GEMEENTERAADSVERGADERING ringenoidus Frans Bosman N.V. 598- A. MAASWINKEL Frans Bosman N.V. SOESTERBERG Frans Bosman N.V. RAAD STEUNT BELEID VAN HET COLLEGE INZAKE CHEMISCHE FABRIEK RANDSTAD Frans Bosman N.V. HET ZIEKENFONDS- STELSEL Geen nieuwjaarsreceptie van de burgemeester Geen spreekuur Soesterberg weer met 3-1 geklopt door Kamerik Kestavond N.C.V.B. (Akoesta organiseert kerst actie voor Zuster Koppert. GEMEENTERAADSVERGADERING V eraielzucMige jeugd SHELL STATION „DE BIRK" GEEFT KIP CADEAU. STOP ZIE ADVERTENTIE S0ESTER COURANT DINSDAG A.S. STOP. ZWIERS Vrijdag 17 december 1971 Donderdagavond kwam de gemeente raad in openbare vergadering bijeen ter afdoening van de ondervolgende agenda punten. Na goedkeuring van de notulen van de aadsververgadering van 21 oktober j.1. erden de volgende besluiten genomen: Ingekomen stukken. Brief d.d. 28 september 1971 van de eer C. de Heus te Soest, waarbij be waar wordt gemaakt tegen de wijze ~an verbouwing van het pand Stadhou- erslaan 25b, alsmede de brief van bur gmeester en wethouders, zijnde een anschrijving ingevolge artikel 296 van Ie Bouwverordening betreffende be- oelde ongeoorloofde verbouwing - met oorstel deze brieven voor kennisgeving ~n te nemen, onform besloten. Jaarverslag 1970-1971 van de Ouder ad openbaar lager onderwijs te Soest, et voorstel dit stuk voor kennisge- ng aan te nemen, nform besloten. Brief d.d. 13 oktober 1971 van de nd van Schoolbesturen voor het Ka- bliek kleuter-, basis- en buitengewoon derwijs inzake de administratiekos- van scholen voor bijzonder onder- s, alsmede een advies van burge ester en wethouders - met voorstel form dit advies te besluiten, dus besloten. Dè heer C. Verheus (Pr. Chr.) verzocht naar aanleiding van deze brief volgend jasr bij het opstellen van de begroting met de wensen van deze Bond, betref fende de hoogte van de administratie kosten, rekening te willen houden. djBrief d.d. 2 oktober 1971 van de heer H. G. J. Jager inzake de groenvoorzie ning in het Soesterveen - met voorstel adressant conform de bij de stukken ter inzage gelegde concept-brief te be richten. Gor.form besloten. e., Brief van 25 juni 1971 van de heer A. H. Middelhoven met betrekking tot klachten van omwonenden over het be drijf Smink aan de Beetzlaan - met voorstel adressant conform de bij de stukken ter inzage gelegde concept brief te berichten. Conform besloten. Door een opmerking van mevrouw G. Alting-Ambrosius (VVD), dat geen van de omwonenden bezwaren tegen het be drijf had ingebracht, bleek dat wél was voldaan aan de wettelijke voorschriften de eigenaren van de aangrenzende per celen in de gelegenheid te stellen be zwaren in te brengen tegen het verle nen van een hinderwetvergunning, maar dat de eigenaar van het enige aangren zende perceel, de heer Smink zelf was. f. Schrijven d.d. 5 november 1971 van gedeputeerde staten van Utrecht, afde ling 3, nummer 2508b/3221, betreffende wijziging Jaarwedderegeling Wethou ders 1964 - met voorstel met de inhoud daarvan akkoord te gaan. Conform besloten. g. Brief van de A-kring Utrecht Be scherming Bevolking, waarbij worden toegezonden de 4e wijziging begroting 1971, alsmede de begroting voor 1972 - met voorstel deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. Brief van het Gasbedrijf Centraal Nederland d.d. 11 november 1971, waar bij wordt toegezonden de rekening van het G.C.N. over 1970 - met voorstel met deze rekening akkoord te gaan. Conform besloten. j. Brief d.d. 17 november 1971 van mr. L. J. H. de Vink met betrekking tot een aantal kwesties rond de N.V. Chemische Industrie Randstad, met voorstel ge noemde raadsman te berichten overeen komstig het ter inzage gelegde advies van burgemeester en wethouders. Conform besloten. k. Controlerapporten -van het Centraal Bureau voor Verificatie en Fananciële Adviezen der Vereniging van Nederland se Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoe ve van het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een in richting: a. voor het opslaan van butagasflessen, alsmede een propaangasinstallatie op/in het perceel De Zoom 11 te Soest; Conform besloten. b. tot