J Haal nu voordeelkoopjes bij Woninginrichting A. Wijnands I SOESTERBERGSESTRAAT 27 TELEFOON 3097 Atletiek-afdeling van de S.0. Soest kwalitatief en kwantitatief op 2e plaats in district Jaarvergadering leverde compleet bestuur op LEEFBAARHEID EN KOSTENSTIJGING Vergadering financiële commissie Agendapunt „Trimbaan" aangehouden A.s. vrijdagavond klaver jassen bij S.E.C. Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 4444 Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Voor de balie DUUR BLOEMETJE trouwkaarten Drukkerij Smit a aa: Vergadering commissie openbare werken Openbaar vervoer wordt onder de loupe genomen VERKEERSSPIEGEL Stoppen op vluchtstroken Rode Kruis Korps U kunt niet alles weten Dinsdag 18 januari 1972 Donderdagavond vond in de kantine van de S.O. Soest aan de Bosstraat de leden vergadering van de afdeling atletiek plaats, die door een zestigtal leden werd bij gewoond. Even na acht uur opende voorzitter W. Klarenbeek de vergadering, waarbfj hij de aanwezigen begroette en zich vooral verheugd toonde over de aan wezigheid van het echtpaar Ankoné als afgevaardigden vap de afd. voetbal en tevens het „hoofdbestuur" vertegenwoordigend. "Voor de opkomst van de leden had de voorzitter minder waardering, want het mag dan heel wat lijken, zestig aanwezigen, maar het is toch maar amper 20 van het ledentotaal. Vol trots memoreerde de voorzitter de groei van de vereniging, bestaande uit leden en trimmers, waarbij hij even stil bleef staan bij het feit, dat de. S.O. Soest atletiek kwantitatief en, uitgere kend aan de hand van K.N.A.U.-tabel- len, ook kwalitatief de tweede plaats achter de Gooise Atletiek Unie inneemt. In zijn openingstoespraak liet de heer Klarenbeek de goede samenwerking met de sportstichting tot uiting komen, ter wijl hij ook de verstandhouding met de afdeling voetbal (in het korte be staan wel eens aanleiding tot geringe kritiek) nu optimaal noemde. Met zijn ■wens dat de gemeente toch maar eens moest kijken of er nu eens niet wat te doen is (buiten de al toegezegde verbe teringen) om de atletiek in Soest aan een sintelbaan, of in elk geval aan een aangepaste accomodatie te helpen, ein digde de heer Klarenbeek, waarna de notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Hierna volgde de uitreiking van de prijzen, behorende bij de behaalde clubkampioenschappen. De „Jan Swa- - ger-beker", een schitterende bokaal voor de beste atleet of atlete van de vereniging, ging van Jan Paauw over in handen van Gerjo Spans, die onbe dreigd op deze wisseltrofee beslagleg- de. Gerjo Spans kwam op de tweede plaats van de districtsranglijst te staan. Op de verenigingsranglijst kwam de eerste dame, mevrouw Vermeulen, met kogelstoten op de tiende plaats. Het volgende punt op de agenda, de vaststelling van de contributie, leverde weinig weerstand op, vooral omdat de verhoging relatief minder hoog was dan werd aangegeven, omdat de vere niging verschillende kosten voor haar rekening gaat nemen zoals keuring, inschrijfgeld voor de wedstrijden e.d. Voor de senioren hield de verhoging in, dat nu 78,— betaald moet worden in plaats van ƒ42,—. Junioren nu 72,- i.p.V. 30,Pupillen 66,i.p.v. 30,- per jaar. De trim-afdeling (mits men per giro betaalt behoort een trimmer tot de leden), betaalden 44,wat nu 'is verhoogd tot ƒ60, Voor diegenen, die los van de vereni- Kniest werd door het bestuur begroet, waarna tot verkiezing van de verschil lende commissies werd overgegaan. In de redactie-commissie van het club blad werden benoemd mevr. A. Kla- renbeek-Kef, mej. Tosca Snijdelaar en de heren R. Wols en R. van Egdom. De