DRU! I DRIE „kaVe LOTEN MIT, SERVICE CHT (vrl.) DURE TOILETTEN MARIASCHOOL OPNIEUW IN DE RAAD Is onderwijscommissie inkonsekwent CAFÉ-RESTAURANT GR0ENEVELD" Medisch Centrum van gezamenlijke kruisverenigingen medio 1973 gereed DIENSTVERLENING BENT U MOE BIJ 'T ONTWAKEN LOONMATIGING Officiële mededelingen MARCHAL HAARMODE BH0ETT0. EEN HANDIG LIJMER VAN PAKISTANS SCHERVEN ZIEKENAUTO 2727 SLOTERIJ «lefoon 7082 JEN mder één dak iratuur i en voordelige 119 A - Baarn uw kinderen) seeft, kunt U idneuzen in de 1RANTIE 31 AN L 390 flats, 340 eengezins woningen, 98 garages en 229 bejaardenwoningen in plan Klaarwater „Boeuff a La Stroganoff' voor 2 personen 32,50. KEUKENS met garantie, lang 176 cm, met roestvrij stalen blad, totaal 329,— 17 t, VELDWEG no 4 „KaVe TELEFOON «78 SOEST De ontwikkeling van de arbeidsmarkt Pannekoeken Woningwet Wet Autovervoer Personen Reglement Verkeersregels en -tekens TELEFOONNUMMER (dag en nacht) Vrijdag 14 januari 1972 tr Telefoon 2628 Üdag 9.00 - 21.00 uur terdag 9.00 - 13.00 uur gs tot 5.00 uur open. vragen wij voor het ten en serveren van e heer Septer. I. J 3FOON (034901-18044 Dc onderwijscommissie boog zich donderdagmiddag tijdens de openbare vergade ring als eerste over een brief van Gedeputeerde Staten inzake het raadsbesluit van maart 1971, waarbij een aanvullend krediet voor de vernieuwde toiletruimte in de Mariaschool werd geweigerd. In oktober 1968 stelde de raad een krediet, groot ƒ42.000,—, beschikbaar voor de noodzakelijke vernieuwing van de toilet-w.c.-ruimten. In maart '71 werd een aanvullend krediet gevraagd van rond ƒ37.000,—, waarbij als motivering werd aangevoerd dat het oorspronkelijk plan niet toereikend was om de voorzieningen zodanig uit tc voeren dat aan de daarvoor geldende eisen werd voldaan. In overleg met het college van b. en w. en dc inspecteur van het Lager Onder wijs zyn daarom veranderingen aangebracht, die als verbeteringen zijn te beschou wen. „Deze verbeteringen en enkele prijsstijgingen hebben echter de begroting doen stijgen zo staat in het raadsvoorstel van maart te lezen. Wethouder Dijkstra verklaarde toen, dat na een eerste aanbesteding nog 20.000 van de inschrijving werd afgehaald 'en deze opmerking was er mede de oorzaak van dat o.a. mevrouw Oranje van de VVD vroeg wat langer met de aannemer te praten, waardoor mogelijk het bedrag verder naar omlaag zou gaan. Uiteindelijk werd het voorstel met 9 tegen 14 stemmen verworpen. „Terecht komt G.S. hier thans op terug en doet een beroep op de raad op het besluit terug te komen", zo zei wethou- Dc heer C. Verheus „tegenhouden heeft geen zin" Voor de bouw van 20 eengezinswoningen en 20 garages heeft de Bouwonderne ming Hilversum n.v. verzocht een per ceel grond groot ongeveer 4250 m2, ge legen in het plan Klaarwater, te mogen kopen. Het door de gemeente gevraagde bedrag voor deze grond is ƒ310.00,—. De Soester Bouwmaatschappij te Soest wil in Klaarwater 8 eengezinswoningen en 8 garages bouwen. De daarvoor beno digde grond is ongeveer 1565 m2, waar voor een bedrag van 124.000,ge vraagd wordt. Beide aanvragers zijn verplicht binnen 1 jaar met de bouw te beginnen en deze binnen 2 jaar te voltooien. De Realisatie Bouwprojecten Utrecht Zuid N.V. heeft verzocht een perceel grond, groot ongeveer 34400 m2 te mo gen kopen ten behoeve van de bouw van 166 eengezinswoningen, 230 flatwo ningen, 50 garages en 14x3 carports. Voor de grond wordt een bedrag van 4.100.000,gevraagd. Met de bouw moet binnen 1 jaar begonnen worden en deze moet binnen 3 jaar, na het ver vuilen der opschortende voorwaarde vol tooid zijn. Da Woningbouwvereniging „Goed Wo nen" gaat in sectie 3 van het bestem mingsplan Klaarwater 160 flatwoningen in 4 woonlagen op een onderbouw bou wen. De koopsom voor de benodigde percelen grond is voorlopig vastgesteld op ƒ949.312,98. Alle genoemde bedragen zijn exclusief omzetbelasting. Voor