Soest toen - Soest nu v.v.v. -nieuws Vrijdag 24 december 1971 50e jaargang no. 39 uitgave wrnkhcnj Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126856 KERSTMIS 1971 Brandend vuurwerk in kinderwagen gegooid „Veilig" gasgebuik een voortdurende zorg voor bet gemeentelijk gasbedrijf Doorgeroeste gasleidingen geen exceptie W Auto bleek gestolen Nieuwe huisvesting voor korporaals en soldaten in „Het Kamp van Zeist" Het oog gericht op de- en revaluaties lilijf M soestéMPourant Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verse] «t. Verschynt iedere dinsdag en vrijdag „Met de ingebruikneming van uw nieu we huisvesting hebben wij een gewel dige sprong nogen maken van ouder wetse barakkn naar een gebouw dat aan' de hedeidaagse eisen voldoet. Al voldoet de kvalificatie „Hotel" wel niet op alle puntei, zéker voor wat betreft de bouw, de jebruikte materialen en de inrichting kar. het nieuwe gebouw con curreren met nenig hotel hier te lande", aldus de koloiel M. W. A. Weers in zijn speech tot de genodigden, die dinsdag morgen in hf Kamp van Zeist in de soldatenkantir bijeen waren om de of ficiële ingebrukneming van het nieuwe gebouw bij tevonen. „Het Kamp vn Zeist is een historisch kamp dat datert uit 1672 en boze ton gen beweren lat dat wei te zien is aan de staat waam de gebouwen verkeren", zei de kolone Dat klopte uiteraard niet Er moet me' het christendom, althans met de men?n die het belijden, toch iets niet in *de zijn. Zijn geschiedenis is vol onderl'ge strijd. Terwijl toch het voornaamste cbod ervan de liefde is. Maar zo gaiv zijn er meningsverschil len over uicg van bijbelwoorden of over kerkelije gebruiken en voorschrif ten of er mtbrandt een onderlinge strijd. Dan lijkt het gebod van de lief- de voor de ledemens achter te blijven bij de eigewaan dat men het beter weet dan d ander, Gods woord beter interpreteerten de ander dus een leer volgt, die irGods naam bestrijding ver eist. De eeuweriioor zijn er martelaren ge weest, niet'illeen voor maar vooral ook door het chslendom, zijn er bovendien afscheiding!) op allerlei woorduitleg gingen. Nie alleen zijn er daardoor in het christidom verscheiden „kerken'" gekomen, :aar ook daarin zijn weer verscheiden richtingen ontstaan. En ondankjeen Wereldraad van Kerken bestrijdt rm elkaar, in woord en in daad. Mon.iteel bestrijden in Noord- Ierland ka'olieken en protestanten el kaar weer e vuur en te zwaard. En geen paus i geen synode ziet kans om die Ieren *er de liefde tot de mede mens als logste gebod, van waaruit men moet ren, te doen nastreven. Als we alen Nederland nemen, hoe versplinterdoont zich dan ook hier het christendon We ontwaren enige tien tallen verseiden kerken, allemaal met een eigen lr. Ieder voor zich heeft be paalde t.eksn uit de bijbel op zijn ma nier uitgel'd en meent daardoor niet meer met andere christen gezamen lijk te kunn bidden en zingen. Als we ge en in Jezus, de oorsprong van het cistendom, dan zouden de christenen h moeten begrijpen dat het niet gaat ode uitleg van wetswoorden en dus oólbijbelwoorden. Jezus wees een wetman uitlegervan ook af. Het gaat toch jners om de eigen intentie waarop meiiet geloof in God beleeft en daarbij delfde tot de medemens be tracht. 'i Ook bij arre godsdiensten komt dat trouwens y voor, de koran heeft ook diverse uggingen en volgelingen daarvan gé-gen. Het schijnt de mens de daad te moei lijk vindt c te volgen en zich daarom maar op pectionering van dc uitleg van „het \>rd" stort, om zich daar mede te veitschuldigen voor zijn ge brek aan rrd om consekwent de naas tenliefde teetrachten. Maar het gaat toch alleen i het „geloof' hoop en lief de, maar 1 meesten van deze is de liefde"? Als we da nu alleen maar van uit gingen, daikonden we eigenlijk alle apostelen v vergeten. Dan waren we teruggekeerot de kern van het chris tendom, w geen verscheiden uitleg van mogel. is. Maar het betrachten van die lie is nu eenmaal erg moei lijk. Ieder ns is verschillend en doet dus ook vchillend. Er zijn goede en boze mens< En het blijft zo moeilijk om je zelf?g te cijferen en de daad van liefde langrijker te stellen dan eigen leven welzijn. Bij het n«-en van Kerstmis, in de eeuwen vaiet christendom altijd be