Weekend menu A. MAASWINKEL Slijterij mn deit ireemer ZIEKENAUTO 2727 g «tSoeóter natuurbad» Café-Restaurant ii „Groeneveld" li n Kindermenu's a ƒ5,50 j| Openbare school voor Mavo en Van der Hucht- school voorMavo/Ivo in één complex KLEIN- EN STIJLMEUBELFABRIEK S0ESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Burgerlijke Stand Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amersfoort De heer G. van Nieuwenhuizen droeg voorzitterschap over aan Drs. A. J. de Groot P.V. De Vriendschap in nieuwe behuizing Portofoons voor het ambulancevervoer Voor vele, vele dranken. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming TELEFOONNUMMER (dag en nacht) ft ft Heldere groentesoep Gebakken forel met gebakken ft aardappelen, gemengde sla ft Pudding of ijs 10,incl. bediening en b.t.w. ft ft CAFÉ-RESTAURANT ft GEMEENTELIJKE KWEKERIJ AAN MOLENSTRAAT ONDERDAK Beat- en Dansavond voor V.V.Z.-jeugd Lezing voor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Krijgt Anna Panlownahuis een andere bestemming 11 1 Amsterdamsestraatweg 42 i, Baarn - Telefoon 02154-237: !J 11 11 Dineren met kinderen behoei 11 11 niet duur te zijn. I 11 Kopje tomatensoep, kippepoot- j 11 je met frites, mayonaise en 11 appelmoes en leuk üsje na j 11 met lolly. 11 Aan de raad wordt gevraagd een kre diet, groot 2 miljoen gulden, beschik baar te stellen voor de bouw van één scholencomplex voor de openbare- én de bijzonder neutrale Van der Huchtschool voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs. De openbare Mavo is ondergebracht in een zeer oud gebouw, dat moet wijken ten behoeve van een nieuw aan te leg gen weg. De bijzonder neutrale Van der Hucht school voor Mavo/Ivo is ondergebracht in 9 lokalen in 5 gebouwen, waarvan 7 lokalen noodlokalen zijn. Besprekingen met de beide schoolbe sturen hebben geresulteerd in het be sluit te komen tot de bouw van één scholencomplex ten behoeve van beide scholen. Dit complex zal gebouwd worden aan de Varenstraat - Koningsweg - Valeri aanstraat. Het complex omvat 19 lesruimten en een gymnastieklokaal, alsmede de nood zakelijke nevenruimten, waaronder een bijzonder ruime gemeenschapsruimte. D« leslokalen zijn ondergebracht in de on derbouw, terwijl de bovenbouw zal be staan uit vaklokalen welke door beid# scholen gezamenlijk zullen worden ge bruikt. Op het ogenblik tellen de beide scholen in totaal 350 leerlingen, in het nieuwe complex is rekening gehouden met 500 leerlingen. Ook is ruimte aanwezig voor de bouw van een tweede gymnastieklo kaal. Voor de lichamelijke opvoeding kan gebruik gemaakt worden van de sportvelden aan de Bosstraat, terwijl er nog ruimte is een sportveld aan te leg gen tussen de Eigendomsweg en de Va leriaanstraat. In het krediet van 2 miljoen zijn niet begrepen de grodnkosten, de inrichtings kosten en de leges van de bouwvergun ning. Het uitgewerkte schetsplan voor het complex is van de Hilversumse architect E. C. Falkenburg^ DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155- 3991 SHOWROOM Geopend dagelijks van 9 tot 6 uur. Zaterdags van 10 tot 5 uur. Alvorens het voorzitterschap over te dragen aan drs. A. J. de Groot, bracht de heer G. v. Nieuwen hulzen verslag uit over de gang van zaken van het be drijfsleven in het gebied van de Amers- foortse Kamer, daarbij niet alleen terug blikkend naar het jaar 1971, maar ook naar de periode van 10 jaar, dat hij voorzitter is geweest. Het gebied van de Kamer heeft in deze 10 jaar een meer dan goed gebruik ge maakt van de grote vooruitgang in de welvaart, die voor een groot deel mede gevolg is geweest van de grote markt, die in de E.E.G. is ontstaan. De bevolking is in dit gewest in 10 ja ren toegenomen met 23 de beroeps bevolking met 21 °/o. Landelijk vergele ken zijn hier altijd de geregistreede ar beidsreserve