materiaal-commissie gaat bestaan uit de heren R. Kok en A. Heykamp jr. De technische commissie onderging een belangrijke wijziging. Voorzitter C. Woudstra stelde zijn plaats beschik baar. Hij wilde zich liever met de daadwerkelijke training gaan bezighou den. Zijn plaats werd ingenomen door de heer B. Greefhorst. Als leden werden gekozen de heren Woudstra, Wols en Kok en de dames A. van Wijngaarden als wedstrijdsecretaresse en mevr. Van Egdom, die het ledenbestand bijhoudt. Een volledig nieuwe commissie is de verzorgings-begeleidingscommissie. De heren Wols sr. en Heykamp sr stelden zich voor deze belangrijke commissie beschikbaar. Voor de medische begeleiding tracht men een arts aan te trekken, die in samenwerking met de verzorgings-com- missie aan het werk gaat. In de prak tijk gaat dat inhouden, dat deze com missie overkoepelend gaat werken ten behoeve van hen, die de atleten bege leiden, zodat de atleten met de in schrijvingsformaliteiten niet meer te maken zullen hebben en zich dus vol ledig op hun wedstrijden kunnen rich ten. Na de benoeming van de verschillende commissies kreeg de heer Klarenbeek gelegenheid om de heer Heykamp te bedanken voor het feit, dat hij tijdens de derde wedstrijd van de districts cross-competitie electronische tijdwaar- nemingsapparatuur beschikbaar stelde. Deze apparatuur stelde hij overigens na af loop van die cross ter beschikking van de S.O. Soest atletiek. De dank werd door de aanwezigen nog eens met een enorm applaus onderstreept. Tijdens de rondvraag kwam naar vo ren, dat men het niet eens was met de beker-verdeling, waardoor de pupillen o.a. nooit in het bezit zouden kunnen komen van een dergelijke verenigings trofee. Het bestuur deelde die mening en werd vanuit de vergadering ver rast met nog vier beschikbaar te stel len bekers. Na nog enige vragen van huishoudelijke aard, waarbij accomodatie-verbetering en problemen rond de kleedgelegen heid aan de orde kwamen, sloot voor zitter W. Klarenbeek de vergadering. Terwjjl de Nederlandse ekonomie in zjjn voegen kraakt hebben de diskussies over leefbaarheid en milieuvervuiling een hoogtepunt bereikt. Er zijn rapporten van deskundigen over de bestrijding van bepaalde onderdelen van de milieuvervuiling. Wij vergeten te dikwijls dat wij ons daar allemaal mee bezighouden: de overheid, het bedrijfsleven en de partikuliere huishouding. De overheid doet er aan mee wanneer er bijvoorbeeld streken met veel na tuurschoon voor de vestiging van basis industrie ter beschikking worden ge steld Het bedrijfsleven stuwt giftige gas sen als restprodukten de lucht in. De partikulier doet aan vervuiling als hij afval op straat gooit. Ieder op zijn ter rein levert een bijdrage en kan als keer zijde ook een bijdrage leveren aan de bestrijding ervan. We kunnen de aksenten van de bijdragen verleggen, waarbij de een meer inspanning levert dan de andere. Wij willen allen iets tegen de milieu vervuiling doen. Voorlopig proberen wij echter in koor te zingen dat de ander maar moet beginnen. Vestlgingsproblemen v uui uic enen o Voor verbetering van de infrastruktuur Èrinï M°de"CS.b""ioêst trimmen,wordtmoet de overheid grote investeringen de vergoeding f 1,50 per week. Tevens doen. Als handel en industrie er op aan wil men gaan proberen om het aantal t-H~" zwart-trimmers tot betaling te bekeren. Mede door het feit, dat verschillende leden van één gezin lid zijn van de S.O. Soest atletiekafdeling, waardoor de totaal-contributie soms tot een enorm bedrag kan oplepen, werd het gezins-contributie-maximum vastge steld op ƒ200,—. Een punt van discussie vormde daarbij het bestuursvoorstel om het kader al leen K.N.A.U.