nu Soest toen - Soest NIEUWJAARS WENSEN Dinsdag 14 december 1971 50e jaargang iio. 36 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op het experiment in Oost-Europa Verkeersongeval Jongeman gewond bij aanrijding bij De Smitshof Uitnodiging tot inbraak Openbare verg'ailering" Commissie van Openbare Werken Hoekstra: „Mentaliteitsverandering moet bij de ouders beginnen" Doortrekking' Dalweg duurt nog minstens een jaar Bewoners van flats aan de Van Goyenlaan vergaderden met verhuurder KERST-IN nieuwjaarswensen donderdag 23 deeember a.s. 28-jarige Soester Drughandelaar ingesloten Bruiloftsgasten reden hek omver Koninklijke onderscheiding voor de heer W. P. Bakker Dichter Pier van Dijk opende tentoonstelling in Artishockgebouw 25 jaar Unicef Paulus van Oebele opende fancy fair Winkeldiefstal Politie brengt oude dame naar bed Stil-alarm jaagt inbrekers op de vlucht SOESTER OÜRANT Sifconflement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8, Verschynt iedere dinsdag en vrijdag Een opmerkelijke bezoeker van hel kon- gres des Poolse communistische partij is de Roemeen Ceausescu, die gewoonlijk ver blijft van dit soort bijeenkomsten, trouwens dit is de Russen over het al gemeen ook liever. De Russische partijsekretaris Brezjnew, die zich meer en meer ontpopt als de feitelijke machthebber in het Kremlin, is er ook en hij is ongetwijfeld de belang rijkste bezoeker. Tenslotte sprak hij nog maar kortgeleden uit wat sindsdien als Brezjnew-doctrine bekend staat: de idee dat andere communistische landen het recht hebben in te grijpen als in een andere communistische staat de zaken verkeerd dreigen te lopen, het grote ekskuus voor de inval is Tsjechoslowa- kije. En het is juist op dit punt dat hij en Ceausescu het sterkst van mening verschillen. Een punt ook dat voor de Polen zeer aktueel is. Ze hebben al met enig genoegen gemerkt dat Brezjnew bij zijn laatste bezoek aan de Joegoslavische president Tito zijn doc trine voor een groot deel heeft ingeslikt, maar de vraag is natuurlijk in hoeverre dit uit taktische overwegingen was om Tito gunstig te stemmen als meest ver wante ziel buiten het blok en in hoever re Brezjnew dit ook bedoelt voor ge bruik binnen de eigen kring. Tenslotte is sinds een jaar Gierek in Warschau de grote man als opvolger van Gomulka en wat Gierek doet is maar ten dele volgens het Moskouse reglement. Giereks opkomst was te danken aan grote stakingen in Gdansk en andere in dustriesteden, waar de arbeiders verbit terd waren geraakt over de schaarste en de duurte van allerlei gebruiksgoederen. En inderdaad heeft Gierek ervoor ge zorgd dat zowel de voorradigheid als de betaalbaarheid van de nodigste artike len aanzienlijk is verbeterd. Kan hij in dit opzicht geen kwaad bij de Polen, nog meer prijzen ze in hem dat hij een eind heeft gemaakt aan het strikt diktato- riale van het regime. Gierek is bereid tot diskussie, zelfs op straat, en als men hem overtuigt dat iets nodig is doet hij er ook wat aan. Maar de Polen beseffen ook dat welis waar Gomulka is verdwenen maar dat nog een flinke achterhoede van de „par tijbonzen" aan de top is achtergebleven, zoals bijvoorbeeld politiecommandant ge neraal Moczar. Die te wippen was vorig jaar geen haal bare kaart omdat Gierek zich niet kon permitteren de Sowjet-Unie al te zeer tegen de haren in te strijken; die moest tenslotte door leningen de mogelijkheid scheppen om de etalages voller te maken met redelijker prijskaartjes. Deze partijvergadering moet nu de punt jes op de i zetten en proberen onder het toeziend oog van Brezjnew de laatsten van de oude garde te wippen. Dan paa heeft Polen een regime dat nog steeds orthododox-communistisch van leer is, maar wel een dat in de praktijk soepe ler maatstaven aanlegt dan bijvoorbeeld in de Sowjet-Unie zelf bestaan, we kun nen zeggen: op Tsjechoslowakije af. Om te helpen dat dit lukt is Ceausescu, de Roemeen die