het kleinst en de open staande aanvragen het grootst geweest. Wanneer men daarbij betrekt de ver grijzing van de bevolking en het tekort aan betaalbare woningen, dan heeft het bedrijfsleven zijn functie slechts kunnen waar maken door het inschakelen van de pendel en van buitenlandse werkne mers. De meest in het oog springende ontwik kelingen bij het bedrijfsleven in 1971 zijn: aanzienlijke stijging van het kos- tenpeil, teruglopende rentabiliteit en ver scherping van de concurrentie. Toch hebben de meeste ondernemingen in deze regio het afgelopen jaar betere bedrijfs resultaten geboekt. Voor 1972 verwacht ongeveer 70% van de industriële bedrij ven een gelijk of hoger bedrijfsresultaat. Opvallend is, dat - in afwijking van het landelijk patroon - de metaalindustrie in deze regio voor het merendeel hogere bedrijfsresultaten wist te realiseren, on danks de gestegen kosten en de afzet- moeilijkheden, die ondermeer gevolg zijn van toenemende concurrentie en een verslechtering van de conjunctuur. Was aldus 1971 een vrij bevredigend jaar, van 1972 kan alleen maar gezegd worden, dat er veel onzekerheden zijn. De rentabiliteit in de meeste sectoren van het bedrijfsleven zal onder grote druk komen te staan. Hoe de feitelijke situatie in 1972 landelijk zal zijn, hangt in hoge mate af van aller bereidheid onzekere factoren ten gunste te beïn vloeden. Voor de overheid ligt er een duidelijke mogelijkheid om de positie van de be drijven te versterken, opdat de bron van onze welvaart bewaard blijft. De tijde lijke onevenredig toegenomen productie capaciteit en de arbeidstijdverkorting vragen een actief overheidsbeleid ten conservering van het produktieapparaat, Met de jongste discontoverlaging komt de overheid reeds ten dele tegemoet aan deze behoefte van het bedrijfsleven. Ook in 1971 heeft de Kamer zich naast haar werkzaamheden van algemene aard met een aantal specifieke zaken bezig gehouden, te weten de M.T.S. Amers- M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155-4832 GEBOREN: Robin, zoon van P. H. van Hamersveld en C. M. Pater. Martin, zoon van P. Hoogeveen en G. W. de Wild. Erwin, zoon van H. J. Post en D. Hageman. Roy Cornelis, zoon van C. M. van de Grift en W. A. A. M. Buitendijk. Ingrid Nellie Marijke, dochter van M. Knijpstra en H. Penning. Judith Hendrika Carola, dochter van C. M. Lensink en F. M. Kosterman. Robert Raoul, zoon van M. D. Schadee en H. A. Hooft. Martino, zoon van N, Paaij en B. M. van Reenen. Remco Alexander, zoon van G. A. Groenesteijn en A. M. Jakobs. Arnold William, zoon van W. J. Nijland en M. Nijland. Miranda Monique, dochter van H. R. van Voskuijlen en M. de Vries. Anje Hendrika Trijntje, dochter van H. M. Heller en J. Melaard. Jeroen Sebas- tiaan, zoon van P. G. M. Tebbens en H. Dolfsen. Dorien Judith Christa, doch ter van A. I. I. M. van den Breemer en C. C. M. Maaswinkel. Jennifer Ca- rolina Catharina, dochter van H. A. Leertouwer en J. C. Angerman. foort, die nu realiteit is geworden, ver betering van de rivier de Eem tot vaar weg voor schepen tot 1.000 ton, de in stelling van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in de provincie Utrecht, het op computer overbrengen van de bij de Kamer berustende gegevens, teneinde deze voor een ieder meer vloeibaar te maken, en tenslotte de toekomstige functionering van de Kamers van Koop handel binnen de zich snel wijzigende maatschappijstructuren. Dat het instituut van de Kamers van Koophandel algemeen wordt gewaar deerd, is zo kunnen worden dankzij de ervaring opgedaan in ruim één en een kwart eeuw en de voortdurende aan passing van de taak en samenstelling van de Kamers. Dit laatste kwam in het afgelopen jaar onder meer tot uiting in de instelling van een milieucommissie voor de pro vincie Utrecht, in