-contributie te laten beta len, dus vrij te stellen van de ver plichte verenigings - contributie. Door deze wijziging hoopt men de financiële drempel, die er bij sommigen ouders en andere belangstellenden was, orn ook iets voor de vereniging te gaan doen, weg te nemen. Nadat de jaarverslagen, die in het clubblad in extenso waren afgedrukt, zonder aanmerkingen waren goedge keurd en de behandeling van de be groting, kwam een vaak moeilijk punt voor elke vereniging op tafel, n.1. de bestuursmutaties. De heer Snijdelaar, een werker van het eerste uur, verlaat het bestuur we gens drukke werkzaamheden. Hij werd door de voorzitter voor zijn werk be dankt, met het verzoek van de vereniging, om als het nodig is, nog eens bij hem aan te mogen klop pen. In zijn plaats wordt zonder stem ming benoemd de heer B. Greefhorst, die tevens de funktie van vice-voorzi- ter toebedeeeld krijgt. De heer Boek- hoff wordt door het bestuur als secre taris voorgedragen, waarbij hij mej. M. Fokken als tweede secretaresse naast zich krijgt. De heer Wols sr., die tijdelijk het pen ningmeesterschap waarnam, maar lie ver de begeleiding van de atleten ter hand neemt, zag zijn plaats vanuit de vergadering overgenomen door de heer Kniest, die zich spontaan voor deze zware taak beschikbaar stelde. Voorzitter Klarenbeek dankte de heer Wols voor het vele werk dat hij voor de vereniging op het financiële vlak had gedaan en ongetwijfeld met de be geleiding nog zou gaan doen. De heer dringen grond te krijgen voor expansie kan de overheid daarvoor ruimte zoe ken dicht bij de dichtbevolkte streken op de knooppunten van handel en indus trie. Dan kost dit nogal eens een groen strook of een bos dat de rekreatie zo goed kan dienen. Het bedrijfsleven zal zo'n aanbieding toejuichen omdat de daarbij komende investeringen of gerin ger zijn of op kortere termijn rendement afwerpen of beide. Wordt zo'n investering doorgezet dan betekent dit meestal dat een vervuiling- verzwakkende faktor wordt omgezet in een vervuiling-stimulerende. Het gevolg is luid opklinkende kritiek. Het alterna tief voor de gekozen oplossing zou zijn een vestigingsplaats te kiezen ver van de bewoonde wereld in een gebied met weinig bevolking maar ook met slechte aan- en afvoer. De investeringen van de overheid zullen hoger zijn waardoor zij meer kapitaal behoeven. De investerin gen van het bedrijfsleven zullen ook enorm toenemen bijvoorbeeld door de grote afstand voor de grondstoffen-aan voer, de grote afstand van de gebruikers van het eindprodukt of door hoge aan- voerkosten van arbeidskrachten. Dit betekent dat de kostprijs van het produkt dikwijls hoger wordt. Het ver schil kan zo groot worden dat men af ziet van de vestiging. Daarmee gaat dan een stuk werkgelegenheid verloren. De welvaart van een aantal gezinnen blijft achter. Extra belasting Dezelfde problematiek doet zich voor wanneer bij een gekonstateerde vervui ling voorzieningen moeten worden ge troffen om die vervuiling te beëindigen. Men .kan daartegen voorzieningen tref fen, die echter kostprijs verhogend wer ken. De werkgevers hebben de kosten voor de oplossing van de door hen ver oorzaakte vervuiling op vijf miljard ge schat. Misschien is die schatting té hoog maar zelfs al zouden ze er de helft in stoppen dan betekent dit een prijsver hoging voor een aantal produkten, die op vijf procent geschat wordt. Dr. Zijlstra heeft hierover bijvoor- Ook in de financiële commissie werd aan het te verlenen aanvullende krediet voor de toiletten van de Mariaschool ruim aandacht besteed. Wethouder J. Ebbers wees de commissieleden erop dat dit verzoek van G.S. eigenlijk inhield dat het krediet verleend moet worden. De procedure wordt wat langer als de raad alsnog besluit niet accoord te gaan met «het voorstel, maar dat, naar hij ver- wachtte, het uiteindelijk toch verleend ïzal moeten worden. Na veel overleg bleken de heren Blaauw ren Geerlings van de VVD en de heer ;-Levinga van het PAK alsnog niet vóór -te willen stemmen. De heren De Groot (B.R.)