„ZIJ WEL" voor Een geslaagde wintersportvakantie begint bij een passende foundation ETEN VAN MACARONI EN SPAGHETTI IS EEN KUNST OM GEZOND TE BLIJVEN Zonnebaden in dewinter SpeeSbeesten CULINAIRE AVONTUREN „Warme babySralsem uit spuitbus" Duizendpoot" Feeststemming Ursula Kühnemann heeft een lijn boekje geschreven: „Speel- beesten, maak ze zelf!" dat in de Top-scrie is verschenen bij Zomer en Keunings te Wageningen (prijs 6,90). Alle grappige stof dieren die in dit boekje zijn opgenomen en afgebeeld (met werkschema) kunt u gemakkelijk zelf maken. Dat betekent dubbel plezier: ten eerste voor degenen die ze ma ken en ten tweede voor de kinde ren die ermee mogen spelen, waar ze mee kunnen knuffelen, slepen en slapen. Ursula Kühne mann legt de handwerksters stap voor stap uit hoe ze te werk moe ten gaan. Allerlei dieren worden gemaakt: de klassieke teddybeer, een leuke hazenfamilie, een com plete dierentuin met zebra, leeuw, aap, nijlpaard, giraffe enz. Een afzonderlijk blad met patro nen op ware gróótte is bijge voegd. Bij Zomer en Keunings, Wage ningen, zijn de eerste 4 deeltjes verschenen van „Culinaire avon turen". een bewerking van Wina Born van „Collection toute la cousine". Van ieder behandeld re cept wordt in de boekjes een fraaie kleurenfoto afgedrukt, met op de achterkant daarvan een vermelding van de benodigde in grediënten en de juiste berei dingswijze. De vier boekjes zijn getiteld: 0 Befaamde schotels 0 Gevarieerde voorgerechten 0 Gezonde schotels, en 0 Tête tête (20 recepten voor intieme et ent ej es) De prijs van deze aantrekke lijke en „smakelijk" uitgevoerde boekjes bedraagt 4,90 per deel. We ontdekten een oude maar echt nog niet "verouderde" foto in ons archief, die we u toch graag even willen laten zien. Want ofschoon in onze dynamische tijd dat wat vandaag "Ie der nier cri" is morgen alweer verouderd blijkt te zyn, is het roken van sigaartjes door vrouwen nog lang geen algemeen goed geworden. De Federatie Nederlandse Sigarenindustrie heeft begin van dit jaar in Den Haag aan de Papestraat IA een advies- en voorlichtingscen trum geopend, dat tot taak heeft de sigaar on der de aandacht van de vrouw te brengen. Het centrum, dat zeer toepasselijk "Zij wèl" heet, verstrekt alle gewenste informatie omtrent de sigaar en het sigarenroken aan kranten en opi niebladen en natuurlijk ook aan alle verdere geïnteresseerden. De dames die dus meer willen weten over sigaren, kunnen met een gerust hart een kaartje aan de Federatie schrijven. Als u het roken toch niet kunt laten, zal het uw gezond heid ten goede komen wanneer u overschakelt van sigaretten op kleine sigaartjes. Voor enkele dubbeltjes per keer kunt u óók 's winters het zonnetje in huis halen. (Foto: Philips, Eindhoven) B\j de drogist is sinds kort een to taal nieuw middel verkrijgbaar voor de volledige verzorging van het baby huidje: „warme" babybalsem uit een spuitbus. De nieuwe balsem vervangt een aantal gebruikelijke baby-verzor- gingsprodukten als olie, crème en zalf. Alle helende, reinigende enpre- ventleve werkingen tegen irritatie, lui eruitslag etc. zijn namelijk in dit mid del bijeengebracht. Daarnaast heeft het nog een paar extra voordelen in het gebruik. Door de unieke verpakking blijft 100 pet. hygiëne gewaarborgd, doordat de balsem in de bus steeds onaangeraakt blijft. De nieuwe babybalsem is een zgn. „foam". te vergelijken met scheercrème uit een spuitbus: het komt er echter „handwarm" uit. Met een lichte druk op de knop komt de balsem als een romig wolkje naar bui ten en kan dan met de hand over baby's bibs en body worden uit gesmeerd. Een personeelschef, die aan een solli citant vroeg welke ervaring zij bij vo rige baantjes had opgedaan, kreeg als antwoord: „Ik was secretaresse Het enige dat Ik behoefde te doen was: er uit te zien als een vrouw, denken al» een man, me gedragen als een dam» en werken als een paard". .Het ls altijd weer verrassend en bewonderenswaardig