Soest toen Soest nu VERZIEKTE Gratis rattenbestrijding door gemeente Het oog gericht op een dolle gokker Uitbreiding politiebureau Gecompliceerde auto- botsing op de Lange Brinkweg 50e jaargang no. 43 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 DEMOCRATIE Bij hulpverlening been gebroken Dronken automobilist Nieuwjaarsbijeenkomst Soes ter Zakenkring Doorgereden na aanrijding Telet. Brandweer 33 3 3 Politiebureau 444 4 Instruktiebad „De Turf" ontving zijn eerste leerlingen Instructeurs en leerlingen enthousiast Zodra een gezaghebbend persoon zich ■wat minder verheugd toont over de wij ze waarop sommige kamerleden, beter gezegd het parlement in zijn geheel, het demokratisch perlementaire systeem toe past, dan worden daarover prompt door Kamerleden verontwaardigde vragen ge richt tot de regering. Dat was het geval b.v. ten aanzien van kritische opmerkingen van Prins Bern- hard en onlangs iets in dezelfde geest van ex-minister Luns. De „kruidjes roer-mij-niet" in de Kamer komen dan onmiddellijk in het geweer, menen dat zo'n gezaghebbend persoon dat zo maar niet in het openbaar mag zeggen, willen zelfs dat ze daar een reprimande over krijgen van de regering. Dat maakt dus de indruk, dat onze Kamerleden menen dat zij demokratisch-parlementairc sy steem perfekt laten werken, kritiek daar op dan ook afbrekend is en ten nadele werkt van ons demokratisch systeem. Maar de niet door partij-hovaardij be smette Nederlander moet toch menig maal tot de konklusie komen, dat dit systeem, zoals het hier wordt toegepast, de binding met de ontwikkeling van de tijd heeft verloren. We moeten toch kon- kluderen, dat het parlement zich druk maakt over en enorm veel tijd verliest, met kleine dingen en grote lijnen uit het oog verliest. Als een kamerlid weer vragen aan de minister stelt over zaken b.v. van andere mogendheden, dan vraag je je toch af: waar bemoeit de man zich mee en wat heeft dit voor effekt. Het is dan alleen een bevrediging van zijn eigen gevoelens en van wellicht wat aanhangers, maar hij weet, moet anthans weten, dat die vraag over handelingen van andere regeringen feitelijk geen ef fekt kan sorteren, het Nederlandse be lang niet kan dienen, veel tijd 'vergt van de bewindsman, die hij beter zou kun nen gebruiken en dus de vlotte werking van regering en parlement benadeelt. Van dit laatste trekt menig parlements lid zich echter weinig aan. Het gaat de heren veel meer om het belang en het aanzien van hun eigen partij - om van zichzelf dan niet te spreken - dan om het algemene lands belang. Ons partijwezen is zó versnip perd, zonder dat er gróte verschillen in politiek opzicht zijn aan te wijzen, dat vele kamerleden het zoeken in het „kleine goed" om toch maar in de open baarheid te komen. In een tijd waarin de maatschappij zich toespitst op konsentratie, op vlot kun nen werken om de ontwikkelingen bij te kunnen houden, daar blijft ons politieke systeem zich verwarren in onwerkzame versplintering, in kleine dingen en in perfektionisme, waardoor tijd verslon den wordt de grote vraagstukken niet de aandacht en het beleid krijgen die ze verdienen en het parlement zich steeds meer ontpopt als een haast onwerkzaam element, dat nodig aan vernieuwing toe is. Men voelt dat in politieke kringen ook wel, doch meent de remedie niet bij zichzelf te moeten zoeken. Men zoekt het voorlopig alleen in konsentratie van par tijen, noemt dat een streven haar ver nieuwing. Maar daar zullen we er niet mee komen. Zeker niet zolang men de versplintering niet drastisch beperkt door het instellen van een flinke drempel voor de vertegenwoordiging in de Ka mer. Het parlementaire stelsel zelf zal echter veranderd moeten worden wil het de mokratisch systeem zich bij de ontwik keling van de tijd kunnen handhaven. Het zal er wellicht toe moeten komen, dat de invloed van de Kamerleden wordt beperkt, de werking van het parlement daardoor vlugger wordt, slechts de grote lijnen van de politiek erdoor in het oog worden gehouden en al het kleine goed en al die niet direkt nuttige vragen verdwijnen of misschien in één enkele vergadering mogen worden geuit. Blijft men op dezelfde voet voortgaan, dan moet dat uiteindelijk leiden tot een cha otische toestand, tot