Soest toen - Soest nn ALTIJD WEER STRIJD Politiebureau 4444 Telef. Brandweer 3 3 3 3 Kerstavond van het Katholiek Vrouwengilde Tentoonstelling leitje en Gooitzen de Jong Opnemen van gasmeterstanden V Laat de vakman het „wild" slachten Beentje lichten Het oog gericht op de mijlpaal in Berlijn V.V.V.-nieuws Feestavond Sport-vereniging Hees rjjdag 17 december 1971 50e jaargang no. 37 itgave llrnbberij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 Het beroep van Randstad bij de Kroon Vernietigend oordeel van de directeur-generaal van de Arbeid snelle toename van de vraag naar produkten welke door het bedrijf den vervaardigd, heeft er toe geleid, het produktieproces behalve in een Jen gebouw ook op het open terrein, wel in provisorisch opgebouwde ten loodsen plaatsvindt. Op nog open tsen van het terrein zyn boven- idse opslagketels en vaten met che- tliën van zeer uiteenlopende aard Ier voorzieningen opgesteld, zodat j yfstechnisch gezien, de toestand fei- k geheel uit de hand is gelopen". /ijl wij ons voorbereiden op de I ng van Kerstmis is de openlijke >g uitgebroken tussen India en B ;tan. Een oorlog die voorkomen kunnen worden, zeker door de re- I \gshoofden van beide betrokken <n, maar ook indien de regeringen de grote mogendheden, speciaal de B et-Unie, dit hadden gewild. J. .ïka heeft zich in het geschil om 1 «Pakistan afzijdig gehouden, daar- f jindirekt de ondemokratische han- K <jze van Pakistan's president Yah- ihan ten aanzien van dit landsdeel send. f 3ou zag er politieke winst in om I direkt in zijn oorlogsvoornemen Itmnen. Een min of meer gedwon- f, jyoornemen, om van de miljoenen vtigingen uit oost-Pakistan af te kn door dit land voor hen te ver- on en er een eigen staat, Bangla I te kunnen stichten, lesprekingen in de Veiligheidsraad vie V.N. blijven een lachertje door h eto dat of de ene of de andere mogendheid" er laat horen zo- la zijn eigen inzichten ten aanzien vde strijd nog niet zijn verwezen- li; Dirsprong van het konflikt ligt nog vtc terug. Het komt voort uit de vtling van het Britse koloniale rijk tohet Verenigd Koninkrijk er zich ne tweede wereldoorlog uit terug- te" Terwille van de godsdienstige voillen werd toen een indeling ge- mt waardoor bij Pakistan toen ook ee,ebied werd gerekend dat meer da luizend kilometer verwijderd ligt va.vest-Pakistan en zijn hoofd- en rejngsstad. Het is haast vanzelf- spmd. dat zo'n ver afgelegen ge- bioen min of meer eigen leven gaat lek En wanneer het daarin geremd wo door de in het andere deel ze- tel«e landsregering moet dat wel tot spangen gaan leiden. Het toch wel een navrant iets, dat juisde godsdienst door de eeuwen heeelkens weer tot onverdraagzaam heid bloedige strijd heeft geleid. Wa dan de politieke doelstellingen, het slangen naar macht van politie ke ders, zich van heeft bediend om die "deinden te verwezenlijken of er aanm onder te gaan. Het nu zeker navrant dat het door Ghai zo vredelievend gevormde In dia ch thans ook genoodzaakt ziet naaïe wapenen te grijpen. Dat India, dat ruime tijd het aureool droeg van gewiloosheid en daarvoor door jon gere en pacifisten in de westedijke wert als voorbeeld werd gesteld. Vergt het maar. De praktijk bewijst, dat altijd krachten opdoemen die zich aaraan niet storen, er misbruik van illen maken om eigen doeleinden te vwezenlijken en dat vrede helaas slech een tussenstadium blijft, dan hier m daar, om betere kansen af te wachn. De wereld blijft door gods- dienste, ekonomische en politieke verscïlen zo verdeeld, dat het beroep van apenfabrikant gewoon niet kén uitstc'en. De bnoeienis van de Sowjet-unie met nu Of weer dit konflikt, zoals het zich ook ï:ds in het nabije oosten beijvert zijn iperialistische doeleinden na te strevf, houdt nog weer een ernstige waarsiuwing in voor het westen, dat zich Jodge wongen steeds meer in het defend moet laten drukken. Dat ?ldt ook ten aanzien van de kwest. van Berlijn