., Jonker (D *66), Smits (Pr. Chr.) en Korte (KVP) aarzelde en behielden hun stem voor. Slechts de heer Van Logtenstein van de KVP legde zich bij de feiten neer. De overige agendapunten leverden geen stof tot uitgebreide discussie op. Prin- cipiëel stemde de heer K. Levinga (PAK) tegen de verkoop van gronden in het plan Klaarwater voor huizenbouw, die naar zijn mening allen een onaanvaard bare hoge huur moeten opbrengen. Een uitzondering maakte hij voor de 229 be jaardenwoningen van de Stichting Bouw activiteiten in de Bejaardensector Soest, waarvoor een betaalbare huur gevraagd zal worden. Voorstel trimbaan aangehouden Nadat vrijdagmiddag de commissie Openbare Werken accoord gegaan was met het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleg gen van een trimbaan, bleek in de avondvergadering van de financiële commissie, dat het voorstel zal worden aangehouden. beeld gezegd dat dit best te verwezen lijken valt maar dan moeten wij er het een en ander voor over hebben. Wij moeten ons realiseren dat er dan Ne derlandse produkten minder gekocht zul len worden waardoor wij minder ar beidsplaatsen zullen hebben. Waarom zou een Engelsman bijvoorbeeld Neder landse chemicaliën kopen die duurder zijn omdat wij onze lucht willen zuiver houden, terwijl bijvoorbeeld de Japanse goedkoper zijn. Het zal de Engelsen een zorg zijn of de Japanse lucht vervuild wordt. Wij zullen als Nederlanders bij voorbeeld meer belasting moeten betalen voor milieuverbetering. Mogelijk kunnen wij dan minder reizen maken in de va kanties maar wij geven er misschien de voorkeur aan thuis te blijven bij zui vere lucht. De heer Mansholt heeft in dit beeld ge pleit voor een Europese aanpak van het leefbaarheidsprobleem. Hij wil de pro dukten uit andere werelddelen in Euro pa extra balasten als ze niet onder leef bare regels zijn vervaardigd. Het spreekt in dit geval vanzelf dat er voor de Europese landen dan ook kollektieve produktieregels moeten worden opge steld. Zijn plan zou direkt aanvaard worden als er niet zoveel aan vast zou zitten. Waar blijft de kontrole over dit systeem en hoe zal het in de samenwerkende landen worden geïnterpreteerd. In Ne derland zouden wij die regels misschien onvervuild invoeren. Maar zouden rui mere interpretaties elders ons niet in grote moeilijkheden brengen t.a.v. onze export? Voorlopig lijkt het plan een „stunt" van de heer Mansholt die er be hoefte aan heeft de aandacht op zich te vestigen om daarmee een opening te maken voor zijn terugkeer in de Neder landse politiek. In zoverre zit er dus ook aan zijn plannen een „luchtje". Nederland, koploper in sociale voorzie ningen, kan ook op het gebied van de bestrijding van de milieu-vervuiling een voorsprong krijgen. Het betekent echter dat wij de prijs daarvoor moeten be talen. Voor de perfekte sociale voorzie ningen hebben wij het offer moeten brengen van een maximale daling van de ondernemerswinst. Het merendeel van onze internationale konserns gaat buiten de grenzen uitbreiden. De politiek van de ekonomische vlucht zal echter versneld optreden wanneer het bedrijfs leven dwingt de kostprijs verder te ver hogen. Dit werkt dan vanzelf ten