voor Een horloge wordt niet meer „voor het leven" gekocht m&m@msan«aaswem wem§sb2§«aastoiisamsmeesasm. m& msmotta mssm ssessmm mme mm usansBtt»sa mumi Een kerstdiner is geen „warme hap" Kerst vakantie Ondanks alle grootdoenerij' blijft het kind een kind Gourmet corned beef: een lust voor het oog en een streling voor de tong 13 Meer dan twee weken niet naai dat rot-hok," zegt Wies „Oai /s een eeuwigheid mamI" En sinas een paai dagen ken ik haai haast niet meer. Ze dartelt als een long veulen om me heen Ze heeft zelfs twee keet zo maai aangeboden de atwas voor me te doen. Weg zijn al haar onuit staanbare buien Nu weet ik pas goed hoe onmogeli/k ze de laat ste tijd is geweest „Dat kan oob niet anders mam" zegt Wies verbaasd, wanneer ik haai hee voorzichtig onder ogen brem. hoe ongemaniero ze heelt qed'è gen. „U zult op de hele weren niet één kmo vinden, dat bij zo r overladen schoolprogramma haa goede humeur kan bewaren, o Interesse kan opbrengen voo huishoudelijke beuzelarijen" Ja, daarin schooi het vreselljkt geheim In leder geval ben ik bii dat Wies weet tlja heelt om be hoorlijk antwoord re geven op a. mijn „onzinnige vragen" Ze ver 'elt nu zelts zo maar, zonder aan moediging uitgebreide verhalen Soms wel erg vermoeiend maai toch ook wel erg gezellig. Ze is helemaal veranderd omdat ze va kantie heeft. Bij Jan is de verandering eigen lijk nog Intrigerender Bij hem 'kon de laatste tijd helemaal niets meer. Bovendien vond hij de he le gang van zaken in huis achter lijk, dom, Idioot, krankzinnig overdreven en één puinhoop Maar vanat de eerste vakantie dag voltrok zich in hem een com plete verandering Hij doet niet meer uit de hoogte, niet meer af werend als 'k hem even wil knuf felen. En dinsdag heeft hij zelts de vuilnisbak voor mij op de stoep gezet En dan Wieke. Zij Is niet meer ot minder dan een regelrechte kerstengel geworden sedert de schooldeur voor iwee weken met een knal achter haai dicht viel. Ze zucht niet meet zo slachtotferig en ze kijkt me ook niet meer aan met een gezicht van „klets maar raak" Ze is zelts verwoed een knalrode trui voor haar beer qaan breien Maar Henk (mijn man) spant de kroon. Hij was de laatste weken ronduit ongenietbaar. Als ik daar ook maar een tlauvij toespeling op maakte, legde hij me geïrri teerd en met een soort ruzieslem uit, dat tegenwoordig op kantoor alles op zijn schouders neer kwam. Niemand scheen ook maar Iets te kunnen doen zonder hem te raadplegen Maar met de kerstdagen in zicht is Henk een volslagen ander mens geworden. Als de wekker 's morgens rate lend afloopt, als de regen tegen de ruiten klettert, als de wind om ons huls loeit en als de kin deren van de buren zo'n heidens leven makendal horen en zien Ie vergaat, kijkt Henk mij met langer aan met een gezicht alsof dat allemaal enkel en alleen mijn schuld is En al een paar keer heelt hij met een serafijnse glim lach gezegd-, „vind ie het niet heerlijk die twee kerstdagen? We zullen het er eens lijn van ne men, reke - maar We zullen er twee dagen vakantie van ma ken" Ik heb natuurlijk meegedaan met de algemene vakantievreugde. Ofschoon mijn hoofd de laatste dagen omloopt van alle voorbe reidende maatregelen, die ik voor de feestdagen moet treffen. Ofschoon ik uil ervaring weet, dat de kerstdagen voor mij nóg drukker zullen zijn dan al die gewone doordeweekse dagen en zondagen. Maar het gekke ,s dat ik zeil, ondanks alles toch óók een beet- le in feeststemming ben. Alleen al omdat mijn hulsgenoten zo blij en tevreden zijn. Voohun ple zier wil ik qraag mijn kerstdagen opofferen. Met een blij gezicht en van harte