Soest toen - Soest nu Inbraak bij Glockner Bamaco Twee auto's zwaar beschadigd Diefstal van benzine Inbraak Jaarlijkse uitvoering accordeonvereniging Het oog gericht op Malta en de domme openheid van de Verenigde Staten „Animato" Overheidsmaatregelen dwingen openbare bibliotheken tot bezuiniging 'lel et. Brandweer 3 3 3 3 Politiebureau 4 44 4 V.V.Y.-niemvs Vrijdag 21 januari 1972 50e jaargug iio. 47 Uitgave s Drukkerij Siuit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 COMMISSIE VOOR CULTURELE ZAKEN „Avondje" van wethouder Dijkstra Commissie met zeer korte levensduur voor liet instellen commissie met beperkte levensduur BOUWEN Voorbereidingscommissie samengesteld Hoewel de vergadering nog niet officieel gesloten was, gingen velen huns weegs. Er werd druk beraadslaagd om deze .spontane" commissie te formeren. Hier in hebben thans zitting genomen de dames M. Muurling van de S.G., de raadsleden E. Korthuis-Elion en T. R. Walma v. d. Molen-de Vries, de heer W. Huiser van de S.G., het raadslid P. Pieren, de heer J. Leyendekker van het R.K. Schoolbestuur, de heer B. Joosten voorzitter van de kunstenaarsvereniging Artishock, de heer O. Schouten en de wethouder L. Dijkstra. Als rapporteur wordt eraan toegevoegd de heer R. Drost van de Stichtse Culturele Raad. Deze commissie komt op donderdag 27 januari en woensdag 9 februari in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat in openbare vergadering bijeen. Vele raadsleden gaven woensdagavond blijk van hun belangstelling; De heren J. C. Korte en A. H. F. Smit van de KVP, de heren D. Hoekstra, G. Olden- boom en J. C. Smits van de Prot. Chr. raadsfraktie, mevrouw G. G. A. Alting- Ambrosius van de VVD en de heer P. C. Pieren van de PAK raadsfractie. Ook de gemeentesecretaris, de heer H. Borreman, de heer J. L. v. Dommelen van de afd. I van de gemeentesecretarie en de heer Hulsbergen, de gemeentelijke projekt-coördinator, gaven van hun be langstelling blijk. Dinsdagmorgen vroeg werd een inbraak ontdekt bij de firma Glöckner Bamaco aan de Koningsweg. Uit een brandvrije kast werden twee geldkisten meegeno men, waarvan de een 3200,bevatte en de ander een grote hoeveelheid wis sels. De daders zijn vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen. De po litie stelt een onderzoek in. Bij een botsing op de Birkstraat zijn dinsdag twee auto's zo zwaar bescha digd, dat zij naar het politiebureau moesten worden gesleept. De 20-jarige A. G. B. uit Soest moest plotseling sterk remmen, toen onverwacht een da me aanstalte maakte de rijbaan over te steken. De dame week weliswaar terug, maar B. raakte in de slip waardoor hij tegen de auto van de 26-jarige inwoner van Zwartebroek, de heer S. B. botste. De onbekend gebleven dame, die nog met de bestuurders van de auto's ge sproken heeft, wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. De heer S., wonende aan de Beetzlaan, deed aangifte van diefstal van ongeveer 30 liter benzine uit de voor zijn woning geparkeerd staande auto. De diefstal moet plaats gevonden hebben in de nacht van zondag op maandag. Woensdagavond is ingebroken in de woning van de fam. B. in Colenso. Al les werd overhoop gehaald, maar bij een eerste controle bleek er niets te zijn meegenomen. De recherche stelt een on derzoek in. De dader is vermoedelijk door insluipen binnengekomen. O O De kwestie-Malta, die rond leek, is op eens onderwerp geworden van een zeld zaam diplomatiek gebroddel. De affaire ontstond toen de Maltezer premier Dom Mintoff geen genoegen nam met het be drag dat Engeland als huur voor de basis op Malta wenste te betalen. Lon den bood 9Vï miljoen pond per jaar, na overleg met de N.A.T.O.-partners, die Londen op hun beurt dan 2,3 miljoen van dit bedrag zouden vergoeden. Dit overleg was vanzelfsprekend want het is weliswaar een Engelse basis, maar hij wordt in N.A.T.O.