het bakken van voedings- en genotmiddelen in oliën en vetten op/in het perceel Van Weedestraat 7b. Conform besloten. ROND HET JAAR AF MET EEN RING VAN R1NGENOLDUS JUWELIER - OPTICIEN Van Weedestraat 12 Soestdjjk De burgemeester Mr. S. P. Baron Ben- tinck zal, naar aanleiding van de jaar wisseling, geen nieuwjaarsreceptie hou den. Bij het nemen van dit besluit heb ben de overwegingen gegolden dat hij begin december reeds recipieerde en er op 15 mei bij gelegenheid van zijn af scheid wederom een receptie gehouden zal worden. Wethouder K. de Haan, brengt terx ken nis van belanghebbenden, dat hij ver hinderd is op dinsdag 21 december a.s. zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Wethouder mevrouw M. C. P. Walter- Van der Togt is verhinderd op donder dag 23 december a.s. spreekuur te hou den. ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Miele, Siemens, Zanussl, Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: Blrkstraat 48 Telefoon 3367-8978 Radio-grammofoonmeubels in licht en donker notenhout en palissander uitvoering vanaf KERKSTRAAT 3 Telefoon 7949 (naast de Oude Kerk) - SOEST STIJLVOLLE MEUBELEN VAN FABRIEK NAAR PUBLIEK MET 10-15 VOORDEEL HALVE MAANTAFELTJES PORSELEINKASTJES (eiken) WAGENKISTJES HOEKKASTJES SALONTAFELS (eiken) SPINNEWIELEN BERGMEUBELS (eiken) SPECIALE AANBIEDING STIJLMEUBELFABRIEK DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 -3991 b.g.g. 02155- 4550 Dagelijks geopend van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Uit een brief van Mr. T. Knoppers, die namens zijn cliënt, de bewoner van het pand 7a, protest aantekende tegen het voornemen de gevraagde ontheffing te verlenen, bleek dat reeds eerder in het pand 7b frites gebakken werden. Dat gebeurde echter illegaal en er wa ren dan ook nooit voorwaarden gesteld. Dat is nu wel mogelijk, waardoor mo gelijke overlast voorkomen kan worden. Op een vraag van de heer P. Pieren (PAK) of er ook voorwaarden opgeno men kunnen worden om de directe om geving schoon te houden, antwoordde de burgemeester dat dit niet via de hin derwet geregeld kan worden, maar dat hiervoor wel bepalingen zijn opgenomen in de Alg. Politie Verordening. De aan vrager zal hier op gewezen worden. 4. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld In artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet ten behoe ve van het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een her stelinrichting voor motorvoertuigen an nex inrichting voor het opslaan van motorbrandstof op/in het perceel In- singerstraat 66 te Soest. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van meubilair en spel- en ontwikkelings materiaal ten behoeve van de openbare kleuterschool aan de Weegbreestraat. Conform besloten. 6. Voorstel tot het stichten van een openbare school voor gewoon lager on derwijs en een openbare kleuterschool in de wijk Klaarwater. Conform besloten. Naar aanleiding van dit voorstel pleitte de heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) nog eens ,voor het bouwen van een gymnastiek lokaal in Soest-Centrum. „Er zijn daar nog kinderen die geen gymnastiekonderwijs krijgen", zei de heer Hoekstra. Mevrouw Korthuis (VVD) sloot zich hierbij aan. Wethouder De Haan toonde alle bereidheid de zaak nog eens te bekijken. Hij zag er de noodzaak wel van in, maar was van mening dat het vinden van een geschikt terein de grote moeilijkheid was. 7. Voorstel tot verkoop van grond gele gen: a. nabij de Dorresteinweg aan de heer S. J. N. Hondius van Herwerde; Conform besloten. b. aan de Koningsweg aan Kroon Ap- paratenfabriek te Huizen, N.H. Conform besloten. 8. Voorstel tot aankoop van grond met de woning Molenweg 28 van mevrouw B. Brons-Bakker en de heer P. Brons. Conform besloten met de aantekening dat de VVD-fractie tegenstemde. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de P.U.E.M. voor het leggen, hebben, onderhouden en even tueel wegnemen van een hoogspan ningskabel aan: de zuidzijde van de Klaarwaterweg; Conform besloten, b. de Waldeck Pyrmontlaan. Conform besloten. 10. Voorstel tot het wijzigen van de „Verordening halvedagsluiting winkels". Het voorstel werd aangehouden. 