bate van de milieuverbetering. We zien deze verschuiving ook aan de akties van allerlei bedrijven om met buitenlandse konserns samen te gaan. Men heeft daarmee een mogelijkheid tot exodus. Intussen kunnen wij de op tredende recessie benutten om allerlei plannen te ontwerpen voor een betere leefbaarheid. Bij een verdere stijging van de welvaart, die na enkele jaren is te verwachten, kan men dan tot uitvoe ring overgaan. Misschien brengt een ge ringe produktiviteit ons tot de konklu- sie dat wij ook zonder een maximum prestatie wel kunnen leven. Een opmars naar de middelmatigheid die ons moge lijk ook tijd geeft erover na te denken wat wij als individu nog aan de milieu vervuiling kunnen doen. Ook daarin hebben wij nog grote achterstand. A.s. vrijdagavond 21 januari wordt in de cantine van de voetbalvereniging SEC de manadelijkse klaverjasavond gehou den. De wedstrijden beginnen om precies 20.00 uur. Gezien de grote belangstelling die er steeds voor deze geanimeerde avonden bestaat, wordt men verzocht vooral tijdig aanwezig te zijn. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaljk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. „Daar is 't ie weer", zo meldde de opge wekte verdachte zich. Een langzamer hand vergrijzende recidivist, die jaar lijks wel een paar maal de politierechter moet opzoeken om van hem te vernemen, waar hij de volgende maanden kan doorbrengen. „U bent onverbeterlijk, geloof ik", sprak de magistraat somber. „Ik wilde juist mijn leven beteren, edel achtbare. Maar die pelisieman stuurde de boel in de war." „Dan is 't maar goed, dat er politie is, want u stond juist op 't punt nog een betere kraak te zetten. Bedoelt u dat met uw leven beteren? Wou u metéén voor uw leven binnen zijn?" „Spaar me!" zei de slechte grijsaard en hij strekte afwerend de armen uit. „Dan zou ik nooit meer hier kunnen komen." „Dus u wilt uw leven niet beteren en hier geregeld straffen blijven incasse ren!" „Nee, straffen hoeft niet, edelachtbare. Asse we maar geregeld een babbeltje kunnen maken. Daar leer ik altijd weer wat van, hé." „Babbels hebt u anders al genoeg. En leren deed u er tot nog toe niks van!" „Een mens is nooit te oud om te leren. Ik heb van nog geleerd dat ik de blommetjes niet buiten mocht zetten. Maar ja, nou héb ik ze binnengehaald en nou steekt die pelisieman z'n neus d'r tussen. Nou weet ik 't óók nie meer." „Volgens het proces-verbaal hebt u bru taalweg ingebroken." „Zie je nou wel. Daar deugt geen éne moer van. We kwamen die knaap ver rassen met een blommetje, vanwege dat- tie de prijs gewonnen had. Dat blom metje wilde we zachies binnen zetten. Want 't was een kouwe nacht met nachtvorst, eerlijk waar edelachtbare. M'n tonen vroren er bijkans af. Je kon echt geen blommetje buiten op de stoep zetten, 't most wel naar binnen. Daarom wrikten we dat raampje open. En nau welijks hébben we dat blommetje binnen staan of die koperen knoop steekt z'n tronie door 't open raam en comman deert ons naar buiten." „Dat is dan pech gehad. Maar u mag nou eenmaal niet andermans huis bin nendringen. Inbraak in de voor de nachtrust bestemde tijd is strafbaar." „We hadden toch niks gestólen!" „Daar had u nog geen kans voor gekre gen. U was 't natuurlijk wel van plan. „Voor de drommel niet. We kwamen een blommetje brengen en dat sting d'r ook toen die agent kwam kijken. Verder niks. Al slaan ze me dood." „Maar die bewoner kende u zelfs niet Waarom zou u die wildvreemde man in vredesnaam met bloemen verrassen? En wie doet dat dan midden in de nacht?" „Ja, 's nachts dan lééf ik pas. Overdag slaap ik altijd. En ik had