-verband gebruikt. Aan de andere kant heeft Mintoff al leen iets met de Engelsen te maken, hoe die verder de huur financieren kan hem een zorg zijn. Engeland fungeerde dus als onderhan delaar, formeel voor zichzelf, in feite voor de uitgebreid geraadpleegde N.A.T.O. Toen Mintoff op zijn stuk bleef staan en 18 miljoen pond eiste en geen penny minder, zei Londen nee, formeel na mens zichzelf, in feite namens de N.A.T.O. En nu komt opeens Washington er tussen met het aanbod om de huur prijs desnoods dan toch maar te ver hogen naar 13 miljoen, als Mintoff er oren naar heeft. Wat de Britten begrij pelijk boos heeft gemaakt. De Britten zouden mede namens de N.A.T.O. de onderhandelingen best weer kunnen heropenen, maar dat heeft nu weinig zin meer doordat het Amerikaanse voor stel inmiddels wereldkundig is gemsakt, inklusief de prijs waartoe Washington bereid is te gaan. Dit is als het ware een uitnodiging aan Mintoff om dc Britse onderhande laar uit te lachen. Hij weet precies hoe ver die kan gaan en het ligt voor hem in de rede dat hij de duimschroeven nog wat nauwer aan kan halen. Als de angst om Russen op zijn eiland te zien de Amerikanen al 3Va miljoen pond beschikbaar laat stellen, waarom zouden de resterende vijf die hij eist er dan ook niet komen, of misschien de helft daarvan? Het is geen wonder dat de Britten er niets voor voelen om opnieuw met de heer Mintoff te gaan pokeren, zij het in dit geval zodanig dat de tegenstander eert vrij uitzicht heeft op de kaarten van die onderhandelaar. Geheime diploma tie is een term met een tegenwoordig niet algemeen gewaardeerd luchtje, maar een beetje geheimhouding moet er af en toe echt wel wezen. KANTMAN Op zaterdag 29 januari a.s. zal de accor deonvereniging „Animato" haar jaar lijkse uitvoering houden in het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. De uitvoering begint om 20.00 uur. Na afloop bal met medewerking van de combo „Ben Smits". Overheidsmaatregelen dwingen openbare bibliotheken tot bezuiniging. Om de dienstverlening zoveel mogelijk op peil te houden heeft het bestuur van de Opybare Leeszaal en Bibliotheek Soest een aantal maatregelen moeten nemen. De contributie voor volwassenen en dis- kotheekleden is verhoogd tot 10,per jaar, voor jongeren en jeugdigen blijft ze ongewijzigd. Betaling van de contri butie is niet meer mogelijk op de bi bliotheek maar moet geschieden met ac ceptgirokaarten. Het kleine deel van de acceptgirokaart is de lidmaatschaps kaart en moet bij elke uitlening meege nomen worden. In elk boek dat meegenomen wordt ligt een zogenaamde uitleenkaart, waarop dc datum staat dat het boek terugbezorgd moet worden. Bij zoekraken van deze kaart wordt 1,administratiekosten in i'ekening gebracht. Bij overschrijding van de leestijd ont vangt men een herinnering, waarvoor ƒ0.50 administratiekosten in rekening wordt gebracht. Na een week wordt een tweede herinnering verzonden, waarvan de kosten opnieuw 0,50 bedragen enz. Kosteloze verlenging van de uitleenter mijn is mogelijk, maar dan moet daar om tijdig schriftelijk of mondeling in de bibliotheek verzocht worden, onder opgave van het nummer van de uitleen- kaart en de vervaldatum. In het spel van vraag en aanbod doet de VVV op haar eigen manier mee. Het komt bij ons dikwijls voor, dat wij door de vraag ineens met de neus op het aanbod worden gedrukt. Zo kwam een dezer dagen het Afrika-Museum te Berg en Dal een paar maal naar voren. Wij hebben hierover al eerder iets laten ho ren, maar wij willen nog eens op dit onderwep terugkomen, daar juist in de ze tijd bij diverse verenigingen al plan nen gemaakt worden voor uitstapjes. Een tocht met Berg cn Dal als doel, lijkt ons bijzonder geschikt voor dagtrips in groepsverband. De ligging, ten oosten van Nijmegen, in bosrijke omgeving, prachtige vergezichten over het rivie rengebied met bekende punten als: Vos- senberg, Mussenberg, Filosofendal, Dui velsberg en nog veel meer, blijft voor de bezoeker vol charme. Als bezienswaardigheid vindt U hier dan het Afrika-Museum aan de Post weg met een negerdorp en een dieren tuin. Bejaarden-groepen ontvangen re- duktie op de entree-prijs. Gaat U na Pasen, dan valt er te genieten van de dolle attraklies die het rekeatiepark „Park Tivoli" te bieden heeft. Hierheen gaat men met de kinderen, de wat ou dere garde kan zich vermaken in het lunapark van Hotel Erica aan de Mo lenbosweg. Dit