samenwerking met de Utrechtse Kamer van Koophandel. Wat de territoriale indeling van de ressorten der Kamers betreft, zal op den duur zo veel mogelijk rekening moeten worden gehouden met de aangekondigde gewest- vorming. Tot slot kwalificeert de heer van Nieu- wenhuizen het voorzitterschap van de Kamer van Koophandel als volgt: het signalen van mogelijke ontwikkelin gen, het nemen van initiatieven, het ad viseren in het belang van het bedrijfs leven, maar vooral het functioneren als smeerolie tussen het bedrijfsleven en het maatschappelijk bestel om fricties te voorkomen. Drs. A. J. de Groot Na de overdracht van het voorzitter schap, ging drs. A. J. de Groot in op een aantal problemen van dit gewest. De werkgelegenheidssituatie in ons ge bied is nog steeds gunstig. Kwam - lan delijk gezien - het aanbod van arbeids krachten reeds in oktober j.1. boven de vraag te liggen, in deze regio is het snij punt van vraag en aanbod zeker nog niet bereikt. Wel kan men bij vergelij king van de gemiddelde percentages van de geregistreerde arbeidsreserve van dit gebied met de landelijke (november 1970: regio 0,9 - landelijk 1,5; november 1971: regio 1,6 - landelijk 2,5) concluderen een iets geringer wordend écart ten op zichte van de landelijke cijfers. Daar mede rijst tegelijk de vraag of het geen overweging verdient ook voor de pro vincie Utrecht de beperkingen ten aan zien van rijksgoedkeuringen voor be drijfsgebouwen geheel weg te nemen. In werkelijkheid immers zal het niveau van het stuwmeer van de op goedkeu ring wachtende bouwaanvragen in deze provincie (150 miljoen voor werken bo ven 1 miljoen en 23 miljoen voor wer ken boven honderdduizend gulden tot 1 miljoen) door de duidelijk verminderde investeringsbereidheid aanmerkelijk be neden deze cijfers liggen. Ook al is het bedrijfsleven momenteel minder investeringsbereid, toch dient er in de regio een zodanige reserve aan industrieterrein aanwezig te zijn, dat daarmee een steeds aangepast werkge legenheidsbeleid kan worden ingevoerd. Woningbouw De grote achterstand in de woningbouw in de regio Eemland is in 1971 ter nauwernood gewijzigd. In het rapport van de „Werkgroep Woningvoorziening Regio Eemland" wordt geconcludeerd dat eind 1975 nog steeds een kwantita tief tekort aan woningen zal bestaan, en wel speciaal in Amersfoort en Baarn. Daarom is van belang verbetering van planning en tempo en vroegtijdige grond verwerving. Een gecoördineerd optreden en continuïteit in de woningbouwuit- voering zijn meer dan ooit geboden. Voor de woningzoekenden uit de lagere inkomens-klasse zal de oplossing in ver sterkte mate moeten worden gezocht in de doorstroming. Ook hier dient het Samenwerkingsorgaan Eemland in regio naal verband een krachtig doorstro- mingsbeleid te stimuleren. Dat het be drijfsleven zelve wil bijdragen tot leni ging van deze noodsituatie, blijkt uit Na enige jaren behelpen in een nood- lokaaltje aan de Emmalaan, zal zaterdag 22 januari a.s., tel. 14.30 uur, door wet houder K. de Haan de feestelijke ope ning verricht worden van het nieuwe clubgebouw aan de Nachtegaalweg. De vereniging is er in geslaagd om met medewerking van diverse gemeentelijke instanties, maar vooral door het prach tige werk van meerdere leden in 5 maanden tijd een gebouw neer te zetten, dat de naam „bungalow" niet zou mis staan. Het is enorm wat deze leden in enige maanden aan werk hebben verzet. Als men zich realiseert dat het werk voor 90 door vrijwilligers is gedaan in de avonduren en op zaterdagen, dan mag men zeggen dat er iets groots is ver richt. De accommodatie is geweldig en kan wedijveren met die van de beste clubhuizen van postduivenverenigingen elders in Nederland. Na de offciële opening recipieert het be stuur en verwacht mag worden dat ve len van die gelegenheid gebruik