,4. m SOÏfl-ZU VEMHjpH Soest toen - Soest nu HALF MILJOEN BUIT BIJ NACHTELIJKE OVERVAL ECHTPAAR SASSOON IN NACHTKLEDING OP WILDWEST MANIER GEBOEID EN GEKNEVELD ONDER SCHOT GEHOUDEN Week voor de eenheid der Christenen 1972 Dinsdag lli januari 1972 50e jaargang no. 16 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126356 Het oog gericht op tucht of teamgeest Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Soesterveen Ingesloten wegens openbare dronkenschap Soest in actie voor de bedreigde Australische kang; aroes 6eboeid en gekneveld Vier leden van het korps reserve-poiitie onderscheiden Ruit gfselcetceril Refhmlip bijstand Professionele daders spraken Frans Brandweer stopte hete waterstroom Turken aangehouden In de week voor de eenhedd der Christenen wordt door de Raad v;>n Kerken in Soest op zondag 23 januari a.s. in een drietal kerken een gezamenlijke gebedsdienst gehouden voor alle Christenen. In de Oude Kerk. Torenstraat, om 19.00 uur. Voorgangers: Ds. Klcvk en Pastoor Metternich. In de Mariakerk. Burg. Grothestraat, om 18 00 uur. Voorgangers: Hr Vaissier en Ds. Korvinus. In de Open Hof. Soesterveen, om 19.00 uur. Voorgangers: Pasoor Buis man en Ds. Fafié. In verband hiermede komt een aantal middag- en avonddiensten van die zondag te vervallen. Om gezamenlijk te bidden voor de eenheid der Christenen en te ge tuigen van onze goede wil samen de Kerk van Christus te willen zijn. nodigen wij U uit en ontmoeten wij U graag in één van deze diensten. DE RAAD VAN KERKEN IN SOEST «<ti i i.m< ave SOESTERf)OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De mentaliteit van de burger, zeker je gens zijn overheid, is in de laatste jaren sterk veranderd, maar het leger poogt k;ampachtig een geest te handhaven die uii ver verleden tijd stamt. Dat is achtergrond van wat in Nederland als dt zaak Dona-Schul genoeg gemoederen in beweging heeft gebracht om zelfs tot een demonstratie tegen het hele strafin- stituut Nieuwersluis te inspireren. De zaak zelf is van gering belang. Ze kreeg pas aandacht doordat het tweetal dat nogal onomwonden bezwaren had geuit tegen bepaalde gebruiken binnen het militair apparaat zo hard werd aan gepakt. Ze deden overigens niets wat in de burgermaatschappij niet als zeer normaal zou worden beschouwd, maar het leger wenst zoiets niet onder het motto dat er discipline moet wezen. Maar ook al draagt hij dan tijdelijk - en niet uit vrije wil - een groen pak, de dienstplichtige is en blijft gewoon een burger en anno 1971 pikt hij het niet dat hij daardoor minder rechten zou hebben dan in zijn gewone kleren. Waarom het militair apparaat wenst dat een discipline of tucht binnen haar ge lederen heerst waarvoor fechten van burgers moeten wijken is niet helemaal duidelijk. Het voornaamste argument dat men hoort is dat alleen op die manier het apparaat ook efficiënt hanteerbaar is. Een opvatting die overigens niet overtuigend juist is bovendien in de praktijk van de oorlog. Er wordt niet al te veel ophef van gemaakt, maar in de eerste en tweede wereldoorlogen zijn hele legereenheden op merkwaardige manier „gedemoraliseerd", zoals men dit noemt, wat erop neer komt dat de veel geprezen tucht in elkaar was gezakt. Op nog groter schaal heeft men het in Vietman ondervonden, waarbij dan me nigmaal het equivalent van de „bui tenparlementaire aktie" werd gevoerd door een aanslag op bevelhebbers en dergelijke. Het simpele instrument tucht is kenne lijk geen oplossing voor alle kwalen. De Amerikaanse troepen in