aangebeld, maar er werd niet opengedaan. Toen heb ik gekeken waar een raam los zat. En daar ben ik even doorgewipt om dat blommetje neer te zetten. Ik kon 't toch niet op straat laten staan. D'r zijn altijd van die figuren die het dan wegpikken." „Er waren duidelijke sporen van braak. Met een beitel van anderhalve centime ter breed." „Ja, dat kan iedereen gedaan hebben. Of een voorganger. Dat raam zat los. En ik had geen beitel bij me. Dat bleek bij de voelering." „Maar u had het natuurlijk op die ge wonnen prijs voorzien. U kon alleen die centjes niet zo gauw vinden. Dat is uw geluk geweest," zei de officier nu. „Geluk?" vroeg de verdachte verbaasd. Hij was er waarschijnlijk van overtuigd dat hij de eeuwige pechvogel moest zijn. Het geld niet gevonden en door de po litie betrapt. „Omdat u toevallig nog niks gestolen had, bent u uitsluitend strafbaar we gens het wederrechtelijk binnendringen van andermans woning", sprak de offi cier. En hij eiste ƒ200 of drie weken. „Da's dan een duur blommetje. Die kost ten me al een tientje en nou nog twee honderd pop erbij. Ik zal nóg 'ns iemand een pleziertje doen!" „Dan zal ik die tien gulden er aftrekken, dan wordt het 190 boete, of negentien dagen," besliste de politierechter. Trouwcirculaires en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 -AA* TJjdens de vergadering van de commissie van openbare werken kwam het lokaal openbaar vervoer aan de orde, naar aanleiding van een onderhoud dat plaats vond in december 1970 tussen de wethouders mevrouw M. Walter-v. d. Togt en de heer J. Ebbers en de heer P. Bakker van de Stichting Centrum voor Vervoers plannen. De conclusies uit dat gesprek werden vastgesteld in een brief van de heer Bakker, waaruit blijkt dat fundamenteel onderzoek tot behoefteraming werd ont raden, daar bij voorbaat te verwachten is een relatief geringe behoefte aan lo kaal openbaar vervoer met grote sprei ding in bestemming. Gezien de ligging en struktuur van Soest, alsmede de schaal en de bevol kingsomvang, moet verwacht worden dat voorlopig de behoefte aan interlokaal autobusvervoer de behoefte aan lokaal vervoer verre zal overtreffen. Het auto- buslijnennet zal dan voornamelijk op het interlokale vervoer moeten zijn afge stemd, al zal er dan tevens 'n aantal lo kale bestemmingen mee bediend wor den. In opdracht van de Commissie Vervoer- vergunningen, in het kader van een lan delijk onderzoek, wordt ook het lijnen- net van de firma Tensen op lijnvoering en frekwentie getoetst, rekening hou dend met de naaste tóekomst. Dat on derzoek zal binnen enkele maanden ook een globaal inzicht verschaffen in wat dit net thans voor lokaal vervoer bete kent. Geadviseerd wordt aan de hand van de resultaten van dat onderzoek te bezien, of er nog onbediende lokale relaties res teren, waarin behoefte aan lokaal ver voer van betekenis kan worden ver wacht en zich een idee te vormen wat daaraan met beperkte middelen kan worden gedaan. Daarbij zal ook gedacht worden aan de nog te bouwen wijken, vooral in verband met de daarbij aan te leggen wegen, die in de wijk Smits veen ongunstig zijn voor een efficiënte bediening in lokaal vervoer. Voor dit meer op Soest afgestemde on derzoek wordt een bedrag gevraagd dat de 10.000,niet zal overschrijden. De commissieleden maakten hiertegen geen bezwaar. Uit de discussie bleek dat de firma Tensen, inverband met de ge wenste aansluitingen op interlokale bus lijnen, door tijdgebrek de wijk Smits veen niet in haar lijndienst kan opne men. Gedacht werd voorts dat mogelijk bestaande diensten, zoals naar Hees en over de Biltseweg, op te heffen dan