en de vriendschap- verdKen van west-Duitsland met Ruslail en Polen. Ook hiermede dient Ruslail uitsluitend zijn eigen belan gen. E al kan het momenteel voor het wester goed uitkomen om daarin tot op zeere hoogte mee te gaan, men moet lat toch bepaald niet zien als een sip tot de wereldvrede, zoals ve len hir geneigd zijn. Ook fc huidige verdeling van Duits- land .'uit een durende konfliktsituatie in zie. Die verdeling, met een afge sloten en nog door een muur verdeeld Berlijr is zó onnatuurlijk en daardoor zó gev-elig, dat vroeg of laat ook daar uit wer een strijd moet ontstaan. Het erkennn van de D.D.R. als onafhan kelijke staat kan de onnatuurlijkheid van df situatie slechts verergeren en het. uieindelijke konflikt er des te harder door maken. De geschiedenis moest ms toch geleerd hebben, dat zulke stuaties niet meer op vredelie vende vijze kunnen worden opgelost. De striji om oost-Pakistan is daar me de een bewijs voor. En om dan even heel dicht bij huis te blijven: zelfs in de P.S.P. blijkt de geweldkosheid aan aanhangers te ver liezen. Ook daarin ontstond een groep, die bereid is desnoods van zich af te slaan om zijn zogenaamd socialistische doeleinden te propageren. Het is <->n weerspiegeling van hoe de mensheid in wezen is. Altijd strijdend en niet in staat dit bij woorden te la ten. Dit staat te lezen in het rapport dat het Directoraat-Generaal van het Ministerie van Sociale Zaken uitgebracht heeft aan de Minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Het beroep dat de chemische fabriek bij de Kroon heeft aangetekend tegen het raadsbesluit van 24 september 1970, waarbij een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hin derwet" werd geweigerd, heeft een hele procedure opgang gebracht, waarvan het uitbrengen van dit rapport er één is. De Directeur-Generaal van de Arbeid zegt dat hij zich kan verenigen met de overwegingen van de raad, die geleid hebben tot het weigeren van de ge vraagde revisievergunning. Geconcludeerd wordt dat sedert de op richting van de inrichting de omgeving veranderd is, in die zin dat alle vroeger nog braakliggende terreinen inmiddels zijn bebouwd met eengezinswoningen tot onmiddelijk nabij het bedrijf. „De inrichting wordt thans alzijdig omsloten door woningen". Het rapport gaat verder: „Ook al zou den alle noodzakelijke, uiterst vergaan de en veel kosten vragende voorzienin gen worden getroffen, dan nog blijft het dubieus of, gezien de gegroeide bijzon der ongunstige ligging, gevaar en hinder voldoende kunnen worden voorkomen". Ten slotte wbrdt opgemerkt dat het ge meentebestuur terecht de kennisgeving ex. artikel 28 Hinderwet heeft doen uit doen uitgaan, omdat de inrichting in zijn huidige vorm niet door een hinder wetvergunning is gedekt. ,Ik moge u derhalve in overweging ge ven te bevorderen dat het beroep tegen de kennisgeving tot sluiting ongegrond wordt verklaard". Dit duidelijke en o.i. vernietigende oor deel van de Directeur-Generaal van de Arbeid zal ter sprake komen tijdens de behandeling van het beroep op 25 januari door de Raad van Staten. Het ziet er wel naar uit dat de Chemi sche Fabriek Randstad uiteindelijk, al thans daar, zal moeten verdwijnen. Een overzicht van de aantrekkelijke ex positie (grote zaal). Dinsdagavond 21d ecember a.s. wordt om 8 uur in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat de kerstavond gehou den van het Katholiek Vrouwengilde. Op die avond zal door de leden van het Gilde gespeeld worden het Kerstspel „Vrouwen van Bethlehem". De op brengst van de gebruikelijke collecte wordt bestemd voor de actie „Gast aan Tafel". Op dinsdag 18 januari, eveneens om 8 uur in het Verenigingsgebouw, wordt de avond verzorgd door de Bond van Veilig Verkeer, met leerzame en inte ressante dia's en een verkeersquiz. In februari wordt het 10-jarig bestaan van het Gilde gevierd. In het Artishockgebouw loopt op het ogenblik een tentoonstelling van werken van Jeltje en Gooitzen de Jong. Jeltje de Jong exposeert gobelins, haar echtgenoot plastieken. Bij aankoop van deze kunstwerken geldt de 25 °/o subsidie regeling van het rijk. