Dinsdag 26 dccciiilicr 1971 50e jaargang no. 40 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Toxoplasmose-paniek volledig onnodig Het oog gericht op Afd. Soest van de Dierenbescherming is het, en zij niet Waldheim alleen, volledig oneens met de Nijmeegse prof. v. d. Veen Vroeg voorjaar in de kinderboerderij Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge nieuwe voorzitter Zonnegloren Binnenbrandje Donderdagavond geen koopavond Alternatief oudejaarsfeest voor jongeren WERKLOOSHEID STIJGT Spreekuur burgemeester verzet Eerste drie van „Tempo"-veldrit 1971 Bestuur Stichting Bentinck Fonds verdeelt taken Telef. Brandweer 3 3 3 3 Huis gekraakt Aanrijdingen Politie-auto bij aanrijding betrokken Auto over de kop op het Niemverhoekplein S0ESTER(<)0PRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Oostenrijker Kurt Waldheim heeft de horde van enige veto's genomen om de nieuwe sekretaris-generaal van de V.N. te worden. Een nieuwe man die tien jaar omstreden leiding van Oe Thant aflost. Vermoedelijk heeft tot zijn verkiezing bijgedragen dat hij volgens na-oorlogse Oostenrijkse traditie een keurige neutrale heer is. Maar hoewel hem dit konflikten zal kunnen doen vermijden is het toch de vraag of dit nu juist de kwalifikaties zijn die iemand het meest geschikt ma ken voor dit ambt. De effektiefste jaren van de V.N. waren die onder de sekretarissen-generaal Hammarskjoeld, Ly. Beiden figuren, die als zij een mening hadden, er voor uit kwamen en doorzetten wat ze nodig vonden dat gebeurde. Geen gezag De grote V.N. akties uit die tijd - de or dening van de chaos in de Kongo, de strijd in Korea, het ingrijpen naar de Suez-aktie - waren niet uitsluitend hun werk. maar ze stimuleerden die onder nemingen krachtig, uiteraard ook wel eens een grote of een kleine mogend heid, op de tenen trappend. Ook Thant trapte wel eens iemand op de tenen, maar de doordouwersinzet van zijn voorgangers lag hem gewoon niet. Hij was teveel de keurige diplomaat, al moet er bij gezegd worden dat dit juist de aktiviteiten van zijn voorgangers met name de Russen veel op hun hoede lie ten zijn voor herhalingen. En hoe vindt Waldheim de V.N.? In de eerste plaats is de kas zeer schraal, als zakelijke onderneming was ze al failliet geweest. Het morele gezag van de volkerenorga nisatie is vooral na de kwestie Pakistan beneden alle peil gezakt. Vertrouwen dat via de V.N. iets te bereiken valt vinden we vrijwel nergens meer. Het getuigt in elk geval van moed dat Waldheim aan zijn taak wil beginnen. KANTMAN In de kerstnacht is de veestapel van de kinderboerderij „De Vrije Teu gel" uitgebreid met een lammetje. De moeder van deze vroege voor jaarsbode is een Drents heideschaap, de vader is een Engels schaap. Dit is de eerste maal dat op de kinder boerderij een lammetje werd ge boren. Dr. C. Lion Cachet, voorzitter van de Christelijke Vereniging tot Stichting en Beheer van Ziekeninrichtingen Zonne gloren, die met ingang van 1 januari a.s. in verband met zijn leeftijd deze functie zal neerleggen, wordt opgevolgd door Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge. Woensdag 5 januari, des namiddags om 5 uur, bestaat er gelegenheid afscheid te nemen van de scheidende directeur en kennis te maken met zijn opvolger. Deze receptie zal plaatsvinden in de eetzaal van het ziekenhuis Zonnegloren. Het zachtboard plafond in de woning van mevrouw I. aan de Pijnenburger laan vatte vrijdagavond vlam doordat een kaars er te dichtbij geplaatst was. De bewoners hadden het vuur snel ge doofd. De brandweer behoefde slechts na te blussen. Van officiële zijde verzoekt men ons mede te delen dat voor het verplaatsen van de koopavond van vrijdag- naar donderdagavond