wel een andere rijroute te geven. Nadrukke lijk werd gesteld dat elders, is gebleken, ook in grotere plaatsen, dat het laten rijden van kleine busjes, economisch niet Het is verboden een motorvoertuig op een autoweg tot stilstand te brengen, be halve op parkeerplaatsen. In geval van noodzaak geldt het verbod niet voor de vluchtstrook. Art. 88 RVV Voorheen werd een stopverbod voor vluchtstroken van autowegen aangeduid door borden „stopverbod". Dat was vooral in bosrijke omgeving het geval om het zogenaamde bermtoerisme tegen te gaan. Niet omdat de weggebruiker dat genoegen werd misgund (waarvoor ove rigens voldoende en veel betere gelegen heid bestaat op rustiger binnenwegen), maar om de vele daaraan verbonden ge varen, zoals het op de rijbaan lopen van kinderen, of het op de rijbaan terecht komen van ballen enz. van in de berm spelende kinderen, hetgeen op autowegen tot zeer ernstige gevolgen heeft geleid. Thans geldt - zonder dat zulks door bor den wordt aangegeven - een algemeen stopverbod voor rijbanen en vluchtstro ken van alle autowegen. Men beoogt daarmee tevens zoveel mogelijk de hin der en de gevaren te voorkomen van het invoegen van voertuigen die hebben stilgestaan, en het weren van lifters van autowegen. De wetgever gaat van het standpunt uit dat er voor niet noodzakelijke gevallen voldoende afritten zijn om de snelweg te verlaten. De gemiddelde afstand der op- en afritten bedraagt 4 a 5 km. De kortste afstand is 1 km, de langste 10 km. Ook zijn er op redelke afstanden parkeerplaatsen, kenbaar aan de grote witte „P" op een blauw veld, waar men naar believen mag stoppen en verpozen. Alleen in gevallen van noodzaak mag men op de vluchtstrook stoppen en stil staan, maar ook niet langer dan beslist nodig. Onder noodzaak wordt verstaan een werkelijke noodsituatie. Een situatie dus die tevoren niet was te voorzien. Als zodanig kunnen worden beschouwd: Het uitoefenen van politie-, brandweer-, wegenwacht- en geneeskundige dienst. Een technische storing van het motor voertuig, waarvan de politie zich zo goed mogelijk vergewist. Het verlenen van daadwerkelijke hulp bij een ongeval, het zijn van getuige bij een ongeval en het zich als zodanig be schikbaar houden. (Geen kijkers dus.) Bijzondere slechte weersomstandighe den, zoals gladheid, mist, zware regen. (Denk aan licht op!) Controleren en eventueel verbeteren van de lading, voorzover de wenselijkheid daarvan aannemelijk wordt gemaakt. Gebleken benzinegebrek. Niet als noodzaak worden beschouwd: Rusten, eten, bermtoerisme, kaartlezen, fotograferen, de sanitaire-stop in het algemeen, en het opnemen van lifters. verantwoord is. Alle proefnemingen el ders zijn om deze reden gestaakt. Verkeersmaatregelen In de loop van de maand februari zul len bij het kruispunt Nassauplantsoen/ Van Weedestraat verkeerslichten worden geplaatst. Aan beide zijden van het Nas sauplantsoen, tussen Van Weedestraat en Beatrixlaan, zal een parkeerverbod wor den ingesteld. Eveneens zal het verbo den worden te parkeren aan de rechter zijde van het gedeelte Stadhouderslaan, komende van de Van Weedestraat rich ting Korte Brinkweg. Daar ligt een ge markeerd fietspad, terwijl er aan de lin kerzijde een parkeerterrein is. Ook is het verboden, komende uit de richting Soestdijk, vanaf de Van Weede straat linkaf de F. C. Kuyperstraat in te rijden. Het daartoe dienende verkeers bord zal binnenkort geplaatst worden. Op verzoek van de commissie zal onder zocht worden of het mogelijk is, tegen over Braamhage, aan de andere zijde van de Burg. Grothestraat eveneens een abri te plaatsen. Mevrouw E. Korthuis- Elion (VVD) deed de suggestie deze eventueel op de hoek van de Anna Pau- lownalaan te zetten. In 1966 begon het Rode Kruis een nieu we vorm van snelle hulpverlening op autosnelwegen, door de inzet van spe ciaal ingerichte ambulances, die op vastgestelde tijdstippen gedurende de weekeinden en feestdagen paraat staan en op de grote wegen surveilleren. Toen er een beroep werd gedaan op di verse collonnes om zich voor deze nieu we taak beschikbaar te willen stellen, gaven enkele honderden helpers en help sters zich spontaan op, om de voor dit doel ingerichte ambulances te gaan „be mannen". Na een zeer gedegen extra opleiding in de „hulpverlening aan wegslachtoffers" kwam men „op de ambulances" om dienst te gaan doen. In de provincie Utrecht zijn nu vier van deze posten ingericht en wel in Lin- schoten, Vinkeveen, Driebergen en Hoe velaken. Dit grote aantal komt natuurlijk omdat de provincie in het midden van het larttl" is gelegen en diverse snelwegen daar ook in zijn opgenomen. Ook de Rode Kruis colonne van de af deling Soest/Soesterberg doet regelmatig dienst op de „ambulancepost Hoevela ken". In nauwe samenwerking met de Ver bindingsdienst van de Rijkspolitie (dc Verkeerspolitie dus) worden de weg slachtoffers zo snel en vakkundig moge lijk geholpen. Voelt u er ook wat voor om het grote aantal dodelijke verkeersongelukken in ons land drastisch te helpen verlagen? Geeft u zich dan nog heden op bij een van de adressen genoemd in de adver tentie, die elders in dit blad nogmaals werd afgedrukt en volg de cursussen. Natuurlijk zijn ook reeds gediplomeerde E.H.B.O.-ers en oud-militairen van de M.G.D. gaarne welkom. Heeft men geen tijd om te schrijven of om te bellen kom dan in ieder geval vrijdag 21 januari 1972 naar „Credo", Julianalaan, waar om 20.00 uur weer een nieuwe cursus start. Vlekken van bolsters van noten kunnen door bonenwater (zoutloos!) worden ver wijderd. Notenhoning om op de boterham te smeren. De inhoud van een potje honing (kunsthoning) wordt vermengd met het sap van een halve citroen, daarna roe ren we er 100 gram gemalen noten door. Het mengsel wordt in poten bewaard. Zilveren kandelaars door afgelopen kaarsvetdruppels besmeurd, maakt u op deze wijzen schoon: houdt de kandelaar even in heet water en wrijf met een wollen doek na. Echt zilver verandert niet in een zout oplossing. Onecht zilver kleurt na 15 minuten violet. Zink wordt in die op lossing mat-grauw. Kristal moet liefst met linnen doeken worden gedroogd, daar deze geen pluis jes achterlaten (katoenen doeken wel). Kristal met figuren wordt schoonge maakt met een borsteltje, zodat er geen stof in de figuren blijft zitten. Als het kristal een beetje dof is geworden, word het met blauwselwater afgespoeld, daar na opgewreven. Krassen op gepolitoerd hout kunnen ver wijderd worden door deze met een halve aardnoot in te wrijven. De olie uit de noot doet de kras verdwijnen. Onechte paarlen kunt u weer mooi glanzend en blank krijgen door ze enige tijd in melk met lauwwarm zeepsop te laten liggen. Zoute groenten hebben weinig voedings waarde, u moet ze dus eten gecombi neerd met andere groenten. Wentel visgehakt voor het braden even door paneermeel, hierdoor voorkomt u het onaangename vastkleven aan de pan. Matrassen met binnenvering mogen nim mer geklopt worden: deze moeten of ge borsteld, óf met de stofzuiger behandeld worden. Grondschimmel verwijdert u door be handeling met petroleum. Geverniste meubelen moet u niet boenen met boenwas, doch gewoon afnemen met een vochtige doek en opwrijven met een wollen doek.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3