Dat wist U niet! Ook uw kinderen kunnen zich hel graf in eten Het zit wel goed met het zitdouchebad voor MODELLEN VAN INTIEM RIBFLUWEEL Varkensgebraad Karakters Margarine bevat net zoveel vet als roomboter, ook al is het planten- margarine of dieetmargarine, die uit minstens 80 procent vet moeten bestaan. Dieetmargarine hoeft u dus niet voor de slanke lijn te nemen. Becel, Suncos en Remia-dieetmargarine bevatten 50 tot 55 procent meervoudig onverzadigde vetzuren. De drie genoemde soorten zijn func tioneel dus gelijkwaardig, zodat u het van de prijs kunt laten afhangen welke soort u wilt gebruiken. Meervoudig onverzadigde vetzuren kunnen het cholesterol-gehalte in het bloed verlagen. U weet wèl dat cholesterol de naam is van een vet- achtige, glanzende stof, die in alle dierlijke vetten en in gal, bloed en lersenen voorkomt. Hoe lager het cholesterol-gehalte van uw bloed, hoe vloeibaarder dit is, dus hoe minder kans er bestaat op trombose (hart-infract, enz.) Halvarine mag niet meer vet bevatten dan 40 procent, waarvan drie kwart 30 procent onververzadigde vetzuren heeft. Margarine en halvarine zijn gelijk gevitaminiseerd. Van de vitamines A en D (die in halvarine voorkomen) hebben we maar heel weinig nodig; van de vitamine C juist veel, vooral in de tijd dat er geinig vers fruit en zon zijn. Op dc in Den Haag gehouden Da- mesbeurs heelt een speciaal zitdouche bad ztfn première beleefd. Nu een deskundige jury, bestaande uit me vrouw A. Th. Vos-Warncckc, oud-presi dente van de Nederlandse Huishoud- raad, en dc industriële ontwerpers W. G. J. Jaarsveld en R. Perry dit nieu we produkt op bruikbaarheid, tech nische deugdelijkheid, vormgeving en originaliteit hebben beoordeeld, heeft een bedrijf in Baarn dit bad in produk- lie genomen. Het ziet er wel naar uit dat dit zitdouchebad, dat speciaal voor bejaardenwoningen, ziekenhuizen en sanatoriums was ontworpen, nu ook by de gewone woningbouw spoe dig een belangryke rol zal gaan spe len. Gezien de stijgende behoeften aan betere' sanitaire voorzieningen, toont de bouwwereld grote interesse voor de bijzondere funktionele mogelijkheden van dit bad. Het bestaat uit een recht hoekig blad van 120 bij 90 cm, met opstaande rand van 3 cm.Min of meer Pruiken om binnenstebuiten op te zetten U dacht misschien dat we wat prui ken betreft ,,het absolute einde" wel zo ongeveer hadden bereikt, maar dan vergist u zich danig. Een van de novi teiten die op de te Utrecht gehouden Indro-parfumcriebeurs werd getoond door de wereldkampioen dameskap- pen, de Engelsman Colin Lewis, be wijst het tegendeel. Lewis liet een pruik zien die bin nenstebuiten kan worden gekeerd, zo dat de draagster kan kiezen tussen een eenvoudig glad en vrij kort kapsel aan du ene kant en een langer kapsel met wildere lokken aan de andere kant. De ..meesterkapper" had ook nog een exemplaar dat achterstevoren kan worden gedraaid, waarbij door de val van het haar een totaal ander kapsel ontstaat. Het „geheim" van deze pruiken is volgens Colin Lewis de manier waar op de tressen zijn geknoopt. Daardoor wordt het mogelijk gemaakt het haar alle kanten op te borstelen inplaats van slechts in één richting. Nu is al leen nog maar het wachten op een pruik, waarvan het haar net zo aan groeit als dat bij het natuurlijke haar het geval is, dacht ik zo. diagonaal is daarin de kuip geplaatst van 40 cm diepte met een vlakke dou- chevloer en anti-slip voorziening. De schuine situering van de kuip, die een zitgedeelte heeft met bidetsparing, laat op het basisplateau een driehoeki ge ruimte vrij, die het mogelijk maakt kinderen