Gèmeenteraadsvergadering SOCIALE VERZEKERINGEN GAAN IN 1972 NOG MEER KOSTEN VERKEERSSPIEGEL Opruiming... Kerkstraat Promenade S.V.V.-Nieuws Jaarvergadering S.0. Soest atletiek Eiermarkt restanten PULL0VERS en TRUIEN 10,00 en 20,00. restanten OVERHEMDEN Vz prijs. TRUIEN en VESTEN van o.a. Brian Scotf en Louis Féraud 30% en 50% KORTING. BR0EKPAKKEN, GAUGHO'S etc. van o.a. Simon Mas- sey 25% KORTING. restanten SUèDE ROKKEN en PANTALONS 99,00 en 125,00 YERSEY TUNIEKHEMDEN van Ab Seventeen 89,00 en 59,00 Kinderen rekenen op U Dinsdag 11 januari 1972 De gemeenteraad van Soest komt don derdag, 20ljanuari, 's avonds te 19.30 uur, in de kaal van de brandweerkazer ne, in openbare zitting bijeen ter behan deling van |de navolgende agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomén stukken. a. Brief d.d, 26 november 1971 van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland, waarbij woVdt toegezonden de begro ting 1972, rrtet voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemelenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Brief d.d. 10 september 1971 van de Firma De Jong te Soest, waarbij be zwaar wordt gemaakt tegen de verkoop van een stuk grond, die als weg in ge bruik is, aan de Bottelmij. Het Gooi N.V., met voorstel deze brief voor ken nisgeving aan te nemen (zie agendapunt 8). d. Brief d.d. 4 september 1971 van de dames C. C. van de Voort-Wolters en H. M. Wolters-Parker, inzake het niet volledig aanleggen van het trottoir van de Vondellaan omdat de gemeente niet alle grond heeft aangekocht, met voor stel adressanten te berichten conform de bij de stukken ter inzage gelegde concept-brief. e. Brief d.d. 25 oktober 1971 van W. Floor, waarbij deze mededeelt wel te willen medewerken aan de grondaf- stand waardoor aan de levensgevaarlijke situatie aan de Laanstraat een einde kan komen, mits de gemeente mede- Fijn koopjes halen in het shopping centre waar het verkeer zelfs opgeruimd is dat Is gezellig winkelen! HILVERSUM AVIA parking en nog 1500 parkeerplaatsen in de omgeving De hogere teams van de Soester Volley bal Vereniging hadden in de eerste week van het nieuwe jaar hog vrijaf. De overgangsklasse begint déze weëk, terwijl-tie teams die in de promotieklas se uitkomen nog een week later begin nen. Toch moesten 7 teams in het veld ko men om een wedstrijd te spelen. Bij de heren verliep het niet zo goed. SVV 3 en 5 verloren met 0-3. De enige die won was SVV 4. Dit team moest uit komen tegen de laagst geklasseerde in de tweede klasse. Het krachtsverschil moest dus vrij groot zijn. Maar in de eerste set was dit nog niet te zien. Het werd een zeer gelijkopgaande strijd tus sen beide teams. Uiteindelijk zag SW 4 toch kans deze set te winnen en wel met 13-15. In de beide overige sets ging het zonder veel moeite. De heren van AGAVS hadden de moed verloren voor een zwaar tegenspel. SVV 4 won de sets resp. met 4-15 en 3-15, een goed begin van het jaar. SVV 3 moest uitkomen tegen BG SV 3 uit Baarn. Dit team staat vrij hoog op de ranglijst, terwijl SW 3 een zeer lage plaats inneemt. Toch zag SW 3 kans een goed spel te brengen, vooral in de eerste en derde set. Hierin was de kracht gelijk. Maar door enkele blun ders aan de Soester zijde van het net liet men de voorsprong die men opbouw de verloren gaan. De eerste set werd met 12-15 verloren de derde met 13-15. In de tweede set was de Baarnse for matie sterker en door een 4-15 overwin ning uitliep. SVV 5 moest aantreden tegen WH 3. Het werd een wedstrijd met veel span ning. Vooral in de eerste set ging alles gelijk op, terwijl er soms enige verwar ring ontstond omtrent de leiding. Dit al les liep uit in een 14-16 overwinning voor WH. Hierdoor verliep het bij de SW-ers in de tweede set niet meer zo goed. De kracht was er enigszins uit, zodat de heren al snel met 4-15 deze set hadden verloren. In de derde set kwa men ze nog iets terug, maar ze