geen toestemming is verleend. Hiervoor zou een ontheffing aangevraagd moeten worden, wat echter niet gebeurd is. Krachtens artikel 3 van de winkelsluitingswet is het verboden op eigen initiatief de koopavond te ver plaatsen. Derhalve zullen alle winkels op donderdagavond gesloten dienen te zijn. Deze verplichting geldt uiteraard niet voor de plaatselijke banken, die donderdagavond geopend zullen zijn van 18.30 tot 20.00 uur. Op Oudejaarsavond is een alternatief oudejaarsfeest voor jongeren georgani seerd, dat gehouden zal worden in het gebouw „Credo" aan de Julianalaan. Op die avond zal optreden de regionaal be kende popgroep „Red Vulture", terwijl ook de in Soest bekende disc-jockey Leon Evers voor de juiste stemming zal zorgdragen. De avond begint om 20 uur en de entreeprijs is zeer schappelijk ge houden. De leiding van de avond is in handen van Jaap la Rieviére, die het feest op touw heeft gezet om te voorzien in het vacuüm dat is ontstaan door het weg vallen van de Colensoos en de ingestel de commissie Jeugdcentrum er dit jaar nog niet voor kon zorgdragen. Naar aanleiding van een item in Avro's Televizier van enige tijd geleden ontstond in Nijmegen, en eigenlijk direct daarna in het gehele land, een angst-psychose, met als oorzaak de kat, het huisdier bij uitstek. Dc asyls werden direct na de uit zending bestormd door de bezitters en bezitsters van katten, die veelal al jaren lang deel van de familie uitmaakten, en die nu hun „vriend" of „vriendin" ten koste van alles kwijt wilden. De werkloosheid in Nederland neemt vrij snel toe en zal uiteindelijk een be langrijk hoger punt bereiken dan enige maanden geleden nog werd verwacht. Vrijwel dagelijks vermelden de kranten ontslag van personeel, hetzij door slui ting van bedrijven, hetzij door stopzet ting van bepaalde afdelingen of door algemene vermindering van orders en dus werk. Bij een afnemende konjunktuur zijn wij bovendien een beetje duur geworden door de stijging van de loonkosten. En hoewel de erbij betrokken partijen allen beweren de inflatie te winnen helpen bestrijden, de stijging van lonen en prij zen te willen beteugelen, over de mate ervan is moeilijk overeenstemming te bereiken, zodat een fikse aanpak niet tot stand lijkt te komen. Met het gevolg dat ook het komende jaar weer een loonkostenstijging en dus van de prijzen te zien zal geven, die het gevaar voor een voortdurende en verder gaande werkloosheid met zich kan brengen. Bij zulke situaties wordt de regering altijd verweten, dat deze niet voldoende maatregelen heeft genomen om het te voorkomen en niet voldoende maatrege len neemt om het euvel te bestrijden. Dat is op zichzelf wel begrijpelijk, want in de eerste plaats kunnen vakbonden noch werkgeversorganisaties natuurlijk erkennen dat zij tot de ontwikkeling van de werkloosheid hebben bijgedragen. In de tweede plaats behoort het tot de taak van de oppositie om de regering te vermanen en te trachten deze meer naar haar beleidsinzichten te dringen. En die regering, ook gedrongen door de eigen achterban, wil natuurlijk maatregelen nemen, om de werkioosheid zoveel mo gelijk te beperken en terug te dringen. Nu zijn dat altijd lapmiddelen. Ze kun nen hoogstens een kleine stimulans be tekenen voor het bedrijfsleven om daar mee wat gemakkelijker wat meer werk en arbeidsplaatsen te' kreëren. Het blijft toch het bedrijfsleven zelf dat de neer gang moet zien te overwinnen, de voor waarden moet scheppen om weer te kunnen konkurreren, door akseptabele prijzen meer werk te vinden. De maat regelen van de regering moeten dit sti muleren. Maar wé moeten niet vergeten, dat die maatregelen altijd geld van de gemeenschap gaan kosten. Plet rijk zal dan weer miljoenen