Soest toen - Soest nu Sterkte van het politiekorps kwam op 53 man door beëdiging van nieuwe politie-agenten ADOLF DE TWEEDE... AF Bejaardenwacht vraagt blokhoofden Jan Klaassen favoriet in Artisliock Auto's uit de bocht Feestverlichting vernield Inbraak in Hees-cantine Alternatief export-welvaartsplan gepresenteerd door stichting NEC uit Soest Met motor gevallen In lift opgesloten Het oog gericht op Arabieren en Chinezen Nieuwe rijksweg bij Soes terberg wordt aanbesteed Abonnee en adverteerder veel geluk 50e Jaargang 110. 42 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en adminisfatie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 L Dinsdag 4 januari 1972 Maandagmorgen, 3 januari, zijn in het gemeentehuis twee nieuwe politieagen ten, t.w. de heer J. A. v. Dockum (22) uit Den Haag en de heer R. J. de Land meter (19) uit Soesterberg, door de bur gemeester beëdigd. De heer Van Dockum geed reeds l'/t jaar dienst bij de politie in Den Haag, waarna hij in militaire dienst ging. De Adolf de Tweede is van het toneel ver dwenen. Niet op efficiënte wijze van zijn be ruchte voorganger en naamgenoot. Hij is heel doodgewoon afgetreden en stelde zich ondanks smeekbeden van (een deel van) zijn aanhang, niet meer ter be schikking om de Nieuw-nazistische NPB te leiden. Hij kon het niet meer bolwerken tegen de strijdbare rechtse aktivisten, wier agitatie het klimaat in de partij al zo grondig had bedorven. Adolf Von Thadden, een landedelman uit Pommeren, was jarenlang de leider van een groep die algemeen werd aan geduid als neo-nazistisch. Zij stelde zich uiterst rechts op, ging geweldig te keer tegen de regering-Brandt, voerde het pleit voor de „verdrevenen" uit de eens door Duitsland achterovergedrukte en thans door Polen bezette gebieden. Het gehele jargon, het ganse klimaat her innerde sterk aan de dagen waar in de SA marcheerde „mit ruhig festem Schritt". In het stadje Holzminden in de deel staat Neder-Saksen zou de NPB haar Partijdag houden, en de grote vraag was: wie wordt de nieuwe leider? Want Adolf von Thadden had bekend gemaakt dat hij aftrad, en dat bericht was als een bom ingeslagen. „Schütlijsters' Na de eerste woelige jaren is de NPD enigermater „tot de vaderen gekomen", schuwt processen, demonstraties vechtpartijen en wil langs ordelijke weg ..binnen het kader van de wet" haar doeleinden bereiken. Dit is met naar de zin van een stel heethoofden, dat juist in de NPD zijn agressiviteit zo graag uitleeft, en evenals hun kompanen van uiterst links, teert op rellen en knokpartijen. Onlangs werd in de deelstaat Noordrijn- Westfalen een compleet arsenaal opge spoord, toebehorend aan een groep NPD- ers, die zich vast oefenden om „landver raders" uit de weg te ruimen, op schiet schijven die duidelijk de beeltenis van Willy Brandt vertoonden. Dit soort NPD-ers noemt de anderen in de forse taal in deze kring gebruikelijk „liberaal-conservatieve schijtïijsters" waarvan niets uitgaat en die men beter kwijt is dan rijk. Vaderloos Adolf von Thadden die. hoewel nog slechts een goede vijftiger, toch een soort Vaderfiguur is geworden, kon het tegen deze bende niet langer opnemen. Hij probeerde klaar te spelen dat wie zich niet hield aan de wet, buiten de partij gestoten zou worden, maar enkele felle aktivisten bombardeerden hem als „heksenjager" en „uitsmijter". Dit wa ren enkele nette staaltjes van de in deze kringen gebruikte adjectieven, want de gemeenste scheldwoorden werden benut om elkander uit te maken voor rotte vis. De NPD vertoonde dan ook allesbehalve een beeld van eendracht en saamhorig heid en het werd Adolf allemaal te gor tig. Hij had al eens gedreigd er uit te zullen stappen en nu maakte hij dit dreigement waar. ?Iij bedankte, en liet zich niet verbidden. De Partij was va derloos. Natuurlijk Beieren Het zit helemaal mis met de NPD se dert die bij de laatste verkiezingen niet genoeg stemmen ophaalde om in de Bondsdag terug te keren. Niet alleen verloor zij zo aan invloed, maar ze raakte ook hopen leden kwijt en heeft er nu