zullen maken het clubhuis te bezichtigen. Het is gelegen aan de Nachtegaalweg naast het woonhuis nummer 8. De raad wordt verzocht een bedrag van ƒ7000,beschikbaar te stellen voor de aanschaf van twee portofoons, welke de verpleger in de ambulance-auto bij zich kan dragen, zodra hij zich buiten de wa gen begeeft. Via de mobilofoonsinstallaties in de am bulance-auto's kan het bedienend per soneel steeds radio-telefonisch contact onderhouden met het ziekenhuis Zonne gloren en met de centraalpost in de brandweerkazerne. Zodra zij zich ech ter buiten de auto begeven is dat contact op dat ogenblik niet meer mogelijk. Dat wordt als een groot gemis gevoeld. Tij dens de regionale brandweeroefening in november vorig jaar kwam dit gemis duidelijk naar voren. De met de leiding van de medische hulpverlening belaste arts kon toen niet over de noodzakelijke verbindingsmiddelen beschikken, wat, overigens als een van de weinige, sto rende regie-fouten werd ondervonden. Bij onverhoopte calamiteiten zijn de por tofoons dan ook onmisbaar. K. MELMWEG 15 - TEL. 2502 SMITSHOF - TEL. 8237 v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steen hof f straat 1 - Soestaijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. ft Ruime gelegenheid voor zakelijke besprekingen, vergaderingen, *9» receptie's e.c£ «j|5 cjg 2 BILJARTS Ook uw adres voor bruiloften. ft VAN WEERDEN POELMANWEG 4 TELEFOON 3156 GETROUWD: Aloysius Antonius Ber- nardus Wildenburg en Alida Bertha Bakker. Dirk Arend Lubach en Sjoukje Hadeweij Reijenga. OVERLEDEN: Cornelis Wanzing, we duwnaar van H. van Doorn. Sjoerd Broersma, gehuwd met R.K. Luomajoki. Eugenie Gertrudis Josephine Rama kers, weduwe van J. J. M. J. Moor. Johanna Catharina Pauw, weduwe van T. F. Bücker. Jantje van Willegen, gehuwd met D. Altena. Teunis Roe ten, weduwnaar van M. Puijk. Minna Johanna Bahnk, weduwe van H. A. C. Gerke. Johannes Josephus Sarton, gehuwd met M. M. A. de Vries. Kla s-ma Elisabeth Keyer, weduwe van B. Strumpel. Meilof Akse, gehuwd met R. A. Jezeer. Gerrit Timmer, gehuwd met A. W. Werst. ONDERTROUWD: Martin Huizinga en Lucia Maria Stalenhoef. Willem Peter Alexander Nieuwland en Johanna Eli sabeth de Rijk. Jan Antonie Com de Cerff en Petronella Maria Josephine de Jong. De bouw van het nieuwe onderkomen bij de gemeentelijke kwekerij aan de Violenstraat hoek Beukendal groeit in snel tempo. De kas is geheel „glas- dicht"; aan het rietendak van het dag verblijf annex bergruimte wordt de laatste hand gelegd. Het eerste onder deel van het „stadspark" nadert zijn voltooiing. zijn plannen om door het aankopen van bouwgrond zelf goedkope woningen te realiseren. De grote moeizaamheid, waarmede het bedrijfsleven bij het tot stand brengen van zodanige projekten te kampen heeft, wordt mede beïnvloed door de facilitei ten, die deze provincie en het gewest Eemland zeer in het bijzonder verleen den aan onze Gooise buren. Faciliteiten, wier omvang zoals onlangs terecht werd uitgesproken door het gemeentebestuur van Soest en het Samenwerkingsorgaan, zich niet verdraagt met de hier aanwe zige noodsituatie en derhalve drastisch zal dienen te worden teruggebracht. Buitenlandse arbeiders Voorts zal het bedrijfsleven ter verbete ring van de in het algemeen nog slechts huisvestingssituatie van buitenlandse werknemers, een flatgebouw voor rond 100 gastarbeiders doen neerzetten in Amersfoort, wanneer de gemeente Amersfoort althans hiervoor bouwrijpe grond op korte termijn ter beschikking stelt. De aanwezigheid van buitenlandse ar beiders is immers niet van conjunctu rele, maar van structurele aard en ook bij een aarzelende conjunctuur blijft de behoefte aan buitenlandse werknemers bestaan. De Nederlandse arbeidsreserve past zich immers zeer moeilijk aan en is in het algemeen weinig geneigd