moeten gaan uittrekken voor stimulerende sub sidies en/of uit te voeren werken. Dat houdt in - en daaraan wil men wel- eens voorbij zien - dat dit altijd ten j koste moet gaan van andere noodzake lijkheden die de regering zou moeten doen. Dat blijft het onrechtvaardige in de eisen -die men aan het kabinet stelt. Want die andere noodzakelijkheden wil men toch óók gedaan zien. Dat kan de regering dan echter niet wil ze het door haar uitgestippelde beleid handhaven. Als het om de financiering van de nieu we maatregelen gaat, kan de oppositie natuurlijk wel enkele bronnen daarvoor aanwijzen. Altijd wijst men bijvoorbeeld daarvoor bezuiniging op de defensie aan en ook wel belastingverhogingen die de bedrijven of de beter gesitueerden tref fen Dat zijn altijd de punten die lekker in het gehoor liggen en waarvan de kon- sekwenties pas veel later om de hoek komen kijken. En wie dan leeft, wie dan zorgt. Maar die geschetste maatregelen tot be taling van de noodzakelijkheden komen in strijd met het moeizaam samengestel de regeerakkoord en dus kan het ka binet er niet aan voldoen zonder zijn beleid te doorkruisen, hetgeen het zich politiek niet kan veroorloven. Toch zullen er zeker behoorlijk geld kostende lapmiddelen worden toegepast om de werkloosheid te beteugelen. Dat houdt dan echter wel in, dat andere verlangens moeten worden uitgesteld. Terwijl het bovendien helemaal niet ze- ker is dat de te treffen maatregelen iets zullen uithalen. Ze worden alleen aangehaald omdat het politieke spel dit vereist. De oorzaak van de werkloos heid ligt op gebieden waaraan die lap middelen weinig kunnen veranderen. Dat zullen we ons wel moeten realise ren Een forse aanpak van de inflatie, van de stijging van loonkosten en prij zen, zal ons gehele volk minder geld kosten dan al die lapmiddelen. Maar dan merkt de eigen portemonnee het direkt en die direktheid is in het politieke spel de zware piet. Enige jaren vooruit zien is er niet bij. De politiek blijft opportunistisch. Hoe duur dit ook is. De kracht om daar te gen in te gaan is bij een zo verbrokkeld nartijsysteem moeilijk te vinden. He eindje (van het volgend jaar) zal de lasten dragen. De burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is woensdagmorgen tussen 11 en 12 uur zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Het spreekuur is voor a.s. woensdag verzet naar de middag en wel van 16 tot 17 uur. Zowel via de t.v. als de schrijvende pers veroorzaakte de Nijmeegse hoogleraar prof. Dr. Van der Veen een aan paniek grenzende ongerustheid door zijn uit spraak dat katten bij uitstek de over brengers van de toxoplasmose-parasiet zouden zijn (en die op de mens zouden overbrengen), waarbij allerlei organen zouden worden aangetast. Deze aantasting zou vooral bijzonder ge vaarlijk zijn voor de a.s. moeders, die tijdens hun zwangerschap met katten in aanraking kwamen of komen, waardoor zij de kans zouden lopen kinderen met afwijkingen ter wereld te brengen. Een opmerking, die natuurlijk snel in relatie gebracht werd met de gevolgen van het Duitse softenon, niet ten onrechte een schrikbeeld voor elke a.s. moeder. De Nijmeegse prof. vroeg zich af of de al eeuwenlang bestaande relatie tussen mens en dier niet drastisch gewijzigd moest worden, om aan deze risico's een eind te maken. Het is duidelijk dat een dergelijke uit spraak, gedaan door een hoogleraar, met de status „officieel" de wereld ingaat en daardoor een regelrechte aanslag op de viervoetige, zachtharige huisdieren in houdt. Ook in Soest waren de gevolgen van deze uitspraak al merkbaar door enige voor „afstand" aangeboden dieren. Naast deze dieren is er natuurlijk ook een aantal, dat als het ware de deur wordt