Soest toen - Soest nu Vrijdag 14 januari 1972 50e jaargang uo. 45 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 LEEGKOMENDE HUIZEN AAN DE MOLEN STRAAT WORDEN TOCH GESLOOPT Roerige vergadering van bewoners in de zaal van de Bibliotheek NIET DENKEN AAN DE K0NSEKWENT1ES Kinderboerderij „De Vrije Teugel" houdt open huis in de „Open Hof" Jeugddienst in „De Open Hof" Inbraak in V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat verijdelt Bedelende zigeuners op de trein gezet Voorschotten op ver goedingen per leerling c.q. per lokaal voor liet onderwijs Het oog gericht op de milieu-conferentie V.V.V.-nieuws SOE5TER(ï)OÜRANT 'Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Woensdagavond vergaderde in de zaal van de Openbare leeszaal aan de Albert Cuyplaan de bewoners van de Molenstraat, St. Jozefstraat en de Soester Engwcg, daartoe uitgenodigd door het bestuur, dat geformeerd is uit bewoners van ge noemde straten. Om half acht opende de voorzitter, de heer Van 't Klooster, de vergadering, waar bij hij de aanwezigen verzocht om een minuut stilte ter nagedachtenis aan het in 1971 overleden bestuurslid de heer T, Bast, waarna hij de heren De Korte en Wanders van het Hoofdbestuur welkom heette. Hierna werden de ingekomen stukken behandeld, waarbij vooral het antwoord op het schrijven van 25 februari van het bestuur van de bewoners-commissie, dat ontvangen werd op 16 juli 1971, met betrekking tot de Molenstraat-wo- Zoals we een paar maanden geleden al voorspelden krijgt de regering nu van de oppositionele kant de schuld van de stijgende werkloosheid en het verwijt daar niets of te weinig tegen te doen. De fraktievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Den Uyl, is daarover op een partij- vergadering in Zutphen nogal fel tekeer gegaan. Al zijn we niet in alle opzichten bewonderaars van het beleid van de huidige regering, het is toch wel uiter mate demagogisch om haar de schuld te geven van de groeiende werkloosheid, waaraan de looneisen van de laatste anderhalf jaar, gevoegd bij een dalende konjunktuur, vooral debet zijn. Van de west-Europese landen loopt Ne derland voorop bij de loonstijgingen. Geen wonder dus dat we op menig ge bied te duur worden, hetgeen bij de huidige daling van de konjunktuur zich extra doet gelden en tot meerdere be drijfssluitingen of afvloeiing van per soneel leidt. Men wilde in 1970 immers niet dat de regering zich met de lonen en prijzen - vooral niet de lonen; - be moeide. Maar het bedrijfsleven heeft de stijgin gen ervan niet voldoende in de hand weten te houden, dus moesten de gevol gen daarvan wel steeds meer merkbaar worden. Het lijkt een heel mooi streven om de inkomsten van de werkenden steeds meer te nivelleren, maar we wo nen hier niet op een onbewoond eiland. We moeten al onze wensen op sociaal en overig gebied betalen uit de export en dienstverleningen aan de overige we reld. Kunnen we niet blijven konkur- reren, dan verdwijnen de orders en gaan naar de landen waar de eisen minder hoog worden gesteld. Nederlandse fa brieken op verschillend gebied laten al veel werk verrichten in Polen, de D.D.R. en andere landen met lagere lonen. Op scheepvaartgebied is de uittocht naar de „goedkope" landen nog schrikbarender, waardoor al een belangrijk werkgebied voor Nederlanders verloren ging. "Waar vakbonden en werkgeversorgani saties niet in staat bleken de loon- en prijsontwikkeling en daarmee ook de inflatie voldoende te beteugelen, terwijl men anderhalf jaar geleden de toenma lige regering verbood om hierin weer een leidende rol te gaan spelen, is