west-Duitsland tonen weer een ander aspekt van de mi litaire maatschappij die niet net kan doen of de ontwikkelingen in de bur germaatschappij er niet toe doen: daar is last ontstaan doordat negersoldaten zich als Black Panthers ontpopten, ook al iets wat hun eigenlijk als burgers volkomen vrijstaat, maar dat de bevel hebbers trachtten met kracht de kop in te drukken. Zonder veel sukses 'overi gens. Belankrijker dan simpele machtsuitoefe ning via tucht is de mentaliteit die in een leger heerst. Kon voorheen de wei nig geestdriftige zich ermee verzoenen dat het nu eenmaal noodzakelijk was en dat hij zich daarom maar had aan tc passen, die redenering heeft veel van haar logica verloren. Zeker in west- Europa ziet niet iedereen erg de nood zaak in van een sterk leger. De Russen hebben wel wat anders te doen, als het erop aankomt zijn er nog de kernwa pens, enzovoort, enzovoort. De nieuw# dienstplichtige komt met geheel ander# geestelijke bagage de kazernepoort bin nen en het is bagage die hij niet ge willig voor de duur van zijn diensttijd in depot wenst te geven. Wel belangrijk is het dat in een leger een sfeer heerst van op zijn minst begrip voor de noodzaak zo'n geldverslindend en burgertijd opslokkend apparaat in stand te houden. Een team moet enigs zins in zichzelf geloven om doeltreffend samen te kunnen werken, dat geldt voor de sport zo goed als voor een leger. Maar het aankweken van zo'n noodza kelijke teamgeest zou op psychologisch handiger manieren ter hand genomen moeten worden dan met het hanteren van een antoritaire, harde tucht, zeker als men ziet dat het effekt het omge keerde is van wat men beoogt. KANTMAN Woensdag 19 januari a.s. zal mejuffrouw J. Sligter uit Utrecht op de maandelijkse vergadering van de Nederlandse Chris ten-Vrouwenbond afd. Soesterveen spre ken over „S.O.S. Hulpdienst". De verga dering begint om 20.00 uur en wordt ge houden in De Open Hof aan de Dalweg hoek Veenbesstraat. Het pand gelegen aan de rustige Rembrandtlaan was aan alle kanten makkelijk bereikbaar. Slechts het onderstaande bordje dat op het raam aan de voorzijde is bevestigd duidt op de aanwezigheid van een juwelier. tt - Zondag in de namiddag werd de 65- jarige J. H. uit Soest wegens openbare dronkenschap op het politiebureau inge sloten. Hij heeft daar zijn roes uitgesla pen. In de nacht van zondag op maandag negeerde een slingerende automobilist op de Steenhoffstraat het stopteken van de politie. De wagen verdween via de Lin- denlaan. De achtervolgende politie trof hem evenlater leeg aan bij het Nassau- plantsoen en na enig speurwerk konden worden aangehouden de 21-jarige be stuurder J. L. uit Soest en zijn eveneens 21-jarige passagier C. W. v. D. L. werd ter ontnuchtering ingesloten. Zijn rijbewijs werd ingenomen en de auto bij het politiebureau gezet. Het echtpaar, de heer A. M. Sassoon (46) en zijn 45-jarige echtgenote, werden op bed geboeid en de mond met lappen en plakband dicht gestopt. Zij werden ver volgens op een matras in de badkamer gelegd en met dokens toegedekt. De drie daders, vermoedelijke leeftijd ongeveer 40 jaar, die vloeiend Frans spraken met enkele Duitse woorden, heb ben daarna het huis doorzocht en een enorme chaos achtergelaten. De sleutel van de kluis waar zij om vroegen von den zij uiteindelijk in een jaszak van mevrouw Sassoon. gezet, waarbij de recherche-bijstand- dienst uit Utrecht is ingeschakeld. „Opvallend is", aldus hoofdinspecteur In vele landen en natuurlijk ook in ons land wordt op dit moment een