zijn een paar tips, die U misschien op een idee kunnen brengen. Desge wenst geven wij U nadere informatie of, zo U wilt, de telefoonnummers indien U iets wil bespreken. En dan is er dit jaar het veertig-jarig bestaan van Ouwchands Dierenpark in Rhenen. De fleurige folder met de mooie kleurenfoto's toont wat er gedurende zo'n dagje ..Ouwehand" genoten kan worden. Behalve het schouwspel van de dieren kan men er zich bezighouden met spelen, zwemmen en zonnen, als U dit laatste eveneens tot de aktiviteiten re kent. Ook hier is een bezoek aan het rekreatiepark geschikt voor groepsver band. Tijdig een afspraak maken is van belang, daar door de extra aandacht van het veertig-jarig jubileum bij Ou wehand dc belangstelling dienovereen komstig zal zijn. Geen ijs....wèi ijs....De telefoon heeft bijna geen minuut stil geslaan, want hoevelen popelden om zich op het glad de ijs van de Peters baan te begeven. Maar de regen overwon. Als het dan helemaal niets wordt, met het wintertje, gaat U dan zaterdag, 22 januari naar de internationale demonstraties kijken op de kunstijsbaan te Utrecht, aanvang 20.00 uur. Daar valt. misschien iets van op te steken en het zien zwieren heeft ook z'n bekoring. Toch is de winter nog niet voorbij... dus wie weet.??? SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In de tropisch warme instructiezaal van de brandweerkazerne kwam woensdag avond het hete hangijzer, een commissie voor culturele zaken, aan de orde. De kunstenaarsvereniging Artishock had de zaken goed voorbereid. Aan alle aan wezigen werd een groot bedrukt vel papier uitgereikt, waar zowel het door twee raadsleden in januari 1971 ingediende plan, met concept verordening Culturele Commissie, als het protest van de kunstenaarsvereniging op voorkwamen. Ook, en dit waarschijnlijk ter opfrissing van het geheugen van de wethouder, de teksten uit de aanbiedingsbrieven van b. en w. by de gemeentebegroting voor het jaar 1971 en die voor het jaar 1972, voorzover betrekking hebbend op culturele aange legenheden. Wethouder L. J. Dijkstra, gesecondeerd door de heer Kasander van gemeentese cretarie, heette de beslist niet in grote getale toegestroomde aanwezigen wel kom, waarbij hij zich verontschuldigde, dat deze reeds veel eerde uitgeschreven avond, nu pas plaats vond. „Over het begrip cultuur raken we nooit uitgespro ken", aldus de wethouder. „Wij weten allen wel wat er onder verstaan wordt, ofschoon het moeilijk is de grens te trekken wat wel en wat niet tot cultuur behoort". Wijzend op de mogelijkheden van de artikelen 61 en 63 van de ge meentewet, zei hij, dat het niet de be doeling was een cultuurbeleid op te leg gen, maar slechts een commissie te vor men als contact en overleg orgaan voor wederzijdse informatie. Daarmede was de zaak wel duidelijk, vooral ook omdat op 2 december j.1. tij dens een avondje praten zónder de wet houder, misverstanden uit de weg wa ren geruimd. Het had allemaal kort kunnen zijn, maar het werd alsnog een latertje, waaraan twee uitgebreide langdurige koffie-rond- jes mede schuldig waren. Waarom schoolbesturen uitgenodigd? Het werd alsnog een soort herhaling van de december-bijeenkomst. De heer W. Huiser zette de wordings geschiedenis van de Vereniging Soester Gemeenschap nogeens uiteen. Een parti culier initiatief waaraan de gemeente in eerste instantie zijn medewerking verleende, de heer Kasander was er toen ook bij. Die medewerking werd zonder opgaaf van reden, zonder aanleiding, niet meer gegeven, maar dank zij door douwen van enkele volhardende idea listen, was er dan toch een Vereniging uit de bus gekomen met een flink aantal leden. De heer Huiser benadrukte nog eens, dat de S.G. graag een gespreks partner wil van de gemeente, maar dat de uitwerking van de plannen moet worden overgelaten aan het particulier initiatief. De heer R. Drost van de Stichtse Cul turele Raad had slechts een korte vraag: „Waarom zijn er schoolbesturen uitge nodigd?" Hij kreeg direct antwoord van de wethouder, die vond dat dat nu juist voortvloeit uit het ruime begrip cultu reel werkzaam zijn. De volgende spreker was de heer B. Joosten