al zozeer zijn eigen weg gaat dat Moskou hem voor intern com munistisch topberaad zelfs niet meer uitnodigt, expres overgekomen. Ook al gaat hijzelf met de burgelijke vrijheid niet zover als Gierek hij vindt het be langrijk als ergens iets gedaan wordt te gen het al te overheersend optreden van de Russen. En op dit ogenblik is het Poolse experi ment, waarnaar de andere landen van oost-Europa belangstellend en sommigen zoals oost-Duitsland ook bezorgd kijken, de belangrijkste ontwikkeling naar een „communisme met een menselijk ge zicht", om het maar te noemen bij de naam die Dubcek eraan gaf voor de tanks een einde het Tsjechoslowaakse experiment maakten. KANTMAN. O Donderdagavond werd mevrouw G. M. R.-B. (55) op de Steenhoffstraat bij het oversteken van de rijweg aangereden door de in de richting Amersfoort rij dende automobilist uit Hoogland, de heer W. A. P. Mevrouw liep daarbij een grote hoofd wond en een gebroken sleutelbeen op en werd met de ziekenauto naar het zie kenhuis Zonnegloren vervoerd. Mijnheer P. had de onverwacht over stekende dame niet tijdig genoeg gezien om een aanrijding te voorkomen. De 17-jarige D. v. W. werd zaterdag geschept door een auto, bestuurd door C. L. S. (21), die hem op het kruispunt Weegbreestraat-Smitsweg geen voor rang verleende. Gewond bleef hij op het. wegdek liggen, waar dokter Stro band hem de eerste hulp verleende. Met de ziekenauto werd hij naar zie kenhuis Zonnegloren vervoerd. Zijn bromfiets werd zwaar beschadigd. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de surveillance van de politie tij dens de normaal uitgeoefende controle geconstateerd, dat bij de tapijtfabriek Intertuft een achterdeur niet. afgesloten was. Het zelfde feit werd vastgesteld bij de supermarkt Vreman. Een week eerder was dat ook het geval bij slagerij Bak ker. Deze verregaande nonchalance verbaas de de politiemannen niet. Regelmatig komt het voor dat bedrijven op deze ma nier inbrekers als het ware uitnodigen tot een bezoek. „Het gaat niet aan", aldus het raadslid de heer D. Hoekstra (Pr. Chr.), „steeds maar een beroep te doen op de scholen om natuurverontreiniging tegen te gaan. Iedere school in Soest besteedt aandacht aan deze zaak en als er nu weer een brief van de gemeente komt, kan dat wel eens iets te veel van het goede zijn. Stuur die brief maar naar de ouders en laat daar een mentaliteitsverandering be ginnen". De heer Hoekstra zei dit naar aanleiding van een voorstel van de heer M. van Ee (VVD) de scholen in te schakelen bij het schoonhouden van de natuur. De heer Van Ee deed dat in verband met een brief van mijnheer H. Jager uit het Soesterveen, die zich ergerde aan de vernielingen welke de jeugd toebrengt aan plantsoenen. Met de heer Van Ee, was iedereen het eens dat hier een taak ligt voor de voorlichtingsambtenaar. Ook het initia tief van de heer A. v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst en enige van zijn ambtenaren, het verzorgen van een biologieles op de lagere scholen, kreeg alom lof toegezwaaid. Het gevraagde krediet 775.000,voor de doortrekking van de Dalweg naar dc Beukenlaan, zal voorlopig niet gebruikt worden. Dit bleek tydens de openbare vergadering van de commissie openbare werken vrijdag jl„ toen dit voorstel aan de orde kwam. De firma Van Asch mag nog een jaar gebruik maken van het zandgat. Eerst daarna zal met de werk zaamheden begonnen kunnen worden Met voorbereidend werk kan nu reeds gestart worden. Bij het begin van de vergadering had de heer Van Ee, de wethouder mevrouw M. Walter-v. de Togt gevraagd er op toe te zien dat de bouwvoorschriften ook nageleefd worden met name op de Stadhouderslaan. De overige agenda-punten leverden geen stof tot discussie. De commissie ging accoord met het voorstel tot'stichten van een lagere- en een kleuterschool in het plan Klaarwater. De buitenzonwering aan de Prins Willem-Alexanderschool mag aangebracht