in heel Duitsland nog enkele tienduizenden over, waarvan de roerigste groepen te vinden zijn in de deelstaten Baden-Württemberg, Noord- rijn-Westfalen en (kan het anders?) in Beieren, welks hoofdstad immers eens „de hoofdstad der Beweging" was! Uit Baden-Württemberg stamt ook de nieuwe leider, de advocaat Martin Muss- nug uit Tuttlingen, nog pas 32 jaren oud. Adolf stelde hem voor als opvolger, en hij won het dan ook van tegenkandidaat Pöhlmann, de Beier die zijn rotgenotcn opwerkte het gebouw van de Baycrische Rundfunk te bestormen. Kleine groep Martin Mussnug zal zijn handen vol hebben om de partij weer op de been te helpen, want ze is hopeloos verdeeld. De partijen staan als leeuwen tegenover elkaar, bestuursleden moeten aftreden of trekken er tussen uit, en de enige NPD- fraktie (in de deelstaat Baden-Württem berg), clie nog twaalf man sterk is, maakt voortdurend ruzie en heeft drie jaren geleden de huidige leider Mussnug gedwongen het vice-voorzittcrschap van de fraktie neer te leggen, omdat hij han delen zou in strijd met het belang der partij. Vobral het roerige deel van de NPD zal nog wel van zich doen spreken, maar het is goed te beseffen dat zij slechts een betrekkelijk kleine groep vormen in een kleine partij die steeds verder af brokkelt. Men mist ex Führer, maar ook Adolf Hitier ontbond eens zijn Sturm-Abtei- lung (S.A.) toen die te lastig werd. en Het S.A. -leider Roehm vermoorden. heer De Landmeter volgde met succes de opleiding aan de politieschool te Leusden. De sterkte van het politiecorps is met de komst van deze beide agenten 53 man geworden. Per 1 januari 1973 wordt deze sterkte opgevoerd tot 58 man en in maart van dat jaar tot 62, waarmee de organieke sterkte is bereikt. Zoals bekend heeft de gemeente Soest in april van het afgelopen jaar van de Minister van Binnenlandse Zaken, toe stemming gekregen per 1 januari 1972, in verband met het inwonersaantal, het korps uit te breiden tot 59 man. Dat deze uitbreiding niet direct geëfectueerd kan worden komt doordat werving moet plaatsvinden uit de burgersector. Dit om te voorkomen dat personeel wordt aangetrokken van andere korpsen. De geselecteerden burgers moeten de opleiding volgen aan de politieschool. De 5 adspirant-agenten, welke per 1 ja nuari 1973 het korps komen versterken zijn inmidcls begonnen met deze één jarige cursus. Zij komen uit Amersfoort, Utrecht, Goes, Zonnemaire en één uit Soesterberg, n.1. de heer J. A. v. Deu- veren (24). Begin maart a.s. is er weer plaats op de school te Leusden voor nog eens 4 sollicitanten, waardoor in maart 1973 het korps op volle sterkte zal zijn. Jn feite zijn er dan 3 teveel, maar dit houdt verband met de pensionering van enige personeelsleden in de komende jaren. Gezien de opleidingstijd van een jaar, is deze overbezetting toegestaan, waardoor voorkomen wordt dat er op een gegeven moment van onderbezet ting sprake zou kunnen zijn. Door de uitbreiding van het aantal per soneelsleden is ook uitbreiding van het politiebureau noodzakelijk geworden. Daartoe stelde de raad in april van het vorig jaar een krediet beschikbaar voor de aankoop van het pand van de heer Verkerk, café Centraal, dat naast het politiebureau is gelegen. Grote aandacht voor de verrichtingei van „held" Jan Klaassen. Op Nieuwjaarsdag, 's morgens voor 7 uur, nam de 21-jarige W. B. uit Amers foort, rijdend met zijn volkswagen in de richting Amsterdam,--de- boeht- in- -de Kerkstraat met te hoge snelheid, Hij raakte de macht over het stuur van de wagen kwijt, botste tegen de eerste ben zine pomp van de Fa. v. d. Lee, draaide om zijn as en raakte vervolgens de der de pomp en een lantaarnpaal. De auto werd zwaar beschadigd, de derde ben zinepomp en de lantaarnpaal werden vernield. In de nacht van zaterdag op zondat ging de 20-jarige L. A. P. uit Huizen op de Birkstraat ter hoogte van de Vondel laan met zijn wagen uit de bocht, even eens door te hard rijden. Hij kwam op het trottoir tot stilstand na twee licht masten op zijn weg gevonden te hebben. De auo werd naar