van de kunstenaarsvereniging Artishock. De heer Joosten vond het maar een onduidelijk geheel en had be zwaren tegen de organisatie van deze avond. „U zegt dat het moeilijk is gren zen te trekken van wat wel en wat niet tot cultuur behoort, maar u trekt die grenzen wel, door een geselecteerde groep uit te nodigen en de andere be langstellenden geen inspraak te geven". Hij verweet de wethouder verder dat de Wethouder Dijkstra, had een moeilijke kunstenaarsvereniging geen antwoord op avond, haar verzoek gekregen had de vergade- ring echt „open" te houden, wat naar sie van enkele raadsleden en enige des hij meende in strijd was met het stand- kundigen. Daarnaast staat het particu- punt van het college van b. en w. Hij lier initiatief, dat sterk naar voren komt verwees hierbij naar een mededeling in de Soester Gemeenschap. Beslissingen van de wethouder K. de Haan, die kort over het besteden van overheidsgelden geleden gezegd heeft, dat op dit soort komt uitsluitend aan de Raad toe, ergo", inspraak-avonden iedereen het woord aldus de heer Schimmel", stel die com- mocht voeren. De heer Joosten, die missie in". Hij maakte daarbij de merk- later meerdere malen aan het woord waardige opmerking: „De raad doet kwam, zei: „Het heeft weinig zin deze geen werk, maar bereidt het voor", het- avond te houden. Wij zullen ons er geen bij alle aanwezigen grote hilariteit echter niet aan onttrekken". verwekte. Het leek erop of iedereen dat Het raadslid mevrouw T. R. Walma v. d. al wist. Molen-de Vries had ook het gevoel deze De ,aatste k vóór fle te kof£le_ avond al eens eerder meegemaakt te e was £et raadslid de heer G H hebben en omdat het ook een herha- oldenboom H« was zeer kort. Sprekend ling was, herhaalde zij ook maar weer namens de confessionele frachties zei hij dat zy haar oorspronkelijk ingediende het noodzakelijk te vinden een commis- voorstel terug nam. „Laten we het weer gi uitsluitend bestaande uit raadsleden, open maken en een werkcommissie in- te wiUen samenstellen, die zich dan be stellen die de zaak voorbereidt. Kn la- kt tot het verlenm van biistand. ten we het oude zeer nu maar vergeten Zo eenvoudig lag dat echter niet volgens j Beantwoording het raadslid de heer Pieren, die boven-T i dien zei dat de fractie van het PAK, het Na de „rust startte de wethouder met initiatiefvoorstel van de beide dames het voorlezen van de artikelen 61 63 en (Walma en Korthuis) nooit zou steunen. 64 ™n gemeentewet Het gmg de „Als particulier initiatief werkt, moet de meeste aanwezigen voorbij, overheid nooit ingrijpen". De heer Pie- Mevrouw Korthuis vatte het beknopt ren vond het moeilijk dat het initiatief voorstel nü werd ingetrokken, dat moest officieel gebeuren dacht hij. Het raadslid mevrouw E. Korthuis-Elion bevestigde nog eens, dat zij geen tegen stander wil zijn van de S.G. maat dat zij en mevrouw Walma er juist achter staan. De heer W. Schimmel van het katholie ke schoolbestuur sprak zijn verwonde ring uit over de vele tegenstellingen. Voor hem was de kwestie duidelijk. „De raad legt een deel van haar beleidsbe voegdheden in handen van een commis- samen: „Artikel 61 is voor het instellen van een adviescommissie, artikel 63 is voor een commissie met eigen bevoegd heden en met een eigen budget en ar tikel 64 doet er niet toe". begroting betrof, had hij slechts ge tracht te zeggen dat iedereen op maxi male steun, binnen de beperkte moge lijkheden van de gemeente, kon reke nen. Daarbij werden ook gerekend de niet luid aan de weg timmerende ver eniging en niet alleen degenen die zich scherp maatschappij-crilisch opstelden. Dit laatste was aanleiding voor de heer Joosten te interrumperen: „Een groep die zich scherp maatschappij-kritisch op stelt is er in Soest niet. U heeft te ma ken met een stel makke schapen". De heer Pieren kreeg van de wethouder te horen dat ook hij het niet verstandig vond het oorspronkelijke voorstel in te trekken. Het moet mogelijk wel aange vuld worden. De wethouder had de heer Schimmel verkeerd begrepen, maar na een nadere verklaring vond hij het een sympathiek voorstel, wat inhield dat hij het voor stel van de