worden. Bij het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de stichting voor ka tholiek basis- en kleuteronderwijs te Soest, voor de bouw van een lokaal aan de kleuterschool 't Hummelhonk aan de Smitsweg, stelde de heer Hoekstra de zelfde vraag als de heer Levinga in de onderwijscommissie. De onduidelijkheid van het voorstel bleek daardoor nog eens, waarbij nu de vraag gesteld kan worden in hoeverre de commissie van openbare werken mede werking moet verlenen voor de bouw van een lokaal, dat er al is. Glad heidsbestrij ding Uit een brief van de directeur van ge meentewerken, welke in deze commissie werd behandeld, bleek dat de gladheids- bestrijding op dezelfde wijze zal blijven geschieden als voorheen; nl. in drie fasen: a. in eerste instantie de doorgaande routes (busroutes); b. de andere wegen; c. de woonstraten. Wat er dan overblijft wordt niet be handeld en dat levert dan wel eens pro blemen op met o.a. de politie. Wat de te gebruiken middelen betreft, bestaat er samenwerking tussen een 15- tal instanties, die de daarmee verband houdende problematiek onderzoekt. Over enige punten is reeds rapport uitge bracht. Bij flora en bodem valt de verzilting door zoutgebruik mee. Bij het opper vlaktewater speelt het een kleine rol en naar de invloed' op het grondwater wordt nog een onderzoek ingesteld. Het wegdek kan er inhet algemeen tegen, waarbij opgemerkt werd dat er wegdekken aan gelegd kunnen worden die er geheel tegen bestand zijn. Er zijn proeven genomen met andere bestrijdingsmiddelen, die evenwel geen beter resultaat te zien gaven, maar wel duurder waren. Wat Soest betreft zal er mogelijk iets meer aandacht besteed moeten worden aan de zuivere afstelling van de zandstrooiers. In Soest wordt bovendien meestal een menging van zand en zout gestrooid en alleen als daar de gladheid niet voldoende mee bestreden kan worden, puur zout. Opgemerkt werd eveneens dat de be strijding van de gladheid op de rijks weg niet tot de competentie van de ge meente behoort. Hiervoor zorgt rijks waterstaat. Nieuwe verkeerslichten moet beter afgesteld worden De heer J. van Poppelen (KVP) maakte de wethouder erop attent dat de ver keerslichten bij de Soesterbergsestraat en bij de Birkstraat niet goed staan afge steld. Hij voorzag ongelukken. Naar de heer Van der Dussen mededeelde is het de gewoonte nieuw aangebrachte ver keerslichten na een maand ervaring bij te laten stellen. Dat zal ook hier gebeu ren. Tenslotte las de wethouder een brief voor van rijkswaterstaat, waarin deze het aanbod van de gemeente, overtollig zand te gaan storten in het zandgat vari de fa. Van Krol, min of meer van de hand wees. Zij bleek geen overtollig zand meer te hebben. Vrijdagavond vergaderden de bewoners van drie flats aan de Van Goyenlaan met de verhuurder, de Vennootschap van On roerende Zaken De Nederlanden. De ven nootschap was op de vergadering verte genwoordigd door de directeur, de heer Jonkheid, die vergezeld was van advo- kaat Beek. Een commissie van flatbewoners had de problemen op een rijtje gezet. Daaruit bleek een groot verschil in de diverse posten per flatgebouw. Voor de bewoners van de ene flat waren de kosten van elektriciteit in de gemeenschappelijke ruimten 1007,voor die in de beide anderen gemiddeld 1.550,Hetzelfde gold ten aanzien van het waterverbruik, onderhoud centrale verwarming enz. Vol gens de commissie was er sprake van een onzorgvuldige en voor flatbewoners nadelige wijze van administreren. Zij wilde dan ook een totale herziening van het pakket service-kosten. Volgens de directie van De Nederlanden kon een specificatie van alle rekeningen gemakkelijke worden gegeven, echter niet op deze avond, dat zou te veel tijd vergen. Wel gaf zij toe dat er fouten gemaakt konden worden. Naar aanleiding van een vraag over dc hoge kosten van centrale verwarming, zei de heer Beek dat dit een gevolg is van het gebruik van een bepaald