hand tekeningenactie gevoerd, als een protest tegen het uitmoorden van de kangaroes in Australië. Deze actie, die gevoerd wordt onder lei ding van de Wereldfederatie tot bescher ming van dieren, heeft ook in Soest weerklank gevonden en de afd. Soest van de Dierenbescherming is reeds ge start met de handtekeningen-actie. Op het Dierentehuis ,,'t Hart" aan de Klein Engendaalweg en op „De Paarden kamp" aan de Birkstraat liggen lijsten klaar waarop u door het plaatsen van uw handtekening ook uiting aan uw misnoegen kunt geven. De afd. Soest van de Dierenbescherming roept alle Soester dierenvrienden en vriendinnen op deze actie te ondersteunen. Mochten er nog meer Soester ingeze tenen zijn, die zelf met handtekeningen verzamelen willen beginnen, dan kunnen zij daarvoor lijsten aanvragen op het secretariaat Beetzlaan 131, telefoon 3282, 's avonds tussen 7 en 8 uur. „We gaan door!" Binnenkort zal prinses Margriet, die morgen haar 29ste verjaar dag hoopt te vieren, haar derde baby ter wereld brengen. Onge twijfeld zal z\j, na twee zoons, verlangen naar een dochter. Met haar zullen vele andere Nederlandse moeders naar de blyde gebeurtenis uitzien. Wij wensen haar morgen, verjaardag toe. temidden van haar gezin, een prettige Vier leden van het korps reserve-poiitie zijn vrijdagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst in de brandweerkazerne onderscheiden in verband met tien jaar trouwe dienst. De reserve-hoofdagenten W. J. M. van Doorn, K. C. C. Foeken, B. J. ten Haaf en E. J. Jongma kregen door burgemeester mr. S. P. baron Bentinck de aan het jubileum verbonden vrijwilligersmedaille opgespeld. Tevens werd i scheid genomen van de heer Foeken, die, in verband met het bereiken van de 60-jarige leeftijd, eervol ontslag is verleend, alsmede van de heer D. van de Wijngaard, die medio vorig jaar op eigen verzoek eervol ontslag kreeg. uw mannen niet zolang bij het korps In een toespraak tot de jubilarissen zei de burgemeester onder meer, dat het best eens zou kunnen gebeuren dat de beroepspolitie al het werk niet meer alleen af kan en dat het routinewerk dan door vrijwilligers gedaan zal wor den. „Gelukkig is dit tot nu toe niet ge beurd. U hebt meestal dienst gedaan bij feestelijke gelegenheden. Dan bent u een welkome versterking van de politie. Bij feest alleen kunt u nooit routine opdoen, daarom gaat u nu en dan in uw vrije tijd mee met de beroeps. Dan leert u het politiebestaan van de binnenkant ken nen". De burgemeester prees de jubilarissen voor het zich beschikbaar stellen en voor de trouw en vasthoudendheid waarmee ze dit gedaan hebben. Tegen de schei dende leden zei de burgemeester ervan overtuigd te zijn dat ze bij het korps ge bleven waren als ze daartoe de gelegen heid hadden gehad. Baron Bentinck stel de de aanwezigheid van de van de reserve-korpsleden op „want zonder uw medewerking zouden zijn geweest". Tot de scheidende hoofdagenten Foeken en Van de Wijngaard zei de burgemees ter: „Ik hoop dat u goede herinneringen zult bewaren aan de tijd dat u bij het korps hebt gediend. U hebt de samen leving daarmee een dienst bewezen. Re- serve-mensen vormen als vrijwilligers een waardevol korps, omdat ze 't van niemand moeten. Als je vrijwillig iets op je neemt, betekent dit, dat je er ach ter staat en het belang ervan inziet." Met de wens dat meerderen het goede voorbeeld van de korpsleden zouden vol gen waardoor het overigens niet zo klei ne reserve korps van Soest een korps waarop de gemeente werkelijk trots kan