Eigenlijk zonder dat het me moeite kost Als ze er alleen maar heel even begrip voor wilder tonen, alleen maar héél even wilden inzien, dat de kerstdagen voor mij géén vakan tiedagen zijn! 1. Een van de elegante goedkope Zwitserse horlo ges. De kast heeft moderne rechthoekige lijnen met een ovale opening. De zwarte Romeinse cijfers steken dui delijk af tegen de vergulde wijzerplaat. (Merk: Cronel Watch Co.) 2. Een sportief uurwerk met extra minutenwijzer, die onafhankelijk van de aru dere wijzers kan worden be diend. Dit klokje geeft ook de datum aan. (Model: Schaub-Tegrov) 3. Horlogehangers zijn bij zonder in trek. Aan de ket ting zijn drie naar beneden toe groter wordende vergul de plaatjes bevestigd. Op het derde plaatje fs het hor loge gemonteerd. De wijzer plaat wordt tn verschillende kleuren geleverd. (Model: Basis 4. Een duurder klokje is dit horloge met een glas van amethist. Het Is een pro- dukt van Omega. Dit vijftal draagt functionele dralon-kledlng-die werkelijk tegen „alles" bestano O Wat men nog maar nauwelijks een halve eeuw geleden onder het woord „diner" verstond, klinkt ons nu alleen nog maar lachwekkend in de oren. We zUn minder traditioneel gewerden en tillen overal niet zo loodzwaar moer aan. Die gewyzigde Instelling Is mede gegroeid door de veranderde omstan digheden. We hebben geen „keuken prinsessen" meer en ook de „bool", de ouderwetse dienstbode die nacht en dag klaar stond voor haar mevrouw is verleden tyd geworden. We moeten al les zelf doen, vandaar dat we veel overbodige franje hebben weggeknipt en met alles makkeiykei zijn gewor den. Dat „makkelijker" is geen on verschilligheid. maar zelfbehoud. Wie de juiste levenskunst bezit weet, dat elkeen het recht heef; onder alle omstandigheden overbodige ballast over boord te gooien. Doet ze dat niet, dan ontneemt ze zichzelf een stuk noodzakelijke levensvreugde. Zo'n vijftig jaar gelede., dacht men daar nog anders over. Zo betekende het (Franse) woord „diner'* voor de perfecte huls- en gastvrouw een ver fijnde, uitgebreide warme hoofdmaal tijd, aanvangend tussen zes en acht uur 's avonds, waarvoor gasten wer den uitgenodigd. Het officiële diner bestond vroeger vaak uit 12 of meer gangen; het mlnder-officiële diner had altijd nog 5 of 6 gangen. Al bestaat er dan ook volgens de moderne theorieën geen verschil meer tussen het gedragspatroon van jon gens en meisjes, deze nieuwe zienswij ze wordt geregeld geloochenstraft door de feiten. Nu willen we er in dit arti keltje .niet dieper op ingaan of deze feiten op den duur de gepropageerde gelijkheid tussen man en vrouw om ver gaan gooien, of dat we alleen nog maar in een soort overgangsstadium leven, waarin net als bij de mode alles mag en niets hoeft. Een van de door mij bedoelde feiten is echter, dat meisjes het fijn blijven vinden bij elkaar „op visite" te gaan, eej bezig heid die echte jongens ovc. het alge meen verafschuwen. De meisjes trek ken dan hun mooiste jurk aan en ver laten het huis niet, voordat ze er ze ker van zijn, dat hun haar goed zit en dat ze er verder gezellig uitzien. Som mige tieners-in-wording schromen zelfs niet hun nagels voor zo'n gelegen heid te lakken en de lippen een beetje aan te zetten. Maar bij al die „groot doenerij" zullen ze, eenmaal ter plaatse aangekomen, hun kind-zijn nooit verloochenen. Kaarsjes uitbla zen, ongemanierd veel eten en ongege neerd wilde spelletjes doei behoren tot de dingen, die zo'n feest of zo-maar-een-bezoekj'e tot een succes maken. Maar taart-eten betekent in vele gevallen ook met taart knoeien. Doch ook dat is geen ramp meer sinds de