konden het niet tot een setwinst brengen, ze verloren ook deze set en wel met 11-15. Jongens A en B winnen Bij de jongens verliep het beter, zo wel jongens A als jongens B zagen kans hun wedstrijd te winnen. Jongens A moesten aantreden tegen het Soester Olympia C, die met groot setverschil een 2-0 nederlaag werd toegebracht. De set standen waren 15-5 en 15-4. Jongens B hadden het wat moeilijker. Zij moesten uitkomen tegen DEVU. Door het toch wel zeer zwakke spel van dit team, konden de SW-ers het gemakke lijk tot een 0-2 overwinning brengen. Met een 11-15 setwinst in de eerste set en een 7-15 setwinst in de tweede was het een verdiende overwinning. Dames SVV 6 winnen, SVV 7 verliest Het zesde damesteam behaalde met veel moeite 'n 3-0 zege. Zeer krappe set winsten brachten deze uitslag tot een 3-0 stand. Het waren teams van onge veer gelijke sterkte, die elkaar moesten bestrijden. Door misschien iets meer ge luk en handigheid wisten de SW-ster drie sets met 15-13 te winnen. SVV 7 had het te moeilijk tegen het toch wel ervaren Foxboro 2. Het krachts verschil was te grqót. Toch zagen de SW-sters kans in de laatste set een lan ge tijd voor te staan. Maar ervaring ont brak de Soester dames. Setstanden wa ren 15-1, 15-5 en' 15-11. Programma voor de komende week: Donderdag 13 januari, sporthal Soest: Dames: SW 1-Unitas. - SVV 3-SW 5. - BG SV 2-SVV 4. Meisjes: Olympia a-SVV. Heren: SVV 2-Impala en BG SV 5- SW 5. werkt aan de oplossing van een woon ruimteprobleem, met voorstel adressant te berichten conform de ter inzage ge legde concept-brief. f. Brief van 3 december 1971, afdeling 3, nummer 879A/3499, van gedeputeerde staten van Utrecht inzake het vernieu wen van de toiletruimten in de Maria- school voor bijzonder lager onderwijs, met voorstel terzake een beslissing te nemen. g. Brief d.d. 12 november 1971, afdeling IA, nummer 4295AZ/3819 van gedepu teerde staten van Utrecht, inzake het bericht van ontvangst ingevolge artikel 198 der gemeentewet met betrekking tot wijziging van de A. P. V. ten aan zien van het sluitingsuur voor cafeta ria's, alsmede het verbod langs de open bare weg niet geïsoleerde elektrische bedrading aan te brengen, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te ne men. h. Moties van de gemeenteraden van Vlaardingen en Bergen (N.H.) ten aan zien van de regeringsplannen voor het onderwijs, alsmede een brief van 25 no vember 1971 van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met betrekking tot moties van gemeenteraden en ver zoeken om adhesie, met voorstel - mede gelet op de inhoud van de brief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten - de moties van genoemde gemeentera den voor kennisgeving aan te nemen. i. Besluit van de Tweede Kamer uit ge deputeerde staten van Utrecht van 19 november 1971, waarbij het beroep van mevrouw B. Pattché-Franzen inzake toepassing van de Schadevergoedings verordening ongegrond wordt verklaard, met voorstel dit besluit voor kennisge ving aan te nemen. j. Brief van de Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht d.d. 14 de cember 1971 met een afschrift van het Koninklijk Besluit van 26 november 1971, nummer 6, betreffende het ontslag van de heer mr. S. P. Baron Bentinck als burgemeester der gemeente Soest met ingang van 15 mei 1972 - met voor stel deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. k. Brief van de heer mr. S. P. Baron Bentinck d.d. 27 december 1971, waarin deze verzoekt hem met ingang van 15 mei 1972 ontslag te verlenen als ambte naar van de burgelij ke stand - met voorstel dit ontslag eervol te verlenen. 1. Brief d.d. 16 september 1971 van de heer C. E. Jedeloo te Leeuwarden, be trekking hebbende op de verrekening van de waarborgsom in verband met het verlaten van de woning Frans Hals laan 13, alhier, met het voorstel adres sant te berichten overeenkomstig de ter inzage gelegde brief, m. Brief d.d. 9 december 1971 van me vrouw E. M. T. Rademaker-Beuken, Zwaluwenweg 20 te Soest waarin be zwaar wordt gemaakt tegen de vesti ging van een lagergieterij in het per ceel Laanstraat 30 te Soest, met het voorstel deze brief in handen te stellen van burgemeester en wethouders ter afdoening. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de .Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een stortplaats voor puin.en grof afval op/in het perceel Hooiwëg 2 te Soest. 4. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan: a. het r.k. schoolbestuur Soesterbeg voor het aanschaffen van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de onder dit be stuur staande scholen voor g.l.o. b. het bestuur der Vereniging „De School met den Bijbel te Soest" voor het aanschaffen van een televisietoestel ten behoeve van de onder dit bestuur staande Da Costaschool. 5. Voorstel tot wijziging van de begro ting 1972 ten behoeve van het vervoer van leerlingen naar scholen voor gees telijk gehandicapte kinderen te Amers foort. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van het uitvoeren van voorzieningen in het belang van de brandveiligheid in de b.o.-school van het Van Arkelinstituut, Hellingweg 1, alhier. 7. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen in sectie 6a van het bestemmings plan „Klaarwater" aan de Vereniging tot Voortzetting van Patrimonium's Wo ningbouw te Soest. 8. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen nabij de Energieweg aan de N.V. Bottelmij. „Het Gooi", Firma de Jong, Rubberindustrie Soestdijk N.V. en de Soester IJzer- en Metaalgieterij, allen te Soest. 9. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan de: a. Eigendomweg 41 van G. L. Wilden burg. b. Eigendomweg 109 van W. F. Lok horst. 10. Voorstel tot verpachting van grond voor korte duur aan G. Floor. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een openbare school m.a.v.o. en een Van der Huchtschool voor m.a.v.o./i.v.o. aan de Varenstraat-Valeriaanstraat, alhier. 12. a. Voorstel tot het verlenen van voorschotten als bedoeld in arikel 75, 4e lid van de Kleuteronderwijswet aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1972. b. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 103, 5e lid van de Lager-Onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1972. c. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 191, 4e lid van het Besluit Buitengewoon On derwijs 1967 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1972. d. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 101 bis van de Lager-Onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1972. 13. Voorstel tot het wijzigen van het reglement van de orde voor de verga deringen van de raad der gemeente Soest. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijpmaken van een gedeelte van de gronden, gele gen in het bestemmingsplan „Klaarwa ter". 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het plaatsen van abri's bij bushaltes. 16. Voorstel tot het inwinnen van een advies, als bedoeld in artikel 4 van de „Schadevergoedingsverordening". 17. Voorstel tot het wijzigen van de „Verordening halvedagsluiting winkels". 18. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van het door het Werkplaatsschap Amersfoort en Omge ving bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten in 1972 op te nemen krediet in rekening-courant. 19. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening inzake het ver strekken en garanderen van rente en aflossing van geldleningen onder hypo thecair verband aan gemeente-ambtena ren. 20. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 21. Voorstel om in te stemmen met de toetreding tot het G.C.N. van de ge meenten Benschop, Lopik en Kockengen. 22. Voorstel tot wijziging van de begro ting 1971. 23. Voorstel tot het beschikbaar stéllen van een krediet voor de aanschaffing van portofoons ten behoeve van de am bulancedienst. 