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 2 tot 5 uur en van 19 tot 21 uur, met uitzondering van zaterdag, zondag en maandag, dan slechts op de middagen. In het afgelopen jaar zijn door het Gasbedrijf van de Gemeente Soest aan de gasverbruikers gasnota's verzonden over het geschatte gasverbruik. Tussen 16 december 1971 en 16 janu ari 1972 zullen nu de gasmeterstanden worden opgenomen door de meterop- nemers van het Gasbedrijf. Deze me terstanden zijn erg belangrijk omdat daaruit het werkelijke gasverbruik vastgesteld kan worden, waarna ver volgens een definitieve afrekening ge maakt kan worden. Degenen die in deze tijd veelvuldig af wezig zijn of met vakantie gaan, wor den verzocht dit even te berichten aan het gasbedrijf (tel. (02155)-4258, toestel 249), waarna een afspraak gemaakt kan worden wanneer dan de gasme terstand opgenomen kan worden. Verbruikers die maar enkele dagen af wezig zijn behoeven niets door te ge ven. De meteropnemer Iaat namelijk, indien iemand niet thuis wordt ge troffen, een kaart achter waarop de verbruiker dan zelf de meterstand kan invullen. Koffiehuis naby station Soestduinen vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu Ieder jaar opnieuw bereiken de „Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van. Dieren", ook de afdeling Soest, talloze klachten over het feit dat klei ne dieren als b.v. pluimvee en konij nen, op de meest afschuwelijke wijze worden gedood, werkelijk afgemaakt, om voor de consumptie gereed gemaakt te worden. Er zijn meerdere gevallen bekend waar bij konijnen en hazen levend gevild werden, en kippen levend werden ge plukt. In sommige plaatsen in ons land kan men voor het slachten van „wild" te recht bij de abbatoirs, terwijl men ze ker bij de plaatselijke poeliers voor een niet al te groot bedrag geholpen zal worden. De dierenbescherming wijst op het feit dat o.a. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en meer van dergelijk voorkomende wreedheden bij de wet strafbaar zijn en dat zowel de politie als de inspec teurs van de Vereniging streng tegen dergelijke wandaden zullen optreden. Tevens raadt de Dierenbescherming de bezitters van honden en katten aan hun dieren tijdens de jaarwisseling binnen te houden daar het in het ver leden vrij veel is voorgekomen, dat de dieren in paniek raakten of door het rondspringende vuurwerk ernstig werden verwond. Ik liet mij niet verleiden en hield stand; de dure plichten die ik vervulde, duldden niet dat beentje lichten. gelukkig maar, want wie de vrede stichten, zij smalen op hen die hun aanval richten slechts langs de grond en die deze wijz' hun eer ontwrichten, de lieden met hun dubb'le aangezichten, zij trachten anderen gebreken toe te dichten, of, ongerijmd, Ie straffen, te betichten, in eigen voordeel, ik hield stand, en zou niet zwichten, voor ied're tackle niet en voor geen beentje lichten. (Uit het dankwoord van de burgemeester.) Het eerste diplomatieke verdrag tus«- sen de Bondsrepubliek Duitsland B.R.D. en de Duitse Demokratische Re publiek D.D.R. is gesloten, zonder de ophef die deze primeur eigenlijk had verdiend. Maar er is zo lang op aan gestuurd dat het geen verrassing meer kon worden, er gebeurde zoveel be- langrijkers elders dat de aandacht arn» ders gericht was en bovendien was de inhoud betrekkelijk gering. Maar het Beriijn-akkoord is wel een keerpunt: voor het eerst hebben de B.R.D. en D.D.R. met elkaar te maken gekregen als onafhankelijke staten, een verhouding die vooral in west-Duits land lang is geschuwd omdat men daarmee als onvermijdelijk zou aan vaarden dat er echt twee Duitslanden zijn. Dat is wel de werkelijkheid, maar het opgeven van een droom is - niet alleen voor Duitsers - erg