een devaluatie van het demokratisch systeem zelf. Dat moet voorkomen worden. Er dient naar nieuwe wegen te worden gezocht, een nieuwe opzet. Dat zal hier en daar pijn doen, men zal eerder wat inspraak moeten gaan afstaan- dan deze vermeer- Jn de laatste week van december brach ten burgemeester en wethouders, via een officiële mededeling ter openbare kennis, dat gedurende de le helft van de maand januari wederom van gemeente wege de rattenbestrijding ter hand ge nomen zou worden. Belanghebbenden werden uitgenodigd ter gemeentesecre tarie aangifte te doen van de aanwezig heid van ratten in of nabij hun percelen. Tot nu toe viel deze aangifte tegen. Slechts elf meldingen kwamen binnen, waarvan 10 uit Soest en 1 uit Soester- berg. Deze meldingen worden thans afgewerkt. Voor de meeste adressen denkt men aan één week voldoende te hebben. Al les hangt echter af van de medewerking van de bewoners. De te verdelgen rat ten krijgen het gif toegediend door mid del van ongepelde haver waarin het gif poeder is gemengd. Dit tast de rode bloedlichaampjes van de dieren aan, waardoor ze suf worden, (soms te voor schijn komen) en in de meeste gevallen na drie dagen dood zijn. Ze zijn dan ge heel uitgedroogd en vergaan zonder een spoor achter te laten. De medewerking van de bewoners moet bestaan uit het afgedekt houden van goed voedsel voor de huisdieren. Het verdient overigens aanbeveling de huisdieren gedurende zo'n periode bin nen te houden. Het gif is gevaarlijk voor alle dieren en ook voor de mens. De ratten moeten echter niet de moge lijkheid hebben ander voedsel te vinden. Een premier die bezig is het bestaan van zijn land te vergokken is de Maltese premier Dom Mintoff. Hij heeft de Brit ten een ultimatum gesteld: meer betalen of weggaan en de Britten gaan. Een vluchtige becijfering van de konse- kwenties is dat de negenduizend Malte zen, die werk vonden op de Britse basis, het al zevenduizend man tellende le gioen van werklozen gaan versterken, een griezelig hoog percentage op een slechts honderdduizend man omvattende beroepsbevolking. En in feite zal er nog meer werkloosheid komen want door het vertrek van de Britten verlie zen tal van neringdoenden hun cliën- tèle. Daarbij komt dat de schatkist voor taan de Britse bijdrage moet missen. Voor het minieme eilandje een reeks verliezen van huiveringwekkende pro porties. Wat Mintoff deed was de Britten, en via hen de N.A.T.O.-landen, bedreigen dat Malta een soort Europees Cuba kon worden als ze niet dieper in de buidel tastten. En inderdaad: de Russen zou den midden in de Middellandse Zee best een eilandbasis kunnen gebruiken, te meer omdat hun vlootvertoon daar in één opzicht niet kompleet is: ze hebben geen vliegdekschepen. Maar kennelijk maakt Engeland zich hierover niet al te benauwd. Mintoff is na het Britse besluit ijlings naar Libië gevlogen om bij zijn vriend Khadaffi aan te dringen op verdubbe ling van zijn financiële steun, van der tig naar zestig miljoen gulden. Dat is geen bedrag waaraan de Libische schat kist dankzij de olierijkdom bezwijkt, maar puur uit vriendschap, of om de Britten dwars te zitten, wier oliebelan- gen Khadaffi onlangs onteigende, komt dit geld niet. Libië is er allerminst op gesteld de Rus sen op Malta te zien. Hij vindt de aan wezigheid van welke grote mogendheid ook een ongewenste inmenging in de zaken van de eigenlijke Middenllandse- Zeestaten, in het bijzonder de Arabische. Libië zou Malta ook kunnen helpen door werk te verschaffen aan Maltezen nu het land enige moeilijkheden heeft door een uittocht van Europeanen. Maar dit is zeer spekulatief. Hebben de Maltezen zin om overzee te gaan voor werk? En zo al, gaan ze dan niet liever naar En geland waar er al vele werken? Een gokelement is uit internationale politiek nooit weg te denken, maar het moet wel nuchter gokken zijn. Waarbij bedacht wordt dat als men niet wint bij het wagen het verlies niet catastro faal kan worden. Dat schijnt Mintoff een beetje te hebben vergeten. Zoals hij ook niet konstant eraan dacht dat zijn socialisten maar één stem meerderheid hebben in het par lement. Dit feit dat ook de Russen niet zo erf happig gemaakt kan hebben om naar Malta te komen, kan de Britten ervan overtuigd