te zien hoe vindingrijk de mens is als het voedsel betreft. Het bakken van gerezen deeg tot brood, het met 'elkaar in een pot gaar laten worden van vlees, groenten en kruiden tot soep zullen allemaal wel "toevallige ontdekkingen" zijn geweest, maar wie is voor het eerst op zo'n idee gekomen? Wie heeft ontdekt dat een gebakken ei zo'n tractatie is, en wie is op de wereldschokkende gedachte gekomen om het vlees te zouten? Het lijken allemaal vanzelfspreken de zaken, maar Iemand moet derge lijke dingen toch voor het eerst heb ben gedaan. Dat zou je je ook kun nen afvragen bij het zien van maca roni en spaghetti. Hoe zouden ze nu op de gedachte zijn gekomen om deeg in de vorm van lange slierten of PÜpjcs te leggen en dan te laten drogen, zodat je het later weer kunt koken en er met allerlei toevoegsels iets lekkers van kunt maken? GROTE UITVINDINGEN Alle grote uitvindingen hebben een eenvoudige grondslag en meestal cch praktische reden. Het zjjn ver moedelijk dc Middcnaziatische ruiter volken geweest, die voor het eerst op de gedachte zijn gekomen deeg op deze manier tot houdbaar voedsel te maken. Deze nomadische volke ren moesten de beschikking hebben over goed voedsel dat gemakkelijk In zadeltassen aan hun paarden was te vervoeren en dat niet gauw zou bederven. De Hongaren, die immers afstammen van Middenaziatische rui tervolken. hebben nog steeds een gro te voorliefde voor „deegwaren". Ook de Chinezen kenden reeds in de grij ze oudheid dit uitstekende, gemakke lijke vocasei.Maakten de Hongaren er korrels van, de Chinezen verwerk ten het deeg in linten, de ons nu nog uit de bami bekende mie. Het moet de Italiaanse ontdek kingsreiziger Marco Polo zijn ge weest, die deze deeglinten van zijn reizen naar het verre Oosten in de dertiende eeuw mee naar Italië heeft gebracht. Italië is altijd een land geweest van goede koks en geen wonder dus dat de Italiaanse koks met hun spreekwoordelijk ge worden fantasie, vindingrijkheid en handigheid iets zagen in deze lange deeglinten. Sindsdien zijn o.a. Italië, Oostenrijk en Hongarije landen, waar macaroni en spaghetti dage lijks gegeten gerechten zijn gewor den. GROTE VOEDINGSWAARDE Zowel macaroni als apghetti wor den van deeg gemaakt en dat deeg wordt zoals bekend, gemaakt van tarwe, dat oa. de zo belangrijke ei witten, mineralen en vitaminen be vat. Het tarwegries wordt machinaal tot deeg gekneed en dat deeg wordt daarna onder hoge druk door meta len schijven en gaatjes (matrijzen) geperst tot strengen (spaghetti en vermicelli) of tot holle pijpjes (maca roni). Dit persen gebeurt zó, dat er geen lucht in het deeg achterblijft, waardoor de deegwaren nog gladder en beter van kwaliteit worden. Een mens doet er verstandig aan, óók wat de voeding betreft zo af en toe eens „over de grenzen" te kij ken. Hoe gevarieerder de voeding, hoe gezonder, omdat de kans dat wij van alles wat nodig is voldoende naar binnen krijgen dan des te gro ter is. Ook de keuken van de Neder landse huisvrouw is door het „kijken over de grens" gevarieerder en dus ook gezonder en gezelliger gewor- De ene mens is van nature opgewekter, moediger, dan de ander. Maar toch hebben deze bevoorrechten ook wel weer hun vrolijke en minder vrolijke dagen. Zij onderkennen bij zirhzelf een op en neergaan van stemmingen, al voeren deze niet zo gauw tot uitersten. Het doet ons goed, als we ons gemoed zo vrij mogelijk kunnen luchten. Als we wat uitbundig en mal mogen doen, wan' neer we ons blij voelen. Als we eens jlink van leer kunnen trekken wanneer we verontwaardigd zijn. Als we geen blad voor de mond hoeven te nemen, wanneer we goed kwaad op iemand zijn. Dat lucht op, het doet goed zo eens stoom af te blazen. Althans, zo lijkt het op het eerste ogenblik. De ge volgen openbaren zich later en die le ren ons op den duur ook wel, dat het niet altijd aangaat zich maar zo vrije lijk te laten gaan. Want we hebben ook rekening te houden met de mensen om ons