de bouw van 8 eengezinswoningen en 8 garages verzoekt de heer E. A. v. d. Hengel uit Soest te mogen kopen een perceel grond groot ongeveer 1540 m2, waarvoor een bedrag van 124.000, gevraagd wordt. Aan de vereniging Tot Voortzetting van Patrimonium's Woning bouw zal gemeentegrond verkocht wor den voor de bouw van 126 eengezins woningen in de woningwetsector. De voorlopige koopsom is 1.323.000,—, wat neerkomt op 10.500,— per woning. De Stichting Bouwactiviteiten in de Be jaardensector Soest heeft verzocht te mogen kopen een perceel grond, groot ongeveer 3520 m2, voor de bouw van 229 bejaardenwoningen, ruimten voor de detailhandel, een dienstencentrum en een peuterspeelzaal. Het door de gemeente gevraagde bedrag voor de grond is 1.245.000,—. Binnen 1 jaar moet niet de bouw begonnen wor den, binnen 3 jaar moet zij voltooid zijn. De N.V. Bouw- en Aannemingsmaat schappij Hibos te Soest wil in het plan Klaarwater 12 eengezinswoningen en 12 garages bouwen op een perceel grond groot ongeveer 2490 m2. Voor de grond vraagt de gemeente een bedrag van 186.000,—. Met de bouw moet binnen 1 jaar begonnen worden en de bouw moet binnen 2 jaar voltooid zijn. der Dijkstra, „want de wet laat niet toe het aanvullende krediet niet te verle nen". De heer K. Levinga (PAK) was het daar niet mee eens en zal zich blijven ver zetten. Mevrouw P. Oranje-Entink (WD) wilde de kwestie eerst nog eens met haar fractie bespreken, maar vond wel dat het nemen van dergelijke besluiten dan een farce werd. Inkonsekwent De heer C. Verheus (Pr. Chr.) wees zijn mede commissieleden erop dat het geen zin heeft het besluit tegen te houden, vooral ook omdat anders het aanvullen de krediet ambthalve door G.S. wordt opgevoerd. „Slechts het schoolbestuur wordt er de dupe van, door een behoor lijk renteverlies, want uiteindelijk heeft deze de verbouwing betaald". Vooruit lopend op de agenda stelde hij dat het zelfde geval zich afspeelt bij de aan vraag voor een aanvullend krediet ten behoeve van het uitvoeren van voorzie ningen in het belang van de brandbe veiliging in het Van Arkel Instituut. In mei 1971 werd daar een krediet voor beschikbaar gesteld groot 4650,en nu wordt een aanvullend krediet gevraagd van rond ƒ7100, Toen het voorstel aan de orde kwam, was men er inderdaad niet tegen. De heer Levinga stemde met enige schroom vóór omdat naar hij meende dit op een ander vlak lag, en dat vond de heer Verheus inkonsekwent. Hiertegen verweerde zich de wethouder met te stellen, dat in de laatste fase van de uitvoering van deze werkzaamheden gebleken was, dat er nog een aantal voorzieningen moesten worden getroffen. „Het gevraagde aanvullende krediet is geen „aanvullend krediet", zei hij, waar bij aangetekend mag worden dat in het voorstel in mei van de brandweercom mandant geen sprake is van fasering. De heer P. Storimans (KVP) deelde de mening van de heer Verheus. De raad heeft donderdag a.s. het laatste woord. Gebouwencomplex voor Mavo De commissie had geen bezwaar tegen het verlenen van een krediet voor de bouw van een openbare school voor Mavo en een Van der Huchtschool voor i Mavo/Ivo aan de Varenstraat/Valeriaan straat. „Het bedrag is een slag in de lucht", vond de heer Levinga, wat döor de wethouder beaamd werd. „Er is geen zinnig woord over de eindprijs te zeg gen", zei de heer Dijkstra. „Als het nog 5 jaar duurt voor met de bouw begon nen kan worden, is het misschien ver dubbeld". Evenwel had hij goede hoop dat nog dit jaar de eerste schop in de grond zou kunnen gaan, welk optimis me niet door mevrouw Oranje gedeeld werd. AMSTERDAMSESTRAATWEG 42 BAARN - TELEFOON 02154-2576 Geheel aan tafel klaargemaakt onze Een pikant gerecht bestaande uit stukken ossehaas. verse paprika, champignons, uitjes, room en geflambeerd met wodka en Franse cognac. Wethouder Dijkstra discusseren over toiletten Op een vraag van de heer Verheus deel de wethouder