24. Voorstel tot machtiging van het col lege van burgemeester en wethouders om een aantal grondstroken te verko pen, gelegen aan de Anthonie van Leeu wenhoeklaan te Soesterberg. 25. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen te Soesterberg ten behoeve van de verbetering van de rijksweg De Bilt- Amersfoort aan de Staat der Nederlan- j den. 1 26. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van i de Kleuteronderwijswet aan het bestuur der Vereniging „De School met den Bij bel te Soest" voor het aanschaffen van meubilair en spel- en ontwikkelingsma- I teriaal ten behoeve van de onder dit be- stuur staande kleuterschool aan de Prins I Hendriklaan. 27. Voorstel tot het verlenen van een 1 extra krediet voor het aanbrengen van I veranderingen in de openbare kleuter school „De Bengelenbak" te Soest-Zuid. 28. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleggen van een trimbaan. 29. Voorstel tot het garanderen van ren te en aflossing van een door de Stich ting Bouwactiviteiten in de Bejaarden sector Soest te sluiten geldlening ten behoeve van de bouw van bejaarden woningen met dienstcentrum in het plan Klaarwater. 30. Voorstel tot ruiling van gronden met opstallen (ged.), gelegen aan de Nieuwe- weg met H. W. de Beer. 31. Voorstel tot het garanderen van ren te en aflossing van een door de Stich ting Gezondheidsbevordering te Soest aan te gane geldlening. 32. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen in het bestemmingsplan „Klaar water" aan: a. P. K. van Eijkelenburg Bouwonder neming Hilversum N.V. te Hilversum; b. de Soester Bouwmaatschappij N.V. te Soest; c. E. A. van de Hengel te Soest; d. Realisatie Bouwprojecten Utrecht- Zuid-,N.V. te Amsterdam; e. de Woningbouwvereniging „Goed Wonen" te Soest; f. de Stichting Bouwactiviteiten in de j Bejaardensector Soest te Soest; g de N.V. Bouw- en Aannemingsmaat schappij „HIBOS" te Soest. 33. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in verband met een gesloten koopovereenkomst met W. F. Lokhorst. 34. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen aan de Eigendomweg van E. C. Higler. van het verhuurde gedeelte, in verband met het ongerief dat hij van het mede- bewonen ondervindt. Voor de bepaling van de huurprijs voor een deel van de woning moet geschat worden welk deel men in gebruik heeft, waarbij niet al leen gelet dient te worden op de grootte van de gehuurde vertrekken, maar ook op ligging, gerieflijkheid, aantrekkelijk heid, kortom op alles, wat op de waarde van invloed is en waarover de partijen het onderling eens moeten zien te wor den. Aan de prijs voor gas, licht en wa ter mag niet verdiend worden. Hiervan moeten de werkelijke kosten worden doorberekend. Bij gebrek aan overeen stemming kunt u de huuradviescommis sie inschakelen. REINIGEN TENT. De voortent van onze caravan is, vooral omdat wij lange tijd onder bomen gekampeerd hebben, bij zonder smerig geworden. Bij informatie bij een chemische reiniging bleek, dat chemisch reinigen hiervan niet mogelijk was, omdat de voortent uit verschillen den naterialen is opgebouwd. Alleen in dien de voortent geheel uit elkaar ge nomen zou worden, zou men in staat zijn hem wel te reinigen. Onze vraag is nu: is er geen mogelijkheid om deze voortent te reinigen zonder hem hele maal uit elkaar te halen? Antwoord: Deze mogelijkheid is er wel. En wel bij een gewone „witwasserij". Voor deze wasserij is het echt niet nodig om de voortent eerste te „slopen". De informatie van uw chemische wasserij klopt exact. Vermoedelijk bestaat uw voortent uit verschillende soorten tent linnen. Bij het chemisch reinigen heeft met voor de ene soort b.v. bepaalde chemicaliën nodig, welke de andere soort zouden kunnen schaden. „KLEINE WAARHEID". Kunt u mij zeggen welke melodie het orgel speelde tijdens de crematie van Jan Engelmoer in de T.V.