om on geschoolde arbeid te verrichten, laat staan buiten het eigen woongebied. Bedrijven, die buitenlandse werknemers employeren, worden geconfronteerd met een onterechte belastingregeling. Een werkgever, die krachtens een officiële wervingsovereenkomst buitenlandse werknemers in dienst neemt, wordt door de overheid verplicht te zorgen voor de huisvesting en de voeding. Toch dient de ondernemer hierop omzetbelasting naar het algemene tarief (14 voor haar rekening te nemen. Hier is evenwel sprake van een verplichte verstrekking, die als een bedrijfslast moet worden ge zien en niet als een consumptieve be zigheid! De voorzitter onderschreef het belang van een zo spoedig mogelijke aanpak van de bouw van de brug bij Huizen ter ontsluiting van dit deel van Zuidelijk Flevoland als noodzakelijk voor een op lossing van het huisvestingsproblem in dit gebied en de interdependentie die er in dit opzicht met de Gooistreek be staat. De zojuist aangevangen vier-jarige zit tingsperiode belooft voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken een bijzonder belangrijke te worden. Veranderingen in de maatschappijstructuren vragen ook van de Kamers een herbezinning over hoe haar taak en organisatie in deze tijd aan te passen. Dit eist een nauwere on derlinge samenwerking en bemiddeling van bij de Kamers aanwezige diensten alsmede intensivering van de contacten met de regionale en locale representatie ve organisaties van het bedrijfsleven en instituten, wier activiteiten voor handel en nijverheid van belang zijn. Milieu beheer M.b.t. het actuele vraagstuk van het milieubeheer, wordt nog te weinig inge zien hoezeer het bedrijfsleven zelf be lang heeft bij een zuiver milieu, als es sentiële voorwaarde voor een goed eco nomisch leefklimaat. Waar bij de milieu vervuiling allen zijn betrokken, dient de oplossing voor dit probleem gezocht te worden in de synthese van eikaars verantwoordelijkheden. Het is mede om deze reden, dat de bei de Utrechtse Kamers bij de provinciale overheid hebben gepleit de uitvoering van de wet oppervlaktewateren in han den te stellen van een daartoe op te richten zuiveringsschap, in plaats van een provinciale dienst. Middels deze con structie immers worden de vervuilers, waaronder het bedrijfsleven, direct met Hun verantwoordelijkheden en de daar uit te nemen maatregelen en voorzienin gen geconfronteerd. Voor de VVZ-jeugd is voor vanavond, vrijdag 14 januari, een beatavond ge organiseerd in de kantine aan de Ferd. Huijcklaan. Het feest begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 23 uur. Toe gang hebben alle juniorleden en de spe- ders van het elftal adspiranten a. en zij mogen een vriendinnetje meebrengen. Vandaag, vrijdag 14 januari, zal de heer Joh. W. B. Beijk uit Haarlem in het wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan voor leden en hun intro- ducees van het Nut een lezing houden over de streek rondom Napels. De lezing vangt aan om 20.00 uur. De Stichting Protestants Interkerkelijk Sociaal Centrum, gevestigd in Amers foort, zal met ingang van 1 februari a.s. in Soest, in full-time, een maatschappe lijk werkster vestigen. Tot nu toe hield, vanuit Amersfoort, een maatschappelijk werkster alleen op dinsdag van 9-10 uur spreekuur in het gebouw Eltheto aan het Drift je. In dit gebouw houdt eveneens kantoor de projectcoördinator van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaarden- werk Soest, de heer G. Loeb. In verband met de uitbreiding van de werkzaamheden van- het Prot. Interk. Sociaal Centrum, zal de heer Loeb het veld ruimen. Naar verwacht wordt zal hij zijn intrek kunnen nemen in het Anna Paulowna- huis, de oude Naaldvakschool, aan de Burg. Grothestraat. Dit zal echter niet gebeuren voor maart/april.

Soester Courant | 1972 | | pagina 15