mede, dat het complex het eigendom wordt van twee lichamen, die samen de exploitatie ter hand zullen nemen. Voor de school er staat zal een verdeelsleutel voor de kosten bekend zijn. De heer Dijkstra deelde verder nog mede, dat, mocht met de nieuwbouw niet spoedig een aanvang gemaakt kun nen worden, er voorzieningen getroffen zullen moeten worden aan het gebouw van de huidige openbare Mavo. Kleuterschool Weegbreeschool zonder hoofdleidster De wethouder bracht de commissie op de hoogte van de moeilijkheden die er zijn ontstaan, doordat de aan de kleu terschool Weegbreeschool benoemde hoofdleidster enige tijd onvindbaar was. „De politie werd ingeschakeld om haar op te sporen" en men heeft haar laten weten dat zij óf moet komen óf bedan ken. Tot tijdelijk hoofdleidster, voor 3 maanden, is nu benoemd mevrouw Oos- terloo, die als leidster werkzaam is aan de kleuterschool te Soesterberg. Scholen in „Klaarwater" De heer Storimans (KVP) stelde de wet houder de vraag of 't gemeentebestuur in het plan Klaarwater een plaats geclaimd had voor de openbare lagere school en de twee confessionele scholen had ver wezen naar een minder geschikt ter rein. In antwoord hierop zei de wethouder, dat hij, wat de ruimtelijke indeling van Klaarwater betreft, niet gelukkig was. Met de schoolbesturen was echter veel vuldig contact geweest, waarbij inder daad uitgegaan werd van de gedachte dat de openbare school op het centraal gelegen terrein zou komen en de prot. Christelijke en katholieke school op het terrein langs de Beukenlaan. Uit een laatste brief, die hij van deze beide besturen had ontvangen, was ge bleken dat het christelijk schoolbestuur zich geheel terugtrok, omdat zij de vrees heeft dat de school niet voldoende leer lingen krijgt en dat het katholieke schoolbestuur optreert voor het cenraal gelegen terrein. Tegen dit laatste had hij geen bezwaar, omdat hij voordelen zag voor de open bare school op het andere perceel. Het prot. christ. schoolbestuur had hij, zoals hij zei, tot 20 januari a.s. de gelegenheid gegeven terug te komen op hun be sluit. „De prognose die zij maken is niet juist", zei hij. Overigens verwacht te hij, dat door mutaties in dat bestuur, men alsnog tot bouw van een school zal besluiten. 1 september 1971 kwam de Stichting Gezondheidsbevordering Soest, die in 1968 werd opgericht door de Stichting Christelijke Gezondheidszorg „De Wijkverple ging", de vereniging „Het Groene Kruis" en de vereniging „Het Wit-Gele Kruis", met een plan op tafel voor de bouw van een Medisch Centrum van de gezamen lijke kruisverenigingen. Het gebouw zou moeten verrijzen op het terrein Nieuwe- weg hoek Smitsweg, waar thans een houten noodgebouw staat, dat dienst doet als zuigeling- en kleutcrconsultatiebureau. De bouwkosten van het nieuwe centrum worden geraamd op ƒ906.250,—. Hiervan Bij een onderzoek van het Ned. Econ. Instituut is gebleken dat de diensten- sektor in ons land steeds belangrijker wordt tegenover die van de industrie en de landbouw. Met name de medische dienst wordt steeds omvangrijker, ter wijl ook het bankwezen en de vrije be roepen een opmerkelijke groei vertonen. Voorheen werd Nederland gekarakteri seerd als een agrarisch land. Na de oor log voorzag men dat Nederland een in dustriële natie zou worden. De werkge legenheid in deze sektor steeg tot 50 van het totaal. Opmerkelijk in de ontwikkeling is de af- I nemende betekenis van de landbouw voor onze ekonomie. De werkgelegenheid in de agrarische sektor was is 1968 reeds teruggelopen naar 7,7 van het totaal. Wij vragen ons af of deze wijziging in de ekonomische aktiviteit wel voldoende in het regeringsbeleid tot uitdrukking komt. Zo kennen wij nog een afzonder lijk departement van landbouw. Binnen dat departement, dat zich bezig houdt met een deels onrendabele be drijfstak, bestaat zelfs nog een afzonder lijk opererend landbouwonderwijs dat