r Soest toen - Soest nu Diasdag 11 januari 1972 50e jaargang tio. 44 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 STAKING TEGEN APARTHEID Abri's bij bejaardencentra WW?.** Bestelwagen verleende geen voorrang Kettingbotsing op de Birkstraat Karnavalsverenidns; „De Narre Knol" <raat minder bedeelde plaatsgenoten verwennen Inzameling op „Kielenbal" moet bet totaal op ƒ700,brengen Rode Kruis Korps Raad beperkt spreektijd leden Brandweer stak op drie plaatsen de kerstbomen in de brand Gedeputeerde Staten vernietigen raadsbesluit y Aanleg trimbaan van 500 meter Halvedagsluiting voor opticiëns, juweliers en drogisten 126 eengezinswoningen van woningbouwvereniging Patrimonium in Klaarwater Rectificatie zwemuren zwembad ..De Turf" Het oog gericht op Mansholts Europese offensief 0EEN UBTERLIJK VOOR 7 UUR 'S AVONDS 3 982 Nationale boomfeestdag Loslopende ponv aangereden SOESTER(ï)OURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Zuidafrikaanse regering kijkt met zorg naar een diepe barst die is gesla gen in althans het ckonomische deel van de apartheidspolitiek. Dit gebeurt in Zuidwest-Afrika, het gebied waarop vol gens het Internationaal Gerechtshof Zuid-Afrika geen enkel recht heeft. In het noorden van dit omstreden gebied ligt Ovambo-land, een zogenaamd ban- tustan. een gebied waar de inheemse bevolking veel eigen bestuur heeft. Zuid Afrika laat dit graag zien als een eta lage hoe goed de zwarte bevolking het eigenlijk wel heeft. Maar de Ovambo's zelf denken daar kennelijk anders over. Hun eigen land biedt geen werkgelegenheid en ze moe ten dus naar Windhoek, Walvisbaai en andere industriestreken om hun brood te verdienen. Er is een overheidsinstantie die daar voor de kontrakten regelt, zelf mogen ze het niet. Ze kunnen niet over lonen onderhandelen, niet over de duur van het kontrakt, ze kunnen niet zelf uit zoeken waar ze willen werken. Deze Ovambo's hebben nu op verschei dene plaatsen het werk neergelegd en zijn teruggereisd naar hun eigen land. Met als resultaat dat de kopermijnen stilliggen, dat de spoorwegen moeilijk heden hebben en dat tal van openbare diensten nog slechts draaien door blan ke schooljongens die vakantie hebben in tijdelijke dienst te nemen. Die jon gens verdienen dan honderd rand per maand, tegen de Ovambo's acht rand. Bantoe-arbeiders onontbeerlijk Niemand weet hoe het tot de staking is gekomen. Er is geen organisatie, er zijn geen oproepen geweest, het verliep al lemaal heel spontaan: de Ovambo's ei sen rechten om over hun loon te onder handelen, vrijheid te werken waar hun dit het beste uitkomt en het recht om hun gezinnen mee te brengen. Eisen die als zo logisch worden ervaren dat steeds meer Ovambo's zich spontaan aanslui ten bij de staking en liever de bittere armoe thuis ondergaan dan de slechts weinig mindere onder condities die niet veel van slavernij verschillen. En eigen lijk kan Zuid-Afrika het zich ook niet permitteren dat Ovamboland een schouwspel van ellende gaat opleveren, het is tenslotte de etalage van wat de goede kant van de apartheid wordt ge noemd. De toestand wordt nog ernstiger doordat niet alleen in de industrie de ontbre kende werkkrachten tot sluiting-nopen maar ook de boeren problemen krijgen met het binnenhalen van de oogsten en daarna met het transport van wat nog geproduceerd is. En in Zuid-Afrika is men terdege be wust dat de Welvaart van het land af hankelijk la van het Zuidafrikaanse systeem, niet zozeer de dreiging van ge weld en guerilla geeft de regering reden tot bezorgdheid, maar dit soort stakin gen waartegen veel moeilijker iets is te doen. Op voorstel van het bestuur van het bejaardencentrum „Braamhage" zal bij de bushalte voor „Braamhage" aan de Burg. Grothestraat een abri, een schuil- gelegenheid, geplaatst worden. Abri's zullen eveneens geplaatst worden bij de bejaardencentra, „Molenschot" en „Groot Engendaal". De totaal kosten bedragen 15.000,-, waarvan de n.v. Tensen 50 voor haar rekening neemt. Maandagmiddag even na 1 uur verleen de een bestelwagen van het Rotterdamse transportbedrijf Domburg geen voor rang op het kruispunt Beetzlaan- Schrikslaan, aan een vrachtwagen van de SRV-groothandel, bestuurd door de heer P. J. S., met gevolg dat de bestel wagen in aanraking kwam met de rechtervoorzijde van de vrachtauto waardoor de bestelwagen in botsing kwam met een boom en volledig