-serie „De Kleine Waarheid"? Antwoord: Tijdens deze crematie werd door het orgel de „Traumerei" van Schumann gespeeld. FONOGRAAF. Ik ben in het bezit van een oude fonograaf met wasrollen. Kunt u mij zeggen of deze waarde heeft? Antwoord: Via het Omroepmuseum in Hilversum en het museum „Van speel doos tot pierement" in Utrecht, hebben wij het adres ontvangen van de heer Hugo van Emmerik, Obrechtstraat 27 bis, Utrecht, tel. 030-718935. Deze heeft al een verzameling van 12 oude fono- grafen en is ook in uw exemplaar ge ïnteresseerd, want er zijn erg veel mo dellen geweest. Wij adviseren u recht streeks met hem kontakt op te nemen en delen u nog mede, dat zo'n antiquiteit voor een liefhebber zeker enige honder den guldens waard is, GULDENS. Een tijd geleden hoorde ik van een paar kennissen dat de (zilveren) guldens uit de jaren 1959, 1960, 1961 en 1962 een ontzettende hoop geld waard zijn omdat er in die jaren zeer weinig zouden zijn geslagen. Sindsdien heb ik iedere gulden die ik tegenkwam nage keken maar er was er niet een bij. Kunt u mij zeggen of dit waar is? Naar mijn mening worden blijkbaar de guldens van deze jaartallen zeergoed „vastgehouden". Antwoord: Men heeft u bij de neus ge nomen. In deze jaren is er geen enkele gulden geslagen, zoeken heeft dus geen zin. ARCHEOLOGIE. Gaarne zou ik willen weten hoe de verschillende methodes werden om de ouderdom van fossielen, gesteentes e.d. te bepalen? Zij er nog meer methodes behalve de radio-kool stof en de kalium-argon methode? Mocht u mij hierop geen antwoord kunnen ge ven, kunt u mij dan verwijzen naar een instantie welke deze informaties wel kan geven? Antwoord: Inderdaad is in het kader van deze rubriek niet mogelijk om uw vragen bevredigend te beantwoorden. Het zou beslist te veel ruimte innemen. Derhalve adviseren wij u om u te wen den tot: Biologisch-Archeologisch Insti tuut der R.U., Poststraat 6, Groningen, tel. 050-115666; of tot de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, KI. Haag 2, Amersfoort, tel. 03490-12648. KAMERHUUR. Als ik een kamer ge meubileerd of gestoffeerd huur voor de prijs van 100,— per maand, mag dan nog 75,bij worden berekend voor verwarming, gas, licht, douche, gebruik van keuken, fietsenschuur enz. Zijn hier vaste prijzen voor en wie regelt dat? Antwoord: Voor het gebruik van meu belen. en stoffering (ook van gang, trap loper enz.) mag jaarlijks een bedrag worden berekend, dat gelijk is aan 20 van de verkoopwaarde (dus niet de aanschaffingsprijs!) op het ogenblik van de ingebruikgeving. Als hoofdhuurder of eigenaar zelf ook in de woning woont mag deze 20% leggen op de huurprijs Donderdag, 13 januari a.s. houdt de at- letiekafdeling van S.O. Soest in de kan tine op het sportcomplex aan de Bos straat de algemene jaarvergadering. Op de vergadering, die om acht uur aanvangt, hebben naast de atleten, ook de trimmers en donateurs natuurlijk toe gang. De agenda vermeldt o.a., uitreiking van de prijzen behorende bij de clubkam pioenen, vaststelling van de contributie voor 1972 en de verkiezing van ver schillende commissies. Het bestuur hoopt op een grote opkomst, daar de besluiten die genomen gaan worden werkelijk iedereen aangaan. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van 13,50 tot 14,50. Middenprijs 13,75. Prijs per kg 2,15. Het afgelopen jaar is er in ons land weer voor vele honderden miljoenen aan sociale voorzieningen uitbetaald. De gevolgen zullen we in 1972 allemaal aan onze portemonnee merken. Vooral in de sektor gezondheidszorg blijven de uitgaven zorgwekkend stijgen. Konsekwentie: in het nieuwe jaar gaat de premie voor de verplichte ziekenfonds met 0,4 stijgen, die van de algemene wet bijzondere ziektekosten met eenzelfde percentage. Het verschil tussen bruto en netto in komen zal daardoor nog groter worden, ook al door de stijging van de A.O.W.