jarenlange pogen. Het krachtigst klinkt de wil tot vernieu wing nu op uit de gelederen van de K.V.P. Tot nieuwe partijvoorzitter werd gekozen dr. ir. D. de Zeeuw, die met prof. P. Steenkamp, de ontwerper van het nieuwe partij plan, gerekend kan worden tot de fervente strijders daar voor. Deze vernieuwers willen van de konfessionele binding in strikte zin af en komen tot de vorming van één, na tuurlijk ook weer genoemde, volkspartij. Daarmee stappen zij dus af van de idee- en tot vorming van één konfessionele partij, waartoe eerder al een comité was samengesteld bestaande uit leden van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Dat idee gaat daarmee dus de doofpot in. De K.V.P.-strevers voor de vorming van één (midden) volkspartij, komen uit een wat linkser stroming, die meer heil zien in meer toenadering tot een eventuele samenwerking met de linkse partijen, speciaal de P.v.d.A. Dat zweemt dus weer naar een rooms-rode samenwer king, waaraan door „de nacht van Schmelzer" een einde kwam. Een volks partij die bovendien een „open" karakter zou moeten hebben, waarbij dus ook niet-konfessionelen zich zouden kunnen aansluiten en er zich in thuis voelen. Een afstand doen dus van het christen- demokratische principe. Voor dat idee schijnen de heren Steen kamp en De Zeeuw instemming te vin den bij de C.H.U. Maar bij de A.R.P. voelt men er in meerderheid nog niet voor om aan zo'n gedekonfessioneerde beweging mee te doen, om het „uitgaan de van het Evangelie" los te laten ten behoeve van een wat al te vaag christe lijk principe in de bedoelde Volkspartij van het midden. We kunnen ons trouwens afvragen wat voor zin dit alles zou hebben. Bij de vor ming van een (christelijke?) volkspartij, zal men in alle partijen die daaraan meewerken te maken krijgen met de konservatievere vleugels, die er zich niet gelukkig mee voelen en zich afscheiden. Dat zal zich zowel voordoen bij de K.V.P. als bij de A.R.P. en de C.H.U. Deze groe pen zullen zich dan misschien, min of meer noodgedwongen, gaan verenigen tot een zuiver christelijke-demokratische partij, dus een nieuwe, ietwat rechtser gerichte partij gaan vormen naast die volkspartij van het midden. In dat mid den ontstaat dan wel een vreselijk ge drang naast de V.V.D., DS '70, D '66 en nog enige splinterpartijen. Of de partij bestuurders en aanhangers van die groe pen zich dan geroepen zullen voelen om zich ook maar onder de vanen van die uit de christelijke partijen ontstane Volkspartij van het midden te scharen is, gezien de Nederlandse mentaliteit, haast niet denkbaar. De buitenstaander gaat zich afvragen: waarom willen al die dissidenten in al die partijen nu niet helemaal eerlijk zijn, zich afscheiden van hun oude partij, waarin zij zich niet helemaal gelukkig voelen, en zich zonder meer aansluiten bij de reeds bestaande partij die hun ideeën zo dicht mogelijk benadert? Er zijn waarachtig mogelijkheden genoeg. Het lijkt zo zelfzuchtig om maar weer naar een nieuwe vorm te streven, terwijl er toch reeds zo'n ruime keuze is. In zo'n nieuwe partij zal ook weer niet iedereen zich gelukkig voelen, kan dan op zijn beurt weer gaan zoeken naar nieuwe vormen, enzovoort. Vereenvoudiging in de partijvorming zien we vooralsnog in Nederland niet komen zo lang men op deze manier blijft voort gaan, het eigen veilige bindinkje niet durft los te laten en zondermeer over te stappen naar de andere partij. Tonen de partijgangers die moed, dan is misschien over acht a twaalf jaar de zo hoognodige vereenvoudiging in ons politieke partij systeem bereikt. Doch als men eigen po sitie en aanzien niet in de waagschaal durft te stellen, dan blijven we in het zelfde kringetje ronddraaien. Het spelletje waar men mee bezig is, wordt langzamerhand belachelijk. En momenteel ondergraaft het reeds het fundament waarop het huidige kabinet is gegrondvest. De deelnemers aan het spel bezien elkaar reeds met argwaan, vragen zich af of de ander wel eerlijk speelt. Dat