Soest toen - Soest nu GAAT LEEFBAARHEID MARIASTRAAT ACHTERUIT? NOG GEEN EINDE AAN WINKELSLUITINGS-PERIKELEN BLOKKADE VAN HET POSTKANTOOR STRAATNAAMCOMMISSIE INCOMPETENT? Het oog gericht op het mysterie van de E.E.G.-visserij Dinsdag 21 december 1971 50e jaargang no. 38 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 Postgiro 126156 Politieke „Soos" moet frequenter gehouden worden De Kerstman op bezoek in Soest WISO laat zijn cliënten smullen Kruimeldief gearresteerd Auto uit de bocht Nachtelijke verkeerscontrole Sportinstuif op andere dag Marokkaan ernstig gewond hij autobotsing Play-in voor kinderen bij Artishock SEC-oliebollen-aktie loopt uitstekend Kerstfeest interkerkelijke zondagsscholen SOESTER(ï)ÓURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Twee Soesters hebben de gelegenheid aangegrepen, die de drie confessionele par tijen hen boden, door de politieke „soos" te bezoeken, die zaterdag in het Oranje hotel was georganiseerd. Een bewoner van de Mariastraat kwam zijn bezorgdheid uiten over de achter-; uitgang van de leefbaarheid van zijn straat. „Er staat al drie jaar een huis leeg, wat het aanzien van de straat geen goed doet. „De tuin is een ergenis gevende wildernis" zei hij. Ook had hij klachten over de bomen. „Er staan er nog maar vier „en in de herfst had hij daar wat je noemt over last van. Als nu maar iedereen de val lende bladeren opruimde was het nog daaraan toe, maar de meesten doen er niets aan en „dan blijf je aan het har ken". Hij stelde voor die vier oude bomen maar te rooien en langs de hele straat jonge boompjes te planten. De heer R. van Poppelen. van de KVP gaf hem niet veel kans. „Bomen zijn onze troetelkindjes". Het leegstaande huis vond iedereen een schande, waar echter zo op het eerste gezicht weinig aan te doen is. Er waren wel wat oplos singen, maar dan kwam de democratie in het gedrang. De bewoner had ook problemen met het braakliggende stuk grond naast de kleu terschool. Hij noemde het een vuilnis belt en had daar wel gelijk in. Het terrein behoort echter niet aan de gemeente en vertegenwoordigers van de eigenaar, die toevallig de „soos" ook be zochten konden uit de doeken doen dat zij ook wel wat anders wilden, maar dat de financiële consequenties nogal groot waren. Egaliseren en een hek er omheen Zonder daarbij zijn colega-vriend uit zijn verjaardag in ons land komt vieren, Spanje, die jaarlijks op vijf december concurrentie aan te willen doen, komt de Kerstman deze week woensdag, don derdag en vrijdag op bezoek in Soest. Hij heeft voor deze onverwachtse visite domicilie gekozen bij het filiaal van Autobedrijf „Garage Stam", het Total- service-station op de Stadhouderslaan- Torenlaan, waar hij van 's morgens tien tot 's avonds negen uur aanwezig zal zijn om elk kind een traktatie te over handigen. De aktie waarbij elke automobilist, bij het tanken van minimaal twintig liter benzine, voor ƒ1,95 een vers gekapte kerstboom, ln maat uitlopend van 130 tot 250 cm., uit mag zoeken, blijft, zo lang de voorraad strekt, eveneens door lopen tot a.s. vrijdag. plaatsen kost geld, nog afgezien van het onderhoud. Er bleek echter wel een plan in de maak te zijn en met steun van de gemeente zou dat misschien uitgevoerd kunnen worden. Voor het overige mag ook hier gesproken worden van een mentaliteitsverandering van de omwo nenden, die het niet als stortplaats van vuil moeten gebruiken of hun beerput daar ledigen. Naar aanleiding daarvan merkte de heer Van Poppelen op, dat hij verwachtte, dat in de loop van de maand januari de prioriteitenlijst voor de riolering van Soestdijk bekend ge maakt zou worden, zodat dan bezien kan worden wanneer de Mariastraat aan de beurt is. 