- premie. De vraag rijst of naast de ver beteringen van het sociale verzekerings pakket nu eindelijk ook eens enkele be zuinigingen moeten plaatsvinden. Met bevriezing van de kinderbijslag voor al leen het eerste kind komen we er zeker niet. De stijging van de kosten voor de li chamelijke en geestelijke gezondheids zorg heeft zich ook in 1971 weer krach tig doorgezet. Op het gezondheidspakket kan moeilijk worden bezuinigd, ook al staat het vast dat in bepaalde zieken huizen efficiënter gewerkt kan worden. Maar aan het nog steeds verbeterende voorzieningspakket kan niet worden ge tornd. Wij moeten het er voor over heb ben voor de verworvenheden van de moderne geneeskunde te betalen. De stijging van de kosten voor de zondheidszorg werkt door in de premies. De premie voor de verplichte zieken fonds wordt verhoogd van 7,8 tot 8,2 (werknemers en werkgevers betalen ie der de helft), ook de premie voor de vrijwillige verzekering en de bejaarden- verzekering stijgt dienovereenkomstig. En wegens de toenemende uitgaven ten behoeve van langdurige zieken in zie kenhuizen, inrichtingen etc. moet de premie voor de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten worden verhoogd met 0.4% (van 1,6 naar 2%). Wel is er uitzicht op een eigen risiko- bijdrage voor ziekenfondspatiënten, die wellicht de groeiende premiestijging enigzins zou kunnen afremmen. Bezuinigen? De ziektewet en de Wet Arbeidsonge schiktheidsverzekering (W.A.O.) lenen zich wel voor enige wijzigingen, die be zuinigingen kunnen opleveren. Het ziek teverzuim neemt zulke omvangrijke vormen aan, dat alleen een onverbete- lijke idealist nog gelooft dat de sociale voorzieningen daar niets mee te maken hebben. Wie ziek wordt, krijgt zijn loon doorgaans vanaf de eerste dag doorbe taald. Wie zich een beetje grieperig of verkouden voelt kan daarom al heel moeilijk de verleiding weerstaan om bij de warme huislijke haard te „genezen". Financieel maakt het immers niets uit! Door invoering van enkele „wachtda- gen", waarover geen of minder loon wordt uitgekeerd, zou het ziekteverzuim ingeperkt kunnen worden tot althans iets redelijker proporties. De W.A.O. heeft ook enkele lacunes. Mensen, die in erkende inrichtingen worden ver pleegd, behoeven geen verpleeggeld te betalen. De verpleging, behandeling en verzorging worden gefinancierd door de A.W.B.Z. Waren deze mensen vóór hun Ruimt haar kostelijke kollektie kleding en modeartikelen op om ruimte te maken /oor de geweldige dingen die voor het voorjaar ingekocht zijn. Een enkele greep uit het enorme aantal aanbiedingen zal U er al van overtuigen dat „opruiming" bij ons echt opruimen betekent. GALLENKAMPPELSWEG HOEK SOESTERBERGSESTRAAT ■SOEST- (Vlak by busstation Soest-Zuid) ziekte in loondienst werkzaam, dan heb ben zij evenwel recht op een W.A.O.- uitkering (80 van laatsverdiende riag loon). Vooral vele psychiatrische patiën ten worden op deze manier min of meer vermogend. Het is ons bekend dat verschillende de- linkwenten, die in inrichtingen voor ter beschikkinggestelden worden verpleegd (b.v. V. d. Hoevenkliniek te Utrecht en Pompe-kliniek te Nijmegen) elke maand een fikse W.A.O.-uitkering op hun bankrekening zien bijgeschreven, ter wijl hun (kostbare) verpleging door de A.W.B.Z. wordt betaald. Kinderbijslag De kinderbijslagwetten staan ook in het middelpunt van de diskussie. De rege ring zal in elk geval niet om een be vriezing van de bijslag voor het eerste kind heenkunnen. Het geld dat hierdoor wordt bespaard zal hard nodig zijn vcor andere kollektieve voorzieningen. Er gaan echter steeds meer stemmen op om de kinderbijslag voor het eerste kind af te schaffen. Ongeveer 1.300.000 loon- trekkenden ontvangen deze bijslag. Af schaffen van de kinderbijslag voor het eerste kind betekend een besparing van ongeveer ƒ750.000.000! In dit geval zijn begrepen ruim 400.000 gezinnen met één kind. Deze gezinnen zouden dan helemaal geen kinderbij slag meer