hebben dat na Mintoff wel weer een ander komt. wie weet ho« spoedig. En dan ziet men, waarschijnlijk in minder dolgedraaide goksfeer, wel verder. KANTMAN. „Het is", aldus de voorlichtingsambte naar de heer B. v. Os, „voorlopig voor barig te spreken van het slopen van café Centraal bij het station Soestdijk ten behoeve van de uitbreiding van het politiebureau". Leden van de raads commissie van openbare werken be zochten enige weken geleden het pand en kwamen tot de conclusie dat met verbouwing een belangrijk bedrag ge moeid zou zijn. De overweging kwam toen naar voren of het niet beter was het pand te slopen en op de plaats een noodgebouw neer te zetten. Dit wordt nu nog onderzocht. Offertes zijn aange vraagd voor de bouw van een noodlo- kaal en voor de sloop van het café. „Er valt op dit moment nog niets zin nigs te zeggen", zei de heer Van Os, die ook zeker wist dat het niet op de agen da van de gemeenteraadsvergadering in januari staat. Wel was hij het er mee eens dat de huisvesting van de politie dringend om verbetering vraagt, zeker nu de sterkte van het korps belangrijk uitgebreid wordt. Drie auto's waren woensdagmiddag be trokken bij een gecompliceerde botsing op de Lange Brinkweg ter hoogte van het gasbedrijf. Mevrouw M. A. K.-S. (34) uit Baam, rijdend in de richting van haar woon plaats, remde in de nabijheid van twee rechts van de weg geparkeerd staande auto's af, om twee tegenliggers te laten passeren. Als gevolg daarvan slipte zij, schoof naar links, waarop de eerste te genligger, de heer L. J. R. (43). verze keringsinspecteur uit Soest, uitweek naar de andere zijde van de weg. Me vrouw K. herkreeg de macht over hadr« stuur, ging vervolgens naar rechts, waar zij tegen de auto van R. botste. De twee de tegenligger, de heer J. S. (65) uit Amersfoort, die dit alle voor zijn ogen zag gebeuren, was voor alle zekerheid de berm ingereden, waar hij echter als nog werd aangereden door de wagen van mevrouw K. De auto van mevrouw K. heeft de beide botsingen niet. overleefd en kan als total-loss worden beschouwd. De twee andere wagens werden zwaar- bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. SOESTER OURANT jAfeonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdaf Het begin is gemaakt. We lopen al weer aardig mee na het vuurwerk van de overgang van oud naar nieuw. Laten we eens zakelijk beginnen door U ons gironummer mede te delen, waar op U gemakkelijkheidshalve uw VVV- bijdrage, uw jaarlijkse kontributie kunt storten. Ten namen van Verkeershuis VVV Soest is dit nr: 178814. En dan bij voorbaat onze hartelijke dank voor de te nemen moeite. Als nieuw binnengekomen materiaal ter ondersteuning van uw plannen voor de komende vakanties, kunnen wij U in de eerste plaats het bekende rode (niet van Mao) Hotelboekje aanbieden. De tijd heeft geleerd, dat dit wel tot het beste behoort wat op dit gebied is uit gekomen. Het zelfde kunnen wij getuigen van het boekje Holland Camping, waarin alles te vinden is op gebied van kamperen of verblijven in zomerhuisjes. Beide boek jes bevatten de gegevens van ons ge hele land. Wilt afzonderlijke infor matie over een bepaald gedeelte van Nederland, dan zijn speciaal verzorgde streekuitgaven te verkrijgen. Vooral wat de Veluwe betreft bestaat er gedétail- leerde dokumentatie. De nieuwe musical „Promises Pro- mises" lijkt bijzonder in de smaak te vallen. Afgaande op de opinie van en kele bezoekers, kan een gezellig stuk amusement genoten worden, niet te sexy voor wie daar niet van houdt. Tot en met deze vrijdag heeft Utrecht de kans geboden dit stuk te gaan zien. Wij ho pen, dat U in staat bent elders in het land de musical op te vangen, want de Stadsschouwburg te Utrecht opent dan het gordijn op zaterdag en zondagavond voor Toneelgroep Centrum. Fans van Wim Sonneveld komen aan hun trekken in de periode van 11 tot en met 10 januari. Plaatsbcspreken via ons kan drie dagen vóór de dag van de voorstelling tussen 11 en 15 uur. In theater Carré loopt nog steeds dat kostelijke „En nu naar bed", waarvoor plaatsbespreken nog mogelijk is voor mid-weekse dagen of de zondagen. Uitgaan? Nounatuurlijk echt eens een keertje doen. Er wordt weer genoeg geboden. deren. Maar de tijd dringt er toe. Het