het politiebureau ge sleept en het kentekenbewijs werd in beslag genomen. Drie jongetjes van 12 en 13 jaar zijn het nieuwe jaar slecht begonnen met het vernielen van de feestverlichting van de supermarkt ViVo aan de Dalweg. Zij werden op het politiebureau over hun wandaden onderhouden. De ouders krij gen t.z.t. de rekening gepresenteerd. Donderdagavond, 30 december werd ont dekt dat er was ingebroken in de kan tine van de voetbalvereniging Hees aan de Kooiweg. Aanvankelijk dacht men niet aan een inbraak en vermoedde men slechts dat een deur niet goed afgesloten geweest was. Bij controle achteraf werd nogal wat drank vermist, jenever, Mar tini, limonade en enige blikken worst. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het was zondagmiddag in het Artishock- gebouw aan de Steenhoffstraat een hart verwarmende aanblik, die grote groep kinderen vanaf drie jaar, die met heel veel luidruchtig enthousiasme de kaprio len van de nog steeds springlevende Jan De stichting Federatieve Raad voor he! klaassen compleet met ega Katrijn, op Bejaardenwerk Soest zou gaarne nogfle „hand" volgden. enkele straten willen bemannen mei'feonald de Zeeuw, van huis uit gooche- bokhoofden; door verhuizing van bewo-.^ar, verzorgde voor de eerste maal de ners naar elders en naar andere wijken poppenkastmiddag en met daverend suc- binnen de gemeente doet zich het feiljceS. Helemaal mee zat het de enthou- voor, dat in bepaalde straten geen blok-jsiaste poppenspeler bij zijn debuut niet, hoofd aanwezig is, waardoor de be-vïant zijn vaste assistente mevrouw De jaardenwacht, die ingesteld is om een Zeeuw, werd door een griep aan bed onopvallende begeleiding van zelfstan-jgekluisterd, zodat op het allerlaatste dig wonende bejaarden te verwezen lijken en in geval van nood hulp te bieden, niet voor de volle 100 °/o kan1 functioneren. Dames en heren - en zeer zeker: valide bejaarden, die zich in hun derde jeugd, verdienstelijk willen en kunnen maken' voor leeftijdgenoten - die belangstelling hebben om als „blokhoofd" te fungeren, worden vriendelijk verzocht, zich te wenden tot een der onderstaande adres sen van wijkhoofden van de bejaarden- wacht. Bij deze wijkhoofden kunnen zij alle gewenste informatie verkrijgen. Afhankelijk van de wijk, waarin zij woonachtig zijn, kunnen zij zich wenden tot: M^vr. Gemen, Kerkpad Z.Z. 84, tel. 2947, mevr. Nagtegaal, Plasweg 52, tel. 3202, mevr. v. d. Steen, Dr. Rupertlaan 21, tel. 5127 en de heer Van Scherpenzeel, Veen besstraat 430, tel. 4782. Voor algemene informatie aangaande het open bejaardenwerk binnen de ge meente Soest kan men zich steeds wen den tot het bureau: Drift je 4a, tel. 2723. moment een wat mannelijk aandoende Katrijn voor het voetlicht kwam. Maar deze niet geplande rolbezetting was echter niet in staat het sucecs te temperen, de kinderen genoten volop. Gedurende de maand januari blijft Ronald de Zeeuw met de twee stukken „Jan Klaassen en de veranderdrank" „Jan Klaassen en de tovenaar" de zon dagmiddagen in Artishock verzorgen. De aanvangstijd blijft onveranderd op 15.00 uur en de prijs 1,50. Er bestaat zelfs de mogelijkheid om teleurstelling te voorkomen, door op zondagmorgen via telefoonnummer 4284 een plaats te re serveren. De 18-jarige F. N. d'A. raakte vrijdag op de Soesterbergsestraat de macht over het stuur van zijn zware motor kwijt toen de standaard onder het rijden los schoot. Hij botste tegen een langs de weg geparkeerd staande auto aan en raakte daarbij licht gewond. Dokter Stroband verleende hem eerste hulp. De auto moest met een lekke benzinetank worden weggesleept. De motor, die niet verzekerd was, werd in beslaggenomen. Mijnheer W. v. d. H. moest op Nieuw jaarsdag 's morgens vroeg uit de lift bevrijd worden van een flat aan de Smitsweg. De commandant van de brandweer werd er voor uit zijn bed gehaald. Jkazijdig, discriminerend en irrieëel", luidt het oordeel van de in Soest ge- /erigde Stichting Nederlandse Export ponbinatie NEC over een door de vijf fleg;iïngspartijen ingenomen standpunt. Ti;:ens