eigen voorlichting en inspektie kent. Als wij het landbouw-onderwijs in Neder land projekteren tegenover andere tak ken van onderwijs, komen de andere takken er bekaaid af. Zo zal 't ook zijn met andere adkiviteiten. Wat kost bijvoorbeeld de landbouwvoor lichting tegenover de voorlichting aan detailhandel en ambacht. De laatste twee soorten ekonomische bedrijvigheid heb ben veel meer toekomst dan de land bouw. Daarmee willen wij aan de agra riërs niets tekort doen maar wij hopen wel dat er blijvend gestreefd wordt naar een evenredige verdeling van baten en lasten. Met name in beleidsopzicht lijkt er in dit opzicht geen sprake van even redige verdeling te zijn. Wat wordt er aan korrektie gedaan? geheel kunststof, 3 deuren, 2 laden, zelfsluitende scharnieren, luxe handgrepen op waterwaste multiplex-plint. OOK IN MODERNE KLEUREN TE LEVEREN. ZIE ONZE SHOWROOM. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende december 1971 in het gewest Amersfoort de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland, Leusden, Soest en Woudenberg). Mede onder invloed van het seizoen steeg deze maand de geregistreerde ar beidsreserve van mannen met 76 (van 651 naar 727). Vergeleken met de stand van eind december 1970 is de mannelijke arbeidsreserve nagenoeg verdubbeld (395: 727). Deze stijging van de arbeidsreserve doet zich in nagenoeg alle beroepsgroe pen voor. De consequenties van de hui dige conjuncturele situatie manifesteren zich tot nu toe het sterkst in de bouw nijverheid, waarin de arbeidsreserve ver geleken met vorig jaar december zeer proportioneel is te noemen (32 in dec. '70; 214 in dec. '71). In de overige sec toren van het bedrijfsleven is op dit moment feitelijk meer sprake van het zichtbaar worden van de door de hoog conjunctuur van de voorbije jaren ver sluierde structuurproblemen. Dezelfde tendens is merkbaar in de ont wikkeling van de geregisteerde vraag naar mannelijk personeel. In de afge lopen maand is deze met 123 afgenomen (van 1006 naar 883) en ligt met minder dan 354 (ruim 28 lager dan vorig jaar december (1237). Een vergelijking met provincie en Rijk van de ontwikkeling van de werkloos heidspercentages (is t.o.v. het aantal in loondienst werkenden) geeft voor de maanden december 1970 en 1971 voor mannen het volgende beeld te zien: begin eind begin eind dec. 1970 dec. 1971 Gewest Amersf. 0,9 1,0 1,6 1,7 provincie Utr. 1,0 1,1 1,6 1,9 Nederland 1,5 1,9 2,5 3,4 Uit vorenstaande tabel blijkt, dat de consequenties van de huidige conjunc turele ontwikkeling zich op de geweste lijke arbeidsmarkt van Amersfoort nu nog minder scherp aftekenen dan op de provinciale en landelijke arbeidsmarkt het geval is. T.o.v. eind december 1970 resp. 70%, 73%, 79%. Opvallend is overigens, dat de conjunc turele ontwikkeling op dit moment in het gewest Amersfoort nauwelijks in vloed heeft op de omvang van de jeugd werkloosheid en op de vraag naar jeugd- digen. Eind dec. '70 was het aanbod 39. thans 44. De vraag bedroeg 306 per eind dec. '70 en thans 305. Frappant is eveneens, dat de huidige conjuncturele ontwikkeling op dit mo ment ook nog geen invloed schijnt te hebben op de werkloosheid van en de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten. Eind dec. '70 was het aanbod 139, thans 132. De vraag bedroeg 689 per eind. dec. ,70 en thans 616. Voor Soest was de stand van vraag en aanbod voor mannen en vrouwen als volgt: Aanbod mannen - dec. 1970 is 62; nov. 1971 is 127; dec. 1971 is 142. Vraag mannen - dec. 1970 is 218; nov. 1971 is 184; dec. 1971 is 199. Aanbod vrouwen - dec. 1970 is 27; nov. 1971 is 33; dec. 1971 is 28. Vraag vrouwen - dec. 1970 is 93; nov. 1971 is 111; dec. 1971 is 112. kan door de kruisverenigingen gezamen lijk 165.000,uit eigen middelen be taald worden, terwijl de raad in novem ber 1968 ter financiering van de aan koop van een gedeelte van de grond een garantie