schouwd ahet feest van de vrede, zitten we I dat afschuwelijke dilem ma. Die verschdheid in ons zelf, in onze kerk, in I christendom, in heel de wereld, we godsdienst er ook beleden wordt. Enj toch alleen omdat we naast „Geli Hoop en Liefde" nog zo veel ander-igen normen willen aan leggen. Al'/e geslagen worden kun nen we er t toe komen ook de andere wang toe keren, want daar denkt ook de sliler niet over. En als we geven, zelKls we liefde willen geven, verwachtefc allemaal wat terug. Dan zitten we a de verkeerde weg. Het enige t ons rest is nog dat we geloven. Aie het Geloof nu nog maar zuiver wel te houden, dan blijft er altijd de gp. Dan mag dat geloven heel persofcc zijn - wat het trouwens altijd is, (<mks alle kerken en ge loofsbelijder - want daarmede ra ken we töfot de kern van waaruit wij, ook onze christelijke wereld, moeten leyi Beginnend' liet begin, het Geloof, blijft ook .Hoop, blijft ook het uit zicht op diefde. De cultivering van het geloof tot de liefde. Als we daj alle wijdingen en alle feesten om stmis in gedachten hou den, dan l Kerstmis ons misschien toch iets ,,c'. Al blijft het wel per soonlijk. helemaal, alhoewel er nog noodgebou wen staan uit de vooroorlogse jaren. De bouw van nieuwe onderkomens werd echter noodzakelijk geacht en in 1968 werd deze huisvesting op de begroting opgevoerd. Vermeldenswaard is daarbij, dat de schoonheidscommissie van de gemeente Zeist, de voorgevel, die in Deelen goed gekeurd en gebouwd werd, hier afkeur de en er een nieuwe tekening gemaakt moest worden. Dankzij het vele werk van o.m. de over ste Terpstra, werd in september 1970 met de bouw gestart en werd deze hoogst moderne kazerne in september van dit jaar opgeleverd. Voor de inrichting was nog een tweetal maanden nodig geweest en dinsdagmor gen werd het complex van BABOV, het Bureau voor Aanleg, Beheer en Onder houd van vliegvelden, dat ook de super visie over deze bouw uitoefende, over genomen. Er op wijzend dat het geheel ƒ990.000,— had gekost, zei de kolonel Weers tot de a.s. gebruikers: „Ik mag van u verwach ten dat u het in goede staat houdt, zo dat ook uw opvolgers zich er straks in thuis zullen voelen". Een speciaal woord van dank bracht hij aan de kapitein A. Busker en aan de heer J. Berenbak, respectievelijk hoofd dienstkring Soesterberg en hoofdopzich ter van het Babov. Tot slot deelde de kolonel Weers mee, dat hij hoopte dat in maart 1972 met de bouw van een soortgelijk onderkomen begonnen zou kunnen worden. Na het doorknippen van een rood-witr blauw lint werd iedereen in de gelegen heid gesteld het „hotel" te bezichtigen. Kosten nog moeite zijn gespaard om het de militairen aangenaam te maken. In totaal zijn er 32 kamers voor 4 personen, verdeeld over vier vleugels. In iedere vleugel zijn twee toiletgroepen en twee douchegroepen. De vaste wastafels hebben allen warm en koudstromend water en het gehele gebouw is centraal verwarmd. Rekening houdend met de lengte van de dienstplichtingen, die volgens statistici toeneemt, zijn alle bedden 2 meter lang. In dit luxe gebouw zal gelegerd worden personeel dat bij de Datim werkzaam is, alsmede van de gastonderdelen, Staf Een oud en het nieuwe legeringsgebouw. De inzet laat het moment van opening zien. C.D.M.L., Aan- en- Afvoergröep Noord, het V.A.C. (computercentrum) en de D.E.L.M. uit Rhenen. Na de officiële opening gebruikten de officieren, soldaten en genodigden de lunch in de soldatenkantine. Mevrouw M. zag dinsdagmiddag hoe jongens brandend vuurwerk gooiden in haar onder een flat gestalde kinderwa-' gen. Zij was op visite bij kennissen en had de baby gelukkig bij zich. De de kens in de wagen waren geschroeid. Vanaf de Nieuweweg over de Eng richting Oude Kerk 70 jaar geleden „Bij controle bleek dat 7 gasleidingen in huizen geheel waren doorgeroest of door middel van een gasslang aan elkaar waren gekoppeld". Dit is écn van de enigszins onthutsende punten die in een tussentijds rapport vermeld staan, dat is uitgebracht na ongeveer l1/: jaar controle van alle instal laties van alle gasgebruikers in de gemeente Soest. Het besluit tot deze controle werd indertijd genomen, in verband met het toe nemend gebruik van aardgas voor verwarming, waardoor veel meer toestellen in gebruik zijn dan voorheen, toen gas hoofdzakelijk gebruikt werd voor kookdoel- cuiden en waarbij veel toestellen in de winter de gehele dag in gebruik zijn. De veiligheid van de instalalties voor de gebruiker was bij deze controle het uit gangspunt. noodzakelijk dit was, bewijst het rapport, dat na controle van 6000 wo ningen werd uitgebracht. In 7 huizen werd geconstateerd dat de gasleidingen geheel waren doorgeroest of door middel van gasslang aan elkaar waren gekoppeld. Onnodig te zeggen dat ze daardoor een gevaar vormde voor de gebruiker en afgekeurd werden. 