soort lichte olie. Het gebruik van zwaardere olie. die ■weliswaar goedkoper is, zou aanleiding kunnen geven tot meer klachten. Ook werd uit de vergadering de opmer lang gemaakt dat voor het verhelpen van mankementen steeds mensen uit Rotterdam moesten komen. Waarom niet iemand uit Soest genomen? De heer Jonkheid zegde toe dit te zullen be kijken. Aan het slot van de avond bleven nog wel enkele financiële vragen onbeant woord, maar de vergadering kreeg de toezegging dat de commissie alle reke ningen mag controleren en dat. in de toe komst aan iedere contact.man in een flat gebouw een specificatie zal worden over gelegd. De plannen om een Kerst-in te houden in Baarn worden steeds duidelijker. Op 25 en 26 december zal het gebeuren, van 14 tot 22 uur, in de gebouwen van de Mariakerk, Maatkampweg 18. De bedoeling is vooral om samen met anderen een stuk kerstmis te vieren. „Wij hopen mensen te kunnen verwel komen, die blij zijn deze dagen eens samen met anderen te praten, te luiste ren, te genieten. We hopen van het kerkgebouw een soort herberg te maken waar men schuilen mag, waar je even op adem kunt komen." Tij"dens de verschillende kerkdiensten wordt zeker over de vrede van Christus gesproken. Hopelijk wordt op deze Kerst-in ook iets van die vrede voor mensen waargemaakt. Er zal iets te eten en te drinken zijn. We zullen een zaal vinden met allerlei spelen en spelletjes. Een filmpje voor kinderen. Een TV voor de kijkbuislief- hebbers. Een hoek om te lezen, een tafel om te tekenen, een plek om de kleuters neer te zetten. Praten en luisteren zal het belangrijkste blijken te zijn. Praten en luisteren naar mensen die je anders niet zo makkelijk ontmoet. Mensen die we amper opmerken en die daarom zo gelukkig zullen zijn dat ze deze dagen niet de hele dag alleen hoeven te zijn. In ons blad van vrijdag 31 decem ber zullen de gebruikelijke worden opgenomen. Zij, die door middel van ons blad blad hun wensen aan relaties en bekenden willen overbrengen, ver zoeken wij de teksten daarvoor uiterlijk aan ons bureau in te zenden of af te geven. Nadien kunnen wij helaas geen plaatsing meer garanderen. Administratie SOESTER COURANT Bij invallen in twee bars in Loosdrecht door de rijkspolitie is de 28-jarige Soester A. B. aangehouden en ingeslo ten onder verdenking van handel in hasj. Bij deze actie waren 27 man van de rijkspolitie ingeschakeld en werd ge bruik gemaakt van een hasj-hond. Aanvankelijk werden 4 man aange houden. Tegen drie is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij op vrije voet werden gesteld. De buit bestond uit 3 kilogram drugs. Bezoekers aan een bruiloftsfeest in het gebouw Credo hebben de tuinafraste- ring van de heer v. d. B. aan de Juli- analaan omver gereden. Zij verdwenen zonder zich bekend te maken. De poli tie vond ter plaatse een buitenspiegel van een auto en stelt aan de hand hiervan een onderzoek in. Vrijdagavond heeft Pier van Dijk uit Delden een tentoonstelling van werken van Jeltje en Gooitzen de Jong in het Artishockgebouw geopend. Op verzoek van de exposanten droeg hij enige eigen werken voor, waarna hij een kort verslag van de straatgevechten die vrijdagmiddag plaats vonden in Den Haag tussen de politie en de leden van de B.B.K. De B.B.K.-leden demonstreerden tegen voorgenomen maatregelen van minister Boersma. Winkelier Van H. deed aangifte van stil-alarm heeft inbrekers de vlucht doen nemen, toen zij probeerden bin nen te komen in de radiozaak van de heer S. te Soesterberg. Er wordt niets vermist. Het slot van de deur was ver nield. Ook werd ingebroken in de woning van de heer H. J. M. K. aan het Kerk- pad. Hier werd alles overhoop gehaald, maar zover bekend niets vermist. Zaterdagmorgen ontving de heer W. P. Bakker te zijnen huize, te midden van zijn gezin, uit handen van de burge meester Mr. S. P. Baron Bentinck de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Bakker ontving deze onder scheiding in verband met het feit dat hij 23 oktober j.1. 