opkomst van de synthetische vezelstoffen, het materiaal dat aan al le eisen voldoet welke men aan vlotte, sterke maar vooral ook praktische kin derkleding stelt: makkelijk wasbaar, snel-drogend, niet strijken en kreuk- herstellenu. Het Is natuurlijk niet alles kalkoen, haas en ander gebraad wat de klok slaat rond de feestdagen; een wat eenvoudiger menu op bijvoorbeeld Tweede Kerstdag kan zowel de hulsgenoten en eventueel de gasten - als de huisvrouw welkom zijn. Zo'n „eenvoudig feestmenu" hebben we voor u samengesteld. Het bestaat uit Corned Beef, perziken en een pittig sausje. Voor de bereiding ervan hebt u de volgende Ingrediënten nodig: 4 pond-blikken Corned Beef, 1 blik halve Califomische perziken, kopje chilisaus. 1 eetlepel bruine suiker en theelepel chi lipoeder. Giet de halve perziken af, maar bewaar ca. y* kopje van de siroop. Vermeng deze siroop met de chilisaus, de bruine suiker en de chili poeder. Verwarm vervolgens de Corned Beet en breng deze warm over In een braadslede, waarin het vlees wordt omgeven met een gou den ring perziken. Breng daarna met de vlees kwast een dun laagje saus over het geheel aan en plaats de braadslede In de voorver warmde mlddelwarme oven, waarin het gedu rende 25 minuten dient te verblijven. Wel moet om de tien minuten wat van de saus over de Inhoud van de braadslede „gekwast" worden. BIJ dit gerecht past uitstekend Spinazie Souf flé. U hebt ervoor nodig: 3 eetlepels boter, 3 eetlepels bloem, 1 kop je melk, Vz theelepel zout, 4 eiwitten, 4 eier dooiers, 1 kopje gekookte spinazie en een snufje peper. Smelt de boter In een pan en voeg de bloem toe. Vermeng de massa met de melk en houd alles aan de kook totdat een stevig pruttelend papje Is ontstaan. Aan dit papje worden zout en water toegevoegd, waarna het geheel van het vuur wordt genomen. Sla de eierdooiers één voor één door het papje en zet de pan weer op het vuur. Laat het mengsel twee mi nuten koken en haal de pan weer van het vuur. Bewerk de vier eiwitten In de slagroom- klopper tot een stijve massa. Verwerk die door het spinazlemengsel. Breng alles over In een ingevette, ovenvaste souffléschotel. Laat die 30 tot 35 minuten in een voorverwarmde, mld delwarme oven staan en breng het geheel warm op tafel. U zult ontdekken dat „een lust voor het oog en een streling voor de tong" nog maar een zwakke uitdrukking Is voor dit „eenvoudig feestmenu". TAFELDAME By een officieel diner In groot ge zelschap ontvingen de manneiyke gasten voor het binnengaan van de ontvangkamer een kaartje, waarop de naam vermeld stond van de tafelda me, de dame die tydens het diner aan hun rechterzyde moest plaatsnemen. Nadat een van de dienstbodes de gast vrouw had aangekondigd dat de maal- tyd gereed was, nodigde de gastvrouw de gasten aan tafel. De heren boden hun tafeldame de arm aan en geleid den haar naar hun plaats. De gast vrouw mocht pas plaatsnemen wan neer de dames ge-zeten waren; daarna volgden de heren dat voorbeeld, met dien verstande, dat de gastheer als laatste plaatsnam. De gastvrouw opende het diner door zelf met eten te beginnen. Daarna wer den de wynglazen gevuld. Eerst werd witte wijn gedronken en daarna volg den verschillende soorten rode wijn. Men moest er nauwlettend op toezien, dat het glas leeg was voordat de vol gende wijnsoort werd ingeschonken; in ieder geval mocht men na het inschenken van de nieuwe wijnsoort niet meer van de voorafgaande drin ken. Tijdens een officieel diner werd nooit gerookt. Na afloop van de maal tijd gingen de heren naar de rookka mer, waar mocca en cognac werden ge serveerd en een „after-dlnner-sigaar" werd gerookt. De dames begaven zich naar de ontvangkamer, waar mocca en likeur werden geserveerd. Na ver loop van tyd voegden de heren zich bij de dames in de ontvangkamer. HERENKAMER In vroeger tyden was het de gewoon te dat de heren, voordat zy zich terug trokken in de herenkamer, hun rokjas verwisselden voor het daartoe meege brachte smokingjasje en dit weer ver vingen door de rokja^, alvorens zy zich opnieuw by de dames voegden. In Engelanu was het de gewoonte dat de heren de koffie en de cognao aan tafel nuttigden en daar ook de af- ter-dinner opstaken. De dames bega ven zich op dit „plechtige moment" naar de ontvangkamer. Voor bet ina demen van de „zware dampen van de exquize sigaren" waren zy kenneiyk te fqn gebouwd. Deze tradities zijn we ook in de zo genaamde gegoede kringen nu volko men ontgroeid en zelfs op strikt offi ciële parties gaat het vaak ongedwon- gener toe. Ofschoon vooral de moder ne jongeren veelal elke "orm van eti quette overboord hebben gegooid, zijn vele ouderen van mening, dat een tik keltje vasthouden aan tradities en door overlevering geregelde vormen de feestelijkheid van speciale gelegen heden ook nu nog kan accentueren. Een kerstdiner dat genuttigd wordt in spijkerbroek met rolkraagtrui kan be ter een „warme hap" worden ge noemd. valt aan tien horloges van dertig gul den, dan aan één klokje van honderd gulden. En daar zelfs voor een leek duidelijk is, dat een telkenjare terugke rende grote produktie alleen gespuid kan worden door steeds iets nieuws te brengen, werd de markt als het ware overstroomd met nieuwe modellen. Zelfs Zwitserland, dat sinds mensenheu genis bekend heeft gestaan om zijn „uurwerken van standing", schakelde grotendeels over op het goedkopere gen re. Zo exporteerde dat land in 1970 bij na 33 miljoen goedkope horloges, een aantal om even stil van te worden. Een belangrijk deel van deze klokjes werd binnen Europa afgezet èn door de detail listen verkocht, wel een bewijs dat van een soort „horlogehonger" bij het pu bliek mag worden gesproken. Om het bewijs te leveren dat deze goedkope hor loges er aantrekkelijk kunnen uitzien, hoeft u alleen de bijgevoegde foto's maar te bekijken. Misschien kunnen ze u verleiden om uw oude klokje toch maar „in de mottenballen" te leggen om als echte vertegenwoordigster van de nieuwe tijd tijdens de komende feest dagen de gezellige uren af te tellen op een nieuwe aanwinst. In deze moderne tijd, waarin de mensen over een steeds groter besteed baar inkomen gaan beschikken, staat het horloge als „praktisch sieraad" in het middelpunt van de belangstelling. Vroeger kregen de kinderen bij het „aannemen" van hun ouders of peetou ders het eerste horloge, waarop de jon geren erg zuinig moesten zijn (en ook waren), en dat ze vaak alleen 's zon dags mochten dragen. Later volgde dan bij een eventuele verloving of gekocht van het eerste zelf bijeengespaarde geld een gouden horloge, dat tot de dood toe werd gedragen en daarna als erfstuk in handen van de oudste zoon of dochter kwam. Maar de tyd waarin horloges „voor het leven" werden gekocht, ligt al ver achter ons. We zijn wispelturiger geworden, het geld zit losser in onze zakken en we houden van een verande ring. Maar ofschoon Iedereen in deze welvaartstijd royaler in het geld zit, gaat de voorkeur tegenwoordig toch uit naar goedkopere horloges. Dat houdt niet alleen verband met de eerder ge noemde wispelturigheid, maar ook met de al vele jaren heersende „horlogemo de". De uurwerkfabrikanfen hebben al lang begrepen dat er meer te verdienen

Soester Courant | 1971 | | pagina 9