4 fornuizen, 2 comforen, 6 geysers, 3 confectoren en 1 gevelkachel werden af gekeurd omdat deze toestellen te oud waren en onmogelijk goed meer konden functioneren. 4 gaskachels, zonder afvoer, waren ge plaatst in badruimten, 38 verwarmings toestellen in te kleine ruimten waar door aanvoer van voldoende verbran dingslucht onmogelijk was en er gevaar bestond voor het niet verbranden van het gas. 14 centrale verwarmings-ketels bleken in garages te zijn geplaatst, waardoor brandgevaar ontstond bij het vrijkomen van benzine. 37 gasverwarmingsapparaten waren niet beveiligd tegen het vrij uitstromen van onverbrand gas. Bij 31 installaties was geen gas-gebrek- beveiliging ingebouwd, waardoor het gevaar van het uitstromen van onver- brand gas aanwezig was. Tevens waren 116 slangkranen zonder beveiliging te gen openstoten ingebruik en ook wer den 4 gasleidingen gebruikt als aardlei- ding. 11 confectoren, 2 gevelkachels en 1 gas- geyser waren met gasslang op dc gas leiding aangesloten: 1 c.v. ketel, 3 gas fornuizen en 2 confectoren waren zonder aansluitkraan op de gasleiding aange sloten. 1 gasfornuis en 2 confectoren waren in gericht voor het gebruik van andere gassen. De afvoer van verbrandingsgassen van 68 gevelkachels, 14 badgeysers, 19 ge velkachels en 51 c.v.-ketels waren niet zodanig uitgevoerd, dat de afvoer van de verbrandingsgassen volledig kon ge schieden. Geconstateerd werd in enkele gevallen zelfs dat de afvoer van gevel kachels niet verder liep dan de spouw muur. Verder werden 10 geheel verstopte schoorstenen aangetroffen. Na iedere controle wordt aan iedere gasverbrui- ker een rood of wel groen formulier uit gereikt. De rode formulieren vermelden gevaarlijke fouten, die dringend verhol pen moeten worden en waarop nogmaals een nacontrole plaats vindt. De groene formulieren worden uitgereikt als de installatie goed is. dan wel kleine man kementen vertoont die verholpen kun nen worden door de installateur. Op beide formulieren staat precies vermeld wat aan de installatie mankeert. In het algemeen kan worden opgemerkt dat ook bij gasverwaiTning de schoor stenen geveegd moeten worden, zeker als die vroeger voor kolenverwarming gebruikt werden en dat het gebruik van gasslangen verboden is. In totaal is nu ongeveer 65 van de woningen gecontroleerd. Voor de ove rige 35 5000 wningen, verwacht men nog ongeveer een jaar nodig te hebben, waarna weer van voren af aan begon nen wordt. President Nixon die zijn Amerikanen steeds had beloofd niet te peinzen over devaluering van de dollar, heeit hen in een fraaie show verteld dat hij het toch maar had gedaan. En het hoogte punt van zijn optreden was de kreet dat ze niet moesten zoeken naar win naars en verliezers, want „iedereen heeft gewonnen". Dat is niet eens zo onzinnig. Sinds half augustus heerste chaos in het internationale betalingsverkeer en daar van zijn maar weinigen beter geworden. Daaraan is nu een eind gekomen. De winst - om Nixons frase te volgen - is dat de twee voornaamste faktoren die internationaal het ekonomisch leven ver ziekten verdwijnen. De ene is de extra-heffing op importen in de V.S., waarvan vooral Japan last had maar indirekt ook anderen met. na me doordat Japanse exporteurs ijverig op nieuwe jachtvelden aktief werden. De tweede en belangrijkste is dat bin nenkort de onderlingen relatie van de wisselkoersen weer vast is wat bij han del de zekerheid geeft dat men niet voor onverwachte stroppen komt te staan doordat koersen zweven. Bij el kaar is dit heel wat, maar bij lange niet het geneesmiddel dat alle ekonomische kwalen waaraan de wereld lijdt kan ge