de behandeling van de begroting va economische zaken in de Tweede Kner hadden deze in een motie de in dik gewekt alsof een regeringssubsidie vor een beperkt aantal instelling ten gcede zou komen aan „alle" particu- liffeorganisaties die zich bezighouden mi bevordering van de uitvoer. DiM.EC is een bundeling van 300 voor namelijk middelgrote ondernemingen mi een totale personeelsbezetting van 4530© personen en een jaaromzet van miljard. Ir een brief aan de fractievoorzitters va de vijf regeringspartijen wordt er d( nadruk op gelegd, dat zij in haar baia «twintigjarig bestaan nooit een bê- rep heeft willen doen op overheids stuk» Dit is een aspect, aldus de NEC, dé ongetwijfeld diegenen onder u zal aaipreken, die in hun benadering vari d< 'iezers begrippen plegen te hanteren al bevordering van particulier initiatief er ten minder uitbundig subsidiebeleid. T#üjk met deze opmerkingen werd asi de betrokken fractievoorziters een alematief export-welvaartsplan gepre- selferd, waarmee alle - ook de niet ge- 0rar.iseerde - bedrijven zijn gediend. Vertering van de positie van de thuis- mirtófdoor afdoende maatregelen tegen dieping door Oosteuropese en Azia- ti?i« «landen, alsook vermindering van hc eigen risico bij de uitvoer in het be- la:: van een grotere continuiteit voor de werkgelegenheid zijn enkele van de grondgedachten van dit plan. Hoe subtiel de dumping soms geschiedt, werd nog onlangs aan het licht gebracht door. de Amerikaanse minister van fi nanciën John Connaly. Deze berekende dat onder gelijke omstandigheden Ja panse exporteurs door dikwijls verbor gen stimulansen (belastingfaciliteiten, di recte en indirecte subsidies enz.) een voorsprong hebben van 28 op hun mededingers. Ook door landen als West-Duitsland en Frankrijk worden bepaalde exportpres- ta.ties achter de schermen gehonoreerd. In Engeland, met zijn grote exportbe langen, heeft de regering dit duidelijk begrepen. Daar propageert de belasting dienst zelfs per advertentie een aantal reële afschrijvingsmogelijkheden bij in vesteringen. Voor de aanschaf van indu striële inventaris voor ontwikkelings gebieden als Noord-Ierland mag daar zelfs het volle bedrag ineens worden afgeschreven. Behalve maatregelen tegen dumping bepleit het NEC exportwelvaartsplan financiering van uitvoertransacties. Zo zou de regering naar het voorbeeld van concurrerende handelspartners ook voor Nederlandse exporteurs de mogelijkheid kunnen scheppen hun wissels te verdis conteren tegen een lagere rente dan de gebruikelijke. Verder zou voor goederen transacties met het buitenland een vaste wisselkoers moeten gelden, zoals dat b.v. in Frankrijk ten opzichte van de US dollar het geval is. Voor de uitvoering van dit plan wordt door .de Nederlandse Export Combinatie een ombudsman bepleit met verreikende bevoegdheden. Geen ambtelijke figuur, maar iemand die de taal van het be drijfsleven verstaat. Boersnia en de Managers. Minister Boersma, later bijgevallen door zijn collega Langman, heeft onlangs zijn In Caïro wordt druk gekonfereerd door ministers en militaire grootheden over de strategie die zij jegens Israël zullen volgen. Dit is al de derde keer binnen korte tijd, wat niet hoeft in te houden dat nu snel iets gebeurt. Egyptes presi dent Sadat heeft weliswaar beloofd dat dit 't jaar van de beslissing - vreedzaam of met geweld - zou zijn, maar niemand wenst hem daaraan erg te houden. Ze ker Israël niet. Geruisloos is zo het jaar van de beslis sing opgeschoven naar 1972. Een belang rijker aspekt van de huidige besprekin gen is waarschijnlijk de aanstaande reis van de Egyptische minister van buiten landse zaken Riad naar Peking, een hoofdstad waarnaar om verschillende redenen hoopvol wordt uitgezien door de Arabische landen. Rusland is weliswaar sinds jaar en dag hun grote kampioen, maar veel stimu lans komt uit Moskou de laatste tijd niet. Integendeel de Russen doen net als de Amerikanen hun best om het deksel op de kokende ketel vast te drukken door mondjesmaat militaire goederen te leveren en er