't Hart zit nog steeds in de stank Mevrouw Rademaker-Beuken kwam nog eens klagen, „Ik ben bang dat ik ver velend wordt, maar het is verschrikke lijk die lucht", over de stank op 't Hart. „U vaart op vriendelijke toezeggingen" verweet zij de raadsleden. In feite ge beurt er niets. Van Lindner wist zij dat het bedrijf niets doet als de gemeen te niet dwingt. Tot verbazing van de bewoners had de gemeenteraad nu ook nog een lagergieterij toestemming ge geven zich op het industrieterrein te vestigen „op 5 meter van slaapkamers". „Wat haalt protest van de bewoners nu eigelijk uit en wat voor beleid voert u nu eigenlijk", wilde zij weten. „Moet zo'n bedrijf nu beslist zo dicht bij de woonhuizen gebouwd worden. Als het bedrijf Smink uit de woonwijk weg moet, waarom mag dan een lagergieterij weer wel zo dicht bij de huizen ge bouwd worden?". Zij betwijfelde of er een milieubeleid gevoerd werd en zij vroeg om een klachtencentrale in te stellen. „Bellen haalt niets meer uit, op onze telefoontjes wordt niet meer gerea geerd." De heer Van Poppelen noteerde ijverig alle klachten en gaf toe dat in eerste instantie, zeker vroeger, de- toezeggin gen van de directies van nieuwe be drijven voor waar werden aangenomen. „Van lieverlee worden we wel wijzer", zei hij, waarbij hij, niet als excuus, maar als een gegeven feit, opmerkte dat de raadsleden alles in hun vrije tijd moes ten afwerken. „Dat doen we zo goed mogelijk, maar De bemiddeling in de winkelsluitings-problematiek heeft, tegen de verwachting in, bij de gemeenteraadsvergadering van 16 december j.1. nog niet zijn afsluiting gekregen. Op liet allerlaatste moment zijn er wederom moeilijkheden gerezen en ditmaal niet eens door tegenstellingen tussen de winkeliers, zoals dat by middenstanders vaak liet geval is. De moeilijkheden zijn nu ontstaan door de adviezen van de Kamer van Koophandel. Deze adviezen werden zo kort voor de raadsvergadering ontvangen, dat bestu dering en bespreking ervan niet meer mogelijk was. Het college van b. en w. stelde derhalve voor de laatste aan vragen aan te houden. Dit betreft de aanvragen voor uniforme winkelsluiting van drogisterijen, opticiens, juweliers- horlogers en de foto-handel. Ondanks grote inspanning is het bemid delaar, de heer A. H. F. Smit, niet ge lukt in alle branches uniformiteit te bereiken. Hij heeft genoegen moeten nemen met het maximaal haalbare, d.w.z. voor enkele branches een keuze mogelijkheid zoals o.a. voor supermark ten, drogisterijen en de fotohandel. Deze mogelijkheid bestond reeds voor het kappersbedrijf. Hoewel „keuze-mogelijkheden" niet de duidelijkheid voor de klant bevorderen, moet, indien er geen duidelijke meer derheid aanwezig is, een zekere soepel heid betracht worden. Verwacht mag worden dat er in de loop van het ko mende jaar toch meer uniformiteit zal komen om de eenvoudige reden dat een bepaalde dag geen interessante verkoop meer te zien geeft. Het publiek kan hier duidelijk invloed op uitoefenen. Ook de vijfdaagse werkweek en het long-week end voor het personeel zal daarbij onge twijfeld een rol gaan spelen. In dit verband meent het bestuur van de winkeliersvereniging Soest er goed aan te doen, er op te wijzen dat eige naars van bedrijven, welke onder de keuzemogelijkheid vallen, de sluitingstijd van hun zaak op dienen te geven op het gemeentehuis bij de afdeling 1, mid denstandsaangelegenheden, t.a.v. de heer Van Doornik. Voor de supermarkten dient de schriftelijke opgave binnen te zijn vóór 1 januari a.s. Voor drogiste rijen, juweliers en fotohandel tien dagen na het besluit van de gemeenteraad in januari Een strenge controle op naleving van de Winkelsluitingswet, is niet uitgesloten. Gezien de vele publicaties kan men zien niet beroepen op onwetendheid. Opge merkt zij dat een keuze tenminste 12 maanden zijn geldigheid behoudt. Het. sluitingsschema ziet er globaal ge nomen nu zo uit: Gehele maandag: Electrotechniek, radio, t.v. en afspeelapparatuur, grammofoon platen, meubelen, woningtextiel, huis houdelijke artikelen, speelgoed, sport artikelen, schoenen (Soest), naaimachi nes en de overgrote meerderheid van de textielzaken (dames, heren en kinderkle ding en fournituren). Hierbij ook de juweliers, horlogers en