uitgegooid, en tot het grote leger van zwerfdieren gaat behoren, dat voor al in een bosrijke omgeving grote vor men kan aannemen, terwijl er één groep z.g. „dierenvrienden" is, die niet meer in zun vuistje behoeft te lachen, maar dat voluit kan doen: de handelaar die in direct contact staat met de vivisectie- laboratoria. Al deze redenen waren voor het actieve bestuur van de afd. Soest van de Die renbescherming voldoende om een gron dig en objectief onderzoek te laten ver richten door dierenartsen en hun docen ten, overkoepeld door het Centraal Con federatief Orgaan van welke organisatie ook de afd. lid is. op Java op de rijstvogeltjes, en werd daarna, uiteraard door de natuur ver breid, overal elders aangetroffen, waar bij o.a. muizen en ratten en vele andere soorten vogels als „uitdragers" te boek staan. Maar niet alleen dieren, ook men sen kunnen dragers zijn van de para sieten/bacillen, een beet van een mug o.i.d. kan voldoende zijn". Uit deze verklaring blijkt wel, dat be smetting met de toxoplasmose-parasiet overal in de natuur en de samenleving is op te doen, en dat hoogleraar Van der Veen van een mug een olifant maakte, waarvoor deze tijd, met zijn lucht-, wa ter-, milieu- en ga maar door veront- reinigings-panieken, een schitterende voedingsbodem was. De dierenarts mevrouw Hagedoorn om schreef het als volgt, „Op mij maakt deze prof. Van der Veen de indruk van een bijzonder eenzijdige wetenschaps onderzoeker, die zijn onderzoeken niet alleen éénzijdig belicht, maar ook nog slechts één diersoort laat omvatten". Bovenstaande deskundige opmerkingen zijn voor het bestuur van de afd. Soest van de Dicrenbescherminc voor zichzelf Onder ideale weersomstandigheden en zeker daardoor ongekende belangstelling, werd op tweede Kerstdag voor de 17e mala de nationaal en internationaal be kende Soester kerst-veldrit gehouden in de „Soester Duinen". Na een geweldige strijd in alle klassen, ging de aandacht van alle aanwezigen vooral uit naar het klapstuk van de middag, de strijd voor amateurs en profs, waaronder zich alle favorieten bevon den. Uiteindelijk was het Cock van der Hulst, die de eerste plaats behaalde. In zijn lauwerkrans wordt hij rechts ge flankeerd door de grote favoriet G. Wil- deboer, die als 3e eindigde, en links A. Scheffer die de tweede plaats opeiste. Voor uitvoeriger verslag verwijzen wij naar onze sportpagina. Via de dierenarts mevrouw J. W. Hage doorn, ontving de afd. Soest van de Dierenbescherming een mededeling, waar van u hieronder een uitreksel aantreft. „Prof. Dr. Van der Veen heeft deze zaak wel zéér eenzijdig belicht, want toxo plasmose is geen ontdekking van van daag of gisteren, de aanwezigheid van de toxoplasmose parasiet/baccil is al se dert 1900 bekend. De allereerste constatering vond plaats sprekend en zij verzoeken daarom de bezitters of bezitsters van katten, geen ondoordachte beslissingen te nemen wan neer zij door de publicaties aan het twij felen zijn gebracht, en zonodig infor maties bij de dierenartsen in te winnen. Het bestuur van de Stichting Bentinck Fonds is als volgt samengesteld. Het voorzitterschap zal voorlopig waar genomen worden door de heer B. J. van Ös, voorlichtingsambtenaar van de ge meente, die voor het Fonds tevens de publiciteit zal verzorgen. Secretaris is de heer F. van Luijk, kapitein bij de Koninklijke Luchtmacht. De heer W. Rietveld, directeur van het kantoor Soest van de Nederlandse Middenstands Bank, heeft de penningmeesterschap op zich genomen. Leden zijn de revalidatie-arts dokter J. C. Jongbloed, de onderwijzeres aan de Margrietschool mejuffrouw Q. Jonker en de preventie officier van de Soester brandweer de heer A. Timmer. Dit bestuur heeft zich als eerste taak