zonder bukken te wassen. Dit plateau is bovendien heel prak tisch voor minder-validen en bejaar den. Zij kunnen gemakkelijk in- en uitstappen, wat hun zelfstandigheid bij het nemen van een bad wel zeer ten goede komt. Door de inbouw van zo'n zitdouchebad zal de badkamer belang rijk aan functie winnen en zal het ge bruik ervan merkbaar gestimuleerd worden. Het is vervaardigd van ocron en wordt geleverd in een lichte, room kleurige tint, die velen beter zal beval len dan het traditionele koele wit. De vraag van de zijde van de bouw is inmiddels al zo groot, dat de oorspron kelijk opgezette produktieplanning reeds is achterhaald. Ook de overheid blijkt zeer geïnteresseerd te zijn, voor al omdat de toepassing van dit zitdou chebad binnen het raam van de voorschriften voor woningwetwoningen mogelijk is. Ribstoffen en fluweel zullen óók in het komende winterseizoen dè grote dracht zijn. Bij degenen, die wel eens kledingstukken van rib fluweel hebben gedragen, zal dit zeker geen verbazing wekken. Zij kennen de „intimiteit" van dit materiaal maar al te goed. Verder sluiten deze stoffen aan bij de wens naar de „natural look", naar stoffen met een natuurlijk en eer lijk karakter, iets wat duidelijk te maken heeft met de harde werke lijkheid van „bedreiging van ons leefklimaat". Voorts spelen na tuurlijk ook de plezierige draag- eigenschappen van het katoenen ribfluweel een grote rol. Katoen zorgt er immers niet alleen voor, dat liet op warme dagen zo bijzon der licht en luchtig kleedt, maar het draagt eveneens aangenaam warm bij kilte en kou. Alleen al het kijken naar bijgaande foto's zal u een verwarmend gevoel van intimiteit geven, terwijl uw kennis van zaken u vertelt, dat deze stof ook nog vele waardevolle prakti sche eigenschappen heeft. Boven dien past de natuurlijke noncha lance zó goed bij de tijd van nu, dat dit liaast verbluffend mag wor den genoemd. Al deze eigenschap pen èn de vele kleuren en dessins waarin deze katoenen stoffen wor. den geleverd zijn mijns inziens liet geheim van de steeds toenemende belangstelling, die velours en rib fluweel zowel bij de moderne vrouw als bij de hippe tieners ge nieten. Boven: een modieus flaneerpak, zowel voor zonnige herfstdagen als voor de winter. Bij de honing- kleurige, langvallende blazer uit soepele velours wordt een don kerbruine pofbroek uit honderd procent katoenfluweel gedragen. Dezelfde tint bruin komt terug in de blouse. Links: In dit model zijn alle mo- detendenzen voor het wintersei zoen terug te vinden; het battle- dress jack in military look en de net over de knie vallende rok met „regelbare" zijsplit. Als stof. ÉP werd gebruikt ribfluweel van honderd procent katoen. Linksboven: Ook voor de jonge ren is ribfluweel dè ideale dracht voor de winter. Deze twee Schiesser-modellen kunnen heel goed worden gecombineerd met bijpassende truitjes en maillots. Er zijn mannen die een zekere slor digheid in huis niet in 't minst deert. Integendeel. Ze voelen zich vrij en op hun gemak en moeten er niet aan den ken een vrouw om zich heen te heb ben, die eenwig zou zeiwen over zwer vende kranten, gemorste as of een vlekje hier of daar op de meubels. Er zijn echter ook anderen, zij, die ver moeid thuis komend van hun dagtaak het heerlijk vinden binnen te treden in een sfeer van rust en gezelligheid. In een omgeving waar kleuren en vor men met zorg en liefde gekozen zijn. Waar bloemen of een schemerlamp de warmte van het eigen thuis verhogen. Precies hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de vrouwen. En steeds meer schuiven de verhoudingen die