het dus wel bijzonder demagogisch om de regering nu de stijgende werkloosheid te verwijten. Wellicht ware het beter als het kabinet wel getracht had in te grijpen, doch het voornemen daartoe zou zeker ook - en vooral ter linkerzijde - een storm van protest hebben doen ontstaan en waar schijnlijk niet door de Tweede Kamer worden aanvaard. Steeds sterker doet zich trouwens de vraag voor of het streven naar een vol ledige werkgelegenheid wel zo in het belang is van ons aller welzijn. Die vol ledige werkgelegenheid vereist immers steeds meer arbeidsplaatsen, dus steeds meer en groter industrie, waarvan iedere fabriek door zijn afval 'n beetje bij draagt tot de milieuvervuiling. Als we dus een beter levensmilieu, een beter welzijn eisen, dan houdt dat in dat wij ook onze werkgelegenheid moeten be perken. Waaruit dan voortvloeit, dat we ons op een lager welvaartsniveau moe ten instellen. Hetgeen betekent minder luxe, verminderde sociale zorg, een so berder sociale zorg, een soberder leven op alle gebied. Maar de eisen die vakbonden en politie ke partijen stellen tenderen daar niet naar. Men wil integendeel steeds méér, het steeds beter krijgen. Zo zijn de wen sen tegengesteld aan elkaar. Een toon beeld van verwarring, waarin het heel gemakkelijk is tegen ieder gang van zaken te protesteren, telkens tegen een ander onderdeel van het beleid. Maar het gaat om de samenhang van het een met het ander. En wanneer men na laat de mensen daarop te wijzen, hen de konsekwenties van bepaalde eisen onthoudt, dan pleegt men zuivere de magogie. Dat geldt voor een zowel als voor de ander. Na zal de regering weer enkele hon derden miljoenen gaan lenen om de werkloosheid in de noordelijke pro vinciën wat. te bestrijden. Dat beroep op de kapitaalmarkt gaat dan weer ten koste van de leningsmogelijkheden voor gemeente- en provinciebesturen. Daar zal dan binnenkort ook wel weer kri tiek op komen. Neen. men moet bij de politici niet aan komen met de konsekwenties van hun eisen. Wanneer die zich voordoen is het sltijd de schuld van de aan het bewind zijnde regering. ningen, alle aandacht kreeg. Voor de aanvang van de vergadering waren door de leden nieuwe kandidaten voor bestuursfuncties voorgedragen: de heren Brummer, Voskuilen en Van Oos trum, waarvan de beiden laatstgenoem den zich nog tijdens de vergadering te rugtrokken. De heer P. van Asch stelde over deze gang van zaken enige vragen aan het bestuur, waarna besloten werd om uit de aanwezigen een aantal kandidaten te benoemen en door verkiezing tot een nieuw bestuur te komen. Het bestuur onder leiding van voorzitter Van 't Klooster, bestaande uit de heren Van Doorn en Onwezen en mevrouw Van 't Klooster, stelde zich in zijn ge heel herkiesbaar, waardoor na de stem ming de volgende bestuursleden naar voren kwamen: de heer A. van Doorn met 33 stemmen, de heer Onwezen met 32 stemmen, de heer J. van Velzen met 29 stemmen, de heer C. Brummer met 26 stemmen en de heer P. van Asch met 15 steramen. Om eventuele in het komende jaar op tredende mutaties in het bestuur op te vangen, werd besloten nog een tweetal leden te verkiezen die dan de openge vallen plaatsen kunnen innemen. Na stemming werden de heren Van Zand wijk en J. Wildenburg jr. als sub-be stuursleden genoteerd. Na deze verkiezing kwamen opnieuw potlood en papier op tafel om tot een nieuwe voorzitter te komen. Met royale meerderheid werd de heer A. van Doorn tot voorzitter gekozen. De aftredende voorzitter, de heer J. van 't Klooster, bedankte de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dat men het