heen, die rondlopen met hun eigen problemen en stemmingen, die even zwaar wegen als die van onszelf. Na tuurlijk kunnen we hiervan niet altijd precies op de hoogte zijn, maar alleen al 't overwegen van mogelijkheden zal al te uitbundige uitingen al een beetje afremmen. Tenzij in gezelschap van ie mand die nog kort geleden door een zware slag getroffen is, zal niemand ons vrolijkheid en opgewektheid kwa lijk nemen. Meer kunnen u>e echter be derven door een slecht humeur en dat hebben we, zeker ten dele, wel degelijk in eigen hand. We hoeven ons niet op te schroeven tot een vertoon van vrolijk heid die we niet voélen. Een zekere mildheid in onze houding kan echter maken, dat we toch op de anderen geen druk leggen. Hoe meer we onszelf eens vergeten kunnen, hoe gemakkelijker dat gaat. Vooral in deze donkere win termaanden, die we trachten te ver lichten met de traditionele huiselijke feestelijkheden, kan dit probleem van groot belang zijn. Hoezeer men met el kaar ook z'n best doet er iets leuks, iets moois en gezelligs van te maken, het kan op een trieste teleurstelling uitlo pen als er één is die juist dan moet aankomen met tegenwerking, met schampere opmerkingen en een lande rige stemming. Wie zich zó weinig om een ander bekommert, heeft het recht op schamperheid allang ver beurd. JETTY. den. Het toepassen van macaroni en spaghetti als hoofdgerecht gebeurt in steeds ruimere mate. Er zijn al apar te kookboekjes met tientallen maca roni- en spaghettl-recepten met een sausje zus of zo, met vis of kip of gehakt, met ananas, met aubergi nes, en vele andere combinaties. Macaroni en spaghetti zijn „op al le fronten" wat voedingswaarden én smakelijkheid betreft gelijkwaardig aan onze beste soorten aardappelen. Het is dan ook uit het oogpunt van voedingswaarde alleszins verant woord macaroni of spaghetti regel matig als hoofdschotel op tafel te brengen. Bovendien kunnen de ge rechten heel goed apart worden opge diend, zodat vlees, groenten, tomaat enzovoorts pas op het bord worden toegevoegd, zoals bij de dagelijkse hoofdmaaltijd meestal gebruikelijk is. Daar komt dan nog bij dat het tijdbesparend is van deze twee pro- dukten een hoofdmaaltijd te maken. Sapghetti tn macaroni bederft niet en kan dus al tijden tevoren in de voorraadkast worden gezet. ONVERWACHTE GEBEURTENIS SEN Zo'n spaghetti ol macaroni-maaltje is ook een ideale uitkomst voor on verwachts gebeurtenissen. U hoeft er niets aan schoon te maken en zelfs een wasbeurt kan achterwege worden gelaten: zo uit het pak in de pan, makkelijker kan het niet. En wat wil een huisvrouw, een kamerbe woonster, een moeder van een gezin eigenlijk nog meer? Als u daarbij dan nog bedenkt dat deegwaren, zo als we al zeiden, bijzonder gezond voedsel zijn door het hoge gehalte aan waardevolle eiwitten, die op groeiende kinderen en ook volwasse nen die veel energie gebruiken zo hard nodig hebben, én dat zowel ma caroni als spaghetti licht verteer baar zijn, dan zult u met ons eens zijn, dat u die zaken eigenlijk veel te weinig opdist. Vandaar dat we gerust mogen zeggen dat het eten van macaroni en spaghetti „een kunst is om gezond te blijven". Bi Zo smakelijk en uit de kunst kan een deegmaaltijd er uit zien, als u er met fantasie zo'n schotel van maakt. U spaart er niet alleen vele guldens mee uit maar ook veel tijd, want zelfs de meest exquize maaltijd kunt u in een handomdraai bereiden. (Foto: Honig, Koog aan de Zaan). Misschien zult u even met wat ver bazing aankijken tegen dat „zonneba den in de winter". En toch hoeft u er niet voor naar de wintersport of naar Majorca; u kunt het zonnebad bij u thuis nemen. U hebt waarschijnlijk al begrepen dat we doelen op het ge bruik van een hoogtezon. D'at zonneba den, mits met mate en gecontroleerd genomen, gozond zijn, zal niemand be twijfelen. Licht, warmte, maar vooral de inwerking op ons lichaam van de ultraviolette stralen bevorderen in de eerste plaats onze