richting uit waarbij van beide huwelijkspart ners voldoende inschikkelijkheid wordt verwacht. Temeer klemt dit, wanneer beiden overdag 'n werkkring buitens huis hebben. Toch zal het nog in heel veel gevallen de vrouw zijn, die het baarheid heeft, zo'n bepaalde sfeer in huis te scheppen. Maar daarvoor is opmerkingsgave en begrip nodig. We moeten niet volijverig in ons eigen straatje door hollen, doof voor kleine opmerkingen of geïrriteerdheden, die ons niet zo goed van pas komen. Want dit onnozele, kleine verzuim kan een Misschien klinkt het wat sinister als we zeggen, dat óók uw kinderen zich het graf in kunnen eten, maar toch is dit dc zuivere waarheid. Teveel eten, t weinig lichaamsbeweging, een verkeer de samenstelling van het voedselpak ket en vooral ook teveel snoepen (waarmee niet alleen zoetigheid, maar ook patat frites en dergeiyke dingen worden bedoeld) .jagen het lichaamsge wicht van het kind op, met alle nare gevolgen van dien. Kclloggs Nurtition Council, een voor aanstaande Amerikaanse wetenschap pelijke instelling op het gebied van het voedselonderzoek, heeft geconsta teerd dat de vetzucht bij kinderen en tieners een gezondheidsprobleem is, dat in sommige landen van de wereld een steeds grotere omvang aanneemt en vee) zorg baart Om dikte bij gezon de kinderen te voorkomen adviseert Net KNO een systematische verhoging van de activiteiten Dit betekent méér lopen en fietsen dan „brommen", zelf meedoen aan sport in plaats van er alleen maar naar te kijken, en vrije- tijdsbezigheden - dus hobby's - uitkie zen met veel lichaamsbeweging. Het verdient aanbeveling een dagelijks oe- fenschema op te stellen, opdat bij de jongeren zoveel mogelijk spieren losko men. UITZONDERLIJKE VETZUCHT In geval van uitzonderiyke vetzucht is de begeleiding van een arts noodza- ke Voor jongeren die alleen maar te dik zyn kan het gewicht op peil worden gehouden door voldoende ac tief te zün en zich aan een goed uitge balanceerd dieet te houden. Een dieet dus. met niet méér calorieën dan het lichaam nodig heeft. Dat een (eventu eel strenge) controle van de ouders daarbü onmisbaar is, spreekt vanzelf. Voedingsspecialisten leggen Je nadruk o een grote verscheidenheid in de dageiyksc maaltijden, waarbü d* vol gende essentiële categoriën vertegen woordigd moeten zün: melk en andere zuivelprodukten, vlees, kip. vis en an der proteïneryk voedsel, fruit en groenten, en graanprodukten. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat een ontbijt dat voor een kwart tot een derde voorziet in de dagelijkse behoefte aan voedsel een belangi-ijk onderdeel vormt van een geslaagd ver mageringsplan. Een half ontbijt of het overslaan ervan leidt meestal tot het nuttigen van hapjes ertussendoor, hap jes met een hoge calorische waarde, of tot het nuttigen van een te overvloe dige maaltijd later op de dag. EEN UITGEBALANCEERD ONTBIJT Voor jongeren met vermageringspro blemen stemmen voedselspecialisten in met een weinig calorieën bevattend basis ontbijt, bestaande uit sinaasap pel- of citroensap, Corn Flakes met taptemelk, geroosterd brood met wei nig boter, en taptemelk om te drin ken. U weet dus wat u te doen staat: behoed uw kinderen ervoor dat ze zich zelf het graf in eten. Luister in dit opzicht niet naar de „wijze mannen" die u dag in dag uit via kranten en de televisie proberen in te prenten, dat „elke" dwang op een kind uitgeoefend uit den boze is. U hoeft ook niet te verwachten dat uw kind het zal waar deren als u het snoep of patat wei gert. Maar het is zelfs de moeite waard „de wildste tonelen", verwijten en lelijke gezichten