11. Voorstel tot het benoemen van le den van de schoonheidscommissie. In deze commissie werden gekozen de heren J. B. van Grunsven, ir. J. Plas en G. v. d. Pol-v. d. Veen. 12. Voorstel inzake verpachtingen voor het jaar 1972. Conform besloten. Aangehouden werd de beslissing voor het perceel aan de Lange Brinkweg sec tie A, nr. 3814. Nog geen nieuwe straatnamen. 13. Voorstel tot het geven van straat namen. Dit voorstel werd voor het grootste ge deelte aangehouden om de bewoners in de gelegenheid te stellen alsnog hun mening kenbaar te maken. De heer K. Levinga (PAK) had bezwa ren tegen de naamgeving „Ons Belang". Hij wilde hier een toevoeging bij heb ben van bijvoorbeeld „pad" en hij kreeg daarbij steun van de heren Pieren en Verheus. De burgemeester was het met deze ziens-wijze niet geheel eens en noemde enige voorbeelden: Colenso, Moerbessen- berg. „Dat is met opzet gedaan om af te wijken van het oude stramien. Het maakt de naamgeving juist levendiger". Ook deze naamgeving werd echter aan gehouden. Wel ging de raad ermee ac- coord dat de weg op het terrein waar vroeger Restaurant „Eemland" stond, Stadhouderslaan gaat heten. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs te Soesterberg ten be hoeve van het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de on der dat bestuur staande school voor g.l.o. te Soesterberg. Conform besloten. 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een extra krediet voor het aan brengen van een buitenzonwering aan de openbare Prins Willem-Alexander- school voor g.l.o., alhier. Conform besloten. ELECTROTECHNISCH BUREAU Grote sortering hangverllchtlng en staande lampen Showroom Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 16. Voorstel tot ontslag respectievelijk benoeming van een Ambtenaar van de Burgelij ke Stand. Met ingang van 1 januari 1972 wordt g verleend aan de heer G. Engel- barts, chef van de afdeling bevolking ter gemeentesecretarie. Geen bezwaar bestond er tegen de be noeming van de heer H. Oldewarris. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het organiseren van een cursus algemene muzikale vorming voor het onderwij zend personeel van scholen voor gewoon lager onderwijs in de gemeente. Conform besloten. 18. Voorstel tot het benoemen van een plaatsvervangend lid van de commissie als bedoeld in artikel 8 van de Woon- ruimtewet 1947. Benoemd werd de heer J. van den Arend. 19. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest voor de bouw van een lokaal aan de kleuter school ,,'t Hummelhonk" aan de Smits- weg. Conform besloten. 20. Voorstel tot aankoop van grond ge legen aan: a. de Kampweg te Soesterberg van mevrouw M. Franken-Smink; Conform besloten. b. de Kampweg te Soesterberg van de heer G. Spaan te Oisterwijk. Conform besloten. 21. Voorstel tot ruiling van gronden, gelegen nabij de Talmalaan, Korteweg en Krommeweg te Soest met de ver eniging van Patrimonium's Woningbouw te Soest. Conform besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaar steülen van een krediet voor de aanleg van een gedeelte van de Dalweg, gelegen tussen de Soesterengweg en de Beu kenlaan. Conform besloten. 23. Voorstel tot aanpassing van de Ver ordening Hondenbelasting aan de ge wijzigde bepalingen van de gemeente wet. Conform besloten. Tijdens de behandeling van dit voorstel in de financiële commissie had de heer M. de Groot (B.R.) reeds opgemerkt het te betreuren dat het onderscheid tussen luxe- en waakhonden ging verdwijnen. Maar met de wetenschap dat de wet dit onderscheid niet meer toestaat, hij nu niet tegen. 24. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met mevrouw B. Brons- Bakker c.s. Conform besloten. 25. Voorstel tot verhuur van een stuk grond gelegen aan de Weegbreestraat aan de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalnijverheid. Conform besloten. 26. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot ƒ954.000, Conform besloten. Na enkele wedstrijden ongeslagen te zijn gebleven heeft Soesterberg, vlak voor de winterstop, in Kamerik, op een klein er barmelijk veld, van Kamerik een 3-1 nederlaag geleden. De eerste helft gaf een gelijkopgaande strijd te zien, waarbij Geers de score dacht te openen na twintig minuten, maar het prachtige doelpunt werd ten onrechte door scheidsrechter Wirds afge keurd wegens vermeend buitenspel. Twee minuten later werd een mislukte terug speelbal van Twigt doelman Unger nood lottig, toen de attente Vianen onhoudbaar inschoot (1-0). Kamerik werd met de wind in de rug I geleidelijk aan sterker, hetgeen vijf mi nuten na de openingstreffer resulteerde in een tweede doelpunt van Vianen. Ze ven minuten voor rust kopte de lange Ultee de bal prachtig in (3-0). In de tweede helft kon Soesterberg met een 3-0 achterstand volop in de aanval gaan. Na een kwartier scoorde de mee opgerukte De Lange een tegenpunt via de Kamerik-doelman (3-1). Soesterberg nam de nodige risico's, waardoor er mooie kansen voor Kamerik kwamen om uit te vallen, maar deze werden slecht benut. Was de inzet van Soesterberg groter ge weest met name vooral in de aanval, dan had het zich beslist niet met 3-1 laten kloppen, zoals in de thuiswedstrijd. De Ned. Chr. Vrouwenbond viert op woensdag 22 december het jaarlijkse kerstfeest, waarbij belangstellenden har telijk welkom zijn. Deze kerstavond van de N.C.V.B. wordt gegeven in De Hoek steen. Aanvang 20 uur. ELECTROTECHNISCH BUREAU Verkoop - Radio - T.V. - Service Dealer van: B en O, Blaupunkt, Philips, Nordmende, Akai, Sony en Natlonal- Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: Blrkstraat 48 Telefoon 3367-8978 Met het streefbedrag van ƒ5000,—voor ogen gaat Akoesta en wie maar helpen wil een huis-aan-huis inzamelingsactie houden van 14.00-15.30 uur voor een niet zo bekende plaatsgenote zuster J. p. Koppert, in de kring van de Her vormde Kerk welbekend. Zuster Koppert (59) heeft gedurende vijftien jaar in Kenya (Afrika) gewerkt vanaf 1950 en was speciaal belast met het onderwijs aan inheemse vroedvrou wen. Daarna werd zij door de Stich ting Ned. Vrijwilligers uitgezonden naar Zambia, een gebied zo groot als Frankrijk en de Benelux samen, om daar voor moeder en kind te werken. Gedurende vier jaren heeft zij daar kennis gemaakt met de meest slechte situaties op het gebied van de voeding van de kinderen. Van de honderd kin deren tot drie jaar stierven er niet minder dan. vijftig. Met behulp van jonge landbouwers uit verschillende Europese landen, waar onder ook Nederland, begon de bouw van aardnoten en bonen. Dit fijnge stampte voedsel bleek de juiste vita minen te bevatten. Zuster Koppert kreeg van het Depar tement van Gezondheid in Zambia de uitnodiging om als hoofd van het „Nu trition Rehabilitation Unit" te gaan stemde werken in Lusaka. Wat zuster Koppert wel het ergste vindt is de grote onwetendheid van de bevolking van het achterland, dat vaak in grote getale naar de steden trekt, zonder geld of bezittingen, hopend op werk. De totaal onwetenden worden nu opgevangen in speciale centra, waar zij gedurende vier of vijf weken onderricht krijgen inzake goede voe ding, eerste hulp en hygiëne en daar zelf alles moeten doen voor hun kin deren. Financiële hulp voor het bouwen van eenvoudige huizen en de bouwmateria len, alsmede de kosten van voeding en Tjjdens de vergadering van de raad gisteravond heeft de heer M. van Ee (VVD) namens de raadsleden verklaard, dat zjj de mening van het college delen en haar beleid inzake de chemische fabriek Randstad steunen. Hij sprak de verwachting uit dat de Randstad geïnformeerd zal worden. Naar aanleiding van een brief, die één van de raadsleden van de raadsman van Randstad heeft ontvangen, wees hij op de noodzaak in het vervolg het contact met Randstad ook te laten lopen via de juridisch adviseur van de gemeente. De heer Van Ee vroeg verder om een nadere uiteenzetting van het rapport dat door de Directeur-Genëraal van de Arbeid is uitgebracht en waarin zijn standpunt in deze kwestie werd gefor meerd. De heer J. R. van Poppelen (KVP) deed daarna uit de doeken dat hij de brief van Randstad had ontvangen en dat daarin sprake was van een misverstand. In dit schrijven werd hem verzocht eerst kennis te nemen van de inhoud van de