nezen. Een aspekt aan de overeenkomst die de tien rijkste landen in Washington sloten is bedenkelijk. Zij blijven vasthouden aan het goud als een vergelijkings standaard en tot vreugde van goudpro- ducerende of pottende landen als Zuid- Afrika, Rusland en Frankrijk gaat de prijs ervan omhoog, tenminste als het Amerikaanse congres, dat hierover het laatste woord heeft, ja zegt. Maar hes kan moeilijk anders. Geen muntenstelsel maakt nationaal nog gebruik van het goud als basis. Het is ook niet nodig want regering en circulatiebank samen hebben de macht om ervoor te zorgen dat desondanks de burger met vertrou wen zijn munten en biljetten kan ge bruiken. Hoeveel de koopkracht daarvan is heeft trouwens ook niets te maken met goud, maar met wat gezamenlijk wordt gepro duceerd. Internationaal is het net zo, maar daar mist men net de regulerende instituten die bevoegdheid hebben om zodra in dit opzicht iets mis gaat in te grijpen. Het is natuurlijk nonsens om te zeggen dat van de ene dag op de andere de Japanse yen de sterkste munt ter we reld is geworden, dat was hij al een tijdje, niet dankzij goudvondsten maar dankzij industriële aktiviteit. Het monetaire stelsel dat wij hadden maakte het echter mogelijk dat de yen als zwakker vermomd dan hij was icon opereren tot voornamelijk Japans voor deel en anderen nadeel. Dat is nu rechtgetrokken, maar voor ho« lang? Het stelsel is gebleven zoals het was en morgen of overmorgen kunnen weer de toestanden ontstaan die tot d« ruim vier maanden durende misère van nu hebben geleid. Dit kan niet alleen, maar het zal wel gebeuren. In dit opzicht blijft de wereld internationaal stumperen op een manier die geen land binnen eigen grens zou toestaan. Maar voor die vreemde situatie ver dwijnt zullen er nog vrij wat krises als de huidige doorstaan moeten worden. Nu vanaf de Kolnnicweg Bij een nader ingesteld onderzoek is ge bleken dat de automobilist, die vrijdag avond het stopteken van de politie ne geerde en richting Amersfoort verdween, in een gestolen wagen heeft gereden. De wagen bleek die avond ontvreemd te zijn in Loosdrecht. Waarschijnlijk treffen wij U aan te midden van de vele kerstwensen, die U van alle hoekjes van de wereld zijn toe gezonden. Er is geen gezin, of het heeft wel ergens een kontakt in verre streken, een familielid, dat uitvloog naar een bredere basis dan het eigen land. Of misschien heel goede vrienden, eens in de nabijheid en nu over de grenzen, maar toch de banden bewarend. Dan is deze kersttijd wel van bijzondere bete kenis, omdat al dat goede van de men selijke verhoudingen nogmaals bezegeld wordt. Komt U nog kaarten tekort, die U wilt versturen, dan liggen bij ons weer nieu we UNICEF-kaarten en ook de agenda's, die jammer genoeg een poosje uitver kocht waren, zijn aanwezig. Als het weer zo voorjaarsachtig zacht blijft, valt er fijn te wandelen. Aanwij zingen voor de „paaltjes"-wandelingen werden door ons op stencil gezet en zijn gratis bij ons verkrijgbaar. En het voet spoor nr. 9, die mooie kleurenkaart met vele gegevens en zeven beschreven wan deltochten, kunt U tegen de prijs van ƒ1,10 ook al bij ons krijgen. Nee, jammer voor de schaatsliefhebbers, maar dit jaar zit de ijspret op Kerstmis er niet in. Of.... U moet dit op de kunst ijsbaan te Utrecht zoeken. Voor belang stellenden geven wij de openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur, 14.00-16.30 uur en 19.30 tot 22.00 uur. zaterdag van 14.00-1630 uur, zondag (en dit geldt ook voor de tweede kerstdag) van 14.00-16.30 uur 19.30-22.00 uur. Op de eerste kerstdag is de baan gesloten. Op de tweede kerst dag is ijszwieren dus toch mogelijk' En nu rest ons nog U vreugdevolle kerstdagen te wensen. Hoe U deze ook zult doorbrengen. Mogen zij U dankbaar stemmen wanneer U de eigen kring nog gezond en tevreden bij elkaar heeft En de rustige lezers onder de nieuwe bewoners van Soest, is het soms iets voor hen om in die vrije dagen dat mooie boekje SOEST te lezen? Net een gelegenheid Uw nieuwe woon plaats wat beter te leren kennen Ook dit boekje, dat zeer schappelijke geprijsd is, kan bij ons worden afge haald. Nogmaals... VVV wenst ieder m goed Kerstfeest!

Soester Courant | 1971 | | pagina 1