moeilijk. Met dit verdrag is de illusie formeel opgegeven dat er sprake kan zijn van de nog maar kortgeleden haast heilige „hereniging". In het akkoord staat niet zo heel veel, al heeft oost-Duitsdand dan onder duidelijke Russische pressie erin moeten berusten dat de muur voortaan niet meer zo dicht zou zijn als voorheen. Tenminste voor de west- Berlijners en west-Duitsers, voor de Oostduitse burgerij verandert er in dit opzicht niets. Voor wat hoort wat. De status van Berlijn is nader omschreven en daarin zijn vele door de oost-Duitsers verde digde opvattingen opgenomen. Maar Brandt heeft gelijk dat hij niets heeft prijsgegeven dat al niet lang verloren was, behalve dan een paar aanspraken die nimmer enige kans hebben gehad. In zijn rede bij het aanvaarden van de Nobelprijs voor de vrede heeft bonds kanselier Brandt trouwens al een vol gende fase ingeluid. Daarin zinspeelde hij al op de „betrekkingen die gelegd worden op de basis van gelijkheid zo als die gebruikelijk zijn in internatio nale betrekkingen", een beetje ondui delijke manier om te spreken over er kenning van de Oostduitse staat. Dat komt er dus nog wel van. als Brandt maar lang genoeg baas blijft in Bonn. Maar dit eerste verdrag is eigenlijk al een verkapte erkenning, een mijlpaal op de weg naar normalisatie van de verhoudingen in het hart van Europa. KANTMAN. De Kompas-kaart Utrecht-Gelderland la toch eigenlijk een kaart, die wij nog eens naar voren willen brengen omdat U hiermee met Kerstmis vast wel ie mand gelukkig kunt maken. De prijs is bescheiden en vooral de zwervers in de naaste omgeving zijn ermee gebaat. Of... waarom Uzelf niet eens getrak teerd op een mooi uitgewerkte platte grond van deze beide provincies, die tezamen de middenmoot van ons land vormen? De donkere dagen vóór Kerstmis maken zich waar door het feit, dat we na vier uur 's middags de lamp moeten opste ken. U houdt er misschien niet van? Maar ook dit heeft bekoring en hoe feestelijk schitteren hier en daar de lichtjes van de kerstbomen! Bent u straks een uitgaander of een thuisblijver? Bent U de laatste, dan kunt U een beet je lektuur wel gebruiken. Het boekje „Uit in Nederland" zou al vast ideetjes kunnen geven voor de uit stapjes, die in het verschiet liggen, zo dra we de wollen das kunnen afleggen en het gloednieuw verschenen Hotel boekje van Nederland, dat bekend staat als het beste wat in ons land van de pers komt, kan U tot grote steun zijn bij het vaststellen en vastleggen van een vakantieverblijf. Ja heus... daar moet U echt nu al over gaan denken. Ook dit boekje zou nog wel eens een leuk Kerstgeschenkje kun nen wezen. En ook al weer zo voorde lig in prijs! Speciale informatie op gebied van va kantie kwam van Noord Beveland. Een rekreatiegebied in opkomst, waar U goed af bent, wanneer watersport, strand en hengelsport U interesseren. Ook deze gegevens kunt U in de komende vrije dagen eens verwerken. Het boekje over Noord Beveland, alsmede de andere hierboven genoemde uitgaven, zijn bij ons verkrijgbaar. Het veertiendaagse tijdschriftje „Uit in het Gooi' komt met de gegevens voor uitgaan in de omtrek. Haalt U het even wanneer U tot de Kèrst-uitgaanders be hoort? En laten wij tenslotte wensen, dat de komende feestdagen U brengen mogen, wat U ervan verwacht. Als het gaat om „lekker eten" nou dan hoeft U Soest beslist niet uit. Een fijn menu wordt ook in onze eigen restaurants ge boden. Soest kan in alle opzichten mee doen. Van de bossen voor de wandelaar tot het „tafeltje-dek-je" voor de gastro noom. Vanavond wordt voor leden, donateurs en begunstigers van de sport-vereniging Hees in de kantine een feestavond geor ganiseerd. De avond vangt aan met een uurtje bingo, waarna een gezellige band voor de juiste feeststemming zal zorgen. De avond begint om 19.30 uur. SOESTER OURANT onnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag

Soester Courant | 1971 | | pagina 1