heer Oldenboom minder ge lukkig vond. Replieken De heer Drost was de eerst woordvoer der. Hij ging terug in de geschiedenis tot april 1970 en vond dat de Stichtse Culturele Raad de zaak toen niet afge maakt had. Hij was er echter niet schul dig aan omdat hij toen nog niet bij de Raad in dienst was. Hij stelde de vraag of het college voldoende vertrouwen had in de Culturele Raad en bereid was te praten met mensen die met deze aange legenheid bezig zijn. De gehele zaak overziende, kwam hij tot de conclusie dat in Soest een gespreksforum ontbrak. De gemeentewet geeft een oplossingsmo gelijkheid, maar er zijn ook nog andere wegen te bewandelen. De heer Drost meende dat het nodig was snel tot el kaar te komen. Mevrouw Korthuis stelde voor nog deze avond een aantal mensen de opdracht te geven een advies commissie (wethouder: „voor b.v. 2 jaar") samen te stellen en dit uitgewerkte advies nog in maart in de Raad te brengen, waarbij zij als voorwaarde stelde dat de wethouder in ider geval zelf deel van de advies commis sie zou uitmaken. Hiertgen verzette zich de heer Dijkstra. Zijn meer dan over laden agenda liet dit niet toe. De heer Joosten steunde dit plan en ook de heer Pieren ging daarmee ac- coord. De heer Pieren deed een beroep op de wethouder voor deze, hooguit twee keer bij elkaar komende commissie, enige tijd vrij- te maken, of er in ieder geval voor te zorgen dat b. en w. erbij Bij het beantwoorden van de sprekers j vertegenwoordigd waren. uit de eerste ronde zei de heer Dijkstra tot de heer Joosten, dat uitsluitend uit practische overwegingen de discussie be perkt móest blijven tot de genodigden. Nu de zaal maar matig bezet was, no digde hij alsnog iedereen uit aan de dis cussie deel te nemen. Wat de door de heer Joosten gewraakte toelichting bij de De heer Huiser van de Soester Gemeen schap vond dat dan niet over het hoofd gezifen moest worden het vele werk dat het' huidige béstuur van de S.G. inmid dels verzet had en hiertegen verzette zich de heer Joosten. Hij vond dat met een onbeschreven blad begonnen moest worden. De recessie, die merkbaar is in onze ekonomie, is het duidelijkst merkbaar in de bouwwereld. De voorzitter van de Raad van Bestuur in het bouwbedrijf, ir. H. D. Prins, heeft opgemerkt dat een derde van de totale werkloosheid het bouwbedrijf treft. Om de moeilijkheden te overwinnen zou de bouw gestimuleerd moeten worden, zo meent men in aannemerskringen. De huizenbouw wordt vertraagd door de hoge huren voor nieuwbouw en ver ach ter blijvende huren voor oude huizen. Deze huren zullen sneller opgetrokken moeten worden. De regering zal het daar moeilijk mee hebben in het licht van de algemene prijsstijging. Toch is het gemiddelde prijspeil in het achter ons liggende jaar met meer dan zes procent gestegen ter wijl de toegastane huurverhoging zes procent bedroeg. Het is duidelijk dat door de achter blijvende huren de ver krotting verder in de hand wordt ge werkt. De beste opdrachten voor de bouw ple gen uit de sektoren van de industrie, scholen, ziekenhuizen en wegen te ko men. Op al deze terreinen is van een teruggang in de bouw sprake. De over heid bezuinigt op scholen en wegen, de ziekenhuisbouw wordt afgeremd en de industrie heeft ook al minder belang stelling. Het bedrijfsleven heeft de lalste jaren snel geëxpanseerd. Door de kostenstijging van o.m. de lonen is de rentabiliteit van het bedrijfsleven onder grote druk gekomen. In deze situatie voelt de industrie wei nig voor nieuwbouw. Onze grote kon- serns geven de voorkeur aan expansie in het buitenland. Daar worden de fa brieken gezet die ook in Nederland had den kunnen staan als wij niet te hoge eisen stelden aan onze welvaart en aan ons reële inkomen. Als wij bedrijven en huizen willen blijven bouwen zullen wij een beter inzicht in hetgeen ekonomisch mogelijk is tot een onderdeel van ons welzijnsplan moeten maken. Anders worden wij met een teruggang gekon- fronteerd zoals nu reeds in de bouw sichtbaar is. En weldra vermoedelijk ook elders. I-Ioek Eemweg-Langc Brinkvveg, vijftig jaar geleden dezelfde plaats nu 1

Soester Courant | 1972 | | pagina 1