dwars op de Schrikslaan kwam te staan. De Rotterdamse bestelwagen moest dooreen takelwagen worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich on danks de volop passerende schoolkinde ren niet voor, de materieële schade was aanzienlijk. Bij een kettingbotsing donderdagmiddag op de Birkstraat zijn 4 auto's min of meer ernstig beschadigd. K. A. J. v. d. B. (23) uit Amersfoort zag bij het kantoor van Avia door onoplet tendheid te laat twee voorgesorteerd staande wagens, nml. de auto van de 21-jarige amerikaanse militair R. L. Iï. en de Mercedes van G. G. v. d. R. (24) uit Amersfoort. Van de B. ramde de Mercedes. De achter hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door de 20-jarige G. de K. uit Soest, week eerst naar rechts en vervolgens in verband met tegemoet komend verkeer naar links uit en botste eveneens tegen de Mercedes. Alle vier de wagens werden op elkaar geschoven voor het oog van een toeval lig daar zijnde politieman, die een nauwkeurig verslag van het gebeuren kon opgeven. <J O O Evenals voorgaande jaren heeft de, Soester karnavalsvereniging „De Narre Knol" tijdens de presentatie van de nieuwe Raad van Elf, op het prinsenbal, onder aanvoering van de gloednieuwe Prins Knol de Eerste, Evert Kerkhof, de traditionele collecte gehouden die be stemd is voor één of andere goed doel. De collecte op het Prinsenbal bracht ruim ƒ330,- op en met de inzameling, die zaterdag 22 jamtari gehouden zal worden op het traditionele „Kielenbal" hoopt men de ƒ600,— te passeren. Dit bedrag wordt bestemd om aan de wen sen van enkele plaatsgenoten tegemoet te komen die door geen andere instel ling meer geholpen kunnen worden; personen die via de gemeentelijke So ciale dienst zijn uitgezocht. Het uiteindelijke resultaat van de spon tane inzamelingen zal dus bepalend zijn hoeveel mensen er gelukkig gemaakt kunnen worden. Wie de gelukkige zul len zijn wordt pas bekend gemaakt op het jaarlijkse kinderkarnaval. De win naar of winnares van het kinderkarna val zal na de prijsuitreiking de lootjes trekken van die personen, die door de Soester Karnavalsvierders niet zijn ver geten. Het bestuur, onder leiding van de heer G. van 't Klooster, en een grote groep van medewerkers is druk bezig met. de ■iaatste voorbereidingen van het karna val, dat een enorm feest beloofd te wor den, Prins Knol de Eerste, is nog dage lijks bezig met het tot een massief ge heel smeden van zijn Raad, dat overi gens bij hem in vaardige handen lijkt. Aanstaande zaterdag vertrekt de volle dige Raad van Elf met bestuur en me dewerkers in de richting van Breda, om daar op uitnodiging van de karnavals vereniging „De Biemeeuwwers" het 35- jarig bestaan van de vereniging met hun aanwezigheid op te luisteren. De nieuwe brandplaats op de Eng trok natuurlijk een groot aantal overwegend jonge toeschouwers. Ongetwijfeld zal men zich het artikeltje onder bovenstaand opschrift, geplaatst in deze courant van 31 december 1971, nog wel weten te herinneren. Reeds diverse aanmeldingen kwamen binnen, maar men kan zich nog steeds opgeven bij de adressen, die in de ad vertentie stonden in het zelfde num mer. Na het volgen der cursus en het behalen van het diploma als geoefend E.H.B.O.- er en Helper of Helpster, welke beide onderdelen geheel kosteloos worden ge geven, neemt men de verplichting op zich om ten minste twee jaar beschik baar te zijn voor practisch werk. Dit kan b.v. bestaan uit hulpverlening aan boord van hét h'ospitaalschip „J. Henr.y Dunant", in de vacantiehuizen „De Valkenberg" te Rheden bij Arnhëm of in „Huize IJsselvliedt" te Wezep bij Zwolle en verder hier ter plaatse b.v. bij wandelwedstrijden of anderszins. Deze „verplichting" behoeft u echter in geen geval af te schrikken, want al deze zaken zullen maar betrekkelijk weinig „dwingend" gevraagd worden, daar alle diensten geheel „vrijwillig" gebeuren. Men kan zich natuurlijk ook nog op geven op vrijdag 21 januari, om 20.00 uur, in gebouw „Credo" aan de Juliana- laan, maar het is prettiger als men zich zo spoedig mogelijk opgeeft. Reeds gediplomeerde E.H.B.O.