ontvangen. Het effekt van zo'n besluit zou zijn dat de premie van de loontrekkenden verlaagd kan worden van 3,3 tot 1,45 Dat zou voor de realisering van andere kollektieve voor zieningen niet onwelkom zijn. Het ziet er echter niet naar uit dat de regering aan de kinderbijslag voor het eerste kind zal durven tornen of andere ingrijpende wetswijzigingen met be trekking tot de kinderbijslagwetten zal voorstellen. Zo zal de absurde situatie blijven bestaan dat het dichtsbevolkte ter wereld de hoogste „subsidies" op kindertal geeft. Mogelijk voelt de regering wel voor een alternatief: inplaats van afschaffing van kinderbijslag voor het eerste kind zou een procentuele verlaging van alle kin derbijslagbedragen doorgevoerd worden. De vermindering van de bijslag zou dan niet alleen gelden voor de loontrekken den, maar ook voor de zelfstandigen, die via de algemene kinderbijslag im mers recht hebben op kinderbijslag van af het derde kind. Door een dergelijke verlaging van de kinderbijslagbedragen kan ruimte worden verkregen voor de uitbouw van enkele volksverzekeringen zoals optrekken van de A.O.W. en de uitbreiding van de W.A.O. tot de zelf standigen. Beste man achter het stuur. Mün vriendje is gister overreden doof» dat h\j plotseling de weg overstak. Mil» schien ben ik morgen ook zo dom, maaf wilt u daar dan alstublieft rekening meê houden? Junior In het verkeer wordt geen enkele leef tijd gespaard. Jaarlijks vallen in ons land ongeveer 400 kinderen als slacht offer van het verkeer. Veel slachtoffers vallen in de leeftijd van 1 tot 4 jaar. Van de schoolgaande kinderen veron gelukt ongeveer de helft te voet, een derde per fiets en de overige op andere wijze. Hoewel ledereen een ongeluk kan krij gen, hoe bekend met de verkeersregels en hoe ervaren ook in het verkeer, ne men de ongevalskansen toe van hen die daarin minder onderlegd en minder be dreven zijn. Voor kinderen geldt nog bo vendien dat zij zich de vele gevaren van de weg minder of helemaal niet cewv.pt zijn. Waar dan nog bijkomt hun arge loos, wispelturig en onberekend gedrag, waardoor zij als het ware leven bij gra tie van de reactie van andere wegge bruikers. Ouders en opvoeders herinneren we daarom nog eens met klem aan hun ver plichting hun kinderen zo jong mogelijk verkeersopvoeding te geven en hun de zo noodzakelijke zogenaamde stoeprand discipline bij te brengen. Dat ma'Z ne slist niet alleen aan de school worden overgelaten. Wij dienen onze jonge kinderen in te prenten op het trottoir te blijver» cf eerst aan de stoeprand goed uit te kijken voor het oversteken. Wanneer zij reeds van de fiets gebruik maken zvJÜfn wij hen regelmatig moeten rnar»en tijdig en duidelijk richting aan te ge\-en, ach terom te kijken bij het afslaan, goed rechts te houden, de voorrangsregels enz. enz. in acht te nemen er. zich in het algemeen zo te gedragen dat zij niet door onvoorzichtigheid zichzelf en ande ren in gevaar brengen. Als volwassenen en vooral als motor- voertulgenbestuurders dienen wij de jeugd met inachtneming van extra re serves als medeweggebruiker te aan vaarden. Ongeveer 50 percent van de 1 tot 14- jarige verkeersslachtoffers wordt aange reden door een vrachtauto. Vrachtauto chauffeurs dienen extra voorzichtigheid te betrachten bij achteruitrijden. Loop eerst om uw wagen en vertrek dan di rect. Het onberekenbare kind springt, holt en vliegt naar alle kanten de weg over. Daarop dienen wij als gemotoriseerde weggebruiker bedacht te zijn. Doe daar om kalm aan bij scholen, matig uw snelheid bij het inhalen van fietsende kinderen. Neem de voet van het gaspe daal als u ziet dat een kind wil over steken. Breng over onze kleinen geen leed, dat misschien wel nan hun schuld is (mede) te wijten, maar dat mo gelijk voorkomen had kunnen werden door een betere instelling op de onoe- rekenbaarheid van het kind.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5