syteem is niet met zijn tijd meegegaan, het werkt niet meer efficiënt. Maar het zal wel lang duren eer de patiënt toe stemming wil geven tot de zo nodige operatie. Als dat te lang duurt, zou het weieens te laat kunnen worden. Dan overlijdt de demokratie aan haar eigen kwaal en door eigen toedoen. Dan kan hier geschieden wat in o.a. Griekenland plaatsvond en waartegen we zovele be zwaren hebben. Dan zouden die bezwa ren weieens minder steekhoudend kun nen blijken. Maar er is moed voor nodig om die bezwaren te voorkomen. En het is de vraag of dat inzicht en die moed in Nederland's politieke wereld te vinden is. Helaas valt dat vooralsnog te betwijfelen. Hoek eikenlaan-Verlengde Kolonieweg vijftig jaar geleden Bezeilde plaats nu De monteur R. M. T. (23) uit Soest brak dinsdag op de Eigendomweg zijn been toen hij werd geraakt door een passe rende auto, bestuurd door mevrouw E. W.-S. eveneens uit Soest. T. had met zijn wagen eén auto ge sleept en toen de motor daarvan aan sloeg, stapte hij aan de kant van de weg uit om de sleepkabel los te maken. Even later werd hij aangereden. In de nacht van maandag op dinsdag werd op de Steenhoffstraat de 29-jarige timmerman L. W. V. uit Naarden aan gehouden, die in beschonken staat zijn auto bestuurde. Hij werd ter ontnuchte ring ingesloten en kreeg een proces ver baal. De rijbevoegdheid was hem voor het zelfde geval al enige maanden eer der ontzegd, zodat zijn straf de moeite waard zal worden. De nieuwjaarsbijeenkomst van de Soes- ter Zakenkring wordt gehouden op dins dag 18 januari a.s., 's avonds te 20 uur, in gebouw De Rank aan de Soestérberg- sestraat. Aan deze avond werken mee de cabaretier Herman 't Hart, de Ste- fani's met een goochel-act en het trio Frans Poptie. Onder deskundige leiding beoefenen. de juiste slag Dinsdagnacht werd de op de Koningin- nelaan geparkeerd staande auto ,van D. v. d. V. aangereden door een groene be stelwagen, die echter direct verdween. De politie heeft de dader achterhaald. De bestelwagen bleek toe te behoren aan J. V. (45) uit Soest, die, toen de politie hem opzocht, het beschadigde rechter portier juist verwijderd had. Bij navraag ljleek de auto bestuurd te zijn geweest door J. v. O. (23) uit Maarssen, die ech ter niet in het bezit was van een rij bewijs. Procesverbaal werd opgemaakt. Na enige weken, waarin de recreatieve zwcnilustigen volledig aan hun trekken konden komen, is woensdagmorgen een aanvang gemaakt met de eerste zwem lessen voor de scholen, waarmede dus tevens een eind kwam aan de ongelimiteer de zwemmogeljjkhedcn voor het publiek. splitst in gediplomeerden - een verras send grote school waarbij per groep toch kenmerkende verschillen naar voren kwamen - de tweede groep, de gevor derden, bleef bijna in alle gevallen de derde groep met beginners en van huis uit watervrezenden in aantal duidelijk de baas. Niet alleen de schoolkinderen vanaf de 3e klas begonnen deze week met de zwemlessen, ook de grote groep „parti- culïerén". Vijfhonderd personen, in leef tijd variërend van vijf tot vijfenzestig plus, beginnen aan hun waterige studie, twee maal een half uur per week voor 35,per kwartaal, exclusief entreé- prijs, die voor kinderen tot 14 jaar 1, en voor de ouderen 1,25 bedraagt. Door de enorme belangstelling is de groep van 1 tot en met 4-jarigen niet aan bod gekomen, terwijl zelfs oudere kinderen, die nu nog worden opgegeven, op de wachtlijst van minimaal een kwar taal geplaatst moeten worden. Voor de bewoners van de omliggende straten heeft het instructiebad nog ande re gevolgen gekregen door het om half uur verschijnen van een bus van Ten- sen, die vooral voor het vervoer van de wat verder van het bad gelegen leer lingen van de verschillende scholen zorgt, waaronder ook Soesterberg valt. Voor verdere bijzonderheden zie de ad vertentie in dit blad. De eerste zwemles was voor veel kin deren veel tekort, wat mede veroor zaakt werd door het feit, dat zij alle maal nog even moeten wennen aan de gang van zaken, wat natuurlijk kost baar tijdverlies opleverde. Eenmaal in badkleding en onder de douche door was alle leed geleden en namen de instructrice en instructeurs 't heft in handen. De groepen werden ge-

Soester Courant | 1972 | | pagina 1