nieuwe bestuur dezelfde steun zou verlenen. De herkozen bestuursleden begroetten de nieuw gekozenen, waarna de heer De Korte, het echtpaar Van 't Klooster be dankte voor het vele werk dat zij heb ben verricht en de prettige samenwer king die er is tussen de commissie en 't hoofdbestuur. De heer De Korte maakte tevens van de gelegenheid gebruik om de nieuwe situatie te belichten, die ont stond. nadat het ministerie het hoofdbe stuur op de vingers had getikt met be trekking tot het te soepel omgaan met de rijksgelden. Tijdens de rondvraag werd door de le-; den geïnformeerd naar de stand van zaken met betrekking tot de woningen, waarbij natuurlijk vooral de vraag „hoe lang nog" primair stond. In zijn antwoord zei de heer De Korte dat daaromtrent binnenkort een schrij ven te verwachten was. Wel kwam vast te staan dat er onder de bewoners een enquete zal worden ge houden, zodat een duidelijk beeld van de wensen verkregen wordt, waarmede uiteraard zoveel mogelijk rekening ge houden zal worden wanneer het gaat om het betrekken van andere woonruimten. Uit contacten van de commissie met het hoofdbestuur en met burgemeester en wethouders kwam naar voren dat men de gedachten vooral laat gaan in de richting van het plan „Klaarwater", waarbij vooral de huurprijzen de aan dacht vroegen. Als termijn heeft men vijf jaar gesteld, zodat begin 1977 bijna niets meer zal herinneren aan de Mo lenstraat van nu. Beroering wekte de mededeling, dat, in afwijking van de heersende gedachten dat de huizen tot het moment van af braak bewoond zouden blijven, nu be sloten is, dat bij leegkomen de zaak wordt dichtgetimmerd en zo spoedig mo gelijk wordt gesloopt. Versnelling van de afbraak van de Mo lenstraat-woningen lijkt voorlopig nog niet te gebeuren daar er op dit moment geen woningen beschikbaar zijn voor vervanging. Mocht o.a. door de aanleg van de weg over de Eng een noodsitu atie ontstaan, dan zal daar uiteraard direct in worden voorzien. Bij de bewoners van de Molenstraat heerste bepaald ongenoegen over de grootte van het door het Rijk beschik baar gestelde bedrag voor verhuizing. De 1500,- werd unaniem te gering ge acht, waardoor men besloot de commis sie contact te laten opnemen met b. en w. voor gemeentelijke subsidie, zodat bij de gedwongen verhuizing een be drag op tafel komt dat reëel te noemen is. Nadat de leden was medegedeeld in het vervolg voor klachten e.d. niet meer naar de commissie te stappen, maar di rect in overleg met de gemeente te tre den, sloot voorzitter A. van Doorn om elf uur de drukbezochte vergadering. Op verzoek van boerderij-bezoekers en geïnteresseerden, houdt de kinderboerderij „De Vrije Teugel", donderdagavond 20 januari, te 20 uur, open-huis in de Open Hof, Dalweg hoek Veenbesstraat. Een tentoonstelling van werkstukken, filmpjes en dia's, toekomstplannen en discussie staan op het programma. De verbouwingsplannen, uitgewerkt door het architectenbureau Van Woerden- Schneider en Düermeijer, zullen des avonds worden toegelicht aan de hand van tekeningen, plattegrond en maquet te. De discussie zal geleid worden door de heer Lex Wils, die verbonden is aan het sociaal paedagogische opleidingscentrum Midheloo te Amersfoort. Ouders en belangstellenden, die aan deze avond mee willen werken door het in Kruispunt Moienstraat-JSocster Engweg-Molenweg vijftig jaar geleden. ..v Dezelfde plaats nu. bruikleen afstaan van foto's en werk stukken, gemaakt op de kinderboerderij, kunnen dit materiaal inleveren bij Nelly Geevers, jeugdleidster kinderboerderij (werkstukken), bij Fred Hoogervorst, Ereprijsstraat 