-ers kun nen direct de cursus voor Helper of Helpster volgen en worden reeds bij voorbaat welkom geheten. De oud-mili tairen van de M.G.D. zijn eveneens wel kom. Tijdens de a.s. raadsvergadering komt het voorstel aan de orde tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergadering van de Raad. Hierbij wordt o.m. bepaald dat de spreektijd van de leden over hetzelfde onderwerp beperkt wordt in eerste in stantie tot 15 en in tweede instantie tot 10 minuten. Ook wordt in het reglement opgenomen dat in de vergadering waarin de begro ting van inkomsten en uitgaven wordt behandeld, per fractie slecht door één persoon een algemene beschouwing mag worden gehouden. De spreektijd is dan evenwel niet beperkt. Traditioneel- werd ook dit jaar weer op drie plaatsen in onze gemeente, onder leiding van de vrijwillige brandweer, de brand gestoken in de afgedankte en ontluisterde kerstbomen. Op het stukje terrein nabij de Eiken laan hoek Verlengde Kolonie weg, op de Koningsweg en ditmaal voor het eerst op de Eng, op de hoek Soester Engweg- Verlengde Talmalaan, door het niet meer beschikbaar zijn van het terreintje op de splitsing Alb. Hahnweg, Zwalu- wenweg, Leeuwerikweg, dat door de bewoners, met behulp van de gemeen telijke plantsoenendienst, in een doe het zelf-plantsoen is omgevormd. Onze indruk was, dat er minder kerst bomen op de -brandstapels lagen, maar dat moet zeker in het feit gezocht wor- dan dat er erg veel dagen tussen nieuw jaarsdag en de 8e januari lagen, zodat heel veel kerstbomen al bij de maande lijkse grofhuisvuil-ophalingen, naar het Soesterbergse stortgat zijn verdwenen. De lol was er echter zaterdagmiddag niet minder om, want kinderen en brandweerlieden genoten opnieuw volop. Naast de kerstbomen ging er als van ouds weer veel ander brandbaar mate riaal op de brandstapels, dat door de brandweer met waar vakmanschap op de vuurhoop werd gedeponeerd. Precies om vier uur ging op alle drie de plaatsen de vlam erin en binnen enkele seconden sloegen de vlammen er hoog bovenuit, daarmede bewijzend dat vuur zeker tot één van de grootste vijanden behoort. De brandweer beperkte zich op de- Eng tot het leggen van een watergordijn om te voorkomen dat het rietendak van de Witte Boerderij door de door de wind opwaaiende vonken in brand zou raken. Het raadsbesluit van 15 april 1970, waar mede een verzoek van mevrouw A. Astrego-Castelijn om schadevergoeding, werd afgewezen, is door G. St. bij be sluit van 27 oktober 1971 vernietigd. Mevrouw Astrego verzocht indertijd om schadevergoeding in verband met de bouw van een benzinestation voor de haar toebehorende panden Van Weede straat 49-51. In eerste instantie wilde zij het station weg hebben, omdat het onrechtmatig zou zijn geplaatst. Gedeputeerde Staten zijn echter van me ning dat de bouw in overeenstemming is geschied met de planologische voor schriften en dat de hinderwetprocedure juist is toegeppast, alhoewel een duide lijker kennisgeving aan reclamante van de bouw „wenselijk ware geweest". Het raadsbesluit is echter vernietigd om dat naar mening van G.S. reden bestaat een onderzoek in te stellen naar de vraag of er als gevolg van de „recht matige" bouw alsnog sprake is van scha- in de zin van de Schadevergoedingsver ordening. Hiervoor dient advies ingewonnen te worden van een deskundige commissie, die bestaat uit drie leden, van wie één V - door belanghebbende, één door b. en w. en de derde door belanghebbende én b. en w. tezamen wordt aangewezen. Mits de raad het voorstel van b. en w. goedkeurd, zal een trimparcours van on geveer 500 meter worden aangelegd tus sen het parkeerterrein aan de Sparren laan en het parkeerterrein bij de pick- nickplaals aan de Foekenlaan. Op liet. Ier plaatse geaccidenteerde bos- en duinterrein zal een aantal houten toestellen worden geplaatst met een zes tiental geëmailleerde borden, die in woord en beeld aangeven hoe de oefe ningen verricht moeten worden. De kos ten van het aanleggen worden geraamd op een bedrag van 5800, Het voorstel tot het invoeren van een verplichte halvedagsluiting voor opti- ciënsbedrijven, juwelierszaken, drogiste rijen en de fotodetailhandel werd in de raadsvergadering van december j.1. aan gehouden. Het voorstel wordt in de a.s. raadsvergadering alsnog behandeld, ech ter is op advies van de Kamer van Koophandel de fotodetailhandel nu niet meer vermeld. Juweliers en opticiëns zullen in de toekomst verplicht zijn hun bedrijven op maandag-middag gesloten te hebben, drogisten krijgen een keuze mogelijkheid tussen maandagmiddag en woensdag middag. Aan de Vereniging tot Voortzetting van Patrimonium's Woningbouw zal gemeen tegrond worden