zijn, besloot de burgemeester zijn toe spraak en speldde hij de jubilarissen de vrijwilligers-medaille op. Hoofdinspecteur-korpschef H. G. Scholt- meijer feliciteerde als eerste de jubila rissen namens het beroepskorps. De scheidende heer Foeken noemde hij de grote promotor van de fefestavond hij was overigens ook in dienst steeds paraat. In de lof betrok hij ook de da mes, alsmede brigadier C. de Bruin, die met adjudant P. J. Bergman zich steeds inzet voor het reservekorps. Na het of ficiële gedeelte volgde een gezellig sa menzijn met het bingospel. Reserve-brigadier C. van Daalen ver zorgde aan het orgel de muzikale om lijsting. Uit de kluis werden alleen de zeer waar devolle sieraden en gouden voorwerpen, waaronder drie staven goud, meegeno men. Daarbij behoren ook de persoon lijke sieraden van mevrouw Sassoon en een bedrag van ƒ20.000,in contanten. De overvallers gingen zeer professioneel te werk. Twee van hen hadden een ny lon kous over het hoofd getrokken, de derde droeg een doek voor zijn gezicht. Eén van hen trad zeer duidelijk op als leider. Alle telefoons in huis werden vernield. Het echtpaar Sassoon werd in de bad kamer zó lang onder schot gehouden tot de gangsters hun slag geslagen hadden. Ongeveer tien minuten, nadat zij een auto hadden horen wegrijden, wisten zij zich te bevrijden en via de buren de politie te waarschuwen. Deze sloeg groot alarm in Soest en in de wijde omgeving, wat echter dinsdag morgen vroeg nog geen resultaat had Heft onderzoek wordt met kracht voort- In de afgelopen nacht is tijdens een overval in het woon-winkelhuis van de juwelier A. M. Sassoon aan de Rembrandtlaan voor ongeveer een half miljoen aan gouden sieraden, briljanten en horloges meegenomen. Om half één werd het echtpaar in de slaapkamer gewekt door drie gewapende en gemaskerde mannen, die, naar later bleek, het huis via een raam aan de achter zijde waren binnen gedrongen. Helaas beschikt het pand niet over een alarm installatie. waardoor een en ander onopgemerkt kon geschieden. H. G. Scholtmeijer tijdens de nachtelij- ke persconferentie, „dat een practisch identieke overval op 5 januari plaats j vond in Hoek van Holland". Men denkt dan ook te doen te hebben met een goed georganiseerde bende. Het eerste onderzoek werd, onder lei ding van de heer Scholtmeijer en de inspecteur J. H. Hoogma, uitgevoerd door de adjudant de heer P. v. d. Meu- len en de rechercheurs P. Drost en W ter Haar. De heer Sassoon is tegen dergelijke overvallen verzekerd. Hoewel onze fotograaf als één der eer sten ter plaatse was kreeg hij geen toe stemming een plaat te maken van het chaotisch interieur, daar het recherche onderzoek nog in volle gang was. Maandagavond, rond half tien, rukte de brandweer met ondermeer de lad derwagen uit voor hulpverlening in een flat aan de Smitsweg. Daar was een stop uit een radiator van de centrale verwarming geslagen en stroomde het hete water met grote kracht de woning nummer 163 binnen. De brandweer lieden hadden deze waterstroom snel onder controle. Het zal daar zonder verwarming een zeer koude bedoening geworden zijn. Bij controle door de rijkspolitie te 1 Bunschoten werden twee in Soest ver blijvende Turken aangehouden, die niet in het bezit waren van een ver- blijfsverguning. Zij zullen in het week end op transport gesteld worden naar hun vaderland. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft woord gehouden. Kort na de geboorte van zijn tweede zoon verklaarde hij lakoniek:

Soester Courant | 1972 | | pagina 1