165 (foto's) en bij Ad v. d. Pol, Valeriaanstraat 90 (foto's). De meest karakteristieke opname wordt gratis vergroot. Aanstaande zondag wordt er in de „Open Hof" aan de Dalweg opnieuw een jeugddienst gehouden. Er zal worden voorgegaan door de bekende ds. Kalk man. Aan de dienst, die om 19.00 uur begint, wordt medewerking verleend door de Soester Gospelgroup „The Mes- sengers", onder leiding van de heer Houtzager. Dinsdagavond laat is een inbraak in het VVV kantoor aan de Steenhoffstraat, door snel optreden van de politie, voor komen. De inbreker, die later een" ambonees bleek te zijn, werd tijden het openwrik- ken van een raam aan de achterzijde, gestoord en sloeg op de vlucht. Hij, als mede een in de telefooncel voor het kantorr wachtende landgenoot, werd na een achtervolging aangehouden en naar het politiebureau gebracht. Daar werden later door een surveillance auto van de politie nog twee ambonezen afgeleverd, die naar het schijnt gezamenlijk opereer den. Het bleken te zijn J. R. P. (18) monteur, P. R. (19) zonder beroep, H. A. (19) schilder en J. E. J. L. (19) monteur allen uit Huizen. Zij zijn voor nader onder zoek ingesloten. Gebleken is inmiddels, dat zij zich heb ben schuldig gemaakt en vele deifstallen in het Gooi. J. R. P. bekende ingebroken te hebben in een supermarkt in Hilversum, waar hij naast sigaretten, snoepgoed en een aantal boterzegels een bedrag van 250,- meenam. Uit dit „bedrijfskapitaal" wer den de reizen betaald. De Soester politie, die de knapen reeds na aankomst op het station Soest in het vizier had, heeft een goede vangst ge daan, alhoewel zij naar alle waarschijn lijkheid niet betrokken zijn bij de serie nog niet opgeloste inbraken van de laat ste tijd in onze woonplaats. Vier zigeuners, behorende tot de in Am sterdam neergestreken groep, de dames G. L. (18), Z. D. (33) en de heren T. K. (47) en A. M. (32), alleen afkomstig uit Joegoslavië, werden, in verband met be delen in de F. C. Kuyperstraat, aange houden. Zij zijn door de politie op de trein naar Amsterdam gezet. Voor het kleuteronderwijs zal voor het dienstjaar 1972 de vergoeding per leer ling 27,en per lokaal 1.850,gaan bedragen. Voor de Basisscholen werd de vergoe ding vastgesteld op 175.per leerling; voor de school „Zonnegloren" op ƒ,392,r- cn voor hét Van Arkel,-Listjtutff op ƒ250,—. Een belangrijk initiatief om do wereld leefbaar te houden dreigt te mislukken doordat er nog altijd een Duitse kwes tie is. Dit initiatief is een konferentie over milieubeheer die deze zomer in Stockholm bijeengeroepen is door de Verenigde Naties. Alle 134 leden komen, China inkluis, want het besef leeft wel overal dat het in het belang van ieder land is te voorkomen dat deze wereld in zijn eigen vuil stikt. Er zijn drie jaar nodig geweest om alle V.N.-leden te overtuigen, vooral de ontwikkelingslan den, die zelf door gebrek aan industrie niet zo veel bijdragen aan de vergifti ging van de dampkring en de oceanen, maar ze ademen natuurlijk ook lucht en ze eten ook vis uit de zee en bovendien moeten ze uitkijken dat zij niet de ergste fabrieken krijgen als in de industrielan den dure maatregelen voorgeschreven worden om de produktie zo zindelijk mogelijk te maken. In de algemene vergadering werd be sloten dat ook niet-leden van de V.N. die wel deel uitmaken van andere V.N.