optiekzaken. Gehele woensdag: Ijzerwaren, gereed schappen, glas, verf en behang, sanitair schoenen (Soestdijk), Doe-het-zelf artike len, zaadhandel en bloemen. Woensdagmiddag: Voedings- en genot middelen (met uitzondering van een aan tal supermarkten) en rookartikelen. De meeste winkeliers hebben de slui tingstijd duidelijk aangegeven. Het ver dient aanbeveling, vooral bij winkels die gebruik kunnen maken van een keuze mogelijkheid, zoals b.v. drogisterijen, hieraan de nodige aandacht te geven. op vele terreinen zijn we nu eenmaal leken." Rapporten van Arbeidsinspectie en TNO zwaar en toezeggingen van di recties moeten met bewijsstukken ge staafd worden. Van Lindner wist hij dat de nieuwe installaties besteld waren. „Voor wanneer?", wilde mevrouw Rade maker weten. De heer Van Poppelen haalde nog een praktijk geval aan, waar het voor de gemeenteraad moeilijk was direct in te grijpen. „Op het Kerkpad is vergunning verleend voor het bouwen van een ga rage. Nu deze gereed is, blijkt ze gro ter gebouwd te zijn, dan in de vergun ning stond. Het werd ontdekt voor de garage gereed was en de bouwer werd gewaarschuwd. In overwerktijd, waar schijnlijk, is het toch afgebouwd en nu is er een éénmans-bedrijfje in gevestigd, dat ovens bouwt". „Wat moet je nu doen?", zo vroeg de heer Van Poppelen, die het particulier Initiatief" niet' -"wilde" torpederen. Toch werd het een bedenkelijke zaak gevon den, waar de gemeente precendenten mee schept en zich aan de andere kant ook min of meer belachtelijk maakt. Alles bij elkaar bleek dat zowel de bur ger als de gemeente zijn zorgen heeft en ook dat het nuttig is als ze elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoe ten. De „soos" moet wat frequenter gehouden worden en meer raadsleden, alsook de „beloofde" wethouder mogen daarbij wel acte de presence geven. Er bestaat dui delijk behoefte aan. Evenals voorgaande jaren zorgt de Wiso u weet wel die club van meer dan ze ventig Soester winkeliers, die bij uw aankopen gratis van die rode zegels ver strekken - voor extra voordeel tijdens de dure dagen van de gezelligste maand van het jaar. Tot en met vrijdag ontvangt iedereen - en dat duurt zo lang de voorraad strekt - tegen inlevering vant wee volgeplakte zegelkaarten, een fles vruchtenwijn en een fles Jus d' Orange, een doosje Zwitserse kaas en een blikje pindanoot jes, met een winkelwaarde van 7,70, geheel gratis. Deze aanbieding kan slechts afgehaald worden bij Levensmid- delenbedrijf B. Bakker, Nieuweweg 46a. Levensmiddelenbedrijf Van Haarlem, Van Weedestraat 45, Kaas en Wijn Ton Stalenhoef, Laanstraat 39 en Levens middelenbedrijf en Reformhuis Verkade, Middelwijkstraat 75. Het duidelijke op de grond aangebrachte N.P., wat NIET-parkeren betekent, ten spijt, wordt de ingang van het postkantoor, speciaal op marktdag, door tientallen fietsen geblokkeerd. Er is daar een speciale opgang voor gehandicapten gemaakt, die deze dan niet kunnen bereiken. Nu het voorstel tot verandering van enkele straatnamen door de gemeenteraad is aangehouden, rijst de vraag of de straatnaamcommissie wel begrepen heeft wat zij aan het doen is. Het wijzigen van bestaande straatnamen heeft voor de aan de straat wonenden nogal wat consequenties. Buiten het veranderen van drukwerk, kost bijvoorbeeld het verzenden van adreswijzigingen over de PTT 20 cent per kaart. Het is onbegrijpelijk dat hieraan niet gedacht is, vooral als men het antwoord leest dat in 1968 een dame kreeg, die een huis in het Smitsveen kocht en ver zocht in een „laan" te mogen wonen. In dat jaar werden de eerste huizen daar opgeleverd en de rest was nog een troos teloze woestenij. Van wegen was nau welijks sprake. Op 4 december 1968 werd door de ge meente de volgende brief verzonden: „Met referte aan uw bovenvermelde brief, berichten wij u, dat het niet meer mogelijk is de aanduiding „straat", ver bonden aan de in de wijk Smitsweg aangelegde en aan te leggen straten, te wijzigen. De gemeenteraad