brief die de raadsman van Randstad in november aan de raad had verzonden en daarna opnieuw zijn standpunt bekend te maken. Bovendien bleek dat Randstad vreesde dat deze brief in een besloten commissievergade ring zou worden behandeld en dat daar door de openbaarheid geschaad zou worden. Deze misverstanden zijn nu op gelost en de heer Van Poppelen sloot zich geheel aan bij het standpunt dat de heer Van Ee inmiddels vertolkt had. In zijn antwoord zei de burgemeester dat deze administratief rechterlijke zaak niet zo ingewikkeld was om het contact verder via de juridisch adviseur te la ten lopen. Volgende maand zal de zaak behandeld worden door de Raad van State in een openbare zitting. Alle des betreffend uitgebrachte rapporten zijn eveneens openbaar en uit het advies van de Directeur-Generaal kwam duidelijk naar voren dat er begrip bestaat voor de feitelijke situatie. Veel aandacht werd ook besteed aan de brief van de heer H. de Jager, die zijn verontrusting uitsprak over de vernie ling van de plantsoenen door de jeugd. Mevrouw E. Korthuis-Elion meende, in tegenstelling tot het concept-antwoord waarin gesteld werd dat er niet gespro ken kon worden van een abnormale si tuatie, dat dit juist wel het geval was. Zij wilde dit dan ook graag laten ver vallen. Daar werd mee accoord gegaan. De heer M. van Ee (WD) benadrukte de noodzakelijke mentale verandering bij ouders en kinderen. Hij deed de sug gestie de opvoeding van ouders en om wonenden ter hand te nemen en zo mogelijk op een vrije middag de jeugd in te schakelen bij schoonmaakacties. Met mevrouw Walma (D '66) was hij van mening dat hier een taak lag voor de scholen en de voorlichtingsambtenaar. Ook .de heer Pieren (PAK) voelde, daar voor. „Er wordt al jaren over gepraat", zei hij. „Pak het probleem van beide kanten aan en probeer zowel ouders als scholen en kinderen te benaderen". De heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) meende dat er twee zaken door elkaar gehaald werden. „De brief van de heer De Jager gaat over vernielingen terwijl wij nu ook praten over vervuiling". Hij voelde niets voor het voorstel van mevrouw Walma brieven te zenden naar de schoolhoofden om ze op deze kwestie te attenderen. „Er is geen school in Soest waar deze materie niet behandeld wordt. Maak ze niet kopschuw", zei hij. Overi gens was ook hij van mening dat het hele probleem gezamenlijk aangepakt moest worden. Nadat de wethouder mevrouw Walter nog gewezen had op de biologielessen van de heer v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst, zei wethouder De Haan, dat initiatieven zoals indertijd in Soesterberg „opgeruimd staat netjes" dikwijls een kort leven zijn beschoren. „Initiatiefnemers krijgen vaak het gevoel te melken in een mandje", zei hij. Hij stelde voor geen brieven te schrijven maar contact op te nemen met school raad en hoofdenconvent. De burgemeester sloot hierbij aan en vermelde nog de ongeveer 15 jaar gele den opgerichte jeugdnatuurbescher- mingswacht. die na een paar jaar ge functioneerd te hebben, verdwenen was. ELECTROTECHNISCH BUREAU Aanleg en onderhoud van licht- en krachtinstallatles Elektrische fornuizen, boilers e.d. vla de P.U.E.M. Blrkstraat 48 - Telefoon 3367-8978 vervoer is onontbeerlijk. Vandaar dat deze actie in Soesterberg, want zuster Koppert gaat in januari weer terug naar Lusaka om weer een „Voedingscentrum" op poten te zetten en speciaal om inlandse vrouwen op te leiden als „leraressen' voor de andere moeders. Akoesta hoopt op vele collectanten, zodat op Kerstmidag de inzameling vlot gehouden kan worden. Men kan zich opgeven bij Hans Eijpe, Chr. Huy- genslawn 10, tel. 2391. Voor zuster Kop pert is het te hopen, dat de kerstklok ken extra zullen luiden als het streef bedrag van ƒ5000,bereikt is. Hij sprak de verwachting uit dat de ouders-van-straks meer begrip voor het probleem zullen opbrengen dan de ouders-van-nu. „Het is een taak voor zeer velen." Op het einde van dit jaar laaien onge twijfeld weer dezelfde diskussies op als de voorgaande jaren: moet de zieken fondspremie omhoog, stijgen de ziekte kosten niet verontrustend, hoe hoog