- organisaties uitgenodigd zouden worden, wat met name voor west-Duitsland geldt. Echter niet voor oost-Duitsland. Dit land ook uit te nodigen beschouwen de V.S., Frankrijk en Engeland als een verkapte erkenning en dit wensen zij niet, althans ze willen het hun bondge noot west-Duitsland niet aandoen dat nog druk bezig is dit probleem recht streeks met de Oostduitsers uit te pra ten. De Russen echter aksepteren de misken ning van hun bondgenoot oost-Duitsland niet en dreigen met de Polen, Tsjechen en andere oost-Europeanen weg te blij ven. Waarmee dan tevens de voornaam ste zin aan de konferentie ontvalt. Het probleem van de milieuvervuiling is er een voor de hele wereld en zonder deel neming van een belangrijk deel der na ties wordt het gesprek zinloos. Vooral voor Europa, want oost-Duitsland is een van de belangrijkste industrielanden en als zodanig tevens een formidabel ver vuiler. En de bereidheid om internatio nale afspraken te maken is er in oost- Europa, vooral doordat men aan den lij ve ervaart dat de Oostzee en de Balti- sche Zee aan hun stranden sterft door het afval van Westduitse, Ooslduitsa Poolse, Zweedse, Deense, Finse en Rus sische industriecentra. Er is dus voor deze Europese landen al lemaal een heel urgente reden om ge zamenlijk op het nippertje nog te red den wat te redden is en het kan alleen gezamenlijk. En toch wegen redenen van politiek prestige kennelijk zwaarder. Waarbij dan het wrangste aspekt is dat in principe de hele kwestie al geregeld is met voor zowel oost- als west-Duits land een lidmaatschap van de V.N. zo dra een paar interne afspraken zijn ge maakt tussen de twee Duitslanden. Het kan allemaal formeel binnen een paar maanden ook voor elkaar zijn. Maar in zijn nadagen toont de kwestie- Duitsland nog even aan hoe funest in velerlei opzicht het is geweest dat de grote mogendheden al harrewarrend ruim 25 jaar een puzzel steeds ingewik kelder maakten in plaats van hem op te lossen. KANTMAN. De informatieboekjes over de kunstijs baan te Utrecht zijn binnengekomen, zodat de schaatsenrijders onder U zich kunnen vergewissen van de openings tijden, de toegangsprijzen en wat er zo al nog meer geweten dient te worden. Wie het ijzer onder de voeten wil voe len, zal het deze winter blijkbaar wel elders moeten zoeken, want de Peters baan. lijkt te willen zomeren. Wie de wandelsport prefereert, komt dit seizoen beter aan zijn trekken. Het is in de bossen heerlijk lopen en daar van dient dan ook geprofiteerd te wor den. Denkt U eraan de toegangskaart voor de koninklijke Domeinen te verwisselen? Voor 1972 heeft U weer een nieuwe nodig. Op het Landgoed Pijnenburg mag U vrij wandelen, alsmede in de Vuur- sche bossen. Nieuw dit jaar is onze service voor de Ned. Jeugd Herberg Centrale. Het is vanaf heden mogelijk bij ons recht streeks een lidmaatschapskaart te ver krijgen. Een pasfoto dient men mee te nemen en een formulier moet ter plaatse worden ingevuld, dat wil zeggen in ons kantoor. De prijs van het lidmaatschap is 12,50. Hierin is vervat 10,voor een jaarzegel en ƒ2,50 voor inschrijf geld, gids en folders. Verlenging van lid maatschapskaarten loopt via het hoofd kantoor te Amsterdam. Wij geloven, dat deze vernieuwing in het systeem van toetreding tot de NJHC een vooruitgang betekent en zeker een gemak voor de jeugdige aanstaande leden. De NJHC heeft ook Ruiterkampen en Watersport-vakanties georganiseerd, waarover wij fraai foldermateriaal kun nen verstrekken. Zoals U wellicht heeft vernomen zijn er inbraak-pogingen gedaan in ons gebouw tje, maar tot daadwerkelijke ontvreem ding is men niet gekomen. Wij wijzen degenen, die op dergelijke wijze zich iets zouden willen toeëigenen, erop, dat het gemakkelijker is een foldertje aan de balie te komen vragen. Dat is toch veel eenvoudiger!

Soester Courant | 1972 | | pagina 13