verleende voor een lening van 100.000,—. Voor het nu nog resterende bedrag der stichtingskosten zal de Stichting Ge zondheidsbevordering een lening sluiten, groot 650.000, Zij vraagt een gemeentegarantie voor de betaling van rente en aflossing van die geldlening. De raad wordt verzocht a.s. donderdag een dien overeenkomstig be sluit te nemen. Opgemerkt wordt dat de exploitatiekos ten van het Centrum aanzienlijk zullen zijn en de krachten van de Kruisvereni gingen te boven zullen gaan. Slechts met een gemeentelijke subsidie zal dat mo gelijk zijn. Omdat de bouw van het centrum eerst medio 1973 gereed zal zijn, zal te zijner tijd bij de begroting voor het jaar 1973 een voorstel tot het verlenen van een subsidie in de exploitatielasten van dat centrum door het college bij de raad worden ingediend. Wie 's morgens geregeld doodmoe wak ker wordt, moet eens bij zichzelf te rade gaan of hij of zij genoeg slaap krijgt en of zijn of haar slaap wel diep genoeg is. Er kan gemakkelijk een antwoord op deze vraag gegeven worden als we b.v. nacht aan nacht door zware dromen worden geplaagd. Het antwoord zal dan immers ontkennend zijn? Dromen, die na even wakker worden weer doorgaan zodra we opnieuw insla pen, zijn een teken van oppervlakkig slapen. Wat kan de oorzaak zijn van niet diep genoeg slapen? Misschien zijn we niet vermoeid genoeg geweest. De tegenwoordige verkeers middelen, de liften, de roltrappen, de elektrische huishoudelijke apparaten maken, in toenemende mate, dat we on ze spieren steeds minder gaan gebrui ken, zodat we heel vaak niet echt ver moeid zijn. Het meest natuurlijke middel voor een gezonde, diepe slaap is daarom een avondwandeling. Niet zo maar eens een enkel keertje, nee, elke avond een wan deling. Wie zichzelf zó goed kent, dat hij weet dat hij deze goede voornemens lang niet altijd na zal komen, moet er extra voor waken, dat het „straatje om' er niet bij in zal schieten. Er is voor hem eigenlijk maar één raad: neem een hond! Zo'n dier móet immers worden uitgelaten? Zuurstof Een andere oozaak van oppervlakkig slapen kan ook zijn, dat er niet genoeg frisse lucht in onze slaapkamer binnen komt. Genoeg zuurstof is 's nachts on ontbeerlijk. Wie niet graag bij een open raam slaapt, kan de deur naar de gang of een andere kamer, waar wél een raam openstaat, open zetten. Slechte slapers moeten ook niet verge ten eens heel kritisch hun bed te in specteren. We brengen een derde van ons leven in bed door, laten we daarom zorgen, dat dit bed dan aan alle eisen van een goede nachtrust voldoet. Een c-erste vereiste is een niet te zachte ma tras, want liggen we met doorgezakte rug, dan kan namelijk weer een gevoel van dodelijke vermoeidheid optreden. De spieren zijn dan immers 's nachts niet ontspannen geweest? Een laag kussen, en een zuiver wollen ^3 (s^3 (s'^3 <5 in vele variëteiten Soestcrbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduincn De diskussie rond de aanvaardbaarheid van vrije loonvorming worden verhitter. Van bepaalde zijde wordt gesuggereerd dat er in onze regering verschil van me ning zou bestaan over de vraag of er een loon- en prijsstop zou moeten ko men of niet. Terwille van de politieke gevolgen zou men elkaar nog sparen. Hierbij moet worden aangetekend dat noch de werkgevers - noch de werkne mersorganisaties de regering om ingrij pen hebben gevraagd. Men is principieel van mening dat men zelf de loon- en prijsboontjes moet doppen. Bovendien wijst men erop dat afgedwongen mati ging na verloop van tijd toch weer door inhaal-explosies worden gevolgd. De loon- en prijzenspiraal moet dus in het verband van de wereldmarkt haar eigen weg maar zoeken. Het betekent in feite dat men van mening is dat de regering het volk op dit punt geen leiding kan geven maar dat men het ekonomisch recht ten deze in eigen hand wil houden. Wij geloven dat de regering gelijk heeft met haar