gesteld het opmaken van 'n inventarisa tielijst naar leeftijd en naar handicap van diegenen die in aanmerking komen voor het beoefenen van sport. Hiervoor werd o.m. contact opgenomen met plaatselijke fysiotherapeuten. Aanvulling fonds Giften zijn binnengekomen van de Ka tholieke Ver van Huisvrouwen, afde ling Soest, die een bedrag van ƒ400, overmaakten, en van enkele sportver enigingen. In het bestuur leeft verder de gedachte een benefite voetbalwedstrijd te organiseren waarvan dc baten geheel tengoede komen aan het Fonds. De publiciteitsman, de heer B. van Os, verwacht dat ook dc andere plaatselijke sportverenigingen zich niet onbetuigd zullen laten. Het doel van1 de Stichting, het treffen van voorzieningen in de meest uitgebreide zin des woords, ten einde minervalide inwoners van Soest in staat te stellen deel te nemen aan sportbeoefening en recreatie, moet alle sportverenigingen in ieder geval aan spreken. Uitgaande van 400.000 gehandicapten in Nederland, zouden er ongeveer 1100 in Soest wonen. Dit aantal breidt zich da gelijks uit en zoals drs. W. G. van Za- delhoff, voorzitter van het actie-comité, tijdens het passeren van de Stichtings- acte zei: „Het kan ons allen overkomen, dat wij tot de groep gehandicapten gaan behoren". Gelden voor het fonds kun nen gestort worden op de AMRO-bank (giro 473400), A.B.N. (giro 186517), N.M.B. (giro 134908), Raiffeisenbank (giro 212775), Bondsspaarbank (giro 536996), Ned. Cre- diet Bank (giro 2275800) en Raiffeisen bank te Soesterberg (giro 131385) t.n.v. Stichting Bentinck Fonds. Een huis aan de Staalwijklaan werd zondagmiddag gekraakt door een Utrechts gezin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. Zij betrokken het onbewoon baar verklaarde pand, omdat ze er geen zin in hadden de beide kerstdagen in hun woning „2-hoog achter" te zitten. Op verzoek van de politie zijn ze echter weer vertrokken. De 26-jarige service-specialist P. L. werd, wegens het rijden onder invloed, ter ontnuchtering ingesloten, nadat hij op de Eigendomweg de heer C. C. v. V. (31) te weinig ruimte had gelaten om te passeren. De schade aan de auto's was gering. Het rijbewijs van L. werd ingevorderd. De bromfietser P. N. werd donderdag op de Molenstraat aangereden door de 30-jarige automobilist J. B„ die rijdend in de richting van de hoofdweg, tegen de verkeersregels in, probeerde linksaf de Parallelweg in te rijden. Met een gebroken rechterpols werd N. naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Eveneens werd naar het ziekenhuis gebracht de 21-jarige verpleegster G. J. H. U. die met haar bromfiets op het fietspad langs de Nieuweweg kwam te vallen, toen het meisje H. A. M. v. d. B. (12) onverwachts het fietspad wilde op stappen. Juffrouw U werd licht gewond. Vrijdagavond laat werd de politie-auto, bestuurd door de hoofdagent J. J. S., op de Soesterbergsestraat bij het kruispunt met de Van Beuningenlaan, aangereden door een van links komende Mercedes, bestuurd door de in Utrecht verblijvende Marokkaan B. L. L. H. De passagiere van de Marokkaan, me juffrouw W. A. M. (19) werd daarbij licht gewond. Zij kon na in het zieken huis Zonnegloren behandeld te zijn met een taxi naar haar woonplaats Utrecht terugkeren. De beide auto's werden zwaar beschadigd en zijn naar het poli tie bureau gesleept. Donderdag laat is de 18-jarige D. A. uit Baam door met tc hoge snelheid de bocht bij het Nieuwerhoekplein in te rijden, met zijn auto over de kop gesla gen. A., die niet in het bezit was van een rij bewijs en met een onverzekerde auto reed, werd daarbij licht gewond en is voor behandeling naar een ziekenhuis vervoerd. De auto is inbeslag genomen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1