50 jaar in dienst was bij de firma Van Straten en Boon in Den Dolder. In zijn toespraak memoreerde de bur gemeester de bijzondere trouw van de jubilares aan het bedrijf, ook in de pe riodes dat er reden was om dat niet meer te zijn. In 1921 kwam hij in Krommenie in dienst, verhuisde in 1926 mee naar Den Haag en in 1935 nog eens mee naar Den Dolder. In dat jaar ging de heer Bakker in Soest wo nen, waar hij zich ook op vele terrein- nen verdienstelijk maakte. In het be drijf werkte hij mee om de goede on derlinge verstandhouding te bewerk- Op 11 december vond er een jubileum bijeenkomst plaats in Tilburg ter her denking van het feit dat 25 jaar gele den de oprichting plaats vond van Unicef, het Kinderfonds van de Ver. Naties. Het fonds, oorspronkelijk bedoeld als hulp aan de millioenen verzwakte kin deren na de 2e wereldoorlog in Euro pa, groeide uit tot een wereldomvat tende organisatie die op het gebied van voeding, kleding, inentingen, medische verzorging, onderwijs en tegenwoordig ook gezinsplanning, enorm veel doet. In 1970 startten 124 regeringen, waaron der 85 regeringen van landen die Uni- cef-hulp krijgen, bijdragen aan het Wereldkinderfonds. Een belangrijk deel van de inkomsten vormen de wenskaarten en agenda's die in 1970 een verkoop van 75 milli- oen kaarten heeft bereikt. Door de grote vraag naar agenda's is er een stagnatie ontstaan. Bestellingen kunt u evenwel per briefkaart doen of door storting op giro 220514 t.n.v. H. Rademaker, Lange Brinkweg 62, Soest. De wenskaarten zijn nog verkrijgbaar bij de Firma De Ster, Firma Ton Beu ken, verder Van Stralenlaan 44, Insp. Schreuderlaan 4, Steenhoffstraat 71, Sparrelaan 4, en de VW. Ook bij de Credietbank, Torenstraat 47a, zijn ze verkrijgbaar. stelligen en was hij jarenlang be stuurslid van de personeelsvereniging. „Uw wijze van leven, plichtsbetrach ting en werkopvatting is waardevol voor de hele nederlandse bevolking. U is een voorbeeld voor allen", aldus de burgemeester, die hem vervolgens de onderscheiding opspelde. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de beide directeuren van de firma Van Straten en Boon, de heren J. Kamp, die vergezeld was van zijn echtgenote, en de heer J. de Munk, alsmede door het hoofd van de afdeling personeels zaken van~Strabo, de heer Jansen. Later op de dag werd de jubilares een diner aangeboden in het Jaarbeurs restaurant in Utrecht, waar hij namens directie en personeel werd toegespro ken. De heer Ab Hofstee, beter bekend als „Paulus van Oebele" verrichtte zater dagmorgen, in zijn kwaliteit als post bode, de opening van de Fancy Fair ten bate van de aktie „Laat Angola niet sterven". Hij had geen moment getwijfeld, zei hij, toen hem in de' loop van de week het verzoek daartoe bereikte. Bekend zijnde uit een kinderprogamma zei hij: „Het is niet overal hupsakee en zeker niet voor de kinderen in Angola". Na de organisatoren een kompliment ge maakt te hebben voor de snelle wijze waarop de Fancy Fair was ingericht en zijn bijdrage voor de verloting, een plastiek van de Soester kunstenaar Otto Schouten, te hebben overhandigd, verklaarde hij het evenement voor ge opend, waarna hij zich op het ballen gooien stortte. Winkelier van H. deed aangifte van diefstal uit zijn zaak van een Mak- kums theebusje ter waarde van 150,-. De politie stelt een onderzoek in. Zondagavond heeft de politie de 82- jarige mevr. S., wonende aan het Kerk - pad, in bed geholpen. Zij was uit bed gevallen en zo terecht gekomen, dat zij niet meer overeind kon komen. Via een openstaand raam op de eerste eta ge kon de politie de woning binnen komen. De bovenbewoners, die de oude dame verzorgen, waren even afwezig. Het hulpgeroep van mevr. S. werd ge hoord door een eveneens bejaarde buur, die de politie waarschuwde.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1