heeft besloten alle we gen in deze wijk aan te duiden met straat en het zou grote consequenties met zich brengen indien alsnog wordt overgegaan tot wijziging van de straat- naamgeving". Het simpele veranderen van bijvoor beeld Varenstraat in Varenlaan, waar- Met de arrestatie van de 23-jarige W. J. v. d. H. uit Soest heeft de politie enkele oude diefstallen tot een oplossing ge bracht. Bij huiszoeking in zijn woning werden aangetroffen een electrische ka chel, een electrische boortol en een ac cu, afkomstig van diefstal bij de heer P. W. v. V. en bij de heer G. K. De sigaretten, chocolade en baby-voe ding die hij ook bij Van V. had meege nomen, waren inmiddels verdwenen. Wel bekende v. d. H. ook nog de dief stal van 3 hl. antraciet en 24 schrootjes. van waarschijnlijk het naambordje nog niet eens gemaakt was, een zuivere ad ministratieve verandering van 6 letters in 4 letters dus, had te grote conse quenties. Wel te verstaan, ambtelijke consequenties. Ambtenarij in zijn ergste vorm. Als „leek" stond je bij zo'n antwoord in 1968 nog niet stil, maar wat de „leken" van de straatnamencommissie nu pres teren, zet je wel even aan het denken. De hierbij betrokken ambtenaren blijken inderdaad „ambtenaren" te zijn. Zondagnacht raakte een auto, bestuurd door de 26-jarige J. L. M. v. B. uit Ach terveld, in de bocht Birkstraat/Kerk- straat op drift, doordat met te hoge snelheid werd gereden. De wagen kwam tot stilstand in een rechts van de weg gelegen, weiland, na dwars- door het hek gevlogen te zijn. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. Gedurende de nachtelijke verkeerscon trole van vrijdag op zaterdag, waarbij 25 man van de politie werden ingescha keld, werden in totaal 507 auto's aange houden. De controlepunten waren in Soest op de Birkstraat bij Avia en in Soesterberg bij Ons Belang. Van de aangehouden wagens hadden er acht één of meer gladde banden, negen onvoldoende verlichting, één automobi list kreeg een rijverbod opgelegd, één was niet in het bezit van een rijbewijs en zestien hadden het niet bij zich. Drie hadden geen kentekenbewijs en voorts werden bij elf andere gebreken, o.a. on deugdelijke handrem, geconstateerd. Bij de controlepost op de Birkstraat ne geerde één automobilist het stopteken en reed met grote snelheid richting Amersfoort. Daar werd de wagen later bij het woonwagenkamp leeg aange troffen. De auto is in beslag genomen en aan de hand van het kentekenbewijs zal de eigenaar worden opgespoord. Om de jeugd niet de dupe te laten zijn van de op het weekend vallende kerst dagen, is de sportinstuif, die elke week in Sporthal Beukendal wordt gehouden, verplaatst naar vrijdag 24 december, op dezelfde tijden. Voor de jeugd van zes tot negen jaar van negen uur tot half elf cn voor de ouderen tot dertien jaar van half elf tot twaalf uur. De entree prijs bedraagt 50 cent, waarvoor bijna elke zaalsport onder deskundige leiding kan worden beoefend. De Marokkaan A. H. B. H. werd vrij dagmiddag op het kruispunt Vinkenweg- Schrikslaan vrij ernstig gewond toen hij met zijn bromfiets tegen de personen auto van de heer Y. D. uit Hilversum op reed. Met een gebroken linker pols en linkerbovenbeen en een zware her senschudding werd hij met de ziekenau to naar het ziekenhuis Zonnegloren ver voerd. Signaleren hoezeer de praktijk van de E.E.G. achterblijft bij de idealen kan een heel lang vervolgverhaal worden. De laatste hindernis voor de toetreding van Engeland. Denemarken had nog de visserijkwestie en de Nederlandse vis sers zijn er niet blij mee hoe dit is ge regeld. Niet dat ze er direct op ach teruit gaan - ze mogen blijven vissen waar ze dit al deden. Maar voorlopig een jaar of tien zullen sommige kustwateren soms tot zes, soms tot twaalf mijl uit de kust het ei gen terrein worden van de vissers uit het kustland. En komt daarna dan wat de E.E.G. beoogt: vrijheid van alle vis sers van de E.E.G. om in wateren van E.E.G.