houding van afzijdigheid. Het bedrijfsleven zowel van ondernemers als werknemerszijde moet zelf maar zien welk percentage ellende men de ge meenschap wil presenteren. Hoe men ook draait en keert, men zal ervaren dat men via overheidsmaatregelen toch zelf de rekening van de overbesteding krijgt thuisgestuurd. Via hogere benzinekosten, wiebeltax en - frisdrankenaccijns mogen wij daar nu voor betalen. En straks betalen wij voor de werklozen of voor steunleningen aan de bedrijven. Het loonvraagstuk is echt geen kabinetskrisis waard. j Die extra prijs voor onvoldoende zelfbe heersing zou ons volk nog dieper in een krisis voeren. Alleen het gezond ver-1 stand van de betrokkenen kan ons weer in het goede spoor brengen. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan Drukkerij J. Klomp, Parallelweg 11, Soest, ten behoeve van de bouw van een papieropslagplaats op het perceel, gele gen aan Parallelweg 11, kadastraat be kend gemeente Soest, sectie H, nr(s). 8965 en 9201. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voor-noemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stuk ken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 14 januari 1972. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 46, tweede lid van de wet Autovervoer Personen ter openbare ken nis, dat bij besluit van hun kollege van 28 december 1971, de ten name van de Fa. Klomp, Koninginnelaan 4 te Soest, staande vergunning voor vervoer van personen met huurauto's is gewijzigd in dier voege, dat in plaats van vijf huur auto's, zes huurauto's mogen worden ge bruikt. Soest, 14 januari 1972. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement verkeersregels en ver keerstekens, maken bekend, dat hun college een drietal voetgangersover steekplaatsen heeft aangewezen, te we ten één op de Koningsweg ter hoogte van de kinderboerderij in beheer bij de Stichting „De Vrije Teugel" en twee op de Smitsweg, respectievelijk één ter hoogte van de rooms-katholieke en één ter hoogte van de christelijke lagere school. Van de onderhavige besluiten staat voor iedere belanghebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch ingediend bij de commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht, die een bewijs van ontvangst afgeeft. De besluiten zijn in afschrift toegezon den aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de provincie Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Autobiel Club K.N.A.C., de Koninklijke Nederlandse Motorrijders- vereniging, allen te 's-Gravenhage en aan gedeputeerde staten dezer provin cie. Soest, 14 januari 1972. deken, licht en niet te warm, zijn verder heel belangrijk. Gezondheid Een heel ander punt waarom we ons 's morgens nog in de verste verte niet uitgeslapen kunnen voelen, kan onze lichamelijke gesteldheid zijn. Het behoe ven niet altijd ernstige ziekten te zijn, zoals een innerlijke onrust, sterkere transpiratie dan normaal, nerveuze hart- ot nerveuze bloedsomloopstoornissen. Ook gevoeligheid voor weersinvloeden kan invloed op het slapen hebben, even als een te lage bloeddruk. Er kunnen dus vele oorzaken zijn, waar door de morgenstond niet voor iedereen en niet altijd goud in de mond heeft. Maar als we de oorzaak eenmaal ken nen is er tenminste iets aan te doen. Halve kracht Gedurende de slaap gaan alle lichame lijke funkties gewoon door, zij het dat de bloeddruk en de lichaamstempera tuur dalen, de bloedsomloop en de adem „op halve kracht" werken, dat de spie ren en zenuwen zich ontspannen en dat de hersenen alleen in „noodgevallen" reageren. Als we ons dit alles goed rea liseren, kunnen we begrijpen, dat het lichaam 's morgens even tijd nodig heef.t vóór het weer op volle toeren draait. Wie zich voor dit noodzakelijke „bijko men" geen tijd gunt, loopt daarom hel risico zich bij het begin van de dag al „geradbraakt" te voelen. De beste manier om op te staan? Kijk