degelijk voor te zorgen dat geen militaire onderneming buiten hun goedvinden kans op sukses heeft. En in India hebben de Arabieren gezien dat de Russen niet a priori de zijden van de islamietische staten zullen kie zen. Nog daargelaten dat berichten over toenemende emigratie van Russische Jo den naar Israël in de Arabische landen te denken geven. Opperde de onofficiële diplomaat, alias journalist Victor Louis niet onlangs in Israël dat een verkapte hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen de joodse staat en Rusland te versieren zou zijn? Riad gaat Chinese interesse wekken, al was het maar om wat tegenwicht te krij gen tegenover de Russen. Maar het is de vraag of de Chinezen er op dit mo ment zo op gebrand zijn om het nabije oosten meer dan wat welluidende leu zen te leveren. Vriendschap voor Israël staat niet in Mao's boekje, maar aan de andere kant heeft China net ervaren dat steun aan vreemde naties - in dit geval Pakistan - kan uitlopen op aanzienlijk gezichtsver lies. Tenslotte hebben ze zeker wel iets van de Amerikanen geleerd en wat de kwalijke gevolgen zijn van het betrok ken raken in een strijd ver van huis. Als de Arabieren hopen van China veel andere steun dan mondelinge te krijgen zullen ze waarschijnlijk bedrogen uitko men. Maar wat tanks of vliegtuigen uit het verre oosten zijn natuurlijk ook al tijd meegenomen. En dat is de simpelste manier waarop China het zowel de Rus sen als Amerikanen onaangenaam kan maken in het nabije oosten. KANTMAlf Op 18 januari zal de aanbesteding plaat» hebben van het nieuwe deel van de rijksweg Utrecht-Amersfoort, dat het verkeer om Soesterberg heen zal leiden. Dit nieuwe tracé, dat een lengte krijgt van ongeveer 3 km, moet volgens plan ning omstreeks 1976 gereed zijn. Het wordt uitgevoerd als een vierbaans aulo- weg met gelijkvloerse kruisingen, die beveiligd worden met stoplichten. Naast de weg komen waar nodig fietspaden en parallelwegen. De huidige weg door Soesterberg krijgt bij het gereedkomen van de nieuwe ver binding slechts een lokale betekenis. Prognoses voor 1990 laten echter zien dat het verkeer over deze weg dan weer dezelfde intensiteit zal hebben als nu. bezorgdheid geuit over een gebrek aan goede managers. Maar wij menen te mogen stellen, aldus de NEC, dat er. in de leiding van het Nederlandse bedrijfs leven voldoende reserves aan kunde en ondernemingsgeest aanwezig zijn om het welgeslagen van een ambitieus ex port-welvaartsplan te garanderen. Mits de overheid de daarvoor in aanmerking komende ondernemingen al die midde len verschaft die in haar bereik liggen. Geachte adverteerder, geachte abonnee, de Soester wenst u veel geluk in héél zeventig-twee, we staan weer aan een nieuw begin, weer bij een nieuwe start, was één-en-zeventig niet goed, en soms wel wat benard, vat voor het nieuwe jaar weer moed, en leef in nieuwe hoop, durf zo die tijd weer in te gaan, vertrouw het jaar haar loop, een nieuw begin geeft nieuwe moed, en nieuwe levenskans, met een geslaagd zijn, hoe dan ook, in evenwicht, balans, neem de geboden kans nu waar, en richt u naar herstel, en laat het oud verleden zijn, dan heelt het nieuwe wel, de tijd gaat voort, keert niet terug, geachte lezersschaar, we moeten wel, maar mogen ook weer gaan naar 't nieuwe jaar, wat helpt het als het oude ons niet loslaat en nog bindt, we hebben ook vooruit te zien, nu 't nieuwe weer begint, aanvaard wat u geboden wordt, en doof het oude leed, houdt u voor 't geen weer komen gaat geheel en al gereed, we zijn er eenmaal, en de plaats die voor ons is bepaald, duld niet dat onze moed, de kijk op 't nieuwe tijdvak faalt, vooruit nu maar, met dank voor 't geen ons nu te wachten staat, zorg dat in 't nieuw begonnen jaar de moed niet ondergaat, zo leeft u dan vertrouwensvol, gelukkig en in vree. in 't nieuwe jaar. de Soester krant leeft met de Soester mee. SOESTER (0 OURANT Verschynt iedere dinsdag en vrUdag Abonnement per kwartaar ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,

Soester Courant | 1972 | | pagina 1