verkocht in het plan Klaarwater voor de bouw van 126 een gezinswoningen in de woningwet sector. De voorlopige grondprijs is bepaald op f 10.500,- per woning. In ons vorig nummer is er in de mede deling betreffende de openingstijden van het overdekte zwembad „De Turf" een fout geslopen. Voor vrijdag (en dus niet vrijdag 7 januari) is het recreatief zwemmen mo gelijk 's morgens van 7 tot 8 uur en niet van S tot 9 uus en van 21.00 -22.00 uur. Dr. Sicco Mansholt heeft niet zonder op hef zijn terugkeer in de Nederlandse politiek aangekondigd als hij op 1 juli zijn taak als vice-voorzitler van de Europese Commissie neerlegt. Maar het Europees denken geeft hij daarbij niet op, want behalve zijn bemoeienissen met een partij die heel progressief Nederland moet bundelen is er ook zijn streven naar een - voor het gemak maar niet uit principe socialistisch te noemen - Europese beweging, die ervoor moet zor gen dat de problemen van de samenle ving anders en beter aangepakt worden. Problemen waarbij die van het milieu aardig voorop gaan, temeer omdat niet blijkt dat er in de huidige Europese maat- schappijstruktuur veel mogelijkheden bestaan om die dringend noodzakelijke oplossingen met kracht door te zetten. Wanneer we afzien van wat ideologische etiketten heeft Mansholt met het kern feit natuurlijk volkomen gelijk. De pun ten waarover we het met hem oneens mogen zijn hebben slechts een onderge schikt belang. Moet er nu echt een „nieuwe Marx" komen om de ideologi sche grondslag te leggen voor een ge zamenlijk werken van de Europese so cialisten? Met evenveel recht kunnen we zeggen dat niet zozeer aan een ideo logie behoefte is als wel aan een men taliteit. De eerste peilingen die Mansholts vroe gere sekretaris Mozer onder socialistische partijen buiten Nederland heeft gedaan duiden niet op een geestdriftige ont vangst van Mansholts idee. De ideolo gisch orthodoxe socialisten kunnen daar misschien uit opmaken dat deze partijen geestelijk helemaal zijn ingekapseld in •het „modern kapitalisme" zoals ietewat vaag bet Westeuropese maatschappijstel sel wel wordt betiteld. Vermoedelijk zijn zij niet de enige slachtoffers van inkapseling. In het al gemeen mist men in Europa, maar trou wens daar niet alleen, een huiver om te vernieuwen, een angst voor wat mis schien wel een beetje avontuur is. Is daarom wat Mansholt aansnijdt een bij voorbaat verloren zaak? Dal hoeft beslist niet. Hij is er - zeker Nederland weet dit sinds de oorlog - de man niet naar om niet voor zijn ideeën uit te ko men en hij heeft zeker het vermogen om zijn gedachten uit te dragen. Hij is zeker een van de weinigen die misschien veel kunnen bijdragen om de Euro peanen ervan te overtuigen dat het an ders moet, al was het alleen maar om dat het zo niet door kan gaan. Er zijn er niet veel die op dit ogenblik in Europa "met zo-n gezag kunnen spre ken als hij. En we kunnen alleen maar dankbaar zijn als hij erin slaagt om het Europese denken weer een beetje op gang te krijgen. KANTMAN. Jammer. Indien u deze klacht tele fonisch had doorgegeven onder nummer 3.982 van onze medewerker, de heer J. G. A. Batenburg, dan had u uw Soester Courant nog de zelfde avond ontvangen. Klachten over het eventueel niet ontvangen van de Soester Courant gelieve u nog dezelfde avond telefonisch te melden onder nummei U ontvangt uw Soester Courant dan nog diezelfde avond. De nationale boomfeest(plant)dag wordt dit jaar gehouden op woensdag 29 maart a.s. Aan deze nationale bomenplanterij kunnen deelnemen leerlingen van de 6e klas van de lagere scholen. De school hoofden zijn uitgenodigd op te geven met hoeveel kinderen zij aan de boom feestdag zullen deelnemen. De gemeentelijke voorlichter, de heer B. van Os, kon ons nog niet mededelen waar het „bos" dit jaar geplant gaat worden. In de nacht van donderdag op vrijdag reed mijnheer R. op de Dorresteinweg met zijn auto tegen een loslopende pony, waardoor de voorruit werd vernield en de wagen werd beschadigd. Bij een de volgende dag ingesteld onderzoek is ge bleken dat er twee pony's hebben losge lopen, één van de heer v. H. en één van de heer v. D. Aan de hand van plukken haar van beide dieren zal door het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag worden uitgezocht, welke van pony's de schade aan de auto heeft veroorzaakt.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1