-landen te vissen? Dat is de bedoeling, maar de Britse on derhandelingsminister Rippon verklaar de prompt dat na de overgangsperiode het hele vraagstuk opnieuw bezien zou worden in het licht van de situatie zo als die dan zal zijn. Dit is dan om de Britse en Deense vissers een beetje te beschermen, wat hun Nederlandse kol lega's steekt omdat zij nu eenmaal ge wend zijn meer zee te bevissen dan het eigen kleine kustgebied. De open zee is dan wel vrij, maar die wordt wel kleiner en kleiner - IJsland stelt een zone van vijftig mijl in, een voorbeeld dat nog wel eens navolging kon vinden, temeer daar de kustvisserij het profijtelijkst is. E.E.G.-principe is dat iedere burger uit een E.E.G.-land in elk ander E.E.G.-land mag werken, dat de produkten van de industrie onbelemmerd de grenzen over gaan en die van de landbouw trouwens in nagenoeg alle gevallen ook, dat geld verkeer tussen die landen vrij is, enzo voort. Binnen enkele jaren moet dit voor de nieuwe leden ook gelden, behalve dan dat op visserijgebied een uitzondering moet bestaan. En dat terwijl in geen van de betrokken landen - ook Noorwe gen niet dat nog niet tot een akkoord kwam omdat het meer twaalfmijlszones wenst - de visserij nu echt zo'n over weldigend belangrijke bedrijfstak is, ge rekend naar geldomzet of werknemerstal. Het E.E.G.-feuilleton is niet alleen lang, het is ook tamelijk mysterieus. KANTMAN Zondagmiddag 26 december (Tweede Kerstdag) a.s., om drie uur, organiseert Artishock in haar gebouw Steenhoff- straat 46 een kinderconcert waar groot en klein aan mee mag doen. Ook dt ouders of begeleiders. In de pauze krijgt iedereen een tractatie omdat het Kerst mis is. Kinderen die een instrument kunnen bespelen en de muziek vantevoren wil len bestuderen kunnen deze (op stencil gratis) afhalen in het kantoor van het Artishock-gebouw vanaf vandaag. Ook kinderen die geen instrument be spelen, maar fijn mee willen zingen en spelen, zijn op dit muziekfestijn harte lijk welkom. Het kern-ensemble en het samenspel met het publiek (er worden allerlei rit meinstrumentjes uitgedeeld) staat onder leiding van Henk Waardenburg. De Amersfoortse musicus Henk Waar denburg heeft 12 jaar les gegeven op Middeloo. Nu is hij directeur van de Stichting „Ons Eigen Volk". Deze orga nisatie is vooral praktisch bezig op het gebied van zang, spel, muziek en bewe ging. De medewerkers aan dit instituut gaan er vanuit dat de mens behalve een spelende mens (Huizinga) ook een feestvierende en een fantaserende mens is (Harvey Cox). Aldus vermeld 'n folder van deze Stichting, die gevestigd is te Amersfoort: Snoeckgensheuvel 20. Nadere inlichtingen over deze play-in telefonisch: 4283 of 8456 in Soest. De SEC-oliebollenaktie met als doel de opbrengst te bestemmen voor de SEC- jeugd, schijnt een succes te gaan wor den. De SEC-jeugdcommissie kon namelijk in de voorverkoop al „orders" noteren, die in totaal komen op een aantal van ruim 5000 stuks. Op 28 en 29 december a.s. zullen de zes SEC-bakkers de duizenden oliebollen bakken in de door het SEC-bestuur be schikbaar gestelde kleedkamers. Op de zelfde dag zullen de SEC-jeugdcommis- sieleden met de jeugdleden de bollen gaan verkopen in de diverse Soester wijken. De voorbestellingen zullen dan tevens worden bezorgd. Voor de SEC-jeugdcommissie is het na tuurlijk het eenvoudigst als de bestel lingen van tevoren worden opgegeven. Daarvoor zijn drie telefoonnummers be schikbaar waar de bollen telefonisch kunnen worden besteld. Het zijn de nummers 5865, 5386 en 6793. Op de le kerstdag wordt de interkerke lijke zondagschool van de Da Costazon- dagschool in de Ichtuskerk aan de Alb. Cuyplaan gehouden. Deze dienst begint om 3 uur. Van de Groen van Prinste- rerzondagschool vindt de dienst plaats in de Emm'akerk aan de Regentesselaan. Dpze begint om half vier. Vooraf vindt daar vanaf 10 minuten óver drie samenzang plaats van de be kende kerstliederen. Allen worden daar toe uitgenodigd.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1