moet de loongrens gesteld worden? enz. enz. Door deze diskussies heeft ons zieken fondswezen bij degenen, die er niet rechtsstreeks bij betrokken zijn, geen beste reputatie. De buitenwereld wordt nu eenmaal altijd op het ziekenfonds attent gemaakt op momenten dat er problemen of konflikten zijn. Het merk waardige is echter dat degenen, die verplicht zijn verzekerd voor het zie kenfonds over het algemeen weinig klachten hebben. Alleenstaanden betalen te veel Zoals bekend is een groot deel van onze bevolking verplicht of vrijwillig verze kerd voor geneeskundig hulp en ver zorging (ongeveer 68,5 Het gaat hier om degenen die een inkomen hebben beneden de z.g. loongrens die momen teel 17.050,- per jaar bedraagt en per 1 januari 1972 vermoedelijk wordt op getrokken tot ongeveer 18.500,- per jaar. De premie voor de verplicht verzeker den (veruit de grootste kategorie) be draagt 7,7 °/o van het brutoloon. De werkgever betaalt de helft van de pre mie. Het gehele gezin is dan verzekerd. Dat impliceert, dat een vrijgezel of een gehuwde zonder kinderen naar verhou ding vrij veel betaalt en een gehuwde met veel kinderen er goedkoop afkomt. Dit is een van de grootste bezwaren die tegen de huidige regeling kunnen wor den ingebracht. De solidariteitsgedachte gaat hier wel erg ver of zal de huidige regering, die op andere terreinen het profijtbeginsel zo vurig aanhangt, hier in verandering brengen? Maar ondertussen kan men zijn ogen niet sluiten voor het feit dat het Neder landse ziekenfondswezen de verzeker den een perfekt curatieve verzorging biedt, die voldoet aan de eisen die de moderne geneeskunde stelt. Bovendien biedt het systeem aan de artsen, apo thekers, tandartsen e.d. een grote mate van bestaanszekerheid. Met name is het aan de abonnementshonoreringen te danken, dat de Nederlandse huisarts zo'n belangrijke plaats als gezinsartf inneemt. Gegarandeerde hulp Ons ziekenfondswezen is gebaseerd op een stelsel van gegarandeerde hulp. Aan de verzekerden wordt een bijna volledige curatieve verzorging gegaran deerd zonder dat een extra financiëla bijdrage wordt gevraagd. Overigens kan daarin verandering komen, want de re gering overweegt de invoering van een beperkt eigen risiko. Maar dat zal nog een heet hangijzer in het parlement worden. De Nederlandse huisartsen zijn er in elk geval al tegen, wanneer althans die beperkte bijdrage gevraagd zou worden ingeval van een huisartsenkonsult. Een bezwaar dat tegen het bestaande sys teem kan wordn ingebracht is het be staan van verplichte en vrijwillige ver zekering naast elkaar. Maar het is nu eenmaal niet mogelijk om werknemers en zelfstandigen als één geheel te be handelen. Tenslotte ligt er in het ziekenfondswe- zen naar de mening van zeer velen een groot financieel probleem. Er bestaat al jaren ernstige verontrusting over de aanhoudende stijging van de totale uit gaven. In de afgelopen jaren is de pre mie voor het ziekenfonds voortdurend verhoogd. In 1961 bedroeg de premie voor de verplichte verzekering 4,9 °/o, nu 7,7%! Het liegt er inderdaad niet om. Betere hulp Maar ook al kan men van een aanzien lijke premieverhoging spreken, dat op zich geeft nog weinig reden tot veront rusting. Integendeel, zouden we bijna zeggen. Want in het tijdvak dat de pre mieverhogingen plaatsvonden is het medsch dienstenpakket ontegenzegge lijk in kwaliteit toegenomen. De kans op een goede deskundige be handeling is gestegen en het is toch niet onredelijk dat dit ook in de pre mie tot uitdrukking wordt gebracht (tot een stukje profijtbeginsel!). De moderne geneeskunde heeft ons veel te bieden en welke op de hoge premies knorrende verzekerden zouden deze nieuwe mediche mogelijkheden weer 'willen afstaan voor een premie verlaging van enkele tiende-procenten? Het is overigens wel opvallend dat de genen die de premie moeten betalen daaronder tamelijk onverschillig blijven. Een belastingverhoging wekt meer kri tiek dan een verhoging van de zieken fondspremie. Feitelijk wordt ons zie kenfondssysteem het scherpst gekriti seerd door lieden, die er zelf niet in zitten.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3