kan onverwacht tot een uitbarsting leiden, misschien tot een tweede, dan naar De Zeeuw genoemde „nacht". Waarna we echter nog even ver zijn. Eerlijkheid en geen opportuniteit zou in Neerlands politiek tot betere resultaten leiden. Nieuwere en progressievere op stelling kan toch wel, als de heren zich maar wilden scharen onder degenen die dat reeds aanhangen. Maar dan staan niet direkt vooraan. Het instruktiebad aan de Waldeck Pyrmontlaan nadert zijn voltooiing. Met man en macht wordt gewerkt om deze week de zaak rond te krijgen waarna a.s. maandag de oplevering plaats zal vinden. Nadat het water, zo'n slordige 375 kubieke meters, in het bassing was gelopen, is men deze week begonnen met het op temperatuur brengen van de grote plons, die over enkele weken vele honderden kinderen regelmatig een uurtje plezier-gaat bezorgen. Ook rondom het bad nadert men het einde van de werkzaamheden. De laatste hand wordt gelegd aan de bestratingen en de entree, zodat niets de ongetwijfeld fees telijke opening in de weg kan staan. Hoek Oude Utrechtseweg-St. Willibrordusstraat vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Als eerste is de bekende Soester kun stenares, Dineke Smink, in de gelegen heid gesteld enkele van haar werken te exposeren in de nieuwe wachtkamer bij de praktijk van tandarts Steen aan het Nassauplantsoen. Bij de bouw van zijn woning heeft de heer Steen de wanden van de wachtkamer zodanig laten op trekken, dat er een mogelijkheid is ge schapen hier een permanente expositie te houden. Tussen de vele Kerstuitvoeringen op muziekgebied willen wij de aanstaande authentieke uitvoering van Handel's Messiah onder uw aandacht brengen. Op vrijdagavond 17 december, aanvang 20.00 uur, zult U koor en orkest van de Nederlandse Cantorij in de Oude Kerk kunnen beluisteren in Handel's grootste schepping. Als solisten verlenen mede werking: Ursula van 't Wout-Stamm, Ine Kooy, Pier Veldman, Paul Hofstede, Jan Jansen. Plaatsbespreken kunt U te lefonisch onder nr. 3181. De prijzen der plaatsen zijn ƒ5,p.p. en ƒ3,voor houders van het C.J.P. In deze tijd dit oratorium in de eigen plaats te kunnen meebeleven, lijkt ons een voorrecht. Algehele leiding heeft Maarten Kooy. Wie zelf graag aan iets meedoet in de Kerstsfeer, kan weer op zaterdag, 11 de cember naar de Markthal in Amersfoort, waar, traditie getrouw, de Kerstlied avond wordt gehouden. Renske Nieweg draagt de leiding van het geheel en heeft zo langzamerhand een onverbreke lijke band gevormd met de schare ge trouwen, die met strijk-, tokkel- of blaasinstrumenten medewerken. Ieder, die van muziek houdt en die een een voudige melodie gaaf van blad kan spe len, kan met instrument en lessenaar naar de Markthal gaan. Men wordt daar dan om 19.00 uur verwacht. Wij citeren uit bet vouwblad der Amersfoortse Ge meenschap: „men wordt dringend aan geraden zich vooraf van toegangskaar ten te voorzien". Muziek a 0.60 en plaatskaarten a ƒ0,50 bij de Amersfoort se Gemeenschap, Zonnehof 8, de Mu ziekschool, Muurhuizen 1 en de firma R. v. d. Burg, Arnhemsestraat 8 en 's avonds aan de zaal voor zover de voorraad strekt. Op de 2e Kerstdag om 11.30 uur staat het Concert gebouw open voor een Kerst concert door Albert de Klerk, orgel en Frans Bruggen, blokfluit. Vanaf maan dag, 20 december kunt U bespreken tus sen 10.00 en 15.00 uur of telefonisch bij het Concertgebouw. Wie er nver denkt eens een weekend in een andere omgeving door te bren gen, mag de Veluwe-pas niet vergeten, die voor het kleine bedrag van de aan schaf, U zoveel voordelen biedt. Bij ons verkrijgbaar ƒ2,50. Echt iets om eens te avonturen, vindt U niet? Een poging om in de kantine van d® voetbalvereniging SEC aan de Bosstraat in te breken is mislukt. Een raam werd uit de sponningen genomen en uit een deur werden de scharnierpennen ge haald. Verder is men echter niet ge komen, omdat de binnendeuren allen ge sloten waren.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1