alleen maar even naar uw hond of poes. Zijn ochtendritueel is waard om nageyolgd te worden. Uitgebreid rekken en strekken, flink gapen, behaaglijke knorgeluidjes, een paar keer diep adem halen, en dan pas „in de benen". Nóg eens rekken, tenslotte even schudden en dan pas, eindelijk, de eerste stap. Ja, zo moeten wij bet ook eigenlijk doen. Liever de wekker dus een paar minuten eerder af laten gaan, dan bij het aller eerste geratel met beide benen uit bed te moeten springen. KAPSALON BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Bhoetto heeft in enkele weken presi dentschap al ontzaglijk veel gedaan om het verslagen Pakistan een nieuw elan te geven. En hij doet dit met een ge voel voor show, zowel als een goed be grip dat hij zowel moet voorkomen dat het overgebleven gebied nog verder uit eenvalt als moet streven naar een leef bare verhouding met zijn inderdaad wel machtiger gebleken grote buur India. Het simpelst zou zijn geweest de natie te verenigen in een sfeer van haat en wraak en het zou waarschijnlijk de me thode zijn geweest van de militairen. Maar veel zin heeft het niet zo tewerk te gaan: herovering van oost-Pakistan is een illusie, men zal het zonder moeten doen. Het beste wat nog te bereiken is, al is de^-kaps- daarop ^qnteeltend Irifin, zou een soort los v.erbaö& tussen-«éen zelfstandig Pakistan en een zelfstadig Bangla Desh kunnen worden. Daarover laat hij voorzichtig proefbal lonnetjes op, zonder bij de massa's veel hoop te wekken dat het ongetwijfeld zo zal gaan. Het vrijlaten van de Bengaalse voorman sjeik Moejiboer Rahman is in ieder ge val iets wat de mogelijkheid alleen maar kan doen toenemen. Het alterna tief was geweest hem als gijzelaar vast te houden, wat misschien eflekt had ge had maar de sfeer er bepaald niet be ter op zou hebben gemaakt. Die vrijla ting is onderdeel geweest van een fraaie show: de verzamelde menigte mocht ja of nee schreeuwen en toen ze ja zei, verklaarde Bhoetto dankbaar dat ze hem van een grote last had bevrijd. Het geeft de Pakistanen in ieder geval de idee dat met deze president tenminste gebeurt wat de natie wil. Ook al stelt het in feite allemaal niet zoveel voor, zomin als het feit dat hoge ambtenaren dagelijks een uur voor hun deur moeten zitten om met burgers te spreken die klachten hebben. Maar voor de interne atmosfeer is het zeker wel goed. Ekonomische hulp Belangrijker was dat Bhoetto onmidde- lijk met mogelijk ook naar afscheiding neigende Pathanen en andere stammen overeengekomen is dat ze snel de mate van zelfbestuur krijgen waarom sjeik Moejiboer indertijd vergeefs vroeg. Bhoetto ziet in dat met geweld een een heid niet blijvend te verwezenlijken is. Maar dit is nog maar één van zijn pro blemen. Hij zit met een strijdmacht die groter is dan eigenlijk financieel verantwoord is voor Pakistan. Hij kan geen troepen naar huis sturen want in vele streken is dienst nemen in het leger de enige manier om aan armoe te ontkomen en ontevreden burgers kweken is niet in Bhoetto's belang. Het nationaliseren van industrieën is een eerste aanzet om een betere basis te verkrijgen voor een beet je welvaart, maar het effekt ervan zal pas op de lange duur voelbaar worden. Direkt echter zal Pakistan ekonomisch ervaren dat het de vroeger inderdaad uitgebuite kolonie oost-Pakistan kwijt is, dat scheelt in inkomsten zowel ais afzetgebied. Zonder zeer uitgebreide hulp zal het niet lukken en die hulp zal voor een groot deel van Amerika moe ten komen, want China is dan wel de grote vriend maar die is niet zo erg scheutig behalve met woorden. En dus moet Bhoetto ook zien te voorkomen dat het anti-Amerikaans gevoelen dat zeer fel leeft in Pakistan niet uit de hand loopt. De eerste weken van zijn bewind la ten hem zien als een bijzonder gewiekst staatsman, maar het zwaarste karwei moet nog komen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 25