gezondheid. Ze vor men weerstandstoffen die we nodig hebben en bevorderen onze fitheid. Heeft ons lichaam een tijd lang de ultraviolette stralen moeten missen, dan vermindert onze weerstand. Het gevolg daarvan is ,dat we veel gau wer verkouden worden, om nog maar de minst erge infectieziekte op te noe men. De gezonde stralen van een goe de hoogtezon zijn tevens pigment-vor mend, waardoor onze huid een gezon- de en aantrekkelijke bruine kleur krijgt. We moeten er echter wel voor zorgen, dat we niet in „verekeerde handen" vallen. Een hoogtezon van In ferieure kwaliteit kan stralen doorla ten die niet alleen minder geschikt, maar zelfs nadelig voor onze gezond heid zouden kunnen zijn. Voordat u of uw kinderen thuis een hoogtezonbehan- deling. ondergaan, verdient 't aanbeve ling eerst het advies van uw huisarts hierover in te winnen. Ook is het nood zakelijk dat u de gebruiksaanwijzing die bij elke hoogtezon wordt geleverd niet alleen goed leest, maar ook op volgt. Plaatst u de lichtbron te ver af, dan zouden de stralen weinig effect sorteren; te dicht bij de lamp gaan zitten kan verbranding tengevolge heb ben, wat evenals het geval is wanneer u (vooral in het begin) te lang achter een onder de hoogtezon zou gaan zit ten. De goede apparaten zijn onder meer voorzien van een klokje, waarop men de juiste bestralingstijd kan intel- len, en een koordje om de bestra- lingsafstand te meten. Laat u nooit verleiden een goedkope hoogtezon van een onbekend merk te kopen. U zou er het tegendeel mee bereiken van dat wat u ermee beoogt. Ben wintersportvakantie is voor ve len al lang geen „stoute wensdroom" meer. Steeds meer mensen zien in dat we, door er éénmaal per jaar in de zomer eens een paar weken helemaal uit te gaan niet voor een heel jaar energie kunnen vergaren. Daarom wordt de' vgkarvtletïjtl gewoon *ïn twee del^n verdeèTd ën die tweede periode wordt in vele gevallen ge bruikt om een wintersportvakantie te houden. Die tijd nadert alweer met rasse schreden. Het duurt niet lang meer of met duizenden tegelijk trek ken de „wintersporters" naar de besneeuwde bergen, om daar een flin ke dosis gezondheid en een gebronsde tint te halen. Op de lange latten wor den de vermoeide en wat stijve lede maten spoedig weer soepel en in de zuivere berglucht komen de geplaagde zenuwen lot rust. - Wie- eens zo'n win tersportvakantie heeft meegemaakt weet maar al te goed dat de „outfit" ruimschoots van tevoren en met zorg in orde moet worden gebracht. Vooral de skipantalon moet een „schaap met vijf poten" zijn: hij moet als een handschoen passen en toch ook niet te strak zitten "Wie nog een jong, slank figuurtje heeft zal zich weinig zorg hoeven te maken over de wintersport- kleding. Je kunt tegenwoordig zelfs in de kleinste stad de vlotste dingen ko pen, en met een droom van een figuur heb je onnoemelijk veel keus, omdat nu eenmaal alles staat. Maar de vrouw mot figuurproblemen bijvoor beeld te zware of te korte bovenbenen en te brede heupen moet er in de eerste plaats voor zorgen, dat ze een goede pantalon-foundation draagt. Een van de oekendste foundation-fabrieken brengt deze speciale „longlegs" in de handel. Ze doen hun naam werkelijk eer aan. want ze verslanken niet al leen aanmerkelijk de heupen, maar verlengen (optisch) ook de bovenbe nen. Door de ononderbroken lijn van taille tot knie, worden ont sierende vetrolletjes en uitpuilende dijen verdoezeld, zodat de strakke skipantalon een glad en afkledend silhouet ver toont. Er zijn zowel modellen in superlicht Lycra als in zwaarder Trilastic met extra versteviging en dubbele heup- kken, welke toch soepel genoeg zijn om in te skiën. De maten lopen tot en met 52 en men kan kiezen uit de kleuren wit, nougat en transparosa. 1. Hoe zou deze pantalon-foundation anders kunnen heten dan longlegs 2. Een perfecte foundation die alle schoonheidsfouten in be dwang houdt. (Foto's: Triumph-Wala N.V.)

Soester Courant | 1972 | | pagina 11