te trotseren, als het om het welzijn van uw kind gaat. meest de gelegenheid en ook de plooi- klipje vormen, dat ongemerkt aan groeit tot het werkelijk „de klip" is geworden, waarop al menig hutvelijk is gestrand. Liefde wil graag steeds z'n bevestiging vinden en als onze wensen zo stelselmatig worden voorbij gezien, dan groeit steeds sterker de vraag of er aan die liefde soms iets hapert. Het gaat niet om blinde ver- zoenerij, maar wel om het opsporen van werkelijke behoeften. Deze zorg alleen al maakt ons het gevoel van eigen liefde duidelijker bewust, en het wordt ons een vreugde zoveel mogelijk aan de wensen van de ander tegemoet te komen. Zo geven we de twijfel geen ruimte, die, eenmaal wakker geroepen, niet zo eenvoudig meer weg te wissen is. In deze wederzijdse zorg naderen we de bron van het echte levensgeluk, dat een goed huwelijk kan geven. JETTY Engeland beproeft een vaccin tegen tandbederf In Engeland is men al enige tijd bezig een vaccin te ontwikkelen tegen tandcariës. Het onderzoek wordt uitge voerd onder leiding van professor Ber- tram Cohen aan de afdeling tandheel kunde van het Royal College of Surge- ons te Farnborough. De eerste serie proeven met apen is reed^ afgerond- Het vaccin is ge maakt van een extract van een ca- riësveroorzakend micro-organisme in de mond. Men wil dus cariës met ca- riësorganismen gaan bestrijden, even als men pokken en andere ziekten - zo als tuberculose - bestrijdt met vac cins, die van infectiestoffen welke de ze ziekten kunnen veroorzaken zijn ge maakt. Zoals de zaken er nu voorstaan heb ben professor Cohen en zijn medewer kers goede hoop dat men tandcariës in de toekomst op doeltreffender wijze kan bestrijden dan alleen met het pro pageren van de juiste voeding. Reeds nu bleek de inenting met cariësvaccin een grote graad van bescherming te geven. Het gaat er nu alleen nog om dit vaccin dusdanig te ontwikkelen, dat het ook bij mensen aanslaat. Mocht dit lukken, dan zou niet alleen de mensheid veel pijn en narigheid worden bespaard, maar ziekenfondsen en particulieren zouden er tevens veel financieel voordeel bij hebben. Voorts zou het de werkgelegenheid ten goede komen. Want in Engeland heeft men berekend dat er in 1970 780.000 werkda gen verloren zijn gegaan door kiespijn en tandartsenbezoek. Varkensvlees behoort voor vele fijn proevers altijd nog tot de delica tessen. Hier volgt een bijzonder smakelijk recept voor het bereiden van doorregen varkenslappen met cider U hebt er de volgende ingre diënten voor nodig: 1 kg doorregen varkenslappen (aan één stuk). 1 flinke eetlepel lichte keukenstroop of gember- stroop. kruidnagels en 1/4 liter gezoet appelcider of appelsap. Leg het vlees in een pan waar hef precies in past en giet er vers koud water bij tot het net bedekt Is Breng het aan de kook en schep het schuim er zorgvuldig af Doe dan het deksel op de pan. minder vuur en sudder 30 min. Haal het vlees uit het kooknat. Snyd het vet met een scherp mesje kruiselings In en besteek ieder ruit met een kruid nagel. Plaats het vlees dan in een braadpan en begiet het mei de stroop. Schenk cider rondom het vlees Bak het 30 min. in de oven Vaak bedruipen met het nat Snijd het vlees In mooie royale plakken Leg die dakpansgewijs in een ver warmde schotel, overqoten mei de verkregen saus. Geef er rpmiqe aardappelpuree bij en gestoomde doperwtjes, sperziebonen 0f qe smoorde kool. Drink er koele cider bij of een droge Elzasser Koud is de schotel ook heel goed mei aard appelsla een frisse groene sla of tomatensla met ul en knoflook.

Soester Courant | 1971 | | pagina 20